BINNENLAND. "gemengd nieuws. Officiëele Publicatie. CULT BLIC Maandag 15 NovemMM. C. LEINÏ Siit Nicolaas-Cata fpr IwwM, De architect HERM. KROES, weekblad Advertentiën. V M. iva»^6eek. Heeren Winkeliers, aanbesteden Goedkoopste modeblad In dien brief komt de volgende zin voor«Décidément eet animal de D. devient trop exigeant." (Die vent van een D. wordt bepaald te veel- eisehend). Deze D. beteekende natuur lijk Dreyfus; het bewijs was geleverd, en de geheime rechtbank veroordeelde den officier tot levenslange verban ning naai het land der verschrikking, Cayenne. Naar beweerd wordt wij laten hierop den nadruk vallen, is op deze simpele bewijzen Dreyfus ver oordeeld. Zij, die hem onschuldig achten en herziening eischen van zijn vonnis, doen dien eisch steunen op de volgende grond. Zij hebben het eerste document laten onderzoeken door tal van schrift kundigen, die allen het er over eens zijn, dat Dreyfus het stuk niet heeft geschreven. Terwijl het eerste docu ment herhaaldelijk in facsimilé is opgenomen in de dagbladen, is het tweede bewijsstuk volkomen geheim gebleven, ja, weet men niet eens, of het werkelijk aan de rechters is voor gelegd. De verdediger van Dreyfus, Mr. Demange. die vast gelooft aan zijn onschuld, twijfelt nog heden oaan de middeneeuwsche monsterachtig heid, dat aan de rechters bewijsstuk ken zouden zijn voorgelegd, waarvan men beklaagde en verdediger geen inzage heeft gegeven." Maar daar tegenover staat, dat een der officieren, die toen deel uitmaakte van de vier schaar, die vonnis velde over Dreyfus, moet hebben verklaard: »Als wij het misschien ook nog niet volkomen eens waren, toen wij in de raadkamer gingen, wij waren dat wel, toen men ons daar zekere documenten liet zien." Welke documenten zijn dat De Libre Parole beweert, dat zij niet open baai kunnen worden gemaakt, want hun openbaarmaking zou on vermijdelijk aanleiding geven tot een oorlog, veel bloediger, veel langdu riger dan die voor 27 jaren. Doch door de Libre Parole behoeft men zich nu juist niet bang te laten ma ken. In elk geval kan men zich niet voorstellen, dat Scheurer-Kestner de zaak niet in alle deelen heeft nagegaan, vóór hij er toe overging zich aan te gorden voor de verde diging van Dreyfus. In de pers ondertusschen komt men Scheurer-Kestner niet zoo heel vrien delijk tegemoet. Dit is wel eenigs- zins in tegenstelling met wat men gewoonlijk ziet gebeuren in Frankrijk, waar het volk maar al te zeer ge neigd is, zich tegen de beslissing des rechters te verklaren. In de Temps deelt Jules Claretie rnee, dat hij daarin wel iets goeds vindt. Hij vindt het moeilijk te gelooven, dal een heele krijgsraad uit stommelingen zou bestaan of uit menschen, die met opzet tegen hun opinie recht spreken. Claretie gelooft daarom ook, met vele anderen, niet, dat het Scheurer- Kestner zal gelukken de onschuld van Dreyfus te bewijzen. De tijd zal het leeren. Nu de Grieken gevoeld hebben hoe zwaar de gevolgen kunnen zijn van een uur van onbedachtzaamheid, leg gen zij zich niet neer bij bet lot dat hen getroffen heeft, doch gaan onder ling twisten over de vraag aan wie nu eigenlijk wel de schuld ligt, dat zij zoo duchtig door de Turken zijn geklopt. De koninklijke familie heeft geen benijdenswaardige rol gespeeld in deze gausche historie. De prinsen zijn heftig aangevallen over hun beleid; vooral de kroonprins is niet ontzien. Deze echter wil zich de beschuldigin gen niet laten aanleunen, die tegen hem zijn