Mil: 2 'IIIOIISOiVN TIIKE. GEMENGDlviEIÜWSr dra de vrede zal zijn geteekend, zal de oorlogsschatting dadelijk worden betaald aan Turkije, hetwelk daarop onmiddellijk Thessalië zal ontruimen. De regeering te Athene onderhandelt reeds over een leening voor de oor logsschatting. In België is een groote werkstaking uitgebroken weer in de Borinage. De staking laat zich ook nog al dreigend aanzien. Reeds zijn van Bergen troepen verzonden naar de bedreigde streek en ook het 3e linie-regiment, in gar nizoen te Ostende heeft bevel ont vangen zich gereed te houden. De reden der staking schijnt tame lijk nietig te zijn. De bestuurders van sommige mijnen hadden een nieuw reglement ontworpen en aangeplakt, een reglement trouwens, dat bijna geheel overeenkomt met het oude en geheel steunt op het model aangeno men door de Nijverheids- en Arbeids raden van de Borinage, dus ook door de werklieden, die allen socialistisch zijn. Maar de arbeiders van genoemde mijnen schijnen zich boos te hebben gemaakt, dat men hen niet vooraf' gekend heeft in dit nieuwe reglement In elk geval neemt de werkstaking zeer toe. De socialistische leiders der werk lieden wilden eerst deze strike be letten, maarzij moesten zwichten voor den aandrang der werklieden; de stroom wies hun boven 't hoofd. Thans gaan zij rnet de arbeiders mee en hebben zij voor deze een ander regle ment opgesteld, dat echter de mijn- besturen niet willen en kunnen aan nemen, wijl het artikels bevat, die de werkzaamheden in de mijnen geheel zouden veranderen. En terwijl in de kolenmijnen de werklieden niet willen werken, mogen de ardeiders in de glasblazerijen om Charleroi het niet, want deze staan alle stil uit gebrek aan arbeid. De eene fabriek na de andere sluit, en honderden arbeiders loopen gedwon gen leeg. Nog ontzaglijk grooter uitbreiding dan de werkstaking in België, neemt die in Amerika aan. Deze is Zater dag jl begonnen en breidt zich nu al uit over Pennsylvanië, Indiana, West-Virginië en Illinois. 250.000 werklieden nemen er aan deel. De stakers vei langen een loonsverhooging van 9 Amer. cents per ton. In Transvaal heeft men op Zondag 13 Juni den «Dag van verootmoedi ging" gehouden. De Volksstem van 12 Juni schrijft daaromtrent: «Morgen zal door het grootste ge deelte van Zuid-Afrika de Zondag gewijd worden aan liet nederig gebed tot God om Hem te smeken Zijn slrallende hand van dit ons wereld deel af te nemen. Koortsziekte onder de mensen, runderpest onder het vee, oorlog en ellende drukken reeds lange tijd op was schoon, doch wat de grootste schoonheid aan dat lief gelaat gaf dat was de goedheid die men er op las, die als het ware uit hare oogen straalde. Den volgenden morgen, deed Teunis een touw om mijn hals en bracht mij een half uur ver naar de naaste farm. Daar stond mijne lieve bekende van den vorigen dag en naast haar een oudachtig Heer met grijs krullend haar. Ik vloog naar haar toe. «Ben je daar, lieveling, zoo ben je daar nu» zeide zij, met eene stem die mij weder aan Karin deed denken. «Ja, zei Teunis, je moet het touw maar houden, want hij moet vastgelegd worden, anders loopt hij stellig naar ons terug." «Kom hier, mannetje, zei de oude Heer, laat ik je eens bekijken. Wel vrouw, dat is een mooie hond, doch wat is hij mager zei hij, terwijl hij mij langs den rug streek. «Hoe heet hij ook weer vroeg hij aan Teunis?» «Dollar." «Nu wij zullen hem een anderen naam geven, want die naam bevalt mij niet.» Wat mij betreft, die naam beviel mij op dit oogenblik zeer goed. Had niet een Dollar mij nu pas het leven gered? Teunis ging terug met den Dollar en een lap mooi goed voor een jurkje voor Jannetje. Wordt vervolgd.) ons. Van alle zijden komen de meest hartverstijvende berichten en voorzeker was het goedgedaeht van de President van de Vrijstaat om alle Regeringen