CIJFER2 TIMS THEE. GEMENGD NIEUWS. Advertentië n. Waschbleekerij M KI» en WasciMerij Mi pragi Stalhouder. Naai* Maat. P4ce-Sc hoentjes. C.p£JÜ&iG, A. H. DRIJFHOUT VAN HOOFF PÏLIEK FERKOOPEN Ongeveer 1897 SCHOONMAAKTIJD. 1897 aankwam, waar de nachtwacht Kamps den conducteur opmerkzaam maakte op de afwezigheid van den stoker. De tram is toen teruggekeerd en men vond toen het lijk. Het lijk werd naar Arnhem over gebracht. De politie doet onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk. De man was juist ondertrouwd. Onder geleide van den heer A. J. A. F. Eerdmans, assistent-resident van Koetei, kwamen gisteren de Borneosche prinsen Pangeran Mong- koe Negoro en Pangeran Sorro Negoro een bezoek aan Rotterdam brengen en tevens de kostbare geschenken aan boord van het stoomschip Salak afhalen, die zij aan de Koninginnen zullen aanbieden, waarvan wij dezer dagen melding maakten. Als souvenir boden de prinsen een der reeders van de »Rott. Lloyd" een kostbaren wandelstok prachtig gemon teerd, aan. De prinsen namen de Nederlandsche hofmeestersbediende J. Antoinelti, dienende aan boord van de «Salak", in hunnen dienst om hun op hun reis door Europa te vergezellen. Een verslaggever van de Temps heeft dr. Leyds, den Transvaalschen staatssecretaris, tijdens zijn bezoek aan Parijs geïnterviewd. In den loop van het onderhoud gaf dr. Leyds als zijne meening te kennen, dat de Z.-A. Republiek door de nieuwe wet-op de pers en op de toelating der vreem delingen haar rechten niet had over schreden trouwens, vooraf was daar over het oordeel ingewonnen van uitstekende rechtsgeleerden in Europa. En dat de maatregel goed werkt blijkt wel hieruit, dat ook de Engel- sche koloniën in Zuid-Afrika zich voorbereiden, het gegeven voorbeeld te volgen. De Z. A. Republiek betoogde dr. Leyds streeft er naar langs vreedzamen weg tot ontwikkeling te komen. Daarbij wil zij trachten zich door wijze en progressieve hervor mingen de sympathie te verwerven van allen, die haar vriendschappelijk bejegenen. PLAATSELIJKE BERICIITE1V. Bij sententie van het Hoog Militair Gerechtshof der Nederlanden van den 9 April 1897 gewezen in appel van het vonnis van den krijgsraad in het 3 Militaire Arrondissement te Arnhem van den 17 Maart t.v. is D. van Reenen, soldaat bij het 5e Regi ment infanterie, schuldig verklaart aanhet opzettelijk slaan van en plegen van ec-n daad van geweld tegen zijnen meerderen in rang, in tijil van vrede, en veroordeeld, tot eene militaire gevangenisstraf voor den tijd van een jaar en in de pro ceskosten. De jongeling G. J. Post van dei- Burg, leerling van eene Hoogere Bur gerschool te Rotterdam, heeft eene verbintenis aangegaan als adspirant vaandrig voor het Reservekader bij het 5 Regiment Infanterie. De soldaat G. Spoon van het 5 Regiment Infanterie wordt wegens wangedrag met een briefje van ont slag uit den dienst weggezonden. De hond zonder medaille en de politie. Het volgende staat te lezen in de Noordbrabanler Eerste tooneel 't Was op de Vischmarkt (te 's-Bosch) gisterenmiddag. De eige naar van een prachtigen, maar niet minder grooten en sterken hond, wilde juist zijn «mijn" doen hooren om bezitter te worden van een par tijtje zeebanket, toen een politieagent hem aansprak met de woorden «Mijnheer, is dat uw hond?" #Ja." «Hij heeft geen medaille om; de hond moet mee naar 't berol" »'k Kan 't niet helpen, neem hem maar mee." Fluks een touwtje uit den zak ge haald en den hond vastgebonden. De agent hield het touw vast met den hond er aari. Nu op weg naar 't bero. De hond