CM: 2 TII0.WS TllliE. GEMENGD NIEUWS. ner onderhield H. M. zich op de minzaamste wijze. Vooral bij het ziekbed van de Overste van de Inrichting, zuster Acjuilien, toefde de Koningin-Regentes geruimen tijd en bij het verlaten van de sponde gaf zij aan de patiente een prachtigen bloemruiker. Behalve de ziekenzalen nam H. M. ook de operatie kamer enz. in oogen- schouw. Vóór haar vertrek plaatste de Koningin-Regentes hare naamtee- kening in een daarvoor bestemd register. Ter gelegenheid van het bezoek wapperde van het gebouw de driekleur. De neefjes van H. M. de Ko ningin, de jeugdige prinsen van Bent- heim zullen in het laatst dezer week eenige dagen ten paleize te 's Gra- venhage komen logeeren. De heer Bahlmann heeft het voorloopig verslag over zijn voorstel van wel tot wijziging dei'wet houdende oprichting van schutterijen beant woord, en merkt daarbij in de eerste plaats op, dat hij niet kan toegeven, dat de behandeling van zijn ontwerp ontijdig zou zijn. Integendeel bestaat er zijns inziens alle aanleiding om in plaats van tot intrekking, tot uitbrei ding van zijn voorstel over te gaan, nu de Minister van Binnenlandsche Zaken geenszins van plan schijnt te zijn tot eene, ai zij het slechts parti- eele, wijziging der Sehutterijwet de behulpzame hand te bieden. De voorsteller heeft gevolg gegeven aan den wenk om nadere wettelijke maatregelen voor te stellen omtrent het toezicht op de uitgaven voor de schutterijen, nu deze volgens zijn voorstel, voor het vervolg door het Rijk zullen gedragen worden, üm voorts de schutterlijke rechtspleging te verbeteren, stelt de heer Bahlman voor in de plaats van het bestaande ait 61 in hoofdzaak over te nemen ai t. '23 Wetb. van Strafrecht, maar dan in plaats van «hechtenis" te lezen «provoost-arrest", met schrapping van art. 71. Ter gelegenheid van do a.s. Paaschdagen zullen de retourbiljetten, zoowel die in binnenverkeer, als die met andere Spoorwegen, geldig zijn van 7 APril lot en met 27 April d.a. v. Een kranige kerel. Bij de ver rassing van het Atjehsehe hoofd toekoe Mat A ris, in een der ravijnen bij Glé Kambirig, marcheerden, volgens het Soer. Hand., onze troepen onder hevel van majoor Wichers er heen in de grootste stille en met ongeladen geweren, ten einde niet door het schot van een of anderen zenuwachtige onze komst te verraden op een lOtal passen van de plek gekomen, werden wij evenwel ontdekt en hoewel men elkander niet zien kon wegens de duisternis en ook omdat de toekoe met zijn volgelingen binnen het huis ble ven, hoorden wij tot tweemalen toe het ketsen van het slaghoedje van een geweer of donderbus. Aan de aan maning om er uit te kooien en zich over te geven, werd geen gevolg ge geven een Europeesch soldaat bood daaiom aan, om het huis te gaan in brand steken, wat hem dan ook vol komen gelukte. De vijand kreeg 't natuurlijk te warm binnen er. vluchtte naar buiten; onze dappere man hield stand en velde met zijn bajonet den toekoe neder en ontnam hem bovendien diens prachtig zwaard, welks gouden gevest met diamanten was versierd, na ech ter eerst te voren daarmee een houw te hebben gekregen; die fuselier is voor een onderscheiding voorgedragen. Bij het koloniaal werfdepót te Harderwijk zijn in de maand iMaart j. 1. voor den militairen dienst in onze over/.eesche bezittingen aange nomen 102 personen, n. I. 65 Neder landers, '2'2 Belgen, 13 Duitschers en '2 Zwitsers en overgenomen van de verschillende korpsen van het leger hier te lande 36 onderofficieren en minderen, t. w. 31 van het wapen der inf., 3 van de artillerie, 1 van de cavalerie en 1 van de koloniale reserve te Zutphen. Het totaal dier werving bedroeg dus in die maand 138, aan wien aan handgeld en gra tificatie werd uitbetaald een som van f '26.690. Onder de aangenomenen bevinden zich I adj -onderofiic.