ging. UJFHI: 2 THOMSON'S THEE. GEMWS'WÈÜWS." Advertentiën. Tc Hnnr pMd te Amersfoort VERREISD: ÜTRSCWHSSJRAAT A 95a Kleermakersknecht. VOORHANDEN. C. H. Dl JOl; lof F 333. AMSTERDAM. WEEKBLAD Het was gisteren de dag der verkiezing in den zin der nieuwe kieswet. Gisteren tot 4 uur toe wer den in alle 100 districten van ons land door de burgemeester in ontvangst genomen de opgaven waarbij de be- sture van erkende kiesvereenigingen of wel 40 kiezers verklaren A. ot B. candidaat te stellen. Volgens de nieuwe wet zal alleen uit die opge geven candidaten een keus mogen worden gedaan. Niet gelijk vroeger vult men den naam van zijn candi daat op het stembiljet in, maar op liet biljet, dat eerst in het stembureau zelf u wordt uitgereikt, vindt ge de namen van alle candidaten in uw district. Aan u dan om, door het zwart maken van het witte puntje, uw man aan te wijzen. Deze krachtmeting der partijen wacht ons den loden; de wet noemt dat de stemming. Over de verkiezing nog dit: wan neer in een district be burgemeester slechts één opgave ontvangt, wanneer dus door één groep meuschen een candidaat gesteld wordt en er dus geen 40 in het heele district gevon den worden om een tegen-eandidaat op den voorgrond te stellen, dan geldt zonder stemming de eenige candidaat als gekozen, als door de kiezers met het mandaat bekleed. Dit geval laat zich natuurlijk slechts daar denken, waar alleman van één besliste kleur zijn. Licht toch is ergens een mindeiheid, die zij het alleen om te protesteeren bun candidaat tegenover die dei massa in het veld brengt. Dus hier en daar (met name in de geheel Roomsche districten) reeds kamerleden gecreëerd. Maar juist omdat hier faute de comballants van krachtmeting der partijen geen sprake is, mist die uitslag het belanwekkende van de onzekerheid. Juist immers wijl alle twijfel uitgesloten was, kon reeds nu het resultaat worden vast gesteld. Op Donderdag 1.1. was in 11 dis tricten slechts één candidaat ge steld, t. w. In Waalwijk (Mutsaers), Tilburg (Bahluian), Eindhoven (Smits van Oyen), Helmond (Vermeulen), Gulpen (d' Ansembourg), Sittard (Nolens), Roermond (Everts), Venlo (de Bieber- sloiu), Weert (Truijen), Grave (Harte) en Veghel (v. Vlijmen). Alle zijn het katholieke districten en alle candida ten zijn aftredende leden. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De troep is in de kazernes van het 5e Regiment Infanterie onderdak ge bracht. Aan het toelatings examen voor liet studiejaar van den cursus bij het 5e Regiment Infanterie zullen '25 onderofficieren en korporaals deel nemen. Aan den Sergeant-majoor F. H. de Bruijn, van het 5e Regiment Infanterie is de Bronzen Medaille voor 12 jaren trouwen dienst toe gekend. Het eereteeken is den 31 Mei e.k. aan den belanghebbende op eene plechtige wijze uitgereikt. De bronzen medaille voor 12- jarigen dienst is op de gebruikelijke wijze uitgereikt aan adjudant-onder officier C. C. Morrien, van het le regiment veld-arlillerie alhier. Het aantal kiezers in het kies- Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Donderdag 3 Juni 1897, des namiddags half twee. Punten van behandeling: I Staat van oninbare posten inzake de Inkomsten-belasting, dienst 1896. 2. Ontwerp-verordening bedoeld bij art 178 der Gemeentewet. 3 Voorstel van Burg. en Weth. tot het aanleggen van een riool naar de rivier »de Eem." 