NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht, No. 86. Woensdag 27 October 1897. Zes-en-twintigste jaargang. BUITENLAND. BUNNEN LAND. FEU I E L E T C) N. Toch gevonden! •- ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. In de Kreta-quaestie schijnt men weer een stap vooruitgekomen te zijn. Men heeft althans weer een candidaat op het oog als gouverneur van het eiland. Het is ditmaal de Luxem- burgsche kolonel Schafer, welke door alle groote mogendheden gelijkelijk gewild moet zijn. Reeds voor eenige dagen waren de mogend heden het eens over deze keuze, behalve Enge land weer. Thans heeft ook dit land zich geschikt naar de anderen en de keuze van kolonel Schater schijnt nu voorgoed bepaald. Tevens kan hierbij worden gevoegd, dat deze candidaat bereid is om de kiesche en moeilijke, taak op zich te nemen. Volgens een telegram uit Londen waar men het langst aarzelde schijnt de candidatuur van kolonel Schiifer een in alle opzichten gelukkige te wezen. De heer Schafer heeft zich steeds veel met Oostersehe zaken bemoeid, hij heeft in Turkije gediend onder Baker pacha, in Egypte onder Wolseley, heeft veel gereisd in ver schillende gewesten van Turkije, is getrouwd met een Armenische vrouw, is zelf van afkomst een Luxemburger, en behoort dus tot een landje, dat van maar geringe beteekenis is in Europa en door zijn benoeming nooit grooteren invloed zal krijgen in het Oosten. De Times verwacht, dat ook de toestemming des Sultans zal wor den verkregen. Het is te hopen. Het wordt tijd, dat er een einde komt aan de gespan nen houding tusschen Turkije en de mogenheden, welke de Iaatsten maar belachelijk maakt, en welke, voortdu rend, zai leiden tot een minder goede harmonie in het Europeesch concert. Een benoeming van een gouverneur voor Kreta, al is dit ook nog niet het middel voor alles, is toch de eerste stap tot herstelling van orde en rust op het eiland. Nu weet echter de Neue Freie Presse weer mee te deelen, dat de Porte de volgende voorstellen doet volledige autonomie van Kreta onder souvereiniteit des Sultans: benoeming van een gouverneur-generaal, die Turksch onderdaan moet zijn, maar ook van den Christelijketi godsdienst mag wezen, en door den Sultan wordt aangesteldzorg voor de veiligheid van de Mahomedaansche inwoners des eilands en van hun goederen door de handhaving van een Turksch gar nizoen op Kreta en Turksche oorlogs schepen op sommige punten der kust; uitoefening aller daden van bestuur in naam des Sultans; betaling van een jaarlijkschen cijns aan den Groo- ten Heer in Stamboel; behoud der Turksche vlag voor de handelsschepen van het eiland Omtrent de verlaging van invoer rechten in Transvaal, wordt door Flavas uit Pretoria geseind De Volks raad heeft het wetsontwerp tot een nieuw stelsel van invoerrechten aange nomen, waarbij voedingsmiddelen bijna geheel vrijgesteld maar luxe artikelen bijzonder belast worden. De aanneming van het ontwerp is verkregen met de beslissende stem van den voorzitter. De wet zal eerst over eenigen tijd worden toegepast. Kolonel Vassos heeft zijn ontslag gevraagd als officier in het Grieksche leger en als adjudant van koning George. Men betreurt algemeen dit besluit van den populairen officier, wiens houding op Kreta zooveel symphathie heeft gewekt. Maandagavond, per trein van 6 uur 40 min., arriveerden te Apel doorn, HH. DD. HH. de Vorst en Vorstin van Bentheim. HH. MM. de Koninginnen ontvingen Haar gasten aan het station, waar mede ten ontvangst aanwezig waren de hofdignitarissen jhr. van Pabst en jhr. van Tets, de hofdames barones se Rengers en gravin van Limburg Stirum, bevevens de jagermeester en de Burgemeester. Door den beeldhouwer Charles van Wijk te 's-Gravenhage werd in opdracht der firma Van Hasselt Co. aldaar een buste vervaardigd van H. M. de Koningin. Op verzoek van genoemde firma en van den heer Van Wijk heeft II. M. den beeldhouwer op het Loo enkele oogenblikken de gele genheid gegeven aan zijn werk naar het leven de laatste hand te leggen. De Minister van Oorlog bezocht gisteren, vergezeld van verschillende chefs Ede, waarschijnlijk voor terrein opneming tusschen Ede en Amers foort in verband met de voorgenomen militaire wapenschouwing ter gelegen heid van de troonsbestijging van H M. de Koningin. Te Groningen is onder voorzit terschap van dr. Ch. II. Ali Cohen, inspecteur van den geneeskundigen raad voor Groningen en Friesland, een afdeeling van de Vereeniging voor lijkverbranding opgericht Voor de