CIJFER: 2 THOllSOffS TREE. "gemengd melws. INGEZONDEN. lot nog een gulden bedraagt. Onder de prijzen hier zijn er, zooals bijv. loten stad Amsterdam of Rotterdam, die op zich zelve nog een kans aan bieden op een belangrijken prijs of premie. I)e onderneming schijnt in goede handen te zijn en 'de directie aan al hare verplichtingen loyaal te zullen voldoen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De heer G. F. G. de Bruijn, leeraar aan het Gymnasium hier, staat op de voordracht ter benoeming van een leeraar in do wiskunde aan de Moogere Burgerschool met 5-jarigen cursus voor jongens te Amsterdam. Ter Maandagavond gehouden Algcnieene bijeenkomst vande»Amers- foorlsche Begrafenis Vereeniging" sprak de Voorzitter, de heer A. M. Kollewijn Nz., een woord van warme waardeering aan do nagedachtenis van den heer J. Fortuin, onderdirec teur der Vereeniging, die gedurende lange jaren en tot zeer kort voor zijn dood mot voorbeeldigen ijver en groote toewijding zijn ambtelijke plichten ook t vulde In de vorige bijeenkomst was tot zijn opvolger benoemd de heerJ.W. Fröger, opzichter dor Algeineene begraafplaats, die de benoeming aan nam, na daartoe vei lof gekregen te hebben van Burgemeester en Wethou ders, doch later bedankte met het oog op zijn verplicht wonen aan de Nieuwe begraafplaats. Alstoen voegde de Directeur, de heer H.E. van Swe den, zich zijn zoon, den beer E. E. van Sweden toe, die in deze bijeen komst definitief werd benoemd. Uit het verslag van den Secretaris, de heer P. .1. Frederiks, bleek dat het ledental stationnair gebleven is op 532 en dat de Rekening sluit met een klein saldo, ter Rijkspostspaarbank te beleggen. Uit het verslag van den Directeur bleek, dat in bet afgeloopen jaar, waarin de sterfte hier zeer gering was, door de Vereeniging zijn begra ven 48 personen en wel in de le klasse 1"2 (waarvan een te Oegstgeest eo een te Breukelen), in de 2e klasse 7, in de 3e kl. 5, in de 4e kl. II. in de 5e kl. 5, voor rekening der Gemeente '2 en uit Gestichten 6. in plaats van den heer Kollewijn, aan de beurt van aftreding, en in de vacature ontstaan door het bedanken van den lieer E I,. II. van Lansehot [liibrncht, werden met algemeene stemmen gekozen tot leden van de Commissie van Toezicht de boeren J- G. Leinweber en G. F. Mezger; daarna werd de heer Frederiks, die zich slecht éen jaar had willen be- lasten met de werkzaamheden als Secretaris, onder dankbetuiging ont heven van die functie. Gelijke dank werd door den Voorzitter gebracht aan den Directeur voor zijn ijverige bemoeiingen en groote zorgen en door den heer De Ileus aan den af tredenden Voorzitter, waarna de ver gadering werd gesloten. In de Dinsdagavond drukker dan gewoonlijk bezochte Buitengewone A Igerueene v ergadering der ïGaranten- Vereoniging'' werd na langdurige discussie bepaald, dat in dit seizoen nog éen voorstelling zal worden ge- gelaat liad scherpe, maar vrij regel matige trekken, zoodat er maar wei nig aan ontbrak, om hem een schoon man te noemen. Op dit oogenblik, nn zijn gelaat volkomen kalm was, zag hij er misschien niet op zijn gun stigst uit, want zijn voorkomen was niet dat van een gelukkig mensch, maar nam van tijd tot tijd een' uit drukking van mismoedigheid en onte vredenheid aan, welke licht een blij vende worden kon. Hij trok de wenk- hrouwen soms zoo vast samen, dat zij elkander bijna raakten, en liet dan tegelijk de hoeken van zijn mond minachtend zakken, of hij dit deed uit minachting voor de wereld in het algemeen, of slechts voor zooverre hij met haar in aanraking kwam, zou hij zelf waarschijnlijk moeilijk hebben kunnen beslissen. In elk geval was de uitdrukking