M1SUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. BINNENLAND. No. 84. Woensdag 20 Oetober 1897. Zes-en-twintigste jaargang. V.'J VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG Feuilleto n. EEN HELD. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzondert ij ke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Yrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Yan 16 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De stichting «Eigen Haard" van den Bond van Orde door Hervorming krijgt binnenkort haar beslag. Zater dag is te Winschoten een vergadering van aandeelhouders gehouden. Aan een commissie van vier personen werd opgedragen binnen een maand den benoodtgden grond aan te koopen. Op 1 Nov. a.s. vervalt liet tegen woordig van kracht zijnde «larie! voor abonnementen" der Holl. IJz. Spoorwegmaatschappij, dat van af 1 Maart 1895 tot nu toe v.in kracht is geweest en wordt alsdan vervangen door een nieuw «tarief voor abonne- ments-kaarteu". Dat tarief, hetwelk op aanvraag a 5 cents verkrijgbaar is. bevat: Het tarief waartegen worden verstt ekta. Trajeetkaarten voor volwassenenb. dito voor jongelieden \an beiderlei kunne, beneden den leeftijd van 19 jarenc. dito voor ambachtslieden (weekkaarten)d. kaarten voor alle lijnen e. en f. groepenkaarten. Voorts algemeene en bijzondei e bepalingen en tarief en voorwaarden voor liet ven geabonneerden De trajeetkaarten zijn verki ijgbaar van een tot en met twaalf maanden werkmanskaarten vangen aan op Maandag en eindigen op den eerst- volgenden Zaterdag. De prijzen der kaarten voor alle lijnen zijn hooger dan die volgens het oude tarief, omdat er verschillende lijnen aan zijn toegevoegd. De tegenwoordig op de stations verkrijgbare abonnementskaarten voor alle lijnen geldig één maand, worden na 31 Uct niet meer uitgegeven en de nieuwe aanvragen moeten ten spoe digste ingeleverd worden. Groepenkaarten gaan in op den ien en op den 15en van elke maand. Voor hen, die in een hoogere klasse willen reizen dan hun kaart aangeeft. gelden dezelfde bepalingen als voor reizigers met gewone plaatskaarten. Aan werklieden wordt vergund om twee op elkaar volgende treinen voor de heenreis op te gevenvoor de terugreis is hij vrij in de keuze van den trein. Op de weekkaarten der S. S. en N. C. S. wordt daarentegen een bepaalde trein voor de terugreis aan gegeven De werkstaking te Wormerveer duurt nog steeds voort. Een onder houd tusschen patroon en stakers. Zaterdag gehouden, heeft tot geen bevredigende uitkomst geleid, zoodat de fabriek nog stil staat. Te Zaan dijk is men reeds begonnen met een lijst te loopen om giften voor de werkstakersin te zamelen. Te Wormer veer woidt van de zijde der werklie den een stroobillet \erspreid, waarin uitioerig da staking wordt bespro ken. In dit billet wordt alleen de loonskwestie behandeld. Over den verkoop van lie' land goed «Sonsbeek" te Arnhem is met volkomen zekeiheid nog niets bekend. De eeue «vertrouwbare" bron beves tigt bet gerucht, de ander «vertrouw bare" spreekt het tegen. Over het algemeen krijgt men den indruk, dat de verkoop nog wel geen voldongen feit zal zijn. Bijna algemeen wordt de wenscb gekoesterd, dat de gemeente het prach tige, nabij de stad gelegen landgoed in haar bezit zal kunnen krijgen, om zoodoende een der fraaiste plekjes van ons land voor vernieling te bewa ren en door doelmatige!) aanleg aan Arnhem eene aantrekkelijkheid meer te geven. Stoomtramweg van Nijkerk over Barneveld naar Ede. Naar wij uit goede bron vernemen heeft de Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid het wetsontwerp betreflende de subsidie voor boven- genoemden stoomtramweg van ten hoogste f 152.000. bij den Raad van State ingediend, zoodat liet ontwerp weldra in de beide Kamers behandeld kan worden. (Dit in het vorig lum- rner dezer courant reeds medegedeeld.) Bij beschikking van 5 November 1889 werd aan A. J. Krieger te Gouda concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van een locaalspoor- weg van Ede over Barneveld naar Nijkerk. De concessionaris mocht er echter niet in slagen hel tot stand komen van de door heul ontworpen spoorwegverbinding te verzekeren, en onder die omstandigheden wilde of kon hij cr niet toe overgaan de hein verleende concessie definitief te aan vaarden door het storten van liet geèisclite waarborgkapitaal binnen den voorgeschreven termijn, niette genstaande deze bij herhaling verlengd was. Tengevolge van dit niet aan vaarden, kon de verleende concessie als vervallen worden beschouwd. Het bleek ecliter dat de ontwerper zoowel als de belanghebbenden in de