Aanbesteding. Herdenking van let 15-jarig lestaan GEMENGD NIEUWS. ciïiTTlliöiiirs tium Advertentiën. IEIASD TE boen opleiden aanbesteden Notaris J. fVAN WIESINGEN E.ÉN BOERENPLAATSJE ,-HET KLEfNE Z4NBGAT," WEEKBLAD 10 Cent periiuuimer. Men abonneert zich bij alle soliede boekhandelaren. Goedkoopst# modeblad Boer, hebben eene verbintenis aange gaan als adspirant-vaandrig voor het reserve-kader bij het 5e regiment in fanterie. - De sergeanten K. F. Heijlen en M. F. P. Christen van het 5e regiment infanterie zijn aangewezen om aan den schieteursus deel te nemen die van 16 Augustus e.k. tot den 31 Oc tober d. a. v. bij de normaal schiet school te- 's Gravenhage zal worden gehouden. Aan den milicien korporaal A. Op 't Hof, van het 5e regiment infan terie is door den Minister van Oorlog de vergunning verleend om zich ge durende zijn nog overigen militie naar de Transvaal te be- diensttijd geven. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is ten nadeele van A. van Eek, aan den Leusderweg, eene partij waschgoed gestolen. Een schild wacht der infanterie-kazerne heelt verklaard 's morgens 4 uur twee vrouwen «bezig'' te hebben gezien, en naar welke «dames" de politie ijverig onderzoek doet. Ook in deze gemeente is „tong* blaar" ouder rundvee geconstateerd Weest voorzichtig en kookt de melk vóór ze te gebruiken. vergadering Woensdagavond heeft de tweede plaats gehad der schil ders en behangers gezellen. Was het ledental bij de vorige vergaderin niet zeer talrijk, ditmaal overtrof de opkomst ver aller verwachtingen Velen sloten zich weer bij deze ver- eeniging aan. De vergaderingen wor den gehouden de eerste Woensda, van iedere maand des 's avonds ten 8 uren in Café Bellevue. Mochten alle gezellen tot deze vereeniging toe treden dan zal het welzijn van hen daardoor aanmerkelijk verbeteren. De timmerlieden-vereeniging «Streven naar verbetering" heeft bare leden in de gelegenheid gesteld zich gereedschappen aanteschalfen op weke- lijksche geringe afbetaling. De onder scheiden timmermansbenoodigdheden zijn in eene nette vitrine tentoonge steld in het vergaderlocaal der ver eeniging, de bovenzaal van café «Bellevue." Bij Kon. besl. is bij het 5e regiment infanterie bevorderd tot le luitenant de 2e luit. H. Meywert. DER s. Er was iets op lil, er broeide iets in het binnenste der Ver: «de A. V. B." Reeds zag men lang te voren de mannen meermalen de hoofden bijeen steken en te oordeelen naar betgeen men dan zoo hoorde, bereidden zij zich niet tot een droeven tocht voor. Dinsdagmorgen t.e 8 uur verza melden de rappe gasten der »A. V. B." zich aan het station en ook nu out braker, er evenmin als daar waar het geen herdenkingsdag geldt, slechts weinigen op 't appèl. De Amersfoort sche Vrijwillige Brandweer, want dat verstaat men onder »A. V. B." had besloten het 15-jarig bestaan der Vereeniging op een nuttige en aan gename wijze te herdenken. Het zij mij vergund aan allen, die belangstellen in deze schoone ver aan moeder, doch die gelooft niet dat een dier zulk een groot verstand kan hebben. Moeder zegt, «dieren hebben geene ziel en wij menschen wel." «Ja daar weet ik niets van zei Befje, doch deze hond verstaat ieder woord dat je zegt en hij kan Maleisch praten ook, tenminste hij geeft Mevrouw antwoord in die taal, dat heb ik zelf gehoord." Met veel moeite had mijne meesteres mij geleerd, om als ze mij in 't Maleisch vroeg. «Wil je eten," dan te antwoorden. «Dat wil ik." "Maoe", is dat. Dit zei ik duidelijk en langzaam; doch ik deed het ongaarne want het kostte mij altijd veel moeite. Johan speelde piano en viool, dus nu kwamen die twee muziekinstru