BINNENLAND. CIJFER: 2 THOMSON'S THEE. De Boek-en Handelsdrukkerij G.J.SKQTtierÖWER tfRUKWÈRK. Él plichtig-zijn slechts kon bewijzen door zijn gebrek aan scherpzinnigheid en inzicht te overdrijven, moeten opschor ten tot de cijfertelegrammen van den heer Rhodes en zijn agenten te Lon den openbaar gemaakt zijn." Men verlieze hier niet uit het oog, dat de Temps een Fransch blad is, dat niet op een geheel onpartijdig standpunt in deze quaestie staat. Volgens een telegram van Havas is te Kaapstad het gerucht verspreid, dat aan de regeering van den Oranjo- Vrijstaat inlichtingen gevraagd zijn door de regeering der Kaapkolonie betreffende haar bedoelingen en dat zij kennis droeg van de oorlogzuchtige voornemens van het ministerie der Kaapkolonie tegen Transvaal. Dit beiicht heeft te Bloemfontein leven dige ontroering gewekt. De regeering van den Oranje Vrijstaat heeft ver klaard. dat zij van de geheele zaak niets afweet. De quaestie zal waar schijnlijk aan den Volksraad van den Oranje Vr ijstaat worden onderworpen. De Neue Freie Presse bericht omtrent de aankomst van onze Konin ginnen te Weerien. De jongste Vorstin van Europa, de Koningin van Neder land. Wilhelmina, is hedenavond (3 Mei) met Haar moeder, de Koningin- Regentes Emma, en Haar tante, prin ses Elisabeth von Waldeek-Pyrmont, hier aangekomen, om gedurende tien dagen in Weenen, dat zij voor de eerste maal bezoekt, te verblijven. De ontvangst aan het station was, daar verzocht was dit niet officieel te doen, bijzonder eenvoudig, zonder ceremonies, en ware de jonge Konin gin niet door de dames en heeren der Nederlandsciie legatie zoo eer biedig begroet, men had kunnen meenen, dat een burger-dame door haar familie werd ontvangen. Aan het Westerstation bevonden zich voor de ontvangst: de Neder landsciie gezant Van der Hoeven met vrouw en dochter, de gezantschaps secretaris Van Citters, de consul- generaal Robert van Son, de vice- consul liautsch, de voorzitter en de onder-chef van de Spoorwegmaat schappij, baron Sterneck en de heer Sikora. de commissaris van politie Fiiehsel, en eenige reporters van Nederlandsche en Weener bladen. Te negen uur kwam de door den directeur Kbit tel bestuurde expresse-trein aan; men zag in den salonwagen vijf of zes dames, en toen de trein stilhield, steeg eerst een bloeiend jong meisje van middelmatige grootte uit dat was koningin Wilhelmina. Haar moeder, tante en hofdames volgden haar. De Koningin en d e andere dames en heeren droegen rouwkleedmg, want voor een paar weken is prinses Sophie, een tante der Koningin, gestorven. Koningin Wilhelmina, die in Augustus 17 jaar is geworden, is een bloeiende, gezonde verschijning: haar blonde haren, haar blauwe oogen, haar blanke tint stem pelen haar tot een Germaausche. Zij ziet vrij en open, haar gebaren zijn die van een jong meisje, bekoorlijk en gracieus, en toch kon men zien, dat Zij een vaste, waardige houding aannam toen de begroeting volgde. De heeren van het gezantschap bogen, de Koningin gaf hun de hand, de bezield, trok zij me naar haar bidstoel en dwong me te knielen. «Beloof me, Herritt, voor God en de Gebene dijde Maagd, dat je in het vreemde land, waarheen we trekken, je, onder verbeurte van de eeuwige zaligheid, met geen inwoner ervan zult verbin den Dus schreeuwde zij me toe. En ik, ontsteld, in de war gebrecht ver bluft, ik deed den eed. Wist ik, een meisje van veertien jaar, wat ik deed Om moeder, die, het was verschrik kelijk om aan te zien, van de eene llauwte in de andere viel, te bedaren, zou ik alles beloofd hebben, wat zij van me verlangde." «De beschrijving van dit voorval, door een' opgewondeue hysterische vrouw gegeven, maakte weinig indruk op me. Koel vroeg ik«Houdt gij een gelofte voor verbindend, welke aan een onmondige is afgedrongen?" ««Neen," antwoordde Merritt vrij moedig. «Maar die belofte doet nog altijd