CIJFER: 2 THOMSON'S TUBE. voor de betrekking van politieagent, waaraan «vast geld" is verbonden, zijn altijd hiefliebbers genoeg." Maar daar zit hem de knoop niet. leder zal weten en erkennen, dat veel wisseling in een ambtenaarspersoneel niet wenschelijk is voor den goeden gang van zaken. Allerminst wensche lijk, neen zeer ongewenscht in een politiekorps, omdat het gehalteervan er onvermijdelijk onder moet lijden. En ging men nu loopen omdat de betrekking niet voldoende wordt ge- salai ieëid of om den zwaren dienst of om de gevaren er aan verbonden, dan, zouden wij zeggen, wij moeten roeien met de riemen die we hebben en rekening houden met de linan- cieële draagkracht der gemeente. Maar waar die motieven niet bestaan en alleen de hiervorenvermelde rede nen veel wisseling in ons goed politie corps brengen, zijn wij geneigd aan de bevoegde autoriteit in overweging te geven „Verzekert ilen .-Vnicrsfoortsclieii politiedienaar een vasten vrijen dag in de zeven dagen en een verlof waarop hij rekenen kan, ook hij bijzondere- vooral bij familieaan gelegenheden." PLAATSELIJKE BERICHTEN. Wij hebben tot nu toe gewacht of aan de uitnoodiging van de redactie van de Amcrsfoortsche courant aan hare lezers om haar te hulp te komen om het door ons gegeven bericht omtrent het besluit tot loonsverhoo- ging der timmerlieden-gezellen, nog te verbeteren, zou worden voldaan. Wij merkten er niets van, en ver- meenen nu te mogen veronderstellen dat de door ons van de zaak gegeven lezing juist is. En ilan achten wij den tijd gekomen de redactie van de A. Cl. te zeggen, dat niet vitzucht onze drijfveer was om 't door haar vermeld bericht aau- tevullen, door te vermelden dat de lo„nsverhooging eerst zou ingaan den 1 Januari 1898. Aan vitterij wenschen wij ons niet schuldig te rnaken. L)e redactie van de A. Ct., inplaats van a priori te veronderstellen, dat hij ons vitzucht heeft voorgezeten, steeke liever de hand eens in eigen boezem en onderzoeke daarna of die onbesmet door vitzucht weder te voorschijn komt. Onze drijfveer was een andere, en wel deze: De vermelding in de Meimaand «dat 't loon van de timmer mans-gezellen van 14 tot 16 cents is verhoogd," zonder meer, zal, dunkt ons, bij ieder met gezond verstand uitgerust, de meening doen ontstaan, dat die verhooging is ingegaan met de dagteekening van het besluit. Uit die meening vloeit voort deze dat de timmerlui gedurende dezen zomer 16 cent in plaats van 14 cent per uur verdienen, en die ongegronde rneening kan oorzaak zijn dat men in den aan staanden winter, wanneer een of meer der gezellen eens door buitengewone omstandigheden tijdel ijk ondersteuning behoelt de hemel verhoede het uitroept»ja, maar daar helpt ook niets aan In Mei zijn de loonen met 2 cent per uur verhoogd en van dat meerdere loon is nu weer niets weggelegd Om die verkeerde gevolgtrekking te voorkomen, vulden wij het bericht der A. Ct. aan. Als voorlichters van 't publiek m bescheidenheid zij 't gezegd achten wij het onzen plicht de waarheiden de geheele waarheid, wanneer wij die weten, te vermelden. En om nu de werkgevers in de ge legenheid te stellen om in 1898 hunne trof hem een kogel midden in het hart. Eenige jaren na den oorlog moest ik voor zaken te Charleston wezen. Ik informeerde daar naar James Douglas in Raleigh, en vernam, dat hij, na in de beslissende veldslagen bij Richmond een' brigade gecommandeerd te heb ben, ongedeerd was teruggekeerd. Ik kon niet nalaten hem op te zoe ken. Zoodra ik Falk's naam noemde, vatte hij met heide handen mijn arm en vroeg: «Leeft hij?