GEMENGD NIEUWS. In een gisterenavond gehouden vergadering der R. K. Kiesvereeniging «Recht en Orde" werd tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer van de Staten Generaal gesteld de Heer Mr. F. D. Graaf Schiir.mel- penninck burgemeester dezer ge meente. Naar door den Voorzitter der Kies vereeniging werd medegedeeld, had Dr. Schaepman, reeds vóór de verga dering te Utrecht, zijn hooge instem ming met deze candidatuur betuigd. Tusschen Amersfoort en Hilver sum had Zondag met prachtig weder de aangekondigde jachtrit plaats, uit geschreven door de Amsterdamsche Vereeniging tot bevordering van jacht en terreinrijden. Om 1 uur had de afrit plaats van een dertigtal deelne mers in het hotel op den Amersfoort- sehen berg. De tocht met kunst matige hindernissen ging over de Vlasakkers naar de Paltz, dan over de Soesterduinen en Pijnenburg en door de boschen van de heeren Bosch van Drakestein en van de Wall Bake. Tegen 3 uur werd door eenige deel nemers op het landgoed van jlir. Bosch van Drakestein bij de Vuursche een race gehouden. De uitslag was: le prijs J. Korthals van Amsterdam, 2e prijs Br. Paine Strieker van Baarn en 3e prijs de heer Elsbacher van Amsterdam. Een 5tal dames hadden aan den jachtrit deelgenomen. Na alloop had een gemeenschappelijke maaltijd plaats in het Hof van Hol land le Hilversum, waar tevens het 127i jarig bestaan der vereeniging werd herdacht. »Het lOcents Nederlandsch Spoorboekje" heeft met dezomerdienst- uitgave, zooeven verschenen, groote en belangrijke verbeteringen on dergaan. Het boekje zal voortaan verschijnen begin Mei, begin Juni, begin Oct. en begin Nov., waardoor het mogelijk is om de Mei- en Oct. uitgaven vroe ger te doen verschijnen dan voorheen en om later bekend geworden ver anderingen in dienstregelingen in de Juni en Nov. uitgaven aan te brengen. Het is verdeeld in 3 rubrieken, door de kleur van het papier gemakkelijk te onderscheiden, welke ieder uit den omslag genomen en afzonderlijk ge bruikt kunnen worden. De eerste rubriek bevat de binnen- landsche dienstregeling met binnen- en buitenlandsche aansluitingen op iedere bladzijde, zoodat bijna ieder denkbaar traject tusschen Nederl. stations op één bladzijde te vinden is, benevens spoorwegkaarten van Nederland (een groote en een kleine) en Europa. De 2e rubriek omvat zeer uitge breide verbindingen met geheel Eu ropa, ook hierin zijn de langste routes gemakkelijk op één bladzijde te vol gen verder de olïiciëele dienstregeling van alle Nederlandsche tramwegen en een alphabetisch register van stations. De 3e rubriek geeft in 104 pagina's de tarieven voor personenverkeer en bagage tusschen de voornaamste Ne derlandsche stations onderling en met het buitenlandover de bruikbaarheid en volledigheid van deze rubriek kari men slechts oordeelen na inzage. Fouten zullen er wel niet in voor komen, daar volgens ons getoonde verklaringen van de Chefs van Dienst der Maatschtot exploitatie van Staatsspoorwegen en derHoll: IJzeren Spoorw. Maatsch. het 10 cents Nederl Spoorboekje het eenige o/ficiêele is dat wordt uitgegeven. In de commissie voor het ge neeskundig onderzoek, bij het garni zoen alhier, van de onderofficieren die in 1897 het toelatingsexamen voor den Hoofdcursus wenschen af te leggen, zijn door den Inspecteur van den Geneeskundigen Dienst der Land macht benoemd tot lid en Voorzitter de Dirigeerend Officier van gezondheid der 2e klasse C. W. W. van Walsern en tot leden de officieren van gezond heid der "le klasse Dr. J. J. Rinkel en J. F. Tuinstra. Bij vonnis van den krijgsraad in het 3e Militaire arrondissement te Arnhem van den 10. Mei 1897 is Antonie Femming, tamboer bij het 5e Regiment infanterie, schuldig ver klaard aan diefstal van equipements- goed, en veroordeeld tot eene militaire gevangenisstraf voor den tijd van ééne maand en in de proceskosten stroom van vermaken. Picknicks met rijtuigen, picknicks op kanaalbooten, tochtjes