evenwel bleek sterker dan de agent; zoolang zijn baas op de Vischmarkt biet I. zoolang was de hond niet mee te krijgen. Eindelijk ging de eigenaar, en met hem de hond, het touw en. de agent. No. 1 liep wel wat hard, No. 2. deed dito, de agent trachtte 't ook te doen, maar moest 't spoedig op geven. De mensch had voor 't dier moeten zwichten. Tweede tooneel! In de Karrestraat. De agent ont moet een chef-hoofdagent. Wat, dien hond niet mee kunnen krijgen? Dat zullen we zien. Haal uit je touw. Eigenaar en hond blijven staan. Opnieuw wordt de hond »in beslag" genomen. De stoet alzoo grooter. Eigenaar, hond, hoofdagent, touw, agent en publiek, hoe langer hoe meer publiek, groot en klein volkje. De eigenaar gaat in gezwinden pas hond met gevolg evenzeerweer moet het touw gevierd wordenopnieuw is de hond los en'de lieve jeugd kraait het uit: »En agent pas op je hondje". Derde tooneel. In de nabijheid van 't bero op de Markt. Agent: «Toe mijnheer, ga nou maar even mee naar 't bero, dan komt de hond ookhem moet ik opbiengen, hij heeft geen medalje van '97 om. «Breng maar op", antwoordde de eigenaar. «Neem mijn hond maar als je wilt, maar ik ga niet mee." Hij, de eigenaar, sloeg den weg naar huis in hij liep hard, de agent ook, de hoofdagent bleef wat achter. Nogmaals het koor: «agent, pas op je hondje!" Eigenaar en hond wippen de ge meenschappelijke woning in. De agent wil ook binnentreden, doch wordt verzocht er uit te blijven, terwijl de eigenaar hem het touwtje, waaraan de hond had vastgezeten, overreikte. Deze nam het dankbaar aan, hij kon ten minste het eind touw mee naar 't bero nemen. Slottooneel. Agent af met loome schreden! Het gordijn valt! De kwa jongens nogmaals: «Agent pas op je hondje." Verwaarloosde kinderen in Amerika. Evenals de meeste staten van de Unie, bekommert men in New-York zich sterk om het lot van verwaar loosde kinderener zijn vele inrich tingen. van privaten aard meestal, maar uit de openbare kassen geholpen, waar zulke kinderen worden opgeno men en gevoed. Dat het gevaar van slechte praktijken van onwaardige ouders, die hun kinderen wel kwijt willen zijn, niet denkbeeldig is, blijkt uit een artikel der Evening Post, waarin men leest: «tot het vorige jaar behoefden de ouders slechts bij de politie aangifte te doen van hun onbekwaamheid om voor hun kinderen zorg te dragen, en onmiddellijk, zonder onderzoek, werd het kind opgezonden naar een der talrijke inrichtingen, die voor een deel met geld van den staat worden in het leven gehouden." Er zijn ongeveer vijftig van die ge stichten en tot voor kort weigerden de bestuurders steeds nauwkeurig onderzoek in te stellen naar den toe stand en de middelen van de ouders, die aanvraag kwamen doen ten be hoeve van hunne zoogenaamd verwaar loosde kinderen. In het vorige jaar echter is de voorzitter van het armwezen, afdeeling outoor poor, (armen buiten hun gezin), met dit onderzoek begonnen, en het gevolg was, dat van Maart tot Decem ber niet minder dan 3761 gevallen zijn afgewezen, met een ruime be sparing over het geheele jaar. Eergisteren voer een roeibootje langs de Seinekaden te Parijs, waarin twee studenten en een meisje. Het is gevaarlijk varen tusschen de vele stoombooten door en in den snellen stroom. Door een sterke deining sloeg het bootje om. De twee jongelui grepen het meisje en zwommen naar den kant, toen er een bateau-omnibus aankwam, die niet tijdig genoeg kon stoppen. Een van de studenten greep den houten rand van de stoomboot; maar de andere student en het meisje raakten er