BUITENLAND. BINNENLAND. CIJFER 2; HUM'S TM. GEMENGD NIEUWS. En dan zij men, voor geringe fouten, niet al te streng, maar trachte die, door vriendelijke terechtwijzing, te doen verdwijnen. Dat is geen boter aan de galg. Grove tekortkomingen, die samenwerking in de huishouding niet mogelijk maken, zie men niet door de vingers; wie daarmee is behebt, moet maar een ander bestaanmiddel zoeken, is niet geschikt om een plaats in te nemen in een kring, waar lief de de grondtoon der samenleving is. En dan moeten de dames elkaar niet zulke exemplaren in de maag stoppen door er de slechte hoedanig heden van te verzwijgen. Op die manier moest men het eens beproeven, zonder vereeniging. De nieuwe grensregeling tusschen Turkije en Griekenland, zooals die in de vredesvoorwaarden is opgeno men, wijkt nog al af van de oude lijn, die liep langs de waterscheiding van den bergrug, die de noordelijke geografische grens van de vlakte van Thessalië vormt. Deze wordt nu vervangen door een andere, loopende langs den Zuidelijken voet der ber gen de pas van Meluna en alle andere passen komen daardoor in het bezit van Turkije. Op één punt wijkt echter de grens lijn af van den voet der bergketen, en wel iets ten Westen van Larissa, waar de nieuwe grens de bergen ver laat en de Peneios overschrijdt. De Turken komen daardoor in het bezit van beide oevers dezer rivier. Veer tien kilometer verder gaat de grens weer naar de overzijde der rivier om bij Tirnova de bergketen weer te bereiken. De Grieken kunnen dus in bet vervolg in het geheel niet meer aan- vallenderwijs optreden, willen ze zich niet geheel en al blootstellen aan een zeker vernietigend vuur. Hun ontevredenheid is vooral het grootst over het verlies van het gedeelte van de Peneios, waardoor de Turken zijn in staat gesteld om een brug over de rivier te slaan en hun legermacht tot op twee uur afstands van Larissa te brengen, terwijl zij bovendien de scheepvaart op de rivier kunnen be lemmeren zooveel zij willen. Met de vredesonderhandelingen wil het echter nog niet erg vlotten. Zoo als men weet hebben Duitschland, Oostenrijk, Rusland, Frankrijk en Italië goedgevonden, dat Turkije zijn mili taire bezetting van Trikhala, Larissa en Volo zal blijven handhaven zoolang de oorlogsschatting nog niet is be taald telkens wanneer een termijn betaald is, zou dan een dezer steden worden ontruimd, eerst Larissa. De Engelsche gezant verzet zich echter op last zijner regeering, daartegen Griekenland toch zal, zegt Engeland, nooit de oorlogsschatting kunnen be talen, of men al een commissie van toezicht op de Grieksche financiën instelt of niet; de Turksche bezetting zou dus daardoor permanent zijn wat in strijd is met de internationale overeenkomst van 1881. Aan de grenzen van Afghanistan wordt het er niet beter op. De aan voerder Emin Chan van een der af- deelingen der Afridi's, de Koeki Khel's, verzekert dat andere afdeelingen dezer stam naar Chaibar oprukken. Dientengevolge versterkt generaal Ellis Sjamroed-fort, dat volmaakt be stand moet zijn tegen de aanvallen der inboorlingen. Ook het fort Loendi Kotal is goed versterkt terwijl in alle andere posten in den pas naar Pesjauer garnizoen ligt; bovendien ken zucht, eindigde Hector zijne ge schiedenis er nog bijvoegende: Nu heb ik weer een goeden meester, maar ik heb geen zielerust meer, ik maak mij altijd angstig, dat hij ook gevan gen zal worden, door de eene of andere die zich eerst heel lief voordoet en later als ze getrouwd is haar ware karakter vertoont. "Speelde zij ook piano» vroeg ik. »0, heere neen, zei Hector dat kan ik best verdragen, dat hindert mij niets, ik ben aan elke mogelijke muziek gewend. Ze had daarin echter niets geen pleizier. Ze was uiterst zindelijk en liet den ge- heelen dag met water plassen, en als nu mijn meester die doctor was, daarop aanmerking maakte dat al dat water gooien zoo ongezond was, en