C1JFE1I 2: THMISOrS THEE. GEMENGD NIEUWS. nu liaar tweeden meesterknecht ver loren. De eerste ging op de gewone wijze. Toen kwam er een Duitsche landlooper, die zijn werk uitstekend deed, naar het oordeel van den direc teur en de aandeelhouders. Verleden Zaterdagmorgen kwam de knecht, die de machine moet draaien, bij de fabriek. Hij vond haar geslo ten en de meesterknecht kwam niet opdagen. De directeur was afwezig, en nie mand was in staat het werk te ver richten. Toch moest er wat gebeuren, want de boeren uit den omtrek kwa men met melk, die afgeroomd en gekarnd moest worden. Een der aandeelhouders was in Hoevelaken, tegen schemerdonker. Terwijl hij stond te praten met een boer, kwam onze Duitscher doodkalm van Amersfoort gewandeld. Een heftige woordenwisseling, die inderdaad interessant was, omdat de beide heeren elkaar niet konden ver staan Veluwsch en Duitsch verschilt nogal eenigszins. Het slot van de discussie was, dat de meesterknecht den sleutel naar een der andere aandeelhouders bracht, en weer naar Amersfoort ging. De fabriek was opengebroken ge worden. En de knecht was er wel in, al kon hij dan ook het werk niet doen. Thans staat de fabriek stil en houdt men zich bezig met haar te reinigen. Want zindelijkheid was nu juist niet een eerste deugd van dezen Duitscher. Of de boeren de koeien nu maar zoolang de melk laten houden, tot er een nieuwe deskundige zal opdagen? De rookwedstrijd op de Amster- damsche reclame-tentoonstelling zal vermoedelijk de volgende week wor den gehouden. De deelnemers krij gen elk een sigaar van gelijke grootte en soort en moeten die oprooken, zonder dat zij de sigaar met de vin gers aanraken. Die het eerst een bepaald stuk heeft opgerookt en daarbij tegelijk zooveel mogelijk »asch heeft gehouden", is winner. In den Zondag te Maastricht tussche.i Jaap Eden, Meijers en den Italiaan Gorin gehouden wedstrijd over 2000 M. was Eden overwinnaar, Meijers was tweede. Men meldt uit Gorinchem aan de N. R. Ct. Voor eenigen tijd is van hier een gehuwd rnan met een andermans vrouw heimelijk naar Amerika ge trokken. De vrouw nam twee barer kinderen mee en het er drie achter, terwijl de man twee zijner kinderen, een jongen van 8 en een meisje van 4 jaar, medenarn. Al spoedig werden laatstgenoemde kinderen aan hun lot overgelaten. Bedelende werden zij door een Hol lander, die toevallig een Gorcummer was, opgemerkt. Deze heeft zich het lot der kleinen aangetrokken en door bemiddeling van den Nederlandschen consul werden de kindoren naar hier teruggebracht. Gisteren werden ze door honderden nieuwsgierigen van de stoomboot afgehaald en aan de moeder, die bijna krankzinnig van blijdschap was, wedergegeven. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Namens de plaatselijke com missie werden in den aanvang dezer week de inschrijvingsbiljetten uitge reikt voor bijdragen in het nationaal huldeblijk. H. M. de Koningin-Weduwe aan te bieden bij het neerleggen van Haar regentschap. Alle Nederlanders, die met hart en ziel gehecht zijn aan het Huis van Oranje, waardeeren de wijze waarop Hare Majesteit de Koningin- Weduwe, Hare hoogst belangrijke taak heeft opgevat en tot nog toe de leidster is onzer veel geliefde Koningin Wilhelmina. Ongetwijfeld zal dan ook elk inge zetene onzer gemeente het zijne er toe willen bijdragen om dit huldeblijk der Nederlandsche natie waardig te doen zijn. Men late zich niet weer houden door valsche schaamte of achte zijne gift schijnbaar te gering. Het is toch niet de hoegrootheid, der gaven welke de waarde van het doel waarvoor zij gegeven worden bepaalt, maar wel het doel dat aan elke met voorliefde gegeven gift, hoe klein ook, haar waarde schenkt. De eerste luitenant H. de Haan Hugenholtz van het 3e regiment infan terie is aangewezen om in de maanden October, November en December 1897 en