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot ouderhandsche verhui ing van gron den buiten de Kleine Koppel. 5. Missive van heeren Gedeputeerde Staten ten aanzien van het vaststel len van kiesdistricten voor de verkie zing van leden van den Gemeenteraad met advies van Burg. en Weth. 6. Voorstel van den heer D. Ger ritsen tot verhooging der jaarwedde van den onderwijzer G. F. Nijland 7. Benoeming van voorzitters, leden en plaatsvervangende leden voor de stembureaux voor de verkiezing van één lid van de Staten Generaal. Bij Koninklijk Besluit is bepaald dat het 2e balaljon van het 8ste Regi ment Infanterie alhier wordt gede tacheerd tot het houden van schiet oefeningen. In verband daarmede is voornoemd bataljon, onder bevel van den Majoor H. Verploegh, gisteien uit Deventer alhier aangekomen om tot den 10 Juli d.a.v. alhier te ver blijven. ze bitter. Ik begon te janken, want nu begon ik te begrijpen dat er iets met mij zou gebeuren. «Komaan, Alida, er blijven nog twee hondjes over, hoorde ik zeggen, schrei nu niet zoo.'' «Ja, maar deze is de mooiste, de liefste en de verstandigste, want hij luistert reeds naar zijn naam, hij komt naar mij toe als ik «Black" roep." Wordt vervolgd.) district Amersfoort bedraagt te kamer staten Achttienlioveri 99 Amersfoort 1646 1636 Baarn 735 729 Bildt 361 Bunschoten 42 s 436 Doorn 280 Eemnes 272 272 Hoogland 409 407 Leusden 371 371 Maarn 78 Maartensdijk 267 Renswoude 157 Soest 570 566 Stoutenburg 120 120 Westbroek 162 Woudenberg 302 Zeist 884 Totaal 6994 4694 Door de liberalen hier ter stede die, geen lid der Kiesvereenigin «Eendracht" en dus niet aangesloten zijn bij de «Liberale Unie", is Zater dagavond tot candidaat voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal gesteld mr. W. H. de Beaufort, aftredend Kaïnerlid voor Amsterdam, die de candidatuur heeft aanvaard. Ook de vrijzinnige kiesvereenigingen «Doorn" en «Zeist" hebben mr. W. H. de Beaufort tot candidaat gesteld. Gisterenavond gaf het theater »Wallenda« helaas voor een slechts matig bezette zaal zijn openingsvoor stelling. Wij gebruikten daar liet woordje »helaas« en te recht, want zoo ooit dan was het hier «les absents ont tort.« Dat honden en katten intelligente dieren zijn, weten wij allen, maar dat zij, afzonderlijk en vereenigd instaat zijn tot toeren als de heer Wallenda met hen verricht, is eenvoudig niet te gelooven voor men het heeft ge zien. De dressuur van de reuzen doggen is bepaald eenig te noemen Dat er van vogels met taai gedul ook zeer veel is gedaan te krijgen bewees Miss Margaretha met de door haar gedresseerde 20 kakatoes en kwam nog tc meer uit in de voor stelling van het ganzencircus. Deze domste aller vogels luistert hier naar 't commando als de beste grenadier en het ons reeds met de paplepel ingegeven «zoo dom als een gans« heeft gisterenavond een gei luchten knak gekregen. Naast deze redelooze(?) artiesten traden ook andere op, waar van wij niet weten aan wien de voorkeur te geven. De gymnastische oefeningen der gezusters Wallenda aan het rek werden onberispelijk uitgevoerd, evenals die der kleine parterre acrobaten Charles met zijn compagnon der Zoeloe Umpantini Een slangenmensch is altijd iets grie zeligs, maar toch de moeite waard om te zien. Mr. Richard de snel teekenaar had de lachers op zijn ban en verdiende het luide applaus, waar mede hij beloond werd, ten volle Uit bovenstaande