BIN MEN LAND. CIJFEII2 TllOllSOrS THEE. GEMENGD NIEUWS. beschouwing van de dingen beoordeelt onder het bezigen van namen, niet bepaald streelend voor ons gevoel van eigenwaarde, laten wij dat alles aanvaarden ter wille van het bezielend element, in al die utopiëen aanwezig, en met al den ernst, die in ons is, trachten kaf en koren te scheiden om het laatste op onzen molen te vermalen, in onze bakkerij tot brood te verwerken. Doch laten we dan tevens ter vermijding van verspilling in tijd en in krachten den jongeren duidelijk maken, dat ons niet onbe paald meegaan niet voortvloeit uit ijverzucht, geen protest is tegen den natuurlijken loop der dingen, maar alleen de uitdrukking is van de over tuiging, dat elke verandering, welke ook, niet kan zijn een opheffing, niet mag zweven in de lucht zonder samen hang met hetgeen bestaat, dat zij, om blijvend le zijn, moet voldaan aan de eeuwige wet der wetenschap. Er zijn ouderen, die vliegensvlug zich aansluiten bij elke uitbarsting van jeugdige hervormingsijver, en hun tijiigenooten, die niet hetzelfde doen, uitmaken voor mummies. Evenzoo zijn er grijsharigen, die het kleed der jongelingschap aantrekken en haar vonken spattende levenslust nabootsen Beide begaan dezelfde soort van dwaasheid. Nog één opmerking. Wat, in het «optreden" den jongeren met hun geavanceerdbeid tegenover den kal meerenden invloed van een ouder geslacht, dikwijls weerzin wekt, dat is de toon. Het ontbreekt niet aan honderdtallen van voorbeelden op elk gebied, die deze grieven steunen. Dat pleit in elk geval, niet te gen hun denkbeelden alleen tegen liuu begiippen van wellevendheid. Of misschien ook dat niet eens. Mis schien is 't slechts een quaestie van smaak, of van mode. Een leelijke mode, zoo men wil, maar van welker tijdelijke heerschappij ook nog andere dingen blijk geven. We zijn nu een maal in een tijd van forsche klanken, helle kleuren, van reclame en geschet ter; wie of wat opgemerkt wil wor den, moet die mode volgen. Zij zal, evenals elke andere op zeker oogen- blik uitgediend hebben, en dan hopen we ook weer te bemerken, dat ieder, die meerit iets te moeten zeggen, dit doet op gepaste wijze, zonder ziehzel- ven een brevet van ruwheid te geven. Tot zoo lang moeten we ons ei maar in schikken. Een der Haagscbe correspon denten van de Telegraaf schrijft: Kan ik u thans met genoegzame zekerheid berichten, dat de heer Roëll deel zal uitmaken van het ministerie- Pierson. Voorts ben ik zeer bevestigd in mijn rneening, dat prof. Drucker zal optreden als Minister van Bmnen- landsche Zaken, terwijl mijn vermoe dens omtrent het optreden van een ander hoogleeraar aan eene andere iioogeschool als Minister van Justitie rnede eenigermate zijn versterkt ge worden. Daar deze vage aanduiding, waar van ik mij voorzichtigheidshalve be diende, bij sommige lezers tot een zonderling misverstand schijnt te heb ben geleid, wil ik thans, hoewel het een vermoeden blijtt, den naam noemen van den Utrechtschen hoogleeraar Molengraalï, strijder voor de opheffing eerst door beet had laten nemen. Ein delijk kwamen wij te New-York aan. Wij gingen daar in een groot huis dat noemden ze een Hotel. Ik werd vastgelegd op eene soort binnenplaats welke aan alle zijden door galerijen overdekt was. Hier in New-York zag ik geen sneeuw meer, maar den ge- heelen weg waarlangs wij heen ge spoord waren, lag het soms nog 5 4 6 voet hoog aan de kanten. Ik kreeg in dat Hotel goed eten en ben een paar keer met mijn meester gaan wandelen, doch altijd aan den ketting, daar mijne meesteres zoo bang was dat ik weg zou raken. Er rijden namelijk in New-York altijd wagens rond om honden op te vangen. Men vangt niet alleen los loopende hon den opdoch men lokt ze uit de tui nen en erven. Want voor iederen hond die ze opvangen, krijgen