NIEUWE Nienws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Hit Amerika naar Holland. De Tweede Kamer. No. 69. Zaterdag 28 Augustus 1897. Zes-eu-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Feuilleton. Amersfoortsche Coura ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal gerekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Eindelijk, na bijna drie maanden van stemmen en herstemmen en weer stem men en weer herstemmen, (1 Juni tot 24 Augustus) is dan de Tweede Kamer voltallig. Ze zijn er alle honderd. Voor het gemak geven we hieronder nog eens de volledige lijst der in de ver schillende districten gekozenen. Groningen, mr. H. L. Drucker, L. Hoogezand, mr. J. D. Veegens, L. ZuidliornG. Zijlma, L., prot. Appingedam, J. Schepel, L. Winschoten, B. L. Tijdens, R., prot. Veendam, mr. E. A. Smidt, L. Assen, mr. J. J. Willinge, L. Emmen, dr. P. H. Roessingh, L. Leeuwarden, H. Pyttersen Tz., L. Harlingen, A. Bouman, L. Franeker, F. Lieftinck, L. Sneek, mr. J. A. van Gilse, L. Schoterland, G. L. van der Zwaag, Sue. Dokkum, mr. E. Schaafsma, L. Tietjerksteradeel, mr. P. J. Troelstra, Soc.* Wolvega, W. M. Houwing, L. Steemwijk, J. Meesters, L. Meppel, mr. H. Smeenge, L. Zwolle, A. baron Van Dedein, A. (fr. Lohman). Kampen, A. bar. Mackay, A. (fr. Lohman) anti-prot. Ommen, J. van Alphen, A. (fr. Kuyper) anti-prot. Almeloo, dr. H. J. A. M. Sehaepman, K. anti-prot. Enschede, H. van Kol, Soc. Deventer, J. Stoffel, R. Lochem, C. Lely, L. Zutfen, mr. H. Goeman Borgesius, L. Deutichem, mr. H. F. Hesselink van Suchtelen, L. Beden, mr. M. J. C. M. Kolkman. K. Arnhem, mr. P. Rink, L. Eist, mr. W. van Basten Batenburg, K. Nijmegen, F. T. J. H. Dobbelman, K. Druten, mr. J. A. N. Travaglino, K. Tiel, mr. M. Tydeman Jr., L. Wijk bij-duurstede, jhr. mr. H. J. M. van Asch van Wijck, A. (fr. Kuyper). Eede, jhr. mr. L. H. J. M. v. Asch v. "Wijck, A. (fr. Kuyper). Amersfoort, mr. F. D. graaf Schimmel- penninck, A. (fr. Lohman). Apeldoorn, mr. W. graaf v. Bylandt, A. (fr. Lohman) anti-prot. Utrecht Ijhr. mr. A. P. C. van Karne- heek, L. II, J. N. Bastert, L. Breukelen, J. H. De Waal Malefijt, A. (fr. Kuyper). Hilversum, S. baron v. Heemstra, A. (fr. Kuyper). Hoorn, J. B. F. Ferf, L. Enkhuizen, J. Zijp Kz., L. Alkmaar, mr. E. Fokker. L. Helder, A. P. Staalman, A. (fr. Lohman). Amsterdam I, mr. M. J. Pijnappel, L. II, H. F. Groen van Waar der, L. III, mr. A. F. K. Hartogh, L. IV, mr. J. G. Gleichman, L. V. T. M. Ketelaar, R. VI, W. J. Geertsema, L. VII, B. H. Heldt, L. VIII, P. Nolting, R. IX, mr. A. Kerdijk, R. Haarlem, jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, L. Beverwijk, mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, L. Zaandam, K. de Boer Cz., R. Haarlemmermeer, G. B. 't Hooft, A, (fr. Kuyper). Leiden, A. E. van Kempen, A.' (fr. Kuyper). Katwijk, J. H. Donner, A. (fr. Kuyper). Gouda, C. J. E. graaf van Bylandt, L. Bodegrave, A. Knijff Hz., L. Delft, mr. H. A.van deVelde, A. (fr. Kuyper). Loosduinen, A. Brummelkamp Jr., A.' (fr. Kuyper). Schiedam, mr. O. J. H. graaf van Lim burg Stirum, C. H. Botterdam I, dr. J. Th. de Visser, C. H. II, D. de Klerk, L.* III, J. H. Verhey, L." IV, G. H. Hintzen, L. V, mr. E. E. van Raalte, L. Brielle, mr. G. J. Goekoop, L. 