in Zuid-Afrika uit te noodigen op de 13e Juni gemeenschappelik te smeken dat deze geesels aan ons mogen voorbijgaan. Meer dan ooit zal de dag van mor gen betekenis hebben omdat de Z. A. R. tans niet alleen staat in haar gebed. Dringender dan ooit zal de bede tot God opstijgen en bijna geheel Zuid- Afrika zal zich verootmoedigen om door het afsmeken van vergeving voor de zonden, de straffende hand des Heeren af te weren. De Regeeringen gaan de volken in het gebed voor en van de hoogstge- plaatsten in de lande tot de grring- sten zullen zij morgen naast elkander nederknielen en bidden in veroot moediging des harten, dat ziekte, oor log en armoede niet langer zo zwaar ons zullën teisteren. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De tweede luitenant E. D. van der Sleesen, welke belast is met de opleiding en vorming van miliciens tot Militair Wielrijder benevens de Mr. Geweermaker H. G. Drabbe, bei den van hel 5e Regiment Infanterie, worden van 2026 Juli a.s. te Am sterdam gedetacheerd om aan de rijwielenfabriek Simplex onderrichtte ontvangen in de samenstelling, her stelling en behandeling van de rijwie len die door genoemde fabriek aan voormeld korps zullen wo den geleverd. De sergeanten G. Klepper, J. Pe ters, J. L. Schuurman, A. van der Slooten, G. Teunissen en 11. J. Tieman allen van het 5e Regiment Infanterie leerlingen van het le Studiejaar bij den Hoofdcursus, hebben aan het over gangsexamen voldaan, en zullen in verband daarmede op 1 October a.s. in het 2e Studiejaar van die Inrich ting overgaan. De eerste luitenant kwartier meester J. H. Salomon, van het 5e Regiment Infanterie, thans gedeta cheerd bij de Permanente Militaire Spoorwegcommissie is bij beschikking van den Minister van Oorlog, op zijne aanvrage, ter zake van hchaamsgebie- ken alzoo krachtens punt 4 van art. 38, der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad No. 128) op non activiteit gesteld. De soldaat K. Speijer van het 5e Regiment Infanterie die met gun stig gevolg een cursus aan de Am- sterdamsche Huishoudschool heeft doorloopen is door den kolonel Regi ments commandant bevorderd tot korporaal kok. Op 15 16 en 17 Juli a.s. zal het schriftelijk gedeelte van het toe latingsexamen tot den Hoofdcursus worden gehouden en waaraan zal wor den deelgenomen door de sergeanten C. C. Schmoutziguer, H. J. Ephraim, W. A. L. Soetbrood Piccardt, J. J. de Kroes en H. A. Fischer, allen leer lingen van liet 2e Studiejaar van dun cursus bij het 5e Regiment Infanterie. Dinsdagmiddag had de koper slagersknecht J. v. E. het ongeluk uit den nok van een in aanbouw zijnd huis in de korte Bergstraat tc vallen. Zwaar gekneusd werd hij op genomen en nadat hem ter plaatse geneeskundige hulp was verleend, per brancard naar zijne woning overge bracht. Door de Classicale Vergadering te Amersfoort gehouden, zijn de vol gende benoemingen gedaan Tot lid van het classicaal bestuur werd benoemd ds. W. H. Stegenga, te Oud-Loosdrechttot diens secun dus ds. J. Visser, te Woudenberg: tot scriba-quaestor ris. G. van Kem pen, le Westbroek tot secundus van den scriba ds. G Mansvelt, te Amers foort; tot secundus van den quaestor dr. 11 11. Mëulenbelt, te Baarn; tot lid-ouderling de heer J. B. de Beaufort, te Woudenberg; tot diens secundus mr. A. J. de Beaufort, te Leusden. In plaats van ds. G. van der Giesen, te Leusden, die in September vertrekt naar Rotterdam, werd tot secundus van het lid dr. H. II. Meulenbelt, benoemd ds. D. P P. Brans, te Soest. Het Synodale reglement op de be noeming van ouderlingen en diakenen en de beroeping van predikanten werd met atgemeene (43) stemmen onaan- neemlijk verklaard. Slechts 4 leden keurden de bedoeling goed, die aan dit reglement ten grondslag ligt. Het Reglement op het beheer dei- kerkelijke goederen werd verworpen