ze 40 cents (f 1.) premie. Die honden wor den dan in (the dog pound,) of be- waarhuis voor houden gebracht. Daar bewaart men ze nog twee dagen en komt hun meester hen binnen dien tijd niet opeischen en loskoopen dan worden zij allen afgemaakt. Zoo menschlievend mogelijk! Door ver van het verbod naar het onderzoek van het vaderschap. De portefeuille van Marine zal, als ik mij niet zeer bedrieg, terugkeeren tot den voorlaatsten titularis, den heer Jansen, die met den tegenwoordigen formateur zitting had in het ministerie- Van Tienhoven. Indien de geruchten omtrent het optreden van den kolonel Van Dam van Isselt als Minister van Oorlog juist zijn, dan zou ons dus nog alleen de naam ontbreken van deri toekomstigen Minister van Buitenland- sche Zaken. Hoe het daarmede staat is mij ten eenenmale onbekend. Volgens de laatste berichten is het nieuwe ministerie aldus samen gesteld Pierson, Kabinetsformeeider, Kinan- ciën. De Beaufort, Buitenlandschb Zaken. Cort van der Linden, Justitie. Goeman Borgesius, Binnenl. Zaken. Cremer, Koloniën. Jansen, Marine Eland, Oorlog. Lely, Waterstaat. Onze Schutterij. Niemand zal kunnen tegenspreken, zegt E. in het «Militair Weekblad", dat er bij de meeste schutterijkorp sen in weerwil van de zoo gebrekkige. 70-jarige wet, nog een tamelijk resul taat bereikt wordt en dat de troep dikwijls een vrij goed figuur maakt, ook al zijn de oefeningen weinig in getal en is de tijd van haren duur ge heel onvoldoende. Dat is in hoofdzaak toe te schrijven aan den over het algemeen kalmen en ordelijken geest, welke onze schutters bezielt: zoo gauw de leiding in goede handen is, onderwerpt zij zich zij het al niet met genoegen, dan toch met berusting aan den voor velen grooten last, dien de oefeningen medebrengen. En dien last moet men wezenlijk niet te gering achten, «aar de groote meerderheid tot den werk mansstand behoort en dikwijls, vooral in drukke tijden, niet alleen een groot geldelijk verlies lijdt, maar ook bloot is gesteld aan liet bitse humeur van patroon of werkgever, die hun wei k- kracht op dat oogenblik slecht kan missen Wat zou nten nu niet met een troep kunnen bereiken, die onder zulke om standigheden toch zijn beste beentje voorzet en meestal erg gewillig blijkt te zijn, indien de wet nteer toestond aan oefeningstijd en vooral gelegen heid gaf, eene billijke schadeloosstel ling toe te kennen aan hen, die dit voor vrouw en kind noodig hebben? Wij gelooven veel, zeer veel, en dal dan zonder hooge onkosten eene voor Nederland zeer bruikbare legerreserve ware te vormen, eene legerreserve, waarin de voor het leger nog steeds onbereikbare illusie van persoonlijken dienstplicht nu reeds ten volle verwe zenlijkt is. Immers in de gelederen der schutterij staat de jonge advocaat of candidaal-notaris naast den opperman, de gezeten winkelier naast den boe renknecht en nooit, voor zoover ons bekend is, heeft dit onaangenaame ge volgen gehad voor een van beide stan den altijd heeft integendeel volgens onze bescheiden meening, dat schou der aan schouder staan van mannen uit alle standen der maatschappij nut tig gewerkt. Waarom dan toch, vragen wij ons af, heeft men daar, waar zulke gun stige factoren zich voordoen, ons schut ters niet door een betrekkelijk eenvou dige wetswijziging in staat gesteld om nog beter voor den dag te komen en het ideaal «das Volk im Waffen" voor ons vaderland te verwezenlijken waarom niet allen, die door loting of plaatsvervanging aan het leger ontval len, onmiddellijk ingedeeld bij onze wapenmacht, ten einde hen in staat te stellen, ook mede te werken tot den duren plicht, welke de Grondwet ons oplegt Laten wij hopen, dat in de weldra aanbrekende wetgevende periode ein delijk in dezen geest het noodige zal worden voorbereid en afgedaan. stikking. Dat