in den maneschijn en wat niet al waren aan de orde van den dag. Wordt vervolgd.) De Generaal-Majoor van Keste- ren, commandant der 2e Divisie In fanterie, vergezeld van den kapitein van den Generalen staf Hoogkamer, is Maandagavond om 9'/> uur in het garnizoen alhier aangekomen, en in het Hotel Schwernmer afgestapt, om de driedaagsche kadermanoeuvre, welke onder leiding van den Kolonel de Petit, commandant van het 5e Regiment infanterie, met de Hoofd officieren en eenige kapiteins van dat Korps wordt gehouden, bij te wonen. De tweede luitenant L. Schutte van het 5e Regiment infanterie, die bij Koninklijk Besluit voor den tijd van twee jaren de heen en terug reis daaronder begrepen bij de Landmacht in West-Indië wordt ge detacheerd is den 11Mei naar Har derwijk vertrokken om zich ter be schikking te stellen van den Luitenant- Kolonel Commandant van het Koloniaal Werfdepot, ten einde te gelegener tijd zijne bestemming te volgen. De -le-luit. A. C. M. ridder Alewijn van het 2e reg. veld-art. te 's-Gravenhage wordt met 1 Juni a.s. overgeplaatst bij het le reg. veld-art. te Amersfoort. Bij het 5e Regiment infanterie zijn bevorderd tot korporaal de sol daten F. A. von Marees, J. Gerrits alsmede de tamboer J. van Maurik en de hoornblazer N. van Zanten. De sergeanten H. J. Ephraim, C. C. Schmoutzigner, J. J. de Kroes, W. A. L. Soetbroodt Piccardt en 11. A. Fischer, allen van het 5e Regiment infanterie, hebben verzocht aan het te houden toelatingsexamen voor den Hoofdcursus te mogen deelnemen. Het schriftelijk gedeelte van dat examen zal op den 15. 16. en 17. Juli a.s. worden gehouden. In ons nummer van 5 Mei 1.1. kwam een ingezonden stuk voor van mejulfr. Marie Jungius, waarbij zij een dringend verzoek richt tot alle stadgenooten, die haar in zake de Tentoonstelling voor Huisvlijt door Vrouwen, kunnen en willen steunen. Hen die omtrent deze tentoonstelling en het doel er mede beoogd, meer wenschen te vernemen, worden alle inlichtingen volgaarne verstrekt door het plaatselijk comité, bestaande uit de dames mej. J. Methorst en mevr. van der Eist. In den nacht van Maandag op Dinsdag ontlastte zich boven deze gemeente een tamelijk hevig onweder. De bui hield lang aan en ging van re gen vergezeld, Dinsdagochtend volgde daarop een zoele regen Neen een hagelbui van belang, die in een oogen- blik op de aardoppervlakte een wit kleed spreidde, waardoor we hadden, behalve eene groene, een dubbele witte Mei. Brrrr 't geleek meer op midden December dan bloeimaand, en huiverend kropen wij bij de pot kachel, de voeten op de plaat warmend. De gemeenteraad hield gisteren eene kortstondige zitting, onder voor zitterschap van den burgemeester Mr. F. D. graaf Schimmelpenninck. Het in de vorige vergadering inge brachte voorstel van het dagelij ksch bestuur om, met den aanvang van den cursus 1897/98, de 3e klasse van de hoogere burgerschool met vijf jarigen cursus, wegens te voorziene overbevolking, in twee afdeelingen te splitsen, werd zonder discussie en zonder hoofdelijke omvraag aange nomen. Zooals wij in 't verslag der vorige zitting reeds mededeelden, zal deze maatregel eene meerdere uitgaaf van f 1400 tengevolge hebben. De bij artikel 65 der kieswet be doelde verordening werd vastgesteld. Zij wijst de plaatsen der stembureaux aan voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer. Voor het le district zal het bureau gevestigd zijn in het raadhuisvoor het 2e in het schoolgebouw aan de Koningstraat; en voor het 3e district in het voor malig schoolgebouw in de Koestraat. Ontwerp-besluiten tot af- en over schrijving van posten op de gemeente- begrooting voor 1896 werden aange nomen. Tot leden der commissie bedoeld bij artt. 11 en 15 der wet op de schutterijen zijn benoemd de heeren Dr. P. Groenebooin en M. L. Celosse en tot plaatsvervangende leden de heeren Mr. J. G. A. van Zijst en E. L. Visser. Tot onderwijzeres aan de openbare school