betrok ken streek op liet tot stand brengen dezer vei binding bedacht bleven. Na de plannen van den locaalspoorweg Ede—Nijkerk te hebben gewijzigd met liet oog op den aanleg van een stoom tramweg op eigen baan tusschen ge noemde plaatsen, wendde de lieer Krieger zich opnieuw tot de regeering tot het verkrijgen van concessie en nu tevens ook van een rijkssubsidie. Het komt den min. van waterstaat voor dat er voldoende aanleiding be staat de verwezenlijking van dit reeds sedert geruimen tijd aanhangig spoor wegplan, door het hescliikbaar stellen van een renteloos vooiscliot, uit 's rijks schatkist, mogelijk te maken. Het westelijk gedeelte der Veluwe, ten noorden grenzende aan den spoor weg UtrechtZwolle en ten zuiden aan dien van Utrecht naar Arnhem, wordt alleen doorsneden in de r.eli- ting van west naar oost door den Uosterspoorweg tusschen Amersfoort en Apeldoorn. Ten deele doordat de dorpen Ede, Lunteren, Barneveld, en Voortbuizen en de overige in deze streek gelegen, tot de gemeenten Nijkerk, Barneveld en Ede belioorende buurtschappen te ver van de spoor wegstations zijn verwijderd, ten deele door de richting van de genoemde spoorweglijnen voldoen deze niet ge noegzaam aan de behoefte om bet noordwestelijk deel van Gelderland in verbinding te brengen met de hoofd stad der provincie en met de overige gedeelten des lands. Het in deze landstreek geheel ontbreken van wa terwegen waardoor alle vervoer buiten de groote spoorwegen nog per as moet geschieden, doet te meer de behoefte aan een betere spoorwegverbinding gevoelen. Het plan voor de verbinding van Ede met Nijketk, zooals dit thans ontworpen, strekt om in deze behoefte te voorzien door den aanleg van een grootendeels op eigen baan geprojec- teerden stoomtramweg, loopende van de haven te Nijkerk naar bet station aldaar, waar aansluiting aan den Ne- derlandschen Centraalspoorweg wordt verkregen, voorts langs de buurtschap Appel en het dorp Voorthuizen, den Oosterspoorweg kruisende iti de nabij heid van liet station Barneveld, verder loopende langs bet dorp Barneveld, de buurtschap Meulunteren en de dorpen Lunteren en Ede, om bij het station Ede aansluiting te vinden aan den Staatspoorweg van Utrecht naar Arnhem en aan den stoomtramweg van Ede naar Wageningen. Of het maken van eene aansluiting aan den Oosterspoorweg bij het kruis punt in de nabijheid van Barneveld voorgeschreven zal worden, zal bij de uitvoering der te verleenen concessie nader zijn te overwegen. Met het oog op den aanleg van liezen stoomtramweg is overgegaan tot de oprichting van de Spoorweg maatschappij De Veluwe, gevestigd te Barneveld, welke zicli ten doel stelt van den heer Krieger over te nemen diens aanspraken op de con cessie, tot het vei krijgen waarvan deze de noodige plannen en beschei den iiad ingezonden. Wordt ook het bovenbedoelde rijks voorschot beschikbaar gesteld, dan zal nog een bedrag van f 216,009 door leening moeten worden gevonden. Het door de Nederlandsclie Centraal- spoorwegmaatschappij bij hare toezeg ging gestelde maximum van f250,000 zal nog eenige speling opleveren, voor het geval de werkelijke aanlegkosten de raming mochten overtreffen. Blijven deze kosten daarentegen beneden de raining, zoodat liet pro vinciale voorschot slechts tot een lager bedrag dan f 52,000 verleend wordt, zoo zal ook liet Rijksvoorschot in dezelfde evenredigheid zijn te ver minderen. Door de bekende Thee-Firma J. P. Nord Thomson te Amsterdam, is alweder iets nieuws in den handel gebracht, dat voor inenige huismoe der een welkom en nuttig sieraad zal zijn. Het is n. I. een fraai theebusje voor geregeld tafelgebi uilt, inhoudende 1 ons (netto) geurige Souclion thee. Het sierlijke busje wordt «Kronings busje" genoemd en vertoont in eene verscheidenheid van kleuren op de twee groote vlakken het portret van H. M. de Koningin, benevens eene allegorische voorstelling van de kro ning door twee engelen. Het portret zelf door bloemen omlijst. Bovenaan de woorden Thomson's Kroningsthee, in den linderhoek het jaartal 1898. Op de twee zijvlakken eene fraaie heraldieke afbeelding met de Koningin- nekioon. Behalve liet sierlijke biedt liet busje ook nog practische voordeelen aan. Het dopje van het busje kan tevens dienst doen voor theemaatje. Menige dienstbode geen vaste maat kennend doet nu eeus te veel, dan weer te weinig thee in de theepot. In dit dopje theemaatje is dus een afdoend middel gevonden, dat zicli zoo iets Naar het Italiaansch van E. DE AMICIS. 