ii. ii e. jpir' BUITENLAND. BINNENLAND. CIJFER 2: TIIOllSOYS THEE. GEMENGD NIEUWS. Advertentiën. j. 25-jarige taerttHereeMpi]. dit vraagstuk nog niet tot rijpheid is gekomen. Of het, in een afzienbaar tijdsverloop, daartoe zal geraken, ook dat is aan twijfel onderhevig. Daarop te wachten, en inmiddels de meer voor de hand liggende middelen van tegemoetkoming te veronachtzamen lijkt mij niet verstandig toe. Die middelen, ik erken het, liggen niet in ieders bereikvoor het overige zijn zij zeer eenvoudig, en dat is wel licht de reden dat men ze maar buiten beschonwing laat. Ieders levensloop bestaat uit een aaneenschakeling van goede en van kwade dagen, en een wijs beleid vordert, dat men van de eerste gebruik maakt om zich tegen de laatste te wapenen Verzekering als openbare instelling, is voorshands onmogelijk, als persoonlijke plichts betrachting is zij onmisbaar. Al mochten van de honderd werklieden, slechts tien in staat zijn, door over leg en spaarzaamheid, door afstand te doen van dure genietingen die rnaar voor een oogenblik bevredigen, zich eenige waarborg te verzeke ren voor hetgeen de toekomst hun wellicht in den weg zal werpen, die tien zullen toch, doende wat in hun vermogen is, het vraagstuk tot minder dreigende verhoudingen terug brengen. En dan is ook nog heil te verwachten an onderlinge hulp. Waar geheel buiten eigen schuld het werk ontbreekt, daar moeten zij allen, wien de zegen te beurt valt, geregeld in hun onderhoud te kunnen voorzien, steun te verleenen aan minder be voorrechten. Dat is nu wel geen économische oplossing, maar zoolang wij ten aanzien van deze in het duister rond tasten. moeten we ons met die ander trachten te behelpen, zoo goed moge lijk. Men beweert, en ik geloof niet zonder grond, dat de werkloosheid als sociaal verschijnsel toeneemt. Doch insgelijks toenemende is de genot zucht, die alle maatschappelijke lagen doordringt. De twee feiten, naast elkander stellende, zal men tot het besluit komen, dat een niet ondoen lijke terugwerking van de laatste op de eerste bij kan dragen tot verbe tering van den algemeenen toestand. Een nieuw, ernstig en heet gevecht, dat in Britsch-Indië de brigade van generaal Jeffreys bij Agrah en Gor aan de oproerige stammen heeft ge leverd. is wel is waar geëindigd met de verovering en vernieling der twee genoemde dorpen, maar heeft den Engelscheu toch weèr gekostaan dooden een kolonel en een luitenant en tien rnan en aan gewonden drie officieren en 38 manschappen. De vijand telt blijkbaar goede scherp schutters in zijne gelederen, en de olficiers-tenten waren bij vorige ge legenheden ook al bij voorkeur het mikpunt zijner kogels. De Emir van Afghanistan gaat voort met het geven van ondubbel zinnige bewijzen van loyauteit. Hij verbood aan de hoofden der Afridis op straffe van arrest naar Kabul te komen en deed nu weer te Jellalabad afkondigen, dat wie zijner onderdanen het land verlaat om aan den Jehad (heilige oorlog) deel te nemen, dui zend ropijën boete beloopt. De Britsch-Indische regeering zal nu op ernstige, wijze het werk ter hand nemen der hervormingen in het belang der openbare gezondheid, vooral in het sterk geteisterde Bom bay. De kosten worden geraamd op 50 rnillioen ropijën Er zal een raad van toezicht wor den benoemd, die onafhankelijk van den gemeenteraad zal zijn en het recht heeft, nieuwe straten aan te leggen en daar gezonde woningen tot lagen prijs aan minvermogenden te verhuren. De stedelijke belastingen zouden door de uitvoering van het plan met '2 pCt. worden