menten in huis. De piano hinderde mij niet zoo, doch de viool zooals ik reeds gezegd heb, deed mij altijd hevig aan. Ik ging dan meestal bij Betje in de keuken zitten, daar kon men het bijna niet hooren, want die was op zij uitgebouwd. Wat de piano betreft, er kwam een nichtje van mijne meesteres logeeren, een lieve vroolijke meid, doch als zij piano ging spelen dan vond ik haar onuitstaan- eeniging een klein overzicht te geven van de wijze waarop dien dag gevierd werd. Dank de goede zorgen van het be stuur werden wij te Amsterdam in de gelegenheid gesteld onze kennis omtrent het brandweerwezen aan merkelijk te verrijken. Het doel van onzen tocht was, een bezoek te bren gen aan de brandweerkazerne op de Prinsengracht. Aldaar aangekomen werden wij welwillend rondgeleid door den Opper-Brandmeester, comman dant dier kazerne. Nadat het inwen dige, benevens de magazijnen en werk plaatsen bezichtigd waren, werden wij op ile binnenplaats, het oefenings terrein der brandweer, geleid. Onder bevel van een der comman danten gaven een tiental wakkere mannen eenige proeven van hun vlug- beid en vastberadenheid. Zeer correct werden alle bewegingen uitgevoerd, en al zijn er onder de leden der »A. V. B." stoute klimmers, toch heeft menigeen met een zeker onrus tig gevoel naar boven geblikt waar de brandwachts, hetzij op ladders, die loodrecht tegen den muur hingen, zoo vlug als katten naar boven klau terden, of van een duizelingwekkende hoogte langs een lijn naar beneden zwierden hun kracht en behendigheid toonden. Ook waren wij in de ge legenheid kennis te maken met den reddingskoker en het springzeil, beide voorwerpen, die van onberekenbaar nut kunnen zijn. Nog vol bewondering over heL daar even geziene, voerde onze leidsman ons weder verder en werd de dienst der telegraphie en van het seinwezen der brandweer uitgelegd. «Geeft acht Heeren, ik sla alarm!" Plotseling doet zich een klok hoo ren en 45 seconden na het alarm signaal vliegt een spuit, bespannen met twee vurige paarden en rnet acht rappe gasten bemand, de kazerne uit. Ook dit behoorde tot een oefe ning, evenals het binnenkomen van een bespannen spuit, welke op een ongelooflijk klein bestek zoo prachtig draaide, dat een ieder een en al ver bazing was. Cen brand weerman, welkeop onder zoek is uitgeweest, ziet zich den terug weg afgesneden," zoo sprak onze leidsman, en om hem te helpen doen wij aldus: Fluks werd er een pistool geladen, een ijzeren kokertje, waaraan een dunne lijn in den loop gebracht en af ging het schot, de lijn ver over het dak heenschietend. Deze werd door den brandweerman, waarvan verondersteld werd, dat hij in nood verkeerde, ingepalmd, een dikkere werd er aan bevestigd en een oogwenk daarna gleed hij er langs en stond gezond en wel voor ons. Dankbaar voor het geziene werd een oogenblik in de cantine, wier inrichting niets te wenschen overliet verpoosd. Met niet genoeg lof èn voor het kalme commando èn voor de prachtig uitgevoerde bewegingen kan men over die mannen spreken. Voorwaar, Amsterdam bezit een brandweercorps, waarop het met recht trotsch mag zijn. Het voorwaarts van onzen com mandant, de heer Schoterman, weer klonk en na een koit afscheid begaf een ieder zich naar het café «Neuf", waar de lunch gebruikt werd. Nu wachtte ons nog de tocht naar Zaandam, en na een heerlijk reisje rnet den stoomboot, een ware bekom- ming op den warmen dag, landden we in het vriendelijke stadje aan Deze ging het Czaar Peterhuisje be zoeken, gene wandelde de stad, die voor ons Zandbewoners, \eel eigen aardigs biedt, rond. Ten 5 uur ver zamelden de leden zich weder voor den