BINNENLAND. CIJFER2 TIIOMS THEE. GEMENGD NIEUWS. "T^ézondenT" keizers der naburige rijken, van Rusland en Oostenrijkzij hebben aan die blijdschap ook uitdrukking gegeven en een nota van tevredenheid gericht aan de regeeringen te Bu charest, Belgrado, Sofia, en Cettinje. Deze nota is ongetwijfeld een der gewichtigste manifestaties, die men zich kan denken. Want een gewoonte is het juist nog niet om door middel van een nota bekend te maken, dat men tevreden is met de houding van een land. Overigens is men in bevoegde krin gen in Weenen, zegt de correspondent der N. R. Ct. daar, het er vrij wel over eens, dat het prijsje eigenlijk alleen maar voor Rumenië bestemd is en het noemen van de drie andere rijken slechts dient om hun vorsten te vermanen, toch niet van den rechten weg af te wijken. Men zegt zelfs, dat bij de overhandiging der nota aan de Rumeensche regeering, deze uitdrukkelijk door Rusland en Oosten rijk voor haar correcte houding be dankt is, wat bij de andere hoven niet geschied zou zijn. Deze nuance is typisch voor het onderscheid in behandeling. De heele politiek der Balkanstalen berust op de tweedracht tusschen Oostenrijk en Rusland. Die speculatie valt weg, nu de twee groote mogend heden duidelijk verklaard hebben, dat ze het eens zijn. Ze hebben uitdruk kelijk verklaard, van Turkije mets te begeeren. Het is te hopen, dat die verzekering ook voor de toekomst geldt, want ziet men in het dagelijksche leven twee mededingers het eens worden, dan komt onwillekeurig de gedachte op, dat zij zich over de verdeeling van den buit verstaan hebben. Een ontzettende ramp heeft te Parijs plaats gegrepen. Het groote, geheel van hout opgetrokken gebouw eener weldadigheidsbazar in de Rue-Jean- Geujon is door brand totaal vernield. Het juiste aantal slachtoffers is nog onmogelijk te beiekenen. Onder de puinhoopen ligt een warklomp van lijken, die niet te herkennen zijn. Tot nu toe zijn er 150 gekwetsten te voorschijn gekomen. Ophetoogen- blik van de ramp waren er 1800 personen in de bazar vereenigd. Allen stormden naar de uitgangen, die daar door volgepropt werden. Binnen 10 minuten was alles in lichte laaie en vatten de kleederen der aanwezigen vuur. Er zijn reeds honderd verschrikke lijk verminkte slachtoffers uit de puin hoopen gehaald en er liggen nog evenveel onder. De catastrophe over treft in omvang en ontzetting de be kende ramp, die indertijd de Opéra Comique trof. De namen der slacht offers zijn nog niet bekend. Zij be lmoren meerendeels tot de hooge kringen. De lijken zijn in het Palais de l'Industrie tentoongesteld en met de confiontatie wor.lt geregeld doorge gaan. De herkenning is evenwel zeer moeilijk zoo niet geheel onmogelijk. Het schouwspel is afgrijselijk. Tengevolge van het sluiten van een verdrag van bondgenootschap tusschen Transvaal en Oranje-Vrijstaat, heeft Engeland aan Transvaal het recht tot het sluiten van zulk een verdrag op grond van een vroeger gesloten verdrag ontzegd en dus de vernietiging daarvan geëischt. Volgens den correspondent der N. R. Ct. te Weenen heeft de Keizer aan de Nederlandsche Koninginnen apartementen in den Hofburg aange boden. Deze aanbieding is evenwel, omdat de Koninginnen incognito rei zen, niet aanvaard. Wel is aange nomen de uitnoodiging om van een mijner moeder afhankelijk. »Ik had haar, die thans Miss Fos ter voor me was, weergezien, en zij had hartelijke woorden van deelne ming tot me gesproken. Maar den vertrouwelijken toon, welke in onze brieven had geheerscht, konden we, toen we tegenover elkander stonden, niet terugvinden. Er bestond iets onbestemds tusschen ons, waarvan ik me geen rekenschap wist te geven. Wordt vervolgd.) hofrijtuig en van de keizerlijke loge in de Opera gebruik te maken. In Schönbrunn of