HAKHOUT lei- en Advertentiën. C. A. VAN BLARICUM en Snoeiling 1 BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. AMICITIA te AMERSFOORT. CoDcerl instrcmeDtaal en vocaal VEKKOOPEN: EIKEN-, ELZEN- CD ESSCHEN- (laar het zeer goed mogelijk is, dat dit in de volgende eeuw, in de Vlas akkers «oidt gebouwd worden bereikt langs den tegenwoordigen weg naar het Staatsspoorstation, die evenwel wordt opgehoogd, zoodat men ongeveer ter hoogte van het nu be staande hulpstation niet een brug over de lijn Amersfcort Kesteien gaat, om verder steeds klimmende voorbij den hoek dien de Vlasakker- weg maakt het plaatskaartenbureau te bereiken. Ditzalliggen 11.00M.+A.P terwijl de Soesterweg ligt 5 00 M.+A.P. een klim dus van 6 Meter. Van het plaatskaartenbureau loopt een over dekte overgang naar de beide perrons, die dus ongeveer komen te liggen op de plaats waar tegenwoordig dj van Amsterdam komende treinen, gedeeltelijk voor Kesteren en Ziitpheu bestemd worden gesplitst. Tegenover deze perrons (dus aan de Socsterstr.) de los- en laadplaatsen voor goederen die langs een keiweg van at' den Soesterweg zijn te bereiken. HH. MM. de Koningin en de Ko ningin-Regentes hebben een gilt van f 500. doen toekomen aan de Nederlandsche Vereeniging l)eStiiei-s voor het verschaffen van kunstlede maten aan behoeftigen. De correspondent der N. Li. Cl. seint uit Batavia: liet gerucht loopt, dat er een nieuwe erctir.-ie naar Pedir op handen is. Het reserve-bataljon te Weltevre den gaat naar Atjeh. Bij hel laatste gevecht op Atjeh, bij den tocht tegen Lohong, zijn van de koloniale reserve gesneuveld Korporaal F. F. Riele, fuselier F. H. Jager en fuselier Kampen. Van dat korps zijn gevaarlijk gewond fuselier P. Tolstra en C. Hendriks. Aan boord van het stoomschip Prinses Snjihic op reis naar Neder land zijn overleden de militairen M. Janssen en H. C. Bock, de eerste afkomstig ran. de laatste bestemd voor de koloniale reserve. Van liberale zijde wordt te Hil versum als candidaat voor het lid maatschap van de Tweede Kamer ook genoemd mr. N. (i. Pierson, oud minister van financiën. De adresbeweging ter verkrij ging van rijkspensioen voor weduwen en weezen van openbare onderwijzers heelt thans 8301 handteekeningen verzameld. Binnenkort zal een audi ëntie gevraagd en liet adres met memorie van toelichting aangeboden worden door een deputatie van vier personen. Muziekliefhebbers. De Koninklijke Nederlandsche Fa briek van Muziekinstrumenten, M. J. H. Kessels te Tilburg, heeft een Muziek-kalender uitgegeven, welke aan elk muziekliefhebber, die erom vraagt, gratis wordt toegezonden, 't Is een lijvig boekje van 10Ü pagina's druk met praclitigeri omslag in fraaien kleurendruk uigevoerd, en die het werkje zeer aantrekkelijk maakt. Be halve den gewonen kalender-inhoud, bevat het boekje een Eeuwkalender, 12 Notitie-pagina's, een Uiltreksel dei- Post- Telegiaal- en Zegelwet met tarieven, een Toonkunstenaars-kalen der, waarvan elke datum de namen anders had om aan te trekken, dan wat ik zelf op het paard met mij droeg, en bovendien voor alle gebeur lijkheden gereed moest zijn, om ter stond weder in den zadel te kunnen stijgen. Graaf de Arissae beweerde, dat hij zelf wel geen soldaat was geweest, maar toch van zijne vrienden had gehoord, dat zij in de roemrijke veld tochten, welke zij maakten, alles, tot zelfs de geringste