BINNENLAND. CIJFER: 2 THOMSON'S THEE. Naar wij vernemen is bij den burgemeester van Staphorst ingeko men van HH.MM. de koningen en de Koningin Regentes een gilt van f400 voor de slachtoffers van den brand aldaar. De nieuwbenoemde ministers, voor zoover in Den Haag aanwezig, zijn gisteren naar het Loo vertrokken om den eed af te leggen. Heden zullen zij de poi tefeuilles over nemen. Onze vaandels. In het Haagsche Dagblad wordt gewezen op het geheel verkeerde ge bruik dat in het Nederlandsche leger van de vaandels wordt gemaakt. Be halve bij een enkele parade ziet men men ze haast nooit. Van de 45 bestaande bataillons voet volk zijn slechts 9 (êen per regiment) in het bezit van een vaandel; de ove- i ige moeten zich behelpen met een [anion. Door vorstelijke vrijgevigheid zijn deze [anions bij het 2e, 3e, 4e en 5e bataillon van het regiment grenadiers en jagers inderdaad nog keurig geborduurde vlaggen, doch bij de bataillons der genummerde regi menten zijn het niets dan hoogst ongelijke vierkante lappen, aan een zwarten stok, met glimmenden ijzeren lanspunt er op. En zelfs deze fanions ziet men, parades uitgezonderd, nooit anders dan in 't foudraal! De schrijver geeft eenige staaltjes van de overdreven bezorgdheid voor het vaandel bij de manoeuvres. Na- tuurJüt -~r--2ëgt -hg—fftGei uien tiet niet in handen van den vijand laten vallen, maar moet dit worden bereikt door het weg te stoppen Nagegaan wordt daarna de oorsprong der vaan dels, waarna de schrijver besluit. Nederland daarentegen heeft nog zijn schoone veldteekens op de stok ken van zijn vaandels en standaar den. De leeuw, met het zwaard in den klauw, liggende op bet vergul de voetstuk, een gouden lauwerkrans er onder. Het is jammer, dat bij de jongste vaandeluitreiking, men zich niet be paald heeft tot het hechten van nieuw doek aan het oude veldteeken. Doch de oude vaandels en standaarden zijn er nog. Zij staan op het Ministerie van Oorlog. En als we eindelijk eens de lang noodzakelijk gebleken uitbreiding onzer infanterie en cavalerie verkrij gen, dan hopen we, dat bij die ge legenheid niet alleen elk bataillon een vaandel, en elk escadron een stan daard zal ontvangen, doch dat de oude,- in 't vuur geweest zijnde veldteekens, van nieuwe vlaggén voorzien, weer zullen worden uitgereikt aan die afdee- lingen, welke er in billijkheid het meeste recht op hebben. Het zou opnieuw een schoone plech tigheid zijn voor onze geëerbiedigde jonge Koningin Maar vóór dien tijd het gebruik der vaandels en standaarden beter gere geld Vooral dezelve niet langer wegge stopt gedurende de bataille dat druischt tegen de geheele historie in 1 Te Hilversum brak gistermid dag brand uit in een met riet gedekte schuur. De hevige wind en de droogte vertraagden het blusschingswerk zeer; met veel inspanning werden de belen dende perceelen behouden. Naar aanleiding van het feit, dat thans drie Ministers optreden, die eerst sedert '94 hun departementen dier.» Ik werd mede naar beneden genomen en holde naar de Duitsche keukenmeid. Eerst wilde die niets van mij weten, doch toen ik mijn poot op hare knie legde en dit herhaalde, ging zij op 't laatst lachen en zei: Kijk nu dien hond eens, daar straks deed hij precies of hij mij niet kende en nu komt hij mij aanhalen. Op zulk een dier kan men Diet boos worden.» Meteen gaf zij mij een bord eten dat zij voor mij bewaard had. Eene week later, gingen wij per stoom tram naar een dorp, dichtbij Haarlem, daar gingen wij op eene kleine villa wonen. Het was daar zeer prettig, doch als mijne meesteres ging wan delen, nam zij mij altijd mede, omdat de weg daar altijd vol bedelaars was en deze het iedereen zeer lastig maak ten. Doch als ik bij mijne meesteres liep, werd ze nooit lastig gevallen. Wordt vervolgd.) hebben verlaten, deelt iemand, vroe ger jarenlang aan een ministerie werkzaam, het volgend vermakelijk en historisch feit mee: Er was destijds aan mijn departe ment een minister, die