GEMENGD NIEUWS. ile mogenheden den sultan zoo noo- dig dwingen met alle middelen, die ze hebben. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat de le luitenant F. H. A. A. Wagner van het 5e Regiment infanterie die van af 1 November 1896 tijdelijk gedetacheerd is bij de Mili taire verkenningen, te rekenen van 1 December a.s. defenitief bij voor noemd dienstvak wordt werkzaam gesteld. De reserve-sergeant F. B. M. B. Schiphorst van het 5e Regiment infanterie die met gunstigen uitslag het examen heeft afgelegd voor den graad van vaandrig, is tot eene be noeming als zoodanig bij den minister van Oorlog in aanmerking gebracht. Aan den sergeant-titulair J. L. Simon van het 5e Regiment infanterie is op diens verzoek een vervoegd ont slag uit den dienst verleend. De korporaal J. Wolterman van het 5e Regiment infanterie is door don kolonel regiments-commandant teruggebracht tot den stand van sol daat, omdat hij door zijn voortdurend slecht gedrag en dronkenschap zich onwaardig heelt betoond, langer eene graad te bekleeden. De sergeant-onderwijzer J. C. Bruns, van het 5e Regiment infanterie wordt met ingang van 18 October a.s. gedetacheerd bij het vaste kader van de Koninklijke Militaire Academie. De fourier W. F. E. E. J. Heijer en de sergeant S. Idzinga beiden van het 5e Regiment infanterie, hebben onderling van graad verwisseld. Naar aanleiding van de op handen zijnde uitvoering van het Arnsterdamsch Vocaal Kwartet, waarvan de Nieuwe RoüercL'sche Courant in zijn nummer van 9 September '96 zegt »Wel doende gaat nu Messchaert's kwartet door ons land, opbellende den geest uit den dagelijkschen sleurende ma- terieele zorgen, vreugde brengende en oproepende tot de heerlijkheid van liet schoone." Kunnen wij nog mededeelen, dat het programma ons een waar kunstgenot belooft. We noemen slechts de namen van gr ootmeesters op kerkelijk gebied als Bach, Orlandus Lassus, Joss Micbael Haydn. Bortniansky. e.a.men kan overtuigd zijn, het mooiste te zullen hooren, wat er op dat gebied te hooren valt. Zoo ooit. dan is hier een woord van aanbeveling waarlijk overbodig. Men vergete niet, dat men slechts eenmaal in de gelegen heid is iets dergelijks te hooren. Bij den heer Jos. P. H. Hamers, boekhandelaar alhier zal van den hand van den gemeente archivaris W. F. X van Rootselaar, èèn of meer bundels geschiedkundige bijzonder heden, onze gemeente betredende, het licht zien. Bij de gehouden aanbesteding op 13 October 11. door den architect Herm. Kroes van het verbouwen van een winkelhuis staande aan de Lange- straat en Korte Gracht alhier werd jngeschieven door de lieeren: A v. d. Brink te Amersfoort f 5925. C. J. Kuntz, 5900. J. Ivlaarenbeek, 5490. L. Ruitenberg, 5389. G. Wassink, 5338. II. J. Fijnenberg, 5310. G. Prins, 5200. VV. van Achterbergh, 4996. Het werk is den laagsten inschrijver gegund. - Toen de bestelwagen van de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij Maandag de Hellebrug afreed, wilde 't ongeluk dat die met een steen in botsing kwam. Door den schok viel de achter op den wagen staanden besteller Jan de Groot van hét voer tuig af en kwam met zoo'n geweldige kracht tegen den grond, dat 's mans borstbeen hrak en onmiddellijk heel kundige hulp moest worden ingeroepen, die door dr. Schreuder werd verleend Nog steeds is de man onder diens behandeling en buiten staat dienst te doen, waardoor hij van alle in komsten is verstoken. Wie den Hin ken besteller kent en weet dat dooi dit ongeluk ook zijn zeer groot gezin lijdt, zal zich zeker geroepen gevoelen in deze dagen van beproeving bijte- springen. Voor wien het niet weet, zij mede gedeeld, dat hij woont aan het Kleine Spui. Maandag 18 Oct. a.s. zal er een bijeenkomst plaats vinden der Handels- en Kantoorbedienden al hier in het Café-restaurant «De Arend", waarin de Heer W. C. de Graaff, secretaris van den Nationalen Bond van handels- en