NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht Uil Amerika Daar lokaal' BINNENLAND. No. 63. Zaterdag 7 Augustus 1897. Zes-en-twiiitigste jaargang. VERSCHUW WOENSDAG Ei\ ZATERDAG. Feuilleto n. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Woensdagavond te 831 kwam aan het station Apeldoorn H. K. H. de Hertogin van Mecklenburg met gevolg aan. HH. MM. de Koninginnen, met de hofdames freule Van Ittersum en baronesse Rengers en de hofdigni- tarissen Ridder Iluijssen van Katten- dijke en baron Bentinck waren ter ontvangst aanwezig. HH. MM. begroetten 11. K. II. op hartelijke wijze. De burgemeester Tutein Nolthenius, mede ter begroeting aanwezig, met wien HH. MM. zich geruimen tijd onderhouden hadden, werd aan H. K. H. voorgesteld. De nieuwe ministers, de heeren H. Goeman Borgesius, C. Lely en mr. N. G. Pierson, bij de jongste verkiezingen benoemd tot lid van de Tweede Kamer voor de districten Zutlen, Lochem en Enschedé, hebben toegegeven aan den drang van een groot deel hunner geestverwanten in de districten die hen afvaardigden, om, niettegenstaande de aanvaarding van het Ministersambt, zich desge- wenscht opnieuw verkiesbaar te stellen. Den 9n Augustus, en misschien reeds eenige dagen te voren, begint de periode, waarin de bekende Augustus-meteoren (de Perseïden) zichtbaar zijn. Zulk een »sterrenre- gen" behoort tot de meest intressante verschijnselen, die zonder eenige hulp middelen kunnen gezien worden. Reeds in den vooravond zullen er talrijke vallende sterren zichtbaar zijn, doch de stroom bereikt zijn maximum eerst na middernacht. De nachten van 9 op 10, 10 op 11 en 11 op 12 Augustus zijn de be langrijkste, doch ook gedurende de drie volgende nachten zal de stroom nog voortduren. Echter zal ditmaal de volle maan aan het verschijnsel nogal afbreuk doen. Naar de Soerabayasche bladen meedeelen, heeft de gouverneur-gene raal voorgesteld, generaal Vetter bij gelegenheid van den verjaardag dei- Koningin tot adjudant in buitenge wonen dienst van Hare Majesteit te benoemen. Een brutaal stukje. Verleden week werd een Duitscher door de Haagsche rechtbank vrijge sproken van de aanklacht van diefstal van een portemonnaie. Gister kwam hij dat overtuigingsstuk terughalen. Toen hij vertrokken was, werd het rijwiel vermist, dat de waarnemende griflier, mr. Schlingsmann, in de gang had geplaatst. Het was een nieuwe machine ter waarde van f 300. Van «1e Vcluwe. Men schrijft uit Barneveid De roggeoogst, die reeds bijna is binnengehaald, valt over het algemeen zeer tegen. De boekweit is echter den laatsten tijd prachtig gegroeid, zoodat bij aanhoudend gunstig weder dit gewas nog tamelijk goed kan worden. Zeer wordt ook geklaagd over de ziekte in de aardappelen. Van som mige vroege soorten is vaak meer dan de helft bedorven. Over den smaak valt daarentegen zeer te roemen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Aan onzen Burgemeester is door den heer Commissaris der Koningin verlof verleend om zich van 16 Augus tus tot 13 September buiten de Ge meente op te houden. Onze vroegere stadgenoot de heer M. J. Kollewijn is met algemeene stemmen benoemd tot leeraar in de Geschiedenis en de Aardrijkskunde aan het Gymnasium te 's-Gravenhage. Het Bestuur van de oudheid kundige vereeniging «Flehité" geeft kennis dat voorloopig op Zondagen van 15 uur n.m. het museum voor den werkman is opgengesteld tegen betaling van 5 Cts. per persoon. Programma der muziekuitvoe ring, aanstaanden Zondagavond om half acht te geven op het terras van Amicitia door het stafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie, direc teur de heer G. K. G. van Aaken. 1.Marsch der Bersaglieri Eilenberg. 2. Ouverture »La Bohémienne" Balpe. 3. >Mein Traum Walzer Waldteufei. 4. Fantaisie de l'opéra »Le muette de Portici"Auber. 5. Ouverture zum Drama »Rosa- munde"Fr. Schubert. 6. Drei spanische Tanze Moszkoavski. rj (a. «Largo"Hondel. (b. «Plappermaulchen" Eilenberg. 