zich bij het personeel slechts gezien maakte door de kotlie-uurljes der ambtenaren in te korten en ook te letten op den tijd, waarop zij 's morgens present waren. Toen Zijne Excellentie aftrad, gaf dat zekere verademing; men had hem niet meer te ontzien. Een der hoogere ambtenaren, dien wellicht de minister nooit persoonlijk ontmoet bad, was daar vooral erg blij om. Toen dan nu ook de ex-bewindsman als eenvoudig burger op straat liep en dezen ambtenaar om vuur vroeg (zonder te weten dat hij een vroege- ren ondergeschikte voor zich had) beet deze hem norsch toe: Denkl u soms dat ik een wandelende vuurpot ben!en liep door. De ander vond dit vermoedelijk wel lomp maar ging ook zijns weegs. Natuurlijk liet de ambtenaar niet na bij zijn collega's er over op te snijden hoe hij den vroegeren minister te woord had gestaan. Maar ziet, koit na die ontmoeting geschiedde het dat het Z. M. den Koning behaagde andermaal deuzelf- den vroegeren bewindsman aan het hoofd van hetzelfde departement te plaatsen. Doodsangst en verslagenheid bij den brutalen ambtenaar, die nu zijn carrière gebroken zag. Hooneude spot van de collega's, die er pleizier in hadden hem aan te zeggen, dat hij natuurlijk zijn matten we! kon oprollen. Maar Z Ex., die niet direct met dezen ambtenaar te maken had en misschien ook het heele geval verge ten was, liet alles zooals het was. Wat niet weg nam dat het brutale heer benauwde uurtjes gesleten heeft. PROVINCIALE BERICHTEN. Bunschoten Al hebben de graslan den, gelegen om Bunschoten, in droge tijden de voorrechten van lage ligging, toch werd ook hier in de laatste dagen zeer naar regen verlangd. De wei landen stonden doodsch, vaal van kleur, en waar de zeis de aarde had ontbloot, wisten de gele grasstoppels niet op hun verbaal te komen en lieten nog dagen lang de zeisstreken zichtbaar. Milde regen heeft thans de kwijnende planten verfrischt, de aarde gedrenkt, en in 't staartje van den hooibouw nog enkele dagen rust gegund aan den drukken werkman. Hoevelaken. Door de politie is op last van den officier van Justitie te Utrecht proces-verbaal opgemaakt tegen den heer H. van Manen, wet houder alhier, die verhinderd beeft, dat eenige kiezers eene lijst ran kan didaatstelling konden inleveren. Leusden. De heer Ed. U. Schatten berg, cand. te Kralingen, heeft de toezegging van beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier aangenomen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Onze stedelijke schutterij heelt zich dezer dagen kranig gehouden. Zij brachten van de jaarlijks, door den NederISchutterij-Kaderbond uit geschreven schietwedstrijd, ditmaal te Bergen op Zoom gehouden, niet min der dan vier corpsprijzen mede naar huis, n.l.: Voor het gevechtsexerceeren de Eereprijs, groote zilveren medaille geschenk van H. M. Koningin Wil- helmina met diploma. Serg. Lam- merts van Bueren verwierf hierbij als onderwijzer een groote zilveren medaille en als extra prijs bovendien nog een kunstvoorwerp Gevechtsschieten 3e prijs, groote bronzen medaille met diploma, met 150 schoten en 95 treffers (deel nemers: adj -onderuit. H. van Gelder, Serg.-maj G Muys en Gijsbertse. Serg. J. A. Houlzaager en Th. Wel- ling). Salvovuur extra prijs, groote bron zen medaille met diploma. Deze prijs was uitgeloofd voor het detachement hetwelk het meest uit munt door goede militaire houding en vuurdiscipline, voor schutters, die nimmer in het slaande leger hebben gediend en niet langer dan 4 jaar bij de schutterij zijn. Het detache ment weid gecommandeerd door luit. adjud. J. Busquet Voorts de le prijs, een groote rnat- zilveren medaille in het Individueel vuur behaald met 372 punten. Door Serg.-maj. G. Muys werden bovendien nog 2 personeele prijzen behaald, terwijl serg.-maj. J. \V. van Achter bergh en korp. Th. J. Eysvo- gel eveneens in den personeelen wed strijd een prijs behaalden. In den wedstrijd voor officieren was de luit.