CIJFER: 2 THOMSONS THEE. INGEZONDEN. aan dat examen deelnemen, óók al is hij nog niet geoefend in den wapen handel, aangezien in dat vak een na- examen kan worden afgelegd. Zij, die wenschen te ontvangen een formulier voor do bovenbedoelde «Ken nisgeving model A" met opgave van «Ie daarbij behoorende stukken of die inlichtingen verlangen, 't zij omtrent het examen-programma, 't zij omtrent den dienst, de verdeeliug van den diensttijd, de vooruitzichten en andere bijzonderheden den Kaderreservist be treffende, kunnen zich daartoe wen den tot den Hoofdoflicier voor het Reservekader te Leiden, Vischmarkt, No. 5. In het heideveld bij Valte (Dr.) is eene van keisteenen opgestapelde grafkelder gevonden, die '2 M. lengte en bijna l'/i M. breedte heelt en van een platten deksteen is voorzien. In dien kelder werden de scherven ge vonden van een drietal urnen, die, omdat de deksteen ingevallen was, verbrijzeld waren. Zooals reeds door enkele bladen werd medegedeeld, zal de generaal- majoor H. J. G. Benschop den mili tairen dienst met pensioen verlaten naar wij vei nemen, wordt alsdan de kolonel jhr. H. Laman Trip, comman dant van het reg. gren. en jag., be vorderd tot generaal-majoor met be stemming om als commandant der 3e divisie inf., standplaats Breda, op te treden, terwijl de kolonel J. L de Bock, comdt. van het 7e reg. inf. te Amsterdam, dan zal worden aange wezen als commandant der gren. en jag. te 's Gravenhage. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Allerwege is men in den omtrek onzer gemeente bezig met het bouw land te bewerken aardappelen te poten en erwten te leggen. Overal heerscht groote bedrijvigheid, en waarheen het oog zich ook wendt, ontdekt het rappe handen die in de aarde «een schelvischje werpen, in de verwachting een kabeljouw te vangen." Het gure, onstuimige wêer der laatste dagen werd door den landman met geduld getrotseeid en in weerwil van de onaangename wind- en re genvlagen, hanteerde hij hoopvol spade en greep. Die werkzaamheden bren gen eene welkome kentering in de stilte die gedurende de wintermaanden in de schoone omgeving onzer lief gelegen stad heerscht. De landbou wende bevolking, uit haar winterslaap ontwaakt, bindt den strijd om het bestaan weder aan, en terwijl zij dien strijdt, stoffeert zij de landelijke omgeving op eene wijze, het penseel van den schilder waardig. Of is het niet een schoon, verrukkelijk gezicht, dat op den «Amersfoortschen Berg" kan worden genotenaan zijne beide flanken, tot ver voorbij zijn voet honderden handen bezig te zien den giond in vruchtbaren toestand te brengen en daarin de producten te zien nederleggen, noodig om een groot getal menschen gedurende den zomer en den winter van onontbeerlijk voedsel te voorzien, omringd door anderen die zich onledig houden met het hakhout fe doen vallen en dat te bossen op de omliggende hout wallen? En de schoonheid van dit tafereel woidt niet weinig verhoogd Marion een misverstand bestond, dat zij onder den indruk van de eene of andere dwaling verkeerde, was duide lijk. Wat het was, kon bij alleen vernemen door den brief te lezen. Zonder iets meer te zeggen, opende hij hem dus, en las het volgende: «Geachte Heer! «Ik zou tot u gekomen zijn, ware het niet dat een zaak van groot gewicht mij had gedwongen af te reizen. Ik veronachtzaam evenwel door mijn vertrek uwe belangen niet. Een kind zou thans den draad kun nen volgen. Winslow en zijne vrouw hielden zich eenigen tijd in D op. Hij verliet haar liet haar vermoedelijk in den steek, toen hij zich naar de Yereenigde Staten in scheepte. Zij bleef voorloopig in D wonen, en trachtte door het houden van eene kleine school in haar onderhoud te voorzien. Daarop werd zij ernstig ziek, en werd ten slotte door een heer afgehaald, wiens naam mijn zegsman vergeten heeft, maar