cijf¥tT"mmn mi gemengd nieuws. Officieel© Publicatie. Advertentië ill' evrouw KiNDEBMEISJE, DÉthoiÉr-pfer, A. H. DRIJFHOU' publiek verkoppen: t( vfistaaie WIHfERROGGI, VOOIUJAAT'I)E!N. pantoffels -1.60 C. H. DE JONG, Hof F 333. WIJNANJUfOLFF Co. Commissiéairs in Effecten. het water lang bleef vloeien is daar het duinzand sterk afgenomen. Ver schillende schuiten verloren zwaarden en roer. Nu het water is teruggeloopen, ziet men tusschen Scheveningen en Wassenaar het strand bezaaid met scheepsmaterialen, stoelen, voorwer pen uit de tenten, planken enz. Ook bet plankier voor de tentcnrij is weg gespoeld Voo zoover waar te nemen, is noch aan den strandmuur, noch aan de hoofden en slagen eenige schade toe gebracht; alleen is, doordien het dak der vrouwenloods staande aan het strand wegwoei, een der ijzeren staan ders van het hekwerk van den muur middendoor gebroken. Uit Slikkerveer wordt gemeld, dat de groote Zaagpolder geheel volge- loopen is. Te Ouderkerk aan den IJsel werden duizenden pasgcvormde steenen verwoest, ook de hooioogst leed veel schade Van het station Moerdijk is door het water een gedeelte van het em- placeme it en perron weggeslagen. Onder Willemstad verdronken eenige stuks vee; hetzelfde geschiedde te Werkendam. Nader wordt uit Scheveningen be richt omtrent de gevolgen van den storm De winkelgalerij (aan het strand) inet haren geheelen inventaris, is totaal weg De Maatschappij Zeebad lijdt daardoor groote schade, maar reeds nu had de gedelegeerde com missaris een conferentie over den zoo snel mogelijken herbouw, opdat de neringdoenden zoo spoedig moge lijk geholpen worden. Voor deze, die in dit seizoen de eerste kosten nog niet hadden goedgemaakt, is 't toch reeds een hard gelag, daar alles, koopwaren en inventaris, is wegge spoeld Men verwacht, dat de lief dadigheid zich hier niet onbetuigd zal laten, daar velen dezer kleine kooplieden, voor 't oogenblik broode- loos zijn. De badmeester is een GOtal strand stoelen kwijt geworden die door den vloed zijn weggespoeld; de overige waren in veiligheid Ook de strand tentjes met inventaris waren gebor gen. Het herstel van avciij badkoetsen ;gjü.og,.gl,,w;ati Jtostèm ui de visschersplaats betreft, zij zijn voor Scheveningen Om den Noord het ergst. Van de achttal schuiten is het voor- of achtergedeelte verbrijzeld, zoodal deze onzeewaardig zijn géwor den Zij belmoren aan de rèeders M. en A. de Niet. M. Pronk, Van Leeuwen e. a. Zes garnalenbooten zijn verbrijzeld, andere zwaar beschadigd. Om den Zuid zijn ook van ver scheiden schuiten boeg en lendenen verbrijzeld. De reedeis zijn gister bijeengeko men tot overweging van heigeen er in dezen toestand te doen is. Maandag zullen zeelieden gehoor bij den burgemeester vragen om hulp te erlangen in de zeer ernstige onge legenheid waarin zij geraakt zijn. Den I7en .luli vertrekt uit Harderwijk naar Rotterdam en van daar per stoomschip Soembing naar Orst-Indië eene afdeeling aanvullings troepen, sterk 4 onderofficieren en 40 minderen onder bevel van den van verlof terugkeerenden le-luit. der art. C. J. Kramers. Naar het weekblad fnsulinde uit goede bron verneemt, zal de voorgenomen expeditie naar Pedir doorgaan. Men is druk bezig met de voorbereidingde expeditie zal tegen Augustus vertrekken. wierp hij de beide brieven op tafel neer. Hij maakte de keukenhaard aan en ging wat eten voor ons klaar maken. Wij gebruikten er weinig van, doch het scheen dat het bezig zijn, hem goed deed. Daarna gingen wij naar den stal, hij maakte die schoon en voederde de paarden. Het varkenshok was leeg, later vernam ik dat Lars de varkens aan de oude vrouw verkocht had. 