- adjudant Busquet winner van den len prijs. De prijswinners werden gisteren avond door hunne kameraden en het geheele corps officieren der schutterij met muziek van den trein gehaald. Aan het station werd namens de echtgenoote van den commandant, mevrouw Tromp van Holst een krans aan het vaandel gehecht. Na de Laugestraat en het singel te zijn ge passeerd begat men zich naar het Vereenigings locaal in »de Arend, alwaar inen tot laat in den nacht nog feestelijk bijeen bleef en menig glas schuimende wijn op de gezondheid der prijswinnaars en den bloei der Amersfoortsche schutterij werd ge ledigd. - Bij Koii. besluit is aan de ge meente Amersfoort tot I September 1900 vrijstelling verleend van de ver plichting tot het oprichten eener Burgerdagschool. Onze stadgenoot de lieer J. van den Broeke is toegelaten tot de tech nische afdeeling der Kweekschool voor machinisten te Amsterdam. Door B. en W. zijn eervol ont slagen als leden van den Schutters raad: voor den rang van 2e luitenant de le luitenant C J. van der Plank, voor den graad um korporaal A. de "Neeling; als plaatsvervangende leden, voor den rang van 2e luitenant J. H. Leinweber, voor den graad van ser geant W. B. Smit, korporaal P. H. Koeleveld en schutter P. F. H. Er mers: en zijn benoemd tot leden van gemelden Raadvoor den rang van 2e luitenant J. 11. Leinweder, voor den graad van korporaal M. Smit, en tot plaatsvei vangende leden, voor den rang van 1p luitenant C. J. van der Plank, voor dien van 2e luitenant J. H. A. E. Visser, voor den graad van sergeant A. P. Houtzager, voor korporaal H. P. Eijsvogel, voor schut ter G. Koning. In Augustus zal er heel wat leven en vertier zijn op het nieuwe sportterrein te Baarn. In de eerste helft dier maand komt Jaap Eden nog eens laten kijken wat hij kan in de tweede helft zal er wederom een wielerwedstiijd zijn, cn op den laatsten dag dier maand, als de Ko- rrngin jarig is, zal er een bloemen corso worden gehouden. Ook voor September a.s. liggen twee wieier wed rennen in het vet »Rust roest«, denkt blijkbaar de wakkere directeur, de heer Frohn. En hij heeft gelijk Tot plaatsvervangend districts veearts voor de prov. Utrecht is be noemd de heer G G. J. Weslholz, veearts te Driebergen. De luit.-generaal Hennus. in specteur der infanterie, bezocht Maan dag het kamp bij Soesteibcrg, waar het wapen schietoefeningen houdt. Bij de firma Nijgh en Van Dit- mar verscheen onder den titel «Aan- leekenhoek van Rijksbelastingen" een even handig als doelmatig boekje voor ieder, die in de Vermogens-. Bedrijfs- en Personeele belasting is aangeslagen. Om verschillende rede nen kan het zijn nut hebben, dat men zijn aangifte van het vorig jaar nog eens kan overzien. Heeft men deze op een kladje genoteerd, dan is negen van de tienmaal dit papiertje wanneer men het noodig heeft zoek. In bovenbedo. ld boekje heeft men gelegenheid om gedurende een tien tal jaren zijn opgaven te noteeren. Ze zijn a 1. per stuk voorhanden in Slothouwers Boekhandel. Wij lazen het volgende in het N. v. d. Dag. Volgens sommige bladen zou er bij het Departement van Oorlog sprake zijn het geheele le regiment veld artillerie te Amersfn.iit in garnizoen te brengen en dan: ntegèn liet depót van het leregiment huzaren teUtrecht te kazeineeren. Dit bericht kan worden tegenge sproken. Ons wo: dt van betrouwbare zijde uit Utrecht bevestigd, hetgeen wij reeds vroeger mededeelden, name lijk dat het Rijk in onderhandeling is over een teriein gedeelto aan de spoorbaan UtrechtRotterdam, bezij den den Vleuteiiselum wég. Wat zou het Rijk doen met een terrein, uitmuntend geschikt voor artillerie park, als het de artillerie wilde overbrengen? Bovendien, het laag gelegen Sterrebosch deugt noch voor park, noch voor exercitie terrein en komt met den aankoop van het bedoelde gedeelte van den weg naar Vleuten dus het bezwaar van liet zoo terecht veroordeelde Sterrebosch te vervallen, waar dan, eenmaal door ile veld-artillerie prijs gegeven, eene