le soort, voor meisjes, werd benoemd mejuffrouw H. G. Beek te U/recht, (de derde op de voordracht), met 9 tegen 4 stem- men op mej. Kreeft te Scherpenzeel (No. 1 der voordracht), uitgebracht. De jaarwedde van den onderwijzer H. C. den Hartog, aan de openbare school 3e soort (Beekstraat) werd, wegens volbrachten diensttijd, met f 50 verhoogd, en aldus gebracht op f 750. Op voorstel van B. en W. werd dat college gemachtigd, ter voorziening in de tijdelijke behoefte aan kasgeld, een bedrag van hoog stens f 10,000 te leenen, tegen een interest van 4"/o. Ingekomen zijn verslagen van den toestand der ge meente en van verschillende instel lingen en genootschappen over 1896; goedkeuring van Gedeputeerde Staten op de besluiten tot regeling der jaar wedde van onderwijzend personeel, in de vorige vergadering genomen; op de wijziging der gemeente-be- grooting voor 1896 en op het kohier der plaatselijke directe-belasting naar het inkomen over het jaar 1897 verder: de rekening en verantwoor ding der dienstdoende schutterij over 1896; een ontwerp-verordening, be doeld bij art. 178 der gemeentewet, vermeldende de nog van kracht zijnde verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigdde adviezen der schoolautoriteiten inzake de kwestie betreffende de verhooging der jaar wedde van den onderwijzer aan de school 2e soort G. F. Nijland; een rekwest van de Toynbee-vereeniging om localen van het voormalig school gebouw in de Koestraat te huren voor één jaar tegen betaling van f 300een eerste staat van oninbare posten inzake de plaatselijke directe- belasting naar het inkomen, dienst 1896; en een adres van ingezetenen, waarin adhaesie wordt betuigd met het verzoek der firma H. Geveke Co. te Amsterdam, om concessie tot electrische verlichting der gemeente, dat tegelijk met de voorstellen be treffende de wijze van verlichting in de toekomst zal worden behandeld. In 1900 zal vanwege de gemeente in de verlichting fuoeten worden voorzien: 't zij door gas- of door middel van electrisch licht. Het ter rein voor de te stichten fabriek is, zooals men weet, aangekochtdit was in gedeelten verhuurd aan ver schillende personen tot kerstmis 1896 en dus rpet dat tijdstip ter vrije be schikking van de gemeente. Een tweetal huurders, gehecht, naar 't scheen, aan hun stukje gronï, togen naar het huis der gemeente om aan het bestuur te vragen of zij nog kon den voortgaan met op den door hen steeds gehuurden grond veldvruchten te verbouwen, omdat, naar zij hadden gehoord, in 1896 toch niet met het bouwen ëener fabriek zou worden aangevangen. Welwillend gaf het dagelijksch bestuur daartoe permissie, en dreef die welwillendheid zelf zóó ver door, dat bij de verhuring geen tijd, geen conditiën en zelfs geen prijs werd hepaald. De lieden, natuur lijk verheugd over zooveel goeds, pootten en zaaiden, en de veldvruch ten wassen voor een deel reeds die zij in de herfst zullen oogsten, zon der daarvoor iets verschuldigd te zijn. En wanneer men mocht ver- meenen verhuurd te hebben tegen den prijs die zij vroeger betaalden, dan zal de gemeente eerst in Decem ber 1898 de vrije beschikking over het terrein terugverkrijgen, aange zien de opzegging dan een jaar te voren moet plaats hebben. Doch die meening zal het dagelijksch be stuur wel niet huldigen, want dan zou de verhuring gegrond moeten zijn op een raadsbesluit dat echter nimmer is genomen, veel minder door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. De gemeente zal er dus in deze nooit zonder kleerscheuren afkomen, als de gebruikers zich niet handelbaar betoonen. Zij hebben het in hunne macht, gedurende 1897 kosteloos te bebouwen, of betalende de huur, dat tot December 1898 in bezit te houden eene macht die zij zonder schade loosstelling zeker niet uit handen zullen geven. En, betalen zij de huur, op welke wijze zal dat geld dan in de rekening over 1897 ver antwoord worden Waarlijk B. en W. handelen ten