onder. Het water was roodgekleurd en na eenige minuten werden twee lijken, afgrijselijk ver minkt door de schroef opgehaald. De aldus om het leven gekomen jonge man was een student in de medicijnen die juist zijn eind-examen achter den rug had en Parijs en het meisje dat hem gedurende zijn studie jaren gezelschap gehouden had, zou verlaten. Men was overeengekomen nog eens samen een watertochtje te maken; de laatste tocht! Nu moest de vriend het ongeluk gaan rnededeelen aan de moeder, die haar zoon uit de hoofdstad kwam afhalen. Abyssinische vrouwen. De pas uit de Abbyssinische krijgs gevangenschap teruggekeerde majoor Gamora schetst in een klein belang rijk geschrift zijn ervaringen onder het Afrikaansche volk. Hij prijst vooral de Abyssinische vrouwen, van wier barbaarsche haat en wreedheid men indertijd in de Italiaansche bladen zulke verschrikkelijke histories kon lezen. Alleen de koningin Saitu maakte met haar afkeer van de Italianen een ongunstige uitzondering. Den majoor is vooral de onderdanigheid en de trouw in 'toog gevallen, waarmee de vrouw in Abyssinië haar dikwijls harden heer en gemaal bejegent. Hij vertelt van een nauwelijks veertien jarige Abyssinische vrouw, die haar man in de woestijn van Schoa op zocht; toen zij vernomen had, waar hij zich ophield, legde zij op een muildier in drie dagen 100 K M. af. Eens op een avond naderde het halfbe vroren meisje het wachtvuur, waarom eenige Italiaansche officieren en de Abyssiniër heen stonden. Gamera stond haar zijn deken af en werd van dien tijd af door de kleine schoone want dat zij mooi was, vergeet de majoor niet te vertellen, «Vader" genaamd. De toestanden zijn volgens de schildering van majoor Gamera over 't geheel zeer primitief in Abyssinië. De hoofdbezigheid van den man is, behalve de oorlog, die daar voor een feest geldt, het koken en het weven D.-ze beide huishoudelijke plichten hebben de vrouwen zich van de schouders geschud, zij hebben ook met het halen van hout en water en met het malen van het koren genoeg te doen. Het familieleven moet er nog zeer patriarchaal zijn, ook worden de slaven er menschelijk behandeld. De zeden zijn er tamelijk vrij. Rust of beweging na den maaltijd. De oude quaestie, of na een maaltijd de vertering meer wordt bevorderd door rust of door beweging, is thans door den Engelschen physioloog Tangel door zorgvuldige onderzoekingen tot beslissing gebracht. Hij nam acht gezonde paarden en voerde ze vijf dagen lang alleen met hooitoen werd hun 36 uren achtereen alle voedsel onthouden en kregen ze alleen eenige malen wat water te drinken. Na deze hongerkuur kreeg ieder paard 1500 gram haver, die door alle werd opgegeten. Na dien maaltijd bleven drie der paarden rustig in den stal staan, drie liet men draven en twee stappen, alles een uur lang. Zoo snel mogelijk wei den nu alle paarden gedood en de rnagen geopend. Thans bleek, dat de ingenomen spijzen bij de paarden, die in den stal waren blijven staan, het minst verteerd waren, bij die, welke in stap hadden geloopen, wat meer, maar bij die, welke gedraafd hadden, het best. Hierdoor is dus bewezen, dat door beweging de vertering van het voedsel bespoedigd wordt en wel te meer bespoedigd, naarmate de be weging sneller is. Maar daaruit moet men nog niet opmaken, dat het 't beste is om na den maaltijd onmiddellijk zich zoo snel mogelijk te bewegen, want de verteringswerkzaamheid is evenals elke andere werkzaamheid er een, die het lichaam vermoeit, en als daar nu nog eene snelle beweging bijkomt, zal de vermoeienis te