verhoogd. meesterstuk," en daarop den gevangene naderende, nam hij hem van het hoofd tot de voeten op, en ontdeed hem vervolgens van zijn mantel en zwaard. Hij onderzocht zijn hoed van binnen en van buiten, en wierp hem daarna lachend in een hoek. Terwijl de roovers zijn beurs ledigden keek de arme soldaat hen beurtelings aan met dien kwijnenden, ernstigen blik, welke men soms in de oogen van een ster vende opmerkt, wiens gedachten zich boven deze wereld en hare zorgen schijnen verheven te hebben. Wordt vervolyd.) Een complot tegen den Tsaar. Wij hebben reeds met een enkel woord melding gemaakt van bet com plot, dat tegen het leven van den Tsaar van Rusland is gesmeed tijdens diens bezoek aan Warschau. Thans volgen nog eenige bijzonderheden. Hoewel officiéél gelogenstraft, weet men niettemin uit goede bron te berichten, dat de aanslag werkelijk heeft plaats gehad. Gelukkig was de politie bijtijds op de hoogte om den aanslag te verijdelen. Uit bijzonderheden door vertrouw bare personen meegedeeld, blijkt, dat eenige weken voor de aankomst van den Tsaar en de Tsaritsa verschil lende personen, waaronder Duitsche socialisten, die al lang te Warschau woonden en anderen, die daar pas aankwamen, begonnen met het aan leggen van een mijn onder den weg, welken de Tsaar naar alle waarschijn lijkheid zou volgen. Van een herberg uit, behooreride aan een zekeren Jang, ondermijnden de samenzweerders de Novy Siviat- straat, de voornaamste straat in Warschau, gelegen tusschen bet paleis van den gouverneur en het koninklijk kasteel van Laziensky, waar de keizer zou verblijven. Naar het schijnt, vreesden de samenzweerders, toen hun werk bijna voltooid was, dat de gang onder de straat zou instor ten en zetten z(j Poolsche metselaars aan 't werk om er stutten aan te brengen onder den grond. Deze werklieden verraadden hun plannen, zij verwittigden de politie De samen zweerders en hun medeplichtigen, in 't geheel 120 man, werden ge vangen genomen. Naar beweerd wordt zijn onder de samenzweerders ook vier Duitsche oifiecieren, met verlof te Warschau, welke meegewerkt zouden hebben aan de mijn. Bovendien worden ver scheiden fabrikanten en groothande laars beschuldigd. De politie heeft de herberg van Jang gesloten en houdt een wakend oog op de vele verdachten. Maar men doet al zijn best om de zaak geheim te houden, en vooral om te beletten, dat de nieuwsbladen er over uitwei den. Bij hun afscheid van H.H. M.M. de Koninginnen ontvingen de prinsen van Koetei van de Koninginnen de groote portretten der beide Vorstinnen, waarop Haar eigenhandige naam- leekeningen, met het verzoek, deze beeltenissen te overhandigen aan hun vader, den regeerenden vorst van Koetei. De audiëntie, die door H. M. de Koningin-Regentes op 16 October te Arnhem zal worden verleend aan inwoners van Gelderland, zal door H. M. de Koningin worden bijgewoond. Per trein van 6 u. 40 min. is gisteravond H. D. H. de vorstin- we duwe Louise van Waldeck en Pyr- mont aan het station Apeldoorn aangekomen. H. H. M. M. de Konin ginnen, vergezeld van de Hofdames freule van Ittersum en baronesse Rengers en de heeren baron Bentinck. en jhr. van Pabst van Bingerden, benevens de burgemeester, waren ter ontvangst aanwezig. Een in behoeftige omstandighe den verkeerend echtpaar te Breda werd op den verjaardag van H. M de Koningin een tweeling geboren, een jongen en een meisjedaaraan werden de namen gegeven Willem en Wilhelmina. Hiervan werd aan H. M. kennis gegeven, die gisteren het ge zin verblijdde met een gift van f 25. De Nationale