dat de huizen door dat geplas met water allen zoo vochtig werden, zei zij, dat z ij er van hield dat alles schoon was, en als hij dan uit was, begonnen ze van voren af aan. Wordt vervolgd.) is nog meer versterking te wachten. Men vreest dat de Orakzai's zich met de 25000 man waarover zij te beschikken hebben, bij de Afridi's zullen aansluiten. De verschillende plaatsen, die door het zenden der soldaten naar de grens minder goed verdedigd kunnen wor den, zullen van nieuwe troepen voor zien worden, o.a. Dzjalandhar, Dzjelarn en Rawalpindi ook de Koeram- vallei zal versterkt worden. De grenzen moeten nu geheel in staat van tegenweer zijn. De verdee ling van het leger aan de grenzen is als volgt7300 man in het Totschi- dal, 12,000 man in het Swattdal, 5500 man te Rawalpindi en 2000 man reserve in Pedjawar en Kotal. Boven dien staat voor het geval dat het ergste wat zou kunnen gebeuren wer kelijk gebeurt, een wel toegerust leger van 37.000 man klaar om op te rukken. De Times meldt uit .lohannisburg, dat een drieduizendtal ingezetenen een adres hebben onderteekend, waarin wordt aangedrongen op naas ting der Ned. Zuid-Afrikaansche Spoor wegmaatschappij of wel verlaging der tarieven. Het adres is in handen gesteld van de commissie belast met het onderzoek van het rapport der industrie-commissie. Z. M. de Koning van Siam wordt omstreeks 6 September in de resi dentie verwacht en zal gedurende zijn verblijf aldaar, dat 2 a 3 dagen zal duren, in een gedeelte van het Koninklijk paleis logeeren. Een dier dagen is bestemd voor een bezoek op het Loo, alwaar H. H. M. M den Oosterschen vorst zul len ontvangen. Het Nederlandsche pantser schip Kortenaerkommandant Tyde- man, dat de Belgicahet Belgische schip dat, naar wij hebben meegedeeld, een onderzoekingstocht naar de Zuid pool zal ondernemen niet met het doel de Zuidpool te bereiken, maar alleen om in de Zuidelijke ijsstreken te overwinteren en daar waarnemingen te doen van Bath tot Blankenbergho begeleid heeft, is in de haven van Antwerpen teruggekeerd. Onder het lossen van saluutschoten kwam het schip aan zijn donde rende groeten werden beantwoord door de batterijen van het Noorder kasteel en door het Amerikaansche pantserschip San-Francisco. De Kortenaer wordt door de Belgi sche bladen zeer geroemdjammer dat de uitspringende batterijen een aanleggen aan de Scheldekaai onmoge lijk maakten, anders zou daar, zooals het Handelsblad van Antwerpen zegt, »het prachtige schip met zijn toren, zijn acht 2-duimsche, vijf9-duimsche Kruppkanonnen, twaalf snelvurende kanonnen, drie torpedojagers en 280 manschappen een waar drijvend metalen fort dus niet weinig be wonderaars gehad hebben." De Kortenaer zal een dag of acht voor Antwerpen blijven. Van oprechte waardeering getuigen deze woorden van Jan Kattendijk in de Koophandel: »En nu zijn ze weg. Met het schip dat den naam van ons landeken voert. En half weg de zee bijna, had het klein koninginneken van Nederland, van de andere helft van dat land dat ook het onze is, een machtig oorlogs schip gestuurd om de kleine Belgica te begeleiden tot waar het Scheld in zee loopt. Bij God Idat was een over weldigend schouwspelIk heb te Spithead twee honderd vijftig drij vende kasteelen zien prijken en pron ken in hun overmoedigen luister, ter eere van de machtigste der koning innen. Maar dat heeft me toch niet zoo veel aangedaan als die eene pantser kruiser, door de lievelinge der Hol landers afgezonden om de Belgen te begroeten'k Wou dat onze prins die koningin tot vrouw nam.Dan zouden we toch eens een land maken waar de wereld mocht jaloersch op zijn! Als ik daar nog aan denk, aan die verbroedering gister op de Schelde! Wat hebben we toch al afgezien, onze voorgangers en wij, sedert die Schelde ons gemeen goed was en de Spanjaard ze ons begon te betwisten. En wat hebben we elkaar sedert dien toch al leed aangedaan met onze