geineenschappelijken maaltijd om ten 7 uur het lieve stadje vaarwel toe te roepen en de terugreis te aan vaarden. Bc vermeen, dat hier een warme dankbetuiging aan het bestuur do »A. V. B." niet misplaatst is en ik hoop, dat ook dit schrijven er toe bij mag dragen, meerdere sympathie voor de »A. V. B." bij Amersfoort' ingezetenen opgewekt te hebbei Waarschijnlijk kan een ieder hiervan binnenkort een bewijs geven. A. v. M. 355e STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 4 en 5 Aug. (600 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 30. 4551 4972 4975 4984 4987 15074 15117 15145 15162 en 15214. Te zamen 10 prijzen. V olgende trekkingen geschieden 3e klasse 1619 Aug.; 4e klasse 30. 31 Aug., 1 en 2 Sept., 5e klasse 1316, 21—24, 27—30 Sept., 4, 5 en 7—9 Oct. De derde klasse bevat de navolgende prijzen: 1 van f25.000, 1 van f 5.000, 1 van f 2.000, 2 van 1500, 5 van f 1000, 5 van f400, 5 van f200, 15 van f 100 en 1565 van f 45. (Geene nieten.) Loten of gedeelten zijn ten voor melden kantore (Breedestraat, wijk E, 350) nog verkrijgbaar, doorgefoer- neerde a f 3.50 en klassikale a f 2.05 per baar. O, wat maakte zij dan een leven. Zij sloeg er zoo hard op, zij stompte er op, en zooals ik Betje hoorde zeg gen: "zij roffelde er op.« 't Ake ligst vond ik de dreunen die zij gam ines noemde. Yan dat geluid barstte mijn hersens als het ware. Ik gaf haar dan ook bij mij zeiven den naam van piano-duivel. In L. heb ik ook met veel voorname personen kennis gemaakt. Als ik spreek van voorname personen, bedoel ik menschen die uit blonken door verstand of geest. Om geld of uiterlijken rang, geven wij honden niet. Er waren wel rijke per sonen onder die nieuwe kennissen, zelfs eenigen met zeer veel geld, doch daar gaf ik niet om. Ik heb ook nog niet verteld dat er nog twee nieuwe huisgenooten bij waren gekomen, twee katten. Wij hadden daar heel veel last, voornamelijk in den tuin van ratten, en van muizen in huis. Yoor den tuin, daar kon ik voor zorgen dat die vrij bleef van ongedierte. Zoo zelfs, dat op zekeren morgen, mijn meester verbaasd voor het groote kippenhok staan bleef. »Wat duivel, wat is hier van nacht gebeurd," hoorde ik hem zeggen. Het Zigeuuerliefde. Een woest duel, waarin beide strij ders den dood of zoogoed als den lood hebben gevonden, heeft plaats ïehad te Nimes, op een plaats, waar gewoonlijk de zigeuners, de kermislui en alle dergelijke menschen samen komen. Sedert eenige dagen kwamen daar ook twee mannen, die beiden verliefd waren op betzelfde meisje uit hun stam, welke echter geen keuze wilde doen en verklaarde, dat zij alleen aan den sterkste zou toebe- hooren. Uit dezen toestand kwamen natuurlijk telkens twisten voort, die dikwijls in gevechten ontaardden. Om daaraan voorgoed een einde te maken, besloten de beide mannen tot een tweegevecht, dat den vorigen Don derdag heeft plaats gehad, en dat gestreden werd onder bet oog van drie zigeuners, die uitspraak zouden doen en van het jonge meisje, dat de prijs was van den tweestrijd. Tegen den middag was de geheele kolonie der zigeuners bijeengekomen op een binnenhof, in hemdsmouwen stonden de beide tegenstanders tegen over elkaar gewapend met messen. Terstond wierpen ze zich op elkaar, en weldra vloeide het bloed van bei den. Na een wanhopigen strijd van twintig minuten viel een van hen, in het hart gewond, dood neei een oogenblik later viel ook zijn tegen stander. die een gapende wonde in den buik en bovendien een aantal wonden in verschillende lichaamsdee- len had. Zijn toestand was hopeloos. De politie heeft verschillende, perso nen, die het gevecht bijwoonden, o.a de drie