NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. BINNENLAND. No. 33. Zaterdag 24 April 1897. Zes-en-twintigste jaargang. B E\ ZATE F euilleto n. DE SPION, Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. H. H. M. M. zullen op 30 dezer van Amsterdam rechtstreeks naar het buitenland vertrekken. Na een oponthoud van twee dagen te Stuttgard, alwaar H. H. M. M. incognito een familiebezoek zullen brengen en een verblijf van 10 a 12 dagen te Weenen, zullen H. H. M. M. vertoeven te Alt Anssee in het Salz- kammergut en omstreeks half Juni in het vaderland terugkeeren. Het gevolg van H. H. M. M. zal bestaan uit de hofdames: .lonkvr. v. d. Poll en gravin van Limburg Stirurn, luitenant-generaal graaf Dumonceau, adjudant, baron Sirtema van Grovestins, kamerheer van H. M., baron Taets van Amerongen en den referendaris van het kabinet der Koningin, baron de Vos van Steenwijk. In het Antirevol. program wordt den arbeiders voorgespiegeld, dat men uit de invoerrechten op granen voor hen nog een sommetje zal overhouden, waaruit pensioenen voor den ouden dag kunnen worden gevonden. Er wordt echter niet bij gezegd, merkt het Hbl. op dat de arbeider, wien men duurder brood laat betalen, dan in die hoogere uitgaaf ook zijn pen sioen bekostigt. Hem wordt voor gespiegeld, dat hij dat pensioen uit de Staatskas ontvangen zal, maar men verzwijgt voor hem dat hij dat bij centen en halve centen zelf heeft bijeengebracht van elke bete broods, die hij en zijn gezin at 1 De liberale partij heeft steeds ge ijverd tegen beschermende rechten, en allengs de hooge tarieven van invoer, die ook hier te lande beston den afgeschaft. Zij is zoodoende op gekomen voor den plicht om de arbeiders, en allen die van een beperkt inkomen moesten leven, van zware belastingen te ontheffen. Daarom heeft de liberale partij ook de accijn zen op het brood, op steenkolen, op turf, op schapen- en varkensvieeseh en op zeep afgeschaft en dien op zout zeer verlaagd. Daarom heeft zij den gemeentebesturen reeds 80 jaren geleden verboden, door plaatselijk accijnzen de benoodigdheden van de onvermogenden duurder te maken. Dat zijn zoovele bewijzen, dat de natie van de liberale partij recht vaardigheid in het bestuur heeft te wachten. Kan men hetzelfde zeggen, van de inrichtingen, die door hooge invoerrechten de levensbenoodigdhe- den weder duurder willen maken? Door de Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen worden ter gelegenheid van de internationale tentoonstelling te Brussel met betrek king tot het reizigersverkeer, de vol gende maatregelen genomen 1". zijn, van af 1 Mei, de bestaande retourbil jetten naar Brussel zonder onder scheid 10 dagen geldig; 2*. worden, van af l Mei tot nader order, op de stations, die in rechtstreeks verkeer met Brussel zijn opgenomen, twee maal 's weeks en wel des Woensdags en des Zaterdags, speciale retour- kaarten afgegeven, geldig voor vier dagen, tegen de enkele reisvracht. Deze zijn, voor de heenreis, uitsluitend geldig op de treinen 1, 5 en 7, resp. op de op die treinen aansluitende treinen, en voor de terugreis op alle treinen. 3o. worden vanaf 1 Mei, door de voornaamste stations zoogenaamde carnets-combinés verkocht. Elk carnet-combiné kost f 4.80 en bevat Een bon rechtgevende op een vermindering van vracht voor de reis tot Brussel en terug, ten bedrage van 30 pet. in de Ie, 40 pet. in de 2e en 50 pet. in de 3e klasse, tel kens van de dubbele enkele reisvracht. Tien toegangsbewijzen tot de tentoonstelling (de vijf laatste daar van kunnen desverlangd te Brussel worden ingewisseld tegen even zoo vele loten in de te organiseeren loterij) c. Tien bewijzen rechtgevende op vermindering van toegangsprijs tot de op het tentoonstellingsterrein aan wezige vermakelijkheden Het schijnt wel, alsof de hand van het noodlot zwaar drukt op de Kamper rijwielnummering. Heeft zij reeds aanleiding gegeven tot vermeer dering der talrijke Abderitische aar digheden, die ouder den naam van Kamper-uien op de humoristische spijslijst staan vermeld, thans dreigen er in Kampen onlusten uit te breken en dat wel ten gevolge der rijwienummering. Het noodlot heeft namelijk gewild, dat een der wethou ders, die ook de wielrijkunst beoefent, het nummer 11 deelachtig is geworden terwijl de directeur der stadsreiniging zich nummer100 heeft zien toegewezen. Beide heeren moeten hierover zeer verstoord zijn, daar zij niet kunnen gelooven aan een dergelijke speling van het lot En zelfs wordt beweerd dat de burgemeester, toen de wet houder zich over zijn nummer kwam beklagen, dezen heeft aangeboden met hem van nummer te verwisselen. Als dat nu maar geen nummer 13 is geweest, zegt De Fiets. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Namens de Timmerlieden-Ver- eenigingen streven naar verbetering Afd. van de Algem. Nederl. Timmert. Bond, Mede-Leden Timmerlieden van de Afd. Patrimonium" en de Tim- merlieden-Vereeniging r>St. Jozef," Onder-Afd. van den Amers/oortschen R. K. Volksbond, werd aan H.H. Pa troons en Werkgevers in het Timmer vak alhier, de navolgende circulaire verzonden «Reeds herhaalde malen zijn hier door de werklieden pogingen in het werk gesteld om langs den weg van minnelijk overleg de toestand voor de werklieden in deze gemeente te verbeteren. Toestanden, waarvoor bij iedere bespreking welke loon-verbetering voor de werklieden ten doel gehad heeft, niemand de handschoen kon en durfde opnemen, ofschoon het feit niet te loochenen valt, dat de positie der werklieden alhier in vergelijking met die van andere gemeenten in ons land, dringende verbetering vereischt. Dienaangaande hebben wij u slechts te wijzen tot welke conclusie de Ver gadering kwam, welke op den 14. October 1895 in de zaal van de Kei zerskroon gehouden werd en waarin particulieren zoowel als patroons tot de erkenning kwamen dat het hier ter plaatse bestaande loon tarief voor de behoefte van een werkmansgezin te laag is. Niettegenstaande deze erkenning zijn de verschillende pogingen na dien tijd aangewend, o. a. om door bepa lingen van maximum loon en maximale werktijd van gemeentewege betere toestanden te verkrijgen, steeds vruch teloos geweest. Wij wenschen hiervoor, zoover het ons vak betreft, verandering in ge bracht te zien. Waar in het afgeloopen jaar op verschillende plaatsen van ons land, o. a. in de naburige stad Utrecht, het loon voor de timmerlieden ver hoogd is geworden en met de straks genoemde feiten voor oogen, meenden wij alleszins overtuigd te zijn. het verzoek om loonsverhooging voor de timmerlieden te Amersfoort tot u te mogen richten. Dienaangaande hebben wij de eer U tot eene bijeenkomst uit te noodi- gen om door gezamelijke bespreking en onderling overleg tot eene betere regeling van loon en werktijd te komen. Ons vleiende, dat, waar zoovele patroons in den lande een gunstig voorbeeld hebhen gegeven, waar het betreft de toestanden der gezellen te verbeteren, overtuigd als zij zijn dat ook hunne belangen hiermede bevor derd worden, de patroons alhier niet zullen achterblijven hebben wij de eer U uittenoodigen tot eene bijeen komst op Dinsdag 27 April a.s., des avonds om 8V» uur, in het koffiehuis «liet Valkje," waar bovengenoemd verzoek in bespreking zal worden ge bracht." De heer J. van der Wal Kzn. is benoemd tot keurmeester voor de te Veenendaal vanwege het Utrechtsch genootschap voor Landbouw en Kruid kunde te houden boterkeuring. Tot vader en moeder in het Gereformeerd weeshuis (Scheltus- stichting) hier zijn benoemd G. van der Meene en echtgenoote, thans vader en moeder in het Zenuwlijdersgesticht te Loosduinen. Gedurende den zomer van dit jaar zullen door het muziekkorps van het 5e regiment infanterie onder directie van den heer G. K. G. van Aaken op het terras der sociëteit Amicitia 1(5 concerten worden gegeven en wel op de navolgende dataZondag 23 Mei, Donderdag 27 Mei, Zondag 30 Mei, Maandag 7, Woensdag 16, Zondag 20 en Woensdag 30 Juni, Zondag 4, Dinsdag 13, Zondag 18, Dinsdag 27 Juli en Maandag 2, Zondag S. Maandag 16, Zondag 22 en Dinsdag 31 Augustus. J.I. Donderdagmiddag, omstreeks 5 uur, geraakte op den West-Singel, bij het gymnasium, een paard, ge spannen voor een volgeladen wagen met ongebluschte kalk van het St. Jozefgesticht, op hol. De beide voerlieden, arbeiders in bovengenoemd gesticht, liepen gevaar met paard en wagen in dc gracht te geraken. Een van beiden wilde van het voertuig springen, sprong te ver en in het water; gelukkig waren de voorbijgangers in staat hem spoedig op liet droge te helpen. Een achter wiel van den wagen stuitte achter een boom zoodat het paard viel, het inspan brak en de voerman van den bok werd geslingerd, alles zonder eenig verder letsel te ondervinden. naar het Duitsch van WILHELM BERGER. i) In het jaar 1863, het derde van den Amerikaanschen burgeroorlog, voerde ik in het leger van den Ge neraal Rosecranz het hevel over