van zijn gelaat niet die van een gelukkig, voorspoedig of tevreden mensch. Maar wanneer hij sprak zelfs wanneer anderer belan gen hem bezig hielden, en hij niet aan Cuthbert Wrey dacht verdween die uitdrukking geheel. Dau klonken zijne woorden vriendelijk, en de glim lach, waarvan hij ze vergezeld deed Mochten (1e kosten daarvan niet kunnen worden goedgemaakt door de recette, dan zal het Bestuur gebruik makend van bet daaromtrent bepaalde in het Reglement bet te kort omslaan over de leden. Aan den eerstvolgenden cursus, ter opleiding van koks bij de Amster- damsche huishoudschool die van 1 Februari as. tot uit. Mei dan wordt gehouden, zal worden deelgenomen door den soldaat K. Speijcr van liet 5e Reg. inf. Het gemeentebestuur van Amers foort heeft, evenals dat van Wouden berg, Lensden en Deventer zich met een adres tot den minister van oor log gewend om de verpachtingen voor den lijd van een jaar van den mest van de militaire paarden niet te doen doorgaan Hierdoor toch worden do kleine landbouwers in den omtrek zeer benadeeld, daar zij niet kunnen opbieden tegen groote landbouwonder nemingen, waardoor zij strooisel voor hun klein vee cn later mest voor buil land missen. Als eerste resultaat van een en ander kunnen we mededeelen, dat de minister langs telegrafischeri weg de een dezer dagen le Amersloort te houden verpachting van paardenmest heeft afgelast. De sergeant-majoo'r-titulaii S. O/.inga, van het 5e Regiment infan terie, is door den inspecteur van liet wapen, aangewezen om den gym nastiek-, scherm-, en Zwemcursus te \olgen die van 1 Februari as. tot den 15 Mei da.v. bij de Normaal- schietschool te 's Gravenliage wordt gehouden. Bij het 5e Regiment infanterie zijn bevorderd, de sergeant J. Scheer tot sergeant-majoor-titulair, de korpo raal E F. A. van Bassen Jongbloet tot sergeant-titulair cn de rnilicien- korporaai J. W. Kan tie tot milicien- sergeant. De leerlingen van de Hoogere Burgerschool Fti. W. J. Heijiigers en J. Busquet alhier, hebben eene ver bintenis aangegaan als adspirant- vaandrig voor het Reserve-kader bij het 5e Regiment infanterie. De Fisk Jubilee Singers die hier vorig jaar een buitengewoon succes hebben behaald begonnen dit jaar hun tournee door ons land, met eenige Concerten in Amsterdam. Het oordeel van de Amsterdamsehe pers is eenparig in hun lofuitingen van dit zang gezelschap. De kleurlingen zullen op bun rond reis ook onze stad bezoeken en wel op den 10. Februari in Amicitia te 8 uur. Het succes dat zij overal hebben ingeoogst is waarlijk verdiend. De godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk alhier, zal aanstaanden Zondag geleid worden dooi Ds. W. .1. Manssen, pred. bij de Lutb. gem. te Zaandam. Het lijkt ons niet overbodig onze lezers nog eens te wijzen op de ook in dit nummer voorkomende advertentie omtrent liet concert in Amicitia op a.s. Dinsdagavond. De inteekening tocli is nog maar zoo zoo en waar werkelijk iets goeds geboden wordt voor een klein entree, mag men toch een vofie zaal verwachten. De Bosebbaas op de Treek, Plomp, heeft deze week op de Lens- derberg een vos gevangen Rijntje werd door hem aan den lieer .Mr. W. 11. De Beaufort afgestaan. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden verzonden van bet postkantoor te Amersfoort over de le helft der maand Januari 1897 Haarlem. Maasbraeht. Middelburg. Rotterdam. Woerden 1 S. de Lion, 2 Hilling, 3 Niemeijer, 4 H. L. Zordijn, 5 P. v. Oostrom, 6 W. Egink, Van Soesterberg. 7 Wed. v. d. Linden, Leiderdorp. Briefkaarten. 1 Ilulslioff, Amersloort. 2 Willemsen, Arnhem. 