8. Grande fantaisie dramatique sur motifs de l'opéra sFaust" Cu. Gounod. AiiisterriaiiiNch Vocaal kwartet. Wij kunnen onzen lezers de blijde tijding brengen, dut dit beroemde kwartel ons ook voor de tuekomsl bewaard blijft. Na het herstel en den terugkeer van Messchaert, zijn de plannen voor het a. s concertseizoen gerijpt. De repetitiën onder zijn leiding hebben reeds een aanvang genomen. De kunstenaars komen uit men een geheel nieuw programma, zoowel kerkelijk als wereldsch, uitgezocht door Messchaeit. Het viertal Noordewier-Reddingius, Loman, Rogmans en Messchaert be gint met September zijn concertreis door ons land, daarna komt Duitsch- land aan de beurt en zal in October ook bier weder eene uitvoering geven. Met Weenen en Praag is men nog aan het onderhandelen. Gaarne voldoen wij aan een tol ons gericht verzoek, om onze lezers opmerkzaam te maken op achter staande advertentie der Vereeniging voor Landbouw, Handel en Nijverheid tc Amsterdam, waarin zij de groote verloting vermeldt door haar te houden, behoudens nadere aankondiging in de maand October van dit jaar. De prijzenlijst vermeldt 3750 prij zen, waaronder als hoofdprijzen, de de prachtige Villa »Exelsior," te Bus- sum, alleen reeds een waarde van f 10 000 vertegenwoordigendeeen flink koopmanshuis te Vianen een met twee paarden bespannen landauer, ter waarde van f 2500. Een dogcart bespannen met paard geheel opgetuigd, paarden, rijtuigen, Dorsclimachine, 40 heeren en dames velocipedes, ameublementen, 4 Pia nino's enz. enz. De kansen in deze Verloting, zijn in vergelijking met andere dergelijke inrichtingen, de meest gunstige op elke acht loten moet één prijs val len, welke kans op de Statuten der Vereeniging is gewaarborgd. Bedenkt men, dat de bekende llaar- lemsche Paardenloterij slechts 250 prijzen heeft op 25000 loten en de Zaandamsehe loterij niet meer dan 1000 prijzen op 30.000 loten gaf, dan springt 't groote voordeel verbonden aan de verloting der Vereeniging voor Landbouw, Handel en Nijverheid onmiddellijk in 't oog en dunkt 't ons meer dan de moeite waard, voor f2.50 een kansje te wagen. Men wachte echter niet te lang zich liet bezit van een of meer loten te verzekeren, door inzending van Postwissel aan 't kantoor der Vereoniging, Prins Hendrikkade 2021 Amsterdam, of aan hare cor respondenten door geheel Nederland. Schoon het voorzaaltje reeds enkele dagen te voren was in gebruik genomen, had de eigenlijke en eenig- ziris ollicieele opening van het café „de Arend," eerst plaats j.l. Don derdagavond. De eigenaar en hup- sche kastelein, de Heer J. D. Larnmerts van Bueren bood dien avond aan de Vereenigingen die hunne ver gaderingen en bijeenkomsten geregeld in »de Arend" houden een soiree musicale et déclamatoire aan, gevolgd door bal. Gaarne maakten wij van de uitnoodiging tot het bijwonen daar van gebruik, ten einde met de nieuwe inrichting kennis te maken. Noodigt de fraaie voorgevel aan den Arnhem- schen weg als 't ware reeds tot bin nentreden uit, de inwendige inrichting overtrof nog verre onze verwachting. De zaal, buiten tooneel en kleedkamer ruim 21)0 M* groot, kan door twee losse schotten in Café en 2 verkoop- of vergaderlocalen verdeeld worden, ze is ruim en luchtig gebouwd, goed verlicht en uitstekend geventileerd en maakt over het geheel een prettigen indruk. Waarlijk de ontwerper van liet gebouw de architect W. van Schaik heeft eer van zijn werk en een ge heel geleverd, dat zoowel in- als uit wendig de gemeente tot sierraad strekt. Dat ook van den Arnhëmschen weg een directe toegang tot den tuin werd verkregen, mag eveneens een groote verbetering worden genoemd. Gaarne onderschrijven wij tie woorden van den lieer de Raadt, de feestrede naar van dien avond, dat liet den heer van Bueren en zijne onderne ming steeds voor den wind moge gaan en mogen wij dezen eersten avond als basis aannemen, dan twij felen wij niet of onze goede wenschen zullen vervuld worden. Nu in den laatsten tijd zoovele bouw werken door vreemden werden aan genomen achtten wij het wel der vermelding waard, dat de herbouw van »de Arend" geheel door stadge- nooteu is verricht. Aannemer toch was de heer W. van Achterberg, schilder A. van Daal, stucadoor J Hulst, smid W. Brouwer, steenhouwer R. van Dijk en loodgieter de fir J. Kool, die allen het hunne tot he welslagen van het geheel hebbe" bijgedragen. De jongelingen A. Q. F. Schmout- ziguer, J. J. de Moor en G. W. de Fidelis usque ad mortem. DOOR BLACK. 