BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. niet meer kan herhalen. Ook is hiermede tevens de geheim zinnige reclame opgelost van Cijfer 2, Thomson's thee. Lees hier dus: Cijfer 2, Thomson's Kroningsthee Cijfer 2, beteekenthet nummer der thee. Het busje met een ons geurige thee, waarin zich tevens een bon be vindt, recht gevende op deelname aan de wekelijksche verloting van f25, kost slechts 30 cents. De verkiezing te Sneek heeft aan leiding gegeven tot velerlei aanmer kingen op de voorschriften betreffende de invulling der stemkaarten en het verschil van beoordeeling door de vel schillende stembureaux. De Stand. daarover melding makende, zegt o.a. Maar nu rest toch de vraag, of het niet gewenscht zou zijn dat de wet in dien zin zou worden gewijzigd, dat kiezers van verschillende richting, als controleurs, konden aangewezen worden om bij de opening der brief jes tegenwoordig te zijn en na te gaan of dezen te recht of ten onrechte geldig zijn verklaard en aan den be doelden persoon zijn toegekend. Bij het verschil van gevoelen, dat er zelfs heeft bestaan over de vraag of een stipje goed of niet goed zwart was; of de bedoelde persoon duidelijk is aangewezenmet de feiten, in het distnct Sneek voorgekomen, voor oogen, is een dergelijke contróle, onzes inziens, dubbel noodig. Een merkwaardig voorbeeld van aardappelen aankweken uit een gun stige variëteit is, dat door den land bouwer A. Srneenge te Borger, voor 4 jaar twee aardappelen werden gepoot, afkomstig van een partijtje tafelaard appelen uit Noord-Holland ontboden, waarvan bij herhaalde uitpooting in dit jaar reeds ruim 70 11.L. werden geoogst. Deze soort, «Hollandsche Booden" genaamd, munt uit door ruime opbrengst en uitstekende kwa liteit en heeft als zoodanig reeds een goeden naam in Drente verkregen. Nadat de pogingen om uit zaden betere aardappelsoorten te bekomen, niet het gewenscht resultaat oplever den, is deze teelt van belang voor dpn lanbouw Men wil dat de Holland sche Rooden evenals de Fransche Witten eene uitstekende voor uitvoer geschikte aardappelsoort is Van llA. land werd dit jaar ruim70H.L. geoogst. De nieuwe Spaansche Regeering schijnt de amnestie-bepaling voor de Cubaansche opstandelingen zoo uitgebreid en aannemelijk mogelijk te willen maken. Ook de verbannenen, die vroeger van dergelijke beschik kingen waren uitgesloten, zullen er nu in begrepen zijn. Er valt op dit gebied heel wat goed te maken, als men eenmaal be ginnen wil. Meer dan tweeduizend Cubanen zijn door generaal Weyler, zonder vonnis, louter op verdenking, naar de Spaansche vestingen aan de kust van Marokko, naar het eiland Fernando-Po en naar de gevangenis sen van het Koninkrijk verbannen. Van 1 Juni tot 30 Sept. blijken op het eiland Cuba niet minder dan 42 «vrijbuiters-expedities" te zijn geland, die de opstandelingen kwamen helpen en alle in de Vereenigde Staten waren uitgerust. De Spaansche regeering had dus eenig recht van spreken, toen ze in hare beantwoording der jongste Amerikaansche nota zich eenigszins bitter daarover uitliet. Mejuffrouw Cisneros, nicht van het hoofd der Cubaansche opstandelingen, die met behulp van een paar Ameri kaansche journalisten uit hare ge vangenis te Havana ontsnapte is te New-York aangekomen. Zij wordt daar nu allerwegen gevierd als de heldin van den dag. Haar ontvluchting moet door een ruim gebruik maken van den mach tigen dollar gelukt zijn. Zij werd uit de gevangenis naar het huis van een Amerikaanschen vriend gebracht, waar zij zich in manskieeren stak. Zoo vermomd ging zij aan boord van het stoomschip S'eneca, waar zij werd ingeschreven als Senor Sola, op wel ken naam men haar een pas had verschaft, zonder welken zij het eiland niet had kunnen verlaten. dien soldaatzij namen hem dezen morgen gevangenen brachten hem hierzij verlangden dat hij spraken hij wilde nietzij wierpen zich allen op hem als wilde beesten ik zag het alles o hemelo hemel (Slot volgt). De Amerikanen hebben