«Ik schudde het hoofd en zeide: «Aan de Chicka- manga is hij gevallen. Zijn' laatste gedachte was aan de vriendin zijner jeugd, aan Merritt Foster.» Ontsteld wendde hij het gelaat af. Hij herkende mij niet. Ik herin nerde hem onze ontmoeting. Toen keek hij mij uitvorschend aan, en vroeg eindelijk: «Gij weet alles?» «Alles Hij bracht mij bij zijn' vrouw, en liet mij met haar alleen. Merritt was den overledene waardig een' vrouw jaarrekeningen over 1897 te kunnen controleeren. achten wij de vermelding dat de loonsvechooging volgens thans genomen besluit eerst den l Januari 1898 zou ingaan, ook wen schelijk. Niet dat wij in een enkel opzicht wantrouwen koesteren tegen over een of meer patroons-timmerman, maar vergissingen zijn menschelijk en dus mogelijk zooals wij boven zeiden niet vitzucht, maar de zucht om de waarheid en de geheele waarheid te vermelden, deed ons het bericht der Amcrsfoortsche courant aanvullen. En hiermede: basta. Ons werd door den betrokkene mede gedeeld, dat hij dezer dagen een aanslagbijet in de plaatselijke directe-belasting naar hel inkomen over 1800 zesennegentig, had ont vangen. tot een bedrag van acht gulden en zooveel cent. Daar over ten stadhuize zijne bevreemding te kennen gevende, werd den mail mede gedeeld, dat hij aanvankelijk was vergeten, en dat zulks thans ontdekt was. Hij vernam daar bij dat hij de som in eens moest betalen. Van vergeten gesproken, zeide lujwoi- den de gelden van 'Ie vergeten reke ning van den metselaar Van Acliter- bergli ook voor de gemeente betaald? Neen, was 't antwoord. Wel iu, sprak de man, moet ik dan aan de stad wel betalen belasting die vel gelen was van mij te vorderen Ja, was 't antwoord, en wel in eens. Weldra had de aangeslagene eeue waarschuwing, gevolgd door eene aanmaning in huis en, om eiger le voorkomen, begaf hij zich nogmaals naar 't stadhuis om te vragen of hij. tengevolge eener vergissing van 't be stuur, nu in eens moest betalen den aanslag, waarover hij, ware die ver gissing niet begaan, zes maal had kunnen doen Hij kwam er geen stap verder mee't bevel om in eens te betalen bleef gehandhaafd. Hij ging echter zoo als hij gekomen was, en is voornemens om nogwel eens terug- tekomen om te betalen. En de man vroeg, naar 't ons voorkomt, niets anders dan toepassing der billijkheid. Wordt iemand die zich in 't laatst van 't jaar in de gemeente vestigt, op een aanvullings-kohier geplaatst, dan spreekt 't van zelf, dit de beta ling van den aanslag niet in zoovele termijnen kan worden toegestaan dan die van een aanslag op 't voljaars- kohier. Maar wanneer iemand door eene vergissing of vergeetachtigheid van 't gemeentebestuur, niet op 't oorspronkelijk kohier wordt gebracht, maar op een aanvullings-kohier aan geslagen, dan is het toch wel wat heel hard de betaling van den aanslag in eens te vorderenvooral hard wanneer zulks gevorderd wordt van een man met een zeer groot gezin en met weinig aardsche goederen gezegend! Wij vertrouwen dan ook dat 't gemeentebestuur alsnog wel termen zal vinden om, in plaats van hem een dwangbevel tehuis te zenden, den man eenige faciliteiten toe te staan met betrekking tot de wijze van betaling van zijn' aanslag. In de groote zaal van nAiriicitia" trad gisteravond de heer C A. Zel- velder, van Utrecht, candidaat van de vooruitstrevende liberale kiesver- eeniging »de