behoorlijke ophooging van den grond dezen voor bouwterrein kan dienstig maken en na afloop van het erfrecht van Nieuweroord, daarachter, een verbindingsstraat kan worden ontwor pen, in aansluiting met het Moreel- separk. liet zal aldus schrijft men ons verder met garnizoeiisverandering wel gesteld zijn als met den verbin dingsweg Hoogeland-Bildsche weg. waarvan (we kunnen dit met stellig heid verklaren) niets komt. Wilde men ernstig pogen deze quaestie op te lossen dan diende de weg door het fort hersteld zooals die oudtijds was. Het fort De Bilt heeft geen stra tegische waardeevenals fort Vosse- gat en Jutphaas wordt het slechts als oefeningsterrein gebruikt en ligt het buiten den straal der Hollandsche waterlinie. Slechts vrijwilligers korpsen oefe nen zich daar in het schijfschieten, zoodat het herstel van de oude lig ging geen gioote bezwaren zou ople veren voor 's lands verdediging. Gin tot hel uitgangspunt terug te keeren, de veld artillerie zal wel kalm in Utrecht en het depót van het le reg. huzaren te Amersfoort blijven. Wij liepen Zondagavond, wan delende op den Ariihemschenstraat- weg, toen we werden «goeden avond« gezegd door iemand en die »iemand« was Willem Plaggenhoef, een vriend van ons, vergezeld van een paar jongens die ons, al wande lende. en terwijl een »kreng« van een dooden hond onze reukorganen gewelddadig aandeed, een eenvoudig, maar desniettemin treurig tafereel ophing van de «onveiligheid» van den Ainhemscheriweg in den laten avond «Ja, 't is waar» zeide onze vriend Willem en vraag het hem maar of 't niet waar is wat we vertellen «Ja, 't is waar, als ik eenige waarde bij mij heb en ik ga naar huis, dat is naar «de Hertekop.tt dan loop ik niet langs den Arnhemschen weg, maar langs de spoorbaan om mijne woning te bereiken; en dat alléén omdat de Arnhemsche weg tegen woordig door allerhande gemeen volk «onveilig» wordt gemaakt, wat komt omdat er weinig of geen politie toe zicht daar is.« Pratende kwamen wij met onzen vriend Willem aan den overweg van »'t spoor,daar zeiden we malkander «goeden avond,en gingen ieder zijns weegs. Onderweg dachten wij nog wel aan 't verhaal van Willem-vriend, meenden dat 't wel «rooskleuriger» zou zijn dan hij had voorgesteld, omdat wij, nog niet lang geleden, denzelfden weg liepen, 's nachts tusschen 12 en 1 uur, om een «vogeltje op zijn nest te van gen» zonder iets van onveiligheid of wat daar maar op gelijkt te bespeu ren, maar kwamen gisterochtend tol de ontdekking, dat «Willem's ver- haalu bij lange na niet op «losse schroeven« stond. Toen werd ons namelijk door een geloofwaardig in gezetene, den heer II. J. van den Brink, verhaald, dat hij op den Arn- hemschenweg, nabij de heiberg «de Halve Maan», was aangerand gewor den. Terwijl hij daar. Zondagnacht omstieeks 12 uur, passeeide, op weg naar huis, terngkomendo van een familiebezoek, werd hij staande ge- houdpn door een zestal «sjappielou- wers«, van welke er diie hem beet pakten, en die dadelijk het bevel »legaf« deden hooien. Wel eenigszins «verbouwereerd", maar zijne tegenwoordigheid van geest niet geheel verliezende, gaf de aangehoudene aan dat bevel geen gevolg, maar wist zich los te rukken en het op een loopen te zetten, en alzoo den aanranders, die hem tot den overweg van den spoorweg, on der het uiten van allerlei dreigemen ten, achtervolgden, te ontkomen. Al leen zijn hoofddeksel werd een prooi van de teleurgestelde «straatroovers," die het opraapten onder den uitroep «we hebben toch wat." Echtei 'twas ze niet te doen om «wat." maar om «meer" te doen geweest. Doch die toeleg is «gelukkig mislukt." Deaan- gerandene redde zich zelf en met zich zelf zijn gouden horloge met ketting en een ƒ25 contanten uit de handen der «bandieten", die hoogstwaarschijn lijk hem dat wil zeggen zijn le ven en zijne bezitting in andere handen zouden hebben kunnen doen overgaan, wanneer ze hem nog een 20 Metei hadden «nagezeten." Want de man was «dood op." En