's Gravenhage I, Joh. Krap, A." (fr. Kuyper). II, J. F. W. Conrad, L. III, J. M. Pijnacker Hordijk, L. Dordrecht, S. M. H. van Gijn, L. Bidderkerk, mr. A. P. baron v. d. Borch, A." (fr. Kuyper). Gorinchem, H. Seret, A. (fr. Kuyper). Sliedrecht, dr. A. Kuyper, A. (fr. Kuyper). Middelburg, inr. C. Lucasse, A. (fr. Kuyper). Oostburg, mr. P. C. J. Hennequin, L. Goes, jhr. mr. F. A. de Savornin Lohman, A. (fr. Lohman) anti-prot. Hontenisse, mr. J. G. van Deinse, L. Zierikzee, J. J. van Kerkwijk, L. prot. Bergen-op-Zoom, J. de Ram, IC. Breda, mr. L. bar. Hichiels v.Verduijnen, IC. Oosterhout, jhr. mr. J. van den Berch van Heemstede, K. Zevenbergen, E. A. M. van der ICun, K. Waalwijk, W. P. A. Mutsaers, IC. Tilburg, mr. B. M. Bahlmann, K. Eindhoven, J. Th. Smits van Oijen, K. Helmond, dr. P. J. F. Vermeulen, K. Maastricht, M. de Ras, K. Gulpen, Jos. Herkelbach, K." Sittard, mr. A. baron de Bieberstein, K. Boermond, dr. W. Everts, K. Venloo, dr. Th. Nolens, K. Weert, P. J. Truijen, K. Grave, Mr. J. J. I. Harte, K. 's Hertogenbosch, mr. J. A. Loeff, K. Vechel, B. R. F. van Vlijmen, K. De nieuwe Kamer van 100 telt dus: 46 liberalen van verschillende nuances, 22 katholieken, 21 Anti-revolutionairen, 6 radicalen, 2 chr. historischen, 3 socialisten. Gedeeltelijke protectionisten kunnen genoemd worden de heeren Pijnappel en Bastert, terwijl waarschijnlijk de heer de Visser nog als anti-protectionist kan worden aangemerkt. Nieuwgekozen leden. H.H. M.M. de Koninginnen zullen tegen de a.s. opening der Staten- Generaal in de residentie terugkeeren en een 8- of 10-tal dagen aldaar ver blijven. Ter gelegenheid van het a.s. 50-jarig bestaan der Hollandsche Maat schappij van Landbouw, zal vanwege baar hoofdbestuur worden in het licht gegeven een gedenkboek, bevattende een overzicht van de handelingen der Maatschappij, een arbeid belangrijk voor ieder, wien do geschiedenis van den Nederlandschen Landbouw in de laatste jaren ter harte gaat. Honderden brieven en brief kaarten zijn wegens onvolledig of onjuist adres, onbestelbaar en worden, wijl de afzenders niet bekend zijn en de stukken daarom niet aan hen kun nen worden teruggeven, na verloop van 3 maanden vernietigd. De aandacht van het publiek wordt er nogmaals op gevestigd, dat de af zenders zich tegen zoodanig gevolg! kunnen vrijwaren door vermelding van hun naam op de achterzijde der stukken. Van de hand van Prof. Dr. C. B. Sprayt is thans in de Volksge- schriften der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen« opgenomen een brochure over Engeland en Transvaal, 't Is zeker een gelukkige gedachte dezer Maatschappij om op die wijze iedereen in de gelegenheid te stellen, door een zoo bij uitstek bevoegde te worden ingelicht omtrent de groote gebeurtenissen, die inde laatste jaren in Zuid-Afrika zijn afgespeeld. De prijs van het boekje is 10 cent. Als gevolg van liet oproer in de gevangenis aan den Amstelveen- schen weg te Amsterdam wordt ge meld, dat de kok, die de boonen niet naar eisch klaarmaakte, voor een maand is geschorst en dat - is men wel ingelicht zijn ontslag reeds is aangevraagd. Volgens liet N. v. N. is de kok door deze zaak zoo in de war geraakt, dat de man het voor nemen had zich te verdrinken. Dat heeft hij niet gedaan, doch hij heeft bleekpoeder ingenomen. Door genees kundige hulp is hij echter hersteld en is nu thuis, waar hij nog steeds onder behandeling van den dokter is. De colonne van Kota Radja is uitgerukt lot het verdrijven van ben den uit het terrein tusschen Tjot Mantjang, Kroeng Raja, Lam Toba en Selimoen. Zij wordt gesteund door een colonne van Tjot Mantjang, die over het Oostelijk gebergte naar Lam Toba gaat, en door een colonne van Gleieng, die benoorden Selimoen gaat. In een