nooit groote voorliefde getoond voor de Spanjaar den. Althans niet tijdens de laatste jaren en vooral niet gedurende den tegenwoordigen opstand op Cuba. Des te merkwaardiger is daarom thans het bericht, dat enkele Amerikaansche bladen bevatten omtrent de inname van Victoria de las Tunas, welke kort geleden zooveel sensatie wekte en in welk bericht openhartig wordt bekend dat, al mogen de Spanjaarden zich soms aan wreedheden hebben overge geven, de opstandelingen in dit opzicht niet voor hun vijanden onder doen Zoodra de opstandelingen Victoria binnengetrokken waren, aldus wordt gemeld, was hun eerste werk het vermoorden der zuster van Cabecillas Vicente Carcia die vroeger partijman der opstandelingen was, doch thans aan Spaansche zijde staat. Verder werden 98 vrijwilligers op wreedaar dige wijze verminkt; de kapitein Car- rillo werd aan één arm opgehangen, nadat hij eerst gemarteld was. Pedro Suarez werd eerst gedood, nadat hij de slachting zijner drie kinderen had aanschouwd en den commissaris van politie Machado werden armen eri beenen afgehouwen. De Liberté, welke een officieus blad wordt genoemd, bevat eenige bijzon derheden omtrent de contróle, welke op de Grieksche financiën zal worden uitgeoefend. En indien deze juist zijn, kan men zich zeer goed de verbol genheid der Grieken begrijpenwant over het beheer der geldmiddelen van den Staat zullen zij letterlijk niets meer te zeggen hebbender Griek sche regeering blijft niet het minste recht meer over om over de staats inkomsten te beschikken. Griekenland schijnt als het ware onder haar eigen staatspapieren te moeten worden doodgedrukt. Elke der zes mogendheden, aldus de Liberté. benoemt een controleur, welke benoeming door den koning van Griekenland binnen een bepaalden termijn moet worden goedgekeurd wanneer deze termijn verstreken is. zonder dat Griekenland iets van zich heeft laten hooren, wordt aangeno men dat de Grieksche regeering do benoemingen goedkeurt. De controleurs worden benoemd voor den tijd van vijf jaar en kunnen na afloop dezer periode onmiddellijk worden herbenoemd. Op de kassen dezer commissie mag geen beslag worden gelegd en zij zijn niet onderworpen aan de wetten des koninklijks. De maatschappij der Grieksche monopolies staat eveneens onder haar toezicht en is verplicht al haar kasgeld aan genoemde com missie af te dragen. Elke wettelijke bepaling, welke met deze voorschrif ten in strijd is, wordt als nietig be schouwd. Het overschot, dat door het tolbestuur er. de regie is verkregen, wordt gesteld ter beschikking van den minister van financiën, opdat deze in staat zij, de schuldbrieven te vol doen, welke nog niet betaald zijn. Indien er verschil van meening ontstaat tusschen de contróle-com- missie, dan wordt het geschil onder worpen óf aan een door de mogend heden aangewezen rechtsgeleerde, óf aan een scheidsgerecht, hetwelk be staat uit drie door de mogendheden aangewezen leden, die in hoogste instantie vonnissen. Verschil van mee ning tusschen de commissie en de monopolie-maatschappij wordt onder worpen aan het oordeel van den koning van België of den president van Zwit serland. Elke beslissing der monopolie maatschappij moet onderworpen wor den aan het oordeel van de commissie van toezicht, welker leden gerechtigd zijn de commissie van bestuursver gaderingen dier maatschappij bij te wonen. Het toezicht blijft bestaan, zoolang de staatsschulden niet zijn afbetaald. De verschillende betalingen in het buitenland zullen geschieden te Lon den, Parijs, Berlijn en Frankfurt liet verkeer met die steden berust geheel bij de commissie van toezicht. Een verdrag tusschen Turkije en Bulgarije rnoet nagenoeg beklonken zijn. Prins Ferdinand erkent daarin onvoorwaardelijk de suzereiniteit van den sultan de sultan van zijn kant verklaart het gouverneurschap van Oost-Roemenië erfelijk in het stam huis van prins Ferdinand. Turkije waarborgt Bulgarijes integriteit en verbindt zich, ingeval Bulgarije in oorlog komt, het met 290,000 man bij te staan. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Door het bestuur der afdeeling Amersfoort en omstreken van den Bond van Nederlandsche ondei wij zers" uitgenoodigd, werd in eene talrijk bezochte vergadering van die afdeeling met belangstellenden, Zater dagavond in 't Café »de Arend" ge houden, door den heer A. Ilildesheim, van Arnhem, liet onderwerp «school vergaderingen" ingeleid. In eene glasheldere rede, trachtte spreker het nut van schoolverga deringen aan te toonen, en hij is in zijn pogen tenzeerste geslaagd. Van alle denkbare zijden werd door hem het onderwerp beschouwd, en het hoogst wenschelijke, zelfs het hoogstnoodzakelijke van overleg tus schen het hoofd en de onderwijzeres sen en onderwijzers aan de school verbonden, betredende alle zaken het onderwijs, de leerlingen en de onder wijzers rakende, in het licht gesteld. Een langdurig applaus viel spr. dan ook als de dank van zijn aandachtig gehoor ten deel. De eenige die be zwaren tegen het houden van ver plichte schoolvergaderingen inbracht, was de heer P. Keete, hoofd eener school te Leusden, die daardoor 't prestige van 't hoofd bedreigd zag, terwijl de heer N. van Veen, hoofd der school 3e soort in de Koningstraat, alhier, die reeds jaren schoolvergade ringen houd, van tegenstander in voorstander van verplichte schoolver gaderingen werd veranderd, na een warm pleidooi van de heeren G. J. Buijs. directeur van en F. Wesseling, leeraar aan de H. B. S. alhier, en nadat door den inleider er de nadruk op was gelegd, dat de verplichte schoolvergaderingen nimmer als regee- rende, maar steeds als adviseerende lichamen zouden optreden Een tien tal leden van den gemeenteraad waren tegenwoordig, van wien de heer van Kalken alleen zijne meening uitsprak en zich, instemmende met de denk beelden van den inleider, voorstander van verplichte schoolvergaderingen verklaarde. Door den Voorzitter, den heer A. Veen, die deze verklaring op hoogen prijs zeide testellen, verzocht datgene te willen verrichten wat noodig is om het «ter secretarie gedeponeerde" rekest der afdeeling om verplichte schoolvergaderingen intevoeren bij den gemeenteraad in behandeling te brengen, antwoordde de heer Van Kalken dat, naar hij hoopte, B. en W., door den wethouder van onder wijs alhier vertegenwoordigd, thans de overtuiging zouden hebben ver kregen, dat de invoering van school vergaderingen zeer gewenscht is, en dat college dus liet adres der afdee ling wel bij den Raad in behandeling zal willen brengen. De heer Celosse, wethouder van onderwijs, voor bet oogenblik op de zaak, die hier van alle zijden was bekeken, niet verder willende ingaan, dankte, namens het gemeentebestuur, voor de ontvangst der uitnoodiging tot bijwoning dezer leerrijke verga dering, en daarna werd ze door den Voorzitter, met dankbetuiging aan den inleider, de andere sprekers en de overige belangstellenden voor de opkomst gesloten. Maandagavond vergaderden in Café «Bellevue" bewoners van dat gedeelte van den Leusderweg, gelegen tusschen de Bergstraat en den over weg van den spoorweg, tot het ver kiezen van eene buurtconnnissie die zou regelen de feestelijkheden en ver sieringen ter gelegenheid der kroning van onze geliefde koningin Wiihelmina. De vergaderden werden door liet voorloopig comité, bij monde van den heer W. Maters, welkom geheeten, terwijl hij daarna met enkele woorden het doel der bijeenkomst uiteenzette. Bij stemming werd het definitief be stuur samengesteld uil de heeren E. H. Neven, president, A. Hassing, vice-president. C. W. F. Reijckers, secretaris, G. M. Maten, penningmees ter, J. C. Manse en S. van Dijk, commissarissen. Bij Kon. besl. is aan mr. J. Ph. du Quesne van Bruchem, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Amersfoort. Bij de in de vorige week plaats gehad hebbende verkiezing van leden voor het algemeen bestuur en stem gerechtigden in de algemeene ver gadering van den Algemeenen