de «straat-" in tegenstelling van «land-" loopers, bleken bang te zijn de be bouwde koin der gemeente nog nader te komen. Niet aan de vermoeid heid zijnerzijds, maar aan den angst hunnerzijds had hij zijn «blootshoofds ontkomen" te danken. Wij willen naar aanleiding van dit verhaal vra gen, of er niet voldoend of althans meer politietoezicht op den Arnhem schen weg kan worden geoefend dan er thans, ook volgens onzen «vriend Willem" geoefend wordt? De «veiligheid van den weg" zou er zeker door worden verhoogd. Ter gistermiddag gehouden raadsvergadering, gepresideerd door den burgemeester, Mr F. D. graaf Schimmelpenninck, ware alle leden, behalve de heer Dr. Groeneboom, tegenwoordig De heer A M. Tromp van Holst was, met het oog op het gewichtige punt dat op de agenda stond de benoeming van een wet houder expresselijk herwaarts ge komen uit Bergen op-Zoom, waar hij tijdelijk, ter gelegenheid van de schut- terijkaderbond-feesten, vertoefde, om de vergadering bij te wonen. Dat is hoogelijk te ipprécieeren en verdient inderdaad den dank en de hulde die wij hem hiervoor gaarne aanbieden. Het eerst was aan de orde het rapport der commissie in wier han den was gesteld het verzoek van de firma Geveke Co to Amsterdam, om concessie voor de electrische ver lichting der gemeente. De vierledige conclusie van dit rapport werd zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. Die conclusie luidt m hoofd/aak: I. met handhaving van het standpunt door de gemeente een maal ingenomen om zelf te exploi ted en, liet verzoek van genoemde firma van de hand te wijzen2. de gasfabriek zoodanig interichten, dat ook eene centrale inrichting voor electrische verlichting daaraan kan worden verbonden; 3. blijkt er dat genoegzame aanvragen om electrische vei lichting zijn te wachten, de fabriek terstond zoodanig interichten, dat en gas- en electrische verlichting kan worden geleverd; 4. om bij eventueele inrichting als sub 3 bedoeld, de lieer J. J. Prins te Amsterdam, als des kundige aan den bouw van de fabriek te verbinden. Zooals gezegd, die con clusie werd aangenomen na door den heer Visser te zijn verdedigd en aan geprezen. Vervolgens kwam in behandeling het verzoek der afdeeling Amersfoort van den R. K. «Volksbond" tot aan koop van een gedeelte van het ge bouw genaamd «het Kinderhuis", om daarin hare bijeenkomsten en ver gaderingen te houden, met het advies van B. en W. om der afdeeling het verlangd gedeelte van dat gebouw in eigendom af te staan voor de som van f 2000. De heer Van Esveld opperde de vraag, of het wel vooiziehtig han delen mag heeten een terrein, zoo midden in de stad gelegen, met het oog op de behoefte er aan die bij uitbreiding der bevolking kan ont staan, van de hand te doen Wan neer ooit toch de gemeente behoefte aan terrein mocht krijgen, dan moet zij dat duui betalen, iets war bij ondervinding, laatst nog bij den aan koop van terrein voor de gasfabriek opgedaan, is gebleken. Hij voor zich zou liever, zoo noodig, het gebouw «liet Kinderhuis« geheel willen zien afgebroken, en het open terrein voors hands ingericht als puinplaats, dan een gedeelte er van met terrein te verkoopen, al was 't dan ook maar alleen om het Amersfoortsche monu ment (niet «de Kein, maar «de Lieve Vrouwetoren») uit zijn onsierlijke omgeving te helpen. De "neer Van Kalken herinnert, dat vroeger, bij eene aanvrage van den heer Eijsvogel om het gebouw te koopen, twee bezwaren daartegen be stonden, al. dat een deel er van door den heer W. Frans wordt bewoond en men die gemeente-ambtenaar dan of eene andere vrije woning of vergoeding voor huishuur moest verschaffen en voorts dat het stichten van «hofjes," zooals de heer Eijsvogel er een had ontworpen, eer moest worden tegengegaan, dan bevorderd. Geen van die twee bezwaren beston den thans: de woning des heeren Frans wer 1 niet aangetast, en door het gebouw dat de R. C. Bond zich

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2