toiletartikelen, bij zich hadden gehad. Daarbij begon hij met een zeker doel die oorlogen op te tellende Krim, Algiers, Mexico, Italië. Ik antwoordde hem kalm, dat wij het als een' ernstige fout beschouwden ook maar een enkel stuk, dat niet onvoorwaardelijk noodig was, mede te slepen. Daarover scheen hij eenigermate verbaasd. Hij merkte niet zonder scherpte op »Men kan toch in den oorlog niet heelemaal barbaar worden. Men moest altijd voor de reinheid blijven zorgen. Daar hij zulke toon aansloeg, ant woordde ik ironisch: "Heer Graaf, daarom voer ik ook der op dien dag geboren toonkunste naars aangeeft, alsmede de plaats hunner geboorte, 22 Portretten met Biografische schetsen onzer eerste Nedeflandsche Toonkunstenaren inet de lleeren Rich. Hol en Dan. de Lange aan het hoofd, en mededeelingen over 225 in Nederland geboren of verblijf- houdende Toonkunstenaren en Toon- kunstenaressen. Daarenboven vindt men in het kostbare werkje de uit spraak der Ilaliaausche muzikale uit drukkingen, met beknopte regels. Muzikale verhalen en Anekdoten, en ten slotte 12 bladzijden allerliefste en gemakkelijke muziekstukjes voor Piano. Het zal dus voldoende zijn, het boekje bij zich te dragen, om, waar men ook gaat, altoos muziek bij de hand te hebben, ten einde in gezelligen kring of elders iets te kunnen spelen. Zooals we reeds hierboven zeiden, is het boekje gratis verkrijgbaar wie echter toezending per post ver langt, zende aan genoemde lirrna 5 cents voor de frankeering Wij kun nen ieder muziekliefhebber sterk aan raden, dezen gewis interessanteu mu ziek-kalender aan te vragen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. 306 300 1 305 ~3ÖÖ 5 2 310 302 In 1800 werden te Amersfoort ge boren, binnen degemeente M V. Wettig204 289 Onecht12 11 In de gemeente gebo ren, niet behoorende tot de werkelijke bevolking Kldersgeboren, behoorende tot de werkel. bovolking 612 Huwelijken werden gesloten: Tusschen jonkm. en jonged. 00 weduwen 5 d en gesch. vrouwen I weduwnaars en jonged. 6 id. en weduwen 4 gesch. inann. en jonged. 2 1ÏÏ8 Echtscheidingen2 Overleden zijnM. V. Ongehuwden 98 90 Gehuwden40 30 In weduwenstaat 29 28 Gescheiden van echt. 3 ln de gem. overl., niet be hoorende lot de werkelijke bevolking Elders overl., behoorende tot de werkel. bevolking. Levenloos aangegeven M. V. Wettig. 11 8 Onecht. ..52 167 157 10 1 157 156 6 1 163 •157 16 10 179 167 346 Voor de anti-revolutionnaire kiesgerechtigden zal de heer Jb. Over steeg. uit Amsterdam, hier in den avond van 15 Januari in De Arend eene lezing houden over de nieuwe Kieswet. De jongelingen N. Beets, J. J. Reinders en S. S. Galleé, allen te Utrecht woonachtig hebben eene ver bintenis aangegaan als adspirant- een tandenborstel in m'n valies met me." Dat bad ik niet moeten doen, want onze wederzijdsclie stemming werd nu gaandeweg koeler. Op ons, als over winnaar, rustte de plicht, zoo voor komend mogelijk te wezen, en kleine lichtgeraaktheden konden en moesten wij aan onze gastheeren vergeven, die door de gedurige nederlagen zoo diep vernederd waren, en die het recht hadden, ons indringers in het diepst hunner ziel te haten. Gedurende den ganschen oorlog was het mijn streven geweest, waar ik ook kwam, medelijden te hebben, te lenigen, te kalmeeren. Ik deed het ook zoo gaarneIk heb gedurende den veldtocht die arme menschen lee- ren liefkrijgen