aanzien van dit stuk grond al zeer vreemd. Eerst het verbindend aankoopen, zonder machtiging van den Raad, en het nu verhuren of in gebruik geven zonder den Raad te hooren. Dit vernemende, worden ons als huurders of gebruikers genoemd de ingezetenen dezer ge meente Nicolaas Krabbe en Teunis Schouten. Wie van de gemeente raadsleden zal over deze zaak in eene openbare vergadering eenig licht doen schijnen? Wij achten dat noodig, omdat ons de zaak, in weerwil van de goede bron waaruit wij putten, onwaar- schijnlijk voorkomt, en zij met het oog op de beschikbare tijdruimte voor den bouw der fabriek ons niet van belang ontbloot toeschijnt. 354e STAATSLOTERIJ. Yijfde klasse. Eerste week. Trekking van 10 en 11 Mei. (1500 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 70. 2293 3437 3439 3502 3529 3550 11640 13851 13920 13936 13959 13999 18882 en 18901. Te zamen 14 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 2294 3408 3477 3501 3517 3522 3527 3531 3579 3623 11654 13795 13803 13816 13825 13838 13860 13899 13901 13945 13947 13949 1396013962 13977 13995 en 18880. Loten zijn ten voormelden kantore (Breede straat, wijk E. 350) nog ver krijgbaar a f 3.50 per Uit Transvaal! Volgens een particulier schrijven van den heer Lingbeek, vroeger te Veendam, thans in de Zuid-Afrik. Re publiek, heerscht daar tegenwoordig, tengevolge der oorlogsverwachtingen, een zeer gedrukte stemming. «Er moet binnenkort eene oplossing ko men, óf oorlog met Engeland óf ee ne schikking. Alleen in Johannesburg worden 5 of 600 klerken enz. met ontslag bebreigd, of ontvingen dit reeds. Voor landverhuizers is het daarom thans geenszins een geschikte tijd om naar Zuid-Afiika te komen. Met den besten wil van de wereld en zelfs met «kruiwagens» kan gee- ne betiekking verkregen worden.» Paniek in een schouwburg. Donderdag jl. ontplofte in den Rappini-schouwburg in Bologna ge durende de voorstelling de gasmeter. Het publiek ongetwijfeld ondei den indruk der rainp te Parijs, werd door een paniek aangegrepen en drong naar de uitgangen die men echter in de duisternis niet zoo gauw kon vinden. Velen sprongen uit de vensters. De toegesnelde brandweer rukte alle deu ren open. Verscheidene personen kre gen brandwonden en anderen kwets uren; van doodelijke ongelukken beeft men nog niet gehooid. De spitsvondige boekhandelaar. In de Belgische stad Bergen zijn voor eenigen tijd de mémoires van een onlangs gestorven, zeer gezienen boekhandelaar verschenen, waarin de schrijver de volgende, zeer aardige anecdote mededeelt. Als jongmensch kwam hij naar Bergen en werd be diende in den kleinen boekwinkel van Beroy, die een zier energiek en practise!) man was. Na verloop van een drietal jaren bail hij reeds eene goede positie in de zaak ingenomen, en nog drie jaar later werd bij op de inmiddels volwassen dochter van Beroy verliefd. De flinke geestige jonkman vond innige wederliefde bij haar, maar toen hij aanzoek hij haar vader deed, fronste deze zijn voor hoofd. De betrekking in zijn buis was voor den practischen man geen voldoende waarborg voor een bestaan. Hij moest op zijn minst een meester stuk van flinkheid afleggen. »Wat moet ik dan wel doen vroeg de jonge boekhandelaar. Na kort naden ken meende de oude dat het meester stuk daarin moest bestaan, dat hij de onverkochte oplaag van een sen- timenteelen roman De geknakte lelie aan den man bracht. De jonge man verbleekte, maar in weinige oogenblikken was hij weer zichzelf een reddende gedachte kwam bij hem op. Binnen een week waren de «groene vergulde banden" prachtig verkocht. De vol gende week was een nieuwe oplaag noodig. Verbluft deed Beroy onder zoek, hoe dat kwam het bleek zeer eenvoudig te zijn. De volgende annonce verscheen drie op elkaar volgende dagen in een der bladen »Een jong, knap, welgesteld man zoekt een levensgezellin. Rijkdom en schoonheid zijn bijzaken, wel evenwel ziel hij op goede karakter-en