BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. ook geleerd hebben wat meer te ver dragen, niet te morren bij de ge ringste afwijking in de bevrediging onzer dagelijksche behoeften, ge leerd hebben ons te behelpen als het moet en elkander te helpen als het noodig is. Immers, op reis strekken wij gaarne de hand uit om iemand een dienst te bewijzen, doen wij ons best om de gezelligheid te verhoogen, veel meer dan we gewoon waren dat in eigen kring te doen. En de vol doening, die wij daarvan smaken, mag ons wel een aansporing wezen om hetzelfde te doen met betrekking tot de gewone reisgenooten op den tocht die de wieg scheidt van het graf. En dan is er nog iets bijzonder heerlijks aan hot reizen verbonden dat is de vreugdo van het thuis komen. Ziet, we vonden het hier wel wat eentonig, wat saai; de gewoonte van vele goede dingen maakte, dat wij er ongevoelig voor zijn geworden. Heb ben we dat alles eenigen tijd moeten missen, dan krijgt het een nieuwe aantrekkelijkheid; de bekoringen van het «sweet homed worden ons op nieuw geopenbaard. Na het roeze moezig heen en weer trekken, de kalmte van het thuis zijnna het onbestemde, het gemis van de dage lijksche bezigheden, die we bijna ver velend waren gaan vinden, het aan genaam gevoel dat we weer een taak te vervullen hebbenna de ongewone spijzen en dranken, welker ruim ge bruik een der middelen is geweest om ons met het uit zijn te verzoenen, wier de liefelijkheden van de eigen keuken naar eigen keus bereid; na het heen en weer slingeren zonder leiding, naar de luimen van het oogen- blik of het verlangen van anderen, het gevoel van opnieuw den ouden en bekenden weg te bewandelen. Dat alles is zoo heerlijk, dat we, om het nogeens te smaken, een vol gend jaar graag weer op reis zullen gaan. Eerlang zal aan H.M. de Konin gin-Regentes een adres aangeboden worden, uitgaande van het personeel onderofficieren en minderen van de onderscheidene korpsen van land en zeemacht, tot verkrijging van pen sioen voor de weduwen en weezen van die categorieën van militairen De Minister van Financiën heeft door tusschenkomst van zijn ambtge noot van Binnenlandsche Zaken aan de Gedeputeerde Staten der provinciën medegedeeld, dat de ontvangers der directe belastingen vanwege eerstge noemd departement zijn aangeschreven om degemeentebestuien, desgevraagd, in de gelegenheid te stellen, door in zage van de kohieren der personeele belasting, aan het ontvangkantoor ge gevens te verzamelen, noodig voor de samenstelling der verordeningen tot helling van opcenten op die be lasting, overeenkomstig liet gewijzigd artikel 247 der gemeentewet. De voorloopige werkzaamheden voor den ontworpen lokaalspoorweg Utrecht—SoestBaarn vorderen goed groote moeilijkheden kwamen bij 't koopen der benoodigde gronden van de verschillende eigenaren niet voor, ongeveer allen hebben 't geld reeds in den zak; terwijl menige boer in zijn vuistje lacht, dat hij zijn grond zoo goed betaald kreeg. September a. s. hoopt men tot de aanbesteding te kunnen overgaan, om zoo mogelijk uiterlijk 1 Juli 1898 te kunnen rijden. Het is een groote aanwinst voor Soest, Baarn en Utrecht. Soest komt dan in 't bezit van 3 stations, een in de kerkebuurt en een halte direct bij 't post- en telegraafkantoor, hetgeen een zeer net gebouwtje be looft te worden daar er een ko ninklijke wachtkamer in zal voor komen, en het bestaande station te Soesterberg (gemeente Soest). Men zal dan van de halte Post kantoor per spoor naar de Protes- tantsche kerk kunnen gaan en omge keerd en mocht dit aansluiten, dan zal er zeer zeker wel gebruik van worden gemaakt bij slecht weder. Of de commissarissen meenen, dat Soest zóó zeer in bloei zal toe nemen, dat die halte dan toch noo dig zal blijken te zijn, weet ik niet, doch wel hopen en gelooven de in- woneis van Soest, dat menigeen Soest lot woonplaats zal gaan kiezen en in elk geval dooi de mooie verbin ding met