-kwartiermeester, open, en eens moeten ze uitbloeden!» Half smekend, half bevelend riep hij: «Zwijg!» Wordt vervolgd.) 1 serg.-majoor, 2 sergeanten en 1 korporaalonder de overgenomenen 1 serg., Ie korp. en 3 hoornblazers. Bovendien zijn in de le categorie begrepen 30 miliciens en in de 2e 19 miliciens (waaronder 2 serg. die voor '2 jaar bij het Indische leger gedetacheerd worden. Van genoemd depot werden in die maand naar Oost-Indië uitgezonden 2 afdeelingen aanvullingstroepen, ter sterkte van 6 officieren, A onder-offi cieren, 4 korporaals en 81 mindere militairen. Afzonderlijk vertrokken 4 officieren. Uit Oost-Indië keerden in Maart bij het Werfdepot terug 47 militairen, nl. 2 onderofficieren, die 4 jaar en 45 miliciens (waaronder 1 korporaal), die 2 jaar of korter bij het leger aldaar gedetacheerd waren geweest. Zij werden allen naar hunne respec tieve korpsen teruggezonden,van waar laatstgenoemden, na opnieuw gekleed en uitgerust te zijn, in het genot van groot verlof werden gesteld De overige uit O.-Indië terugge keerden werden te Amsterdam of Rotterdam door de commissarissen van afmonstering aldaar, uit den dienst ontslagen en op hunne haard steden gedirigeerd of wel naar de koloniale reserve gezonden. Naar West-Indië vertrokken in Maart j.l. geen officieren of troepen van daar keerden naar Nederland terug 3 militairen, u 1. 2 van Suriname en 1 van Curasao, die bij het Werf depot den dienst met paspoort ver lieten. Bij Kon. Besluit van 6 dezer, No. 34, zijn de navolgende wijzigingen in de kleeding van het leger vastge steld, die alle verband houden met de verlichting der bepakking van den infanterist. De belasting door de invoering van de gewijzigde uitrusting van 29 kilo wordt per man tot '23 kilo terugge bracht, een maatregel, in hooge mate bevordelijk aan de marsch- en strijd vaardigheid der infanterie Bij dat wapen wordt de kwartier- of politiemuts gehandhaafd en het bestaande model afgeschaft voor offi cieren, onderofficieren en minderen. Daarentegen wordt voortaan bij de infanterie gedragen de kepi van don ker blauw (of groen laken) hoog aan de voorzijde 10 cM. en aan de achter zijde 14 cM. Deze kepi is, behalve bij de grena diers en jagers, ook bestemd voor tenue en wordt alsdan voorzien van een pluim. De tegenwoordige politiemuts wordt vervangen door een lichte muts van ronden vorm. Verder wordt het mouwvest afge schaft en de korte jas welke voortaan ook in dagelijksche en in marschtenue zal worden gedragen, voorzien van een roode kraag en lakensche schou derbedekkingen met het rigiments- cijfer of -teeken. De kapotjas wordt verder vervangen door een overjas van donkerblanw of groen laken, voorzien van twee rijen overtrokken knoopen. De halssnoeren zijn behalve van officieren bij de infanterie afgeschaft, die voor hoofd- en verdere officieren van het leger worden voortaan behalve bij de rijdende artillerie alleen in groot-tenue gedragen. De kepi vervangt ook bij alle overige officieren van het leger de tegenwoordige pet, terwijl de schako behalve voor de infanterie, ook bij de offic. der militaire administratie, bij die voor den geneeskundigen dienst, provincialen of plaatselijken staf en voor den staf der genie wordt afge schaft. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De heer B. C. van Berkel, ont vanger der registratie en domeinen alhier is benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen en ontvanger der registratie en domeinen te Deventer. De ruim 66-jarige H. v. G., die Zaterdag op «Nimmerdor" bezig was met het snoeien van boomen, had het ongeluk, door het afbreken van een tak uit een boom te vallenzwaar gekneusd werd hij per rijtuig naar zijn woning vervoerd, waar genees kundige hulp moest worden ingeroe pen. Het adres van adhaesie met de concessie-aanvraag voor electrische verlichting door de firma Geveke Co. ligt nog gedurende enkele dagen ter teekening in Slot hou wer's Boekhandel. Gisteren middag is door den agent van politie H. de Viies aange houden, zekeren Ph. de Liever, van Nijkerk, welke met pekelharing in de stad liep te venten, zonder een keur- bewijs. Vervolgens heeft genoemde agent deze haring laten keuren door den keurmeester, die haar heeft afgekeurd, waarna zij door de stadsreiniging is vernietigdproces-verbaal volgt. Maandag werd door de generaal- majoor Benschop, commandant der 3de divisie infanterie te Bergen op Zoom, persoonlijk voor het front van den troep het officierskruis der Orauje-Nassau-orde uitgereikt aan den kolonel W. Hingman, commandant vari het 3de regiment infanterie. Door de Vrije antirevolutionaire Kiesvereeniging te Zeist is voor de a. s. verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer Candidaat gesteld het aftredend lid Mr. F. D. Graaf Schim- melpenninck, die zich bereid heeft verklaard deze Candidatuur te aan vaarden De Kiesvereeniging Eendracht zal op Donderdagavond den 8. April 1897 in het Logement »De Vergulde Zwaan" vergaderen tot het verkiezen van een difinitief bestuur en het be noemen van 3afgevaardigden, teneinde deel te nemen aan de beraadslagingen en de stemmingen der Liberale Unie. Lijst \an brieven geadresseerd aan onbekenden verzonden van het Postkantoor te Amersfoort over de lste helft der maand Maart. 1 A. de Wall Jansen, Amer.- foort. 2 Wed. J. Smeeing, Amsterdam. 3 Wed. A. Langebaenl, id. 4 Mej. A. v/d Wetering, Woudenberg. Scherpenzeel Als leden van den raad zijn dit jaar aan de beurt van aftreding H. van Wolfswinkel en H. Homoet. Tot predikant bij de Herv. Gem- alhier is beroe|ien ds. Beijer te Eemnes Binnen. Het aantal kiezers voor de tweede kamer en prov. staten bedraagd alhier 186 waarvan tevens 125 kiezers voor den gemeenteraad zijn. Een Parijsche bedriegster. De volgende geschiedenis doet. vol gens de Tempsveel van zich spreken in Parijs. Bijna een jaar geleden betrok de 50-jarige gravin de Chaléon apparte menten van frs 1000 per maand in de Champs-Elisées. Zij kwam van Nizza en wilde zich, naar zij zeide, alvorens zich naar Normandië le be geven, eenigen tijd in de hoofdstad ophouden, waar haar kinderen in den omtrek op school waren. Zij bracht een secretaris, Briant, mede, die haar zaken beheerde. De gravin richtte zich prachtig in. De leveranciers in de buurt hadden het druk met haar bestellingen van fijne wijnen en spijzen. Zij huurde twee keukenmeiden, een kamenier, een koetsier en een knecht, welke laatsten in prachtige livrei gestoken werden. Twee maanden geleden liet zij haar kinderen komen en stelde voor dezen een gouverneur aan. Daarna leefden de kinderen het vroolijke leventje mee. Nog op den dag van den optocht van den Vetten Os huurde zij een raam in het Grand-Hotel voor frs. 1000 en strooiden de kinderen voor ruim frs. 300 aan kleingeld op straat onder de grabbelende menigte. Maar Woensdag waren de gravin en de secretaris Briant eensklaps verdwenen eri weldra bleek het, dat beiden gearresteerd waren op aan gifte van baron Arthur Oppenheim. Want ook van dezen was de heer Briant secretaris en nu had de baron herhaaldelijk leemten in zijn kas ont dekt, tot een gezamentlijk bedrag van fr. 350.000. Briant, daarover aangesproken, had erkend de dief te zijn, maar beloofd dat hij weldra zou bijpassen. Nu de som echter al aardig naar het half miljoen begon te loopen, verloor de baron zijn ge duld en zoo werden Briant en de gravin gepakt. Nauwelijks was dit gebenrd, of de onbetaalde leveranciers stroomden toe. De gravin blijkt geen gravin te zijn en heeft alweer bewezen, dat het voor brutale menschen zonder geweten mogelijk is te Parijs aan den kost te komen. Beschaafde