regelen blijkt dat voor de noodige afwisseling is gezorgd Voegen wij er nog bij, dat costumes en décor wedijveren in pracht. Wij wenschen dan ook van harte den heet Wallenda bij de volgende voorstel lingen een flink bezette zaal toe. Dat niemand zich door de warmte late afschrikken. Heusch bij hetgeen de heer Wallenda u laat zien vergeet ge de temperatuur geheel en brengt pe saldo een genoegelijken avond door Dezer dagen wordt met toe stemming van den burgemeester al hier eene collecte gehouden worden voor de vereeuiging «Het Vaderland getrouwe," waai van de opbrengs strekt ter ondersteuning van d weduwen en weezen van oudstrijder! der zee- en landmacht in Neder landsch Indië. Waar wij de laatste jaren zoo dikwerf hebben gezien op welke voor- beeldelooze wijze het Indische leger zich van zijn plicht kwijt, waar van tal van voorbeelden van moed, beleid en trouw werd gewaagt, behoeven wij zeer zeker onze sfadgenooleu niet op te wekken tot milde gaven, lei- leniging van den nood der weduwen en weezen dier dapperen, die, zij het dan ook verre, toch op het veld van eer voor ons aller vaderland het leven lieten. Het is een dure plicht, die op ons rust, om voor hunne nabe staanden te zorgen Het verslag over 1896 van de Ne- derlandsche Centranl-spoorweg-maat- schappij is verschenen. De uitkomsten van den dienst waren gunstig. De inkomsten bedroegen het nog nooit bereikte cijfer van f 1 099,539,44. Het saldo der ont vangsten 11a aftrek der uitgaven be draagt f618.353,441/, doch is te ver minderen met f388,858,12'/, voor den dienst der leeningen en met f 150,601,51 voor afschrijvingen en bijdragen tot vernieuwingsfondsen, waarna het batig saldo der winst en verliesrekening f78,193.81 be- aagt. Dit laat de uilloting toe van 394 bewijzep van uitgestelde schuld a f 100 elk en eene uitkeeiing van 1.50 op elk uitgegeven aandeel. Het aandeel in de winst, toekomende aan het reservefonds bedraagt f3944,74. Het reizigers-verkeer nam toe en be droeg 773,452 tegen 765.950 in '95, terwijl de opbrengst f 576,921 bedroeg tegen f568,311 in 't vorige jaar. Op de lijn KampenZwolle werden 16035 reizigers minder vervoerd, maar dit staat in verband met het buitenge woon groote vervoer in Sept. '95 bij de koninginnefeesten. Bij 1894 ver geleken ging het 6439personen vooruit. Maandag 7 Juni 2de Pinkster- lag zal 's avonds te 8 uren een Zend i 11 gsbidstond gehouden wor den in het Lokaal «de Zaaier." Bij het gisteren te Utrecht ge houden Concours hippique werd in den wedstrijd voor het schoonste en best ingespannen rijtuigpaai d toebe hoorende aan particulieren, taille boven 1.47 M. stokrnaat den 2en prijs (zilveren medaille) behaald door «Black" van luit. G. J. A. A. baron van Heemstra alhier. In liet Concours voor het schoonste en best gaande officiers dienstpaard toebehoorende aan en bereden dooi een actief dienend officier behaalde luit. G. J. Maris met «Deary" even eens den 2e prijs (Kunstvoorwerp) Door den Heer D. van der Werff is met ingang van 1 October a.s. ont slag gevraagd uit zijne betrekking als opper-braudineester. Bij de ten laadhuize gehouden aanbesteding van het schoonmaak werk van het gebouw der H. B S. is het werk gegund aan D. A. Stöver voor f 195,het schoonmaakwerk van vier openbare lagere scholen is gegund aan J. R. van 't Hof voor 1275,en het stellen en leveren van een rasterwerk op de nieuwe algemeene