3 Fonkers, Rotterdam. gaan, was rltijd even open en opge wekt als de woorden zelve. En zoo als hij was, stond hij in hoog aanzien zoowel bij de rijken als bij de armen van Oversea. Wordt vervolgd.) Buitenland. 1 P. W. Gobius, Atjeh. 2 R Meijer, Batavia. Maandag a.s. legt Mej. H. M. Schermer, tot dusverre directrice der Anna Paulowna bewaarschool, hare taak neder en verlaat zij de inrichting aan welke zij meer dau 40 jaren werkzaam was. Bij de j.i. Maandag te Baarn gehouden aanbesteding, voor liet bou wen van een Woonhuis aldaar, onder beheer van den architect Herin. Kroes te Amersfoort werd ingeschreven door de lieercn J. G. Maatkamp, Baarn f 5400. J. van Garderen, Soest 4975. B Brunessen, Baarn 4571. J. Ilaitog, 4500. R. A. v. d. Veer Soest 4349. Het werk is den minsten inschrijver Piogramma van liet concert in Amicitia hier te geven op Dinsdag 3 Februari aanstaande door de heeren G. K. G. van Aaken. viool; Leonard J. van Loenen, piano; Ed Ferrée, violoncel, en mej. Afida Vlieger, zang 1. Sonate (C. Moll op: bo) för Pianoforte und Yiolinc Edvard Grieg. 2. a. LarghettoMozart. b. Berceuse n c Serenade Benjam,,, Godard. voor Violoncel. 3. Brief-Aria uit »Don Juan" Mornrt. •i. a. GavotteGluck (Brahms). b. Auf Flügeln des Ge- sangesMendelssohn Liszt). c. Berceuse d. Polonaise voor Piano. 5. Walther's Preislied aus »Die Meislersinger von Nürnbcrg" von Rich. Wagner, Paraphrase Chopin. Wilhelmj. Bizet. fur Violine mil Piano G. a. Pastorale b. Yieille chanson c. Murmelndes Luftchen, BlüthenwindJensen. Zang. 7. Trio pour piano, violon et violoncello (op52) Rubinstein. 353e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 2729 Jan. (2925 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevaUen: Prijzen van f 100 op No. 1047, 10777 en 10857- Prijzen van f 70. 1062 2313 2349 2354 2508 2509 2534 2640 2675 2725 10784 10790 10806 10808 10817 1083310866 11554 11560 en 11569. Te zamen 23 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 1049 1065 1074 1076 1079 10801084 2304 2310 2311 2319 2320 2324 2345 •2352 2358 2522 2541 2543 2549 2550 2655 2658 2659 2664 2668 2685 2687 2690 2701 2729 2732 10773 10778 10782 10796 10804 10816 10820 10834 10836 10838 10851 10862 11571 11578 11582 11588 11596 11597 11605 11607 11617 11619 1162311630 12741 12742 12745 12754 12767 12770 12774 127777 12801 12823 12830 15064 15076 15078 15085 15086 15087 15100 15105 en 15108. Volgende trekkingen geschieden: 26 Febr. Nevens de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de pre mie van f 3000 voor het laatst uitge trokken lot, zijn in ge bleven de navolgende prijzen1 van f 100.000, 1 van f2.000, 15 van f 1000, 20 van f400, 14 van f200, 52 van f100 en 1015 van f70. Arbeid in de gevangenis. De waarde en de zegen van den arbeid zijn wel nooit duidelijker aan den dag gekomen, dan in de laatste weken in den staat New-York in de Vereenigde Staten. Zooals in bijna alle Europeesche gevangenissen lieerschte totnogtoe ook in Amerika de ge woonte om de gestraften le laten werken en hen bezig te houden met een arbeid, die wat opbrengt voor den staat en voor de gevangenen tevens een kleinigheid. De opbrengst dezer producten uit de gevangenis diende om de gevangenen te onder houden. Tegen dit stelsel is vaak opgeko men in Europa en in Amerika niet minder. In den staat New-York nu hebben verschil lende fabrikanten het vorige jaar weten te bewerken dat er een wet werd aangenomen, vol gens welke bet verboden is om in de gevangenissen voorwerpen te laten vervaardigen, waardoor aan vrije ar beiders concurrentie wordt aangedaan. Deze wet trad met 1 Januari in wer king. Zij maakte eensklaps duizenden gevangenen, die totnogtoe zich onle dig hadden gebonden met de (er- vaardiging van