juryleden en het jonge meisje gevangen genomen. Brand te Leiden. Gisteren namiddag te omstreeks l uur ontstond te Leiden een fel uitslaande brand in het achtergedeelte van het perceel aan den Ouden Rijn waarin gevestigd de Leidsche lampe- pittenfabriek van den heer J. C. Spie ker, lirma Van 't Hooft Co. Niettegenstaande het snel en krach tig optreden der brandweer, de beide stoomspuiten en een aantal hand brandspuiten, namen de vlammen zoo snel in omvang toe, dat de ge heele fabriek is uitgebrand. Ook het aangrenzende woonhuis van den eige naar bekwam belangrijke brand- waterschade. Te 3 ure ongeveer was gevaar voor verdere uitbreiding geweken, ofschoon nog gedurende ruimen tijd daarna water moest worden gegeven. Het werkvolk, ten getale van 30 personen voor het meerendeel vrouwen meisjes, had juist even voor het uit breken van den brand de werkplaatse verlaten ten einde het middagmaal te gaan gebruiken. Door het omvallen van een schoor steen bekwamen een adjuct-brand meester en een spuitgast vrij ernstige verwondingen, de eerste aan het voorhoofd en de ander aan de handen Door groote krachtsinspanning kon worden voorkomen dat de in de on middellijke nabijheid gelegen boek 'rukkerij van de firrna Brill Co welke groot gevaar liep, mede door het vuur werd aangetast. hok was geheel ondergraven en de stukken van groote balken waren er onder uit gebeten. Mijn meester werd boos op mij. "Black, wat heb je nu gedaan, kom eens gauw hier.» Maar toen ik er een heel nest (acht) doodgebeten jonge ratten onder uit haalde, en ik die voor zijne voeten Dederlegde, keek hij heel anders, 't Was nu. wZoo'n beste jongen, dade lijk meê naar de vrouw.» Ik hoorde Betje toen zeggen. »Hoe jammer dat hij de oude rat ook niet doodgebeten heeft, die schijnt ontsnapt te zijn. Maar den volgenden dag kwam onze zwarte kat, Koininy met een grooten rat in haar bek aandragen, sleepte die in de schuur en ging die boven op de turven, blazend en brommend opeten. Nu hield ik niet van katten, zoo zelfs dat ik ze altijd vervolgde en mijne meesteres mij eens van eene kat heeft moeten afhalen, die ik ge pakt had en bezig was te verscheuren. En dat leelijke beest had mij zoo toe getakeld toen ik haar aanpakte, op mijn neus was eene bloedende wond, en inijn eene oog was ernstig bezeerd. Wordt vervolgd.) BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 29 Juli. Petrus Karei, z. van Stepbanus van Eijkelenbur# en Hendrika Scheerder. Coruelia, d. van Pi trus Steen beek en Hendrika Barbara Post. 30 Juli Gerardus Dirk Hendrikus, z. van Jan Johan nes de Groot en Jocaba Maria van Dooru Gerrit, z. van Frans van der Leek eu Trijntje Hel rasing. 31 Juli Klaas, z. van Hen drikus Brons en Aartje van Boeschoteu. CTistiaan, z. van Roelof Meester en Imke Doesburg. 2 Aug. Maria WilhelmiuH ApoJlonia, d. van Jacobus Hellevoort ei Aaltje van Doorn. Alandine Carolin Henriëtte, d. van Johan Aland Theodoor Henri Floris van Rijswijk de Jong eu Arnolda Constance Eliara Barouesse Van Till. Aug. Adriauus, z. van David Kraan en Lucia Sips. Rerake Petronella, d. van Pieler van den Berg on Petronella Kamrainga. Adriauus Arnoldus, z. van Arnoldus Dijkhuis eu Geerlruida Clara de Kruijf. 