Eendracht," voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor de kiezers op, om zijne beginse len te verdedigen omtrent onderschei dene onderwerpen van actueel belang 'en voorkomende op het program van urgentie der «Liberale Unie" bij welke genoemde kiesvereeniging is aangesloten. De zaal was geheel gevuld. Onder de belangstellende hoorders waren er van alle partijen en gezindten, terwijl er zich hoofd- en subalterne van zeldzame zelfbeheerscliing en innige gevoeligheid. Wij spraken lang over Falk, en zij hield niet op vóór ik haar omtrent hem alles, wat ik kon, had medegedeeld. «Hij had een hart van goud,» zeide zij eindelijk met vochtige oogen. »Ik wist het, toen ik hem verliet. Maar, God is m'n getuigeik kon niet anders. In de liefde is het onbegrijpelijke iet9 alledaagsch. Zij drijft den wil als een veertje vóór zich uit. M'n goede, trouwe TomWe zullen hem nimmer vergeten Dat hij voor haar in den dood was gegaan, heb ik Merritt verzwegen. Het is tot op dit oogenblik mijn ge heim gebleven. officieren in burgerkleeding en een groot aantal militairen beneden den rang van officier bevonden «Verschil lende onderwerpen werden door Spr aangeroerd, voornamelijk de «Afschaf fing van de plaatsvervanging bij de Nationale Militie" van welke afschaf fing bij een warm voorstander bleek te zijn, en «Beschermendegraanrech ten", tegen de helling waarvan hij met kracht en klem opkwam. In een doorwrochte, voor ieder hoogst duide lijke rede, met gloed van overtuiging, den hoorders bezielend, uitgesproken, toonde de heer Zelvelder aan hoe 't schande, was, dat de zonen van liet volk de eerste verplichting bij de grondwet eiken Nederlander opgelegd, het diagen der wapenen tot handha ving der onafhankelijkheid van den Staat en lot beveiliging van zijn grondgebied, persoonlijk inoe-ten ver vullen, tei wijl den lijken gelegenheid wordt geboden om voor eene handvol gouds, die heul niet belet zijne bief stuk te blijven eten, die heilige verplich ting door anderen te doen vervullen. Welk een demoraliseerenden invloed dat heelt zelte Spr. uiteen, en betoogde de wenschelijkheid er van dat ook de jonkertjes, baronnetjes en graafjes den dienst persoonlijk vervulden, mede de kazernes bevolkten, (die vroeger wel eens door de rijken pestholen werden genoemd) waarvan een invloed ten goede op het gehalte van 't leger zou worden uitgeoefend, terwijl ook de invloed die do echte onvervalschte hollaudsche boerenjongens op de zonen der rijken zouden uitoefenen zeker deze laatsten ten goede zoude komen. Nimmer was Spr. in eene poli tieke vergadering opgetreden, waarin zoovele militairen tegenwoordig waren als in deze, en hij zeide dan ook, wanneer er onder mogen zijn die eene andere meening dan hij omtrent dit onderwerp mochten zijn toegedaan, dit gaarne te zullen vernemen Doch noch uit de militaiien, noch uit de andere aanwezigen verhief zich toen daartoe later gelegenheid wmd geboden tegen Sprs. stelling één stem. Hem ook maar eenigszins uit voerig te volgen in zijn uitmuntend betoog betreffende het onderwerp «heffing van beschermende graanrech ten" zou de ruimte in ons blad niet gedoogen. Wij bepalen ons er daar om bij te vermelden, dat Spr. een heftig tegenstander daarvan bleek te zijneen maatregel volgens hem die het brood van den geringen inan en burger duurder zou maken den kleinen boer zou verarmen en eenige milioenen meer in de zakken van groote, rijke grondbezitters zou doen terechtkomen; een maatregel die van elk Nederlandsch