uitgebracht, en beloofd daar om eerstdaags een rapport over den GriekschTurkschen oorlog. In dat rapport werpt hij alle schuld over de geleden nederlagen van zich af, om ze te leggen op de officieren, van wie velen hebben geweigerd zijn bevelen t ten uitvoer te brengen. De opstand op Cuba verkeert in een stadium van rust. R.OGeneraal Blanco zal een circulaire uitvaardigen waarin hij belangrijke maatregelen voorschrijft, voornamelijk betrekking hebbende op bescherming van den grondeigendom, de uitbreiding van de zones der vrije cultuur, den ver koop van vee in bepaalde streken, den verbouw van koffie en cacao in de Oostelijke departementen en de suikerplantages. In de circulaire zal nogmaals wor- len gezegd, welke middelen generaal Blanco wil toepassen om de rust op Cuba te herstellen. Uit de Zuid-Afrikaansche Republiek wordt gemeld: Dank zij het tweede bezoek van dr. Leyds aan Lorenzo Marques, is door de Portugeezen de belasting op paspoorten van kaffers, die naar de Zuid-Afrikaansche Repu bliek vertrekken om daar in de goud mijnen te weiken, van 27 shilling gebracht op 7 shilling 6 pence. Tevens zijn nog andere administratieve faci liteiten toegestaan. De discussie over het dynamiet- monopolie heeft heden een eind ge nomen. Met 40 tegen 30 stemmen heeft de Volksraad besloten de regee- ring te machtigen om, na rechtsge leerde autoriteiten gehoord te hebben, maatregelen te nemen tot het goed kooper verkrijgbaar stellen van dyna miet. lasten. Zomer- of Wintertenue, doch dat dagelijks de tenue behoort te worden bepaald in verband inet de weersgesteldheid. hem om tusschen de ouders had kun nen beklonken worden. Niet dat hij geen gevoel had voor het vrouwelijk schoon van de werkelijk bekoorlijke Betsy van Vliet, maar toen hij zijn engagement aanging was dat bij hem bijzaak. Hij zag in dat zijn vader gelijk had, toen hij sprak over de noodzakelijkheid van iemand die zijn huiselijke zaken bestuurde, indien hij zich met de fabriek zou moeten gaan bemoeien, en Betsy van Vlet was hem vooral daar hij zich tot nog toe van alle kennismakingen ont houden had, liever dan een andere, want haar kende hij sinds «hem de jongenskiel nog om de schouders gleed." Wordt vervolgd.) De dienst op Het Loo is Dins dag 1 1. vervangen door baron H. Taets van Amerongen, kamerheer de kapt.- luit. t. z. jhr. Van der Staal, 1ste adjudant, en de 1ste luit. jhr. Six, ordonnance-ofiicier Het bericht datll.H. M.M. de Koning innen einde December in de residentie zouden terugkeeren, is onjuist. Om trent haar terugkomst is niets be paald. De heer J. H. J. Quarles van Ullord roept per advertentie in De (antirev.) Nederlander alle kiesver eenigingen en personen op, die, staande op den grondslag derantirevolutonaire beginselen, neergelegd in het program van 1878, wenschen mee te werken tot organisatie als zelfstandige politieke partij onder een eigen naarn en rnet een eigen program, tot een vergade ring op Maandag 15 Nov. te Utrecht, in welke vergadering het programma en de organisatie der partij worden vastgesteld. - Te Ter Neuzen is tegen zekeren H., een slecht befaamd persoon, pro cesverbaal opgemaakt omdat hij zich in een koffiehuis op verregaand be- leedigende wijze had uitgelaten over H.M. de Koningin-Regentes. De man had derizelfden dag moeten verschij nen voor de rechtbank te Middelburg wegens beleediging, terwijl hij de volgende week nog wel wegens een ander feit voor de heeren moet komen Te Nieuw-Dordrecht