broederveeten. Wat geeft dat al. De dag van gister maakt al goed wat het nog niet was.Er zijn Belgen uitge varen die den roem van ons volk ver, ver over zee zullen brengen. En het scheepje dat den roem draagt is naar zee gevaren door een llol- landsch pantserschip begeleid. Het laatste danken we vooral aan de Koningin van Nederland. Het eerste aan de moeder van onze Zuidpoolvaart. aan mevrouw Osterrieth die echt royale vrouw, die ware koningin van Antwerpen Onder zulke hoede moet en zal de Belgica gelukkig varen." De komst van 11. D. de regee- rende vorst en vorstin van Waldeck- Pyrmont ep het Loo, is uitgesteld tot Maandag a. s. Uitslag van Verkiezingen van de Tweede Kanier der Stateii-Generaal. Amsterdam, district VI (nieuwe Kamer). Uitgebracht 2364 geldige stemmen Mr. Th Heemskerk 844. W. J. Geertsema 744, C. V. Gerritsen 679, Van Hasselt 51, mr. S. van Houten 16 stemmen. Herstemming tusschen mr. Th. Heemskerk (a.-r.) en W. J. Geertseina (lib.) Enschedé (nieuwe Kamer). Uitge bracht 7935 geldige stemmen. Mr G. Jannink 1653, H. van Kol 2589, jhr. J. D. Six 199, J. H. ter Veer 3238. P. van Vliet Jr. 256. Herstem ming tusschen J. H. ter Veer (r.-k.) en H. van Kol (s.-d.). Lochem (nieuwe Kamer). Uitge bracht 3826 geldige stemmen. C. Lely 3478, Jhr. Quarles van UlTord 348 stemmen. Gekozen C. Lely. (De opgave van het district Eibergen ontbreet nog, maar de uitslag onder gaat daardoor geen verandering). Zutphen (nieuwe Kamer). Uitge bracht 5439 geldige stemmen. Mr. 11. Goeman Borgesins 3365, mr. Th. Heemskerk 2074. Gekozen mr. H. Goeman Borgesius. Delft (oude Kamer). Uitgebracht 1319 geldigestemmen. Cornelissen 124, mr. II. A. van der Velde 1195 Gekozen mr. H A. van der Velde (a.-r.). PLAATSELIJKE BERICHTEN. Op de paardenmarkt van gister waren aangevoerd 260 stuks, waar onder 30 hitten en 40 veulens Men besteedde voor paarden van f70f400, voor hitten van f 60f 120, voor veulens van f 80f 140. Geene buitenlandsclie kooplieden. Geen vluggen handel. Aan de navolgende onderofficie ren en minderen van het 5e regiment infanterie zijn onderscheidingsteeke nen voor langdurigen trouwen dienst toegekend, als, de adjudant-onder officier H. J. F. Lissone de zilveren medaille voor 24 jaren en de sergeant majoor-titulair A. Jonker alsmede de korporaal-tamboer K. Olto, de bronzen medaille voor 12 jaren. De voormelde eereteekenen zullen op eene plechtige wijze aan de belang hebbenden worden uitgereikt. De tweede luitenant H. P. van den Ham van Heijst als zoodanig benoemd bij het 5e regiment infan terie werd heden morgen om 11 uur in de infanterie kazerne, voor het front van den troep door den Majoor detachements-commandant O. G. H. Heldring beëedigd en iu functie ge steld. Tot concierge aan de Toynbee- vereeniging is benoemd de heer C. van Aken te Dubbeldam. Dinsdag, den 24. Augustus a.s. des namiddags te halftwee zal de gemeenteraad vergaderen ter behan deling der navolgende punten 1. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden. 2. Gemeente-rekening, rekeningen burgerlijk armbestuur, burgerwees huis, dienstdoende schutterij en Kamer van Koophandel over 1896. met rapport der Commissie. 3. Ontwerp-besluit tot onttrekking aan den openbaren dienst van terrei nen tijdens de jaarmarkt. 4. Ontwerp-besluit tot goedkeuring der verordening tot wijziging van het reglement der vergaderingen van Burgemeester en Wethouders. 5. Ontwerp-besluit tot wijziging van de gemeente-begrooting voor 1897. 6. Ontwerp-besluit tot af- en over schrijving van posten op de begrooting der dienstdoende schutterij 1897. Dezer dagen is een paard van den vrachtrijder B., wonende te Stou- tenburg bij Amersfoort, het slacht offer van een lage wraakneming ge worden. Het dier liep in de wei met een veulen bij zich. Toen 's morgens de baas in liet land kwam, was het paard niet in staat te staan of te loopen. Beide voorbeenen waren het beest stuk geslagen. De daders zijn onbekend natuurlijk. Wie zoo iets doet, schrijft er zijn naam niet bij. Men vermoedt echter, dat er jalousie de métier in 't spel is. Gisteren had de aanbesteding van brandstollen plaats, ten behoeve van het garnizoen alhier. De minste inschrijver bleek te zijn de tegen woordige leverancier H. G. Putman alhier. 