5) De chef keek gelukkig niet ten tweede male naar hem, maar keerde, doodsbleek van woede, naar den armen martelaar terug, en dreigde hij met de ééne hand zijn hoofd grijpende, hem met de andere, zooals hij zeide, tusschen zijne op elkander geklemde tanden te slaan: «Luister, gek. Het was een slecht oogenblik voor je, toen je dacht me te trotseeren. Je kent me niet, maar ik kan je vertellen, dat ik mannen heb gefolterd, die tweemaal zoo sterk waren als jij. Je hebt er geen denk beeld van, hoe ik je kan doen lijden. Ik zou je tot morgen kunnen marte len, zonder je te dooden, maar je juist leven genoeg latende, om je te doen hegrijpen wat lijden is Ik waar schuw je me niet langer op de proef te stellenJe deedt beter met te spreken, en me op m'n vragen te ant woorden, vóór m'n geduld ten einde is, dan me tot het uiterste te drijven wat des te erger voor je zou zijn.» Nog kwam er geen antwoord, en de roovers waren thans buiten zich- zelven van woede. Met een schreeuw en een woedenden blik in de oogen wierpen zij zich als drie wilde dieren op den gevangene, en staken naar hem met de punten van hunne dolken, terwijl zij dit hun moorddadig spel nu en dan slechts staakten, om elkander op te wekken slechts zacht te treffen, omdat zij vreesden, dat hun slacht offer hnn zou ontsnappen en verlost worden door de medelijdende hand des Doods. «Om 's Hemels wil, vermoord hem niet!» riep de jonge schildwacht, door doodsangst bevangen door het ontzet tend tooneel, en nu eens naar de moordenaars en dan weêr naar het open veld ziende, en hoestende met het doel het geluid van naderende voetstap pen te smoren. Wacht, wacht, zeg ik jelui! Zoo je hem vermoordt, zul je nimmer weten wat hij te zeggen had. Stel hem nog eens op de proef; ziet, hij geeft een teeken dat hij spreken wil. Je knnt hem daarna dooden; ik zal h'm zelf m'n dolk wel in het hart stooten. Och, houdt je messen thuis, slaat hem alleen met je handen. Stommelin gen zie je niet, dat je h'm ver moordt?» Zonder op te houden met hoesten, keek hij nogmaals naar buiten vlak bij den toegang tot het hol en daarop, van zijn post naar beneden springende, riep hij met eene van toorn en verontwaardiging gloeiende stem «Lafaards! lafaards! met je drieën tegen een half-dooden man!» »De duivel haal je! «schreeuwde de chef, zijn dolk opheffende om denjongen schildwacht te treffen. »Te laat!" riep de ander in vervoe ring van vreugde uit, en naar den ingang wijzende, zeide hij, »Zie!" Door dezen woorden gewaarschuwd, wierpen de twee broeders bliksemsnel een mantel over hun slachtoffer, terwijl de kapitein haastig zijn geweer op raapte en op den geheimzinnigen vij and toetrad, die aldus zijne schuilplaats binnendrong. Men vernam een geklinkklank van wapens, het gedreun van zware voet stappen, men zag het flikkeren van baj onetten, en daarop trad eene gehee le bende soldaten binnen, omsingelde de roovers en ontwapende hen. Er heerschte een oogenblik doodsche stil te, welke alleen werd verbroken door het zware ademhalen van de hijgende soldaten. «Help den armen stervende!» riep de jonge schildwacht, die, zoowel als zijne makkers, gegrepen was, en thans op den grond geknield lag, met de handen onder de baj onet van één der soldaten. »Een stervendeWdar is die vroeg de kapitein van de nieuwaangeko- menen, vooruit tredende en het hol rondziende. «Ddér, dddr in dien hoek." De soldaten keken, maar konden in het eerst niets zien, daar zij uit volle daglicht kwamen. «Onder dien mantel,» zeide de jonge schildwacht driftig. De kapitein trad, terwijl de oogen van al zijne manschappen op hem gevestigd waren, vooruit en lichtte den mantel op. Er werd een kreet van ontzetting vernomen, op het zien van het schouwspel. De ongelukkige gevangene lag op zijne knieën, met de armen op den rug gebonden, zijn gelaat bleek als de Dood zelf. «Maak hem onmiddellijk los!" beval de kapitein. »Geef hem wat te drinken." Drie soldaten snelden toe, maakten de ketenen los, waarmede de arme lijder geboeid was, legden hem vervolgens voorzichtig op den grond, en onder steunden zijn hoofd terwijl zij een beker wijn aan zijne lippen hielden. De andere soldaten, woedend over het geen zij zagen, sloegen de roovers met de kolven hunner geweren. «Houdt op!" riep de kapitein, en zich daarop tot den schildwacht wen dende, zeide hij «Wat kun je ons hieromtrent meêdeelen Vlug, spreek De soldaat, die den jongen schild wacht bewaakte, liet hem los, en de man stond op. «Wanneer werd die arme kerel gevangen genomen? Spreek de waar heid, versta je, wantje hebt niet lang te leven «Die man!» begon de jonge roover op ontstelden toon, want hij beefde nog over al zijne leden van afgrijzen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1