Iluldebetooging der gezamenlijke Nederlandsche Liefheb berij-Muziekgezelschappen (Harmonie ën Fanfare-corpsen) bij gelegenheid der a. s. Kroningsfeesten hebben zich tot heden reeds meer dan '200 Gezel schappen tot deelneming aangemeld Eene vergadering der voorzitter* dezer gezelschappen zal binnenkort te Utrecht of Arnhem plaats hebben. Alsdan zal een definitief bestuur wor den geko/.en en vastgesteld worden wanneer, waar en op welke wijze de betooging zal plaats hebben. In geen geval kan dezelve op den feestdag zelve gehouden worden, daar dien dag de gezelschappen in hun eigen gemeente noodig zullen zijn tot op luistering van te houden festiviteiten. Zooals men weet wordt deze groot- sche Iluldebetooging op touw gezet door den Heer M. .1. H Kessels te Tilburg die in '95 de zoo uitmuntend geslaagde betooging der Noord-Bra- bantsche Muziekcorpsen inrichtte bij gelegenheid van het bezoek van H.H. M.M. de Koninginnen aan Tilburg. De nieuwe burgemeester van Hoevelaken, de heer M. van Heioma, van Ede, is op feestelijke wijze met een eerewacht ingehaald in zijn ge meente. Hij bezocht de beide scholen, waar de leerlingen, die allen werden onthaald, hem toepasselijke liederen toezongen. Hoewel hij vervolgens in een open bare raadsvergadering werd geïnstal leerd als burgemeester, blijft de heer van Heioma voorloopig nog te Ede en zal hij zich in Februari a.s. te Amersfoort vestigen. De Anti-Dienstvervangingsbond houdt a.s. Vrijdag den '29 dezer, des nam. te half twee, zijne jaarl. alge meens vergadeiing in het hotel Keizershof op het Buitenhof te 's-Gravenhage. Alle leden van den Bond hebben tot die vergadering toegang. Dat ook de nieuwe kieswet overtreden wordt, blijkt uit het vol gende: G. J. S. uit Groenlo had zijn naam doen plaatsen op de kiezerslijst, een inkomen opgevende, waardoor hij de kiesbevoegdheid verkreeg. Hij verdiende evenwel f 3 per maand minder en trachtte dit verschil te verklaren door te zeggen, dat hij zooveel verdiende door f3 per maand te rekenen voor onderricht door zijn patroon. Er bleek hiervan echter niets waar te zijn en de onechte kiezer werd voor de rechtbank ge daagd. Het O. M. bij de rechtbank te Zutphen vorderde zijn veroordeeling tot 1 maand gevangenisstraf. De agent van politie Machielse heeft Zaterdag avond te Scheveningen op heeterdaad een beruchten inbreker betrapt- Surveilleerende op den Gevers Deijnootweg bemerkte hij daar in een onbewoonden, maar gemeubelde villa een man, bezig voorwerpen in den zak te verbergen. De politieman bleef in de nabijheid en toen de man het huis verliet achtervolgde hij hem. Het heerschap koos echter toen hij dit bemerkte het hazenpad, en wierp onderweg den zak met voorwerpen weg. Hij is later echter aangehouden en Zondag naar het Huis van Bewa ring overgebracht. De aangehoudene werd in 1881 wegens diefstal tot 12 jaren gevan genisstraf veroordeeld en eenige weken geleden werd hij wederom gevonnist tot 4 maanden gevangenisstraf die hij nog moest ondergaan. 't Moet gebleken zijn dat de aange houdene Zaterdag ook heeft ingebro ken in een onbewoonde villa aan den Scheveningschen weg. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Tot leden van den Kerkeraad der Ned. Israëlietische Hoofd-synagoge hier zijn Zondag herkozen de heeren E. L. Visser, Ph. Meijers en'S. van Embden, aftredenden. De Hoofdcommissie voor de Huldigingsfeesten in 1898 is thans saamgesteld uit de volgende stad- genootenkapitein E C. Boogaert, Jan van den Brink, H J Croockewit, 11. C. van Dam, A. H. Drijfhout van Iloolf, P. J Frederiks, luitenant Jos. M. C. Haak, .1. van der Horst, majoor O. G. 11. Heldring, A. Herschel Bzn., C. B Kok. ritmeester M. van Ktjijk, M. van Lingen, E. L. H. van Lan- schot Hubreciit, luitenant jhr. VV. H. J. van de Pol, G. Prins, jhr. mr. B. W. Th. Sandberg, J. A. Schoterman, .1. Schulman, J. Sinnige, B. A. van Ruijven. Eerlang zal deze commissie verga deren om eereleden te benoemen, de functiën te verdeelen en sub- commités saam te stellen. Oorspronkelijke novelle DOOR MAARTEN VAN 't STICHT. 