Week van Gebed en Zelfverloochening, eene instelling die jaarlijks in het Leger des lleils wordt gevolgd, zal dit jaar worden gehouden van Zaterdag 10 tot Zater dag 23 October e.k De opbrengst zal komen ten bate van het werk van het Leger in Nederland. Verleden jaar werd door deze poging een soin van ruim f 13.000 bijeengebiacht. Het voor dit jaar vastgestelde doel wit is f 15.000, welk bedrag noodig is tot dekking der reeds gemaakte onkosten in verband met het werk. Door de Maréchale (.Mevrouw Booth- Clibborn) zal te Amsterdam, in ver band met deze Week van Gebed en Zelfvei loochening, eene Maatschappe- lijke-Demonstratie, op .Maandag 18 October, in Maison Stroucken worden geleid. Door de afdeeling Grootebropk der centrale liberale kiesvereeniging in het district Enkhuizen zijn bij de nieuwe stemming voor het stellen van een candidaat voor de Tweede Kamer uitgebracht 29 stemmen op den heer Roodhuijzen, 3 op den lieer Gerritsen 1 op den heer Kool en 2 op den heer Winkel. Te Utrecht is een vergadering gehouden van anti-revolutionairen met het doel een zelfstandige partij op te richten van hen, die met het program van 1878 instemmen, doch zich niet wenschen aan te sluiten bij de partij zooals deze optreedt onder leiding van dr. A. Kuyper. De pers werd tot deze vergadering niet toegelaten. Generaal-niajoor H. J. G. Ben schop, commandant der 3e divisie infanterie, zal. naar 'net Dagbl. mee deelt, in December a.s. den dienst met pensioen verlaten en de generaal- rnajoor C.P. van Pommeren alsdan tot inspecteur der infanterie benoemd worden. In het patentrecht waren in het laatste jaar der heffing 450.000 personen aangeslagen, in de bedrijfs belasting (die er voor in de plaats kwam) nu slechts 240 000 Hieruit blijkt hoevele kleine nijveren voorheen patent hadden te betalen, thans van belasting uit bedrijfsinkomsten zijn vrijgesteld Hun aantal is nog belang- lijkgrooter dan een eenvoudige aftrek king der cijfers aangeeft. Immers onder degem n die bijdragen in de bedrijfsbelasting komen ook niet weinigen voor die door het patent niet werden getrollen. Men kan dus veilig zeggen dat meer dan de helft dor voormalige patentbetalenden nu zijn vrijgesteld. Aiusterdaiusch Vocaal Kwartet. Naar aanleiding van de uitvoering te Haarlem schrijft Philip Loots in het Haarl. DagbladWanneer krach ten als de dames NoordewierRed- dingius en Loman en de heeren Rog mans en Messchaert zich vereenigen tot een kwartet, dat bij zijn voor dracht zich richt naar de vingerwij zing van een zoo veelzijdig begaafd kunstenaar als Messchaert behoi ft niet gezegd dat al spoedig een ou- overtreffelijke graad van volkomen heid kan worden bereikt en een kunstvertolking wordt geboden die in een enkel woord subliem mag heeton Hij noemt verderde uitvoering van de verschillende nummers die ten gehoore werden gebracht en gedenkt in warme bewoordingen de talenten van dit viertal. plaatselijke berichten. Het eereteeken voor langdurigen werkelijken dienst bij de schutterijen is o.m. toegekend aan den heer H. van Gelder, adjudant-onderofficier bij de dd. schutterij alhier. Uit den regenmeter hier is in de vorige rnaand afgetapt 95.7 m.M. neerslag, teg n 118 in September 1896: toen waren er 20 regendagen, thans 10. De grootste hoeveelheid in Septem ber '97 viel op den oden, nl 27 5 m.M; in September 1896 bedroeg die op één dag 22 m.M. De tot commies le klasse der Posterijen en Telegraphie bevorderde commies 2e klasse Th. J. Montijn wordt, in verband met die promotie, met ingang van 16 dezer overgeplaatst