die Predikant was aan door het panorama dat de bebouwde stad aanbiedt. Omgeven door opgaand geboomte, ziet men op den achter grond oud-Amersfoort met zijne kerk torens verrijzen, in het midden waar van den schoonen Lieve Vrouwetoren, die, statig, als beheerscher van het geheel, zijn spits in de hoogte ver heft En kan zich de blik verzadigen aan de, naar het schijnt oneindige, kleurschakeeringen die het Eemdal biedt? Hier de beide, daar een gras veld, verder de bewerkte bouwgrond meer verwijderd de rivier de Eem, en daartusschen komende en gaande spoortreinen, die als het ware als slangen door de massa heen kronke len. Inderdaad eene schoone omge ving, die een groot aantal steden Amersfoort, terecht, kunnen benijden Korten tijd nog en allerwege, niet het minst aan beide zijden van den «Amersfoortschen Berg," doet het zoet gekweel van den nachtegaal zich hooreri, waardoor men zich geheel en al in een lusthof acht verplaatst Honderden andere vogels voegen hunnen zang daarnevens, en den ge- heelen dag door smaakt men het genot van een concert dat zóó schoon slechts door de natuur kan worden gegeven. Waarlijk, Amersfoort bezit daarin en in tal van andere schoone zaken, waarop wij later eens hopen te wijze, groote aantrekkingskracht, en biedt stadgenoot en vreemdeling onovertrefbaar fraaie vergezichten en overschoone wandelingen aan. Meyster kon dan ook met volle recht in De Nachtegaal van Amislorl zingen «Schoon Utrecht eertijts praalde op Bisschopsstaf en myter, »En Stoel en hoogen Dom, noch wil ik Amisfort «Van grooter waard benijd, verheffen op mijn Cyter, »Als rechte hand van 't sticht, in zegen noit verkort." Door den ontvanger der registra tie en domeinen alhier is gisteren in het koffiehuis «de Arend" publiek verkocht het hakhout op spoorweg- grond fe Amersfoort, nabij het nieuwe station en langs den Vlasakkerweg, iri 4 perceelen. De gezamenlijke op brengst was f8250, plus 10on kosten. De notaris A. H. Drijfhout van HoolT heeft gisteren in het koffiehuis «de Arend", ten verzoeke van Regen ten van het St. Pieters-en Bloklands gasthuis alhier, in het openbaar ver huurd, voor 3 jaren, ingegaan 25 December 1896, 2 hectaren, 90 aren, 50 centiaren wei- en hooiland in pol der «Neerzeldert" te Hoogland. Huur der werd Ph. Kortes te Amersfoort, voor f 113 's jaars. Dr. H. IJ. Groenewegen, Remon- strantsch predikant te Rotterdam, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Re- monstrantsche kerk alhier. In den ouderdom van bijna 75 jaar is te Amsterdam na een kort doch smartelijk lijden ontslapen onze vroegere stadgenoot dr. A. Smits, tot voor korten tijd geneesheer hier ter stede. Donderdagmiddag ontlastte zich boven deze gemeente eene omweersbui, die vergezeld ging van hagel, regen en feilen wind. Van ongelukken ver namen wij niets. de St. Winifred's Kerk in één' van de voorsteden van Londen. Dit zal, naar ik vermoed, voor bet door u beoogde doel voldoende zijn. Ten overvloede voeg ik er nog eenige brieven bij en een kleinood, die zij achterliet bij haar vertrek uit het huis, dat zij bewoonde." Toen Cuthbert den brief, welke door zijn vertrouwden agent geschreven en onderteekend was, gelezen had, draaide het hem vóór de oogen. Het duurde eenigen tijd vóór hij begreep, welk verband er bestond tusschen het ver driet zijner itouw en dezen brief, welke het vreeselijk oogenblik nader bracht. Zijne eerste gedachte was, dat Marion zich gekrenkt gevoelde, omdat hij de zaak voor haar geheim gehouden had. Hij keek den brief' nogeens in, en thans trok de naam St. Winifred zijn' aandacht. De volle waarheid werd hem, als een bliksemstraal, eensklaps duidelijk. Het woord «verbazing» drukte niet langer zijn toestand uit. Hij staarde zijn' vrouw aan. Zij stond met de oogen neergeslagen, haar schoon gelaat zag er bleek en