1) 't Was midden in Juni, op den middag van een zeer regenachtigen dag, zooals men ze in die maand maar zelden lieeft, maar waarvan er nu twee achtereen volgden. En nog scheen 't niet te willen ophouden. Nog steeds en gestaag aan, vielen de dikke droppelen neer, opspattend op de straatsteenen, en in gootjes zich vergarend tusschen de ongelijke keien, waarmede de Langestraat te D. was geplaveid. Haastig, met norsche ge zichten lieten de menschen, weggedo ken onder hun parapluies, zoo moge lijk de plassen vermijdend, die hen, bij gebrek aan waterdicht schoeisel natte, koude voeten konden bezorgen. Ja, koud ook! Want de druk kende hitte van voor eenige dagen had plaats gemaakt voor een tem peratuur, die de menschen deed ver langen naar demi-saison of winter mantel. Sommigen hadden zelfs, den glimlach van anderen trotseerend, zulk een kleedingstuk weder opgezocht. De ramen aan de straat- en tuinzijde der huizen, anders wijd geopend ble ven nu zorgvuldig dicht en werden waar dit mogelijk was, met tocht latten afgesloten, en geen balcon hoe met hangplanten versierd ook, kon er behagelijk genoeg uitzien om iemand tot een zitje uit te lokken. Door de natte ruiten van haar tuinkamer trachtte mevrouw de wed. Kleinbole in haar tuintje te zien, ofschoon er weinig bizonders te zien was. Maar misschien was het meer uit gewoonte, want zij had zelden een aanlokkelijker uitzicht. Het met klimop begroeide muurtje, dat den horizont van haar gebied achter haar woning uitmaakte, bood weinig afwis seling. Winter en zomer was het eender, tenzij men de enkele bloeiende maandrozen, fuchsia's, geraniums en espatea's de eer wil waardig keuren, ze een imponeerende afwisseling te noemen. Mevrouw de Wed. Kleinbole deed dit zeker niet; ze vond haar tuintje altijd even vervelend en eentonig, zoo ook haar huis, en zelfs was in hare schatting althans het leven niet anders. Ze zag de dingen niet van de lichtzijde en was gewoon zich te veroorloven op alles in haar omge ving aanmerkingen te maken. Vroe ger was dat anders. Toen mijnheer Kleinbole, die ambtenaar aan een der departementen van Bestuur was ge weest, nog leefde, had mevrouw, ofschoon haar inkomen niet buiten mate hoog was, geen knellende zorgen gekend. Niet alleen dat het inkomen van haar man haar daarvoor bewaarde, meer nog was het de persoonlijkheid van haren echtgenoot zelf, die tot het laatste oogenblik zijns levens de dagelij ksche zorgen alleen had gedra gen, omdat hij wist, dat zijne echt- genoote, verwend opgevoed, daartoe niet in staat was. Welk een verandering had de ruw ingrijpende hand des doods in het kalme leven van het kleine gezin ge bracht Het pensioen, thans door mevrouw de Weduwe Kleinbole ge noten, was aanmerkelijk lager dan het salaris, dat haar echtgenoot bij zijn leven verdiende, en heel den knellenden last der dagelijksche zor gen was op hare schouders neerge komen. En ze had ze gedragen, maar hoe? Altijd morrende en klagende, zichzelf en haar levenslot verfoeiende, en met een gevoel van misnoegen bijna tegenover het eenige schepsel, dat vermocht zou hebben, haar den levensstrijd mede te helpen strij den haar dochter. Want mevrouw Kleinbole was van aard egoïstisch en weinig menschlie- vend voor anderen. Misschien was het alleen uit liefde voor ziehzelve dat zij er toe gekomen was, een man haar hand te schenken, want of zij er ooit in geslaagd was hem gelukkig te maken, bleef voor allen die hem gekend hadden, een open vraag. En nu het bezit van een dochter haar de dagelijksche zorgen verzwaarde, kon haar weinig liefdevol hart er niet toe komen, die dochter anders te beschouwen dan als een noodzake lijk kwaad. Niet dat ze dit zichzelf of anderen zou hebben willen beken nen. Dit streed tegen haar karakter, want wat zou men van haar wel hebben gezegd! Neen, er waren slechts weinigen van mevrouw Klein- bole's bekenden, die er vermoeden op hadden, welk een weinig hartehjke verhouding er tusschen moeder en dochter bestond. Voor het oog dier bekenden deed ze als ware Marie haar eenige troost in haar vreugdeloos 1 leven, als was zij het, die alleen ver- 1 mocht haar den ouden dag met een zonnigen glans op te vroolijken. j Mevrouw Kleinbole was niet jong meer. Sinds den dood van haar man waren er elf j aren verloopen en nu ging ze haar vijf- en vijftigste levens jaar in. Andere vrouwen van dien leeftijd kunnen zich nog levenslustig j en opgewekt voelen, omdat ze weten waarvoor ze leven, met mevrouw de Wed. Kleinbole was dit niet het ge val. Elke dag ging zijn zelfden ouden loop, elke afwisseling, elke opfrissching van haar eentonigen tredmoleugang vermeed ze zooveel mogelijk. Marie, zeven jaar oud toen haar vader stierf, die haar, zijn eenig kind, als den appel zijner oogen bemind had, was in dit vreugdeloos leven opgegroeid tot een achttienjarige, met den ernst eener vrouw van rijpere ondervinding. Won/I vr.ronlgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1