den Hofburg zal een groot diner gegeven worden. Men herinnert zich hel optreden van den burgemeester van Haarlem, inzake de toepassing van de Zondags wet, en ook, dat de Raad der gemeente Haarlem, bij request, den minister van Binnenlandsche Zaken heeft ver zocht al zulke maatregelen te willen nemen, als strekken kunnen, om eene gelijkmatige toepassing der wet te verzekeren. Tevens werd den burgemeester ge vraagd, met de verdere uitvoering der Zondagswet, voor zooverre de uitvoe ring aan Z E. Achtb. mocht zijn op gedragen, te wachten, tot het antwoord op het adres aan den Minister van Binnenl. Zaken zal ingekomen zijn, aan welk adres door den burgemeester is voldaan. Thans is door eene commissie, be staande uit de heeren II. M. J. van I.ennep, ingenieur, J. de Jong, hoofd eener bijzondere school en J. II. Segaar, koopman, allen te Haarlem, aan den minister van binnenl. zaken een adres gezonden, waarin zij naar aanleiding van het feit, dat 5118 in gezetenen van Haarlem bij adres hun instemming hebben betuigd met de maatregelen van den burgemeester om de Zondagsrust te bevorderen, den minister verzoeken, niet alleen zooals de gemeenteraad van Haarlem wenscht, maatregelen te nemen om de gelijkmatige toepassing der meer gemelde wet te verzekeren, maar vooral ook om, door een spoedig ant woord op het adres van dien Raad, den burgemeester in staat te stellen met de door ZErl.Achtb. beraamde voor te gaan. Het geheele Amslerdamsche congres van moderne theologen werd Woens dag in opschudding gebracht door Dr. Baehler, die uit een godsdienstig oogpunt fel verdedigde de militaire dienstweigering, ook de houding van den bekenden schutter v. d. Veer. Vijandschap zeide hij is doodzonde. Het militarisme is de gruwel der verwoesting en der lief deloosheid. Zelfs met den dood voor oogen neemt de Christen geen moord wapen ter hand. Hij wil sterven, maar niet dooden. Wij moeten allen weigeren te dienen. Het beteekent niets, te verongelukken in de wereld voor wie gelukkig is in God. Dr. Haverkamp protesteerde krach tig tegen deze denkbeelden. Dienst weigering achtte spr. voor den gods- dienstigen mensch en den staatsbur ger misdaad. Wie onze wetten afkeurt werke mede om ze te verbeteren. Godsdienst is heel wat meer dan werkzaamheid in dienst der liefde alleen. Het is een onwaarheid dat krijgsdienst is arbeid in dienst der vijandschap, het is een arbeid in dienst van hooge en heilige belangen der menschheid. Is de chirurgie een werkzaamheid in dienst van de pijn Alle militairen staan in dienst van het recht, van den vrede van den godsdienst. De oorlog is een nood zakelijk kwaad. Maar ook het nood zakelijk kwaad is vaak zegenrijk ge bleken in zijne gevolgen. Ook vele andere sprekers vielen Baehler heftig aan, die op zijn beurt hunne woorden weer «ellendige taal" noemde Alle sprekers verwierven even groot handgeklap, zoodat het vraagstuk ten slotte niet is uitgemaakt. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Door iemand, die onbekend wenscht te blijven, is aan de «Maat schappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin" f 1000 geschonken. Het Museum van de Oudheid kundige Vereeniging «Flehite" is door aankoop in het bezit gekomen van een hoogst merkwaardige schilderij, thans tentoongesteld in de groote benedenzaal. Het zeer goed geconserveerde doek stelt voor de feestelijke inhaling van den beruehten Amersfoortschen kei, den 7 Juni 1061, op aanstichting van Everard Meyster. Aan de rechterhand ziet men het poortje, dat de Varkensmarkt scheidde van de Langestraatop het achter plan de herberg «De roode leeuw" (thans de koffiekamer van «Hotel Schwemmer") en den Lieve Vrouwe- toren met de kerk. De fraai versierde kei, liggende op een houten gevaarte dat op kogels wordt