begraafplaats aan den Soesterstraatweg aan W. v. d. Don ker voor t 168, Bij de gisteren gehouden ver kiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, werden in het kiesdistrict Amersfoort de na volgende Candidaten aangegeven. Van Liberale zijde de heeren C. A. Zelvel- der te Utrecht en Mr. W. H. de Beaufort te Leusden. Van Antirevo lutionaire zijde Jhr. T. A. J. van Asch van Wijck te 's Gravenhage en van Christelijk Historische en Katholieke zijde Mr. F. D. Graaf Schimmelpenniuck, burgemeester de zer gemeente. 354e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 31 Mei en 1 Juni. (2000 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 100 op No. 3590 en 13782. Prijzen van f 70. 2299 2308 2331 3407 3422 3436 3445 3496 3498 3525 3551 3607 3625 11674 13779 13784 13800 13934 13981 18870 18927 en 18928. Te zamen 24 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 2301 3430 3476 3478 3486 3523 3526 3543 3581 3585 3593 3596 11636 11650 11655 11657 11671 1379413864 13867 13892 13907 13908 1392413930 13939 13951 13986 13989 13997 en 18862. Volgende trekkingen geschieden: 24 Juni. Behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 en de premie van f 3.000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingc- bleven de navolgende prijzen: 14 van f 1000, 6 van f 400, 10 van f 200, 23 van f 100 en nog vele van f 70. Bunschoten. De laatste weken waren voor onze vissehersvloot zeer voordeelig. Veel ansjovis werd er gevangende laatste week zelfs niet minder dan twee-en-twintig honderd duizend stuks, die voor 85 cent per 100 stuks van de hand gingen. Naar men verneemt maakten ook de aal- vissclu-rs goede, zaken, die door elkan der f 100 per schuit ontvingen. Den '1 Juni was het 300 jaar geleden, dat Graaf Filips Lodewijk II van Hanau en zijne ge malin, Catharina Belgica. de dochter van den «Grooten Zwijger", Willem van Oranje, aan de door Spanje's dwingelandij uit hun vaderland ver dreven. Nederlanders en Walen een toevlucht aanboden. Naast de oude, enggebouwde, onbeduidende landstad, verhief zich spoedig de »Nieuwstad" met hare regelmatige, breede straten, die inet hare, naar alle regelen der toenmalige versterkingskunst aange legde muren, grachten en wallen, sterk genoeg was, alle aanvallen ge durende den 30-jarigen oorlog roem rijk te weerstaan. Deze «Nieuwstad", gegrondvest door deCalvinistisclie uitgewekenen, die na lang rondzwerven door Engeland, Denemarken en Duitschland, hier een tweede vaderland vonden, nam ook de later verdrevenen uit de Nederlanden en Frankrijk met liefde op en ont wikkelde zich krachtig, dank zij den handel en de nijverheid die de nieu we inwoners bevorderden. Eeuwen lang hielden de nakomelingen dezer vluchtelingen de herinnering aan hun vroeger vaderland in eere; zoowel in de Waalsche als in de Nederlandsche kerk, beide uiteen architectonisch oogpunt niet zonder beteekenis, on der een hoog dubbeldak, met een ge meenschappelijke toren, werden godsdienstoefeningen in de taal hun ner vaderen gehouden. De nakomelingen vervulden een plicht der dankbaarheid door den 30U sten terugkeer van den dag der slich ting feestelijk te vieren. Op den I Juni had de kerkelijke plechtigheid en de onthulling plaats van het ge- denkteeken, dat de Waalsche en Ne derlandsche gemeenten voor Graaf Filips Lodewijk oprichten. Op deze kei k -1 ij k e herdenking zal van 610 Juni