's Middag gin gen wij samen de koeien melken. Sneeuwwitje was onrustig en liet zich niet gewillig melken. Zij keek gedurig om, even alsof zij naar Karin zocht. De bonte scheen niets te merken, die liet zich gewillig helpen. Die scheen niet veel besef of gevoel te hebben. Later heb ik gehoord dat dieren of mensehen die weinig gevoel hebben het gelukkigst zijn. Dat het onge lukkig is, als men veel gevoel heeft, ja, dat heb ik ondervonden. Wordt vervolgd.) PLAATSELIJKE BERICHTEN. Gistermiddag hield de gemeen teraad eene vergadering, onder pre sidium van den Burgemeester Mr. F. D. Scbimmelpenninck. Vóór dat de notulen der vorige vergadering werden gelezen, nam de Wethouder Dr. Groeneboom, het woord, om den Voorzitter geluk te wenschen met zijne herbenoeming tot Burgemeester dezer gemeente, waarbij bij wees op liet vele goede dat onder des heoren Schimmelpenninck's bestuur tot stand kwam. De Heer Scbimmel penninck betuigde zijn' dank voor de felicitatie en beval zicli in de wel willendheid van den gemeenteraad bij voortduring aan. Tot behandeling der punten op de agenda voorko mende, overgaande, werd eerstelijk overeenkomstig het advies der com missie, beschikt op eenige reclames legen aanslagen in de plaatselijke directe-belasting naar bet inkomen, over 189G. Een adres aan Hare Majesteit de Koningin-Regentes werd vastgesteld, waarin ontheffing wordt verzocht van de verplichting tot op richting eener burger-dagschool, voor den tijd van drie jaren. Lang en breed werd gediscussieerd over de rioleering van de Bergstraat. Doch ten slotte werd liet in behan deling gebrachte voorstel van B. en W. aangenomen met 9 tegen 6 stem men om onverwijld over te gaan tot aanleg van een hulp-rioollje, ter voorziening in den onboudbaren toe stand die zich in de Bergstraat voor doet, terwijl in 't voorjaar van 1898 zal worden overgegaan tot volledige rioleering van die straat. Tot regentes sen van bet burger-weeshuis zijn be noemd de dames Van der Want en Peerlkamp en tot regenten deheeren J. P. G. Kok en Mr. F. D. graaf Schimmelpenninck. De heer Dr. M. de Haas te Zierik- zee, werd tot leeraar in de wis-, natuur- en werktuigkunde aan tie Hoogere burgerschool benoemd en mejuffrouw W. A. Bauling te Nijkerk op de Veluwe, tot onderwijzeres aan de openbare school 3e soort (Beek straat.) Daarna werden de stem- bureaux .samengesteld voor de ge meenteraadsverkiezingen en ten slotte een couniiw... ^^nnemu 't. ouder- Uoi togcm «anslajitJli in de plaatselijke inkomstenbelasting over 1897. In die commissie zullen zitting hebben de lieeren Visser, Van Beek, Kleber, Gerritsen en Tromp van Holst. Aan liet einde der ver gadering drong de heer Van Esveld er op aan. de aanvullings-kohieren der inkomstenbelasting meer gere gelder dan thans geschiedt, b v. per drie maanden, op te maken, waarop de voorzitter de toezegging gaf die zaak in eene vergadering van B en W. ter sprake te zullen brengen Tegen aanslagen iri de gemeentebelasting over 1897 zijn tot nog toe l39iecl i rnes ingediend. - De plaatsvervangende district veearts, de heer A. Ovurboseh, beeft bij runderen op de gemoenteweide te Haitem (O.) s tong blaar" geconsta teerd. Ter gisteravond gehouden ver gadering van de Kiesvereeniging Eendracht" zijn besprekingen gehou den over candidaturen voor de a.s gemeenteraadsverkiezingen. Tot 't stellen van candidaten kwam bet evenwel nog niet. Dat is uitge steld tot a.s. Maandag. Het slagersknechtje Setten, leidde eene koe van 't station naar