Januari 1898 eene cursus in de Artillerie wetenschappen bij het Ie regiment Vesting-Artillerie te Utrecht te volgen De tweede luitenant H. Mej wei t van het 5e regiment infanterie die bij Koninklijk besluit is benoemd tot eerste luitenant bij zijn tegenwoordig korps, is als zoodanig den 17 Augustus j.l. in functie gesteld. De tweede luitenant kwartier meester S. J. Hommes, van het 8e regiment infanterie is aangewezen om tijdens de oefeningen in de N. IJ. Waterlinie dienst te doen als verple- gings-officier bij het 2e bataljon 5e regiment infanterie. De sergeanten C. C. Schmout- ziguer en H. A. Ephraim van het 5e regiment infanterie zijn bij het gehou den toelatings examen voor den Hoofd cursus geslaagd en zullen met 1 October a.s. tot het volgen van lessen bij die inrichting worden toegelaten. De bataljons van het 5e regi ment infanterie welke bestemd zijn om aan de oefeningen in de Nieuwe Hollandsche Waterlinie deel te nemen, zullen daartoe uit het garnizoen ver trekken terwijl het 4e bataljon den 19 Augustus e.k. per N. C. Spooiweg extratrein om 7.30 n.m. naar Utrecht zal gaan en vandaar marcheeren naar de plaats hunner bestemming. Het 3e bataljon den 20 Augustus e.k. 's morgens om 6'/i uur en het 2e bataljon op gelijken datum 's morgen om 7'/, uur mar cheeren naar de plaats hunner be stemming, zijnde respectievelijk Tuil en 't Waal, Maurik en Wijk bij Duur stede. De Inspecteur van den Genees kundigen Dienst der landmacht heeft bepaald dat bij het 5e Regiment Infanterie, welk korps van 1925 Augustus a.s. aan de oefeningen in de Nieuwe Hollandsche Waterlinie zal deelnemen, tijdelijk zullen worden ingedeeld respectievelijk bij het 2e, 3e en 4e bataljon, de officieren van gezondheid 2e klasse Dr. J. Falken- burg, M. J. F. H Q. Weijnen en K. Kooijman. De reserve-sergeant J. F. H. Duvergee van het 5e Regiment infan terie, heeft met gunstigen uitslag het theoretisch en practisch examen afgelegd voor den graad van vaandrig en is tot eene benoeming als zooda nig aan den Minister van Oorlog voorgedragen. Aan het overgangs-examen van het Ie naar het 2e studiejaar van den cursus bij het 5e Regiment infan terie, hebben voldaan de sergeanten G. W. Stuit, H. Eggink, C. W. Pape, L. Edema, L. A. C. Duuring, W. Weijerman en A. P. Erzeij. De cadet H. P. van der Ham van Heijst van de Koninklijke Militaire Academie, die bij Koninklijk Besluit benoemd is tot tweede luitenant bij het 5e Regiment infanterie, zal den 21 Augustus a.s. als zoodanig beëedigd en in functie worden gesteld bij voormeld korps. De firma Berns Co., zeep poederfabrikanten hier, is op de Dortsche tentoonstelling bekroond met de zilveren medaille. Een nieuwe Rijnvaart, ook voor Amersfoort van groot belang. De heer A. Huet, te Oostvoorne, betoogt in het Nieuws v. d. Dagdat Amsterdam altijd wegens het verschil van de vracht in de Rijnvaart bij Rotterdam zal achterstaan, zoo lang de hoofdstad des rijks geen vrije riviervaart heeft naar den Boven-Rijn. Hij zou een commissie benoemd wil len zien om te onderzoeken of het maken van een waterweg naar den Rijn zonder sluizen uitvoerbaar is. Nu kan men aanwijzen schrijft hij dat die vrije riviervaart voor Amsterdam wel te krijgen is. Reeds in de eerste tientallen jaren van deze eeuw is een ontwerp gemaakt voor een rivierafleiding uit den Neder-Rijn, bij de Grebbe, langs Spakenburg naar de Zuiderzee, welke dienen moest om overstrooming te voorkomen, door ontlasting van den Neder-Rijn bij zeer hoog water. De voorgestelde nieuwe riviertak is dus geen onmo gelijkheid, en als men dien doortrekt langs de zuidelijke kust van de Zui derzee, langs Amsterdam tot in zee bij IJmuiden, dan heeft Amsterdam vrije riviervaart naar den Rijn. Als men dit vraagstuk onderzoekt, dan bevindt men, dat de lengte van dien nieuwen riviertak zeer wel vol doet bij het