is ten minste beter dan ze allen bij elkander in een groote bouten kist met latten te verdrinken, zooals ik gehoord heb dat men elders doet. Arme dieren, verwende lieve lingen van zoovelen, moet gij zulk een afgrijselijken dood sterven, som tijds door een klein verzuim der dienst boden, die u de deur uit laten sluipen, zonder uw muilkorf aan of uw belas ting penning om. (Wordt vervolgd.) In de verschillende belastingwet ten wordt met strengheid opgetreden tegen allen die fraude plegen. Uit een geval, dat dezer dagen uit Dinxper- loo werd medegedeeld, blijkt, dat men bij de personeele belasting.nog niet togen alle middelen, waarbij men de schatkist zoekt te benadeelen, maat regelen beeft getroffen. Voor eenige weken vond de schatting van hel mobilair plaats Dat de schatters in aantocht of te wachten zijn, daarop heeft men op een dorp al spoedig zijn aadacht gevestigd. Do schatters bezochten dan ook een aanzienlijk ingezetene, die het vertrouwen van het grootste deel der burgerij heeft "gewonnen door de verschillende eere- posten, die hij bekleedt. Zij vonden bij dien man, bij wien een pas getrouwde zoon inwoont zulke versle ten meubels, dat de schatting slechts weinig kon bedragen. Eenige dagen latei gaat een der schatters weder voorbij en ziet van verre, dat liet huis, voor eenige dagen door hem bezocht, veel in aanzien gewonnen heeft. Hij treedt nader, waagt het een kijkje door de ramen te nemen en ziet, dat de oude voor nieuwe meubelen heb ben plaats gemaakt en er de indruk werkelijk is, zooals men dit bij een man van dien stand zou verwachten. De schatter kijkt wel verdrietig, dat hij op die wijze was misleid en dat mensehen die een naam te verlie zen hebben voor eenige guldens de schatkist nietgew n wat iiaar toekomt. Er is echter niets aan te doen. De man is eenmaal geschat en daaimee uit. De misleider heeft loon van zijn werk. Zou hij dit echter ook hebben kunnen doen bij de vermogens- en bedrijfsbelasting of hij eenige aangifte van cijnsbare goederen Volgens Engelsche bladen zullen onze Koninginnen in Augustus de Tentoonstelling te Brussel bezoeken en dan de gasten zijn van den Koning en de Koningin der Belgen. Te Amsterdam zal 31 Juli en 1 Aug. een Grand Prix verreden worden, waaraan zullen deelnemen Jaap Eden, Nossam, Gougoltz, Guerry, Plette, Fischer, Houben, Leclercq, Karei Smits, Impens. Verder komen hierbij de Winners van den Grand Prix te Tervueren, die Zondag ver reden is. Vast is tevens geëngageerd de St. Hubert voor 50 K.M. De prijzen van den Grand Prix zijn f500, f "250 en f125. Men sclnijft van de Veluwe: In deze streken is reeds eeri begin gemaakt met het maaien der rogge. De opbrengst van dit graangewas zal op de meeste akkers beneden het middelmatige zijn. De halmen zijn bijna overal kort en de aren niet bij zonder niet zaad gevuld. Ondanks de aanhoudende droogte houdt de boekweit zich nog goed als er spoedig regen komt. kan de oogst hiervan gunstig worden. Dc aardappelen beginnen met eiken dag meer le kwijnen. De struiken der vroege soorten sterven reeds hier en daar. Milde regenbuien zijn ook voor dit gewas onbetaalbaar. liet vee in de weilanden begint gebrek aan voedsel te kiijgen De groene tint van 't gras maakt meer en meer plaats voor een vaalbruine kleur. Boonen, erwten, kool en andere groenten kunnen het zonder vocht niet lang meer uithouden, van groeien is sedert eenigen tijd weinig meer te bespeuren. Ook aan bloemen, struiken en boo- men is te zien, dat zij groote, behoefte aan regen hebben. Reeds laten som mige ooftboomen de onrijpe vruchten vallen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Aan den militaii-wielrijder P. J. Stokvis, van liet 5e regiment infanterie is op zijn vei zoek door den Minister van Oorlog, vervroegd ont slag uit den dienst verleend. Bij