gezin van inan, vrouw en vier kin deren, eene belasting van twintig gulden per jaar zou vordereneen belastingdruk die geen enkel Neder landsch minister, dan onder den schoonklinkenden naain van «bescher mende graanrechten" zou durven decreteeren, zonder gevaar le loopen iu zeker gesticht te worden opgebor gen, en zonder daardoor eene revo lutie uittelokken. Verder deed spr. zich nog als voor stander kennen van verzekering tegen ongelukken, ouderdom en invaliditeit van werklieden, met geldelijken steun, zoonoodig van den Slaat; van pensi- onneering van weduwen en weezen van onderwijzers en van mindere mili tairen van 't toekennen van lioöger pensioen aan militairen van het In dische leger, die lijf en leven hebben veil gehad voor de belangen van het vaderland; en van wijziging van het pacht- en arbeiderscontract. Aan het slot zijner rede herinnerde spr. er aan, dat zekere pater Ei dinan in eene lezing te 's Gravenhage, had gezegd, dat de liberalen ware vijanden van God, Vaderland en Koningin waren. Op kernachtige wijze stelde hij het onge gronde, het tegendeel daarvan in het licht en besloot zijne rede met den uitroep: «Leve de Koningin!" Dat '1 verbond van Duidt en Rome werd veroordeeld, behoeft nauwelijks gezegd Eene algeineene langdurige toejuiching was de weerklank van auditorium op sprs. met groote aandacht aangehoorde rede. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer de Waal Malefijt, die de beginselen der anti-revolutionaire partij verde digde, ten aanzien van de heffing van «beschermende graanrechten" haar een voorstandster verklaarde te zijn, en mededeelde dat ook die partij de afschaffing der plaatsvervanging in haar program had opgenomen. Die spr. werd nog door den heer Zelvelder beantwoord en de vergadering daarna gesloten. Teneinde den heer W. H. de Beau fort gelegenheid te geven zich daar omtrent te verklaren, vermelden wij nog, dat de heer Zelvelder in den loop zijner rede wees op de vreemde houding door een gedeelte der liberalen in dit district aangenomen door ge noemden heer de Beaufort candidaat te stellen, terwijl 't onbekend is of hij die candidatuur al dan niet heeft aangenomen, wijl in de eene courant wordt vermeld dat hij die heeft aan vaard en de andere het bericht brengt lat hij er voor heeft bedankt. Spr. las eene missive voor van den heer du Beaufort, den 17. Mei j.l. aan de liberale kiesvereeniging «Vooruit" te Amsterdam, die hem iu een der distric ten aldaar candidaat had gesteld, waarin hij verklaart die canditaluur tegenover een geestverwant, den heer Cremer, niet te aanvaarden. Daaruit meent spr. le mogen opmaken, dat de heer de Beaufort ook de in 't district Amersfoort hem aangeboden candidatuur niet heeft aanvaard, tenzij redenen van persoonlijken aard tegen over spr. hein iu tegenovergestelde)! zin een besluit hebben doen nemen. liet verwekte bij ons verwondering, dat dc heer de Waal Malefijt hei hier opnam vooi de anti-revolutionaire he- ginselen, en geen der candidateu van de anti-revolutionairen of van de anti revolutionaire en katholieken daartoe verscheen. Ons dunkt: 'twas vooral voor uir. F D. graaf Schiinmelpen- ninck, onzen buigemeester, door anti revolutionairen en katholieken gecan- dideerd, eene schoone, hem welkome gelegenheid moeten zijn, eens van zijne meening omtrent de sociale vraagstukken van den dag te doen blijken. Misschien zal hij verhinderd zijn geweest en nog wel op een ander tijdstip voor de kiezers optreden. Antonio