Neder- landschen Wielrijdersbond, is in afdeeling II (provincie Utrecht) voor beide betrekkingen gekozen de heer G. J. Slothouwer alhier. Aan don Zaterdag door de officieren van het Ie regiment veld- aitillerie uit Utrecht en Amersfoort gehouden jachtrit werd door 25 officieren deelgenomen. De meet was de heide bij de hoeve der Veeartsenijschool, de eindwedloop, over een lengte van 600 M., op de Zeisterheide bij het Geniekamp. Na afloop daarvan werd een gezainelijk dejeuner gehouden. D i eerstaangekomenen waren luitenant Graswinckel, luitenant Van Ceresteyn, luitenant Elias, en luite nant Prins. De «Militaire Sportvereeniging" zal de tweede Cross-Country om prijzen, uitgeloofd door het Ministerie van Oorlog, loopen te Amersfoort op Donderdag 4 November, des namid dags te 1 uur. Afstand pl. m. 450u M. Eerste prijs f 200, tweede prijs f 75, derde prijs f 25. De deelneming is opengesteld voor paarden van alle landen en alle ras sen minstens 5 jaren oud en bona fide toebehoorende aan en bereden door officieren van het Nederlandsche of het Nederlandsch-Indische leger. Gewicht vrij. Het afrijden zal van de verzamelplaats stilstaande ge schieden. Zondag had met begunstiging van prachtig weder de jachtrit met hindernissen plaats, uitgeschreven door de Amsterdamsche Vereeniging voor jacht- en terreinrijde. Ten 1 ure 's namiddags bevonden zich een vijf-en-twintigtal heeren en dames te paard uit Amsterdam, Utrecht, Baarn, Amersfoort en Hilversum aan het «Hotel de Berg" nabij Amersfoort. Over de Vlasakkers en de Soester- heide galoppeerde het gezelschap achter den heer L. Enthoven als jagermeester naar de bosschen van Soestdijk en Vuursche, alwaar op de renbaan van den heer jhr. Bosch van Drakestein de fraaie tocht ten drie ure besloten werd met een wedren tusschen halfbloedpaarden (winnei de heer J. Korthals) en een wedren tusschen volbloed paarden (winner de heeren baron E. H. Rengers van Warmenhuizen van de Rijschool). Onderscheidene officieren van het eerste regiment huzaren en van de Rijschool reden den jachtrit mede, waarvan de aankomst door tal van heeren en dames aan de renbaan werd opgewacht. Met het oog op de aanstaande kroningsfeesten in 1898 zijn namens de feestcommissie door de heeren Herschel als voorzitter en de WelEd. Gestr. Heer Jhr. v/d Pol als secretaris de hoofden der scholen aangezocht orn als lid in de regelingscommissie op te treden voor de te organiseeren kinderschoolfeesten. Heden Woensdag, wordt, op de Leusderheide, de jaarlijksche schiet wedstrijd gehouden voor officieren, onderofficieren, korporaals en man schappen der dienstdoende Schutterij van deze gemeente, 's Middags 1 uur worden het kader en manschappen vereenigd aan het bureau der Schut terij in de Muurhuizen, en marcheeren af onder commando van den kapitein Lüngen, vergezeld van den lenluitenanl Van der Plank en de 2en luitenant Visser. Er zal geschoten worden op 4 banen l voor officieren, op 200 M knielend, ieder 5 schoten; 2 voor 't kader dat de vrijwillige oefeningen heeft bijgewoond, op 150 M., knielend, op de beweegbare kopschijf van 3 d. M. voor officieren zijn 4. voor genoemd kader 8, voor de Ie compagnie 12 en voor de 2e compagnie 10 prijzen. Men bericht ons, dat het Am- sterdamsch Vocaal Kwartet zich ach tereenvolgens zal doen hooren in ons land, daarna in een tiental steden in Duitschland, voorts in Maart volgend jaar in München, Crefeld, daarna een reeks uitvoeringen in Weenen en andere plaatsen in Oostenrijk, ver moedelijk daarna in België. Het is een verblijdend verschijnsel, dat dit echt Nederlandse!), men zou kunnen zeggen Amsterdamsch Ensemble ook in den vreemde een wereldnaam heeft veroverd, het meerendeel toch van onze Nederlandsche toonkunste naars blijft in ons land, zonder ge legenheid te hebben zich te meten met de buitenlanders. Gisteren had te Baarn de ver kiezing plaats van een lid voor den gemeenteraad. De volstrekte meerderheid bedroeg 193 stemmen. Hiervan