(110 él INGEZONDEN. A d ve A. H. DRIJF1 verko WEEK 10 V" p doch ruim f100,000 nalieten voor neefjes en nichtjes. Deze waren het echter over de verdeeling niet eens en het gevolg was procedeeren, tot dat thans uitspraak is gedaan en de wettige erfgenamen de vruchten van oom's en tante's arbeid zullen kunnen plukken. Gisteren kwamen dan ook niet minder dan 143 personen, die in deze erfenis zijn betrokken, te Bergen-op- Zoom aan om bij bet kantongerecht de uitvoering van liet testament te bekrachtigen. 't Was compleet een pleiziertrein. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Naar wij uit zeer goeden bron vernemen is door de „Imperial Con tinental Gas Association" aan het gemeentebestuur concessie aange vraagd tot het leveren van gas in deze gemeente, onder de navolgende zoowel voor de gemeente als voor de verbruikers onbetwistbaar meest gunstige bepalingen: De Imperial neemt van de tegen woordige concessionaris de l'abriek, het buizennet en al wat tot de gas- evploitatie behoort or er, benevens diens rechten en verplichtingen tot 17 Aug. 189$; Zij neemt mede voor den beste den koopprijs van vijftig duizend gulden over het terrein door de gemeente aangekocht voor den bouw eener nieuwe gasfabriek. Zij ontvangt daarvoor een uit sluitende concessie voor de levering van gas, gedurende 25 jaar, aan vangende den 17 Augustus 1900, welke concessie door de gemeente na 15 of na 20 jaar kan worden opgezegd. Wenscht de gemeente na verloop van 25 jaren de concessie niet te verlengen, dan wordt zij kosteloos eigenares van de fabriek, het bui zennet en van alle werken tot ver- grootiug, verbetering en uitbreiding aangebracht Bij tusschentijdsche opzegging na 15 of 20 jaar, wordt door de ge meente aan den concessionaris, voor de fabriek, het buizennet enz. alleen betaald het bedraag der kosten, be steed voor den aankoop daarvan en voor de daarstelling der werken tot vergrooting, verbetering en uitbrei ding successievelijk aangebracht, voor zooveel die kosten niet zijn geamortiseerd. De prijs van het gas zal daarna onmiddellijk tot 7 cent voor lichtgas, en 6 cent per Kub. M. voor stook- gas en 3/4 cent per uur en per lantaarn voor de openbare verlich ting worden verlaagd. Te beginnen met 17 Aug. 1900 wordt de prijs van het lichtgas nog weder verminderd tot ti'/i cent per kub. M. en die van het gas voor de openbare verlichting met 10 De gemeenteraad heeft vóór 15 Maart a. s. te beslissen of zij dit aanbod wenscht te aanvaarden, daar de „Imperial" om bijkomende redenen, slechts tot zoolang haar voorstel gestand kan doen. In ecu volgend nummer hopen wij op dit, voor de gemeente, bij uitsluiting van alle risico, zoo hoogst voordeelig aanbod, iu een meer uitgewerkt artikel terug te komen. De inschrijvingen en collecten ten bate van het aan H. M. cle Ko ningin-Weduwe Regentes der Neder landen aan te bieden Huldeblijk heb ben in deze gemeente tot heden opgebracht de somma van f 1212.50, welk bedrag door het bestuur dei- plaatselijke commissie den 15 Dec. j.l. aan de provinciale Commissie is ver antwoord. Met belangstelling namen wij kennis van de agenda voor de zitting van den gemeenteraad op Maandag. 