NIEUWE Nieuws-, en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. DE DICHTERES. No. 95. Woensdag 25 November 1896. Vijf-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Plaatselijke berichten. F euilleton. Amersfoortsche Courant abonnementsprijs: Per 3 maanden f 1.——; Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Amersfoort. advertentien: Van 1 6 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Oroote letters en vignetten naar plaatsruimte. H.H. M.M. de Koninginnen zullen den lOen, uiterlijk den Hen December uit het buitenland in de Residentie terug- keeren. Vrijdagochtend hebben onze Konin ginnen per extra-trein Aix-les-Bains ver laten en kwamen 's avonds te Milaan aan. By Haar vertrek had de Regentes een telegram aan den president der Rtpu bliek gezonden, om dezen te zeggen met hoeveel genoegen Haar Dochter en Zij zelve in Frankrijk hadden vertoefd. De heer Felix Faure had daarop tele grafisch geantwoord, dat de aangename indruk, door de vorstinnen van haar ver blijf gekregen, hem levendige voldoening gaf. Bij haar vertrek had hij den bevel voerenden generaal te Chambéry, Brunod, opgedragen, aar. H.H. M.M. de groeten van het Hoofd van den Franschen Staat over te brengen. Ook het gemeentebestuur van Aix was aan het station vertegenwoordigd, waar aan de Vorstinnen verscheidene prachtige bloemruikers werdeD aangeboden. Zaterdag bezochten de Koningin en de Koningin-Regentes den Koning en de Koningin van Italië te Monza en keerden des avonds naar Milaan terug. Men ingang van i0. December treedt bij de Hollandsche IJzeren Spoorweg in werkirg een gewijzigd tarief en voor waarden voor goedkoope uitstapjes langs de lijnen dier Maatschappij en sommige tramwegen, in welk tarief thans ook zijn opgenomen de gemeenschappelijke lijnen RotterdamRoosendaalRotterdam UtrechtAmersfoot t; NijmegenVenlo en HengeloEnschede. Zekere L. te Leiden deelde het volgende aan het Leidsche Dagblad mede: Toen hij Zondagavond met zjjne vijf kinderen op de Heerenstiaat te Leiden liep, van welke kinderen zijn dochtertje en een zoontje hem op eenige passen afstands volgden, werd zijn zoontje door eeD onbekend persoon toegesproken met de vraag of hij met hem mede wilde gaan, waarop L. terstond door zijn doch tertje werd teruggeroepen. De onbekende bood toen dadelijk L. de som van twee duizend gulden aan, als hij zijn zoontje mede mocht nemen, waarop L. antwoordde: »voor geen tien duizend guldent, waarop L. zich tei stond van den persoon verwijderde met zijne kinderen, terwijl de onlekende hem nog nariep dat l ij dadelijk geld kon ktijgen. De onbekende begaf zich daarna in de richting van Zoeterwoude. Hij was van geen groote gestalte, droeg een pet en was, naar zijn spraak te oor- deelen, van den boerenstand. Het volgende vermakelijke verhaal geelt het Botterdamsch Nieuivsblad. Het speelt te Rotterdam. «Gisteravond tus- schen 9 en 10 uur was er brand. Waar? Dat wist men niet zeker, maar öm T even, er was brand en de spuiten reden uit in het vaste geloof, dat zij deD brand gauw genoeg vinden zouden. In dat ge loof weiden de spuitgasten verstrekt, want nauw waren zij op straat of de waarschuwers kwamen al vertellen, dat de brand woedde op de Schiekade W Z. «Schie Schie was het algemeen ge roep, en voort ging het naar de Schie. Maar daar was niets aan 't handje: alle huizen stoDden daar als alle dagen, geen vonkje was te bespeuren. Toen werd er geroepen «Verlaatstraat*, en rechtsomkeert ging het in vliegende vaart daarheen, maar ook in de Verlaat- straat viel niets te blusschen. «Jelui hebben niet goed gezocht,* hijgde de waarschuwers: «er is wèl brand op de Schie*. En weer klonk het «Schie «Schie I* en weer ging het de Schiekade op, gevolgd door een steeds aangroeiende menigte, wier teenen soins wel eens in ernstig gevaar verkeerden. Die koppige roode haan wilde ondanks alle waar schuwers, de Schiekaden maar niet met een bezoek veieeren. Eindelijk, nu wist men het, de brand