dienst, om moeders gemoedstoe stand dragelijk, en daardoor ons huisselijk leven tamelijk kalm te maken. dames maakten de door de etiquette voorgeschreven diepe buiging en boden de jonge Vorstin bloemen aan, welke de koningin vriendelijk glimlachend aannam. Zij sprak daarna eenige oogenblik- ken met de dames en heeren en ver telde hun. dat zij een prettige reis had gehad. Uok de Koningin-Regen tes, een vriendelijke, statige dame, die om hare bijziendheid een bril draagt, en de Prinses van Waldeck- Pyrmont, spraken korten tijd met de ter begroeting verschenen personen. Toen reden de dames in een hofiij- tuig naar liet Hotel Bristolwaar zij in de rijk met bloemen versierde vestibule door den hótelhouder Wolf werden begroet. De Koningin ging terstond naar Haar vertrekken en dronk daar thee; Zij heeft een reeks van zeer smaakvol ingerichte vertrek ken in het »entre-sol". De ontvangst salon is zeer mooi versierd. Het balkon geeft uitzicht op den Rmg\ onder de talrijke schilderijen, die den salon versieren, is ook het nieuwste portret van den Keizer door Blaas. Den volgenden morgen ten 11 uur verlieten de Koningin en Haar Moeder bet «Bristol Hotel" en brachten Aarts hertog Reinier een bezoek. 's Middags verscheen de Keizer in 't hótel, om aan de Hollandsche vor stinnen een bezoek te brengen. Ko ningin Wilhelmina en de Koningin- Regentes gingen den Keizer in den gang tegemoet. De Keizer begroette de vorstinnen zeer hartelijk en bleef een kwartier in 't ontvangsalon. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal er ter gelegenheid van de troons bestijging van H. M. de Koningin een fonds worden gesticht in het be lang der krankzinaigenverpleging. Het fonds zal den naam dragen van Wilhelminafonds. Door iemand, die onbekend wenscht te blijven, is eene aanzien lijke sorn gelds beschikbaar gesteld ter bevordering van de godsdientige, zedelijke en maatschappelijke belan gen in de Opper-Veluwe. Hei fonds zal beheerd worden door een com missie, waarvan de leden zullen aan gewezen worden door het hoofdbe stuur en verschillende commissiën van den Nederlandschen Protestan tenbond. Bij het onlangs verschenen rap port over den arbeid in de gevange nissen, zijn verscheidene bijlagen gevoegd. Een er van geeft een overzicht van den aard en den om vang van liet werk. Blijkens dien staat waren op 30 April 189j in de 41 gevangenissen 3124 personen en in de werkinrichtingen samen 3128; totaal dus 6252. Daarvan moeten er wegens gebrek aan voorraad, werk ol lokaliteit op dien dag 89 werkloos zijn. Overigens werd huisdienst verricht door 301 personen in de gevangenis sen en 747 in de werkinrichtingen. Van de anderen werden in de gevan genissen 248 bezig gehouden rnet kleermaken, 160 met 't lezen van erwten en booneti, 224 met plakken van zakken en vouwen, 224 met katoen- en touwpluizen, 145 met tricotage, 112 met borstels maken, 93 met 't vervaardigen van vuurma kers, 82 met spartvlecbten, 72 met Want even vijandig als vóór vijf jaren beschouwt zij ook heden nog hemel, aarde en menschen van het Noorden. Tegenover het offer, dat zij gebracht heeft, staat het mijne. Zij weet dat, en houdt zich bedaard.» «Zooveel deugd kwam me verdacht voor. ««Gij zoudt niet zoo kalm spreken, indien gij me waarlijk bemindet." ««Een' opheldering daarvan zou me van streek maken. Gij weet, wat we voor elkander wezen kunnenvrienden. Laten we het daarbij «Ik sloeg geen acht op haar sme- kenden blik; ik kon maar niet zoo op eens, op Merritt's bevel, m'n hoop laten varen. Zoo koudbloedig was ik niet. Neenik drong bij haar aan met al de welsprekendheid, welke een minnend hart in gewichtige oogen- blikken kan aanwenden. Maar ik verkreeg niets, dan de treurige be kentenis, dat zij met me lijden zou. En toen ik in doffe wanhoop haar verliet we liepen op den landweg achter onzen tuin heen en weder sokken breien, 