slechts 11 leden verklaarden zich er vóór. Mr. P. J. F. van Voorst Vader wenscht bij de aanstaande verkiezing voor leden van den Gemeenteraad niet in aanmerking te komen. De heer J. Z. Kerkholl, adspirant- landmeter bij hut kadaster hier, wordt 1 Augustus gedetacheerd naar Velp, bij Arnhem. Aan het eind-examen van het Gymnasium hier heeft alsnog voldaan de heer A. van Esveld. Bij het Concours Hippique te Tilburg, Zondag op de terreinen der Tilburgsche Wielei baan gehouden, werd in het Concours voor het schoon ste en best gaande rijpaard .le le prijs behaald door Deary," vosmerrie van den heer G. J. Mans, le luit. esc ord. Amersfoort. Naar wij vernemen hebben eenige heeren het plan opgevat bij gunstig weder hedenavond ten 8 ure door het Beijersche strijkorkest in den tuin van den heer Otte, café »'t Boompje" alhier een concert te. doen geven. De entree tot den tuin is, onder voorbehoud, vrij. Dat het Arnersfoortsche publiek toone, door een talrijke opkomst, het streven van die heeren te waardeeren. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden verzonden van het Postkantoor te Amersfoort over de lste helft der maand Juni. 1 Wildenborg, Amsterdam. 2 J. Muller. Midlaren. 3 H. v. Leusden, Rijswijk. 4 W. van Rekum, Rotterdam. 5 Brouwer, Tiel. 6 W. Koppers, Utrecht. 7 Mej. D. v. d. Belt, 8 J. Nagel, Watergraafsmeer. 9 G. J. Mohringer, Briefkaarten. I D. de Haan, Rotterdam. Uit het Buitenland terug ontvangen. 1 J Eising, Epe. 2 id. id. 3 P. Boerhof. Balberg. 4 S. G. Caminha, Wildfonlein. 5 id. id. 6 E Timmerman, id De hond op het tooneel. In een dei Parijsehe zomertheaters is thans een Engelsch sensatiestuk in studie waain aan honden bijna even belangrijke rollen zijn toegedeeld als aan de artiesten. Het is een drama a grand spectacle en zonder de hon den kan de boeiende handeling zich niet ontwikkelen. Daar heeft men: le den hond Towser, die het mes verwisselt, dat de moor denaar van een rijke zonderling met opzet naast het lijk liet liggen, voor een ander mes, en bewaart daardoor zijn meester voor een vreeseiijk lot; want het mes, dat de moordenaar liet liggen, moest de schuld wei pen O]) den onschuldige!) lieer van den braven hond2e de hond Leo steelt een vergiftlcsclije uit den zak van een anderen grooten schurk en voorkomt daardoor den dood van den erfgenaam eens miljonairs, 3e de New-Fouridlander Juno redt een meisje, wier liefde onbeantwoord wordt, uit het water; 4e de dog Ned. springt een schuik, die smadelijk lachend naar dezen zelfmoord kijkt, naar de keel. Daarmede is het nog lang niet uil. Het vijfde tafereel laat ons het geredde meisje zien, met sterke touwen vastgebonden aan de spoorwegrails, waarover in het volgende oogenblik de sneltrein zal gaan; de baanwach ter zit bedwelmd in zijn huisje. Als niet binnen enkele minuten het fee- ken «gevaar" wordt gegeven, kan geen macht ter weield de ramp ver hoeden. Dat weet de hond Dac;hij snelt in het baanwachters huisje en trekt den wachter den met chloro form gedrenkten doek van het hoofd, maar deze is zoo bedwelmd, dat hij niet begrijpt wat hij moet doen. Ge lukkig is nu de poedel Prince in de nabijheid de banden van de geboeide door te bijten, hot signaal-toestel op «gevaar" te stellen, is voor dit beest maar een kleinigheid. Het slot-tafe- reel speelt voor het hok van den poedel Heros, die onder het stroo het «echte testament« verborgen houdt, hetwelk dient om de deugd te beloonen. De fam. T. te M. een plaatsje niet ver van Rotterd. gelegen aan een onzer grootste rivieren, had een alleraardigsten slim men hondinder daad had men meermalen opgemerkt dat Cas zeer goed luisterde en vaak van voorgenomen plannen goed op de hoogte was. Het was dus een groote leleurstelling voor de fam.. in het bijzonder van de beide jongens dat Cas in eens spoorloos verdwenen