kantoorbedien den in Nederland als spreker zal op treden, die het doel van den bond zal ontwikkelen, de voordeelen van het lidmaatschap zal aantoonen om daarna tot toetreding tot den bond aan te sporen. Wij achten het in het belang der handelsbedienden deze vergadering bij te wonen. Door de Nederlandsche ver- eeniging ter bevordering van jacht en terrein rijden te Amsterdam zal op morgen, Zondag 17 October een jachtrit gehouden worden van Amers foort naar Hilversum. De bijeenkomst zal plaats hebben des middags te 12 uur bij het hotel «Amersfoortsche berg." De Staats-courant bevat de Statuten van de vereeniging »De Hulpbank" te Amersfoort, goedgekeurd bij Kon. besluit van 29 September, no. 20. Wachtmeester W. A. J. van Maarleveld, van het le regiment veld-artillerie hier wordt 1 November voor 2 jaar gedetacheerd bij de artil- lerie-iijschool te Bergen-op Zoom. De levering van het ligstoo voor het garnizoens-nachtlegerniagazijn te Amersfoort gedurende het tijdvak 1 November 189731 October 1898 is toegewezen aan de firma H. Ger ritsen, alhier, tegen den prijs van f 29.80 per 1000 K. G. Het was- schen der linnen goederen voor dat magazijn is toegewezen aan J. Poll Jonker, te Epe, tegen den prijs van een bedzak 33/t cent, een kussenzak cent, een laken l'/> cent, een stroo- zak 33/v cent, een tweemanslaken I'/j cent. In eene Donderdagavond ge houden vergadering van de R. K. Volksbond is het bouwen van een bondslokaal en bijbehoorende werken aan de minsten inschrijver den heer Wassink alhier gegund. De legende der Anierfoortsehe kei. In Amersfoort leefde, reeds lang geleen, Een bruinlokkig kind, zoo schoon als er (een Vergeefs men elders zou zoeken. Heur donkere oogen keken zoo zacht, Heur stem klonk als zilver zoo rein En wie dan ook zag 't schoone maagdelijn Hjj kwam plots, doch geheel in haar macht Een edelman, zegt men, verdronk zich (om 't kind Zijn liefde voor haar was zóo groot, Dat eindlooze smart hem een wissen dood Deed zoeken. Hij werd niet bemind. Het ging meenigeen zoo, die dong naar (heur hand, Want steeds wees ze af, wie haar vroeg. De liefde toch, die in 't harte zij droeg, Bewees ze een knaap uit haar stand. Hij was een flink burger, bemind om zijn (deugd. Bekend door zijn kracht en zijn moed. Hij minde het meisje met al den gloed, Die brandt in het harte der jeugd. Er woonde zoo zegt men een ridder (gehaat, Zoowat in de buurt van den Berg, De tooverkunst leerde hem eens een dwerg En daarmee stichtte hij veel kwaad. Ook hij nu beminde het meisje met vuur, Doch zij wees hem kort en goed af, Toen zon hij, de booze, op wreede straf, En wachte slechts op een goed uur. Eens toen ze bij hem, dien ze lief had, (alleen In vuurge omhelzing genoot, Bereidde de slechtaard voor beiden den (dood, En hij maakte ze beiden tot steen. En daar hij nu niet meer hun gestalten (wou zien, Smolt hij er een steenklomp omheen. Nog menig jaar lag bij den Berg die steen. Het boek spreekt van 'n duizend of tien. Toen trokken er menschen uit Amersfoort (heen, En ze sleepten die klomp naar hun stad. En ze maakten een heerlijk postament En plaatsten daarop den steen. Doch later vergat men de vreeselijke maar, En liet zinken weer den steen En van 't plein maakte men een varkens- (markt buurten, den Leusdenveg van af het »Diiepnntje« tot aan den overweg van het spoor, met de Kroningsfeesten, een feestelijk aa izien te geveneen lijst ter inteekening wordt rondge zonden. Op het voorioopig plan komt o.m. voor het plaatsen van twee eerepoorten, n.l. aan den overweg eri bij liet «Driepuntjea, ter bespreking van een en ander zal Maandag a s. des avonds 8 uur in bet café »Bellevue« van den heer Maters eene vergade ring worden belegd, waartoe alle be woners van die straat zullen worden opgeroepen. In de gisterenavond ten raad- huize gehouden vergadering der ver eeniging »Liefdadigheid«, is in de vacature, ontstaan