Wallenda. Herhaaldelijk is in deze courant evenals in verschillende hier verschij nende dag- en weekbladen met zeer veel lof gewag gemaakt van de uit voeringen in het Theater Wallenda En met recht; want nooit bewon derden wij een zoo uitmuntend dres seur als de heer Wallenda. Geen zijner voorgangers op het gebied van hondendressuur heeft hem geëvenaard en beroemde tijdschriften zooals ('Illustration L'uiverselle van Parijs en de Duitsche 111ustrirte Zei- tung wijden heerlijke hoofdartikelen aan den man die op eene zoo mees terlijke wijze de majesteit over het dier weet uit te oefenen. Tot voor zijn tijd verkeerde men algemeen in de dwaling dat alleen de poedel vatbaar was voor dressuur; de heer Wallenda heeft voor goed aan dit vooroordeel een einde gemaakt, door het bewijs te leveren dat ook andere hondsoorten, zelfs de gevaar lijke Ulmerdog, afgericht kunnen wor den op eene wijze die bewondering afdwingt. Doch niet alleen de honden maar onze gewone huispoes die anders niet veel met kunstjes op heeft, heeft aan den heer Wallenda den naam van intelligent te danken. Ook de toeren der 20 kakatoes die door de bevallige Miss Margaret ha werden gepresenteerd waren prach tig te noemen. Hoe is het mogelijk een zoo stijf hoofdig dier de toeren en grappen van een clown te leeren uithalen. De heer Martini, hel is reeds gezegd is een anatomisch raadsel. Bij het zien der kronkelingen waarin hij zijn lichaam plooit en draait, zou rnen moeten vragen of de man wel een wervelkolom bezit. De werken der zoulous aan het trapéze, de tableaux-vivants, in één woord alles was overheerlijk schoon en dit kan ook niet an Iers. De heer Wallenda heeft er zich steeds op toe gelegd artisten van den eersten rang te engageeren. Daardoor is steeds een grooten roep van hem uitgegaan en was aanleiding dat Wallenda door verschillende lieeren werd uitgenoo- digd, voorstellingen te komen geven. Koning Albert van Saksen vereerde bij zulk eene gelegenheid den knappen dresseur een kostbaren ring met ins criptie alsmede een diploma. De heer Wallenda mag trotsch zijn op die blijken van waardeering even als op de diploma's van den koning van België en andere vorsten. Nog slechts enkele dagen en de heer Wallenda zal onze stad verlaten, waar hij zulke aangename indrukken heeft achtergelaten, en kunnen wij niet genoeg een bezoek recomman- deeren, want ook de trouwste be schrijving der diverse nummers haalt niet bij de werkelijkheid van hetgeen men daar te zien krijgt. Maastrichlsch Dagblad. 354e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 26 en 28 Mei. (1950 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 200 op No. 3457. Prijs van f 100 op No. 13972. Prijzen van f 70. 3413 3432 3440 3613 3614 362611635 1166311664 11666 1166813780 13834 13929 13942 13970 en 18858. Te zamen 19 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 2310 2314 2316 2320 2321 3418 3423 3443 3444 3450 3456 3487 3488 3505 3528 3549 3571 3580 3595 3608 3615 3619 11645 11651 11652 11656 13776 13783 13805 13807 13862 13876 13903 13909 13912 13922 13928 13931 13961 13966 13968 13978139841885318879 18908 en 18917. Volgende trekkingen geschieden 31 Mei en 14 Juni. Behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3.000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingeblevcn de navolgende prijzen: 1 van f 15.000, 1 van f 10.000, 1 van f 2000, 20 van f 1000, 13 van f 400, 19 van f 200, 44 van f 100 en 1063 van f 70. "Thjrgerlijke standen. Amersfoort. Geboren 19 Mei. Alijda Martha, (1. van Heudrikus Ossendrijver en Franeisca Kok. Ludolphine Marie Anne, d. van Gijsbert Jan Anne Adolph baron Van Heemstra en jonk vrouw e Marie Esnbelle Anne Josine Char lotte Godin de Beaufort 20 Mei. Peter, z. van Willem Dijkhuizen en Geertruida Hagenbeek. 