was, dat niemand hem had gezien en dat alle moeiten om het trouwe beest op te sporen tevergeefsch waren. Zoo verliepen eenige dagen en ging de Heer T. voor zaken naar Rotterdam, verbeeld u echter zijne verwondering toen hij in de Hoogstraat gekomen zijn hond tegenkomt, de bewuste en lang vermiste Cas, ook de hond her kende zijn baas en was vol liefdesbe tuigingen, het beest zag er evenwel zeer vuil uit, en had blijkbaar grooten honger, waarom de Heer T. onmid dellijk een restaurant binnen ging en zijn hond een flinke maaltijd het voor zetten, waaraan Cas heerlijk smulde, daarna ging het naar den hondenbaas en werd Cas gewasschen en geknipt en zag hij er wèer spoedig netjes uit; de baas en de hond waren blijkbaar even blij. Na eenig nadenken wat hij verder met den hond zou doen die hem onmogelijk op de beurs en elders kon volgen besloot de Heer T. den hond op de boot te bezorgen, hij werd afgegeven aan den Kaptein met verzoek om te M. aan te leggen en den hond aan wal te zetten, dan zou Cas zijn weg wel vinden. En zoo was het ook de fam. T. kon zich evenwel niet begrijpen waar Cas zoo netjes van daan kwam en de jeugd was wat blij vooral om het hun vader te kunnen vertellen, en toen ze bij diens terugkomst alles vernamen steeg aller verbazing ten top. Wat was er nu gebeurd waar door de hond in Rott. was gekomen Het trouwe dier was met koopmans goederen van den Heer T. mêe naai de boot en Rott. gevaren van daar mèegegaan naar het pakhuisde knecht daar kende den hond niet en had het goede dier des avonds op straat gezet, van daar was zijn zwerftocht begonnen en op toevallige wijze vond Cas zijn meester weer. Historisch. De weergesteldheid iu Juli volgens Falb. Het eerste derde gedeelte van deze maand zal in het algemeen betrekkelijk droog zijn. Onweders zijn in grooten getale alleen in het Westen en Zuiden waarschijnlijk, maar ook deze zullen meestal niet van groote neerslagen vergezeld zijn. Eerst met het begin van het tweede derde gedeelte is eene aanzienlijke toeneming van regen te verwachten. Speciaal zullen de onwe ders veelvuldig zijn, terwijl in liet laatste derde gedeelte, waarin de re gens eene aanzienlijke sterkte berei ken, de onweders betrekkelijk zelden voorkomen. De hoogste temperatuur zal men aan het einde van het eerste derde gedeelte hebben, waarop koel weer volgt, terwijl in het laatste derde gedeelte over het geheel eveneens slechts zelden eene verandering van het koele weer te verwachten is. I5 Juli. liet weer is inliet alge meen droog. Alleen in de laatste da gen nemen de neerslagen tengevolge van plaatselijke onweersbuien eenigs- zins toe. In het algemeen dragen deze dagen een droog karakter met hooge temperatuur. 610 Juli. De onweders verdwij nen. De droogte houdt aan. liet weder blijft voortdurend warm. II23 Juli. Er volgt eene weers verandering. De 14de is een critieke dag, theoretisch van den 2deri rang. Van den II en af zijn sterke neer slagen en in de eerste dagen vooral talrijke onweders te verwachten. De regens houden aan en bereiken om streeks den 13en, 18eri en 23en eene aanzienlijke uitbreiding en sterkte. De temperatuur blijft in deze groep van dagen betrekkelijk koel. 24—26 Juli. De regenbuien houden een paar dagen op. De temperatuur blijft nog tamelijk koel. 2731 Juli. De 29e is een met sterke zonsverduistering verbonden ciitieke dag van den 2den rang, en dientengevolge zullen van den 26sten af de neerslagen weer aanzienlijk toe nemen over eene groote uitgebreid heid. In dezen termijn zijn talrijke onweders te verwachten, die zich nog tot over de laatste dagen voortzetten en hier en daar wolkbreuken tenge volge hebben. Boos weer in 't buitenland. We mogen hier in Nederland wel tevreden wezen. Van alle kanten in het buitenland komen berichten van onweders, stormen, hagelslag, over