hel 5e Regiment infanterie zijn door den Kolonel regimentscom mandant bevorderu, de muzikant titu lair P. J. Wijnen lot Stafmuzikant, en gcëmploieerde bij de muziek J. Rijnbergen tot elève-muzikant. Een detachement van het 5e regiment infanterie bestaande uit de sergeant-majoors Freni en Zwag, be nevens de sergeanten de Jong, Van Rossum en Proper, onder bevel van den le luitenant jhr. van llolthe, is den 22 Juli naar Breda vertrokken om deel te nemen aan den grooten korpswedstrijd, uitgeschreven vooralle korpsen van het leger door de Ver- eeniging van Nederlandsche Scherp schutters. In den hoofd-korps wedstrijd tusschen den korpsen van leger en vloot, bij den schietwedstrijd te Breda gehouden, is door het 5e Regement Infanterie de 8e prijs behaald. De jongeling E. F. H. de Waal. leerling van de Hoogere Burgei school te Utrecht, heeft eene Verbintenis aangegaan als adspirant vaandrig ioor het Reserve kader bij het 5e Regi ment Infanterie. De reserve sergeant G. J. Fabius van het 5e Regiment infanterie is door den Minister van Ooi log benoemd tol vaandrig bij voornoemd korps. Het stoffelijk overschot van den 2e- luit. De Ridder, die in het kamp te Oldebroek zoo noodlottig orn hel leven is gekomen, is Donderdagmiddag le Gorinchom, zijne vorige garnizoens plaats, ter aarde besteld. Het lijk was met den trein van 3 uur mede gekomen en van het station werd 't naar de begraafplaats gebracht, gevolgd door 4 koetsen, waarin familieleden en ge- noodigden gezeten waren en omstuwd door eene gioote menigte. Verscheidene en prachtige kransen hingen aan de lijkkist. Aan liet graf wérd gesproken door den kolonel Alma en een vriend van den over ledene, mr. Blokhuis, die mede uit naam der jonge weduwe bedankte. De off. -an gez. Ie kl. dr. D. Romeyn heeft een maand buiten- lansch verlof gevraagd, ten einde tegenwoordig te kunnen zijn bij het internationaal geneeskundig congres te Moskou, dat als officieel vertegen woordiger der Nedei 1. regeering woidt bjjgewoond door den dirig. oil", van gez. 3e kl. A. A. J. Quanjer. Door het vertrek van den Heer A op 't Hof is in zijn plaats benoemd tot voorzitter der Clir. Jongelings- vereeniging «Psalm 119:9" de Heer K. Teeling en tot directeur der Chr. Zangvereeniging «Looft den lieer" de Heer E. Lodder te Soesterberg. Voor het gister en eergister te Amsterdam gehouden examen voor de hoofdakte voor lager onderwijs zijn o.a. geslaagd de dames B. G. M. Tolboom en M. J. ran Baar, beiden van Amersfoort. Volgens gerucht bestaat aan het Departement van Oorlog het voor nemen om het geheele le regiment veld-artillerie te Amersfoort in garni zoen te brengen en te gelijk het depot van het le regiment huzaren naar Utrecht te verplaatsen. De Amersf. Vrijw. Brandweer ontving een premie van f 25 van de Directie der Onderl. Brandw. Maat schappij De Jong Co. agent hier ter stede de heeren D. Hubers Zn., voor het flinke optreden barer leden bij den brand op 14 Juli j.l. ten huize van den heer J. Hopman. De gemeenteraad zal a.s. Dins dag, den 27 Juli 1897, des namiddags ten 1ure vergaderen ter behande ling der navolgende punten 1. Rapport der commissie inzake het verzoek om concessie voorelectriscli licht installatie. 2. Verzoek van den R. C. Volks bond tot aankoop van een gedeelte van het kinderhuis, met advies van Burg. en Weth. 3. Ontwerp-besluit lot verhooging der jaarwedde van onderwi zend per soneel. 4. Benoeming van een Wethouder. 5. Benoeming van twee ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Programma van het op Dinsdag, 27 Juli a.s. op het terras der sociëteit «Amicitiatc te geven concert van het stafmuziekkorps, 5e Reg. Inf. directeur G. K. G. van Aken. 1Mit Bomben und Granaten. Marsch Bilse. 2. Ouverture »Le Cheval de Bronze" Auber. 3. »Sirenenzauber" Walzer Waldteüfel. 