CIJFER: 2 THOMSONS THEE. GEMENGD NIEUWS. rie van Koloniën is verantwoord 101,522.50. Aan een Atjeh-brief aan de Java-Bode d.d. Kotaradja 3 Juli, is aangaande de voorbereidende maat regelen tot den tocht naar Segli, waar thans gevochten wordt, het volgende ontleend «Kotaradja begint zich hoe langer hoe meer op voet van vrede te ont wikkelen, niettegenstaande uit enkelen door het hoog gezag reeds genomen maatregelen blijkt, dat er, wat het uitrukken betreft, wel wat hangende schijnt te zijn. Dit laatste schijnen onze soldaatjes ook in de gaten te hebben. Zij noe men het in de miere-manchet te hebben, wat blijkt uit het gering ziektecijfer op het dagelijksch zieken rapport bij den dokter in het kam pement. De gezondheidstoestand is dan ook voor het oogenblik werkelijk zeer gunstig, waartoe vooral het niet te lang gerekte verblijf van het 3e bataljon in Lepong veel heeft bijge dragen. Het 12e, dat na de excursie in Lehong vrijwel op was er waren op een gegeven oogenblik liefst een dikke tweehonderd zieken in het hos pitaal heeft een goede aanvulling gekregen, en het 3de is ook op sterkte gebracht en geheel met de knodsen bewapend, zoodat deze gunstige om standigheden dan ook iedereen doen voorspellen, dat beide bataljons »de bataljons" zijn, bestemd voor Pedir. Het 3de bataljon staat onder com mando van den majoor Christan, ridder van de Militaire Willemsorde 3e klasse, het 12de onder den overste Krul, eveneens met het ridderkruis versierd. Segli. of eigenlijk Pedir, blijft hier natuurlijk het onderwerp van den dag, wij staan voor het feit dat de vijand in den omtrek van Segli wat meer landwaarts in teruggedreven moet worden er moet om Segli heen «schoon schip" gemaakt worden. Om Segli zelf treedt de vijand brutaler dan ooit opvertoont iemand van de bezetting zich maar even buiten, dan vliegen er even vlug een paar knikkers om en in de benting, terwijl nu en dan de post rnet lilla's beschoten wordt, waarvan er enkele al vrij aardig doel geschoten hebben een kwam er b.v. in den paal van het verhoogde schilderhuis. De excursie zelf wordt op een 4- ii 6-tal dagen geschat, waarna er een bataljon voorloopig zal blijven om in de genomen stelling het bivak te betrekken, het omgelegen terrein open ie kappen, de versterkingen te slechten en in den omtrek van Segli te blijven patrouilleeren. Welk bataljon hier voor aangewezen is, kan ik u nog niet met zekerheid zeggen; toch zal ik de piank niet ver misslaan, wan neer ik hierbij op het 14e wijs. Het wordt dan ook tijd dat dit bataljon ook eens een beurt krijgt. Tot nu toe heeft het steeds moeten toekijken en eigenlijk meer tot aan vulling van de andere bataljons ge diend. De artillerie zal bij den tocht ver tegenwoordigd worden door de nieuwe mortieren, waarmede door den reeds vertrokken kapitein der artillerie Van der Zande dag in dag uit proeven genomen zijn. Jammer dan ook, dat mer. dezen officier, die zich van de uitwerking gouden bergen voorstelde, niet meer met 't commando heeft kunnen belasten. Ook de vertrokken overste der artillerie Rost van Ton ningen moet die mortiertjes lang niet zoo verwerpelijk vinden als de meeste artilleristen wel doen. Met het com mando over die mortieren zal nu de kapitein Stroband belast worden. Bij voorbaat wenschen wij nu reeds den troepen die naar Segli gaan een goed succes toe. Pedir, het toevluchts oord van Polim en consorten, moet ter wille van de bevolking van Seli- moen en ter wille van den Atjeh-oor- log, genomen worden. Polim is de eenige man, waarmede voorloopig rekening te houden valt; grooten invloed blijft hij behouden, ofschoon niet te ontkennen valt dat hij al inziet dat zijn macht een weinig aan het tanen is. Gliëng, de plek waar eens zijn wieg stond, de kampong, waarin zijn vader begiaven ligt, waar hij op 's vaders graf gezworen heeft zich nimmer te zullen onderwerpen, zal