nieuwe Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. 1 Amerika naar Holland. BINNENLAND. BUITENLAND. No. 54. Woensdag 7 Juli 1897. Zes-en-twintigste jaargang. VEHSCIIIJAT WOENSDAG EN ZATERDAG. Feuilleton. Amersfoortsche Goura ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. H. M. de Regentes heeft den hoogleeraar mr. de Louter te Utrecht tot nu toe belast met het onderwijs in de bestuursinrichting van Neder- landsch-lndië aan H. M. de Koningin, tevens opgedragen onderwijs aan H. M. de Koningin in de bestuursinrichting van Nederland en de grondregels der Staathuishoudkunde te geven. David Bles maakt thans op »Het Loo« 't portret der koningin in baltoilet. »Naar men weet, is Bles zeer doof," schrijft de Prov. Gr. Cl «zoodal het onmogelijk is een gesprek met hem te voeren, tenzij men door een hoorn met zijn oor in gemeen schap komt. Onder het poseeien wordt dus voor de jeugdige Koningin de tijd verkort door voorlezen. H. M.'s Fran- sche lectrice leest haar voor, terwijl de kunstenaar druk schildert en de Koningin-Regentes door adjudant of kamerheer op een vel papier laat schrijven, hetgeen II. M. aan den hardhoorenden schilder te zeggen heeft. Zoo gebeurde het, dat David Bles, plotseling een geheel veranderde uit drukking op het gelaat der jeugdige Koningin waarnemende, zich omkeerde en vernam, dat een spannend tooneel in het voorgelezen verhaal die ge wijzigde stemming veroorzaakt had." H. M. de Koningin-Regentes ontving Zaterdag op het Loo mr. J. G. Gieichman, president van de Tweede Kamer. In verschillende kringen loopt het gerucht, dat enkele besprekingen van H.M. de Koningin-Regentes met enkele raadslieden der Kroon tot resul taat zouden hebben, dat aan den oud minister Pierson de Kabinetsformatie zou zijn aangeboden. Mejuffrouw Cath. van Rennes is door het hoofdcomité voor de in huldigingsfeesten te 's-Gravenhage uitgenoodigd de «officieele" kinder- cantate te componeeren, die der Koningin bij haar feest door 1000 kinderen als aubade zal worden toe gezongen. Door de Regeering wordt voor gesteld artikel 9 der pensioenwet te doen vervallen, met het doel orn tijdelijke diensten voor pensioneering in aanmerking te brengpn, onder voor waarde eener extra bijdrage, waarvoor een proeftijd van twee jaren buiten rekening blijft. Het voorstel betreft ook de tegen woordige ambtenaren, die vroeger tijdelijk waren aangesteld. De beer Gerritsen beeft aan het Bestuur der radicale kiesvereeniging «Burgerrecht" te Leeuwarden op de vraag omtrent de aanneming eener candidatuur voor de Tweede Kamer geantwoord, dat hij daarvoor niet in aanmerking wil komen. De heer Ketelaar, het nieuwe Kamerlid voor Amsterdam, schrijft aan De Bode, het orgaan van den Bond van Ned. Onderwijzers «Geachte kollega's. Voor de zeer talrijke gelukwensen, mij bij m'n ver kiezing lot lid der tweede kamer toe gezonden, betuig ik u m'n hartelike dank. Moge 't mij gegeven zijn, te tonen, dat deze verkiezing voor de onderwijzers werkelik 'n gelukwens waard was. Na hartelike bondsgroet, uw kollega Th. M. Ketelaar. Naar aanleiding van veelvuldig ingekomen klachten van het reizend publiek op de lijnen van de Holland- sclie IJzeren Spoorweg-Maatschappij over het zoeken naar plaatsen en minder nette behandeling door het treinpersoneel, waardoor meermalen aansluitingen gemist worden, welke reclames voor een groot deel te wijten zijn aan de weinige hulpvaardigheid der conducteurs, waaraan zich vooral de jongeren schuldig maken, is door de directie der H. IJ. S. M. een dienst order uitgevaardigd aan de stations chefs. Daarin wordt den chefs gelast zich te vergewissen over de voorkomend heid van het treinpersoneel tegen over het publiek en dat de conduc teurs en verdere beambten, daar waar noodig inlichtingen geven en hulp vaardigheid betraehien en ook zoo mogelijk controleeren. De conducteurs moeten doordrongen zijn van hun verplichtingen om voorkomend te zijn jegens het reizend publiek. Naar wij vernemen moet de heer Oscar Carré voornemens zijn, na afloop van het seizoen te Sche- veriingen, den circus Carré te ontbin den en zich geheel uit de zaken terug te trekken. De paarden zouden worden overge nomen door zijn zwager, den heer Salomonski, te St. Petersburg, aan wiens circus vermoedelijk de jonge Carré's zullen verbonden worden. Carré zelf zou zich metterwoon to Keulen vestigen, waar ook de secre taris die hem zooveel jaren ter zijde stond en