van Amersfoort naar Rotterdam, ter wijl in zijn plaats hier wordt werk zaam gesteld de commies der 3e klasse Immink Bij de door den intendant in de Nieuwe Hollaudsche Waterlinie ge houden aanbesteding van het was- schen der linnen goederen voor het nachtleger-rnagazijn te Amersfoort ge durende het jaar 1898 was de minste inschrijver J. Poll Jonker, te F.pe, tegen den prijs vaneen bedzak 'U cent, een kussenzak cent, een bed- laken 1cent, een stroozak 4'/t cent. De bewassching is hem ouder het gewone voorbehoud gegund. Honderden stadgenooten hadden Maandagavond gevolg gegeven aan de oproeping tot net bijwonen eener vergadering in »Üe Arend" ter be spreking der feestviering bij de troons bestijging van II M Koningin Wil helmina. Meenden wij, dat de bijeen komst. zoude geopend worden door den voorzitter van »Patrimonium«, van welke vereeniging het allereerst den stoot tot deze vergadering was gegeven, wij vonden ons daarin teleur gesteld. Luit. Haak heette nl. de aanwezigen welkom, die aan zijn oproeping hadden gehoor gegeven, doch vergat, jammer genoeg daarbij Patrimonium te noemen. Zeer terecht werd dan ook later dooi' den heer Sinnige hulde gebracht aan die werk liedenvereniging van wie liet initiatief was uitgegaan. Nadat nog verschillende personen het woord hadden gevoerd werd be sloten eene feestcommissie te benoe men, bestaande uit 7 personen, die het recht zal hebben zich nog een dubbel aantal leden te assumeeren. Na eindeloos lange stemming werden tot leden dier commissie gekozen de heeren: Jhr. W. H. J. van de Poll, J. van den Brink. J. M. C. Haak, J. Sinnige, A. Herschel, J. Schulman en B. A. van Ruyven, die tllen hunne benoeming hebben aangenomen. Deze commissie zal de plannen tot viering van het feest voorbereiden en deze later aan de goedkeuring der ver gadering onderwerpen. Tot Commissie der straatver siering bij gelegenheid der Kronings feesten zijn in de Groote en Kleine Lavendelstraat gekozen de heeren J. Onnes, J. van Goor, J. P. B. Thien en C. van der Zoo de Jong. 355e staatsloterij. Yijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 4 en 5 October. (2000 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 70. 4529 4769 4775 4917 4961 4997 13301 13328 15020 15218 20061 en 20065. Te zamen 12 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 4530 4531 4536 4539 4542 4543 4558 4774 4779 4781 4782 4805 4809 4904 4906 4926 4928 4948 4968 9578 13316 13338 15002 15005 15017 15019 15043 15070 15081 15091 15095 1510015157 15158 15163 15178 15179 15206 15210 20002 20005 20006 20019 20036 20037 20049 20052 20076 en 20080. V olgende trekkingen geschieden 7—9 Oct. Behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3.000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingebleven de navolgende prijzen: 1 van f 100.000, 1 van f 2.000, 9 van f 1000, 12 van f 400, 10 van f 200, 31 van f 100 en een groot aan tal van f 70. Geneesmiddelen uit vroeger tijd. In een wetenschappelijk Engelsch tijdschrift komen mededeelingen voor over de buitengewone geneesmiddelen en geneesmethoden van Engelsche doctoren in vroeger jaren. Als men leest, welke middelen de oude «medi cijnmeesters" bij hun kuren gebruik ten, dan moet men werkelijk het noodlot dankbaar zijn, dat men in de 19de eeuw het levenslicht heeft aanschouwd. Zoo heeft men in de schriftelijke nalatenschap van dr. Bulleijn. den lijfarts van Hendrik VII, de volgende opmerking gevonden «Men neme slakken, versch uif hun huisje, losse ze op in witte wijn en olie met suiker, dit is een