ÜIEU Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht ]\o. 85. Zaterdag 23 Oetober 1897. Zes-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG M ZATERDAG Feuilleton. EEN HEEJE A B O N N E M E N T S P R IJ S Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Amersfoort. ADVERTENTIÜN: Van 16 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Vergadering van den Raad dei gemeente Amersfoort op Dinsdag 26 October 1897, des namiddags hall twee. Punten van behandeling 1. Begrootingen der d.d. Schutterij, van het Burgerlijk armbestuur, het Burger-weeshuis en der Gemeente voor 1898. 2. Ontwerp-verordeningen tot hef fing en invordering van 50 opcenten op de Rijkspersoneele belasting. 3. Ontwerpbesluit tot helling van 50'/o van het tarief van het vuur-, haven- en tongeld. 4. Voorstel tot het doen daarstel- len van een muziektent. 5. Ontwerpbesluit tot verhoogitig der jaarwedde van een onderwijzer aan de openbare Lagere school 2e soort. Tot tijdelijk leeraar aan de in richtingen voor Middelbaar onderwij- hier is benoemd de heer D. P. Moll, doctorandus te Utrecht. Tot commies der posleiijen 2e klasse is bevorderd de heer F. W. Imrnink, commies der posterijen 3e klasse, werkzaam ten Post- en Tefi- graafkantore hier. Onze vroegere stadgenoot inr. W. A. van Zijst, advocaat te Utrecht is aan de Rijksuniversiteit aldaar met lof bevorderd tot doctor in de Staats wetenschap, na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld: »l)e nationaliteit vatï schepen, beschouwd uit een internationaal oogpunt." De voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de school Ie soort voor jongens (hoofd de heer Van tier Nagel) is saamgesteld als volgt: W. Kraan, te Amersfoort; E H. Buijtenhuijs, aldaar; A. J. Mengen, te Veenentlaalen J. J. Vos, teVelp; die ter benoeming van éen onder wijzeres aan de openbare Lagere school 3e soort aan de Beekstraat (hoofd de heer Van der Horst): mej. W. Bakker, te Maartensdijk; mej A. P. Kleij, te 's-Gravenhage; mej. M. J. Boukamp, te Eleukelpm; en die ter benoeming van éen onderwijzer aan die school: T. van den Blink, te OostvooineH. ten Duijs, te Weesp en II. Groeneveld, te Nijkerk. Woensdagmiddag werd, onder begunstiging van goed weder, op de Leusderheide de jaarlijksche schiet wedstrijd gehouden van de d d. Schut terij hier. Vau de officieren, die op 200 M. schoten, behaalde kapt. C. H. M. Lüngen den len prijs, kapt. W Croockewit den 2en. luit.-adj. J. Bus- quet den 3en, maj -commandant A. M. Tromp van Holst den Kien prijs. Op baan 11 schoten de onderofficie ren en korporaals, die de vrijwillige oefeningen hadden bijgewoond, op 150 M knielende op de beweegbare kopschijf van 3 d.M sergeant A. P. Houtzaager, Ie pr.serg. J D. Latn- merts van Bueren 2e pr.korp. M. D. Reems 3e pr.serg.-majoor G. J. Boode 4e pr.korp M. R. N. Ooster- veen 5e pr.korp. H. E. Eysvogel öe pr.serg.-majoor G. Muys 7e pr seig. Th. J. Welling 8e pr serg.- majoor J. A. Gijsbertse 9e pr.adjn- dant-onderöfficier 11 van Gelder 10e prijs. Op baan III de schutters van de le compagnie, die niet meer dau 2 maal de zomeroefeningen hadden ver zuimd, en het kader dat de vrijwillige oefeningen niet had bijgewoond kor poraal M Smit le prijs; tamboer IJ. Bakker 2e pr.sergeant C. A. Toné 3e pi schutter J. Schaap 4e pr. fouricr E. J. Worllel 5e pr.schuttel M. A. van Bemmel 6e pr.sergeant C. M. van Beek 7e pr.schutter D. Jans 8e pr.foürier H. Verhey 9e pr.schutter Van Huizen 10e pr. sergeant C. Kaalmeijer 11e pr. schutter II. var. Eeden 12e pr Op baan IV de schutters van de 2e compagnie met het kadet, dat de vrijwillige oefeningen niet voortdurend had bezocht: sergeant Mijnen le prijs; schutter Van Drie, 2e pr. schutter G. van de Vuurst, 3e pr. korporaal Mosterdman, 4 pr.schut ter G. Detmeijer, 5e pr.schutter Van Maanen, 6e pr.sergeant J D. Manse, 7e pr.tamboer Verhaer, 8e prijs. Na afloop werden door den majoor- commandant, A. M Tromp van Holst, de prijzen uitgereikt en menig toe passelijk «oord daaraan toegevoegd. De Bloemendaalsche straat van af de Teut heeft nu ook hare feest commissie voor hel kroningsfeest, be staande uit de heeren S. J. Cohen, president, J. van Eeden, secretaiis, J. Broekhuyzen, penningmeester en K. Lover eu J. van Keulen, commis sarissen. Woensdagavond j.l. was het druk in Ainioitia. De concertzaal was geheel gevuld door een iu goede muziek belangstellend, talrijk