door bet bedanken van den heer Metzger, als secretaris- boekhouder gekozen de beer W. Peeil- kamp. Ter heden gehouden St. Gallen- paardenrnarkt waren ongeveer 40(J stuks aangevoerd, waaronder M) veulens en 40 hitten. Men besteedde voor paar den van f 70 tot f 400voor hitten van f 60 tot f 180 en voor veulens van f 90 tot f 200. De handel was redelijk. ScilERPENZEEL, 13 Oct. De raad dezer gemeente heeft in zijn vergadering van heden benoemd, tot Wethouder en ambtenaar van den Burg. stand de Heer Jb. van Wolfswinkel. Na des voormiddags door Ds. van Dalfsen uit Kampen met eene rede, naar aanleiding van Coll. 1 28 te zijn bevestigd deed Ds. Harthoorn des namiddags zijn intreerede predi kende over Job. 3 16; beide malen was de kerk overvol. Mocht eens nog met bloemen en levend (mos Men tooien het graf van het paar. Goed voorgaan doet goed volgen. De eerste stappen zijn gedaan om ook evenals vele andere straten en De Engelsclie Nationale bond voor den vrijen arbeid, die voornamelijk scherp staat tegenover het Trade Unio nisme en tegenover het socialisme, heelt te Londen vergaderd De bond. die in 1893 nog geen 9000 leden had, telt er thans 182.006. De vergade ring nam motiën aan ten gunste van de bescherming van niet stakende werklieden en om volksmenners straf rechterlijk verantwoordelijk te stellen voor ile gevolpen van opruiende rede voeringen. Medegedeeld werd, dat Unionisti sche «engineers" trachten zouden, onder voorgeven niet Unionisten te zijn. werk te krijgen en machinerieën te vernielen op fabrieken, waar geen Unionisten wérken. Deze mededee- Img maakte groote sensatie. Een turf-grap. In een kleine nabij Veendam gele gen gemeente werd dezer dagen de volgende vermakelijke grap afgespeeld: Door het bestuur der gemeente was de turfleverantie publiek aanbe steed voor een bepaalde som per hectoliter of ton. Toen de brandstof voor den wal lag, bleek dat zij niet aan bet monster voldeed. De leve rancier werd ontboden, en 11a een kort onderhoud was men liet in zooverre eens, dat de turf gelost zou worden tegen verminderden prijs. De brandstof werd bij 't lossen ge meten door den veldwachter, die daarvoor was aangesteld. Nauwelijks echter waren de turven ter plaatse, of onze veenboer nam de maat onder den arm en toog er mee naar het Gemeentehuis. Daar gekomen, ver zocht hij uitbetaling, en wel van het volle bedrag, waarvoor bij had inge schreven. Ingeval dit geweigerd werd, zou hij de maat brengen ter plaatse, waar zij behoorde te zijn. Wat was het geval? De maat, het eigendom van de gemeente, was niet voorzien van liet vereischte waar- borgmerk, zij was niet geijkt. Tableau! Zij werd dadelijk naar bet ijkkantoor opgezonden. De veenboer heeft het pleit gewonnen. Naar wij vernemen, is het be kende landgoed «Sorisbeekü, bij Arn hem, door den tegensvoordigen eige naar uit de hand verkocht aan een combinatie van bouwondernemers. (Fad) Rijwielen van papier zijn een nieuwe uitvinding van een fabrikant in Massachusetts (ver. St.). Het papier ondergaat een verhardingsbewerking, waarbij een zoutzure ammoriiakver- binding een voorname rol speelt, en daarna worden er de stangen en wielen van gemaakt. De verbindingsplaatsen worden van omhulsels van ailumin- ium voorzien, en het geheel wordt heschilderd met een blinkende me- taalverf, welke zeer goed staat. De papieren fietsen zijn natuurlijk zeer licht; hun gewicht is ongeveer een derde van dat der metalen rijwie len, en naar men verzekert, zijn zij ook duurzamer. Millionair en bedelaar. Een zekere Erasmus Corning bracht in New-York veel geld bijeen door een grooten ijzerhandel. Voor onge veer 25 jaar erfde de zoon dan twaalf miljoen dollars of 30 miljoen gulden. Deze bracht daarvan in vijf jaren reeds vijf miljoen dollars door. Doch dat was nog maar een begin. Hij gaf feesten zooals de wereld nooit gezien had, gooide hondei dduizenden weg in