20 December a.s., 's avonds 7uur, maar van een der punten van be handeling in 't bijzonder. Op die agenda komt n.l. vóór een voorstel van B. en W. tot verhooging dei- jaarwedde van den keurmeester van het *ee en vleesch en tot vaststelling der jaarwedde van den aantestellen plaatsvervangenden keurmeester. Onze lezers zullen zich nog herinneren de zaak die tot deze nadere regeling aanleiding heeft gegevende vergif tigingsgeschiedenis van een groot aantal ingezetenen door 't gebruik van voor de gezondheid schadelijk rund- vleesch, tijdens de ziekte van onzen thans gelukkig geheel herstelden keurmeester, ingevoerd en ongekeurd verkocht. Eveneens zullen onze lezers zich herinneren het hoofdartikel in onze courant aan deze zaak gewijd, waarin wij op betere, meer volledige regeling van 't toezicht aandrongen, door 't aanstellen van een assistent keurmeester en 't verschaffen dei- instrumenten, door de wetenschap aan de hand gedaan, aan de met het toezicht belaste ambtenaren, van welk hoofdartikel men ten onrechte den keurmeester als de auteur aan wees. Doch onze belangstelling is niet zoozeer gewekt doordat het voorstel gedeeltelijk onze wenschen tracht te bevredigen, als wel doordat we daarin een heilzame poging van B. en W. zien om de algemeene gezondheid beter te beschermen. Gedeeltelijk zei den wij zijn onze wenschen bevre digd, als 't voorstel wordt aangeno men: gedeeltelijk omdat alleen het personeel wordt uitgebreid, doch voor- zoover wij uit de omschrijving van 't te behandelen punt kunnen zien, niet aan de aanschaffing van verbeterd materieel is gedacht. Wij hopen, dat deze opmerking overbodig is, maar we maakten ze, om, zon noodig, de aan dacht er op te vestigen en het ver trouwen uittespreken, dat één of meer leden van den gemeenteraad ge dachtig aan«komt men over den hond, dan ook over den staart, zullen voorsteilen om ook een aan alle eischen beantwoordende micros coop aanleschallen, zonder welk in strument het uitgebreid personeel niet in staat is de keuring vooral die van de ter markt aangevoerde waren naar behooren te verrich ten. Zoo heeft bovenbedoeld betreu renswaardig voorval, evenals alle andere dingen, ook zijn goede zijde: de hoogst te waardeeren pogingen van 't gemeentebestuur om eene her haling zooveel mogelijk te voorkomen, zijn er het gevolg van. Met dankbe tuiging voor die pogingen, spreken wij als onze overtuiging uit, dat ze zullen strekken ter bevordering van de hoogste belangen der ingezetenen, van de volksgezondheid. Vergadering op Maandag 20 December 1897, des avonds half acht van den Raad der gemeente Amersfoort ter behandeling van de navolgende punten 1. Voorstel van B. en W. tot onderhandsche verhuring van een huis en grond aan K. Joosten. 2. Voorstel van B. en VV. tot uit breiding der gasverlichting op het Raadhuis. 3. Voorstel van B. en W. ten aanzien der benoeming van leeraren in de natuurwetenschappen aan de lloogere Burgerschool en het Gym nasium. 4. Voorstel van B en W. tot verliooging der jaarwedde van den Keurmeester van het vee en vleesch en het toekennen eener jaarwedde aan den aantestellen onder-keur meester. 5. Missive van Gedeputeerde Staten van Utrecht, houdende bedenkingen tegen de Verordening tot heffing der Inkomsten-belasting. Ontwerp-besluit tot verhooging der jaarwedden van onderwijzers. 7 Benoeming van een onderwij zeres aan de openbare school 3e soort Koningstraat- 8. Benoeming van een lid Gezond heids-commissie, twee leden Burgerlijk armbestuur, éen curator van het Gymnasium, éen lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs en éen lid der Commissie van Toe zicht op het Middelbaar Onderwijs, allen wegens periodieke aftreding. 9. Benoeming van drie leden der Commissie van fabricage en twee leden der Commissie voor de gemeente reiniging. 