binnen eenige dagen voorgoed in onze handen zijn in door onze troepen "Black, kom eens hier.» Ja wel, ik liet ze roepen, ik kwam niet. »Is die hond doof?» {Wordt vervolgd.) bezet worden, om vandaar uit den aanleg van den weg naar Selimoen voort te zetten, dat ook een vaste bezetting, men spreekt van een batal jon met een gedeelte van de aanwezige hulpwapens, zal krijgen. In de maand Juli zijn bij het Koloniaal Werfdepot te Harderwijk aangenomen: 75 Nederlanders, 15 Duitschers, 10 Belgen eu 2 Zwitsers, totaal 102van de verschillende korp sen van het leger hier te lande wer den in dat tijdvak overgenomen 52 onderofficieren en minderen, zoodat het totaal der werving 154 bedroeg. Onder de aangenomenen bevinden zich 34 miliciens, die voor den tijd van twee jaar bij het Indische leger worden gedetacheerdonder de over- genomenen 4 onderofficieren, die voor 4, en 39 miliciens, die voor een detacheering van 2 jaar bij dat leger zijn toegelaten. Aan de 154 personen werd aan handgeld uitbetaald f 30,383.75. Naar Oost-Indië vertrokken drie detachementen door 5 officieren geleid ter sterkte van 11 onder officieren, 4 korporaals en 126 min dere militairen. Naar West-Indië vertrok éen deta chement, sterk 1 officier en 27 man schappen, bestemd voor Suriname. In het geheel zijn dus vertrokken 168 personen van verschillende natio naliteiten, en wel; 143 Nederlanders, 16 Duitschers en 9 Belgen. Niettegenstaande het ongunstige weer was het sportterrein te Baarn Zondag goed bezet. Natuurlijk was Jaap Eden de groote attractie, hoe wel hij geen ernstige mededingers had. In den wedstrijd voor amateurs, afstand 2000 M., won France, op hem volgden Ter Punt en Slot. De wedstrijd voor beroepsrijders, afstand 2000 M., werd gereden in vier series. In de finale startten Jaap Eden, Impens, Schilling en Van Doornik. De uitslag was dat Jaap Eden won met een voorsprong van l'/i ronde, tweede was Impens, derde Jenkins. De wedstrijd voor amateurs, afstand 5000 M., werd gewonnen door Ter Punt in 8 min. 23*/« sec., Bergman kreeg de leidingmedalje. Ten slotte kwam de course de primes van alle rijders; er startten 15 rijders, waarvan spoedig eenigen afvielen, zoodat overbleven Eden, Vlug, Van der Knoop, Van Doornik, Impens en Jenkins. Eden haalde 8, Jenkins 4 en Impens 3 maal de premie. Eden was eerste, hij reed de 5 K.M. in 7 min. 12'/t sec. Te Deventer zal men trachten gelden bijeen te verzamelen voor den bouw van een monumentale fontein, welke onthuld zal worden op den dag van het inhuldigingsteest als een blij vend gedenkteeken aan de troonbestij ging van H.M. de Koningin. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat Zaterdagavond, tegen half zeven ure, een koppel van niet min er dan 35 ooievaars over het dorp Bar- neveld kwam vliegen, waarvan onge veer 30stuks een plaatsje op den kerk toren zochten en vonden. Ouden van dagen verklaarden in die streken nooit zooveel vogels bijeen gezien te hebben. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De godsdienstoefening in de Rem. kerk zal Zondag 15 Aug. a s. worden geleid door ds. Bisschop Boele, pred. bij de Rem. gemeente te Dokkum. Hedenavond om half acht hoopt ds. De Bruin, van Apeldoorn, vóór te gaan bij de godsdienstoefening der Chr. Gereformeerde Gemeente in Volksheil. Aan onzen vroegeren stadgenoot den heer II. E. E. Morren Jr. is op zijn verzoek door B. en W. van Rotterdam met ingang van 1 October eervol ontslag verleend als assistent geneesheer in het Ziekenhuis aldaar. De heer Morren zal zich hier ter stede metterwoon vestigen. Programma van het buitenge woon concert den leden der Sociëteit Amicitia aangeboden door H.H. Offi cieren van het Ie Regiment Huzaren in garnizoen te Amersfoort en te geven door de kapel van dat korps, onder directie van den heer H. Kareis, op Donderdag 12 Augustus 1897, des avonds te 8 uur: 1. Honcymoon-marschG Rosey. 