lief on leed met liern deelde, (de heer Rabe), zal gaan wonen. Het bestuur van den Algemee- nen Wieli ijdersbond heeft de leden weder ten zeerste aan zich verplicht met het uitgeven van een gids, be vattende tal van wetenswaardigheden voor wielrijders en in de eerste plaats voor de duizenden bondsleden De gids bevat de namen der Bonds-offi cials, hunne zetels en woonplaatsen, consuls en afdeelingconsuls. tijdwaar- nemers enz Tot den Bond zijn thans reeds 92 vereeniginger. toegetreden, er zijn 200 bondsrijwielherstellers en ruim 320 bondsliötels en bondscafés. Voorts is in het boekje opgenomen de teekening van een rijwiel met. duidelijke omschrijving der onder dooien. Het aanschaffen van i ij wielen vol gen bondsgarantie, de douanebepa lingen van alle Europeesche landen, de aanvragen om permis de libre circulation voor België, de tolbepi- lingen voor rijkstollen en ten slotte bet doel van den Algenieenen Ned' Wielrijdersbond worden uitvoerig in deze Wielrijdersgids omschreven. Door bet bestuur van'tUtrechtsch Paardenstamboek is een belangrijk besluit genomen. Om de paarden uit die provincie waardig te vertegen woordigen op de tentoonstelling van hengsten en merrien, vanwege de «Hollandsche Maatschappij van Land bouw" te 's-Gravenhage te houden op 23, 24 en 25 September a. s., is n.l. bepaald, dat voor hen, die zullen deelnemen aan eene inzending van wege bet U. P. S (hoogstens 14 stuks) zullen betaald worden de inleg- gelden, kosten van vervoer en hooi en stroo, terwijl de te behalen prijzen voor de eigenaars blijven. De algemeene Nederlandsche Vre debond beeft te 's-Gravenhage zijne vergadering gehouden, onder voorzit terschap vail Mr. Breukelman. Twee nieuwe bondsafdeelingcn waren ver tegenwoordigd. Het getal afdeelingen is, blijkens het verslag, toenemende, doch de finan- cieele krachten van den Bond blijven zwak. Eene poging om te Amster dam eene afdeeling te vestigen, is mislukt. Het voorstel der afdeeling 's-Gra venhage. om liet Jaarboekje te vervan gen door kleiner en frequenter ver schijnende geschriften, vond bestrij ding. Men wilde liet Jaarboekje als historische legger behouden. Inmiddels werd ingenomenheid be tuigd met de bereidwilligheid der pei s, oin berichten en mededeelingen van den Bond in de dagbladen op te ne men. Tot liet'doen van periodieke mede deelingen in aangenomen vorm aan de pers, ook de kleinere, werd dooi de vergadering besloten. Omtrent de door 's Gravenhage gestelde vraag: Welke houding d« Bond zal aannemen tegenover de „Wereldbond van Viede" en het vri internatio laai verkeer, gaf de Voor zitter te kennen, dat voorshands geer meerdere aaneensluiting moetgezoclit maar eene waardeerend afwachtende houding gevolgd worden. Naar aan leiding van een voorstel der afdeeling Groningenom pogingen aan te wen den tot samenwerking met werklie den vereenigingen, nam liet Bestuur lie denkbeeld in overweging om werklie denvereenigingen tegen kleine contri butie „en bloc" tot tiet lidmaatschap toe te laten. Tot leden van hel Hoofdbestuur werden herkozen de heeren T. G. van Eek en A. Tel ting Duizenden kilo's aardbeien zijl de vorige weck uit Beverwijk en om streken naar Engeland verzondende piijs die hiervoor wordt gemaakt, is met liet oog op de transportkosten niet boog. Te Baarn beeft zich een commissie gevormd tot het aanbieden van eer huldeblijk aan de Koningin-Regentes bestaande uit de heeren: jhr. mr. B Tb. de Beaufort G. van Merkesteyn, K. K. 11. toe Laer, jhr. L. van Beyma J. J. Goseling, A. van Leersum, W van Oosterom, mr. F Pen, jhr. L. D Rutgers van Rozenburg en H. Vilaars. Over de vredesonderhandelingen komen vage en tegenstrijdige berich ten. Volgens een telegram van gistei uit Konstantinopel hebben de gezanten in een nota aan de Porte verklaard, dat de toestand zoo niet langer kan blijven, liet schijnt dat men hel vooral niets eens kan worden ovei de grenswijziging. Uit Athene telegrafeert men Zoo- Fidelia usque ad mortem. DOOB BLACK. 