een regiment voetvolk, dat in den staat Ohio was gevormd. Na een' lange rust waren wij in het begin van den zomer opgebroken, om den Staat Tennessee voor de Unie te veroveren, en het was ons gelukt het zwakkere vijandelijke leger, door een' reeks krijgskundige manoeuvres, zonder belangrijke gevechten tot ach ter Chattanooga, aan de zuidelijke grenzen van dien Staat, terug te drin gen. Ddér hield de vijand, door de rivier Tennessee in zijn front gedekt, stand. Rosecranz was van plan, ook thans weêr de vijandelijke stelling om te trekken. In de divisie-Davis, welke bij de verschuiving van ons leger de voorhoede vormde, bevond zich ook mijn regiment, dat als een der eerste bij Bridgeport de Tennessee overstak. Het was van het hoogste belang, dat de vijand niet te vroeg van deze bewe ging kennis kreeg en wij deden dus ons uiterste best, om de keten zoo snel mogelijk te spannen, zoodat wat achter ons voorviel niet kon bericht j worden in het kamp der Geconfede- reerden, wddr men onzen aanval van een' geheel andere zijde verwachtte. Tegen den avond hadden wij een stevigen marsch achter ons, en mijne manschappen wierpen zich terstond in de velden, om een paar uur slaap te genieten, daar men terstond na het aanbreken van den dag verder moest trekken. De nacht was warm, de he mel met sterren bezaaid, en daar ik mij niet bijzonder moe gevoelde, en ook, met het oog op onze hoogst ge vaarlijke rustplaats, een' zekere be- zorgheid niet van mij kon zetten, deed ik tegen elf uur nog eenmaal de ronde langs de voorposten, welke mijn regi ment had uitgezet. Onderweg ontmoette ik kapitein Falk, die met hetzelfde doel was uit gegaan, en zich dus mij mij aansloot. Falk en ik, de kapitein en de kolonel, waren gedurende den veldtocht goede vrienden geworden, niettegenstaande hij in den bloei der eerste mannelijke jaren verkeerde, en ik de vijf en veer tig reeds achter den rug had. Hij kwam als luitenant bij het regiment, en openbaarde zeer spoedig al de eigenschappen van een goed soldaat, zoodat ik hem zoo snel mogelijk be vorderde. Uit erkentelijkheid daar voor sloot hij zich bij mij aan, ter wijl hij overigens ongezellig, en buiten den dienst het liefst alleen was. Ook in den omgang met mij bleef hem een schier sombere ernst bij, welke niet in overeenstemming was met zijne jaren. Wij hadden pas een paar maanden gekampeerd, en dien tijd met het drillen van recruten, het oefenen der troepen, en het verplegen der gewonden doorgebracht. Ver scheidene malen was ons in het kamp door goede zielen in onzen moeder staat Ohio inlandsche wijn gezonden, en hadden wij, onder het genot van een' flesch van het edele nat, menig uurtje gezellig zitten keuvelen. Maar nooit verkeerde hij daarbij in een' opgewekte stemming; zelfs de gees tigste kwinkslag kon zijne lippen maar even tot een glimlach plooien. Daar Falk de schitterendste proe ven van persoonlijken moed gegeven had, kon zijn' somberheid onmogelijk de vrucht zijn van de gedachte aan het lot van den soldaat, dat ons allen boven het hoofd hing. Bovendien stroomde ook hem, ofschoon hij in Amerika was geboren, Germaansch bloed door de aderen, en had hij de gestalte en de trekken van een van die middeneeuwsche landsknechten, die naar het slagveld als naar een feest trokken. Ik kon mij zijn gemis aan opgeruimdheid alleen verklaren uit de veronderstelling, dat hij in zijn vroeger leven veel verdriet had gehad, en hem de smartelijke herin nering daarvan was bijgebleven. Gaarne had ik de bevestiging van dit ver moeden uit zijn eigen mond vernomen, maar met zekere beslistheid sprak hij over elke zinspeling van mijne zijde daarom heen. Het was duidelijk, dat hij over zijn particulier leven niet wenschte te spreken, en ik gaf mij verder geen' moeite om hem aan het praten te brengen. In bedoelden nacht het was dien van 29 op 30 Augustus liepen wij samen langs de rijen onzer slapende soldaten. Toen wij hen achter ons ge laten hadden, en ook de soutiens voor bij waren, vernamen wij van den kant der voorposten een' woordenwisseling, welke vrij luid gevoerd werd. Wij j begaven ons snel naar de plaats, om aan dat verraderlijk lawaai een einde te maken. Wij vonden de posten met aangelegd geweer tegenover een man, die, thans ook tegen ons, op krachtige manier tegen zijn' arrestatie protes teerde. Hij gaf voor een vreedzaam landbouwer te zijn, die zaken in Bridge-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1