verkregen de heeren C. Teves 129 stDr. A. J. A. Thomas 104 St., S. de Zoete 152 st., zoodat herstemming moet plaats heb ben tusschen de heeren S. Teves en S. do Zoete. Voor zeuuwzwakken! Wees matig en wacht u voor alle uitersten, zoowel van vreugde als van droefheid, zoowel bij inspan ning van den geest als van het lich aam, wees een man van de klok, altijd stipt op uw tijd. Eet dikwijls maar weinig tegelijk en eet hijvoorkeur datgene, wal u blijkens de ervaring het best bekomt, zoek rust in den kalmen huiselijken kring, in het stille buitenleven en beschouwt opera's, komedies, concerten, groote pai tijen als vergift. In een kringetje rond. In een kringetje rond ging een man van 250 pond. Een handelsreiziger was hij en men vraagt zich af, hoe iemand met zooveel beweging nog zoo dik kan worden Ook schijnt het handelsreizen in Spanje, waar zoo weinig goede haantjes zijn, een heel beste betrekking te zijn. Maar die man van 250 pond vond zich te zwaar. Hij onderging een ver mageringskuur, met het gevolg echter, dat hij weldra vijftig pond aan gewicht veiloor, maar dat zijn voeten vreese- lijk opzwollen. Op raad van een specialiteit, ging hij nu uien lang in natte klei zitten, maar kreeg daardoor een verkoud heid met hevige ontsteking in den hals. Daui i oor zocht hij weer baat bij electrische massage, met het gevolg, dal hij broomkali innam, en daardoor zijn maag hartgrondig bedierf. Maar ook voor maagkwalen zijn specialitei ten. Hij raadpleegde er een, die hem weer goed deed eten, zoodat hij weldra zijn vroeger gewicht van 250 pond weer had. Hij heeft geen lust dien cirkelgang nog eens door te maken, Eene „eenvoudige" geschiedenis. Jansen was steeds een oppassend werkman geweest, die door ijver en plichtsbetrachting en niet het minst door zijn trouw en eerlijk gedrag de achting van zijn baas en die zijner metgezellen had verworven. Eens bpging hij in de oogen van het «brave" publiek eene onvergeefe- lijke misdaad. Hij was namelijk zoo «dom" partij te trekken voor zijn vriend, die naar zijne meening onver diend weid «opgepakt". En toeneen dienaar van den II Hermandad ook hem wilde arresteeren, had hij de verregaande stoutheid den agent in deszelfs aangezicht te slaan. Proces-verbaal met den aankleve van dien was er het gevolg van en Jansen moest, om aan de beleedigde gerechtigheid voldoening te geven, eene maand in de «cel" doorbr engen. Toen Jansen uit de gevangenis was ontslagen, meldde hij zich weder bij zijn baas aan; doch deze had natuur lijk geen werk meer voor hem. Hij was veel te fatsoenlijk om iemand in dienst te nemen die «gezeten" had. Voor zijn eigen zou hij het misschien nog gedaan hebben Jansen iiad toch altijd ijverig voor hem gewerkt en had hem nog al heel wat voordeel bezorgd maar zijne vrienden en dan zijne klanten, die deugdzame klanten zouden toch niet bediend willen worden door iemand, die zoo dom,zoo onvergeefelijk dom was ge weest zich openlijk tegen de wet te verzetten. De wet overt! eden, dat deden mis schien velen dier «brave" klanten ook wel eensmaar toch niet in liet openbaar, zoodat men gestraft wordt, want dat is domheid. Neen, zij deden het in eer en deugd, dat wil zeggen, dat het niet uitkomt, en dat getuigt van slimheid. Iemand, die «gezeten" heeft, is in de maatschappij met al die «brave" menschen nu alleen niet goed meer te gebruiken Jansen ondervond dit en zijne vroegere vrienden en kennissen waren al even «braaf' als zijn baas en wilden geen omgang hebben met iemand, waarvan iedereen wist, dat hij «gezeten" had. En Jansen had, als ieder ander mensch, behoefte aan vriendschap en toen zijne vroegere vrienden hem den rug toekeerden, zocht hij omgang met anderen, waaronder er ook waren, die al «gezeten" hadden. En Jansen vermaakte zich met zijne nieuwe makkers en bezocht met hen de her bergen men kon immers toch niet heel dagen langs 's Heeren straten slenteren en zoo werd de eerlijke

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2