10. Benoeming van een hei-schatter der dranklokalen. In de Sociëteit »Vereeniging", waar onder de leden sinds ruim 5 jaren een Kegelclub bestaat onder den naam «Acht om den Koning" heeft zich eene tweede club geconstitueerd onder den naam »Val Om"! Binnen kort zal onder jongelui, leden der sociëteit een 3e club worden opgericht. Wel een bewijs dat ook in Amers foort de liefhebberij in het kegelen toeneemt en geen wonder want in de «Vereeniging" is de gelegenheid tot kegelen zeldzaam mooi. Donderdagavond werd door de Kamer van Koophandel en Fabrieken eene vergadering gehouden. Met den voorzitter den heer J. Ger. Kleber, waren aanwezig de heeren H. C. van Dain, C. van der Zoo de Jong en A. Visser, van welke laatstgenoemde het secretariaat waarnam, naardien de secretaris, de heer Van Haselen, door ongesteldheid verhinderd was de vergadering bij te wonen. De heer Sinnige had bericht gezonden van zijne verhindering om tegenwoordig te zijn. Over eene netelige kwestie tusschen de Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij eenerzijdsen de.Maat- schappij tot exploitatie van staats spoorwegen ter andere zijde, betref lende de overname van terrein van de Grand Central Beige, voorzoover dat op Nederlandsch grondgebied ge legen is, zal de Kamer in eene eerst volgende vergadering beraadslagen, vermits eerstgenoemde maatschappij ondersteuning van hare grieven daar tegen giieven ontleend aan haar schatkist en de belangen van den handel aan de Regeering kenbaar gemaakt, heeft verzocht. Een adres van de Amslerdamsche Kamer van Koophandel, daags te voren betref fende die zaak ingekomen, had nog niet bij de leden kunnen circuleeren, terwijl de inhoud den voorzitter ge wichtig genoeg voorkwam om dien d lèle reposée te overwegen. Uit hoofde 't rapport der commissie adhoc reeds bij de Tweede Kamer te dezer zake is ingekomen, zal spoed achter de zaak worden gezet en in de vol gende week weder werden vergaderd. Ter tafel kwam voorts het rapport der commissie, benoemd in de vergade ring van 25 Maart jl. bestaande uit de heeren Van Dam on Viseer, be- trelfende liet verzoek van de Neder- landsche Vereeniging van Meelfabri kanten aan de Regeering ingediend om invoerrecht te hellen op buiten- landsch meel, zoolang Frankrijk eene premie toekent op den uitvoer van dat product. In het zeer am pel rapport komt de commissie tot de conclusie dat liet de meelfabrikan ten minder te doen is om den invoer van Fransch meel, dat zeer goed kan worden gemist, legen te gaan, doch meer om 't Ainerikaansch product, dat voldoet aan de eischen der Hol landsche bakkers en onmisbaar is, te belasten, terwijl 't haar voorkomt dat de invoer van laatstgenoemd product niet nadeelig is te achten voor de iniandsche fabrikanten. Uithoofde van de onvoltalligheid der vergadering werd de beslissing over die conclusie tot de volgende vergadering aange houden. Eene missive van den Neder- landschen Bond «Maatschappelijk Belangci, waarin ondersteuning wordt verzocht van een opnieuw aan de Tweede Kamer gedaan verzoek tot wijziging van de cöoperatiewet, inzon derheid ten aanzien van den werk kring der winkelvereeniging «Eigen Hulp«, werd voor kennisgeving aan genomen, vermits nog zeer onlangs was besloten een vroeger adres van dezelfde strekking te ondersteunen. De heeren J. Ger. Kleber en 11 C. van Dam werden, respectievelijk, tol president en vice-president der Kamer herbenoemd, en lieten zich die her benoeming welgevallen; laatstge noemde, naar hij vei klaarde, omdat de ijverige voorzitter hem de waar neming der betrekking van plaats vervangend voorzitter zóózeer gemak kelijk maakte, welke verklaringeven wel niet in den weg stond aan het beroep van den heer Kleber op do welwillendheid en bekwaamheid van den heer Van Dam, orn, zoo noodig de bemoeiingen aan de voorzitters- taak verbonden, overtenemen. Nadat de vermelde, op de agenda voorko mende, punten waren behandeld, deed de voorzitter eene voor onze gemeente, en vooral voor den handel en de nijverheid zeer belangrijke mededee- ling. Hij wenschte de Kamer geluk met het resultaat op haar zesjarig pogen om verbetering te brengen in 't plan voor de stichting van