schoenen, schuiers, kleeren, rieten voorwerpen, enz. tot werkloozen. Maar de autoriteiten der gevangenissen stonden voor de moei lijke vraag, wat ze nu met de gevan genen zouden uitvoeren. Daar men geen anderen uitweg wist, liet men ze op de binnenpleinen der gevangenissen larigc marsclien maken, steeds heen en weer. Dit beviel den gevangenen in 't eerst wel, maar weldra bad liet nieuwe den prikkel verloren Doodelijke verveling ricl neer over dat leger van werk loozen liet gedwongen niels-doen werd zco moeilijk voor de gevange nen, dat zij de cipers met smeekbeden bestormden, hun arbeid te verschallen van welken aard ook, daar hol alleen de aibeid was, die de gevangenis dragelijk maakte. Ook de geneesheeren in de gevan genissen wezen er met nadruk op, dat de gevangenen moeten worden bezig gehouden, daar anders te vree zen was voor liet uilbieken van ge moedsziekten, krankzinnigheid en andere kwalen. Maar hoe Men weel het niet. Men beeft reeds allerlei plannen geopperd, men wilde liet drukwerk der i egecring laten verrich ten door de gevangenen, maar daar tegen kwamen zij weer op, die thans daatmee geld verdienen. En zoo gaat het met alle dingen. liet ondier in het Hellegat. (1757). Men schrijft aan den Telegr. uit Zeeuwsch Vlaanderen Alle vreemdelingen, die het schoone en welvarende dorp Zaamslag bezoe ken, zullen met verwondering aan de buitenzijde van de Hervormde Kerk de stukken van liet geraamte opge- mei Ut hebben van eene groote visch, die in deze streken niet thuis behooit. Weinigen zullen echter de geschie denis van dit geiaauite kennen en daar er in de laatste dagen over ge sproken wordt die overblijfselen uit vroeger dagen met «al meer zorg te bewaren, is liet niet ondienstig de geschiedenis van dit zeemonster in herinnering te brengen. Den 15 Augustus 1757 verspreidde zicli liet gerucht, dat met liet opko mende water een visch van buiten gewone grootte het Hellegat was in gezwommen eu zicli bevond op een kwartier afstunds van liet Z.iamslug- sclie veer. De kapitein der burger wacht, zekere Jan de Vos, ging er met een tiental mannen heen om liet ondier te vangen. Onversaagd spron gen zij in eene boot oin liet na te jagen en op eene zandplaat te drijven. Tegen den middag, toen liet tvater reeds aanmerkelijk gedaald was, raakte het dier op liet droge en door liet geweldig slaan, zat liet weldra zoodanig in liet zand, dat liet zich bijna niet meer bewegen kon en men zonder gevaar kon naderen. Van kant gemaakt zijnde, bemerkte men, dat liet een soort walviscli was, bekend onder den naam van noord- kaper. De lengte bedroeg ruim 20 voet, de staart was, van d 11 eenen hoek tot den anderen gemeten, 7 voet breed en het dier was zoo (lik, dat drie mensellen op den rug naast el kander konden staan. Verheugd over dien onverwachten buit, begonnen de mannen het verbazend dikke spek aan stukken te hakken en brachten eenige duizenden ponden met hunne boot aan wal, waar zij bet tot traan versmolten. Toen de buit verdeeld was, begon men er aan te denken, dat men bet geraamte als merkwaar digheid zou kunnen bewaren. De kop en \erseheidene ribben werden daarna van de slachtplaats gehaald en aan de buitenzijde van liet kerkgebouw geplaatst als een blijvend aandenken aan dit zeldzaam féit. Zoo staat dan bijna 140 jaar dit geraamte aan de buitenlucht bloot gesteld. Dat het in dien tijd een onbehaaglijk uitzicht gekregen heeft en door den invloed der buitenlucht veel heeft geleden, is buiten kijf. 't Is daarom, dat er thans stemmen opgaan om dit overblijfsel uit vroeger dagen eens behoorlijk op te knappen en een betere standplaats te geven. DERGELIJKE STANDEN. Amersfoort. GEBOREN20 Jan. Rudolf Lode- wijk, z. van Rijnbertus van 't Hof en Johanna Maria Boon. Johannes, z. van Hendrik Jan van Barreveld en Cornelia van der Heijden. 