Indianen. De romantiek van Cooper en Aimard is voorbij. De Amertkannsche regee ring doet haar best om den aureool van het vreemde weg te rukken van de hoofden der Roodhuiden. Zij geelt aan de Indianen niet meer dan het allernoodzakelijkste grondgebied en schenkt groote landerijen in de prairiën weg aan de blanken. Het geld, dat die landerijen echter opbrengen, wordt op rente gezet voor de Indianen en dezen ontvangen daarvan levensmid delen, kleediiigstukken, zaad, land bouw- en haiidwerkersgereedschap- pen. Het doel der Amerikaansche regeering is eigenlijk de Roodhuiden op te voeden tot geregelde en zelf standige burgers der groote Repu bliek. Nu reeds is haar dat gedeel telijk gelukt. Reeds zijn er in dienst der Unie 73 Indiaansche inspecteurs van politie, 850 politie-agenten, 1'23 rechters, 63 tolken, 11 kant-jorschrij vers. Verder is bekend, dat er twee dokters zijn, twee assistentartsen, 39 smeden, '29 timmerlieden, 73 land bouwers, bovendien verscheidene hout zagers, slagers, wagenmakers, stal knechten, kopersmeden. In het geheel zijn er 1500 Indiaansche ambtenaren in dienst der regeering. Er zijn ook scholen voor Indianen opgericht, waaraan te zanten 432 roodhuiden werkzaam zijn als onder wijzers en onderwijzeressen, als keu kenmeiden, waschvrouwen, concier ges, enz. Zij krijgen een jaarlijksch inkomen van 700 dollars, dus ongeveer f1750. Dit salaris is natuurlijk hoog genoeg oin van te leven, maar eenigs- zins vreemd lijkt het wel, dat de concierge en de waschvrouw hetzelfde salaris ontvangen als do onderwijzeres. Dit is de Amerikaansche gelijkheid, tegenover menschen van een ander ras Overigens beproeft de regeering der Unie vooral om van de Indianen landbouwers te maken. Het minste geluk heeft men gehad met de pogingen om de Moquis te beschaven. Dezen leiden in hun hooggebergten een zeer ellendig leven en koesteren maar één wensch door de regeering zooveel mogelijk met rust te worden gelaten. Maar over het geheel gaan de Indianen lang zamerhand beschaafde mannen wor den of zij sterven uit. Geen geiuakkelijken taak. Ziet menigeen op tegen een audiëntie bij een Vorst, ook voor Vorsten zijn die audiëntiëu verre van aangenaam inel name voor den Keizer vari Duischland. In eene schets van de wijze woarop deze zijn dag doorbrengt wordt daarover het volgende verhaald. Voor de audientiën melden zich o. a. de hoofdofficieren aan, die be vorderd zijn geworden, de hoogere staatsambtenaren zooals presidenten en vice-presidenten, die pas benoemd zijn; er verschijnen heden, die de ordeteekenen van overledene verwan ten overbrengen, particulieren, ge zanten van vreemde Staten, Vorsten en adelijke heeren. Met ieder spreekt de Keizer, en ieder wijdt hij gedurende eenige minuten onverdeelde aandacht. Vaak bewijst hij bij deze audiënties den heeren, die hem aanbevolen zijn, bizondere oplettendheden, die voor hem evenwel met vele bezwaren ver bonden zijn. Hij verwisselt namelijk in die paar uren wel zes of zeven maal van uniform, alleen om zijn be zoeker genoegen te doen. Brengt bijvoorbeeld de zoon van een over leden artillerie-generaal persoonlijk de ordeteekenen van zijn vader aan den Keizer, dan zal hij niet nalaten voor de audiëntie, die slechts enkele minuten duurt, de artillerie-uniform aan te trekken, om den overledene daardoor een bizoridere eer te bewij zen. Zoo draagt hij afwisselend de artillerie, de cavalei ie, generaals- of afmiraalsuniform, al naar gelang van de persoon of den stand van den voor hem verschijnende. Ontvangt hij de gezanten of militaire attachés van vreemde Staten, dan wordt vaak de uniform van den betreffende Staal aangetrokken; in ieder geval worden de ordeteekenen van dat land aange daan, en al kent de kamerheer zijn dienst nóg zoo nauwkeurig, toch zijn dit bezwaren, die zich zelfs