uitstekend middel, tegen benauwdheid en hoes ten." Eduard VI leed in zijn jeugd zeer aan zenuwachtigheid. Om hem daarvan te bevrijden, schreef dr. Bulleijn hem voor een geroosterde muis geheel op te eten. Een ander, zijner beroemde geneesmiddelen be stond uit een mengsel van gestampte edelgesteenten met verscheidene dure goud- en zilverstukken. Dit alles, ge kookt met kruiden en honig, had een «wonderbaarlijke wei king" ingevallen van hartklopping, duizeligheid, bezwij ming, maagzwakte en menschenschuw- lieid. «Koningen en edellieden", schrijft dr. Bulleijn, hebben dit mengsel als lekkernij ingenomen, liet maakt de menschen dapper, hun lichaam wel riekend en geelt het gelaat een fraaie kleur. Dr. Mayenne een lijfarts aan het Fransche en Engelsche hof, schreef tegen jicht een poeder voor, dat hij uit afschaafsel van een opgegraven menschenschedel praepareerde, of hij kookte een balsem uit bijzondere deelen van vleermuizen, adders, biggen, hertenmerg en schenkels van een os. Van hoofdpijn werd men zeker be vrijd als] men een stuk touw. waar mede een arme zondaar gehangen was, om het pijnlijke voorhoofd bond. Een even heilzaam middel was het gedroogde mos, dat op een menschen schedel groeit, vervolgens fijn gewreven en dan als snuif gebruikt werd Een goedgeloovig patiënt schreef:«Ik natn tijdig 's morgens een goede «prise". hing nog drie. spinnen boven mijn bed, en deze verdreven alle pijnen. God dank." Het is karakteristiek, dat de zieke zijn genezing meer aan de spinnen toeschreef dan aan de medicijnen van den dokter. Toen de tabak het eerst naar Europa uitgevoerd werd, wierpen zich alle dokters op dit nieuwe kruid en kookten er allerlei drankjes uit welke zij het zieke menschdom voorschre ven. Ook de z.g sympathie-mid delen uit den goeden ouden tijd waren nu juist niet erg smakelijk, en slangen, en slakken, regenworm enz. speelden daarbij een hoofdrol. Het is geen wonder, dat de humorist Sterne, die op een reis in Frankrijk ziek werd, schreef: «Mijn dokters heb ben mij bijna vergiftigd. Zij schreven mij eeri bouillon voorvan een levend- geplukte haan met een stekelbaars en maankoppen, maar met een mannet jes- stekelbaars, want een vrouwtjes- visch zou mij slechts kunnen schaden. De andere middelen zal ik maar niet noemen". Den9en October a.s., ho- y pen, zoo de Heer wil en V zij léven, onze geliefde Oudeprs !l. c. muller en e; veenendaa hunne V- te herdenken. Hunne dankbare Kinderen V Behuwd- en Kleinkinderen. Heden overleed, na een langdurig en smarte lijk doch geduldig lijden, in den ouderdom van bijna 51 jaren, onze innig geliefde echtgenopte en moeder, mejuffrouw FREDERIKA VALKEN geb. Zaaeberg. C. J. W. VALKEN. W. K. VALKEN. M. J. -VALKEN. E. C. P. VALKEN. K. J. W. VALKEN. G. J. VALKEN. Amersfoort, 3 Oct~T897. Algemeene kennisgeving. In tegenspraak met de loopende geruch ten acht de ondergeteekende het noodig, inee te deelen, dat hij volstrekt NIET IIET MIN STE plfm heeft zijn PRAKTIJK neer te leggen. GemeentelTèeT- en Verloskun dige te Amersfoort. X^olla,rLd.scli© AMSTERDAM. PltIJ.s.\OTXÜ-:itI.\G Per 5 ons. r CMihmCongo itofiliee 4-5 en 50ct. ji grof 50 55 Lekkere 60 JSounbodp 7 5 Geurige U 90 Cojigo 100 Ontbijt-Tliee 1 66 Namiddag-k 75 Alleen verkrijgbaar hijs WA-ÉRSCHOT Co. I.lindestraat A 7. Op de Nieuwe Rotterd. Courant en Nieuws v. d. Dag zijn nog leesbeurten open, direct bij aankomst en oök~ tater,als ook op andere dagbladen aan de Courauten-Lecsiurichting van P. S. DE GROOT, 't Zand.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2