21 Jan. Elbertha Hendrika, d. van Adrianus Pieter Houtzaager en Elisabeth van Esveld. 22 Jan. Gerrit, z. van Dirk Kamperman en Anna Renes. Mari- nus, z, van Cornells van Nieuwen- heizen en Willeinina de Gans. 23 Jan. Willem, z. van Hermanus Petrus van Haselen en Johanna Sand Schokten. Gerardus Cornelis, z. van Rijk van Hoeijen en Jannetje Stik- voort. Teunis, z. van Hendrik Overeem en Pennetje Meinten. Barbara Adrian a Theodora, d. van Hendrikus Korndewal eu Alijda van der Veer. 24 Jan. Drees, z. van Wouter Bakkenes en Maria Louisa Haneveer. Wilhelinina, d. van Gerardus Philippus van Oven en Ger- ritje van Barreveld. Hélène Con stance Henriette, d. van Jacob Groebe en Dina Cornelia Kloek. Adriana Johanna, d. van Brand Jan Bloemen dal en Cornelia Hendrika Schimmel. 25 Jan. Reintje, d. van Hermanus Rekers en Christina van Remmerden. 26 Jan. Jan Abraham, d. van Jan Abraham Gijsbertse en Christina Die ters. Adrianus Jacobus, z. van Cor nells Langgras en Johanna Veenen- daal. Gerard Hendrik Leonard, z. van Hendrik Leonard de Wijs en Eg- berta Christina van der Mandele. Petronella, d. van Jan Wellerd en Martina Mieres. ONDERTROUWD: 21 Jan. Pieter Moro en Jannetje de Winter. Rei- nirus van Esveld en Barbara de Beer. GETROUWD27 Jan. PieterCroese en Johanna Wellerd. Willem Meijerink en Geertruida Quick. OVERLEDEN: 21 Jan. Anthonie van Straten 72 j. wedr. van Gerritje Cornelissen. Antonius Staats 55 j. echtg. van Hendrika van Beekhoven. 22 Jan. Jan van Ginkel 76 jwedr. van Jannigje van Huigenbosch. Jacoba Gerarda Rietveld 11 m. 25 Jan. Antje Hemminga 49 j. echtg. van Godtlieb Simon Klokke. Esther Johanna Pliilippina van Rootselaar 66 jongeh. Adriana van Brakel 2 m. Hoogland. GEBOREN24 Jan. Gerrit, z. van J. van den Heuvel en J. Termaten. GETROUWD: 28 Jan. W. Meinten en Pennetje Meinten. OVERLEDEN24 Jan. A. van der Zande, 16 j. E. van Drie, 74 j. 25 Jan. G. van Bekkum, 9 m. Hoevelaken. GEBOREN23 Jan. Jannetje, d» van G. Doornkamp en H. van de Hoef. 25 Jan. Neeltje, d. van H. Walet en G. T. Heijkamp. ONDERTROUWDG. van Wouden berg, 43 j. en A. Hooijer, 30 j. OVERLEDEN24 Jan. Jan Buijten- huis, 11 d. 23 Jan. Bertha Kok, 11 m. Lensden. GEBOREN25 Jan. Dirk, z. van Hendrikus van de Vis en Aaltje van 't Land. OVERLEDEN24 Jan. Margaretha Vrijhoef) 15 m. Gerritje de Vries, 2'/s j. 27 Jan. Henricus Arnoldus Josephus Beerendonk, 74 j. wedr. van Aaltje Westemeijer. Woudenberg- GEBOREN24 Jan. Petrus, z. van Jan Visser en Christina Elisabeth Moeton. Buiten vcrantivonrding can de redactie. Schoonmaken van straten. De sneeuwperiode brengt als alle andere, hare lasten en lusten medede vele eer sten geven aanleiding tot mededeeling van het volgende: Heden vervoegde zich ten mijnenteen agent met bevel „de sneeuw rondom mijn huis tot op een Meter te doen wegrui men." De stoep en daarvoor gelegen straatjes had ik doen schoonmaken; toen men die sneeuw opruimde vroeg een agent: „waar laat jij die sneeuw?" „Die gooi ik op den weg," zei de dienstbode. „Dat mag niet; dan moet Mijnheer mannen nemen en de sneeuw naar de gracht ('n heel eind hier vandaan) laten brengentwee kwar tjes is ook de heele wereld niet." Daar gelaten of dat hem ter beoordeeling staat geloof ik niet dat ieder het met de mee ning van dien agent eens zal z(jn. Nu moet men weten dat de geheele frontbreedte van mijn huis door zand grond wordt begrensd; als het regent zakt men weg in den modder. Op last van Mijnheer den commissaris van politie

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2