voortbewogen, is veel te groot voorgesteld (zijn afmetingen zijn slechts zes bij negon voet, wat intusschen nog een respectabel steentje is). Een groot aantal mannen, vrouwen en kinderen trekt het gevaarte voort, den kant op naar den Zuidsingel een niet minder groot aantal staat de plechtigheid aan te zien en Mey ster, den held van den dag, die met zijn vrouw en eenigen zijner tafel schuimende vrienden aan het hoofd van den optocht rijdt, toe te juichen. Een heraut strooit gedenkpenningen (van welke een groot aantal nog in het Museum te zien is)zelfs de door het gedrang verwonde vrouw ont breekt niet. In het kort de voorstel ling komt wonderwel overeen met de ets van Wijkersloot, beschreven in deze courant van 6 Augustus 1896. In de sluitsteen der poort schijnt het doek geteekend te zijnduidelijk is daar leesbaar T. C. N., het overige is, met het ongewapend oog althans, niet te ontcijferen. Is dit de naam des schilders? Het wil ons voorkomen, dat de schilderij nagenoeg van den zelfden tijd is en volstrekt niet geheel en al gephantaseerd; de afbeeldingen der omgevende gebouwen, de kleeding der personen, enz. spreken daarvoor. De le luit. van het Ie reg. inf. W. F. de Reede, werkzaam onder de bevelen van den generaal-majoor com mandant der stelling Amsterdam, is eervol uit die functie ontheven en overgeplaatst bij het 5e reg. inf. alhier. Bij vonnis van den krijgsraad in het 3e Militaire arrondissement te Arnhem van den 30 April 1897 is Jan Ilollman soldaat bij het 5e bataljon 5e regiment Infanterie te Utrecht schuldig verklaard aan. Ie Eerste desertie in tijd van vrede door langer dan 8 dagen na het einde van zijn verlof afwezig te blijven van zijn korps zonder de reden zijner afwezigheid, ten genoegen des rech ters te bewijzen, opgevolgd door arrestatie. Se Drie misdrijven, daarstellende verduistering 3e Oplichting; 4e Valschheid in geschrifte; 5e Het opzettelijk gebruik maken van vervalscht geschrift, als ware het onvervalscht, uit welk gebruik nadeel kon ontstaan; en 6e Het opzettelijk dragen van onder- scheidingsteèkenen officiers uni form behoorende tot een ambt, hetwelk bij. niet bekleedt en veroor deeld, tot le Eene militaire detentie voor den tijd van drie maanden 2e Eene gevangenisstraf voor den tijd van twee jaren, alsmede in de proceskosten Voorts ishem ontzegt het recht, om bij de gewapende macht of als militaire geemploieerde te dienen gedurende vijf jaren na experatie der gevange nisstraf. De adspirant vaandrig Jhr. J. M. van Asch jvan Wijck, en de reserve korporaal J. Schut van het 5e regiment infanterie zijn bevorderd respectieve lijk tot reserve korporaal en tot reserve onderofficier. De reserve onderofficier L. Tavajée van het oe regiment infanterie heeft met gunstig gevolg het theoretisch examen afgelegd voor den graad van vaandrig. Aan den soldaat C. H. van Gils van het 5e Regiment Infanterie is bij Koninklijk besluit ter zake van lichaamsgebreken een tijdelijk pen sioen toegekend voor één jaar ten bedrage van f180. Op 7, 11, 12, en 13 Mei a. s. zal onder leiding van den heer kolonel de Petit, commandant van hel 5e Regiment Infanterie in de omstre ken van het garnizoen eene kader manoeuvre worden gehouden waaraan alle Hoofd-oflicieren, alsmede de kapi tein adjudant Pieter, de kapiteins Cheriex, Baak, Wernas, lleinsius, Rieber en Charlé en de luitenant adjudant Steinbuch, van dat korps zullen deelnemen. Zondag 9 Mei a.s. zal een «jachtrit achter een jagermeester" plaats hebben tusschen Amersfoort en Hilversum door de leden en ge- noodigden (zoowel heeren als-darne?) van de Amsterdamsche Vereeniging tot bevordering van Jachf- en Ter reinrijden". Rendex-vous ten 1 ure 's namiddags, Hotel «Amersfoortsche Berg" bij Amersfoort. Ten slotte zal een wedloop