was op den Hofdijk, en honderd kelen galmden: «Hofdijk, Hofdijk I* Toen, op het Hofplein, gebeui de er een malheur. De spuit die de eerste was, scheen zelf moe te worden en te vinden, dat een der kleine café's op het Hofplein, dat van den heer Kramer, waar men een paar stoepjes afgaat, ook voor een spuit een aangenaam rustplaatsje biedt, althans, door het uitwijken voor een rijtuig namen de jongens aan het touw een verkeerde richting, de man aan den boom kon zijn stuur niet houden en sprong ter zijde, en de spuit, peispomp voorop en de zuig- pomp achterna, huppelde vroolijk de trapjes af en bestormde met donderend geraas de deur van het café, die op zulke ruwe bezoekers niet is ingericht en dan ook leelijk gehavend wenl. De bezoekers sprongen verschrikt van hun stoelen op, maar gelukkig bekwam niemand hunner en ook geen der spuit- gasteV eenig letsel. Met vereende krachten biacht men de spuit weer op den vlak ken grond, terwijl de schade door heeren brandmeesters zal worden vergoed. Waar nu eigenlijk de brand geweest is, weet men nog niet.* Voor de arrondissemenls-rechtbunk te Utrecht verscheen gister wegens land- looperij een persoon, die vioeger notaris geweest was en op zijn verzoek eervol ontslagen was. De ongelukkige gaf aan den voorzitter zijn hoop te kennen, dat, indien hij eens een tijd in de rijks werkinrichting geweest was, zijn beide broedeis, die thans hun handen geheel van hem hadden afgetrokken, wellicht meer vergevensgezind zouden zijn. De rechtbank veroordeelde hem tot opzending voor den tijd van twee jaar en vier maanden. Jaap Eden heeft Zondag zijn ouden roem gehandhaafd door den Amerikaan Tom Butler glansrijk te overwinnen. But ler had dit jaar diie der nationale kam pioenschappen van zijn land gewonnen. Door de Belgische Staatsspoorwegen is aan de Nedeilandsche spoorwegen voor gesteld om, ter bevordering van het rei zigersverkeer naar Brussel, tijdens de in 1897 daar te houden internationale ten toonstelling: 1,. den geldigheidsduur der retourbiljetten te verdubbelen; 20. eens of tweemalen per week 4-daagsclie retour biljetten uit te geven tegen betaling van enkele reisvracht, en 30. goedkoope ple- ziertreinen op nader vast te stellen data te doen loopen. Zaterdagnamiddag ten 2®/» uur ver gaderde de gemeenteraad onder presidium van den burgemeester mr. F. D. graaf Schimmelpenninck. Eerstelijk kwam aan de orde eene aanvullings-begrooting van het burgerlijk armbestuur voor het diens jaar 1896, die werd goedgekeurd, en daarmede in verband werd besloten het subsidie uit de gemeentekas met f1000. te verhoogen en dat nader vasttestellen op f 8807.68. Aangenomen werd voorts een ontwerp besluit tot af- en overschrij ving van posten op de begrooting der dienstdoende schutterij voor 1896 en vervolgens de heer J. H. Leinweber be noemd tot plaatsvervanger van den ge meente-ontvanger bij ziekte of afwezigheid. De ontvanger had geen gevolg kunnen geven aan hel voorschuil zijner instructie otn twee personen voortedragen, wijl zich geen meerdere geschikte sollicitanten hadden aangemeld. In de vorige verga dering is, bij de behandeling der gemeente- begrooling, de jaarwedde van dien ver vanger vastgesteld op f 300. Daarna werd de openbare zitting veranderd in eene geheime. Ten ongeveer halfvjjf werd de geheime vergadeiing opgeheven en veranderd in eene openbare en deelde de voorzitter mede, dat waren ingekomen 1. missives van de Commissie van toezicht op het lager onderwijs er. van het burgerlijk armbestuur, opgaaf inhoudende de namen van de leden die met 1 Januari 1897 aan de beurt van aftreding zijn; 2. een mis sive van den gemeente-architect, houdende dankbetuiging voor de verhooging zijner jaarwedde; 3. goedkeuring van Gedepu teerde Staten op het raadsbesluit waarbij af- en overschrijving heeft plaats gehad op posten der schutterij-begrooting voor 1895. Ingekomen zijn en ter tafel werden gebracht: 1. de rekening der dienstdoende schutterij over 1895, die