geestes- eigenschappen. De volgende week zal hij eiken namiddag tusschen vier en zes uur gaan wandelen. De dame, die op deze annonce acht slaat, kan zich zonder opzien te baren door het bij zich dragen van het bekende boek itDe geknakte Lelie" doen kennen". Dat was voldoende! Wanneer zal de aarde geheel en al bevolkt zijn? Dr. Ravenstein, lid der geographi- sche vereeniging te Londen, heeft een merkwaardig werkje uitgegeven betreffende het tijdstip, waarop de aarde geheel bevolkt zal zijn. Ofschoon de door den schrijver aangevoerde argumenten wel voor tegenwerpingen vatbaar zijn, zoo is zijn arbeid interessant genoeg, er in 't kort den inhoud van na te gaan. Volgens R. heeft de aarde tegen woordig een bevolking van 1046 mil joen bewoners. Deze zijn over de geheele aarde verdeeld met uitzon dering van de poolstreken. Wanneer men nu het vaste land van de aarde in drie kringen verdeelt: vruchtbare gronden, steppen, woes tijnen. dan vindt R. in ronde cijfers 28 miljard vierk. Eng. mijlen vrucht baren grond, 14 miljoen mijlen step pen en 4 miljoen mijlen woestijn. Als maximum der bewoners, die door iedere categorie dezer gronden gevoed kan worden, neemt R. aan 207 bewoners per vierk. mijl voor de vruchtbare gronden (in Indië be draagt tegenwoordig de gemiddelde bevolking dezer soort gronden 175, in China 295, en in Japan 264 per vierk. mijl, 10 bewoners per mijl in de steppen en 1 per mijl in de woes tijnen. De schrijver schat 5004 mil joen bewoners als maximum-cijfer, waarboven de aarde niet meer de bewoners zal kunnen voeden. Wanneer zal nu dat noodlottige tijdstip aanbreken? Volgens de bere keningen van den Engelschen geleerde kan de vermeerdering der bevolking in de verschillende landen met on- dervolgende cijfers uitgedrukt worden. Europa 8.9. pet. voor tien jaren, Azië 6 pet., Afrika 10 pet., Australië en Oceanië 30 pet., Noord-Amerika 20 pet., Zuid- Amerika 15 pet. Berekent men het gemiddelde dezer cijfers, dan vindt men voor elk tien tal jaren een toeneming van 8 per sonen op de 100. Deze gegevens als basis aannemende, zal men kunnen uitrekenen, dat het hierboven genoemde maximumcijfer van 5990 miljoen bewoners in het jaar 2072 bereikt zal zijn. Merkwaardig is het, dat de geologen van meening zijn, dat ongeveer op datzelfde tijdstip de steenkolenmijnen in Engeland uitgeput zullen zijn. Ook zoude volgens vele voorspellingen in 2000 het einde der aarde gekomen zijn. Maar het menschelijk vernuft is er ook nog; het maakt de steppen tot grasvelden, de woestijnen vruchtbaar, en zal wel middelen vinden om steen kolen te vervangen. Onze aarde zal nog wel een beetje langer voedsel geven aan al haar kinderen dan 175 jaar. >Veer. brand in Parijs. Zondagavond is weer een groote brand uitgebarsten in Parijs, nu in in den Circus Molier, dat voor den circus der Pa'ijsche aristocratie geldt. Natuurlijk verspreidde zich dadelijk het gerucht er van door Parijs en vertelde men elkaar op de straten vreeselijke dingen van de nieuwe ramp. Het bleek echter weldra, dat die over dreven waren. De brand was reeds om halfacht uitgebroken en er was geen publiek in den circus. Persoonlijke slachtoffers zijn er daarom niet te betreuren. De brand barstte uit in de voorraadschuren van den circus, en hij nam weldra zulk een groote uitbreiding, dat eerst de stallen waaruit men de paaiden bijtijds kon verwijderen en daarna het dak van den circus zelf begonnen te branden Deze, geheel van hout gebouwd, is totaal vernield door het vuur. In den circus-Molier worden geen geregelde voorstellingen gegevende leden der Parijsche aristocratie treden hier vaak op als artiesten en stal- knechtsiu weldadigheidsvoorstellingen Zulk een voorstelling zou juist Dins dagavond worden gegeven, toen de tijding van den grooten brand bekend werd en de voorstelling werd uitge steld. De brand moet gistermiddag op een repetitie zijn aangekomen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2