nieuwe Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. voor slechts 30 coots Een rijke vrouw, Uil Amerika naar Holland." BUITENLAND. BINNENLAND. No. 49. Zaterdag 19 Juni 1897. Zes-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Aan onze lezers! Feuilleton. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Zoolang de voorraad strekt leveren wij onzen lezers niet meer en niet minder dan oorsp. roman van P. F. Brunings. Men haaste zich dit boeiende boek bij den Uitgever dezer te doen afhalen, daar de voorraad niet groot is. Onlangs is eene Engelsche expeditie op de Alghaansche grens door een ramp getroffen, die bijzonder groote gelijkenis oplevert met den overval van de Nederlandsche troepen op Lombok, en ten bewijze daarvan deelde de N. R. Ct. het volgend ver slag mee door den correspondent van The Times uit Simla aan zijn blad gezonden De Heer Gee, de politieke ambte naar, werd Donderdag, bij zijn komst in het dorp Maizar, ten zuiden van Sjerani, door het hoofd van de plaat selijke stammen, wiens houding vol maakt vriendschappelijk was, ontvan gen. Met een klein geleide cavalerie bezocht hij Dotoi, zes mijlen verder. Niets gebeurde wat achterdocht wekte. Op zijn terugtocht verschafte Sadda Chan, het hoofd van Sjerani, leeftocht voor de Britsche officieren en de Mohammedaansche sepoys onder het geleide. Deze gastvrijheid moet de waakzaamheid van de expeditie op een dwaalspoor hebben geleid, aan gezien de Pathans het leven van wie hun gist zijn geweest plegen te spa ren. Juist was de lunch afgeloopen, toen er plotseling een hevig vuur uit de vele kleine torens, die het dorp beschermen, werd geopend. De af stand was zoo klein, dat alle zes officieren, op wie het vuur het eerste gericht werd, bijna oogenblikkelijk neergoschoten waren. Alleen de heer Gee bleef ongedeerd. Het schot, dat tot dezen verrader lijken aanval het sein gaf, werd afge vuurd door een malik met name Alambe, die met Sadda Chan de grootste vriendelijkheid getoond had. In weinige oogenblikken was de troep in een kring van vuur gesloten. On geveer 50Ü man, die op het sein had den gewacht, namen aan den aanval deel. Van de gewone officieren zijn nog geen bijzonderheden vernomen, maar het schijnt duidelijk, dat zij geen verdedigende stelling konden innemen, aangezien zij in het open veld lagen, terwijl hun aanvallers door muren en andere beschuttingen gedekt waren. Men trok dus op Sjerani terug. Onder weg werden de benden versterkt tot ongeveer 1000 man, die den troep, door dooden en gewonden in zijn be wegingen gehinderd, bestookten. Aan gene zijde van Sjerani zag men nog meer inlanders over de heuvelen ten noorden der Totsji aankomen, blijk baar om den terugtocht af te snijden maar zij trokken af, toen de verster king, door kapitein Cooper uit Datta- chel gezonden, verscheen. De troep bereikte deze plaats niet voor elf uur 's avonds, negen uur na den eersten aanval. Onze grootste verliezen leden wij te Maizar, waar de vijand alle voor deel had van eene verrassing en scho ten op dicht opeengepakte mannen. De Waziri's moeten vijftig man aan dooden verloren hebben en een groot aantal gewonden, waaronder vier mullahs of priesters, die de dweep zieke inlanders stonden aan te vuren. Het is zeker, dat het verraad met zorg was voorbereid. Het bezoek aan Maizar was op Woensdag vastgesteld, maar zware regens hielden den marsch een dag op, en gaven dus den Waziri's gelegenheid zich te verzamelen. De hoofden, die zoo groote vriendelijkheid toonden, deden geen poging den aan val tegen te houden en bewezen aldus hun medeplichtigheid. Het 33e regiment Pundzjab-lnfan- terie is van Bannoe naar de Totsji getrokken, terwijl het 3e Sikhs op weg is van Kohat naar Bannoe. Geen uur is verloren om het garnizoen te versterken. Kolonel Gray, bevelheb ber in de Totsji-vallei, zal over een paar dagen 1600 man met zes berg- stukken en een eskadron cavalerie te Datta-chel samengetrokken hebben. Er heeft geen verdere vijandelijke betooging plaats gehad. De Waziri's hebben een bode gezonden naar den mullah Powindah, die den Waziri- opstand van drie jaren geleden aan voerde maar de mullah weigert hen te helpen. Waarschijnlijk zullen zij op Afghaansch grondgebied vluchten, zoodra de strafexpeditie verschijnt. Zuidelijk Waziristan is rustig, maar men heeft de voorzorg genomen, de posten tusschen Tonk en Wano te versterken. Reeds zijn de troepen in gereedheid voor eene afstraffings-expeditie. De onderhandelingen