het nieuw te bouwen centraal-spoorweg- stalion. Vrij wel is 't haar gelukt te verkrijgen wat zij als haar wensch kenbaar maakte. In het plan, zooals dat zich een jaar geleden liet aanzien is aanmerkelijke verbetering gekomen, al hebben ook verschillende omstan digheden aanleiding er toe gegeven, dat niet alle wenschen zijn bevredigd. In plaats van den primitief geprojec- teerden toegangsweg, den groot om gelegen Soesterweg een toegangs weg van den mijl op zeven door den voorzitter genoemd is nu een toe gangsweg verkregen rechtstreeks naar de spoorbaan op den Vlasakkerweg, aanvangende nabij 't perceel door den heer Van 't Eind bewoond; en, wat voor den handel veel, zeer veel, zegt, de goederenloods en opslagplaats zul len in stede van over de spoorbaan, aan deze zijde van de stad worden gebouwdop het terrein van 't tegen woordig station Amersfoort—Reste renen voorts zal, tusschen Bloemen dal en het tegenwoordig station van den Centraalspoorweg, waarschijnlijk aan de Groote of Kleine Koppelpoort eene halte worden gevestigd voor personenverkeer, dus /.eer dicht bij de stad. Vooreerst zullen daar wel geen sneltreinen stoppen, doch. als eenmaal de halte er maar is, dan is 't van later zorg om uitbreiding te verkrijgen. In elk geval gelooft de voorzitter dat men met de verkregen resultaten tevreden mag zijn. Na deze mededeeling maakte de lieer Van Dam zich den tolk der Ka mer om den Voorzitter hartelijk dank te betuigen voor diens ijverige pogin gen om wijziging in 't primitief plan te verkrijgen, die met zoo'n succes zijn bekroond, welke gevoelens van dank hij uitstrekte tot de commssie uit den gemeenteraad die in deze werkzaam is geweest en van welke ook de Voorzitter deel Uitm uik'e. Gij hadt wel personen ook achter U zeide, de heer Van Dam, maar zeker is 't aan uw onvei moeid, volijverig streven te danken dat deze uitmuntende resul taten zijn verkregen resultaten die dun handel eene goede goederen- los- en laadplaats verzekeren. Met deze dankbetuiging stemde de Kamer in, en haar zeer gaarne onderschrijvende brengen ook wij aan de groote werk zaamheid van den Voorzitter onzer Kamer van Koophandel in deze zaak van algemeen belang, onze hulde. Woensdagochtend ontrukte een cavaleriepaard zich, in de nabijheid van de infanteriekazerne aan zijn ge leider en zette hel op een loopen de velden in. Een boer het dier ziende aankomen, greep het bij den staai 1, liet zich een einde medesleepen, maar bracht het beest tot staan. De deser teur werd aan den overbluften ge- 350e STAATSLOTERIJ. Derde klasse. Trekking van 15 en 16 Dec. (600 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 45. 5400 5404 8274 12030 14868 16736 16747 16779 19305 19315 19362 en 19375. Te zarnen 12 prijzen. Volgende trekkingen geschieden: 4e klasse 2730 Dec. en 5e klasse 10—13, 18—21, 24—27, 31 Jan. en 14 Pebr. De vierde klasse bevat de navol gende prijzen: 1 van f25.000, 1 van f5.000, 1 van f2.000, 2 van f1500, 5 van f 1000, 5 van f 400, 5 van f 200, 15 van f 100 en 1565 van f 65. (Geene nieten.) Buiten verantwoording der Redactie. Het sub-comité voor den optocht, hier ten volgenden jare bij de Huldigings feesten te houden, verzoekt ons plaatsing voor het volgende Het jaar '97 is niet geheel ten einde en reeds maakt men plannen voor den optocht, te houden in de tweede helft van '98. Het is vroeg, doch volstrekt niet te vroeg, in geenen deele voorbarig. Het volgende jaar toch is een bij uitstek bijzonder jaar, dan vieren wij, Neder landers een plechtigheid, gelijk de meesten onzer nooit beleefd hebben en waarbij toch onze vurigste wenschen ten hemel stijgen behoefd te worden. In de eerste dagen van September klinkt de vreugde volle tijding door gansch