de politiek, legde een paar- denstoeterij aan, die overal bekend was, en verkwistte op vele andere manieren zijn geld. Gelukkig gaf hij toen hij trouwde, zijn vrouw een miljoen dollars, deze bleven hem nog alleen over, toen zij stierf. Thans is de voormalige millionair als bedelaar gestorven. De heldinnen van Cuba. Het ongeluk van haar vaderland heeft vele Cubaansche vrouwen be zield met moed en geestdrift, en haar overtuigd, dat zij deel kunnen en moe ten nemen aan de verdediging van het eiland. Zij hebben vooreerst trouwens in het buitenland, een mach tige vereeniging gestichtLas Hijas de Cuba (de dochteren van Cuba), die onophoudelijk en moedig strijdt voor de vrijheid van het vadeiland, De presidente dezer vereeniging, mevr. Gonzalo de Quesada is een jonge vrouw van een zeldzame schoonheiden groo te wilskracht. De offervaardige leden van de Hijjas de Cuba zijn zeer tal rijk. Bijna allen hebben haar vermo gen, zelfs haar sieraden geofierd om <le oorlogskas te vullen. Allen leggen zich de grootste ontberingen op om zooveel mogelijk voor haar land te kunnen doen. Velen harer hebben bewijzen gegeven van groot redenaars- en anderen van schrijverstalent. Mevrouw Baralt heeft dikwijls reeds door haar bewonderenswaardige wel sprekendheid verrast, Daaibij is zij een zangeies met een wonderschoone stem en groote begaafdheid. Maar ook treden de Cubaansche vrouwen in het leger als vrijwilligers. Dit leger telt met minder dan 1500 vi ouwe lijke soldaten; velen daarvan waren, vóór de oorlog begon, rijke en geluk kige vrouwen. Haar mannen zijn gedood, haar huizen verbrand, haar goederen verbeurd verklaard en zij zelf hebben moeten vluchten om haai eer en het leven te redden. Anderen hebben een vader, een broeder, een echtgenoot, e n bruidegom of een zoon in de gelederen der opstande lingen of zij hebben een dierbaren verwant verloren en naar geweer en sabel gegrepen om hen te wreken. Onder deze heldinnen moet vóór al len worden genoemd mevr. Adela Azcuy de Piloto, die tot kapitein van een Cubaansche compagnie benoemd is geworden. Zij is een jonge bekoor lijke vrouw, aan wie men haar ver mogen had ontroofd, wier ouders men had gedood, en die zelf met moeite den dood ontging. Nansen's meening over Andrée. Nansen gaat naar Amerika om daar redevoeringen te houden over zijn tocht in de Noordpoolstreken. Vooraf heeft hij echter zijn meening over den tocht van Andrée meege deeld aan een redacteur van Verdens Gang. Hij vindt het niet vei ontrus tend dat men nog niets heelt gehoord van Andiée. Het is zeer waarschijn lijk dat hij nog in leven is en het kan best zijn dat men den ganschen winter niets van hem zal hooren. Want als hij b.v. iu het Noord-Ameri- kaansche deel der Poolzee terecht is gekomen of in Noord-Siberië, dan zal hij wel zooveel van den winter laten voorbijgaan als hij maar kan vóór hij met de buitenwereld verbin ding zoekt. Hij heeft immers provi and voor drie maanden bij zich en kan, zoo zeide Nansen, «zeker even goed zich andere middelen tot over wintering verschaliën als Johansen en ik" (door het dooden van dieren bedoelde Nansen waarschijnlijk). Voorts achtte Nansen het best mo gelijk dat Andrée de Pool heeft kunnen bereiken. Dat is nu overigens nog maar een quaestie van tijd en geduld Ten slotte verklaarde hij nog, dat aan de uitwerking der wetenschappe lijke resultaten van de Fram-reis de professoren Sars, Mohn, Geimuyden, Collet en Natharst en anderen bezig zijn. En dat het nog lang kan duren. Dood-gevroren. In October dood-vriezen scbijnt ons zelfs in ons land reeds een bijzonder, schier nooit voorkomend feit, maar het heeft dezer dagen zelfs, plaats gehad op een veel zuidelijker breed tegraad. Uit Fiume wordt gemeld dat twaalf houthakkers die uit een naburig woud terugkeerden, door de koude werden bevangen. Zij bleven den geheelen nacht aan den weg liggen ilen vol genden morgen