over den vrede tusschen Turkije en Griekenland schie ten wel niet bijster hard op, maar de loop, die de zaken in het Oosten nemen, geeft toch wel eenige reden tot tevredenheid. De groote mogendheden zijn tot nu toe vrijwel eensgezind gebleven. Aan de Daily Mail werd vóór een paar dagen wel uit Constantinopel geseind, dat de vredesonderhandelin gen naar alle waarschijnlijkheid op niets zouden uitloopenEngeland en Frankrijk hielden Griekenland de hand boven het hoofd, Rusland en Duitschland daarentegen verdedigden de eischen van Turkije. Maar het schijnt, dat die berichtgever de din gen veel te donker heeft ingezien. Er doen zich tusschen de mogend heden onderling wel eens kleine haken en oogen voor, maar in het algemeen blijft toch de eensgezindheid bewaard. En Turkije heeft zich bereid ge toond te marchandeeren. We weten dat het al heel wat van zijne eischen heeft laten vallen. Van de zijde der mogendheden zal nu weer een nieuw bod worden gedaan. Volgens den Atheenschen correspondent der Daily Chronicle zullen de vertegenwoordi gers der mogendheden Turkije voor stellen, genoegen te nemen met de volgende bepalingen Turkije ontvangt 1.600,000 Turksche ponden en den oogst van Thessalië, dat na den oogst tijd door de Turken ontruimd wordt; een commissie wordt benoemd voor de strategische wijziging der Thes- salische grenzen en aan de beslissing zullen beide partijen, Turkije en Grie kenland, zich onderwerpen. Over de capitulaties wordt nader niets ge meld 't staat trouwens vast, dat de eisch van Turkije opheffing van deze voorrechten, niet zal worden ingewil ligd. En in hoever de capitutaties gewijzigd zullen worden, konden de mogendheden nu ook nog moeilijk zeggen. Dat is een détailquaestie, en vóórdat deze kan geregeld worden, behoort te zijn onderzocht, welke misbruiken de in Turkije wonende Grieken van de capitulaties hebben gemaakt. Turkije zal, naar men verwacht, wel eindigen met deze voorwaarden aan te nemen. Een beredeneerd verslag of over zicht van de plaats gehad hebbende verkiezingen, is zeker op dit oogenblik nog moeilijk te geven, wel een zekeren indruk. En die is voor de liberale partij niet gunstig. Evenals in 1887 na de toen plaats gehad hebbende kiesrecht-uitbreiding, zijn het de liberalen die ook nu weer de grootste verliezen hebben geleden, de besten hunner mannen zagen vallen, of althans in herstemming komen. De liberale partij verloor reeds: in den Haag één zetel, verder Ede, Wijk bij Duurstede, Breukelen, Leiden en Tietjerksteradeel, voor welke laatste vijf districten respectievelijk zitting hadden de heeren jhr. A. W. van Borssele, jhr. mr. W. H. de Beaufort, jhr. mr. J. E. lluydecoper van Maars- seveen, Bool (in wiens plaats mr. L. H. Drucker als liberaal candidaat was gesteld) en mr. H. P. de Kanter. In den Haag is de lib. Guyot niet herkozen. Daar is gekozen de anti- rev. Krap. Te Winschoten is het liberale (protect.) Kamerlid B. L. Tydens ge vallen. Daar komen de soc.-dem. mr. P. J. Troelstra en de radicaal dr. D. Bos in herstemming. Te Amsterdam en te Rotterdam moet voor alle districten eene herstem ming plaats hebben. De heer mr. A. Kerdijk is in deze herstemming niet begrepen. Geen der sociaal-democratische can- didaten is bij de eerste stemming gekozen. Mr. P. J. Troelstra komt. in 3 districten in herstemming, na melijk in Leeuwarden met den heer C. V. Gerritsen, radicaalin Tietjerk steradeel met den heer J. D. de Vries, anti-rev. en in Winschoten. K Czn. de Boer, in Zaandam her kozen, is de eenige radicaal die terstond gekozen werd. Opmerking verdient voorts, dat èn te Amsterdam èn te Rotterdam waar men met meer of minder succes over leg gepleegd heeft, om de liberalen bij de stembus te doen samenwerken, de uitslag der verkiezingen in het ge heel tot geen beslissing leidde; in s' Gravenhage, waar men ook al kib belend Dsamen werkte"' moet in twee districten herstemming plaats hebben en in het derde is de anti-liberale heer J. Krap gekozen. Fidelia usque ad mortem. DOOR BLACK. 