plaats hebben (handicap) voor alle paarden, welke den jagermeester over den ge- heelen rit gevolgd hebben. Afstand 900 meter, voor volbloed paarden 1000 meter. Deze jachtrit, te besluiten door een gemeenschappelijken maaltijd in het «Hof van Holland," te Hilversum, zal strekken tot viering van het twaalf- en-een-half jarig bestaan der ver eeniging. Bij de stemming voor 12 leden van het kiescollege van de Ned. Herv. Kerk alhier, gehouden 4 Mei 1.1.wer den uitgebracht 338 stemmen. Van onwaarde waren er drie. De volstrekte meerderheid was derhalve 168. De uitslag was. R. J. graaf Schimmelpenninck 309, C. Maas 308, J. J. Berends 308, J. v. Haselen 305, J. J. Kleber 304, E. S. Bijtelaar 304, N. Wolfswinkel Ez. 289, II. W. Valewink 186, G. C. Hooge- werff 183, L. Ruitenberg 176, H. G. van Ginkel 167, C. Vlaanderen 156, Jhr. Mr. B. W. Th Sandberg 148, C. van Ouwerkerk 143, J. Kraan Gz. 141, P. M. den Hertogh 139, C. Jansen 138 stemmen. De eerste tien zijn derhalve gekozen. De keuze van den Heer R. J. Graaf Schimmelpenninck op Puntenburg was echter niet geldig, daar deze nog te kort geleden zijne attestatie had ingediend, om, volgens de wet, kies baar te zijn. Derhalve zijn er negen gekozen, en aangezien er twaalleden gekozen moesten worden, zoo zal er over 14 dagen eene herstemming plaats hebben, tusschen de zes, die de meeste stemmen, maar niet de volstrekte meederheid hadden n.l. H. G. van Ginkel; C. Vlaanderen; Jhr. Mr. B. W. Th Sandberg; C. Ouwer kerk; J. Kraan Gz.en P. M. den Hertogh. Koningin Victoria's jubileum. De Engelschen zullen weer blij zijn met hun koningin. Zij houden van records en koningin Victoria heeft nu in elk geval reeds het regeeringsrecord der Engelsche koningen geslagen. Het langst heeft vóór haar geregeerd, haar grootvader, koning George III, die 59 jaar en 3 maanden lang koning was; koningin Victoria heeft het reeds bijna tot 60 jaar gebracht. De Engel schen zullen haar60-jarigen regeerings- dag schitterend vieren. De groote feesten zullen natuurlijk een verbazenden toeloop van vreemde lingen in Londen tengevolge hebben. In gewone tijden komen er bijv. te Londen in den Season (van 15 Mei tot ultimo Juni) ongeveer 30.000 Amerikanen, thans zijn er reeds door 100.000 menschen van de overzijde van den Oceaan plaatsen besproken bij verschillende stoombootmaatschap pijen en daarbij blijft het natuurlijk niet. Deze menschen komen, zooals van zelf spreekt, grootendeels over het groote water om den stoet te zien voorbijgaan. Een agentschap te New-York heeft dan ook reeds een aantal vertegen woordigers naar Londen gezonden om plaatsen te hurendaar de vensters op goeden stand thans tot zelfs voor f 240Ü verhuurd worden en men min stens 100.000 Amerikanen verwacht, zal de maatschappij vrij wat moeten voorschieten, zelfs al plaatst men voor elk venster vier personen. De maat schappij werkt ook met een kapitaal van 60.000.000. Bij deze gelegenheid zij er op ge wezen, dat met een prinsesje, voor een paar weken geboren er thans 70 afstammelingen van koningin Victoria in 't leven zijn, 7 zoons en dochters, 33 kleinkinderen en 30 achter-klein kinderen. Bij het 60-jarig regeerings- feest in Juni zullen dus vier geslachten tegenwoordig zijn van de vorstelijke familie. De koningin wordt op 24 Mei 78 jaar; haar oudste zoon de prins Van Wales is 55; zijn eenige zoon, de hertog van York, wordt op 3 Juni, 32, diens oudste zoontje op 23 Juni den dag van het feest 3 jaar. De rijkste man der wereld. Deze benijde titel komt ongetwijfeld toe aan een zekeren John Robinson, wiens vermogen ruim f 840,000,000 bedraagt. In 1878 moest de heer Robinson, destijds een kruideniertje in Oranje Vrijstaat, door tegenspoed in zijn zaken zijn handel in koloniale waren laten varen. Hij