59 met biezenvlech- ten enz. In de werkinrichtingen waren van de 3128 voor werken ongeschikt 18 en aan den landbouw werkzaam 1088 stroohulzen werden (te Hoorn) door 173 man gemaakt; aan 't kleermaken zaten er 116 (totaal met de gevange nen dus 364) en aan 't vervaardigen van blikken en looden speelgoed (te Hoorn) 113; 93 deden smidsweik; 75 weefden katoen (Veenhuizen). Het bedrag in geldswaarde van den arbeid der ongeveer 3125 gevangenen in 'tjaar 1895 was als volgt: Arbeid vour de eigen huishouding der gestichten (kleeding, ligging, meu belen, druk- en bindwerk, landbouw- voortbrengselen en werk aan de ge- bonwen) t 70,440leveringen en con- fecties voor de departementen van Uorlog, Marine, Koloniën, Waterstaat en Justitie samen t 110,415; voor particulieren (batig saldo van het ge storte loon en verkoopprijs van ge leverde voorwerpen) f43,371. De veroordeelde bedelaars eri land- loopers in de werkinrichtingen lever den aan Koloniën en Justitie voor f31,768; en aan particulieren voor ongeveer f 7000. Een vijftien jaar ongeveer ge leden heerschte er een streven om de kermissen af te schaffen. Het sloeg van de eene stad over naar de an dere en in verscheidene gemeenten werd het besluit genomen om aan die oude instelling een einde te ma ken. Het was zeer tegen den zin van een groot deel der burgerij, maar er werden zoovele economische en zedelijke bezwaren tegen de kermis sen aangevoerd, dat de meerderheid der Raadsleden aan de afschaffing hun stem gaf. Nu ze eenmaal afgeschaft zijn, is eene kentering in de meening geko men. Zelfs bij de voorstanders van de afschaffing is twijfel gerezen of die maatregel wel zoo verstandig was. De kermis was een der meest geschikte gelegenheden om de verschillende kringen der maatschappij met elkaar in aanraking te brengen. Die perio dieke dagen van uitspanning keerden dan ook onder een anderen naam terug, maar men bevond, dat de ou de «gereglementeerde" kennis tocli veel voor had boven hetgeen er voor in de plaats kwam. Rotterdam nu eerlang wederom een beslissing moeten nemen of het de kermis zal bestendigen of afschaffen. Aan dien telkens terugkeerenden drang om tot de afschaffing te be sluiten zal daardoor een einde wor den gemaakt: wordt de voorgestelde verordening aangenomen, dan zal in liet vervolg alleen bij liet lieerschen van besmettelijke ziekten of wegens bijzondere omstandigheden de kermis niet gehouden worden, en dan mag men aannemen dat de traditioneele kermis voor goed bestendigd is. De minister van binnenlandsclie zaken Overwegende, dat op Dinsdag 1 Juni e.k. de periodieke verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal plaats heeft; Gelet op art. 131, tweedeenderde lid, art. 133, eerste lid, en artikel 134, derde lid, der Kieswet; Heeft goedgevonden te bepalen dat in de kiesdistristen, waarin het Rijk is verdeeld Yoor deze periodieke verkiezing de stemming, zoo noodig, zal geschieden op Dinsdag 15 Juni riep zij me achterna: «Tom, lieve Tom, draag geduldig, wat ons is op gelegd «Toornig verwijderde ik me. Wat was ons dan opgelegd? Moesten wij, Merritt en ik, terwille van de zieke lijke vooroordeelen eener dwaze vrouw afzien van ons levensgeluk Goed be schouwd was het geval al te zot. De teergevoeligheid, uit zuivere edelmoe digheid geboren, welke de familie Foster ternauwernood verbonden hield, scheen me belachelijk toe. En daarom werd ik afgewezenMerritt, wier oordeel anders zoo nuchter, zoo vrij van valsche sentimentaliteit was, was me een raadsel. «Toornig ook op haar kwam ik bij m'n moeder en deelde haar mede, dat ik Dayton den volgenden dag zou verlaten, om er nimmermeer terug te keeren. Niet dan met groote moeite verkreeg zij de belofte van me, dat ik zou blijven tot het huis en de zaak verkocht waren, en haar dan met me nemen. Wordt vervolgd.) e.k. en de herstemming, zoo noodig, op Vrijdag 25 Juni daaraanvolgende. St.