werden elf doodge vroren gevonden. Te Weenen is een man in de kracht van zijn leven, des nachts komende uit een bierbuis, in een greppel ge vallen en blijven liggen. Toen hij den volgenden morgen werd gevonden, was hij doodgevroren. BURGERLIJKE STAND. Amersfoort. Geboren7 Oct Jacobus, 7.. van Jacob van Ede en Jacoba Larobrecbts. Arie Marcelis, z. van Marcelis Audries van Bein- mel en Marrigje Lockhorst Pieter, z van Willem Koelof van Goor en Trijntje Zijlstra. S Oct. Hendrika Cairiua, d. van Jocobtis van Nimwegen en Maria Veeuendaal. Quiriuus Jacobus, z. van Johannes Hellevoort en Maria vau Dooru. 9 Oct. Johanna Anna Maria, d. vau Harmen Cornells On- derslal eu Johanna Zeitsen. 10 Oct. Joseph, z. vau Antonie "Vial en Jannetje Klok Dirk, z. van Hendrik Koning en Geeriruida Ubbink. 11 Oct. Jeltje Adriana Paulina Maria, tl. van Arjen Jonker en Bardiua Janssen Gerritje VVilhelmina, d. van Cornelia de Gaus en Maria Louisa Jaquet. 12 Oct Cornells, z. vau Coen- raad vau Nieuu enbuizen eu Catrina Blom bergen. Johannes Josephus z. van Willem Otto cn Maglilda Maria Josephina Joosten. 13 Oct Cornelia, d van Sander Steeubeek eu Cornelia van Straten Ondertrouwd 7 Oct. Jan Voetee en Heleua Maria vau Nienwenhuizen. Hendnkus Johannus Verheijen en Geertruida Everarda Kok. 8 Oct. Wijtze Westra eu Francoise Henrietta Krndop. Getrouwd: 12 Oct. Gerardus Johannes Reymers en Johanna van Pampus. 13 Oct Reiuicr Kok en Kiku Karolina tv ijna. Overleden 6 O -t. Joan Fredrik Frederichs 67 j cchtg van Auguste Caroline Mau. 9 Oct. Joseph Boersen 76 j., wedn. van Cornelia van den lloef 19 Oct. Gerritje ten Kulve 76 j, echtge. van Evert Wolfs- wiukel 12 Oct. Ahjda van den Heuvel, 21 dagen. Hoogland. Getrouwd: 14 Oct. J. C. van der Logt on G. Krijnen. Overleden8 Oct. L. van den Eshof 71 j eclitg. van H. van den Heuvel. Leusden. Geboren8 Oct. Willem, z. van Wijmpje Schut, echtgeuoole van Antonie r.euker. 8 Oct. Dirk, z. van Ilendrik van Beek en berendinu Bosman. Overleden: 9 Oct. Dirk van Bcek, 19 u. Stoutenburg. Geboren: 12 Oct. Petronella Johanna, d. van Cornelia van En eld en Ruthera van Rmteubeek. 11 Oct. Herinauus, z. van Willem Smit en Bartlia van Bekkum. Ondertrouwd14 Oct. Tijmeu Suiit en Catharina Ossendrijver. Gehuwd: 14 Oct. Dirk van Duinuielen met Hendrika van Laar Overleden: 1U Oct. Partus de V ries, 16 m. Woudenberg. Geboren: 13 Oct. Odina, d. van Willecu van Dijk en Jannetje Goudkuil. 13 Oct. Jan, z. vau Tonnis Hendrik Aarseu en Gijsje Hendriks. Ondortrouwd 14 Oct Audries v.,n Lun- teren, 27 j. en Teunisjc Koudijs, 24 j. Overleden: 7 Oct. Teuuis van Vtester- veld, 3 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 15 Oct 1897. Tarwe 10.Rogge fOboekweit f 0. kppelen 12 a f 4 0O. Peren f 2.00 a f 5.00. Nieuwe aarilapp- f0.00af000. Zandaardapp.f 1.80af200 lloendereieren f5.00 a 15.50 per 100 si. Eenden f 0.a f 0.Boter f 1.10 a f i.25 per kilo. Mar garine fO.a fO.Zoetern. kaas 0.f0. Kippen f 0.60 a f0 80. Kuikens f 100 aft.25 Piep kuikens f 0.25 a f 0.50 Ganzeji fOOÖfO.OO Eenden I 0.60 a f 0.90 p. st. Jonge fO.OO a fO.Bazen fl.50 a f2 00 Wilde konijnen f 0.40 a f 0.50 Tamme 10.40 a f 1.00 Duiven f0.40 a f0.50 paar. Vette varkens f 0.f 0.Zeugen f 40.f 60. Riggen f0.a flO.Schrammen f 15.— a f20 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 00.— a f 000.— Kalf koeien f 000 a f 000.— Klifvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pmkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 100 heet. Appelen; 180 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len: 30(1 heet. Zandaardappelen 60000 stuks Hoen- dereieren; 0000stuks Eendeneieren1500 kilo Bo ter küo Maganne; kilo Kaas; stuks Vee 10 zeugen 300 biggen en 15 schrammen. Belangrijk is de geluksaankondiging van Samuel Heckscher senr. in Hamburg, welke zich in het huidige nommer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2