de openbare feestviering volgen, wier glanspunt de groote historische leest optocht vormt, die de voornaamste gebeurtenissen uit de geschiedenis van Nieuwllanau zal weergeven en waaraan o. a. ook 40 Jongelieden uit Dordrecht in de historische dracht der Dordsche burgerwacht van 1597 zullen deel nemen. Het door prachtige booinen beschaduwde Stadspark is in een feest terrein herschapen, waarin de feesthal gebouwd, die vele duizenden kan be vatten. De bijzondere kruiwagen. Voor drie jaren, zoo deelt een Zuid Afrikaansch blad mede, moet een reizend fietser, in een groot deel van de Transvaal, een bijgeloovigen schrik vei spreid hebben. Hij kwam 's nacht* door de streek en vroeg in den mor gen bemerkten twee boerenjongens, die vlinders wilden gaan vangen, het spoo van het wiel. Met de nieuwsgierigheid aan hun ras eigen, volgden zij over verscheiden mijlen het spoor en liepen steeds door om met den man kennis te maken, die in staat was, zonder uit te rusten, een ki uiwagen zoo lang voort te kruien. Toen men evenwel den wandelaar echter maar steeds niet vinden kon, kwam men op de gedachte dat het een dief moest zijn en liep naar de politie. De dorpoudste ging met een troep op weg om naar den man iu quaestie te zoeken. Tegen den middag liet men de paarden grazen en onderzocht men met verdubbelden ijver het geheimzinnige spoor. Toen riep eender „wijzen" plotseling: 'Als het echter een kruiwagen was, waar zijn dan de voetstappen van den man «Mijn God", riep de beamte' «daar aan heb ik in 't geheel niet gedacht het is waar, inen ziet wel een spoor van 't rad, maar niet van den man Dat moet een geest zijn jongens, pakt je wegTot op dezen dag besciiou wen de boeren die plaats nog altijd als behekst en zijn er bang voor, Den 28ste Mei over leed in den ouderdom van 82 jaren,Aa een kortston dig docK geduldig lijden, onze .geliefde yader en Broeder m. B1JTELAAR. Tévens brengen wij onzen Lértelijjren dank aan den Jfteer- en Mej. HARTE- JRENK (vader en moeder ;in het St. Praters en Blok- i landsgastH'uij) voor de vele f- en goede zérgen tijdens \in,-"voor zijjie ziekte be wezen, nanjèns de kinde ren, behuAd, en klein kinderen, -broer, zusters, en verdekt familie. Uit •iiller naam^Sy H/BIJTELA-1'R. AnEKSFod»ï««ifei 1897. op prima stuipl jn'ët recht van koop elf te koop. Offerden zoo spoedig mogelijk. Br. fit. onder motto «Café» aan het reau_van .dit ïilad. NAAR DK Aan Bptzetftlê adres terstond gevraagd een aankomend vanaf HOOGE LAARZEN f4.50 HEEREN-.ROTTINES - 3.25 /PANTOFFELS - 1.60 //GEREGEN SCHOENEN 2.50 DAMÏS KAMGAREN ELASTIEK LAARZEN - 2.75 DAMES ÈNOOPLAARZ. -3.25 PANTOFFELS v» - 0.60, - 0.80 - 1.— ENijELSCHE SCHOOLL. - 2.50 Vérder een ruime keuze in fijn Jen grof kinderwerk. N.^L Maatwerk en repara- tiën Worden spoedig en billijk gelevérd. Ook stukjes op overleëk worden onzichtbaar opgezet/-. „.-v" üolla,nd.eclA© FKIJS\OTEEBIXG £hin T) Lekkere n Geurige OntbijEThee Namiddag-l'bee >*75 Alleen verkrijgbaar bij WATERSCIJ0T Sc Co. Laiigestraat A 7. VOOR EenigMte modeweekblad lu Nederland. 20 geknipte patronen op de natuurlijke grootte jaarlijks gratis* Abonnement prijs per kwartaal ƒ1.30. Cent per nummer. Men abonneert zich bij alle soliede boekhandelaren. Groedbbopste modeblad Proefnummers GRATIS, bjj de *\Uit. ;diy\'VAT', y/ Zwanenburgerstraat 19, Amsterdam,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2