de slacht plaats van zijn patroon. Onderweg sprong liet dier op den rug van den jongen die 't vooraf ging, de voor- pooten op zijne schouders leggende De jongen viel en ontving een trap van 't dier in de lendenen en een op zijn been, waardoor die lichaams- deelen zóó ernstig werden gekwetst, dat onverwijld geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De muziekuitvoering van de kapel van bet 5e regiment infanterie, (kapelmeester de Heer G. K G. van Aaken), welke door ongunstig weer reeds twee malen is uitgesteld, zal morgenavond ten 71/» ure op het terras der sociëteit Amicitia plaats hebben. Tot directeur der Rij- en lloef- smidschool bier wordt eerlang be noemd ritmeester II. F. D. Braams, adjudant van den inspecteur der cavalerie, die in verband daarmee wordt benoemd tot majoor-titulair. Het kiescollege der Ned. Her vormde gemeente benoemde Vrijdag avond tot diaken den beer H. van Ommeren, in de vacature ontstaan door de benoeming van den beer J. H. Boks tot ouderling. Bij bet in de afgeloopen week gehouden eind-examen van liet Gym nasium zijn geslaagd voor A. de liee ren: I. J. Duriiiout, F. Kijftenbelt, W. M. R Mallierbe, H. M. Moll, P. II. Schepers, A. Snethlage en W. Wafrnolts; voor R. de beer .1. W. van der Valk. Met éen candi lidaat voor A wordt het examen voortgezetéen candidaat voor B is afgewezen. Nauwlijks zijn de stemmingen voor de L2e kamer der Staten Gene raal afgeloopen en rust men zich tot ile tanden gewapend ten strijde voor de herstemmingen, of in enkele, misschien in vele, gemeenten staan de verkiezingen voor den Gemeente raad voor de deur. Wij ineeuen ook hierop even de aandacht van bet kiezerscorps te moe ten vestigen. Oók bij verkiezingen voor den Gemeenteraad moeten eerst, n.l. 14 dagen vóór de stemming, candidatenlijsten woiden ingezonden, geteekend door minstens 1/50 deel van het aantal kiesgerechtigden of *2 op elke 100 Derhalve zullen de candidatenlijsten in gemeenten met tusschen de 100 en 150 kiezers slechts 3 onderteekenaren noodig hebben (meer is beter) en door één daarvan bij den Burgemeester worden aange boden. Die lijsten zijn verkrijgbaar ter Secretarie en worden gratis verstrekt. Wanneer bij periodieke aftreding de kiezers van meening zijn, dezelfde raadsleden te moeten herkiezen, is bet niettemin een vereischte, dat een of meer van die lijsten worden aan geboden Immers het gaat niet aan, te denken»de oude leden zullen wel herkozen worden, dus hebben we geen candidateriiijst noodig!" De Burgemeester kan geen stem ming uitschrijven, als geen candida ten zijn gesteld. Daai en boven zijn er bij de nieuwe kieswet óók en vooral ten opzichte der Gemeenteraads-verkiezingen zoo veel nieuwelingen in het corps aan- de kans bestaat in kleine gemeenten naast of in de plaats der aftredende leden nieuwe candidaten te stellen. Du kiezers! niet gedraald, maar door aanbieding van candidatenlijsten uw zienswijze en uw wenschen te kennen gegeven. Leusden. Ds. G. v. d. Giesen, pre dikant alhier, heeft bet beroep naar de Ned. Herv. gein. te Rotterdam aangenomen Vorstelijke doctoren. Een dame van do Engelsche aristo cratie, die de gebeurtenissen aan de Europeescbè hoven nauwlettend na gaat, heett een lijst opgesteld van alle vorstelijke personen, die den academiscben doctorsgraad hebben verworven. Eerstens is dat koning Oscar van Zweden, die tot doctor honoris causa bij de Weenenscbe filosofische faculteit is gepromoveerd; verder: hertog Karet Theodoor van Beieren, een tegenwoordig wereldbe roemd aids prins Lokewijk Ferdi nand van Beieren is