stroomingen. Zoo meldt men bijv. weer uit Zuid-Frankrijkde Save, een zijrivier van de Garonne, is buiten haar oevers getreden. Tengevolge daarvan zijn verschillende dorpen ge teisterd. Te l'lsle- en Dodon bijv. zijn 10 huizen verwoest en 13 men sehen verdronken, te Saint Laurent zijn 30 huizen vernield en 3 personen omgekomen. Een hevige storm beeft gewoed in het Weinsberger dal, een der vrucht baarste streken in Wurtemburg. De veldgewassen zijn geheel verdwenen geen halm, geen spruitje is meer te zien. Waar voor enkele dagen gol vende graanvelden te zien waren, en vruchtdragende boomgaarden, bemerkt men nu slechts stoppelvelden en bla- derlooze boomen. In vele dorpen en vooral in het stadje Oehrmgen zijn do meeste huizen met planken gedekt, omdat er geen dakpannen meer in voorraad zijn. De vensterruiten zijn schier alle vernield, op de straten liggen hoopen pannepuin en glasscher ven. De schade is niet te berekenen, zegt men. Ook in Elzas-Lotharingen heeft het zeer geonweerd en vooral gehageld. Van 16 dorpen is de geheele oogst vernield, wat een schade vertegen woordigt van 3 miljoen mark. Een oplichter. Een vreemdeling, die zich bekend stelde als als graaf de B. uit Frankrijk, is na eenige dagen is een groot hótel te 's Gravenhage te hebben gelogeerd, Zaterdagavond met de noorderzon ver trokken. Na zijn plotseling vertrek is men tot de ontdekking gekomen, dat hij een juwelier te dezer stede voor een groote som aan diamanten heeft opgelicht en dat hij bovendien den portier van zijn hótel er nog voor 50 had laten inloopen. De politie is met deze feiten in ken nis gesteld. De tweede stad der wereld. Van 1 Januari 1898 af zal New-Yoik den tweeden rang innemen onder de groote steden der wereld zooals men weet, staat Londen bovenaan. De gouverneur van den staat New-York heeft de onlangs door het Wetgevend Lichaam van dezen staat aangenomen wet bekrachtigd, volgens welke alle voorsteden der Amerikaansche hoofd stad bij New-York worden gevoegd. Deze voorsteden, tegenwoordig nog zelfstandige' gemeenten, die tusschen 100,006 en 200,000 inwoners tellen, zijn Bruoklijn, Richmond, Flushing, Jamaica, Long Island city, New ton, East and West Chester. Ten gevolge der aanhechting dezer groote gemeenten aan New-York zal deze stad 1 Januari a.s. een bevolking hebben van meer dan 3 200,000 zielen. Het genoegen geen geld te hebben. Een student te Freiburg schetst in een der daar verschijnende dagbladen dit genoegen op de volgende wijze: „Ik kom op een middag heel verge noegd door hel bosch wandelen, dat naar het mooie waldsee voert; daar springen plotseling twee kerels achter een boom weg eu roepen op verschrik kelijker! toon uit: „De beun» of het leven!Kalm glimlachend haal ik daar op mijn volkomen ledige beurs te voorschijn en geef ze hun. De verblufte gezichten der slrmkroovers, toen zij in de ledige portemonnaie keken, zijn een voudig niet te beschrijven. Ik zei tot hen: „Mijne heeren, u hebt mijn beurs verlangd, daar is zij, geld heb ik echter geen i ooden duit, mijn wissel is n 1. nog niet aangekomen. Was hij er, dan zou ik u gaarne een glas bier off'ree- ren." Hoogst onaangenaam verrast, eischten zij daarop driftig en met vree- selijke gebaren mijn horloge, „Dit," zeide ik, „kunt ge in den lomberd halen daar zit het vastDat was den beiden mannen te veel. Zij lichtten hun niet meer heel moderne hoeden op en gingen met een zuur gelaat verder, terwijl ik hun heel hoffelijk een een goede reis en betere zaken wensch- te. Toen ging ik naar huis met de hoop dat de brievenbesteller er met een aangeteekenden brief was geweest, wat dan ook werkelijk het geval was." Verkiezings-ui. Vraag: «Wat is 't werk der stem- opnemers?" Antwoord«Te constateeren dat wit zwart is!" Tavenu.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2