2. Ouverture ii:-1 lustigen Weiber von Windsor O. Nicolai. 3. Hor.y soit qui mal y pense," SchervoR. Völlstedt. 4. Troubadour waltzO Sabathii. 5. Fantaisie de l'opéra »Mignon" Amb. Thomas. C. Ouverture der komischen Operette •Kónig Mydas"R. Eii.exbero. 7 Le trompette joyeus, introduction et polka. Solo pour piston H. Karels. 8. Scotch wedding march O. Christery. 9. Muzikaal-Historische potpourri van het le Regiment Huzaren, naar motieven van kolonel J. A. Orth. Karei.s. 40. Marche russeL. Ganne. Zondagmiddag, te '1 uur, heeft de Nederlandsche vereeniging van spoorweg-ambtenaren in de buiten sociëteit «Amicitian alhier eene bui tengewone algemeene vergadering gehouden, onder voorzitterschap van den Heer H. P. Schoolernan. Vertegenwoordigd waren de afdee- lingen Amsterdam, Breda, Haarlem, Hilversum, Tilburg, Utrecht, Zwolle, benevens de groepen 1 en 6, te zamen uitbrengende 50 stemmen. De voorzitter herinnerde, dat deze vergadering was belegd ingevolge het besluit der algemeene vergadering van Breda. dd. 16 Mei jl., ter ver kiezing van eene commissie van redactie der geschriften van de Ver eeniging en van een verantwoordelijk redacteur. Na eenige gedachten wis seling tusschen de heeren Brandes, Van Broekhuyzen en Fransen, werd overgegaan tot de verkiezing. Tot leden der Commissie van Redactie werden bij eerste stemming verkozen de heeren H. IJ. Gatsonides, chef der 3e afd. bij de Tractie der S. S., te Utrecht, met 42 stemmen J. J. W. van Loenen Martinet, adj.-ingenieur bij de Tractie der H. IJ. S. M. te AmsterdamJ. Donkers, chef de bureau bij de SemarangJoanna- Stoomtrammij, te den Haag (oud-amb tenaar SS.) ieder met 33, en Cd. Simon, commies afd. secretarie der H. IJ. S. M. te Amsterdam, met 31 stemmen. Verder verkregen de heeren J. Oudegeest 17. I. Franco 16, Harms 14, Maas Geesteranus 5 en Slagter 3 st. Tot verantwoordelijk redacteur werd met algemeene stemmen benoemd de Heer J. W. H. Holgen, te Amsterdam, thans waarnemend redacteur. Toen tot de verkiezing van een lid van 't hoofdbestuur (vacature R. C. Schoolernan) zou worden overgegaan, werd, op voorstel des voorzitters, be sloten tevens te voorzien in de plaats, opengevallen door het bedanken van den Heer Visser, te Arnhem, die zich door treurige familie-omstandigheden genoodzaakt had gezien ontslag te nemen. Tot leden van 't Hoofdbestuur wer den verkozen de heeren J. P. de Klerk, te Maassluis, met 33, en W. E. van Amstel, te Arnhem, met 36 stemmenvoorts verkregen de h h. Hermans, Harms, ieder 14 en Mulder 3 stemmen. De heer Gatsonides nam de benoe ming tot lid der commissie van redactie aan, en de Heer Holgen de betrek king van redacteur, nu de door hein in de algemeene vergadering van Breda geopperde bezwaren waren ondervangen door de benoeming van eene commissie van redactie, waardoor de werkzaamheden meer konden wor den verdeeld. De Heer Holgen wekte nu allen op, om niet alleen door woord, maar daadwerkelijk in 't belang der veree niging aan het Maandblad mede te werken, waartoe hij een beroep doet op de afdeelingen om de verslagen van hare handelingen aan het Maand blad te zenden. De Heer Van Broekhuijzen ontwik kelt daarna het bezwaar dat hij heeft tegen de bepaling van art. 28 der Statuten, dat vertegenwoordigers van groepen niet tegenwoordig mogen zijn bij de bespreking van verzoeken door eenige groep gedaan, welke be paling hij opgeheven wil zien, waarop de voorzitter hem verwijst naar art. 42, hetwelk bepaalt, dat voorstellen tot wijziging der statuten vóór I April voorgesteld in de Meivergadering moeten behandeld worden. Het voor stel van den Heer Holgen om de door 't Hoofdbestuur voorgedragen candi- daten, die niet gekozen werden, tot plaatsvervangende leden der commissie van redactie aan te wijzen, kon niet in behandeling komen, omdat de Heer Mellema daartegen bezwaar