Enropa, over de geheele wereldHare Majesteit Ko ningin Wilhelmina heeft als meerder jarige Vorstin den troon bestegen Harer Doorluchtige Voorvaderen,de regeering aanvaard over het kleine Nederland, klein doch machtig en sterk door den onbleekbaren band tusschen Vorstenhuis en Volk, onoverwinlijk door het devies Nederland en Oranje. Dat deze plechtigheid in alle steden, in alle dorpen van Nederland met veel luister zal worden gevierd is zeker, maar even zeker is het dat, om deze feesten te doen slagen, er voorbereiding en zorg vuldige regeling noodig is. De regelings commissie voor Amersfoort is dan ook, gelijk de couranten reeds medegedeeld hebben, aan het werk geweest en heeft zelfs al subcommissién gevormd, doch verder is nog niets vernomen. Wat de andere subcommissién voor plannen hebben, zullen deze, wanneer zij dit noodig oordeelen wel mededeelen' doch thans kan de regelingscommissie voor den optocht reeds het een en ander publiceeren. In beginsel is aangenomen dat met het houden van den optocht een drie ledig doel wordt beoogd: le. Een aangenamen dag van gepaste vroolijkheid te bereiden aan het geheele Amersfoortsche volk. Ten einde dit doel te bereiken, zal het subcomité alles in het werk stellen om geen enkele straat over te slaan en zal zij door de ordecommissarissen middelen doen beramen om den optocht, wanneer enkele straatjes voor de wagens te smal blijken, langs de beide uiteinden te doen trekken. 2e. Hulde te brengen aan de dan geeindigde regeering van H. M. de Ko ningin-Regentes; en 3e. De liefde voor het Vorstenhuis nog meer aan te wakkeren door een overzicht van de feiten waarbij de Door luchtige Voorvaderen onzer Kuningin geheel Nederland ten eeuwigen dage tot hun schuldenaar hebben gemaakt. In verband met het hierboven genoemde heeft de commissie vastgesteld den op tocht te doen bestaan uit drie deeleu en wel een historisch gedeelte, een triomf wagen en een allegorische deel. De triomf wagen, het glanspun, van den optocht, blijft voorloopig buiten bespreking daar er eenige verrassing moet blijven en omdat de uitvoering van dit deel geheel afhangt van het bedrag dat de Hoofdcommissie kan beschikbaar stellen. In het allegorisch gedeelte, waarvoor wij in Januari de deel nemers zullen oproepen, hopen wij alle bedrijven en alle vakvereenigingen te zien vertegenwoordigd, die door het aanschou welijk voorstellen van hun bedrijf of door zich te doen vertegenwoordigen door besturen en banieren getuigenis afleggen van den welvaart en het opgewekte leven, heerschende onder de regeering der Koningin-Regentes. Thans het begin van den stoet, het his torische gedeelte. Hieraan moet alle zorg besteed, hieraan moeten kosten noch moeite gespaard worden om de voorstelling, de kleeding, de attributen zoo juist mogelijk te doen zijn. Er is dan ook besloten om hierbij steeds de voorlichting van een des kundige te vragen. Maar, om historische groepen samen te stellen, om juiste klee ding te bepalen, om de noodige attributen aantegeven voor dat alles is tijd noodig en daarom is het onvermijdelijk, dat nu reeds een opgave inkome van corporatien en van personen die genegen zijn deze groe pen geheel of gedeeltelijk te vormen daarom is het noodig dat de deelnemers eens van gedachte wisselen. (Zie de adver tentie). Op deze bijeenkomst kan het plan nader worden toegelicht, kan besproken worden hoe ieder hoofdpersoon een groep zal vormen en veel meer. Wanneer b.v. een van allen op zich neemt Prins Wil lem den Zwijger voortestellen, dan kan hij besprekingen houden met hen die als de broeders Jan, Adolf, Lodewijk en Hendrik zullen optreden. Zij kunnen in overleg met den adviseur, de kleeding toetsen aan plaaten en afbeeldingen en