-Cl. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De gemeenteraad zal op Dins dag, den 11 Mei 1897. des namiddags ten 1'/, ure, vergaderen ter behan deling der navolgende punten: 1. Voorstel van Burg. en Wetli. tot splitsing van de 3e klasse H. B. School cursus 1897/98. 2. Verordening bedoeld bij art. 65 der kieswet. 3. Ontwerp-besluiten tot af- en overschrijving van posten op de ge- meeute-begrooting voor 1896. 4. Benoeming van leden en plaats vervangende leden voor de commissie bedoeld bij art. 1115 der wet op de schutterijen. 5. Benoeming van eene onderwij zeres aan de openbare school le soort, meisjes. 6. Ontwerp-besluit tot verhooging der jaarwedde van den onderwijzer H. C. den llartog. De tweede voorjaarvergadering van het classicaal bestuur van Amers foort is met het oog op den Hemel vaartsdag een week vervroegd en zal gehouden worden op Woensdag 19 Mei a.s., in de St. Joriskerk hier. De heer H. Limpers, die door langdurige ongesteldheid zich verplicht zag tegen 1 Mei ontslag als godsdienst onderwijzer aan te vragen bij den ICerkeraad der Ned.-Hervormde ge meente, en die zulks op eervolle wijze heeft ontvangen, hield laatstle den Zondag 2 Mei zijn afscheidsrede in de Gasthuiskerk, naar aanleiding van Psalm 73 23. Vóór het uitspreken der zegenbede, dankte ds. Graswinckel hem voor hetgeen hij in die 20 jaren voor de Amersfoortsclie gemeente is geweest. Door zijn practische opvatting van het Evangelie en zijn onpartijdigheid heeft hij zich bij velen bemind ge maakt. Ds. Graswinckel sprak den wensch uit, dat de rust den lieer Limpers goed zou doen en dat hij nog eenige jaren gespaard mucht blijven voor zijn gezir. en zijn talrijke vrienden. De gemeente zong daarna den scheidenden leeraar liet bekende Psalmvers toe: «Dat 's Heeren zegen op u daal, enz." Bij de te Utrecht gehouden examens zijn alsnog geslaagd de vol gende stadgenootenvoor de acte hulponderwijzer de heeren G. Prins, J. W. Radeisma en M. L. dePreter; voor de aanteekening vrije- en orde oefeningen de heerenG. Prins en J. W. Badersma. Tot opvolger van den heer B. C. van Berkel is bij Kon. besluit be noemd tot ontvanger der Registratie en Domeinen te dezer stede de heer C. J. Plomp, thans in gelijke betrek king te Alphen. Bij de door bet Heemraadschap «De rivier de Eem, beken en aankleve van dien" gehouden aanbesteding van het op diepte brengen van reeds ver diepte gedeelten der waterleidingen onder beheer van dat Heemraadschap waren minste inschrijver voorperceel 1 en 3 G. de Bruijn, te Woudenberg, f 659 en f 32Üperceel 7 en 8 P. van Dijk, te Scherponzeel, f305 en f299; en perceeleu 2, 4, 5 en 6 II. Velthuizen, te Woudenberg. De werken zijn niet gegunddc herbesteding is uitgeschreven tegen 14 dezer. Volgens de Amersf: Court, doet het caiillon bij bet aangeven van het heel uur een compo-ilie van den lieer Enderlé hooren op liet «Oogstlied" van A. C. W. Staring. Dij lint half uur speelt liet 't «Mailiëd" van Beet hoven. Zonder op de eminente gaven van den heer E. iets af te dingen, moet ons toch de vraag van 't hart «of liet niet wensclielijker waro meer populaire wijzen op liet carillon te zetten". Of is onze Vaderlandsche muziek daar te arm voor? Woensdag 12 Mei a.s. des na middags van 34 uur zal in liet Café «de Arend" aan den Arnlieinschen vanwege de vereeniging »Floralia" aan rechthebbenden, de uitreiking van planten en stekken plaats hebben. De bon moet hierbij vertoond wor den welke rnen ontving bij de aan vrage, en dient tevens voor toegang tot de in September te houden ten toonstelling. De officieren der cavalerie, sedert 1 November 1896 gedetacheerd bij de rijschool te Amersfoort tot het volgen van een cursus, zijn van die detacheering ontheven en bij hunne resp. korpsen teruggekeerd. L)e nieuwe cursus, die hij genoemde school wordt gehouden, zal op 1 Juni aanvangen en 2 jaren duren en zullen daaraan alleen officieren met bijzonderen aanleg mogen deelnemen die tot instructeurs zullen worden opgeleid. Ten overstaan van notaris A. N. J. Vos alhier, is in het Koffiehuis van mej. de wed. J. Bosboom in het openbaar verkocht eene landbouwers woning met schuur, berg- en wagen- loods, erf en tuin, met bouwland en houtwal groot 32 aren en 10 centi aren, alles staande achter den Laza- rusberg nabij het Hart, in de gemeente Soest, in eigen gebruik bij de erven T. II van 't Klooster, voor de som van f 1200, aan C. A. Valkenet te Soest. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 29 April. Petrus Johannes, z. van Nicolaas Gijbeu en Antonia van Dijk. Barend, z. van Johannes van Platoringen en Elisabeth Klok. 30 April. Cornelia Adriana, d. van Conielis Hoefsloot en Aartje Brandseu. 2 Mei. Heudrika, d. van Jan de Jontc en Mijntje van de Vlasakker. Alberta, d. van Albertus Fitskie en Aaltje de Kruijf. 3 Mei. Jannetje, d van Aalbert Walet en llendrika vau Dijkhuizen. 4 Mei. Johanna Margarelliü. d. van Joauaes van Beek en Hondrika vau der Logr.. Ondrtrouwd: 29 April. Roelot Men/o en Gerritje van Ernst. Jocobus van Winterswijk en Cbisina van 't Wel. Getrouwd: 5 Mei. Gerrit Wilhelm Jekel en Johanna Hendrika Engel. Lammert Huls en Albarta Clasina Daalmeijer Overleden 29 April. Dirk van Daal, 84 j., wedr. van Johanna van Meeteren. Maria Theresia Ginther, 83 j., ongeli 30 April Maria van Kestcren, 08 j. echtg. van Theodorus Hellevoort. Elbert Blombergen, 63 j., echtg. van Johanna Maria Brits 2 Mei. Jan Steenbeek, 8 1 j., wedr vau Barbara Sebenivborgen. -- 4 Mei. Samuel de Jong, 8 m. Adrianus Petors, 6 6., echtg. van Dina van Es Hoevelaken. Geboren: Jannetje, d. van H. Ruitenbeek en T Vreekamp Heudrika d. \an J. Tiggeloveu en J. Wolfswinkel. Ondertrouwd: H van Leijcnhorst, oud 27 j. en Hendrika de Vente, oud 21 j Gehuwd: Willem van der Horsten Maartje Goedvree. Hoogland. Geboren 30 April. Gijsberta, d van A. van Kekkum en A. van Esveld. 30 April. Jan, z. van P. Smink en .1. Beijer 3 Mei. Hillegonda en Jacobus, d en z van W. Hartman en G. E. de Roth. 5 Mei. Steventje, d. van G. van Dijk en M. van de Wetering. Overleden: 2 Mei. Gijsb.-rta van Uekkum oud 3 dagen. Leusden. Geboren: 5 Mei. Hendrica, d. van Anion e Audries Boerssen en Francisca van Dummelen. Woudenberg. Geboren: 30 April. Hendrikje, d. van Elias Geijtenbeek en Hendrikje Robbertscn. 2 Mei. Adrianus, z. van Cornelis Barius t. r Burg en Adriaantje de W:it. 5 Mei. Jau, z. van Maria Geijtenbeek. Overleden: 30 April. Jan van Ginkel, geli. met Trijntje van Egdom, 64 j. 3 Mei Een levenl. aang. kind m gesl. van Rijk van Egdom en Antonia van den Bos. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 7 Mei 1897. Tarwe f0.Rogge f 0.Boekweit f0 Appelen f0 a fO.OO. Peren f0.a f0 00 Klei- aardapp. f0.afOOO. Zandaardapp. f 1.40 a f 1.70 Hoendereieren f2.50 a l 3 00 per lOOst. Eenden f0a f0Boter f 0 70 a f 0.85 per kilo. Mar garine f0a f0.Zoetern. kaas '1l'O Kippen f0.60 a li 00. Kuikens f0 40 al 090 Piep kuikens 0.40 a f 0.90 Ganzen f 0.00 fUOO Eenden 10.60 a f 0. 0 p. st. Jonge fO.OO a f0H.tzen f 0.00 a f0 00 Wilde konijnen fllOO a f 0.00 Tainme f 0.40 a f 1 00 Duiven f 0.40 a f 0 70 paar Vette varkens f0.f0.Zeugen f35.f50. Biggen f6a f 10. Schrammen 14.a f19 Vette koeien f 0ÜO.a f 000.Guste koeien f 00.a f 000Kalf koeien f 000 a f 000. Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge: heet. Boekweit; 0 heet. Appelen; heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len: 70 heet. Zand aardappelen 40000 stuks Hoen dereieren; 0000stuks Eendeneieren; 1500 kilo Bo ter, kilo Magarinc; kilo Kaas: 0 stuks Vee 20 zeugen 280 higtren en 20 schrammen. van blijft zich biji^oOT^during aanbevelen tot het leve/én van iiel^n goedkoop

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2