hoogte- verschil van de Grebbe en IJmuiden, zoodat de stroom op dipn Nieuwen-Rijn niet te sterk en ook niet te zwak zal zijn. Een andere vraag is dan of er water genoeg is voor dien nieuwen riviertak, met behoud van de andere, die reeds bestaan. Dit punt moet uitgemaakt worden door een com missie van rivierkundigen. Alleen kan reeds nu gezegd worden, dat een van onze beste rivierkundigen, wijlen de hoofd-iuspecteur van den waterstaat H. F. Fijnje van Salverda, aan schrijver heeft te kennen gegeven, dat hij een behoorlijke verdeeling van het water aan den Boven-Rijn met het oog op een Nieuwen-Rijn langs Amsterdam zeer wel mogelijk achtte. Nu weet men, dat onder het eerste ministerschap van den heer Lely reeds begonnen is rnet de verdieping van den Neder-Rijn, om de scheepvaart door het Merwede-kanaal langs korte- ren weg naar den Boven-Rijn te brengen. Ook is het wel bekend, dat de heer Lely bijzondere studiën van onze rivieren gemaakt heeft. Wat nu gewenscht zou zijn, ware de opdracht aan een bevoegd persoon of aan een commissie tot het onder zoek naar de uitvoerbaarheid en de kosten van dezen Nieuwe-Rijntak. Hoe eerder dat gebeuren kan, «les te eerder kan men tot zekerheid komen of hetgewenschte verkrijgbaar is of niet. Het verleggen van onze rivieren is reeds bij herhaling geschied, ten eerste door den aanleg van de Nieuwe Mer- wede en later door dien van de Nieuwe Maas in Noord-Brabant. Deze werken zijn als het ware een voor bereiding voor den aanleg van een Nieuwe-Rijntak langs Amsterdam, en voor bet welslagen leveren de beide groote voorgaande werken een veiligen waarborg. Zoude het nu ondenkbaar zijn dat in die richting een ernstig verzoek werd gericht tot Hare Majesteit de Koningin-Regentes? Geen beter mid del is er om Amsterdam een nieuwe toekomst te verzekeren, en een goede toekomst voor Amsterdam, daar wil toch menigeen gaarne van hooren. Programma der muziekuitvoe ring van Zondag 22 Aug. a.s. des avonds half acht, te geven op het terras van »Amicitia« door het staf- muziekkorps van het 5e regiment infanterie, directeur de lieer G. K. G. van Aaken. I. Tannhauser Marsch Rich. Wagner. 2. Ouverture »La Dame blanche" Boieldieu. 3. nPluie d'or" Valse de Concert Waldteufel. 4 Fantaisie de l'opéra vLes Petits Prodiges" d'Em. Jonas Fr. Dunkler 5 Ouverture »Die Felsenmühle' Reissiger. 6. Paraphrase iiber i»Das Winterlied" von Henning v. Kosch Bjcknfse. 7 (a. Abend liedSchumann. /-(b. Flirtation (Petite Valse) Steck. 8. Grosze Fantaisie aus der oper sCavalleria Rusticana" Mascagni. No. 5 en 6 le uitvoering. 355e STAATSLOTERIJ. Derde klasse. Trekking van 16 en 17 Aug. (1000 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 45. 4518 4544 4791 4804 4911 4938 4960 4966 9566 9569 9577 13335 15032 15037 15047 15048 15066 15090 15099 15124 15146 15159 15164 15169 15220 15222 20007 20069 20071 en 20079. Te zamen 30 prijzen. Loten of gedeelteD zijn ten voor melden kantore (Breedestraat, wijk E, 350) nog verkrijgbaar, doorgefoer- neerde it f 3.50 en klassikale f 2.05 per Bunschoten. Bij de Chr. Geref. gemeente alhier is beroepen Ds. J. Schotel te Haarlem. Een pastorie is reeds aangekocht; na verloop van eenigen tijd zal ook een nieuw kerk gebouw worden gebouwd. Hoevelaken. In de nabijheid dezer gemeente is een meisje bij het van gen naar eene k e, met baar hoold gevallen in het puntige draad, waar van een heining om het weiland ge maakt was, met het gevolg, dat het meisje thans haar verstand bijna ge heel kwijt is. De heer H. van Maanen, te Hoevelaken, die eenige dagen geleden als Wethouder zijn ontslag heeft ge nomen. is jl. Zaterdag met op één na algemeene stemmen (een stem briefje was blanco) weder in die be trekking gekozen. Het spoorwegongeluk bij Celle. Zaterdagavond is de sneltrein van Frankfort naar Hamburg, omstreeks 9 uur bij Celle