21 Mei. Johanna Maria, d. van Leonardus de Conijn en Gerarda Hen driks Schinnij. Leo, z van Johannes van de Ven en Peternella Verheuvel. 22 Mei. beentje, d van Abraham van Enipelon en Geertruida Jacobs. 23 Mei. Geertruida Maria, d von Albert Hsarsma en Anna Maria Schouten. Anna Geertruida Maria, d. van Gijsbertus van Valkenhoef en Mech- telina Alijda Gijsberta Ramselaar. 24 Mei. Arnoldus, z. van Lucas van de Wakker en Maria Catrina van Koot. 25 Mei. Gerrit, z. van Heruianus van den Berg en Aartje Walet. 26 Mei. Johanna Jacoba, d. van Gerrit Vonno eu Jacoba Polman. Ondertrouwd: 20 Mei. Antonie Gerrit Hieuekamp en Jannetje van Schoonhorst. Gerrit Rcnes en Grietje van Meteren. Getrouwd: 20 Mei Abraham Marinus Jacobs en Barbara Lina Schenkbergen. 26 Mei. Nicolaas Hendrik van Dijk en Grietje van Hatuersveld. Overleden: 17 Mei. Johanues Franciscus Buijs, 24 j. ongehuwd. 20 Mei. Grietje van Putten, 72 j. echtg van Nicolaas Bakker. Hendrik Goudemond, 19 j. ongehuwd. 23 Mei Evertje Verkuil, 12 j. Hendrik Katuin, 2L j. ongehuwd. 24 Mei. Hendrik Barend Hemmers, 23 j. ongehuwd. Hoogland. Geboren: 19 Mei. Petronella, d. van W. van Bloemeudaal en G. van Dasier. 27 Mei. Aantje, d. van G. vau de Bos en B. Velthuizen. Overleden 27 Mei. T. van Kooij, 72 j. echtg. van W. van der Heuvel. Leusden. Geboren: 21 Mei. Cornelia Maria, d. van Cornelis Berg en Antouia Vosmeer. 28 Mei. Alijda Maria, d. van Wouter van de Bilt en Maria Kreyermaat. Stoutenburg. Geboren: 22 Mei. Jannetje, d. van Nico laas van de Bunt en Gerritje ter Horst. 26 Mei. Peter, z. van Breunis Voskuilen en Wilhelmina Blank. Woudenberg. Geboren: 23 Mei. Hendrik, z. van Alber- tus van Daatselaar en Maartje Morren. 24 Mei. Francina Hermina, d. van Renger Veer en Cato Oelderik. 25 Mei. Dirkje, d. van Willem van Ginkel en Jakoba van Bennekom. Gehuwd: 26 Mei. Johan Kramer, 24 j. en Neeltje Kleiuveld, 22 j. Overleden24 Mei Gerrit van de Wete ring, ived. van Antonia Verhoef, 66 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 28 Mei 1897. Tarwe 10.Range f0Boekweit f 0. tppeien 10a fO.Ol). l'eren f0.a fO.OO. Klei- aunlnpp. (0.ifOOO. Zutulaardapp. f 1.40a f 1 80 itoendcreieren 12.50 a (3 00 per 100st. Eenden f0.a f0Boter f070 a I0.85per kilo. Mar garine 10a f0.Zoetem kaas 0.f0. Kippen fO.CO a ft.10. Kuikens fO.OO a f000 Piep kuikens 0.40 a f 1.00 Ganzen f 000 fO.OO Eenden I 0.60 a f O.' 0 p. st. Jonge f 0.00 a f 0.H mien 10.00 a fOuO Wilde konijnen f0 00 i fO.OO Tainme f0.40 a f090 Duiven f0.50 a f0.70 paar. Vette varkens fü.f0.Zeugen f30.f45. Biggen f a f9.50. Schrammen f 12.a f 18 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f00.— a f000.— Kalf koeien f 000 a f000.— Kalfvaarxen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pinkstieren f 000,a f000. Aangevoerd waren ongeveer heet Tarwe, heet. Roggeheet. Boekweit0 heet. Appelen; heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappa- len; 150 heet. Zandaardappelen 40000 stuks Hoeo- dereieren; 0000stuks Eendeneieren; 1500 kilo Bo- ter; kilo Maganne; kilo Kaas: 0 stuks Vet 25 leugen - 280 higgen en 20 echramraen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2