en achten, die zoo dikwijls wanhopend en vernietigd waren over het ongelukkig lot van hun vaderland. Nooit heb ik vergeten mijzelven af te vragenhoe waren wij te moede onder den druk van Napoleon I; wat zouden wij doen, als op dit oogenblik de Franschen als overwinnaars in Duitschland waren, in plaats van wij bij hen? Ik besloot derhalve het been zoo vaandrig voor het Reservekader bij het 5e Regiment infanterie. De sergeant-titulair M. C. Robijn, van het 5e Regiment infanterie is bevorderd tot sergeant-effectief. Bij hot 5c Regiment infanterie zullen in Maart a.s. van de lichting van 1897 worden ingedeeld a. bij de Veld-bataljons te Amers foort. iu garnizoen uit de provinciën Gelderland 95, Utrecht 40, Friesland 115, Overijsel 260 en Drenthe 190 miliciens. b. bij het 5e bataljon te Utrecht in garnizoen uit de provinciën Gel derland 145 en Utrecht 30 miliciens. Voor een stampvolle zaal werd gisterenavond door het Hollandsche tooneelgezelschap van het Grand The atre van Amsterdam, directie A. van Lier, voorde 120e, maal »de operette- Koningin" opgevoerd. Evenals overal waar dit kluchtspel werd vertoond, was het succes vol komen. De hoofdrol van Jlena werd in plaats van door Mevrouw Budermann, die ongesteld was, vervuld door Mevr. Poousvan Biene. liet stuk werd vlot en Ilink met slechts korte pauzen algespeeld en viel blijkbaar in den smaak van het publiek getuige het herhaald applaus en terugroepen der arlistcu. Wij maken onze lezers opmeik- zaani op achterstaande annonce be- trellende het concert, in vAmicitia" te geven door het Weener elite- Daines-Orkest, onder leiding van mevr. Willstedt-Poppelsdoi f. In de plaatsen waar zij zijn opge treden behaalden zij een uitbundig succès en hel oordeel der groote pers is dan ook eenparig zeer gun stig. De waarn. Directeur van het Postkantoor Ameisfoort herinnert aan de bepaling dat sedert 1 Januaii 1897, de afmetingen voor de per po«t in te vorderen kwitanticn zijn vast gesteld op 30 cM. in de lengte en 14 in de breedte als maximum en op 14 en 8 centimeter als minimum. De waarn. Directeur voornoemd, B. CRAMER. Een ontnuchterd slaapverwekker. Onder dit opschrift geeft het llbl. het volgende vermakelijke verhaaltje. De heer Dinges is een man van zaken, die niet aan spiritus, magne tisme, hypnose, suggestie en dergelijke verschijnselen gelooft. Hij is kern gezond van lichaam en geest en schrijft het goed geloof aan die bui tengewone dingen eenvoudig aan het verstoorde zenuwleven onzer dagen toe. Het ongeluk wil echter dat een zijner kinderen, een aardige achtja rige jongen, aan slapeloosheid begint te lijden. De huisarts (verhoogd tarief) behandelt den knaap, stelt de ouders gerust over het verloop dei- ziekte; maar het ventje blijft dagen nacht klaar wakker. Waar het hart vol van is loopt de mond van over, en zoo gebeurt het dat vader zijn leed eens klaagt aan een paar vrienden. Een hunner, die met zijn tijd me gaat en niet als de koetsier Lubawsky in üolcler Klaus bij academische ziekten en academische geneesmiddelen zweert, raadt hem aan, den jongen te laten hypnolisceren. Hij heelt daar won- deien van gezien in zijn eigen omge ving. Meneer Dinges haalt echter glimlachend de schoudeis op. Im mers, indien daar werkelijk wat in zat, zou de huisarts (vei hoogd tarief) dat middel ook wel hebben toege past Onder die omstandigheden zoekt