6) «Zij wil niets gebruiken" zei de oude vrouw, op klagenden toon. "Dat is ook volstrekt niet noodig" antwoordde de dr. Geef baar koud water of limo nade en leg koude doeken op haar hoofd." «Is dat het water, dat gij haar te drinken geeft vroeg hij een glas water dat op de tafel stond opne mende en tegen het licht houdende. »Ja," antwoordde de oude vrouw. Maar mensch, dat is slecht water." "'k Heb het toch pas uit den put gehaald." antwoordde deze. "Waar is de put?" "Breng er mij heen" zei de docter. De oude vrouw bracht hem naar den put, die achter het huis lag. "En dat daar," vroeg hij op een klein gebouwtje wijzende, dat er dichtbij stond. "Dat is No. 100," antwoordde de vrouw. Ik had het nooit kunnen denken van zulk een deftig heer, maar ik heb het duidelijk gehoord, de docter vloekte. "Hoe is het toch in 's Hemels naam mogelijk om zoo stom te zijn, zei hij. »Vlak hij het huis waar geen afvoer is voor het vuile water, dat er aUes omheen en zoo naar den put loopt, omdat deze veel lager dan het huis ligt, en dan vlak bij dat daar, zei hij verach telijk op het kleine gebouwtje wijzende. Niet eens een gootsteen in de keuken, alles uit de deur gegooid, vaatwater, vuilwater enz. Die mensehen hebben niet het minste begrip van de een voudigste wetten der gezondheidsleer, zij leven als heesten en zij sterven ais beesten," hoorde ik hem mom pelen. Daarop ging hij weer naar binnen. Ik hoorde hoe hij de oude vrouw uitlegde, dat het water eerst gekookt moest worden, en als het dan koud was, aan Karin te drinken moest ge geven worden. "Zóó is het vergif," zei hij. Tot Lars zeide hij"Ga met mij mede, dan zal ik u een drankje voor Uwe vrouw meêgeven." Lars kwam terug met een drankje waar van hij Karin om 't uur een lepel moest geven. Den ganschen nacht waakte hij weder bij haar bed. Ik waakte mee. Ik hoorde Karin praten van een ander land, vol mooie bloe men, waarheen zij wilde gaan, ik hoorde haar angstig om Lars roepen, dat hij zich moest haasten om alles in te pakken voor de reis, en wij nemen Dollar ook mede. "Want Lars, zeide zij, Tante heeft het geld ver zonden. Nu kunnen wij vertrekken" riep zij uit. "Zij ijlt» antwoordde Lars aan de oude vrouw, die boven wat gerust had en hem nu af kwam lossen om Karin op te passen. Den volgenden dag kwam de Dr. terug. Ernstig stond hij bij het bed van Karin, en luisterde naar hare woor den. Hij hekeek het drinkwater dat de oude vrouw nu gekookt, had, proefde de limonade en beval voor alles rust aan. Ik stond op om hem de hand te likken, met de andere streelde hij mij even op den kop voor hij vertrok, zeggende: "Goed dier, pas j e zoo goed op je meesteres." Lars bracht hem naar zijne buggy en ik liep mede. Ik hoorde Lars met dofFe stem vragen of er gevaar was. »Zij is jong, men kan alles van haar krachtig gestel verwachten» gaf de Dr. ten antwoord. Ga voort met het drankje, morgen kom ik terug.» Helaas, helaas, Karin werd niet beter; na drie dagen hoorde ik de oude vrouw aan twee andere vrouwen, die kwamen vragen hoe Karin het maakte, vertellen dat zij dood was. Dien nacht even voor twaalf uur, had ik op eens zulk een droevig en benauwd gevoel gekregen. Het was als of mij op eenmaal iets naderde waarvan ik bang werd, 't deed mij precies aan als treurige muziek. Ik ging naar buiten, en stiet daar een droevig klagend gehuil uit. Ik kon niet anders. Ik gevoelde dat mij een groot ongeluk zou overkomen. Ik heb naderhand van andere honden vernomen dat zij dat voorgevoel (zoo noemt men dat) ook hebben. Lars vloog naar buiten op mijn gehuil, en voor 't eerst van zijn leven schopte hij mij. »Wil je wel dadelijk zwijgen ellendig dier" hoorde ik hem zeggen. Tegen den morgen vroeg Karin naar mij. Ik lag wederom voor haar bed. «Waar is Dollar, hij gaat ook meê. Lars, zijt gij gereed, het geld is er nu. Tante heeft het eindelijk gezon den." Toen nam Lars haar in zijne armen, zij omhelsde hem, en drukte haar hoofdje tegen hem aan. Eens klaps viel dat op zijde en ik zag hoe zij hare oogen opende en hem strak aankeek. Daarop glimlachte zij en sloot hare oogen en zoo sliep zij in, scheen het mij toe. Nu hoorde ik echter de oude vrouw vertellen dat Karin dood was. Wat was dat... dood? Ik was eventjes de kamer ingeslopen, en daar lag Karin stil te slapen, zoo rustig, schooner dan ooit, alleen zóo bleek, zóo bleek en in hare handen hield zij een tak witte rozen. Ik wilde juist weggaan toen Lars binnenkwam en voor haar bed neder- knielde. Ik hoorde hem snikken. »0, Karin, Karin, wat zal mijn leven zon der u zijn!» TT.- richtte mij op en zette mijne pooten op den rand van het bed om naar Karin te zien, Lars zag mij en sloeg zijn arm om mijn hals. "Dol lar, daar ligt nu het vrouwtje.» De droevige toon zijner stem, het bleeke gezichtje van Karin, troffen mij zoo, ik begon ook zacht te kreunen. Eens klaps sloeg ik mijne pooten om den

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1