afge- I Met groot geraas zijn Donder dagmiddag twee pas gebouwde wonin gen van den heer J. M.. aan den Soesterweg, in gestort, tengevolge van den sterken wind. Een er van was reeds als broodbakkerij in gebruik bij den heer van Ee. Persoonlijke ongelukken van ernstigen aard vielen niet voor; alleen een metselaar werd onbeduidend verwond aan een been. Voor de blussching van den brand, die onlangs in het gebouw der jongensschool ontstond, is door de directie der Utrechtsche algemeene brandwaarborgmaatschappijteUtrecht bij wie het perceel tegen brandschade was verzekerd, aan den heer J. E. Otlo alhier eene premie van drie gulden toegekend. Door 't gemeentebestuur van Hoogland is aanbesteed het vernieu wen van 100 strekkende Meters straatweg op den Zevenhuizerweg, nabij «de Kolkrijst", ter breedte van 3 Meter en 100 strekkende Meters straatweg op den weg van Amersfoort naar Groot Wede. De laagste in schrijver was de heer T. YV. Bonte te Amersfoort, voor f910, aan wien het werk is gegund. Aan de oliemolen buiten de Kleine Koppel had de werkman R. het ongeluk met zijn pols tuss;hen een der machines te geraken, waar door bij een ernstige kwetsuur be kwam. en heelkundige hulp noodzake lijk maakte; bij zal genoodzaakt zijn hel werk eenigen tijd te laten staan. Door de H. IJ. S. is aanbesteed hel uitvoeren van onderhoudswerken op de spoorwegen Amsterdam Win terswijk en Hilversum Utrecht in 7 perceelen. Minste inschrijvers de heeren J. G. van der Geest, perceel I voor f7750, en jYV. van der Kooij, perceelen 2, 3 en 4 voor f 11094, beiden alhier Vrijdag 12 Maart j.l. werd de Amersfoorlsche Toynbee-vereeniging opgericht. In eene Vrijdag 26 Maart a.s. te houden vergadering zullen de statuten worden behandeld en vast gesteld en is Amersfoort daardoor eene nuttige vereeniging rijker ge worden. De Heer U. Limpers, alhier, heeft tegen April aanstaande ontslag gevraagd als Godsdienst-onderwijzer en krankenbezoeker. Aan den tweeden luitenant J. Kooiman, is voor herstel van gezond heid eene maand verlof toegekend. Op grond dat er nu eene vol doende voorraad zoowel scherpe als losse patronen voor de schietoefenin gen met het geweer Model 95 voor radig zijn, is door den Minister van Oorlog bepaald dat bij de korpsen infanterie, alle geweren Model 71/88 moeten worden ingeleverd en alzoo buiten gebruik worden gesteld. De sergeant J. H. L. B., van het 5e Regiment infanterie is wegens ge dragingen den graad van onderofficier onwaardig door den Regirnents-com- mandant gedegradeerd, en terug ge steld tot den stand van soldaat. Bij het 5e Regiment infanterie zijn bevorderd de korporaal W. H. J. S. Guise, tot sergeant, en den sol daat W. H. L. Th. Verkerk tot kor poraal. mat uit, en dikke tranen biggelden haar langs de wangen. «Maar het kind!» snakte Cuthbert «jouw kind!» Daar zij de waarheid nog niet wist, keek zij hem met verwijtenden blik aan. Waarom wenschte hij pi de oude wonden open te rijten? »M'n arm kereltje!» zeide zij »m'n arm kereltje! Het eenige in al dien tijd, waaraan ik met vreugde kan denken de eenige zonnestraal in m'n leven. Maar het stierf, Cuthbert stierf voordat ik aan mijne oude vriendin Mrs. Mayne schreef, en haar verzocht tot me te komen, om mij voor den hongerdood of nog iets erger te bewaren. Toen was het dat ik zeide «Ik wil geen verleden meer hebben.» Cuthbert stond op en drukte zijn' vtouw aan zijn hart. En mocht zij zich soms hebben willen verzetten, dan zouden zijne sterke liefdearmen alle verzet ijdel hebben gemaakt. "Marion, m'n vrouw, m'n lieveling riep hij, «kun je 't niet begrijpen? Ik heb de gansche wereld door gezonden om het spoor te vinden van de weduwe en den zoon van Ralph Blatchford, aan wie ik, indien ik volgens plicht De hoornblazer L. Huls van het 5e Regiment infanterie is wegens wangedrag met