groot worden. En eigenlijk moet men ook niet verlangen, de vertering der spijzen zoo snel mogelijk te doen plaats heb ben, maar wel, die te doen plaats hebben met zoo min mogelijk ver moeidheid. Het is daarom beter, na den maaltijd wat te gaan rusten, wij zullen dan later te meer kracht heb ben om aan den arbeid te gaan. Een grootsch geschenk. De keizer van Japan heeft zijn volk een grootsch geschenk gegeven. Ge roerd omdat de beide Kamers van het Parlement bij de begrafenis der keizerin-moeder eenstemmig 700,000 yen (één yen is ongeveer f 1.30) had den toegestaan, liet de keizer bij de overbrenging van het lijk zijner kei zerlijke moeder van Tokio naar Kioto in de Staatscourant bekend maken, dat hij voor alle provinciën, bene vens voor Hocheido en Formosa, voor weldadige doeleinden een som van 400,000 yen had uitgezet, die gelijkmatig naar het aantal inwoners, moest worden verdeeld. Volgens Hollandsch geld is dit nog iets meer dan een [half miljoen gulden. Het is aan de besturen der afzonderlijke provinciën overgelaten, of zij haar aandeel gebruiken willen voor het stichten van ziekenhuizen of andere liefdadige instellingen, of het willen verdoelen onder de armen. Bovendien had er een algemeene amnestie plaats: ongeveer 16,000 ver oordeelden werden terstond in vrij heid gesteld, de overige misdadigers ontvingen een strafvermindering van een vierde hunner straf: die levens lange tuchthuisstraf hadden, kregen daarvoor '15 jaar; die ter dood ver oordeeld waren, werden begenadigd door veroordeeling tot levenslange gevangenisstraf. Een oplichter. In verschillende gemeenten van Gooi- en Eeinland heeft zich dezer dagen zekere V. d. L. uit Grouw bij tal van ingezetenen vervoegd, die door het op vromen toon voorgedragen droevig verhaal van het verbranden van zijn molen en de mededeeling, dat dit feit te wijten is aan gods diensthaat, vele harten ontvankelijK wist te maken en beurzen te doen ontknoopen. Iemand, die aan den burgemeester van Idaarderadeei te Grouw om inlichtingen heeft gevraagd, ontving omtrent bedoelden V. d. L. zulke ongunstige informatiën, dat het ieder geraden is, hart en beurs ge sloten te houden. De editeur van het Journal beeft op zijn reis naar Kaapstad een mooie anecdote opgedaan. Een jonge Trans valer dien hij in den trein ontmoette vertelde hem dat hij een gesprek gehad had met een jongen kolonist en dat hij dezen aangeraden had naar de Republiek te komen en zich een Transvaalsche nooi tot vrouw te kie zen. «Mijn vrind", zeide hij, «jij weet niet wat voor knappe vrouwen die Transvaalsche meisjes uitmaken. Er was een die nog niet lang getrouwd was en die haar niet al te krijgslusti- gen man uitzond om te gaan vechten. «Jan", zeide zij, «jij moet gaan, en veg voor jou land. Als jij ongelukkig mag kont te val (hier onderdrukte zij een moedwilligen zucht), dan zou ik. als de Voorzienigheid het wil, mij nog twee of drie manne krij. maar een tweede vaderland nooit. «De jonge kolonist antwoordde echter dat hij een minder patriottische vrouw verlangde." De Telegraaf vermeld eene on aangename vergissing. Op de gemeerite-bepraafplaats te Nijmegen aan den Graafsclien weg zou op Zondag jl. om één ure het lijk worden ter aarde besteld van mevrouw B. uit Nijmegen. Aan de begraafplaats gekomen, bevond men den toegang gesloten en het bleek tevens, dat er geen graf gedolven was. De doodgraver, die te Hees woont, werd met eene der volgkoetsen ge haald en bij zijne komst, gewapend met schop, werd duidelijk, dat hij in de meening verkeerde, dat 11 