gevecht met een bende in het bergterrein zuidelijk van Indra- poeri werden de aanvoerders en vier man der bende doodgeschoten. Te Zwolle zijn veertig muntgas meters geplaatst. In de vorige week zijn de geldbussen van 28 stuks ge ledigd. Het gemiddeld dagverbruik per gezin bleek te zijn 8 5 ets. en variëerde van 5 4 ets. tot 11.4 ets. In twee bussen was een geldstuk te veel. Do oorzaak lag in een ver keerde behandeling der geldkruk, zoo dat ze werden terugegeven. Voor verlichting worden -meestal gloeibranders gevraagd. Van de com- foren wordt een druk gebruik gemaakt In enkele gezinnen hebben ze het turlfornuis geheel verdrongen. Waar dit het geval was klom het dagver- biuik tot 10 ets. ongeveer. (»Zw. Ct") Dc wettelijke tijd. Door de vorige regeering werd bij de Tweede Kaïner ingediend een wetsontwerp tot invoering van een wettelijken tijd. Dit ontwerp is bij de aftreding van liet kabinet Roell Van Houten onafgedaan gebleven, en 't is alsnog onbekend of de nieuw opgetreden regeering het be wuste wetsvoorstel zal handhaven. Wanneer dit wel het geval blijkt te zijn en de Kamers hechten daaraan hun zegel dan zal voor Nederland de Midden-Europeesche tijd worden ingevoerd, 't Is echter te hopen, dat de regeering zal beseffen, dat de dienst der spoorwegen zicli naar de eischen van het publiek heeft te schikken, en niet omgekeerd. De ongeregelde toestand, die nu bestaat, is enkel een gevolg van een maat regel, door de spoorweg-directies genomen, 't Is te hopen, dat de re geering een zachten drang op die directies zal uitoefenen, en baardoen inzien, dat het haar belang is en haar plicht tevens, om in deze te doen wat mogelijk is, om het publiek te gerieven. Een honderdjarige fabriek. De directeur der bekende Deventer Tapijlfabriek, de heer Van Scherm beek, hield op den dag der viering van het eeuwfeest der industriëele inrichting een rede, waarin hij de Fidelia usque ad mortem. DOOB BLACK. 26) (Slot.) Geheten nu, dan zou hij wat anders gevoeld hebben. Zijn mouw was alleen maar gescheurd. Eene dikke buiten- juffrouw, die aan een tafeltje naast ons zat, zei dat het schande was om zulk een hond mêe te nemen in een lokaal waar niets dan fatsoenlijke menschen kwamen. Eene andere zei dat men zoo zijn leven niet zeker was en dat ik een bloedhond was. Alleen een dikke Heer die dichtbij ons zat, scheen er schik in te hebben. Hij kwam naar mij toe en streelde mijn kop en zei: "Nu, jij bent een ferme kerel." "Raak dien hond toch niet aan zei de buitenjuffrouw, hij mocht u ook eens willen vermoorden." "Geen nood, juffrouw, ik ben niet bang, zelfs van de grootste honden niet, en er is geen enkele die mij kwaad zal doen. Die dieren voelen het, als je van hen houdt." Hij kwam nu aan het tafeltje van mijn baas zitten. Ik ging dadelijk tusschen hen in staan, niet dat ik wantrouwen tegen dien Heer koes terde, maar dit is eene gewoonte die ik nog uit Amerika heb en die is mij altijd bijgebleven. »Een flinke hond mijnheer dien u daar hebt en hij be waakt u goed. Kijk, hij komt dadelijk tusschen ons in staan. Hij schijnt een beetje wantrouwend te zijn. Dat is dat soort trouwens toch. Hij is zeker een soort van Collie en die zijn erg wan trouwend, alleen vertrouwend jegens hunne meesters." "Ja, zei mijn mees ter, 't is een goede trouwe hond." "Ja, hernam de dikke Heer, ik zag daar juist dat grapje, hoe hij op den kellner aanvloog, toen hij u even aan raakte. I k gaf wat voor zoo'n hond, mijnheer. Ik hied u dadelijk twee honderd gulden voor hem. Ik