een briefje van ont slag uit den dienst verwijderd. In het raadsverslag voorkomende in ons vorig nummer, wordt als lid der commissie, belast met het geven van advies in zake de concessie-aan vrage door de firma H. Geveke Co. tot electrische verlichting der gemeente, o.a. genoemd de heer C.'T. van Beek. Naar men ons mededeelt is dit onjuist en bestaat genoemde commissie uit de heeren M. L. Celosse, A. A. Hamers, H. J Croockewit, Mr. J. Heyligers en C. J. D. van Eek. 354e STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 17 en 18 Maart. (600 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 20. 3489 3515 3540 3605 11638 13804 13823 13841 13847 13878 13917 18866 en 18915. Te zamen 13 prijzen. Volgende trekkingen geschieden: 2e klasse 2931 Maart en 1 April; 3e klasse 1215 April; 4e klasse 2629 April en 5e klasse 1013, 1821, 24—26, 28, 31 Mei en 1—4 Juni. De tweede klasse bevat de navol gende prijzen1 van f 20.000, 1 van f 5.000, 1 van f 2.000, 2 van f 1500, 5 van f 1000, 5 van f 400, 5 van f 200, 15 van f 100 en 1565 van f30 (Geene nieten). Loten of gedeelten zijn ten voor melden kantore (Breedestraat wijk E 350) nog verkrij gbaar, doorgefoerneerde A f3.50 en klassikale A 75 cents per o. Mijnheer de Redacteur! Gelieve aan onderstaande regelen eenige plaatsruimte te verleenen in Uwe geachte courant. Ons schrijven heeft het oogmerk beleefdelijk de aandacht van de be trokken autoriteit te vestigen op den allererbarmelijkslen toestand waarin de Leusderweg verkeert. Is die weg bij goed, droog weder (niet hij feilen wind, want dan waaien u de oogen vol) vrijwel begaanbaar, niet alzoo is dat het geval, wanneer het ook rnaar eenigszins heeft geregend; als dan is de weg onmiddelijk in een modderpoel herschapen, en is het alleen gewapend met goede, dichte baggerlaarzen, gewaagd hem te be treden. Houdt de regen ongeveer een dag aan, dan zou men meenen niet buiten de Slijkpoort. op weg naar de heide en naar bergen («het «zwarte" en «witte" bergje") te zijn, maar buiten de Koppelpoort aan den rivierkant te staan. Het grootste gedeelte van den weg, van af den overweg van den spoorweg tot aan den molen van den heer Nefkens ongeveer, staat dan nagenoeg ge heel onder water, in welk lot, het klinkerpad langs het hek van de infanterie kazerne onlangs aangelegd, dan ook deelt. Donderdagavond had een onzer gelegenheid op te merken, dat de heer E. de voeten van zijn paard te goed achtte om den weg te betreden. Huiswaarts keerende in een tentwagen hield hij het klinkerpad, dat eenigszins boven het water uit stak, tot aan den hoofdingang der kazerne, om zoo min mogelijk den grintweg, toen één modderpoel, te berijden. En de vele personen die den weg dagelijks meei malen pas- seeren naar en van de. stad, o.a. hon derden militairen, dragen de slijk verder, waardoor ook het gedeelte tusschen hetzoogenaamde» Driepuntje" en den spoorweg-overweg in een toe stand geraakt, niet veel van den eu geweten handelen wilde, bijna het geheele vermogen, dat we bezitten, zou moeten afstaanen uit dezen brief verneem ik, dat Ralph Blatchford de man was, die je onder den aangeno men naam van Winslow huwde. Marion, indien je inzaagt, wat dit voor mij, voor jou, voor de kinderen te beteekenen heeft, zou je je geluk kiger gevoelen, dan je nog ooit te voren geweest bent!» Marion zag het in. Zij lachte zenuwachtig, maar vol maakt gelukkig; haar hand rustte in die van haar echtgenoot, en de ge heele quaestie van de erfenis van Mrs. Blatchford was voor goed opgelost. EINDE. bovengeschetsten in naarheid ver schillende. Daarbij komt dat ver lichting niet verder is aangebracht dan tot den hoofdingang der kazerne, zoodat, wanneer men die gepasseerd is en de maan geen licht wil geven, men in Egyptische duisternis verkeert, en dan niet alleen gevaar loopt in een «riviertje" te geraken, maar bovendien den nek te breken over hoopen klin- kerpiiin, die, naar wij vernemen, door particulieron op den weg worden ge stort. Wij zouden ons wel willen wenden tot de autoriteit die voor het onderhoud van den weg moet zorgen, met het verzoek om verbetering in den toestand te brengen, maar wij kennen die autoriteit met zékerheid niet. Zoudt gij, mijnheer de Redac teur, zoo welwillend willen zijn, ons, zoo het u mogelijk is, die autoriteit te noemen. Dankend voor de opname, Hoogachtend, Eenige belanghebbenden bij ver- belering van den Leusderweg. (Wij ineenen zeker te weten, dat liet gemeente bestuur van Amersfoort met bet onderhoud van den Leusderweg is belasL Wij bezochten toevallig Donderdagmiddag den Leusderweg en moeten ver klaren, dat in de bovengegeven schets van den toestand van dien weg niet wordt overdreven. Red.) BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 10 Maart. Helena Maike, d. van Jan van Keulen en Elisabeth van Bokhorst. 12 Maart. Petrus Hendrikus, z. van Lambertus Smink en Hendrika Koller. 13 Maart. Gerardus Josephus, z. van Hendrikus Josephus Reyners en Everarda van Moorselaar. 14 Maart. Ahazuerus, z. van Willem van de Reijden en Grietje Vaneveld. 16 Maart. Jacobus Hen drikus, z. van Gerrit Jan Koot en Maria Catharina Rietbergen. Pe- tronella, d. van Jacob Bouwmeester en Aaltje Beek. 17 Maart. Jacob, z. van Natlian Hilversum en Jentje Horst. Ondertrouwd:ll Maart. Hendrik Kreikamp en Jacoba de Kruijf. 17 Maart. Johan Frederik Slot en Jaboba Wilhelmina Maas. Ge-trouwd: 17 Maart. Valéntijn Schmittmann en Geertje van Beek. Overleden: 12 Maart. Een levenl. aang. kd. vr. gesl. van Hermanus Elberse en Maria de Groot. 13 Maart. Alida van der Wal 74 j., echtg. van Johannes Willem Bremer. 15 Maart. Johanna Geertruida Opscherper 6 j. Hoogland. Geboren: 17 Maart. Hermanus Joannes, z. van A. van Bekkum en N. van Zelderd. Overleden: 15 Maart. Drie levenl. z. van W. Emond en G. Radering. 15 Maart. Een idem van L. van den Berg en J. Pommer. 17 Maart. Jacob Alberts oud elf dagen. Hoevelaken. Ondertrouwd: 15 Maart Corne lia van Soeren oud 20 j. en Willempje Tiggelaven oud 20 j. Gehuwd: 15 Maart Nicolaas van de Bunt en Gerritje ter Horst. Overleden: 17 Maart Maria van Leijenhorst, wed. van Hendrik de Vents, oud 51 j. Leusden. Geboren: 15 Maart. Reinerus, z. vau Richardus van Eijden en Johanna van den Hengel. Overleden: 18 Maart. Gerrit Rui tenbeek, oud 3 j. Woudenberg. Ondertrouwd: 18 Maart. Jan Willem van de Burgt, 32 j. en Adriana Gerarda Bouman, 30 j. - Overleden: 11 Maart. Cornelia van de Lagemaat, wed. van Dirk van de Haar, 82 j. 18 Maart. Marinus van Asselt, 22 maanden. ilAllhTULIIICHT. A.VJKKSFOORT, 19 Maart 1897. Tarwe f0.Rt»gge f0Boekweit f0.— appelen I 5 a f80 Peren f0.a fO.OO Klei- aurdapp. f0.afOOO. Zandaardapp. f 1.40 a f 1.60 Iloendereieren f2.50 a I 3 00 per lOOst. Eenden f3.a f3 50 Boter f 1.00 a f 1.25 per kilo. Mar garine f0a f0.Zoelern kaas 0.f0 Kippen fO.GO a fl 00 KuikensH.OO af1.20 Piep kuikens 0.00 a f 0.00 Ganzen fO.OO fO.OO Eenden f0.60 a f 0. 0 p. st. Jonge fO.OO a f0Hazen fO.OO a f0 00 Wilde konijnen f 0 00 a f 0.00 Tamme f0.60 a f 1 00 Duiven f0.50 a f0.70 paar Vette varkens f0.fü.Zeugen f'25.f.35— Biggen f6a f'J.Schrammen f 15a f20 Vette koeien f 000.a f 000,Guste koeien f 00.— a f 000 Kalf koeien f 000 a fOOO.— Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.s f 000.Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Kogge; heet. Boekweit; 50 heet. Appelen; heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len; 200 heet. Zandaardappeleu 30000 stuks Hoen- dereieren; 2000 stuks Eendeneieren1500 kilo Bo ter kilo Magarine; kilo Kaas; 0 stuks Vee 10 zeugen 300 biggen en 20 schratnmeQ.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2