ter finie van onderzoek in banden eener commissie is gesteld2. een verzoek van H. Rodrigo te Utrecht, om ontheffing van boete, door hem wegens te late oplevering van het ijzeren hek om de tweede algemeene be graafplaats aan den Soesterweg beloopen om advies aan B. en W. en 3. een verzoek van den heer A. van der Linde, om eervol ontslag uit de betrek king van onderwijzer aan de school 3e soort in de Beekstraat, met ingang van 1 Januari. j.l. Zondag werd in het locaal van den heer Dumoulin onder leiding van den gymnastiek onderwijzer G. A. van Dijk uit Baarn, eene voorturnersles gehouden voor het Middengewest (Utrecht, Gelder land en een gedeelte van Overijssel) van het Nederlandsch gymnastiek verbond. De volgende vereenigingen namen er aan deel: «Attila* en «Adolf Spies* van Utrecht, de B.G.V. uit Baarn, «Olijmpia* van Zutphen, «Atlas* van Kampen en «Olijmpia* alhier. De Secretaris van het Middengewest opende de bijeenkomst met een woord van dank aan de aan wezige turners voor hun opkomst, aan den heer Dumolin voor zijn gastvrijheid en aan de pers voor haar tegenwoordigheid. Deze les werd hier ter stede gegeven om de Amersfooitsche turners nader kennis te doen maken met het Gymnastiek Ver bond. Spr. hoopte, dat de les, door den heer Van Dijk gegeven, mocht leiden tot grooler bloei van het Verbond en tot nul van de voor-turners. Van éen tot twee uur werd gerust eu dejeuneerden de deelnemers gezamelijk in De Arend. Daarna werd wedei ge turnd tot ruim 4 uur, waarop de Secre taris, de heer J. Dronkers de bijeenkomst sloot. Zondag werd op het Sportterrein aan den Leusderweg eene Voetbalwed strijd gehouden tusschen de tweede elf tallen der Wageningsche Footbalclub «Victoria* en «Quick* alhier, waarbij eerstgenoemde vereemging overwinnaar bleef met 3 tegen 0 goals. De 2e luit.-kwartiermeester A. J. Uiteiwijk van het 5e reg. inf. te Amers foort wordt bij het 3e reg. inf. te Ber gen op Zoom overgeplaatst. De uitgever P. Noordhofl'te Gronin gen zend ons een proefvel van het Nieuw Vaderlandsch liedeboek, 20 oude en nieuwe liederen voor liet Nederlandsche volk bijeenverzameld door Richard Hol. Waar in den laatsien tijd zooveel is ge sproken en geschreven over en werk ge maakt wordt van de verbetering van onzen volkszang, voorziet dat werkje zeker in eene behoefte. De bewerking er van is in goede handen, de inhoud aantrekke lijk en de prijs 20 cents laag. Wij wen- schen daarom het boekje in veler handen. i) Beste zoon I «Ge kunt niet begrijpen, hoe aange naam het mjj was, te vernemen, dat ge mij eens een bezoek in mijn eenzaam heid komt brengen. Maar al te dikwijls komt de gedachte bij mij op, dat men eigenlijk zjjn kinderen groot brengt, om geheel alleen achter te blijven. Gij hebt allen uwe beslemming elders gevonden, en laat mij, oude vrouw, alleen hier in deze groote stad. Nu ben ik op een denkbeeld gekomen, dat ons wellicht dichter bij elkaar bren gen kan. Kom eens over ik heb een vrouw voor je. Met den vader van het meisje heb ik al gesproken. Je moet hier komen, zoo spoedig mogelijk. Zij is heel aardig en, wat niet te versmaden is, rijk. Daarenboven hoogst beschaafd; genoeg als ik je zeg, dat zij allerliefste gedichten maakt. Zij zijn prachtig, j« moet ze eens lezen. Ik geloof dat zij er al meer dan driehonderd gemaakt heeft, die allemaal in de dames-vereeniging hier zijn gereciteerd en bijzonder voldaan hebben. Tien jaar geleden maakte zij reeds het eerste versje; gij kunt dus nagaan, hoe verstandig zij is juist een vrouw voor jou, die den heelen dag in de boeken te wurmen zit. Nu, mondeling meer; 't zou me recht veel genoegen doen, als daar eens iets van kwam. Wees hartelijk omhelsd door Je liefhebbende moeder.* George Land, redacteur der «Geïllus treerde courant,* een knap man van nog geen dertig jaar, las dezen brief, terwijl hij aan zijn schrijftafel zat. Na het 6lot van den brief gelezen te hebben, barstte hij in een schaterlach uil. «Ironie van het noodlot!