20) Met haar uitgaan mocht ik echter nooit, omdat ik de eerste keer, toen ik haar vergezelde een hond had aan gevallen, en daar ik naar haar niet wilde luisteren, wilde ik ook dien hond niet loslaten, maar beet hem totdat hij voor dood bleef liggen. Doch die hond had mij uitgetart. Hij kwam naar mij toe, bleef voor mij stilstaan, keek mij onderwijl uitdagend aan precies alsof hij zeggen wou: "Hé, wat doe jij op de wereld?» Toen begon hij te brommen. Yoor hij dus kon be ginnen, viel ik hem aan. Ziet gij zoo iets houden de menschen niet in het oog. Ik werd als het ware tot vech ten uitgedaagd. Nu kwam er nog een meisje bij ons dienen, omdat Betje zei dat zij het niet kon uithouden zonder hulp. Er werd den geheelen dag bij ons ge scheld. Dan was zij 's morgens bezig de slaapkamers in orde te maken en was juist bezig een bed op te maken Daar klonk de schel. Betj e naar be neden en de deur opengedaan. "Luci fers juffrouw?» »Wel neen man.» »Ach juffrouw koop toch een doosje van een arm huisvader." Pof ging de deur toe. Betje weer naar boven. Een poosje daarna: Tingeling. Zij weer naar beneden. »Ach koop wat postpapier van een armen gebrek kige.» »'k Heb geen papier noodig.» De deur weer toe, met een slag. Even tjes pauze. Daarna weer. Tingeling. »Nu ja, je kunt blijven schellen.» Nogmaals harder gescheld. Betje weer naar beneden. »Ach jufvrouw, koop toch een stukje zeep van mij,» zei de zoetsappige stem eener dikke vrouw.» »Niet noodig mensch.» »Of een stukje band of een klosje garen.» »Neen 'k koop niets.» »Nu doe ik waar achtig niet meer open,» zei Bet, ik kan wel achter de deur blijven staan. Tingeling. »Ja wel hoor, schel jij maar, jij staat daar goed. Doch nu hield het schellen aan en met recht, want nu was het iemand die er wezen moest, 't Was de slachter die vleesch bracht. Nu kwam het andere meisje voornamelijk om open te doen en voor boodschappen, 't Was een leelijke meid met lichtblond haar, een grooten dikken wipneus, grijze waterige oogen zonder uitdrukking. Zij deed mij denken aan de snuitkevers der prairie. Precies zoo'n gezicht. »Bijt die hond niet, hij kijkt mij zoo leelijk aan,» vroeg zij aan Betje. «Welneen, ant woordde deze 't is zoo'n goed dier.» De tweede dag liep ik in de keuken langs haar, en toen gaf zij mij, zeer geniepig, een schop. Hemel meid, laat dat, zei Betje als ze binnen er achter komen, dat je dien hond kwaad doet, word je dadelijk weggestuurd.» »Nu, ze zijn er immers niet bij,» ant woordde Anna, zoo heette zij. »Nu ja, maar ze komen er achter zeg ik je, want 't is precies alsof die hond kan praten." »Nu, daar geloof ik niets van,» antwoordde Anna. Des middags aan tafel schelde mijne meesteres om nog iets binnen te bren gen. Anna kwam binnen en liep vlak langs mij heen. Gedachtig aan den schop dien zij mij gegeven had, sprong ik eensklaps op, en liet haar brom mend mijne tanden zien. »He, wat is dat, zei mijn meester, dat heb ik nog nooit van Black gezien. Zeg eens meid, dan heb je dien hond zeker kwaad gedaan, komaan biecht eens op." Zij was doodsbleek en zeer ver schrikt. »Ja, ik heb hem bij ongeluk getrapt." »He, dan verwondert het mij toch van Black, zeide mijne mees teres. Hij is anders nooit kwaad tegen huisgenooten. Hoor eens kind, dit is een hond uit Amerika die is gevaarlijk als hij kwaad wordt, raak hem dus niet aan om hem te slaan, want voor dat iemand u helpen kon, waart gij een lijk." Een andermaal zag ik dat zij eieren uit de kast nam. Ik wist niet dat zij die in de keuken bij mijne meesteres moest brengen. Ik sprong dus tegen haar op en zij zette het mandje met eieren gauw op den schoorsteen neder. Eens, dat Betje zei: "Zeg, die uien kan je wel meè naar huis nemen, doe die in je schort." En toen het schort op den grond uitgespreid lag met de uien er in, ging ik er op staan, zoodat zij echter niet. Toen zij naar huis het niet kon opnemen en dichtknoo- pen. »0, wat een hond," riep zij toen, »die heeft nog meer verstand dan een mensch." Met de schoon maak had mijn meesteres haar eenige oude kleederen gegeven. Dit wist ik zij 's avonds voor ging, goeden avond kwam wenschen, zag ik dat zij een groot pak droeg. Ik sloop haar na. Wel dat waren kleederen van mijne meesteres. Dat rook ik. Onze reuk is zeer scherp. Ik sprong tegen haar op, sloeg haar het pak uit de handen en toen zij het weer wilde opnemen, had ik er mijn poot op gezet, en beet ik naar haar. Nu begon zij hard te schreeuwen. »Wat gebeurt daar toch," hoorde ik op eens de stem mijner meesteres vragen, «heeft Black je gebeten?" »Neen, Mevrouw, maar hij wil mij uiet met de kleederen, die u mij gegeven hebt, uit het huis la ten gaan, hij is er op gaan staan." »Kom dadelijk hier, Black," riep mijne meesteres toen, en ik ging naar bin nen. Ik denk, dat Anna toen met het pak kleêren het huis is uitgegaan. Den volgenden dag hoorde ik haar tot Betje zeggen: »lk vertelde het

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1