vader hem 's avonds eens op, en of hot nu ten einde raad of onder den indruk van hel hartstochtelijk betoog van dien vriend is, hij weet het zelf niet ruaar zooveel slaat vast, eens klaps begint hij de bekende armbe weging te maken, waarmee Donato zijn mediums als 't «are den slaap in de oogen giet. En zie, na de zesde armbeweging sluit de kleine de oogleden en sluipt een bekeerd ongeloovige doodsbleek op de teenen de kamer uit. In het huisvertrek gekomen, drinkt iiij haastig drie glazen water en ver telt het geval aan zijn vrouw, die er maar hall door gesticht is. Waarom zoo iets gedaan buiten den dokter om 't Kan uadeelig zijn voor het kind. Het was een ingeving van 't oogen blik 't was machtiger dan hij, die er nooit aan had willen gelooven, maar nu toch erkennen moet, dat er iets bestaat, waar «ij niet bij kunnen Op haar beurt gaat moeder eens heel zachtjes naar haar lieveling kijken, op een afstand gevolgd dooi den man, van uien door armbewe ging een geheimzinnige kracht uit- inn<r O Zoo als zij binnenkomt zegt de kleine, de beide kijkers wijd open dag moe. Ilee, ventje, ben je wakker? Vader dacht dat je sliep. Neen moe, maar vader deed zoo raar en toen heb ik mijn oogen maar dicht gedaan, ik dacht eigenlijk dat hij dronken was. Sinds die openbaring gelooft de heer Dinges niet meer aan slaap- veruekking d.jor oplegging der han den. Als iets merkwaardigs van de zen stillen winter noemt men ons het feit, dat de rijp \ijf dagen lang aan de boomen gezeten heeft, iets dat anders nooit gebeurt; vandaar het rijmpje: Er is geen ijzel, zoo straf, Of het is er met vier dagen af. mogelijk weêr iu het lid te brengen, en wilde juist iets in dien geest zeg gen, toen de oude dienaar, die mij naar het salon geleid had, binnen trad. Hij wendde zich tot den Graaf de Brissac en zeide: "M onsieur le comte est servi!" (IVordt vervolgd.) BIRGELIJKE STANDEN. Amersfoort. GEBOREN 30 Dec. 1896. Andries, z. van Wouter Gerritse en Elsina Gijsberta Bottenburg. Helena Ger- arda, d. van Hermanus Mets en Helena van Amstel. Arie, z. van Jesaias Dirk Lammerts van Bueren en Cristina Maters. 31 Dee. Antonius, z. van Jacobus Mathijs Reuten en Adriana Johanna van Bruggen. 1 Jan. 1897. Gerardus, z. van Evert van Ou- werkerk en Johanna Kooreman. 2 Jan. Lena, d, van Leendert Hagen- beuk en Elisabeth Meijer. Wilhel- mina Johanna Cornelia, d. van Jan Klein en Jacoba Hendrik a Bast. 3 Jan. Wilhelmus Antonius, z. van Martinus Antonius van Mierlo en Maria Cornelia Josepliina van Zadel hof. 4 Jan. Martinus, z. van Wil lem Peterse en Agatha Helena van den Ham. 5 Jan. Sophia Geertruida. d. van Pieter Hageman en Catharina van de Hesseweg. ONDERTROUWD: 31 Dec. 1896. Jacob Hendrik de Vries en Wijmpje Malestein. Thomas Wijnands en Geertruida Beek. Jan Timmer en Alijda de Goede. GETROUWD6 Jan. 1897. Christi- aan Christ en Brunetta Johanna van Diermen. OVERLEDEN: 29 Dec. 1896. Een levenl. aang. kd. v. g. van Jacobus Nicolaas van Woudenberg en Maria Johanna Hekkers. 30 Dec. Gerrit van Heil, 4 m. 1 Jan. 1897. Josina van der Wel, 70 j. ongeh. 3 Jan. Joseph van de Wakker, 71 j. wedr. van Hendrika Meijer. 5 Jan. Een levenl. aang. kd. m. g. van Gerrit van Dijkhuizen en Jansje te Kulve. Hendrika Hoprijs, 73 j. echtge. van Hendrik van Bekkum. Hoogland. GEHUWD7 Jan. M. Yriesema en D. de Bruin. Leusilen. GEBOREN6 Jan. Harmanus, z. van Geurt van de Hee en Jannetje Schut. OVERLEDEN: 6 Jan. Jacobus van Moorst, oud 19 m. 7 Jan. Maria de Kruyfl', oud 10 j. Woudenberg- GEBOREN: 29 Dec. Hendrikje, d. van Gijsbert Meerbeek en Jannetje Bruggink. 