Utrecht, het aantal bezoekers verbazend zal stijgen. Menigeen ziet reeds in verbeelding de villa's verrijzen, vooral op den heu velrug den Eng, vanwaar men zeer schoone vergezichten heeft. Zeker is het wenig bekend, dat onze onlangs overleden vermaalde landgenoot Alexander Ver Huell een dagboek heeft nagelaten in drie folio deelen, beginnende met het jaar 1801 en bijgehouden tot de laatste jaren. Ook heeft hij een aantal brieven van zijn vader en andere familiebe trekkingen, benevens van hem zeiven, ter uitgave in orde gebracht en voot de pers gereed gemaakt. Socialisten in de Kamer. Onder dit opschrift plaatst Het Centrum het volgende entrefilet Er zijn thans in 't geheel drie socialisten in de nieuwe Kamer geko zen. Twee parlementairen de heereri Troelstra en Van Kol. En een revo- lutionnair: de heer Van der Zwaag. Natuurlijk haddon wij hen liever niet gekozen gezien. Maar nu ze een- maar een zetel hebben verworven, wachten wij met zekere belangstel ling af, in welke richting zich hun werkzaamheid zal bewegen Zij zullen nu moeten toonen wat zij kunnen. Zij zullen de algemeen heden moeten laten rusten om in bizonderheid te treden. Zij zullen moeten toonen, dat zij nog anders vermogen, dan de maatschappelijke instellingen voor vermolmd en be dorven verklaren. Op woorden belmoren nu daden te volgen. En daarom steekt er wel licht nog betrekkelijk iets goeds in deze triomf van drie socialisten. Het kan zijn beteekenis hebben hen aan 't werk te zien na hun lang jarige critiek op anderen. Woensdag bevond zich op den openbaren weg even buiten het dorp Barneveld een dronken landlooper, die de schoolkinderen welke dezen weg passeeren moesten, dwong terug te keeren, terwijl hij voorbijgangers dreigde de hersens in te slaan. Toen dit eenigen tijd geduurd had, wees een zekere K. die in de nabijheid woonde, den landlooper op het on betamelijke van zijn handelwijze. Hierdoor nog woedender geworden greep hij K. aan en ongetwijfeld zou hij hem voor zijn goeden raad duur hebben doen boeten was K. niet in het bezit van een Hinken stok geweest, waarmede hij den landlooper zulk een dracht slagen gaf dat het weldra bleek dat zijn rechterarm gebroken was. Dat de landlooper zich niet in het medelijden der geplaagde kin deren mocht verheugen, laat zich begrijpen. Naar aanleiding van het bezoek der Kortenaer aan Antwerpen schrijft het Handelsblad van Antwerpen het volgende «Het laatste bewijs van hulde, name lijk het bezoek van de Kortenaer aan onze haven, heeft andermaal een ouden droom in Vlaamsch-België opgewekt namelijk eene nauwere toetreding tusschen de twee landen. Dezen willen een verdedigingsbond tusschen de twee landen zien ontstaan anderen zouden een «zollverein" tus schen Noord en Zuid willen zien geboren worden. Het een en het ander is reeds meer dan eens besproken, doch het is eer der gezegd dan gedaan. Een tolverbond zou nooit onmiddel lijk kunnen ingericht worden, aan gezien ons land en ook wederkeerig Noord-Nederland door tractaten met andere landen verboden is, en men van deze niet zoo gemakkelijk afwij ken kan. Een bond van wederkeerige verde diging zou misschien groote moeilijk heden doen opwerpen, tengevolge van ons onzijdig bestaan, dat door de mogendheden ons verzekerd is. Wij denken, dat die vraagpunten nog niet rijp zijn, om, met hoop op welgelukken, te worden besproken. Zeer schoon in woorden, zeer moei lijk in praktijk I" PLAATSELIJKE BERICHTEN. Het persduiveltje heeft ons in ons nummer van j.l. Woensdag een leelijke poets gespeeld, die wij ons haasten hier te herstellen. In het bericht over de viering van H. II. Koningin Wilhelmina's ver jaardag, wordt waar sprake is van de onmogelijke muziektent op den hof, de burgemeester van onaesthe- tische en niet artistieke smaak beschuldigd, welke beschuldiging door ons niet aan ZEd.Achtbare's adres maar aan dat van den BOUWMEESTER was gericht. Dr. A. J. A. Prange leeraar aan de