opgeko men publiek, niet alleen van hier doch ook van elders. Amersfoorts inwoners n.l. hadden als die van vele andere plaatsen het groote voorrecht het sAmsterdamscli Vocaal Kwartet" in hun midden te zien optreden. Zooals in ,alle plaatsen waar dit eenig kwartet optrad, zoo ook hier slechts lof, groote bewon dering voor wat het te hooien gaf. Reinheid, eenheid, eenvoud, vol maaktheid, ohooge kunst", ziedaar wat we er van kunnen zeggen. In de eerste plaats mag zeker ge noemd worden Madrigal van Or lando dt Lasso, voorts Beredsainkeit van Jos. Haydn, Iti der Mariënkirche van Löwe, maai laat ons niet verder opsommen, want we zaten voor eeu viertal kunstenaars, die veel willen, maar ook veel kunnenwe hebben genoten, tot weerziens, als 't moge lijk is. De Kermis. Nog slechts enkele uren en de Amersfoortsche jaarmarkt metal haar vreugd, maarookmet al haarleed wordt voor de zooveelste maal weer geopend. Wij zijn niet voor het afschaffen van dit feest voor den kleinen burgerman nuts hij zich op gepaste wijze ver- make en niet brooddronken de zuur verdiende penningen aan bachus offert. Deze gelegenheid tot gepast vermaak is dit jaar grooter dan ooit. Als daar zijn Het Haagsche fooneelgezelseliap onder directie van den beer Corn. Rademaker, dat in eene zeer ruime smaakvol ingerichte schouwhurgloge, staande op de Beestenmarkt alhier avond aan avond, de meest pakkende tooneelslukken en drama's opvoert. Voor Maandag. Dinsdag en Woensdag zijn achtereenvolgens reeds aange kondigd De Orgeldraaier en zijn pleegdochter, Michaël Strogolï de koerier van den czaar en de Roode Brug. Het Theater Nationaal \an den hpcr Princelh Schentke, waarmede vele stadgenooten het vorige jaar reeds kennis maakten, staat weder op zijn oude standplaats de Varkensmarkt. Behalve dut geheel nieuwe pantomimes worden opgevoerd, zijn weder geheel nieuwe artiesten aan het theater verbonden. Men vreeze dus niet hetzelfde als voorheen te zien te krijgen. Voor de noodige afwisseling is gezorgd. Specialiteiten gezelschappen waarvan Woensdagavond een onder directie van den lieer Slrous en Don derdag en Vrijdag onder directie van den heer Agsleribbe, treden in de concertzaal van »de Arend" op. Strous brengt behalve andere speciali teiten en exentriciteiten allen natuur lijk van den eersten rang alsdrie dames zangeressen, drie lieeren zan gers. een paar muzikale scharenslij pers een equilibrist en een kunst fietsrijder ook den bekenden karak- terkomiek Nico de Haas mede. Voorts is het Palais de Cristal voor de kermisvrienden een groote aantrekkelijkheid. Deze Turksche dwaaltuin, waarin men op hoogst koddige wijze kan ronddolen is een bezoek overwaard. Vooral het cen trum waarop de spiegelgangen uit- loopen ziet er met zijne indische ge wassen keurig uit. Men vergete niet hier eens even in te loopen De entree is zeer matig gesteld. Van daar naar Gcissler's panopticum is maar een wipje. De Goudsche courant schrijft hieromtrent het na volgende: Maakt reeds de buitenzijde een buitengewonen indruk op de ker misbezoekers, nog meer is tnen ver rast wanneer men in de groote tent zelf gaat. Zoo ziet men bij het in treden van de tent dadelijk in bonte rij op elkander volgen: Beroemde per sonen van alle natiënnatuurgetrouw nagemaakt als: Wilhelm Ivun Duitsch- land, Napoleon III, Bismarck en Gain- belta, Gaiibaldi enz.; levensgroote fignien in prachtige, naar den tijd gekleeds costumes welke door kunstig mechaniek de bewegingen van levende personen nabootsengroepen uit het leven iu den laatsten tijd. Ook voor de jeugd is op het beste gezorgd, door het tentoonstellen van Grims sprookjes, als Sneeuw Witje, Doorn roosje, Asschepoester, enz. Een be zoek aan het groote Geissleische Panopticum is ieder, en vooral fami- lien met hun kinderen ten zeerste aan te raden, daar alles wat kostu- meeriiig en uitvoering betreft, hoogst fatsoenlijk en solide vervaardigd is, riiets tegen de goede zeden strijdt en zoodoende een hoogst aantrekkelijk vereenigingspunt voor het kermis bezoekende publiek is. In Gerard Wolfs Hyppodróiue is voor groot en klein jong en oud Naar het Italiaansch van E. DE AMICIS. 