30 Dec. Barend, z. van Lubbertus Willigenburg en Gijsbertje van Voorthuizen. 31 Dec. Jan Cor nells, z. van Jan van den Berg en Jannetje van der Wiel. 2 Jan. Aaltje, d. van Karei van Dijk en Dirkje Davelaar. GEHUWD: 2 Jan. Teunis Valken burg, 28 j. en Teuntje Valkenburg, 17 j. 7 Jan. Jan van Voskuilen, wed. van Jacoba van Donselaar, 38 j. en Everdina Pater, 22 j. Bij onderhandsche acte d.d. 6 Januari 1897 is tusschen de ondergeteekende JAN VALK- HOFF, boekhandelaar, en HENRI van den DRIES, zonder beroep, beiden wonende te Amersfoort, aangegaan eene Vennootschap onder de firma "VALKHOFF en van den DRIES," welke ven nootschap eene voortzetting is van de uitgeverszaak reeds door den eerstondergéteekende gedre ven ijnder de firma J. VALK HOFF. De j vennootschap heeft ten doelhet uitgeven van boekwer ken en verdere gedrukte stukken in den ruimsten zin en is ge vestigd te Amersfoort. Zij is aangegaan voor den tijd van twee achtereenvolgende jaren welke een aanvang heb ben genomen 1 Januari 1897 en mitsdien zullen eindigen 31 De cember 1898 indien een der vennooten het einde alsdan mocht verlangen, «-aar^an hij zes maan den te voren schriftelijk aan den anderen vennoot kennis zal moeten' geven j bij gebreke daar van zal de .vennootschap stil zwijgend vaa jaar tot jaar door- loopen totdftt een schriftelijke kennisgeviitfr als voormeld zal zijn geschied. Ieder der vennooten zal ge rechtigd zijn tot het teekepen der firma/'en tot alle handelingen de vennootschap betrefljènde, waardoor ook de andere ermoot verbonden zal zijn tot §ëu be drag van hoogstens f.'flOO. onder uitdrukkelijk bedirfg echter dat geep der vennooten zonder medewerking van dej? overigen vennoot ivoor hooger/Bedrag mag handelen, of eenige^elden voor de firma' zal mogen opnemen of gelden *dcr fijuua aan derden zal mogen Ti*?nen of bezittingen der vennootschap zal mogen vervreemden of bezwaren. J. VALKHOFF. II. van den DRIES. DONDERDAG 14 JANUARI door het ELITE-DAMESORKESÏ W1LLSTEDT POPPELSDORF. Impresario: WILLEM B0ESNACH. Het-' orkesir "bestaat uit 7 dames en 3lieeren, onder welke de volgende solisten: Fraulein Fischer, sola-viool, dirigente Fraulein Moc, solo-fluitiste Mile Cr m bi er, sopraan en piano; de heet M. Poppelsdorf, violoncel. Entree f 9.75mjlifairen be neden den rau'g-vuirti'flieier f 0.50. DE NOTARIS te Amersfoort is voornemens op Woensdag 13 Januari 1897, des namiddags ten 4 ure, in het koffiehuis van den Heer C. SCHIM MEL aan den Ham te Hoogland in het openbaar te Voor de 1 VelEdele Heeren C. Th. VAK BEEK en A. G DE JONG en Mevrouw STEEXBEItGHE geboren BOSCII I'AN DRA KESTE1N. Diverse perceelen zwaar onder Hoogland, aan de Hooge- steeg en onder Amersfoort aan den Hoogenwdg op /(Puntenburg» op het land naa$t "Veldzicht» en andere plaatsen nabij het station van de Ned. Centraal- spoorwegmaatsctappij, alsmede op de Hofstede »de Kopermolen» onder Stoutenburg. En daarna publick te verhufeu voor zes jaren, ingegaan kerst mis 1896 ten verzoeji T. VAN DE RIET: Een per groot 1 hectare, 65 aren, gelegen onder Hoogland, polder Duits. Breeder bij biüetten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2