is een 75- jang man onder verdachte omstandig heden dood in een schapenhok ge vonden. Een persoon waar de over ledene 's avonds om nachtverblijf had aangeklopt, doch die hem toen met geweld uit zijn huis gehouden had, is gearresteerd. Naar de N. R Cl. verneemt, is tusschen de Maatschappij tot exploi tatie van Staatsspoorwegen te Utrecht en de Eerste Rotterdamsche Maat schappij van verzekering op hel leven, tegen ongelukken en invalidititeit te Rotterdam een overeenkomst gesloten, waarbij van 1 Januari a.s af al het personeel, in dienst van aannemers of onderaannemers van door de Maat schappij tot exploitatie van Staats spoorwegen, zoo in het openbaar als onderhands aan te besteden werken tegen de geldelijke gevolgen van onge lukken, aan dat peisoneel overkomen, verzekert is. De eerste trein van den Centraal- spoorweg, welke gisterenmorgen van Utrecht vertrok om 6.15 is door het breken van een stang van de locomo tief met ongeveer 50 minuten ver traging te Zwolle aangekomen, waar door de aansluiting op den sneltrein naar Arnhem werd gemist. De M. v. U. heeft aan de korps- coinmandanlen doen weten dat het niet de bedoeling is om slechts 2 maal per jaar voor den troep te ge PLAATSELIJKE BERICHTEN. De maandelijksche Zendintjsbid- stond zal gehouden worden Dinsdag 9 November e.k. 's avonds te 8 uren in het Locaal de Zaaier. Ds. P. Heering, Remonstrantsch predikant te 's-Gravenhage, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Remon- strantsche kerk alhier. Bij het examen voor surnumerair bij de Ned. Centraal Spoorweg-Maat schappij is o. a. geslaagd onze stad genoot de heer H. N. Heijligers. Donderdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken, terwijl alle leden tegenwoordig waren. Van B. en W. was eene uitnoodiging ontvangen een aantal door den uNationalen Zuiderzeebond" gestelde vragen te beantwoorden, o a. deze: welke gevolgen het maken van een afsluitdijk, afgescheiden van de droog making der Zuiderzee, voor handel en scheepvaart te Amersfoort zoude hebben. Op grond van vele, zeer belangrijke gegevens, die de Kamer zich door tusschenkornst van haar secretaris wien daarvoor en voor de bewerking in overzichttabellen een woord van dank door den Voor zitter werd gebracht verschafte, werd besloten, aan B. en W. te be richten, dat, baars inziens, door den genoemden maatregel op de rivier de Eem zoodanig lage waterstanden zouden ontstaan, dat de scheepvaart op die rivier geheel zou worden ver nietigd. De Kamer meent zich te kunnen onthouden van er op te wijzen, van hoe groote beteekenis het nadeel zou zijn voor den handel onzer ge meente, wanneer zoodanige toestand ontstond. Van onzen stadgenoot, den heer S. J. van Duinen, kofferfabi ikaut. was ren verzoek ingekomen om hel door hem en den heei F. M. Wielinga, kollerfabrikant, te Sneek, aan den Minister van Justitie gericht adres, waarin op 't nemen van maatregelen wordt aangedrongen, die de concur rentie opheffen welke doorgevangenen- arbeid hunnen industrie wordt aan gedaan, te Willen ondersteunen. Met algemeene stemmen werd daartoe door de Kamer besloten. Bij koninklijk besluit, d.d. 19 October 1897, no 57, is de Amers- foortsche muziekvereeniging Caeci- lia" als rechtspersoon erkend. Volgens hare bij dat besluit goedgekeurde statuten, stelt de Vereeniging zich o.a. ten doel, jaarlijks eene muziek uitvoering te geven, waarvan de zui vere opbrengst komt ten bate der weezen van de verschillende gezindten in