begaf zich toen naar Kimberley, waar volgens de geruchten, diamanthoudende aard lagen zouden zijn ontdekt. Hij maakte de reis van 500 kilometer te voet en bedelde langs den weg om brood. Eenige dagen na zijn aankomst te Kimberley vond hij een ruwen diamant die geschat werd op een waarde van f3000. Dit was de eerste schrede naar rijkdom. Sedert heeft de heer Robison zijn geheel vermogen van bijna een milliard in de Zuid-Afrikaan- schen mijnen gewonnen en zijn zaken gaan nog steeds zoo voorspoedig dat zijn kapitaal binnen enkele jaren ver dubbeld zal zijn. Menscheneters in Kopenhagen. Dit nieuws brengt volgens het H.bl. de Kopenhaagsche Politieken. In de Deensche hoofdstad is tegenwoordig een troep kannibalen uit Afrika te zien. Toen nu voor een paar dagen de secretaris van den circus, waarin de menscheneters te zien zijn, de gewone inspectie ging houden, ditmaal alleen, terwijl hij gewoonlijk vergezeld was van eenige knechts kwam hij niet terug, en den volgen den morgen vond de opzichter van hem niet meer dan een hoop been deren en wat bloed. Sommige been deren waren zelfs uitgezogen. De op zichter is van het schouwspel gek geworden, hij meent, dat iedereen hem wil verslinden. De kannibalen zijn gevangen geno men, wat ze zich geduldig lieten welgevallen, blijkbaar zich van geen kwaad bewust. De verdediger denkt dat hij ook om reden van hun arge loosheid vrijspraak verkrijgt. Landgenooten l De Commissie van de Rubriek „Huisvlijt" komt met een dringend verzoek tot een ieder uit deze ge meente, die in staal is haar te willen en te kunnen helpen. Onder huisvlijt verstaan wij, handen arbeid die thuis wordt verricht en met of uit de hand wordt verkocht zonder een werkgever als tusschen- persoon. (In ons speciaal geval moeten wij ons bepalen tot de huisvlijt door vrouwen beoefend.) Gaarne wil deze Commissie daarom in aanraking komen met vrouwen uit alle standen, welke zoodanigen arbeid verrichten. Om daaraan nu zooveel mogelijk uitbreiding te geven, hebben wij Uwe hulp noodig. Wij vragen U dringend aan één der leden dezer Commissie, al naar de provincie, die onder haar ressort valt, adressen op te willen geven van personen, die huisvlijt beoefenen of er zich voor interesseeren. Nog liever zagen we, dat ge die vrouwen zelf aanspoordet in te zenden. Alle huisvlijt-arbeid, hoe nederig ook, kan verzekerd zijn van onze belang stelling. Echter zal aan de Com missie het eindoordeel moeten voor behouden worden of het ingezondene al of niet zal worden geëxposeerd, met het oog op de plaatsruimte. Ook zal het noodig zijn, dat iedere inzendster duidelijk haar wensch te kennen geve, of zij haar werk al of niet op de Tentoonstelling zou willen verkoopen. Ieder die ons helpt, steunt het groote doel der Tentoonstelling, de uitbreiding van den werkkring der vrouw te bevorderen, en het beter leeren waardeeren en, naar wij hopen, het daarom beter doen betalen van vrouwenarbeid. Een woord van dank aan de Re dactie van dit Blad, en aan allen, die ons in eenig opzicht zullen steunen. Namens het Bestuur, De rubriek-commissie voor „Huisvlijt," Mej. MARIE JUNGIUS, Presidente, Kanaalweg 43, Scheveningen. (Voor Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland) Mevr. N. ROLL—Strikwerda, Secrelares, Stationsweg 14, Rotterdam. (Voor Zeeland, Overijsel en Limburg) Mej. E. C. IIOLTIUS, Penningmeesteres Bazarstraat 34, Den Haag. (Voor Groningen, Drente en Noord-Brabant) Mej. M. MEYBOOM, Archivaris, Riouwstraat 153, Den Haag. (Voor Noord-Holland) Mevr. E. KNUTTELRoozenburg, gewoon lid, Huis op Duin, bij de Witte Brug, Den Haag. (Voor Friesland) Het Plaatselijk Comité, te Leeuwarden, voornoemd Mevrouw N. HOPPERUS BUMA, Burmaniahuis, te Leeuwarden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2