April, voorkomde op het verlof van begraven, op Maandag viel. Het werd ongeveer 3 uur, eer de droeve plechtigheid was afgeloopen Op z'n Amerikaansch. In de voorstad van Chicago, Ra- venswood, is onlangs een merkwaar dig kunststuk gedaan. Daar werd nl. in één dag een kerk gebouwd rnet 3000 zitplaatsen, verwarmd door drie kachels en met electrische ver lichting voorzien. De plek, waarop de kerk zich verheft, was Vrijdagavond nog een ledige plek. Toen de goede burgers van Ravenswood den volgen den Zaterdagmorgen den slaap uit hun oogen wreven en uit het venster keken, zagen zij een spiksplinternieuwe geheel gereede kerk, 90 bij 20 voet groot, uit welker schoorsteen reeds de rook opsteeg en waarvan de deu ren open stonden om de geloovigen binnen te laten. Natuurlijk is de kerk geheel van hout, maar niettemin is het een kunst stuk. Vrijdag-avond werd de bouw uitbesteed. Aanstonds werd een elec trische houtfabriek aan 't werk gezet om de planken en balken te leveren, en Zaterdag-morgen begonnen tien mannen met de fondamenten. Maar zoodra er meer bouwmaterialen aankwamen, werd het aantal werk lieden ook vermeerderd en ten slotte waren er 200 man aan den arbeid. Te vijf uur 's middags stonden de vier muren en was het dak ver genoeg gevorderd, dat de dames van Ravens wood de kerk konden versieren rnet vlaggen en groen. Precies om midder nacht, twintig uur nadat de eerste steen in het fondament was gelegd, draaide de koster den sleutel in de groote deur om, ten einde vóór de inwijding der kerk nog een slaapje te doen JOHANNES CORyNELIS, zoon: van L. A. HOUBAER en A. M- S. JJ^tTBAER v. Büchem. Amersfoort 18 April 1897. Dankbetuiging Yoor de "hartelijke bewijzen van deelneming gedurende de ziekte en bij bet overlijden mijner geliefde •[Echtgenoote.ontvangen, betuig ik- bij deze' mijn' innigen dank. J. W~. BREMER. 's-Gravenhage, 21 April 1897. Ondergeteekende beeft de eer hare geachte clientèle te berichten, dat zij hare met 1 hj-èi a. s. heeft overgedra gen aay den heer A/M. JACOBS. Ond^r dankbetuiging voor het zoovefe jaren genoten vertrouwen beveelt zij haten opvolger min- zaant aan. firma GOLDEWIJK. ij réïéreqrende aan boven staande /annonce heb ik de eer mijne bij het jgeachte Amersfoortsch publiek-* beleefd aan te bevelen. Voor -'eene hoogst nette en prompte bediening zal steeds wor den zórg gedragen. AirfêESFooRTr.-7' April '97 A. M. JACOBS. Voor.- êen jongen die de U-.' B.S. te Amers foort moet Jjiezoeken, wordt in een besch. gezin. Br. fr. met volledige opgave van conditiën'w«iilgc_iag,éwacht bij den Boekh. Ham Seylen te Hilversum, onder motto inwo ning. KAMPSTRAAT C 51, AMERSFOORT. Tefèphoon No. 23. - HOF F 333. DE NOTARIS te AMERsgboRT zal op Vrijdag 23 April.fS97, 's voorm. 11 uur bij het koffiehuis «DEN AREND, aan d$n Arnhemschenweg te Amersfoort, (Drentsche Varken;*.) 's MArgens voor deverkoop aldaar zien. Betaaldag. 1 .October 1897. Bij gelegenheid der aan staande schoonmaak recomman deert zich de lirnia TIIIES in „de Rooster" voor het repareeren van allerlei soort matrassen en bedden, het uitstoomen en was- schen van beddegoed en dekens. Groote keuze in allerlei, ledikanten en wiegen tot prijzen beneden alle concur rentie. Steeds voorhanden een buitengewoon gfoo^é keuze iD wollen en gestikte'dekens en een magnifique "keus 'in wiegen en groote kinderdekens. Op gebléd van beddenartike- leu wordt door de firma TIIIES, niet anders geleverd dan soiied werk en artikelen'uitsluitend van prima kwaliteit. 1

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2