gestichten te Amersfoort verpleegd. Hoogland. Zondag 7 Nov. hopen onze geachte dorpsgenooten de heer en mejuffrouw BremerVan Di iel den dag te herdenken waarop zij vooi 12'/> jaar in den echt werden ver bonden. Zonder twijel zal het den jubilarissen niet aan belangstelling ontbreken. De familie Bremer toch geniet en verdient aller achting. De heer Bremer is voor zijn onderwijzers een vriend, voor zijne leerlingen een onderwijzer, een opvoeder in den volsten zin van het woord Dat hij nog lang tot heil der Hoog- landsche jeugd, als hoofd der school moge werkzaam zijn, nog lang met zijne echtgenoote moge vereenigd blijven, zoodat hij niet alleen de koperen, niet alleen de zilveren, maai ook de gouden bruiloft moge vieren is de wensch van alle Hooglanders. Een bende. Een internationale zakkenrollers bende maakt sinds eenige dagen de spoorwegstations in ons land onveilig. Het hoofdkwartier schijnt te Antwer pen gevestigd te zijn vanwaar uit men evenals in vroegere jaren opereert. De bende bestaat uit heeren en daines voor wie niets van waarde heilig is. Men zij dus op zijn hoede! lil bet Goudland. Een illustratie tot het leven in Klondijke, het besneeuwde goudland, levert het volgende reglement dat in een der logementen is aangeplakt «Kostgeld vooruit betalen; met boonen 25 dollars per week zonder boonen 12 dollars: zout vrij. Het in de zak steken ian aardappelen of andere levensmiddelen is niet ver oorloofd. De heeren worden verzocht zich buiten te wasschen eti hun eigen waschwater te smelten. Er wordt niets berekend voor ijs. Extra prijs voor stoelen die binnen vijf voel van den kachel staan De logés moeten hun eigen stroo meebrengen de bedden op de zolder zijn gereserveerd voor de geregelde bezoekers. Men wordt verzocht zijn schoenen niet uit te trekken, daar de logementhouder er niet verantwoordelijk voor kan zijn. Slaan en schieten is aan tafel niet geoorloofd. Overtreders van deze regels worden doodgeschoten." De Burgemeester van Amersfoort; Geeft den ingezetenen in overweging den zoogenaamden Sint Nicolaas- avond, invallende op Zondag den 5 December e.k., dit jaar te houden op Maandag, den 6 December d. a. v. Amersfoort, 5 November 1897. De Burgemeester voornoemd F. D SCHIMMELPENNINCK. BURGERLIJKE STAND. Amersfoort. Geboreu 27 Oct. Everdina, d. van Isidorus de Bakker en Gerritje Vönuo Huiberdina Gijsbertlia en Pietje, twee d. van Andreas Matthias Donner en Gezina Hessels 23 Oct. Elisabeth Johanna, d van Arie Kolfschoteu en Johanna Kraan. 29 Oct. Bertus, z. vao Gerrit Boshuizen en Jannetje Kreikamp. 1 Nov. Elisabeth, d van Jan van Diggele en Elisabeth Klomp. 2 Nov. Philippus Johannes Martinus Maria, 7.. van Philippus Wilhelmus Petrus Martinus Smolders en Maria Johanna Luijkx. Johann Bernard, z. van Johaun Bernard Overbeek en Maria Willemina Backs. Leendert, z. van Rein der de Wit en Alida Maria de Rue. Ondertrouwd: 23 Oct Heudrikus Niezeu en Woutertje Kleuver. Getrouwd 3 Nov. Hendrik Woudenberg en Agueta Maria Donath. Hijmen vao Surksum en Beertje van den Brink. Johannes Verheuvel en Evertje Iloksbergon. Overleden: 29 Oct. Rebecca Cohen 3 7 j. ongeh. Hoogland. Geboren: 3D Oct. Joauues, z. van W* van tlainersveld en F. Suiink. Ondertrouwd: 3 Nov. Albertus Huijskes en Gerritje vau den Berg, wed. van W Hoogeveeu. 4 Nov W. Bosman en G. van der Hijden. Gehuwd: 4 Nov. G. Adams en W. van den Bor. Leusden. Geboren: 30 Oct Hendrik, z. van Peter ter Maaien on Maria Wolswmkel. 