11) Ik vloog op zijn arm aan en scheurde zijn mouw open. Verstomd liet hij zijne hand zakken en nu keerde zijne woede zich tot mij. Trees deed in eens de deur open en riep: «Weg Dollar, maak dat je weg komt.» en zij vloog mij na, de deur uit. Ik kwam dien avond niet meer in huis en den volgenden morgen, zag ik Trees met een bundeltje onder haar arm het huis uitgaan. Ik liep met haar meê, doch dicht bij Shelton gekomen, joeg zij mij terug. Zij riep, «Dol, Dol, ik kan je niet meènemen, beste hond, ga toch terug." Ik moest dus wel terngkeeren. Ook kon ik Karin's graf maar niet zoo verlaten. Toen ik in huis wilde komen, hoorde ik Zoutman zeggen „zoo'n gemeen beest, om zijn baas aan te vallen." Als ik had kunnen spreken, zou ik geant woord hebben. „Jij bent mijn haas niet, ook nooit geweest." Altijd had hij mij uitgescholden, mij altijd ver weten dat ik lui was, ieder stukje brood dat een ander mij gaf (hij zelf had mij nooit iets te eten gegeven) had hij mij misgund. Ik had een hekel aan dien kerel. Op dien middag, lag ik voor de farm, op de prairie, toen ik eene vrouw zag aankomen. Zij hield een papieren zonnescherm boven haar hoofd. Zij had een wollen kaper op even als de vrouwen der farmers, doch voor 't ove- rige was hare kleeding anders en zij zag er ook anders uit. Zij deed mij aan Karin denken. Dezelfde groote oogen, doch terwijl die van Karin blauw waren, waren de hare donker bruin, 't waren precies hondenoogen, daar is ook zoo iets droevigs in, vind ik. Zij had zwart haar en een bleeke geelachtige tint. Ik vond haar zeer mooi, wij honden zijn zeer gevoelig voor schoonheid. Gewoonlijk blafte ik als er iemand voorbij kwam, som tijds zoo erg, dat de menschen het erf niet op durfden te gaan. Zij kwam regelrecht op mij toe, ik stond op en ging haar kwispelstaartend te gemoet. Ik was gewend dot de meeste menschen bang van mij waren, doch zij toonde niet de minste vrees en in eene taal die ik niet verstond, zeide zij iets tot mij. O wat klonk die stem liefelijkzij streelde mij en ik likte hare hand. Ik liep met haar meê het erf op en naar het huis. «Wel heb ik van mijn leven» hoorde ik vrouw Zoutman zeg gen, «zie dien hond eens, die loopt te kwispelstaarten en anders is hij zoo nijdig tegen vreemden." »Mag ik binnenkomen, zeide de vrouw, ik ben uwe nieuwe buurvrouw en kom eeus kennis met u maken. »Ja wel, juffrouw» antwoordde vrouw Zoutman. Zij liet »de dame,» want ik hoorde haar naderhand zoo noemen, in de mooie kamer, en ik liep meê, zonder dat iemand er op lette. Ik mocht er anders nooit inkomen. Yrouw Zoutman ging naar de keuken om koffie te zetten. Kom hier, liefje, zei de dame tot Jannetje, hoe heet je?» »Ik heet Jannetje Zoutman,» zei het kind. »En hoe heet die hond »Die hond, dat is Dollar, hij is stout geweest en nu zal vader hem morgen kapot maken.» "Kapot maken, hoe meen je dat kind?» »Yader zal hem doodslaan.» Juist kwam vrouw Geertje binnen met de koffiekan en een blad kopjes. »Wel, zei ze, wat ziet die hond toch aan je, die zit met zijn kop op je knie, en hij is anders geen alle- mans vriend.» »'t Is een lief dier en mooi ook, antwoordde de dame daarop maar, wat zegt uw dochtertje toch. «Yader zal hem morgen kapotmaken, wat beteekent dat?» »Ach ja ant woordde Geertje verlegen, mijn man houdt niet van hem, die zegt <lat die hond lui is.» Ach, ik wist dat ik in de oogen van Zoutman nog een ander gebrek had, een groot gebrek, en dit was mijn eetlust. Ik was zoo hongerig, en ik had voedsel noodig en d a t was mijn gebrek. Want eten kost geld. Van luiheid was ik mij nooit bewust geweest. »Die mooie hond doodmaken, zei de doukeroogige vrouw daarop, wel dat zou zonde en jammer zijn. Geef hem dan liever aan mij.» »Nu, zeide vrouw Zoutman, als gij hem wilt heb ben, dan kunt gij hem krijgen.» «Gaarne, doch dan geef ik u eeu Dol lar voor hem, en een mooi jurkje voor dit lieve kindje,» zei zij, Jannetje naai zich toetrekkende. »0, zei Teunis, dit inmiddels binnen was gekomen, wat ben ik blij dat gij Dollar krijgt, beter dan dat hij werd doodgemaakt, ik houd zoo veel van hem.» Toen de dame heenging, sprak zij met vrouw Zoutman af, dat Teunis mij den vol genden dag zon komen brengen en dan de Dollar en het jurkje in de plaats zou krijgen. Toen Zoutman t'huis kwam vertelde zijne vrouw hem, dat zij mij zoo goed als verkocht had, dus dat hij mij°niet dood behoefde te maken. Des te beter, zei Zoutman, ik kan dien hond niet meer zien, sinds hij mij aangevallen heeft. Heb je 't mensch wel gewaar schuwd dat het zoo'n valschen rakker is?» Weineen, want hij volgde haar als hare schaduw, 'k heb nog nooit zoo iets gezien,'t was alsof het mensch hem betooverd had, zoo vriendelijk was hij tegen haar. Ja, zij had mij als het ware betoo verd, dadehjk toen ik haar zag. 't Wa- alsof haar een lichtglans omgaf. Zi

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1