* riep hij uit, «ik een vrouw huwen die verzen maakt? Dat ontbrak er nog aan. En dan nog wel iemand, die zich al tien jaar met dat vermaak bezig houd; bijgevolg een schoone van minstens dertig lentes! Dat zou te gek wezen I* Na een oogenblik in gedachten ver zonken te hebben gezeten, geraakte hij in een wrevelige stemming, en in dien gemoedstoestand nam hij een manuscript op, dat eenige poëzie bevatte, waaronder de naam of pseudoniem «Angelica* prijkte. «Al weer die Angelica,* gromde hij, en somber was de gloed van zijn oog, toen hij de pen in een grooten inktkoker doopte. «Dat mensch verveelt me al maanden lang met haar afschuwelijke poëziehet wordt zaak dat ik er eens een eind aan maak, want met al die ontboezemingen zal zij ine nog eens gek maken.* En hij begon zjjn rubriek «Correspon dentie* als volgt: «Angelica te A. Gij hebt ons o.a. het volgende gedicht gezonden: Hoe lieflijk blinkt het licht der maan I Het kabb'lend beekje treft mijn oor; Mijn teeder hart wordt aangedaan, Zoo dikwijls ik het luischen hoor. Wij kunnen natuuilijk niet beoordeelen, hoe teeder uw hart ismaar meenen toch te mogen aannemen, dat er voor een werkzame vrouw veel betere bezig heden zijn dan in maanlicht naar kab belende beekjes te luisteren. Het beekje zal buitendien wel blijven voortruischen dat is nu eenmaal zoo het beloop van de natuurijjke historie, en ik kan Ar.ge lica aanraden om liever haar huiselijke bezigheden te vervullen dan zulke beu zelachtigheden in alles behalve vloeiende verzen te verheerlijken.* Onze vriend Land was den gelieelen dag uit zijn humeur. Hoe kon zijn goede moeder er toe komen om hem een oude juffrouw aan le preèken en dat nog wel eene die verzen maakte? Zoo iemand kon hij niet uitstaan; dat was zijn zwakke zijde. Overigens was hij een charmant mensch. Ik zou hem thans want dat heb ik volkomen in mijne macht met al de schoone eigenschappen van een roman held kunnen versieren; ik zou kunnen zeggen: «hij was een hoofd grooter dan alle andere stervelingeneen prachtige volle baard versierde zijn edel gelaal, waarin een paar oogen als karbonkels vonkelden; schoone lokken golfden langs zijn huofd, en als men hem aanzag, zou men meenen een hemelsch wezen le zien, dat op de aarde verdwaald wus.t Ik houd mij echter liever aan de waar heid, zelfs op l.et gevaar af, de belang stelling van die mijner schoonste leze ressen, welke zich alleen voor mannen van zes voet interesseeren, van nijjn held le moeien missen. George was een man als hel gios der mannen, niet mooi en niet leelijk, niet groot en niet klein, niet sterk en niet zwak; hij had geen lokken en haast geen oogen, want de laatsten waren eeuwig achter een pince- nez verborgen. Oprecht bemind en ook daarin was hij gelijk aan duizenden mannen der hedendaagsche wereld had hij eigenlijk nog niemand. Ja toch I als achttien jarig student was hij eens twee maanden verliefd geweest op zijne nicht, eensdeels omdat hij toen trachtte, zich in de lyrische dichtkunst te bekwa men, anderdeels, omdat zijne vrienden ook verliefd waien en de nicht zoo in de nabijheid woonde- Sedert had hij de dames allen het hof gemaakt, want hij was wegens zijn goed humeur zeer bemind in de kringen, waar hy verkeerde. Nog peinsde bij over den inhoud van den brief, toen hij een paar dagen later in een spoorwegcoupé zat, op weg naar B***, waar zijne moeder woonde. De hoop van een vroolijk wederzien en met minder het genot, eens zijn bureau le verlaten en van zijn mar.u- scripten-roimnel bevrijd te zijn, bracht hem weer in goede stemming. Zijn reisgenooten waren vervelende luieen commisvoyageur, die de schoon heid van iedere streek beoordeelde naar hei aantal «commissies*, die hij hier eu daar opdeed, en eeD oude dame, die by het instijgen al dadelijk angstig vroeg of dit ook soms een lookwagen was, en verder met een zuur gezicht op zy keek, als wilde zij hare reisgenooten van eenig

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1