eveneens doctor in de medicijnen groothertog Wilhelm van Mecklenburg-Strelitz is dr. of civil law (meester in de rechten) geworden aan de Oxfordschc Univer siteit. Ook de beide neefs van den groothertog zijn doctoren en weldra zal hertog George Alexander doctor in de filosofie zijn en hertog Karei Michael eveneens Nu volgen hie doctoren uit bet buis Saksen-Weirnar-Eisenacli en wel de regeerende groothertog Alexander, doctor honoris causa en sedert 1853 ook rector van de wereldberoemde Universiteit lu Jenazijn broeder prins Eduard is doctor in de rechten, en prins Ernst, majoor in Wurtem- bergschen dienst, is dit eveneens. Het laatst in de rij komt prins Max van Saksen, die, zooais bekend is. voor een jaar tot priester werd ge wijd. Bovendien noemt de dame nog een rij van dragers van doctors titels van uit oen standoogpunt min der hooggeplaatste vorstelijke per sonen. De Duitsche rijkskanselier vorst Chlodwig zu Hohenlohe is doctor honoris causa van de Universiteit te Wiirzburg. Vorst Bismarck is dit eveneens van bijna alle Duitsche Universiteiten. Verder zijn nog doctor in de rechten: erfprins Loth.ir Met ternich, prins Victor von Ratibor, prins Frederick Schwarzenberg, prins Wilhelm von Stolberg, prins Rudolf Hugo Maxim'iliaan van Ttiurn en Taxi», vorst Alfred Windiscligialz, vorst Lnigi Ruspoli, prins Alexander von Ponmski, vnrst Alexander Lobo- mirski e. a. Doctor in de filosofie is de broeder van de koningin van Rumenië, vorst Wilhelm zu Wied. De Universiteit Göttingen heeft tot rector-magnificus den regent van Bronswijk, Albrecht van Pruisen. De sage van het geestenschip. De legende van den Vliegende Hol lander. de verhalen over het dooden- sohip van den zeeroover eu alle andere geestenschepen zijn niet het geestelijke bezit van een enkele natie of van een bepaalde landstreek, maar zij zijn aan alle kusten van Europa en in min of meer gewijzigd ook aan de kusten in het Oosten zeer verbreid. De Fransche vorm van de sage van bet geesten schip geeft een Parijsche courant naai de vertelling van Fransche zeelieden aldus: «Een goddeloos kapitein, wiens schip in de nabijheid van Kaap de Goede Hoop door een vreeselijken storm werd overvallen, riep den Booze aan en verlangde van hem dat hij hem zon beschermen tegen hem, »die de winden en de golven gebiedt." Satan vervulde dien wensch, en de kapitein en zijn volk ontkwamen den onder gang. Maar door de hand van den Heer, dien hij verloochend had, be zocht. werd bij tot eeuwig dolen op zee veroordeeld. Sedert dien tijd door ijlt bet zwarte spookschip de oceanen en draagt overal verschrikking en dood heen. Het verschijnt hoofdzakelijk bij een hevigen storm, en wee bet vaar tuig, dat liet nadert; zij botsen en het vaartuig vergaat, het zwarte schip gaat evenwel onbeschadigd voort. Over den oorsprong dezer sage hebben de verhandelingen van het congres voor reddingswezen, dat in bet vorig jaar te Bordeaux gehouden werd, interessante mededeelingen ge daan. De verhandelingen hebben be wezen, dat aan deze sage werkelijk heid ten grondslag ligt; een ongeval, dat op zee maar te dikwijls voorkomt, werd door zeelieden met allerlei -■ ■-X.,iprhike nevenomstandigheden ver sierd. De werkelijke geestenschepen zijn de verlaten vaartuigen, de drijvende wrakken, welke bet grootste gcvuai voor de vaartuigen vormen. De Ameri kanen noemen die wrakken derelicts en zoeken er zooveel mogelijk naar, Bij stormachtig weer ontgaat men slechts met moeite een drijvend wrak, ook schijnt liet geheel onmogelijk de zee van deze verwoesters te zuiveren, en zoo