ontspoord. Drie per sonen werden gedood en een aantal anderen gewond. Wat iiier volgt is van een dei- reizigers uit den trein. Deze zag plotseling in den waggon waarin bij zat het licht uitgaan en hoorde daarop een steeds sterker wordend kraken. Bodem en dak van den waggon gingen krom staan, en de pakjes en valiezen vielen uit de net'en naar beneden. Eensklaps belde de waggon over en bleef stilstaan. Een vreeselijk ge steun en hulpgeroep vervulde de lucht. Zij die niet gekwetst waren wilden helpen, maar konden den wag gon niet verlaten, daar alles zoo ver wrongen en verbogen bleek, dat van openen der deuren geen sprake was. Eindelijk klommen eenigen naar buiten en zagen toen de locomotief in een boschje naast den weg liggen. De postwagen die op de locomoliel volgde was kort en klein geslagen van den rook wagen 3e klasse die nu voigde, was de voorste helft geheel verpletterdde lange waggon was eenvoudig rondgebogen. De persoon die bovenstaande gegevens verschafte, bevond zich zeif in bet achterste ge deelte van dien waggon en bleef als door een wonder gespaard. De machinist hield zich kranig. Hij werd van de machine geslingerd maar had zich bijna niet bezeerdonmid dellijk sprong hij weer op zijn loco motief en zette om een ontploffing te voorkomen de veiligheidsklep open. Uok de postbeambten kwamen bijna ongedeerd uit bun totaal vernielden wagen te voorschijn. De aanblik die bet tooneel opleverde was ontzettendvan één man was het hoofd geheel van den romp ge scheiden, terwijl anderen, die gewond waren, tusschen de vermelde waggon- Jeelen geklemd zalen. Ieder die kon hielp, om hen uit hun benarde positie te redden. Een geluk rnag bet ook heeten, dat men bijtijds, dat wil zeggen even maar voor de plaats van het onheil, den trein uit Hamburg die kort na liet ongeluk voorbij moest stoomen, tot staan kon krijgen; bij stoomde naar bet laatste station terug om hulp te halen. Na twee uur ongeveer kwamen uit Celle en uit Uelzen hulptreinen met geneesheeren enz. De gewonden, van wie er enkelen zeer ernstig waren gekwetst, werden naar het hospitaal te Celle gebracht de lijken naai Eschede. Om twee uui 's nachts kwamen de ongedeerd gebleven reizigers te Eschede aan, vanwaar zij naar Ham burg konden vertrekken Omtrent de oorzaak van de ramp is nog niets bekend. Uit Munsterscheveld worden aan de Pr. ür. en Ass. Cl. eenige bijzonderheden medegedeeld over een geval van smokkelarij aan de Duitsche grens. Dat de smokkelhandel daar tegenwoordig sterk gedreven wordt vindt zijne oorzaak hierin, dat de vette varkens in Pruisen ruim f25 en bin nen onze grenzen f 16 a f 17 waard zijn. Een Pruisisch grensbewoner ontving hier bij deri kastelein A. Kuipers drie vette varkens. Toen het donker was, moesten de drie varkens »er over." De smokkelaar, een zekere Hoofman, kon zich zeker niet te goed redden en deed aan het zoontje van deri kastelein het verzoek om even mee te gaan. Deze, niet vermoedende dat hem hiervan iets kwaads kon over komen, ging bereidwillig mede. Op Pruisisch grondgebied kwamen de kommiezen en deden een aanhaling van de drie bovengenoemde varkens. De smokkelaar, de eigenaar der var kens, nam de vlucht weer naar Hol land in Het zoontje van Kuipers bleef bij de varkens, althans ging niet op den loop, omdat bij geen kwaad deed. Hij werd echter door de kommiezen met de varkens meegenomen naar Rüten- broek en is, naar wij hooren, al op gezonden naar Meppen. De smokke laar is nog in Holland en durft zich niet in Pruisen vertoonen. Hij zegt nu, om zich te redden, dat de var kens van Kuipers waren, en dan is de jongen de stnokkelaai Het volk weet bier wel heter, doch Kuipers is vooreerst zijn kind kwijt, een jongen van 13 jaar. Hoe een en ander af- loopen zal? De tijd zal 't Ideren. Het conservceren van eieren. Ilel Tijdschrift der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid bevat het volgende: Het conserveeren van eieren is zoo wel uit bet oogpunt van de volks voeding als financiëel voor den kip- penhouder eene zaak, die de techniek zich wel reeds lang beeft aangetrok ken, maar volstrekt nog niet voldoende opgelost. Daarom is elke proefneming te dien opzichte mits zij door deskundigen gedaan is alleszins de geringe moeite van hare mededeeling waard. Om die reden moge te dezer plaatse 't navolgende worden naverteld aan de hand van een zeer bevoegd vak blad. In eene kort geleden gehouden vei gaderir.g van den «Geflügelzurht- verein Bisselliövede" werd o a. rap port gedaan omtrent proeven om eieren te conserveeren, die door leden der Vereeniging in 't werk waren gesteld. Naar aanleiding van eene in Aug. des vorigen jaars op eene samenkomst uitgesproken opwekking, deden eenige medeleden met een en ander der toen aangeprezen middelen proeven, die natuurlijk met verschil lend gevolg slaagden. Buitengewoon voortreffelijk, zoo bleek hot, was het waterglas, oin eieren te conserveeren. Zoo had b.v. een lid der Vereeniging in 't begin van September, 50 eieren in eene oplossing van waterglas gebracht, en bleek het, dat de eieren na vier maan den nog volkomen goed waren en goed smaakten. Tijdens de vergadering werden deze eieren aan de leden ge loond. E'-nige exemplaren daarvan werden dadelijk gekookt, en men vond wat smaak betreft, tusschen versche eieren en de aan de pi oef ondei worpene geen verschil. De wateroplossing was aldus samen gesteld: bij 1 liter waterglas was 10 liter water gevoegd. De eieren wer den iu een vat gedaan, en de water glas-oplossing weid er daarna overheen gegoten. Hondcnvrraak. Bij den hond acht men iu de eerste plaats zijn bes te eigenschap de trouw. Dat de hond evenwel ook zeer wraakzuchtig zijn kan, is slechts weinig bekend. Een bijzonder voorval, dat onlangs plaats vond toont overtuigend, hoe sterk de gevoelens van jaloezie en haat bij een hond opgewekt kunnen worden. Een bekend Engelsch geneesheer bezit een eigen jacht waarmede bij reeds ver scheidene kortere en langere tochtjes beeft gedaan. Ur R. is bovendien een eeiste bondenliefhebber; men ziet hem steeds door verscheidene reus achtige New-Foundlanders gevolgd. Vijf van deze lievelings-honden nam de excentrieke dokter nu ook mede op zijn laatste, tamelijk lange zeereis. Bij een zwaren storm, welke het kleine jacht midden in zee overviel en die voor het ranke vaartuigje wel dra gevaarlijk zou zijn geworden, had dokter R. hel ongeluk, loeu hij bij het reven der zeilen behulpzaam was, over boord te vallen. Oischoon alle vijf de honden op liet dek waren, sprong slechts één zijn meester na, en met behulp van al zijn krachten en de hulp der bemanning, gelukte het 't trouwe dier zijn heer te red den. Natuurlijk trok dokter R. van dat oogenblik al dezen houd bij de andeie voor, wat een vreeselijke ijverzucht opwekte De vier overige ivelen nu den armen »held," waar zich maar de gelegenheid aanbood, kracht dadig aan en lieten hem, trots alle be- stra!hogen die zij ontvingen, niet met rust. Kort voor de aankomst aan de En- gelsche kust gelukte bet den vier wraakzuchtigen bonden, den benijden gunsteling over boord te sleuren. Eerst toen er een woedend gevecht in bet water ontstaan was, werd men op de dieren opmerkzaam, maar trots de uiterste inspanning van den dok ter en de bemanning van het jacht was het niet mogelijk, de woedende dieren bun oller los te doen laten. Weldra moest het trouwe beest dan ook voor de overmacht bukken en ver dronk. Toen men de onbarmhartige moordenaars niet meer op bet schip toe wilde laten zochten zij zwemmend het land te bereiken. Slechts twee ge lukte dat de beide anderen trof bet zelfde lot, dat zij hun dapperen kameraad bereid hadden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2