de groep zoo noodig met andere personen aanvullen. En ditzelfde geldt hun, die de rol van Maurits, Frederik Hendrik en ver dere hoofdpersonen op zich nemen. En daarom dringt het subcomité er nog maals op aankomt Dinsdag met uw plannen voor den historischen optochtgij die Middelbaar of Hooger onderwijs geniet, verbergt op de feestdagen uw licht niet; vereenigingen en particu lieren steunt ons met- uw kracht, helpt ons met uwen invloed. Mocht gij, op den bepaalden datum verhinderd zijn welnu zend dan eenige regels naar den secretaris den heer J. A. Schoterman, Utrechtschestraat E 17.. maar laat het subcomité van alle zijden blijken van instemming vinden, opdat na eene dege lijke voorbereiding het feest glansrijk mogen slagen en bij ieder het liefdevuur voor ons dierbaar Vorstenhuis worde aan gewakkerd tot een hoog uitslaande vlam en het devies van Amersfoort worde: „Met God voor Nederland en Oranje." Amersfoort. Geboren S Dee. Cornelis, van Jacobus vau Winterswijk en Glasina van 't Wel Pctronella Goertmida, d. vau Johannes Scheer der en Gerritje Knijf 9 Dec Carel Gerrit Jan, z. Tan Hendrik Teerink en Coruelia Geertje Dane.IU Dec. Albert, z van Evert Klok en Aartje Buis. Johanues z. van, VN illcin van den Donker en Johanna Mar- garetha van Daal. 1 1 Dec. Hendrik Chris tian Adolph, z. van Theodoras Alberlus Maria Vermolen en Wilhelmina Cornelia Bertha Franciska de Jong Johanna Mar- garetha, d. van Aalbert van Nimwcgen en Gijshertje Doornekamp. 13 Dec. Elis Adrianus Hendrikus, z. van Johannes Floor en Hointje van der Kuilen 14 Dcc. Martha d. van Willem van Doorn en Maria van Smeding. Maria Isabella, d. van Jacobus Hcrmanus Boeleiis en W'illempje van Moor- selaar. Margaretlia Iza, d. van Jacob Ge rard Krijneu en Johanna Collet. Gijsberta Anna, d. van Gijsbertus van den Hoven en Anije den Ouden. Overleden: 11 Dec. Gijsberla Johanna Frcderika de Visser 4 in. Cornells van den Brink 3 j. 13 Dec. Een levenl. aang kd. m. g, van Willem Cirkel en Adriaanlje van der Veer. Jansje Gijsberlse 32 j. echtg. van Barend Kraal. Hoogland. Geboren: 15 Dee. Loiza Gcrarda, d. van J. H. Franke en H. Blocm. 16 Dec. Hendrika, d. van R. Voskuilen en G. Bot- terblom. Overleden: 14 Dec. Hermanus de Ruiter oud 69 jaren ongehuwd. Leusden. Geboren: 16 Dec. Trijntje, d. v. Nicolaas van Zanten en Hendrikje van Doornik. Overleden: 15 Dec. Bart van Zuilen, oud 76 j. wedn. van Cornelia Kok en echtgenoot van Aaltje Voskuilen. Woudenberg. Geboren: 13 Dee. Gerard, z. van Tijmen van de Lagomait en Maat.jo van Voskuilen.] M.iC. e Heei^nl agexvo nataeiis wed liu^nen liartt vele^he wijzen bij htm Amersfoort Zooege Boekhandel HAMERS Amersfoort., Hijzbnderji VAN RU(I 8° ifcimt&l prijst!' 2.- Op de boel KUYPER K; kan een geplaatst wor 8),-Sag? jare lijke Jon geel «Werkt tekt weder weriza: vervaardigen - ken voor'Prol zooals 26 La 81 Hemden, 26 baaien Rol 12 groote Scho 17 Borstrokk welke goeden zijn op Mnaiu van des middi uur bij Mej. Langegracht. Namens i M DE I te Amersfooki dag 29 Decern) 9 uur ten ste BLIEKEND Ai straat wijk I publiek om cm Den geheelen als kabinet, I len, spiegels, sd klok, pendule, petroleumstelle eenige gouds werpen. Koper-, tin-jjj en hetgeen vw zal worden gW Daags vddij zien. 25 Jaren bassen, 3 deel: hockbeacherme] kelbcslag, orgi deerd 3 koori| echte register registers fl. 4." fl 7 65. 2 rijc belbegelelding solide t af lid# 5, O? mrt 30 f* fi: in;.E met toebehoc ei bonrs. Verpok leiding voor s® alle muzickinfirt- cents. Kleine M.ySM tot fl. 2.70 \vord»n£rt HERMANT: Neuenraif- YOC Eeiiigsie m01 iu -N e d e 26 gekuipte P' naluurlijke^groolie Abonnemeriiprijsp Men abonneert z'C boekii*1^

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2