4 Aut Jacobus, z. van Henricus Spierings en Lucia n Demen. Getrouwd: 2 Aug. Gijsbertns Sukel en Geertruida van den Hoven 3 Aug. Eduard Cornelis van VNijaarda en Gorard.i van Drie. Overleden: 29 Juli. Hermina Zwier 40 j. ouj;eh Elisabeth Orlebeke 35 j. echtg. van Petrus Bernard us Noteboom 30 Juli Hubert Jan Gisbert Krijnen m. Johan nes Everardus Zijtveld 2 m Heintje van Ree 6 m Johanna Maria Wijk 3 m 1 Juli. Johanna Willielraina van 't Riet 4 i. Nicolaas van Keeken 4 m. Georg Berns 6 m 1 Aug Elias Johannes Kamer 2 ra Leusden. Geboren: 31 Juli. Willempjc, d. van Dirk an Hinkel en Willempje Lagerweij 3 Aug. Antoniiis Adriai.us eti Antouius Johan nes. z van Bartholomeus van Daat.selaar en Martina van den Hengel. Stoutenburg. Geboren1 Aug. Maria, d. van Jacobus van Burgsteden en Evertje Kleinveld. Woudenberg. Geboren 4 Aug. Larabertus, z. van Gerrit van de Lagermaat cn Willemijntje van de Haar. MARKTBERICHT. WIEttSFOOitr, 6 Aug. 1897. raiwe CO.— Uosge fO— Boekweit f0.— Vppelen f2 a f 4 0D. I'eren f3 af 4.00. Nieuwe .taniapp. I 0.00 a f 0 00 Zandaardapp. f 1 50 a f 2 Hoendereieren f3 3') .t t 4.per lOOst. Eenden f 0.a f0Boier t l 05 a. f 1.25 per kilo. Mar garine f0a fit.Zoeiein kaas 0.f0. Kippen f 0.60 a f0 9'Kuikens f 0 90 a f 1 20 Piep kuikens f 0.25 a f Gü Ganzen fOoOfO.OO Eenden I 0 6b .1 f 0.90 p. st. Jonge f 0.00 a f 0 H azen 10.UÜ a f0 00 Wilde konijnen f 0 00 a f 0.00 Tamme f0.20 a f0 70 Duiven f0.30 a f0.50 paar. Vette rarkens f0.f0.Zeugen f30.f 40. biggen f6.a f 10.Schrammen f 12.a f18 Vette koeien f 006.a f 000.Guste koeten f 00.— a f 000 Kalf koeien f 000 a f 000 Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet Tarwe, heet. Rogge; hect. Boekweit; 10 heet. Appelen. 30 hect. Peren; 0 hect. Kleiaardappe- len; 300 heet. Zandaardappelen 25000 stuks Hoen dereieren: 0000stuks Eendeneieren; 1400 kilo Bo ter kilo XJaganne; kilo Kaas; 0 stuks Vee 15 zeugen; 280 biggen en 40 schrammen. Getrouti'd A. II. VAN WALCHREN itf.V MAC LEOD. 4 A die, oo£ namens wederzijdse] ouders hunnen welgemeend dank betuigen voor de vejd^olij ken vaji belangstellintynij hun huwelijk, ondervonden jidBC»De Toynbee-Ver- eeniging „Ons Huis" alhier wenscht voor hare reke ning aan de Utréchtsche Huishoud school voor het STRIJKEN en WösSCHEN. Zij, die meenen geschikt te zijn hare kennis later in «Ons Huis' '\ak belangstellenden mede te deeldHTVbrden verzocht zich vóór 10 tot het geven en ontvangen vStr-iaJjchtingen aan te melden vóór 12 uur 's mor gens bij mevrouw YAN DER ELST, Bergstraat. De architect IIERM. KROES, te Amersfoort, zal namens zijn principal)! op Maandag 23 Augus tus ISjiJ, 's morgens ten II uur, in hét AMALIA-HOT-ÈL te Baartf, bij publieke inschrijving - Het houwen van 3 Uur- gcrwoonliuizcii op ecu ter- rcni' aan de Nassaulaan te Raam. Teekening ea' bestek liggen van Zaterdag Ut Augustus 1897 af, in voornoemd hótel en in het koffiehuis ,j»HET YALKJE" te Amersfoort-ter inzage. Van dien datum af zijn teejeof ningen met jbestekken opVaan- vrage gratis'iter mzagK^ferkrijg- baar bij den \*oor«v»i?mden archi tect. te Auierougpn, zal op Douder- dag 12 Atigustus 1897, des voorm. elf ure, ten huize van Mej. de,Wed. SCHIMMEL aan «DE HOLEVOET" onder Wou denberg, in het openbaar ver- kooijtn genaamd bestaande uit woonhuis met achterhuis, waarin veestalling, schuur, hooiberg, j^fy.fuin, boom gaard, hooi-, j/45- en bouwland, ui- en^a&en hakhout en op gaand "ffeboomte, aan elkander staande en gelegen yonder Wou denberg, aan den Staatsspoorweg, kad. sectie D. uosj 1075 tot en met 1083, groot H.A. 33 A. Grondbelasting^ver 1897 f6.77 en Eemlasten f 1.12. Te aanvaar den 1 Nov. 189ft, kooppennin gen te voldoen! 23 Septemb/»r 1897. f, Nadere inti."-uheko men ten kantore van genoemden Notaris VAN WIERINGEN. VOOR 8&5ÉSS. EenigHte ïiiodeweekklad in Nederlaud. 20 geknipte patronen op de aiuurlijke grooUe jaailijks gratis, boniiementprijs per kwartaal/1.30. Proefnummers GRATIS, bij de »Uit. Mij. "'VAT', Zwanenburgerstraat 19, Amsterdam.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2