5) »Maar wie ben jij riep de kapitein uit. Hoe komt 't, dat je zóó spreekt?» en daarop, een inval krijgende, nam hij eensklaps den jongen roover den hoed van het hoofd. »Een' vrouw!» klonk het in verba zing van de lippen van al de krijgs lieden. »Ja, eene vrouwherhaalde zij met verwilderde oogen. »Zij zetten me het mes op de keel en dwongen me met hen hierheen te gaan. M'n handen zijn evenwel rein van al het bloed, dat door hen vergoten is. Ik had eenvoudig te kiezen tusselien met hen te gaan of vermoordgemarteld te worden. Ik ben van San Severo!» "Waarom vermoordde je ten minste niet één van die ellendelingen je kondt er toch zeker één van hen doodgeschoten hebben «Ik was bevreesddat ze me zouden gemarteld hebben, ik verzeker u gij weet niet waartoe zij in staat zijn. Ik dacht van daag, dat ik m'n verstand zou verliezen, toen ik dat alles zag o hemelMaar die man daar is een held; hij heeft dat alles doorstaan en hij wilde hun geen woord zeggengeen enkel woord!» "Sleept de ellendelingen aan de voeten van hun slachtoffer," beval de kapitein. De soldaten sleepten de drie roovers naar de plek, waar de gevonden krijgs man lag, wiens hoofd nu geheel met een zakdoek was verbonden. De kapi tein van de troep boog zich over den lijder, en zeide: »Je bent nu gered, en bevindt je onder kameraden. Courage! Je vijan den liggen op den grond aan je voe ten." De lijder poogde het hoofd op te lichten, en een zwakke glimlach speel de om zijne lippen. Hij opende den mond, en er viel iets wits op den grond. »Wat is dat?" riep de kapitein uit. »'s Colonel's antwoord!" hernam de gewonde man met zwakke stem. »Aan den Colonel van San Severs? Het antwoord, dat ik je dezen mor gen gaf?" De krijgsman knikte. De kapitein knielde zelf neder, en 's man hand in de zijne nemende, drukte hij die har telijk. Hij was enkele minuten niet in staat te spreken hij was nog te diep geroerd om zijne stem te vertrouwen. Zich daarop tot zijne manschappen wendende, zeide hij "Knielt allen vóór dezen dapperen man. Hij bracht een brief aan den Colonel, waarin ik dezen berichtte, op welk uur we vertrekken, en wel ken weg wij nemen zouden. Zoo de roovers dien gelezen bedden, zouden zij ons ontsnapt zijn. Hij stak den brief in z'n mond, teneinde ons niet te verraden, en heeft al hun' wreed heid zwijgend gedragen. We hebben een held onder ons, mannen, een held, een martelaar, en een dapper, edel soldaat »Ja, ja, kapitein!" riepen de solda ten met diep gevoel. "Buigt je en kust het stof vóór hem, laaghartige ellendelingen, schel men 1zeide de Kapitein tot de drie roovers, en de een na den ander wer den zij, onder den forschen greep der soldaten als slangen over den grond kronkelende, aldus vernederd. "Kapitein," zeide de vrouw tot het hoofd der soldaten, de wilde smeken de oogen op hem gevestigd, »ik had het sein kunnen geven, toen ik u in de verte zag aankomen. Maar ik gaf het nietik liet u hier komen en hen bij verrassing gevangen nemen Sta me tot loon daarvoor eene gunst toeIk kan niet naar m'n dorp terugkeeren laten uwe manschap pen me dood schieten, als zij die schur ken fusileeren I" «Neen!" kwam de gewonde nadruk kelijk en met de uiterste inspanning tusschenbeide. »U wacht een werk der barmhartigheid »Wato Madonna wat kan ik doen?" «Verlaat mij nietvergezel mij." "Waarheen?" "Overal heen!" De toeschouwers keken elkander vol verbazing aan, bij het vernemen der zonderlinge woorden van den man. »0, gij weet niet alles,» zeide hij »gij hebt al m'n wonden niet gezien. Kijk!» Hij lichtte den zakdoek welke om zijn voorhoofd gebonden was, op, en een kreet van afgrijzen en medelijden ontsnapte aan aller lippen. De arme drommel was blind «Dood aan de lafaardskreten de soldaten, bezield door een' aan doening van diepe verontwaardiging. Men kon onder het dolle rumoer dat volgde, de stem van den kapitein nauwelijks verstaan. De soldaten grepen de moordenaars en sleepten hen buiten het hol, en de kapitein volgde om de noodige bevelen te geven. »Je hebt m'n leven gered," zeide de gewonde, zijne handen blindelings naar de vrouw uitstrekkende, die nog naast hem geknield lag; wil je je werk van mededoogen niet voltooien Zij liet een oogenblik het hoofd zakken, en vervolgens hare oogen naar den blauwen hemel opheffende, antwoordde zij zacht, maar beslist, terwijl zij haar hand in de zijne leg de: »Het overige van m'n leven behoort u En juist op hetzelfde oogenblik weerklonk in de valei een' losbranding, welke hunne verbindtenis, het edele verbond, dat het leven der mededoogende vrouw vereenigde met dat van den held, scheen te bezegelen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1