2 Novr. Teunisje, d. van Wouter van Veluw on Hikje Veldhuizen. Gehuwd: 4 Novr. Henri Ferdinand Emmelot met Alijda ran Surksum, wed van Johannes Hooglaud. Stoutenburg. Ondertrouwd: 29 Oct. 'lijmen van der Veen en Christina van Druten. Woudenberg. Geboren: 28 Oct Cornelis, z. vau Tennis Valkenburg en Teuntje Valkenburg 30 Oei. Evertje, d. van Jobau Kramer en Neeltje Klein veld. 1 Nov. liermanus. z. van Johannes Wilhelm Zegeling en Engelberthi Bartels. 1 Nov. Hendrikje, d. Yau Hen drik Valkenburg en Hendrik je van der Wilt 2 Nov. Mariuus Adrian us, z van Ilermauus Schimmel eu Gijsje Floor. Gehuwd: 30 Oct. Andries van Lu n te ren, 27 j. en Teunisje Koudijs, 24 j. Belangrijk is de geluksaankondiging van Samuel Heckscher senr. in Hamburg, welke zich in bet hnidige nommer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 5 Nov. 1897. Tarwe f0.— Rogge f0— Boekweit f0. Appelen f3 a f 5Peren f3.a f 4.Nieuwe aardapp. f0.afOZandaardapp.f 1.80 a f2 Hoendereieren f6.a tl.per 100st. Eenden f 0a f0Boter f 1 10 a f 1.25 per kilo Mar garine fÖa f0Zoetem. kaas 0.f0. Kippen f0.70 a f0 90. Kuikens fl.— a f 1.20 Piep kuikens f 0.2a f 0.40 Ganzen f0.f0.Eenden 10.60 a f 0.90 p. st. Jonge f0.a f0Hazen f i .50 a f2Wilde konijnen f 0.40 a f 0.50 Tamrne f0.80 a f 1.10 Duiven f0a f0.— paar. Vette varkens f 0.f0.Zeugen f40.f55. Biggen fC.a f9.50 Schrammen f 12.a f20 Vette koeien f 000.— a f000.— Guste koeien f00.— a f000.— Kalf koeien f000 a f000.— Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 40 heet. Appelen; 20 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len: 200 heet. Zandaardappelen 3000 stuks Hoen dereierenstuks Eendeneieren; 1300 kilo Bo ter; kdo Maganne; kilo Kaas; stuks Vee 3 zeugen; 400 biggen en 30 schrammen. Heden overleed, tijdig voprzi^tt van de H.H. ^framenten, onze geliefdfe Zuster, Behuwd zuster en Tante Mejuf frouw CATHARINA GE£3TRUIDA VAN BEEK j .in den,^oydérclom van 74 1 jaren. Uit aller nappf Amersfoort, 2 Nov. 1897. Eenige en algemeene kennisgeving. DIMANCHE \N0VEMJIRE 1897, et puis "de quinze 9 heuresiet demie du matin dans la salie, ajte «DE ZAAIEJ (MuurhuizenVvbrtJ^Jiert'sfraa.t). De eerste trekking gqschiedt Dl Collecteur derjstaatsloterij Amt/sfoort, Breedes? die tegen hooge provisie Voor 75 Cent per stuk een aardig voor Jongens en Meisjes willen verkoopen. met eeu daaraan verbonden FIETSVERLOTBSTG, gelieven, zich aan te melden onder NoVJJl a/hiJaréau v/d Blad. Reclamebriefjes om te verspreiden gratis. TIE O OT5 een prachtig' stan raszuivere 6 henarén en 1 haan voorfJö. bevragen aan het bötpau !zer courant. zal namens zijn principaal op Maandag 15 November 1897, 's morgens ten 11 uur, in het hotel «DE VERGULDE ZWAAN" te Amersfoort, publiek liet bouwen van een DUB BEL WINKELHUIS met bo venwoning aan de Utrecht- schcstraat aldaar. Teekening en bestek liggen van Maandag 8 November 1897 afin voorn, hotel ter inzage en zijn van dién datum af verkrijgbaar* bij den ivoornoemden architect k 1' 0.75 per stel. V Aanwijzing zal worden gehou den op Dond^rdag'Tl November 1897 's morgens ten 10 ure, aan het perceel wijk A. No. 97. voor Feu'^te inodeweekblad in Nederland. 2d geknipte patronen op de natuurlijke grootte jaai lijks gratis. Abonneméptprijsper kwartaal ƒ1.30. 10 Ce nt per nummer. Men abonneert zich bij'trtte soliede boekhandelaren. Proefnummers GRATIS, bij de tU,l. Mij. ">VAr\ Zwanenbui gerstraat 19, Amsterdam.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2