opperde, daar zijns inziens dan eerder de heeren. die de meeste stemmen erlangden, daarvoor in aanmerking dienden te komen. De vergadering werd daarna ge sloten. Bij het 5e Regiment infanterie zijn door den Kolonel Regiments-com mandant bevorderd tot Reserve ser geant, de reserve korporaal W. A. F. van Dijktot sergeant de sergeant- titulair L A. C. Duuring en de kor poraal W. J. Lammertstot Serge ant-titulair de korporaal A. J. Otto; tot milicien-sergeant de milicien- korporaal W. F. Ruijgrok en tot kor- poiaal de soldaten H. G. Heijerman, J. van Eijkelenburg F. Ruinen, R. A. Mühlenfeld en J. H. Schrier. Door de onderofficiers-scherm- vereeniging E. M. M. A. van het 5e Regiment infanterie te Amersfoort zijn bij het Internationaal wapenfeest en den schermwedstrijd die op 8 en 9 Augustus j.l. te Dordrecht is gehouden de navolgende prijzen behaald Bij den korpswedstrijd Op de sabel, door den wachtmees ter Verheijen en de sergeanten van Rossum en Pornmer, de 2e prijs zijnde eene groote zilveren medaille. Op het geweer, door de sergeanten van Rossum, de Jong en Simons, de 2e prijs zijnde eene groote zilveren medaille. Op den degen, door den wachtmees ter Verheijen, de Sergeanten de Jong en Pommer, de 3e prijs zijnde een diploma d' Honneur. Bij den personeelen wedstrijd Op den degen door den wachtmees ter Verheijen, de eereprijs, bestaande uit een kunstvoorwerp ter waarde van f250.uitgeloofd door den Nederlandsehen schermbond, benevens de zilveren bonds draagmedaille. De jongelingen J. J. de .dooi en G. W. de Boer hebben eene vrij willige verbintenis aangegaan als adspirant vaandrig voor het Reserve kader bij het 5e Reg. infanterie. Onze vroegere stadgenoot de heer J. C. v. Gelder, thans onderwij zer te Barneveld, heeft met goed ge volg te Arnhem afgelegd het examen voor de hoofdacte. De heer F. Faber, onderwijzer aan de school Reekstraat, is geslaagd in het te Zwolle gehouden examen voor hoofdacte. Aan den kolonel J. C. Scherm beek comdt. van het 6e reg. inf. te Breda is de leiding opgedragen van de door verschillende korpsen op ter reinen in de gemeenten Zeist, Soest, Amersfoort en Leusden te houden schietoefeningen. Zondagavond is de timmermans gezel H. Verheuvel op den Westsingel onverhoeds, verraderlijk aangevallen door een tweetal korporaals der in fanterie, die hem zonder eenige aan leiding, eenige sabelhouwen gaven, ook op zijn hoofd, waardoor hij zoo danig werd verwond dat men aan vankelijk voor 't behoud van zijn leven vreesde en nu is 't nog twijfelachtig of de man tengevolge van de ernstige hoofdwonden niet in zijne geestver mogens is gekrenkt. De politie spoorde met lofwaardigen ijver de vermoede lijke daders op, die een streng ver hoor ondergingen. Gister had de stemming plaats voor de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad in district III. 219 van de 522 kiezers kwamen slechts ter stembus op. De heer mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, burge meester, verkreeg 147 stemmen en de heer W. van Schaik 72 stemmen, zoodat eerstgenoemde is verkozen. Door een der aanwezige kiezers werd echter protest tegen deze stem ming aangeteekend, op grond dat de stembiljetten, door den voorzitter voorgelezen, door den oudsten stem- opnemer niet waren nagezien, zooals de wet voorschrijft. Hoogland. Morgen Donderdag her denkt onze trouwe ijverige postbe ambte van Esveld den dag waarop hij voor 20 jaar als zoodanig werd aangesteld. Daar hij tevens op den zelfden datum zijn l2'/i jarig huwe lijks feest mag vieren zal het den jubilaris zeker niet aan bewijzen van belangstelling ontbreken. Een Duitsch woordenspel. (Opgedragen aan de «Hoogere bur gers", die vacantie hebben, ter oefening in het Duitsch.) De buidelrat komt in het land der Hottentotten veelvuldig voor; menige buidelrat loopt vrij rond, maar er zijn er ook, die gevangen worden en in «Kotter" (groote kooien) worden gezet, welke «kotter" worden voor zien van latwerk (Duitsch: Latten- gitter) en andere beschuttingen tegen slecht weer. Deze buidelratten, die dus zitten in een kooi, voorzien van latwerk ter bescherming tegen het slechte weer, heeten in het DuitschLaltengitter- wetterkolterbeutelratlen. Nu gebeurde het op zekeren dag, dat een misdadiger gevangen werd genomen, die een Hottentotsche moe der had vermoord de Duitscher zegt: Een Hotlentollenmutler. Deze moe der had twee stotterende kinderen, die aan «trottelosis" leden en daarom de Stotterlroltel werden genoemd. De moeder van deze Hottentotsche «Stottertrottel" heet de Hottenlollen- stolterlrottelmutter en hij die haar vermoord had de Hottentottenslotter- trollelmutterattentater. De moordenaar werd gevangen en gestopt in de met latwerk voorziene kooi van de buidelratten, waarin tevens beschuttingen tegen de invloe den van het weer waren aangebracht dat is dus in de Lattengitlerwelter- kolter. De buitelrat die zich in dezelfde kooi bevond, ging er op zekeren dag van door. Er werd onmiddellijk jacht op haar gemaakt en men slaagde er in, haar te grijpen. Deze gelukkige sterveling begaf zich thans naar den magistraat en begon alzoo: «Zie, zoo, nu hebben wij de Beu- telralte (buidelrat) terug." «Welke Beutelratte «Wel, de Lallengitterwetterkoller- beutelratte." «Ja, maar er zijn zooveel Latten- gillerwetlerkolterbeulelralten. Welke heb je dan eigenlijk gevangen «Wel, de rat uit de Altentaterlal- tengitterwetterkotler (de rat, die ge zeten heeft in de met latwerk voor ziene kool, waarin de misdadiger was opgesloten.) «Maar welke misdadiger?" «Dat weet u toch wel: De Hotten- tottenstottertrottelmullerattentater(<\& aanvaller van de Hottentotsche moe der der stotterende kinderen, die lij dend waren aan trottelosis.) «Waarom hebt ge dat niet onmid dellijk gezegdgij hebt dus de Hotten- totlenstotlerlrottelmutleratteMaterlat- tengitterwetterkotterbeutelrattel" Een «vorstelijke belooning" schonk de koopman K., wonende in de Lindenstrasse te Berlijn aan een postbode, die hem een belang rijke dienst bewees. K. had van een buitenlandsch handelaar een lot ont vangen en behuoden. Het lot kwam met eigen geld uit en de handelaar zond nieuw lot. K. was echter het spelen moede gedeworden en zond het nieuwe lot met een afwijzend schrijven terug. Nadat hij dezen brief om 2 uur nm. in een brievenbus ge daan had, ontving hij van den hande laar om 4.20 een telegram dat op het nieuwe lot 30,000 Mark geval len was K. rende naar het postkan toor om den brief terug te nemen. Hij was echter reeds afgezonden. Nu vroeg de ongelukkige gelukkige een beambte om raad, boe den brief weder terug te bekomen het kwam op een 100 mark niet aan. De beambte noemde hem het kantoor, waaraan hij telegrafeeren kon, om den brief aan te houden, en zóó kwam deze aan het kantoor van afzending terug. Toen nu de beambte, die hem den weg gewezen had, K. den brief over bracht, gaf hij den welwillenden bren ger een drinkgeld van 20 pf., zegge een dubbeltje Een monster-toren. In New-york is men van plan een reus van een toren te bouwen. New- york heeft, zooals men weet, in de laatste jaren veel te kampen met Chicago, dat de hoofdstad wil over vleugelen, en de New yorkers beweren, dat het nu eens tijd wordt om door het een of ander opzien te baren de aandacht af te trekken van het was sende Chicago De reuzentoren zal een hoogte hebben van 640 meter, dus meer dan tweemaal zoo hoog als de Eiffeltoren, Aan zijn voet zal de toren een door snede hebben van 90 meter. Voor loopig zoekt men nog naar een geschikten, vasten ondergrond voor dit gevaarte. Daar bovendien het werk, eenmaal aangevangen, niet gereed kan zijn, binnen de drie jaren, zal het nog wel wat duren voordat het plan verwezenlijkt wordt.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2