Hoogere Burgerschool alhier is door den gouverneur-generaal van Neèrlandsch-Indië benoemd tot leer- aar in de scheikunde aan de Hoogere Burgerschool te Soerabaya. Naar aanleiding van de ge ruchten die dezer dagen rondgingen omtrent ziektegevallen die zich door 't gebruik van vleesch hadden voor gedaan, ging onze correspondent op onderzoek uit, van hetwelk wij als uitslag het navolgende vermelden Er was, zooals meermalen gebeurd, eene koe «uitgepond". Het vleesch was dus, als steeds hij zulk eene gelegenheid, voor «minderen prijs" verkrijgbaar. En, aangelokt door die goedkoopte, werd het meerendeels door menschen behoorende tot den verplichten vegetariërsstand, maar ook door gegoeden gekocht en gegeten. Gegeten met dit betreurenswaardig gevolg, dat ongeveer zestig onzer stadgenooten min of meer ongesteld werden, van welke twee zóó ernstig, dat voor 't behoud van hun leven werd gevreesd. Die personen waren de dochter van den heer de G., aan den Weverssingel en haar verloofde, een der heeren musici van 't 5e Reg. infanterie, die in hel militair hospi taal is opgenomen. Hun toestand is thans bevredigend. De heer de G. zelf was innerlijk zóó gedesorga niseerd, dat hij pijn had, alsof hij een drietal ribben had gebroken. Het nader onderzoek bracht aan 't licht, dat het vleesch was gekeurd, en «goedgekeurd." Niet door onzen ijverigen,hoogstderzakekundigen keur meester den heer Overbosch, maar, wijl die nog ongesteld is, door iemand die hem, in deze verving, den heer v. L., rijks-ambtenaar alhier. Deze handelde natuurlijk te goeder trouw, maar miste waarschijnlijk de noodige kennis om het onderzoek naar be- hooren te doen. Toen 't vleesch mooi, droog, bleek te zijn, keurde hij 't goed. Van kwade trouw is in deze volstrekt geen sprako. Een geacht ingezetene, die onzen corres pondent ook van inlichting diende, verklaarde den heer O. er over te hebben gesproken, die toen er zijn groot leedwezen over betuigde Ual niet reeds lang een assistent-keur meester was benoemd om hem, bij ontstentenis te vervangen. De heer O. meende dat dit eene kwestie van linanciëelen aard was, doch wij ver moeden toch dat men de volksgezond heid niet in gevaar wil brengen, ter wille van een paar honderd gulden 's jaars. In de vorige maand is uit den regenmeter hier afgetapt 143.7 m.M. neerslag, dat is slechts 0.3 m. AI. minder dan in Oogstmaand '96 doch 54.7 m.M. meer dan in de ge lijknamige. maand van '95. Er waren nu '19 regendagen, dus juist evenveel als in '96, tegen 13 in '95. De grootste hoeveelheid viel den 9den, nl. 31.7 m.M.; de grootste hoe hoeveelheid in '96 bedroeg 22 m.M.; in het jaar daarvoor 16 m.M. Na 15 Augusus regende het iede- ren dag behalve den 20sten en den 28sten. In de plaats van mej. W. van Haselen, die als zoodanig op verzoek eervol werd ontslagen, is aangesteld tot onderwijzeres in de vrouwelijke handwerken aan de openbare Lagere school aan de Beekstraat mej. M. Worffel. Vergadering van den Raad dei- gemeente Amersfoort op Dinsdag, den 7. September 1897, des namid dags te half twee. Punten van behandeling: 1. Installatie van de nieuw benoemde leden. 2. Benoeming van een Wethouder. 3. Reclames inzake de Inkomsten belasting, met advies der commissie. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot uitbreiding van het onderwijzend personeel aan de openbare school 3e soort. Beekstraat. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot aanstelling van een onderwijzer aan de openbare school le soort voor jongons. 6. Benoeming van een Ambtenaar van den Burgelijken stand. 7. Benoeming van een lid der com missie van fabricage. 8 Benoeming van een lid der com missie inzake reclames ten aanzien van de Inkomsten-belasting. 9. Benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op liet.Middel baar onderwijs. •10. Samenstelling der afdeelingen. De Maatschappij tot opvoeding van Weezen in het Huisgezin heeft een circulaire verspreid, waarin zij steun vraagt voor het bouwen van een nieuw Doorgangshuis. Het oude gebouw op «Zandbergen" nabij onze gemeente kan niet langer gerepaieerd worden. Een Doorgangshuis heeft de Maat schappij rioodig omdat zij de weezen eerst dient te leeren kennen voor zij die in een huisgezin kan uitbesteden. Soms ook worden de weezen aan haar toevertrouwd in een toestand, die allereerst verpleging in een huis van ontvangst noodig maakt. Ook bij verplaatsing der weezen of bij 't verlaten van een dienst moeten de weezen vaak van een Doorgangs huis gebruik maken. Vandaar het beioep op den steun van belangstellenden om geld voor een nieuw Doorgangshuis. Lijst van bi ieven geadresseerd aan onbekenden verzonden van het Postkantoor te Amersfoort 1ste helft der maand Augustus 1897. 1 D. H. Zwier, Amsterdam. 2 N. Meursingen, 's Gravenhage. 3 Z. Kamp, Ter Apel. Briefkaarten. 1 R. Navert, Amersfoort. 2 A Bergsma, Amsterdam. 3. A. Hijmering, Utrecht. 355e STAATSLOTERIJ. Vierde klasse. Trekking van 1 en 2 Sept. (600 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 65. 4532 4764 4770 4971 9564 9582 9584 13295 15026 15033 1503415041 15076 15094 15104 15131 15144 15212 20010 20022 en 20059. Te zamen 21 prijzen. Volgende trekkingen geschieden: 5e klasse 13—16, 21—24, 27—30 Sept., 4, 5 en 79 Oct. De vijfde klasse bevat behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hoo- ger en de premie van f 3.000 voor het laatst uitgetrokken lot, de navol gende prijzen: 1 van f 100.000, 1 van f50.000, 1 van f25.000, 1 van f15.000, 1 van flO.000, 1 van f 5.000, 1 van f2.000, 3 van f1500, 55 van f 1000, 65 van f400, 70 van f200, 170 van f100 en 3730 van f 70. Loten zijn ten voormelden kantore (Breedestraat, wijk E. 350) nog ver krijgbaar k f 3.50 per V»o. PROVINCIALE BERICHTEN. Hoogland. Op Koninginnedag heeft hier een felle brand gewoed bij J. Voorburg te Zevenhuizen. De brand is ontslaan in den hooi berg; doch door den feilen wind spoedig overgeslagen op het woonhuis. Er is gelukkig geen vee verbrand en van den inboedel is ook nog een en ander gered. De brandweer heeft nog veel kun nen doen, door de nabijzijnde ge bouwen te beschermen. De oorzaak van den brand is onbe kend. Alles was gelukkig tegen brand schade verzekerd. Scherpenzeel. Tot Predikant bij de Geref. gemeente alhier is beroepen Ds. O. Los te Oud Vosmeer (Zeeland) In de kringen te Berlijn, die in verbinding staan met het hof, gaat opnieuw het gerucht en wordt gelooid, dat keizer Wilhelm 11 naar Jeruzalem zal gaan in de Paaschweek van bet volgend jaar. Den commandant van het Keizerlijke yacht Hohenzollern zou reeds aangezegd zijn om zijn schikkingen te nemen. De Hohenzol lern zou vergezeld gaan van een pantserschip. De geheele reis zou onge veer twee maanden duren. Electrische industrie in Amerika. Meer dan 6 miljard guldens aan kapitaal is belegd in de electrische industrie der Vereenigde Staten. Alleen reeds aan electrische banen is er 2100 miljarden besteed; het aantal wagens bedraagt meer dan 25,000, die een gezamenlijke rail-lengte van 19,000 KM. hebben. Voor electrische licht-leidingen en centrale werkplaatsen rekent men 24o0 miljarden, een som, waarin de waarde van de met het vervaardigen der dynamomachines en toebehooren belaste etablissementen niet begrepen is. Voor telegraaf- en telefoonleidin gen blijven nog 2500 miljarden over, waarbij echter het in de verschillende fabrieken op dit gebied belegde ka pitaal medegerekend wordt. Sigaar of pijp'? Sigaren en tuberculose. De ge- neesheeren hebben er reeds meenna- len de aandacht op gevestigd, dat met de toeneming van het sigaren rooken óók een toeneming der keel tubercu lose is waar te nemen, en dat dn lijden in zeer vele gevallen van hel sigaren rooken afkomstig is, terwij het zich bij pijprookers slechts hoogsi zelden voordoet. De reden hiervan is te zoeken it de omstandigheid, dat zich met he vervaardigen van sigaren, als