wordt het gemakkelijk ver klaard, dat de fantasie der zeelieden in deze zaak de oorsprong vindt voor een hunner dramatische sagen. Aftreding van leden van den Gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders van Auierslooit My cngen ter algemeene kennis, dat de tRaad dezer gemeente in zijne vergadering van 14 Juni 11., ingevolge artikel 29b!3 der gemeente wet, bij loting beeft bepaald, dat de navolgende zitling hebbende leden geacht worden voor het achter hun nen naam vermelde kiesdistrict ge kozen te zijn A. aftreding 1897. 1. D. Gerritsen, le district. '2. E. L. Visser, id. 3. G. P. A. Garjeanne, 2e district. 4. Mi. J. C. II. Prikken, id. 5. Dr. P. Gi oeneboom, 3e district. 0. Mr. J. Heijligers, id. B. aftreding 1899. 1. II. W. van Esveld, le district. 2. A. A. Hamers, id. 3. .1. G Kleber, 2e district. 4. A. M. Tromp van llolst, 3e district. 5. Mr. J. G. A. van Zijst, id. C. aftreding 1901. 1. C. .1. D. van Eek, le district. 2. P. van der Want J.Mzn. id. 3. C. T. van Beek, 2e district. 4. M. L. Celosse, id. 5. H. J. Croockewit, 3e district. 6 A. II. van Kuiken, id. Amersfoort, 22 Juni 1897. Burgemeester en Wethouder.^ voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. IIABTELIJKEN DANK betuig ik aan de Redaotiën der lokale^ bladen voor df indertijd gedane kostelooze rdhatsing van mijne oproeping, enfin het bijzon der aan den hooageaehten Gever voor dien^ vergoeding der door mij geleden schade, betreffende op het kantrfor van den inmid dels o ver led «4 Rijksontvanger gestorte <pi voto het krankzin nigengesticht teV's-Boseh be stemde gelden, welken onrecht matig/bezit op anderen" zijn overgegaan. Amersfoort, 24 Juni 1897. H. VAN MANEN, Gf.meentebode. te Baarnivraagt tegen 1 Augus tus eeiY bekwaam, net en een voudig-' R. C. Zonder goede getijjgen onnoo&g zich aog t florT stus biedt (tn, een mpisje van voor Werkmeid MAl-alleeiuriiefst in Amersfoort of outstielfen. Brieven franco, B., aan den Boek handelaar Amerongen. hij een goedj^erntroduceerd Huis in Wijneiy Binnen- en Buiten- landsch gedistilleerd, de -betrek king van op een. der Handelplaatsen van ons land. Aan het depót is tevens {Bodega verbonden. Vereischtengoede referentiën gehuwd, in het vak gereisd I bende, Ên eene borgsom kturnende storten Vyan minsten^-fSOOO. BrievM^jrordgjnepoedigst inge wacht aan het Bur. v. d. Blad onder motto «betrekking". DE NOTARIS te AxrERSFoomiyzal op Vrijdag '1 Juli 1897. 's avonds 5'/i uur, in den hérborg bewoond door A. KOE afin den Hoojjenweg, hoek 'iqf Stiéeg, onder Amersfoort, Ongeveer 8 Hectaren op dj- hofstede' «Klein Stouten- bürgJte Stoutenburg. Vroeger bewo'éjid door Wedwe- A. LOK HORS^ In 8NkJ0 perceelen j^ukfgen vóór den vë^koöjxttrtgf^nominerd te zien. Betaaldag 24 December 1897. V vanaf HOOGE LAARZEN f4.50 HEEREN-BOTTINES .y. -3.25 GEREGEN i SCHOEIEN -2.50 DAME8* $AMGAREltf ELASTIEK LAARZEN - 2.75 DAMES K5700PJ/AARZ. -3.25 c PANTOFFELS van-L -0.60, -0.80 -1.— ENGELSCHE SCHOOLL. - 2.50 Vendor een ruime keuze in fijn ei grof kinderwerk. N.Bi. Maatwerk oil repara tion whrden spoedig epM>illijk geleverd. Ook jjpilkjes op overleer wcixdcWo uzi ebt baar opgezet. Ryf-tegraclit A/368, .AMpRSFOpivT. Tolcphoonnufunier 10. Koopen en verkoopen Elleeten, Coupojis, buitenlandsch Baiji papiei'V en Muntspeciën to meest vljordeeligen koep Sluiten-*- T'i oloiimtëteii en Be- lecniugcn, Dlsëonteereii en ver schaffen wissels op alle bank- plaatsen, zoowel Binnen- als Bui tenland, enz. enz. Het Kantoor is geopend van 93 uur.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2