355e STAATSLOTERIJ. Derde klasse. Trekking van 18 en 19 Aug. (600 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 45. 4525 4533 4803 4907 4913 4992 15025 15127 15171 20016 20023 20053 en 20072. Te zamen 13 prijzen. Volgende trekkingen geschieden: 4e klasse 30, 31 Aug., 1 en 2 Sept. 5e klasse 13—16, 21—24, 27—30 Sept., 4, 5, 7—9 Oct. De vierde klasse bevat de navolgende prijzen: 1 van f25.000, 1 van f 5000, 1 van f 2000, 2 van f 1500, 5 van f 1000, 5 van f400, 5 van f200, 15 van f 100 en 1565 van f 65 (Geene nieten). Loten zijn nog verkrijgbaar. Door hypnose. Een aardige geschiedenis, voor welker waarheid wij evenwel niet kunnen instaan, doet de ronde. Mevrovw X., de echtgenoote van een kunstenaar, is een moderne vrouw, die van het standpunt uitgaat, dat geestelijke voeding de lichamelijke vervangen kan. Daarom houdt zij haar gasten inet aphorismen en kunsteeritie- ken en dergelijke bezig, in plaats van hun een Hinken maaltijd voor te zet ten. Op een avond werd nu ook bij haar geïntroduceerd een jong vreemdeling, die als hypnotiseur werd voorgesteld. Vóór het souper zat men in het halfdonker. De vreemdeling had reeds vier gasten »iri slaap gestreken", en van ieder merkwaardigerwijze op alle vragen het stereotype antwoord gekre gen, dat hij honger had. Mevrouw X. naderde een goede bekende en fluisterde: «Dat is een bedrieger, geloof me." «Onmogelijk!" «Ik zal het u bewijzen." Weinige minuten later zat de vrouw des huizes in haar stoel. De vreemdeling bewoog krampach tig zijn vingers in alle richtingen en maakte onophoudelijk gebaren vlak voor haar gelaat. Zij sloot de oogen; op de eerst vraag: «Slaapt gij?" kwam een zacht: »Ja." Mevrouw slaapt", zoo wendde hij zich hafluid tot het gezelschap «Wat moet ik«Ons eindelijk eens een goed, flink souper voor zetten," riep men in koor. Beslapende werd vuur rood De vreemdeling maakte weer allerlei gebaren en met een grafstem dicteerde zij liet menuSoep kreef tensalade ragout fazant snip pen enz. Toen werd Meviouw X. ge wekt. Het duurde opvallend lang eer zij wakker werd. Zij wreef zich de oogen uit en liet zich op haar divan neervallen. «Wal was er, wat heb ik gezegd? Ik weet van niet, ik sliep zeer vast," stamelde zij. Toen het gezelschap eenigen tijd later aan tafel kwam, was het menu: Soep, kreeftensalade enz. Men glimlachte eens en liet het zich goed smaken. Tot haar vriend zeide mevrouw X. een paar dagen later: «De vreemdeling, die mij ge hypnotiseerd heeft, was toch een be drieger." Een beroemd kiud. In Parijs is een oude dame gestor ven, die in het jaar 1815, als zeer klein kind nog een Fransch regiments vaandel hielp redden. Het geval droeg zich aldus toe: De vader van de nu gestorvene, majoor Paul, die het 27e regiment infanterie in Toulon commandeerde, had zijn vrouw, vóór hij haar verliet, om naar het leger van den keizer op te trekken, de zorg voor het vaandel, welke op de kathedraal woei, toevertrouwd. De verbunden mogendheden namen Tou lon in en zochten overal naar het vaandel, dat zij niet meer op den toren zagen wapperen. In het huis van rlen plaatselijken commandant vonden de vijanden slechts zijn vrouw met een kind op den arm. Deze moest hen overal van den kel der tot den zolder rondleiden, wat zij deed terwijl zij haar kind bij zich hield. Toen de vreemde soldaten on verrichter zake vertrokken waren kwam het vaandel te voorschijn. De vrouw van den officier had het in de luiers van de kleine Alice verborgen. Het 27ste linie-regiment geraakte later weer in het bezit van het vaandel. Tot aandenken