de be leefdste particulier niet zou opleggen. Een gewaagde statistiek. Een goede Engelschman, een over tuigd aanhanger van onthouding of althans van matigheid in sterken drank, is bezig aan het opmaken van een statistiek, ten doel hebbend te bewijzen, dat de matigheid het aantal sterfgevallen vermindert. Een uit Engelsch-Indië ontvangen mededeeling luidt, dat van de goheel-onlhouders onder de militairen in Indië 50 pCt. was overleden en de overigen in het hospitaal lagen Deze zonderlinge uitkomst noopte den geleerde tot een nieuwe navor- scliing, en daarbij bleek hem. dat er in het Engelsch-Indische leger juist twee onthouders waren, van welke de één gestorven, en de ander ziek was. Toch was de statistiek juist. Uit de geheimen der toover- kunstenaars. Er zijn geen geheimen meer. Vroeger kon een bekwame goochelaar als hij maar wat geest en wat goede invallen had zich omgeven met den stralenkrans van het onbe grijpelijke. Maar nu wordt zelfs het meest verbazende kunststuk onder zocht, en nauwelijks heeft iemand wat moois uitgevonden, of dadelijk wordt meegedeeld »hoe het wordt gedaan Nu heeft men ook ontdekt hoe de «dans op glasscherven" mogelijk is. De naïeve toeschouwer houdt dat werkje voor heel gevaarlijk en rilt bij het denken aan de wonden, die de danser kan oploopen. Het lijkt ook geen kleinigheid met de bloote voeten rond te springen op de spitse glasscherven. Thans wordt het geheim dezer truc ook onthuldDe »glasscherven-dans" gebeurt op de volgende wijze. Een groote breede plank, waarop de danser zijn kunst zal uitvoeren, wordt binnengebracht, reods met glasscherven bestrooid. Daarna verschijnt de danser zelf, die nog eenige fleschen meebrengt, die hij breekt en met kwistige hand rondstrooit over de plank. Daarna trekt hij zijn schoenen uit en begint vroolijk rond te springen. Als hij gedaan heeft, laat hij zijn voetzolen zien om te bewijzen, dat die geheel ongeschonden zijn. De zaak is m werkelijkheid heel eenvoudig: de glasscherven, die op de plank worden binnengebracht, zijn alle afgevijld en gladgemaakt, zoodat een ongeluk niet kan gebeuren, te minder wijl de danser zijn voetzolen bestrijkt met een vloeistof, die de huid beschermt tegen verwondingen. De scherven der door hem gebroken flesschen strooit de man heel voor zichtig aan de uiterste punten van ile plank, terwijl hij in 't midden gaat dansen op de ongp.vaarlijke, afgevijlde glasscherven. Aan de Groot-machten van Europa. Bedreiging werd daad. Gepantserde kolossen, Blokkeeren Kreta's kust, in naam der Mensch'lijkheid. 't Heldhaftig Griekenland, gestuit in 't edel pogen, Kent nu het lot, dat haar in naaste toekomst beidt. De Halve Maan, sinds eeuwen gruw zaam woedend, In 't schoon gewest door Minos daan vermaard, Ontvangt, begrijp' wie 't kan, den steun der Christenvolken, Wier broed'ren zijn ten prooi aan Abdul Bamid's bend. Zijn dat, o politiek, uw duist're kron kelwegen Te hoog voor het begrip van 't edel vroom gemoed, Vreest gij het oordeel niet, de straf eens voor uw daden. Grootmachten vari Euroop, zoo klein door overmoed. Is dat de leer van Hem, die liefde als 't allerhoogste. Van al zijn volgers eischt? Is dat uw zedeleer? Waarom uw hulp geboon aan moord'- naars en ontzieden Hebt gij geen rechtsgevoel zelfs geen geweten meer'? Holt voort op 't pad des bloeds. Werp bommen en granaten, Te midden van dat volk, dat U om vrijheid vroeg, Dat U de striemen toont, gevolg van geeselslagen, Maak 't land tot woestenij. En dan, is 't dan genoeg? Of moet ook Hellas kust, mee boeten voor 't weerstreven Van uwen hoogen wil? Zult g' ook daar rechters zijn? Vreest gij het oordeel niet der Muze der Historie? 't Zal wis uw vonnis, en der Grieken vrijspraak zijn. Hoorn. H. K. Dz. Hoornsche Ct.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2