ben veekooper en gewend 's nachts dikwijls alleen te reizen soms wandelend van de eene plaats naar de andere, ik heb dan wel eens veel geld bij mij. Ik kon best daarom eens aangevallen worden, hoe dikwijls hoort men tegen woordig niet van zoo iets. Het wordt hoe langer hoe onveiliger. Daarom zou zulk een hond mij veel waard zijn. Twee honderd gulden mijnheer, geef ik u dadelijk voor dat dier." "Ha, ha, lachte mijn meester, wilt u wel gelooven dat al boodt u duizend, gij dien hond daarvoor niet kreegt. Ja ik durf u wel verzekeren dat welke som gij ook voor hem zoudt bieden, mijne vrouw u den hond toch niet af zou willen staan. Die hond is voor geen geld der wereld te koop." »Zie eens Mr 't is alsof die hond u verstaat, zei de veekooper, wat eene edele houding, wat een fiere hond is dat." "Kom hier zei hij, mij een klontje suiker aanbiedende waaraan ik eventjes rook en er toen verachtelijk den neus voor optrok. «Die hond neemt- niets van vreemden, zij toen mijn meester, die toen begon te vertellen hoe ik hem uit een sneeuwstorm gered had. Hij noemde toen alle goede hoedanigheden van mij op en wat dat betreft dat u zei dat hij verstond wat ik zeide, ja mijnheer, dat doen die dieren, die opgevoed zijn zoo als hij, ik geloof vast dat die hond alles verstaat en begrijpt, hij is altijd om en bij ons dus al spreken wij geen woord, hij schijnt ons toch te begrijpen. Daarop vertelde de veekooper dat hij niet alleen van honden doch van alle dieren hield. En wilt u wel gelooven Mijnheer, zei hij dat ik u gevallen van koeien zou kruinen vertellen waar van u verstomd zoudt staan. Men zegt altijd, zoo dom als een koe, zoo dom als een os, toch zijn er gevallen bekend, dat die dieren, wel wezenlijk gehecht waren aan hunne meesters. Ik heb in Friesland een boer gekend, wiens leven gered is door zijn stier. U moet dan weten, dat de boer op een avond uit was, de vrouw zat alleen in de keuken, toen er eensklaps een vreemde kerel binnentrad die haar den sleutel van het kabinet vroeg. Toen zij dien niet dadelijk gaf, mishandelde hij haar. De meid deed de achterdeur open om te zien of de boer nog niet t'huis kwam. Juist hoorde zij dien aankomen en riep, baas er is vreemd volk in huis, haast je, de boer kwam de deur binnen juist toen de dief er uit wilde, er begou eene worsteling, de dief scheen sterker te zijn en de boer lag weldra in een hoek, juist wilde hij ook de meid een slag geven toen de stier, die altijd door de meid opgepast en naar buiten werd geleid, uit den stal kwam aanhollen. De dief vluchtte daarop. De stier achtervolgde hem haalde hem weldra in, wierp hem de lucht in en vertrapte hem. Hij liet zich daarna door de meid, gewil lig in den stal terug voeren. Toen wij t'huis kwamen, vertelde mijn meester de gansche geschiedenis, en mijne meesteres zei, dat ik nooit meer mee mocht gaan naar een café, als ik daar zulke "kunstjes" vertoonde. De verkooper is naderhand nog eene visitie bij mijn meester komen maken en vertelde toen nog, dat hij dikwijls naar Engeland reisde, want dat hij veel handel dreef met de Engelschen en las toen een stuk aan mijn meester voor geschreven door "James Payn» ook een Engelschman. Deze had be schreven hoe hij in België en Holland reizende, verbaasd en verontwaardigd was geweest, over de mishandelingen die hij honden zag aandoen, die men voor karren spande te zwaar beladen. Deze schreef dat de bouw en de spie ren van een houd niet geschikt of

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1