4. Grosze Fantaisie a. d. Oper •Lohengrin"Rich. Wagner. 5. Ouverture oTernpelweihe" Kéler-Béla. 6. >Le Lac" Méditation Poëtique. (Trombonne Solo)Niedermeijer. 7. Rhapsodie Hongroise. (No. 2) Fr. Liszt. 8. Grande Fantaisie Dramatique sur des motifs de l'opéra »Don Juan" de MozartFr. Dunkler. No. 6 le uitvoering. De Godsdienstoefening in de Rem. kerk alhier zal morgen, Zondag voormiddag worden geleid door Ds. K. E. Horst, pred. bij de Rem. gem. te Lochem Bunschoten. Tot gemeente-genees heer alhier is benoemd de heer R J. van der Heijde, arts te Leiden. 355e STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 21 en 22 Juli. (600 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 20. 4501 4527 4535 4766 4773 4914 4927 4950 4964 4994 4999 9548 9555 13308 13324 15011 15045 15072 15123 15142 15185 15189 15195 15209 15211 en 15213. Te zamen 26 prijzen. Volgende trekkingen geschieden: 2e klasse 25 Aug.3e klasse 1619 Aug.4e klasse 3031 Aug., 1 en 2 Sept. en 5e klasse 1316, 2124, 2730 Sept. 4, 5, 79 Oct. De tweede klasse bevat de navol gende prijzen1 van f 20.000, 1 van f 5.000, 1 van f 2.000, 2 van f 1500, 5 van f 1000, 5 van f 400, 5 van f 200, 15 van f 100 en 1565 van f 30. (Geene nieten). Loten of gedeelten zijn ten voor melden kantore (Breedestraat, wijk E, 350) nog verkrijgbaar, doorgefoer- neerde 4 f 3.50 en klassikale 4 f 1.35 per '/in. Toen T-aar Nicolaas II van Rus land den troon beklom, sprak hij de gedenkwaardige woorden uit: «Mijn grootvader was de Tsaar, die zijn volk vrijmaakte, mijn vader was de Tsaar, die het den vrede gaf, ik zal den Tsaar zijn. die het verlicht.® Hij heeft getoond dit laatste te willen door een in Rusland niet alledaagsche daad Men weet, dat de voornaamste hinderpaal onder de landelijke bevol king van Rusland voor een goed lager onuerwijs, de buitengewone armoede der gemeenten is, die geen geld heb ben om scholen op te richten en te ondei houden. Ten einde in dezen treurigen toe stand verandering te brengen, heeft de Tsaar een ukase uitgevaardigd, volgens welke aan elke landelijke ge meente, die dit aanvraagt, gratis een terrein en de materialen worden ver schaft voor het bouwen van scholen. Deze maatregel verdient hoogen lof, hij is de eerste stap lot een ophef fing van het lage Russische volk uit de diepe onwetendheid, waarin het verkeert, en waarin het nog meer wordt gehouden door het meest be krompen godsdienstig fanatisme. Kneipp's erfenis. Pastoor Kneipp verdiende in de laatste jaren groote sommen. Alleen het verlof aan de Munchener firma Kathreiner tot den verkoop van Malz- koflie bracht hem '220,000 Mark aan percenten op. Aana uteursrechten voor zijne werken ontving hij 280,000 Mark en aan arts honoraria en geschenken nog meer. Kneipp gebruikte echter nagenoeg niets voor zichzelf maar besteedde het geld aan weldadige doeleinden. Voor den bouw van het oude kurhuis gaf hij 103,000 Mark, voor het kin derhospitaal 284,000, voor het Kneipp- ianurn 75,000, voor de meisjesschool 60,000, voor de armenkas van Wöris- hofen 10.000, voor het seminarie te Dillingen 30,000, aan kleinere giften 10,000 Mark, om niet te spreken van wat hij aan de armen gaf Kneipp heeft het kurhuis en de Kathreiner's percenten vermaakt aan de orde der Barmhartige Broeders, die daarvoor het kinderasyl liebbeu te onderhouden, het Kneippianum aan de Franciscanessen. Tot erfgenaam van zijne papieren, bibliotheek, con tanten en meubels heeft hij aange wezen zijn ouden vriend en reisgezel pastoor Slückle uit Mindelau, die hern denkelijk als pastoor te Wörishofen zal opvolgen. Naar de onderwereld. In liet huis, bewoond door J. Kranen, Tolhuisstraat te Tiel, is plotseling gister-middag de vloer der woonkamer geheel ingestort. Dit huis, en mis-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2