eene ge makkelijke, weinig of geen inspan ning eischende werkzaamheid, in bijzonder vele zwakke, ziekelijke ei ook aan borstkwalen lijdende perso nen van beiderlei geslacht bezig hou den. Niet weinige dezer personen lijdei aan tuberculose. De in de fabriekei verdrogende sputa dwarrelen als fiji stof omhoog; dit blijft ook aan ft sigaren kleven, dringt in de poriëi der bladen tabak door, en wordt e mede ingerold. Ook liet bij vele siga renmakers zoo geliefkoosde lekkei aan de punten der sigaren bij he omwikkelen van liet dekblad zal e menige ziektekiem aan toevoegen, ei dus is het een zeer aannemenlijke ver klaring van de doctoren, dat mei zich in bepaalde omstandigheden doo het genot van menige sigaar de oor zaak van duod en verderf op den hal kan halen. Nog in veel hoogere mat moeten de aangewezen misstandei zicli bij het zoogenaamde «thuiswer ken" voordoen. Als tamelijk afdoem voorbehoedmiddel wordt daarom aan bevolen, zich liet genot van een si gaar alleen met gebruikmaking vai een pijpje te veroorloven. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 26 Aug. Hendrikje, d. van Je Tiggelaveu en Maria Plaggenhoef. 2 Aug. Johanna Pietemella, d. van Piete Kraan en Maria Hartman. Hermanus, i van Hermanus Peters en Aleida van Nim wegen. Catrina Johanna, d. van Jool Peeman en Geerlruida Heeren. 28 Auj Johanna, d. van Nicolaas van Groeuestei en Maria van Pluren. Cornelia, d. va Jan van Pluureu en Maria Kommers. 3 Aug. Johanna Maria, d. van Lambertus Hom veen en Sophia Fredrika Belle. Jubanne: z. van Willem de Gans en Clasina Palland. - Barbara, d. van Dirk Snijders eu Catharin van der Velden. 81 Aug. Elisabeth, t van Gerardus Veenendaal en Angeniet Hi genbeuk. Willem, z. van Johannes Jaer bus Pieter van Wisselingh en G'esina Mag dalena Johanna van Wisselingh. Ondertrouwd: 26 Aug. Andries Wage nar en Helena van IJken. Willem van Ec eu Gerritje van Beek. Geirouwd: 1 Sept. Tennis van Batenbur eu Doortje van Winterswijk. Overleden: 26 Aug. Arie rau Aaltvee 73 j. nedr. ran Evertje van Huisstede. - Autonie ltenes, 79 j. wedr. van Januetj Renes. Alijda van Beek 72 j. wed. va Johannes Stinkers. 1 Sept. Hendri Vos 4 m. Hoogland. Geboren: 27 Aug. Hendrik, z. van t Kleinhoven en E. Beijer. 30 Aug. Petri nella Geertruida, d. van P. Boersen en C van den Heuvel. Ondertrouwd: 2 Sept. H. Wilgenburg e L. van den Brink. Overleden1 Sept. Jannetje Holdijk, 8 j. wed. H. van Beek. Leusden. Geboren: 24 Aug. Jacoba Johanna, d. va; Jacobus Johannes Steenhouwer en Johann Geziena Roering. 80 Aug. Bertus, z. va Aart Doornekamp, en Willempje Walet. Overleden: 2 Sept. Neeltje van Beek, 2 j., echtg. van Reijer Puik. Woudenberg. Geboren: 30 Aug. Gerrit, z. van Baren van Donkelaar en Maria van Ravenhorst. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 3 Sept. 1897. Tarwe f0.Rogge f0.Boekweit f0.- Appelen f 2.a f 5.00. Peren f 2.00 a f 4.00. Nieuw aardapp. f0.00a 10 00. Zandaardapp. f 1.40 aft 8 Hoendereieren f3.50 a I 4.10 per 100 st. Eendei f 0.a f0Boter f0.95 a f 1.20 per kilo. Mar garino f0a f0.Zoetem. kaas 0.f0.- Kippen f 0 CO a f0 80. KuikensfO.80 afl.lOPiep kuikens f 0.15 a f 0.40 Ganzen f 0.00 f 0.00 Eende: 10.60 a f 0 80 p. st. Jonge fO.OO a f0.Hazei 10.00 a fO.OO Wilde konijnen fO.OO a f 0.0 Tamme f 0.30 a f 0 60 Duiven f 0.30 a f 0.50 paai Vette varkens f0.f0.Zeugen f30.f50.- Biggen fG.a f 10.Schrammen 112.a f2C Vette koeien f 000.— a f 000.Guste koeiei f 00— a f 000.— Kalf koeien f 000 a f 000.- Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.i f 000.Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwi heet. Rogge; heet. Boekweit; 30 heel Appelen; 140 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe len; 200 heet. Zandaardappelen 12000 stuks Hoen dereieren; 0000stuks Eendeneieren; 1500 kilo Bo ter; kilo Magarine; kilo Kaas; 0 stuks Vei 30 zeugen 200 biggen en 20 schrammen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2