behield de familie Paul evenwel de kwasten en deze werden nu door de dochters van de gestorvene aan het leger museum ten geschenke gegeven. Besmettingsgevaar bij het telefoneeren. Zoowel in Duitschland als in Enge land en Amerika heeft men reeds meermalen opgemerkt, dat personen die dikwijls gebruik maken van pu blieke tolefoongelegenlieden, einstige ongesteldheden der ooren en dei- ademhalingsorganen kregen. Terwijl zich aan de gehoorgangen etterende verzweringen vertoonde, kon men nagaan, dat de tuberkelbacillen door den mond waren overgedragen in de ademhalingsorganen, zoomede dooi den klaukopvanger van den toestel. Het verdient dus aanbeveling de be doelde bestanddeelen van den toestel steeds te desinfecteeren, en heeft men in verband hiermede bij de Duitsche telefoon-bureaux reeds de noodige voorzorgsmaatregelen genomen. Fin de siècle. Dezer dagen hebben wij meegedeeld, dat te Baarn een keukenmeid niet boodschappen loopt maar bood schappen wielert. Dat schijnt aanstekelijk te werken, een Baarnsche omroeper ten minste, voorzien van koperen bekkens, ver vult tegenwoordig op het wiel de hem opgedragen taak. BURGERLIJKE~SÏ'ANDEN. Amersfoort. Geboren11 Aug. Pieter, z. van Jan van Eedeu en Ida Ouwerkcrk. 12 Aug Jokuu- nes, z van Pieter Meijer en Catrina van Elderi. 14 Aug. VVilbeliniua Alberta, d. van Gijsbertus Mosiertuiau en Vtilhefiuina van K.oot. Gerritje Antonia, d van Ger- rit Meiuieu eu Maria Ier Hurg 16 Aug. Christiaau z. van Lammen Johannes Maas eu Franeia Buijs Gerrilje, d. van Arie Vonk en Hesselina Varenkainp. -- Alijda, d. van Johannes den Oudenen Elisabeth van de Loodijk 18 Aug Berend Gesinus. z. van Willem Buitingh en Christina de Vries. Ondertrouwd: 12 Aug Koenraad Oege Mcinsma en Willemina Overbossch Jan Brookhnijsen en Eugehnu van den Berg. Tcunis van Batenburg en Doortje van Win terswijk. Overleden: 11 Aug. Maria van Moorse- laar, 2 j. IS Aug. Willem vun den Burg. 5 5 j echtg. van Evertje van burksum 14 Aug Israel Trompetter, 20 j. ongeil. 15 tug. Een leven! aangeg. kind m. ges]. \an Lammert Huls en Alberta ('alsina Daal* meijer. 16 Aug Tennis Zvvep, 84 j. vvedr. van Aaltje Horst. Leusden. Overleden20 Aug. Hasina liienekamp. 79 j wed van Lammert de Kruiff. Woudenberg. Geboren: 1*2 Aug Marinas, z. vau Hendrik van Asselt en Cornelia Versteeg. Geer- truida, d. ran Jan Dirk van de Lagemaat eu Gijsje Rijkseu 18 Aug. Hendrik Nicolaas, z. van Jan Willem van Scbaik en Alberta Inkenhaug. Overledeu 18 Aug. Cornells Ier Manten, geb met Antje Broekhuizen, 73 j. 16 Aug Jannetje van Veldhuizen, 2 in. IS Aug. Sophia Hei, geh. met Heudrikus Wa- gensveld, 38 j. Hooglaud. Geboren Klaas, z. van H. van deu Heuvel en M. de Bruiu. Gehuwd: 18 Aug. Th. van den Tweel en R vau Hamersveld. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 20 Aug. 1897. Tarwe f0.Rogge f0.Boekweit f 0. Appelen f2.a f 4.00. Peren f a f3.00. Nieuwe aardapp. fO.OOafOOO. Zandaanlapp. f 1.20 Af 1.80 Moendereieren f3.50 a f4.— per 100 st. Eenden f 0.a f0.Boter ft.10 a f 1.25 per kilo. Mar garine f0a f0.Zoetem. kaas f 0. Kippen fO.GO a f0 90. Kuikens fl.af 1.20 Piep kuikens f 0.25 a f 0.40 Ganzen f 0.00 f 0.00 Eenden 10.60 a f 0.80 p. st. Jonge fO.OO a f0.Haxen f 0.00 a f 0 00 Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00 Tamme f0.30 a f0 50 Duiven f0.30 a f0.50 paar. Vette varkens f 0.f0.Zeugen f30.f40. lliggen f 0.a fll.Schrammen f 12.a f18. Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 00.— a f000.— Kalf koeien f000 a fOOO.— Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Kogge: heet. Boekweit; 40 heet. Appelen; 150 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len; 200 heet. Zandaardappelen 20000 stuks Hoen- dereieren; 0000 stuks Eendeneieren; 1400 kilo Bo ter. kilo Mag arme; kilo Kaas; 0 stuks Vee 10 leugen; 280 biggen en 20 ecJuwnunen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2