GO©©©©© GEMENGD NIEUWS. veel in de bedrijfsbelasting aangesla gen". Een ander ingezetene, tapper van beroep, werd bet eerste jaar in de bedrijfsbelasting aangeslagen voor een bedrag aanmerkelijk minder dan bij voorheen in het patentrecht had be taald; de man zeer in zijn schik over die vermindering lette er niet eens op naar welk inkomen hij was aan geslagen, ofschoon dat, zooals nader bleek, veel te hoog was geschat. Hij zou dit echter nimmer gemerkt hebben ware het niet, dat zijn aan slag in de plaatselijke belasting het volgende jaar aanzienlijk werd ver hoogd daarover bij de commissie voor reclames verschijnende, werd hem medegedeeld, dat hij zooveel verdiende of de man al betoogde, dat dit veel minder was, bet hielp hem niets, want hij had immers ook niet gere clameerd tegen zijn aanslag in de bedrijfsbelasting I Eerst toen begon hij te begrijpen, dat die beide aanslagen nauw verband met elkander hielden! En ten slotte nog dit. In kleinere en in bijna alle platte landsgemeenten worden de kohieren der hoofdelijke omslagen of gemeente belastingen opgemaakt door B. en W., gewijzigd, en ingevolge de wettelijke voorschriften daarna goedgekeurd en vastgesteld door den gemeenteraad. De aanslagen in de bedi ijfsbelasting worden behandeld of zoo noodig ge wijzigd door de colleges van zetters en de commissiën van aanslag. En nu zijn zeer veel raadsleden tevens leden van de colleges van zet ters, terwijl de door Gedeputeerde Staten benoemde leden in de com missiën van aanslag voor de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten bijna uitsluitend burgemeesters, wethouders en raadsleden zijn Ofschoon wij meenen te mogen vertrouwen dat deze heeren voldoende doordrongen zijn van den plicht, die inzake de geheimhouding op hen rust, is dergelijke combinatie toch zeker in strijd met de vele en vaak strenge voorschriften over die geheimhouding. Tel. Een zwerver. Voor eenige dagen kwam in het Hdbl. een ingezonden stukje uit Lon den voor omtrent een jongen Neder lander, die daar stervende van honger, op straat was gevonden, en die ver wanten zou hebben, o.a in Nieuwen- dijk (Noord-Brabant.) Thans wordt omtrent dezen jongen man bet vol gende uit Nieuwendijk geschreven Het feit, dat een onzer vroegere dorpelingen in zoo hoogst deernis- wekkenden toestand, uitgehongerd te Londen op straat is gevonden, wekt hier algemeene deelneming. Hij, R. A. van A., werd in 1866 in Ned.-Indië, waar zijn vader raads heer in bet Hooggerechtshof was, geboren. Twee jaar oud zijnde, werd bij naar Holland overgebracht en reeds op nog jeugdigen leeftijd op de kostschool sHasselman", te Nieuwen dijk, geplaatst, waar bij. weldra als eigen kind aangenomen en behandeld, een voortreffelijke opvoeding genoot. Opgeleid voor onderwijzer, deed bij examen, ging toen naar Brussel, waar bij werkte voor zijn akte Fransch, tevens de taak van hoofd eener Chr. school (place St. Catharine) vervul lende. Na een gunstig examen ver trok bij naar Engeland, om zich ook in bet Engelsch te ontw.kkelenook dit gelukte. Van zijn studie teiug- gekeerd, ontving hij de benoeming tot leeraar aan een school voor hooger onderwijs in Transvaal, waar hij echter slechts kort werkzaam is ge weest. Door minder fideele handelingen werd hij genoodzaakt te vertrekken. Hij begaf zich toen naar Amerika, om daar zijn geluk te beproeven. In hoeverre hij slaagde blijkt hieruit, dat hij, eer een jaar verstreken was, al gerechtelijk achtervolgd werd, onder zware beschuldiging dat hij de posterij gebruikte om menschen op te lichten door bui- diploma's te verkoopen van een niet bestaande hoogeschool. Hij werd veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf en 400 dollars boete. Clechts korten tijd heeft hij in de gevangenis doorgebracht, en is, naai beweerd wordt, door een zeer ver mogend vriend vrijgekocht. Van toen af heeft men heel weinig van hem vernomen, tot voor enkele dagen de mededeelingen van den heer Hender son ons den hoogst beklagenswaar- digen toestand van hem aan het licht brachten. Wij hebben hier te doen met iemand van goeden huize, van een uitnemende opvoeding, die een schitterend voor uitzicht had, aan wien moeite noch kosten zijn gespaard, doch die, in weerwil van dit alles en trots de tallooze raadgevingen, de liefderijkste vermaningen en ernstig herhaalde waarschuwingen, alles in den wind slaande, op het hellend vlak voort hollend, van kwaad tot erger verval lend, eindelijk van een zeer geacht, hooggeplaatst jonginenscb binnen enkele jaren als een bedelaar voor dood gevonden werd op straat. Diep treurig is deze geschiedenis. De mededecling, als zou hij ook te Almkerk familie hebben, is niet juist; wél heeft hij daar en ook te Nieuwen dijk, waar bij zijn opvoeding genoot en de schooljaren doorbracht, een aantal kennissen. Evenwel woont er te Amsterdam van hem eene gehuwde zuster, zoomede ook te Semarang, op Java. Een interview over Atjeh. In de Loc. leest men Wfj hadden het genoege niemand te ontmoetendiepas van een bezoek aan Atjeh was geretourneerd. Den bezoeker, een op verzoek eervol ontslagen officier van gezondheid, verzochten wfj vergunning hem te interviewen betreffende zjjn daar opgedane indrukken. Die vergunningjwerd bereidwillig gegeven. Als arts vroegen wy beleefdheidshalve natuurlijk het eerst naar hospitaal te Atjeh. Het is, in een woord, prachtig, subliem, kregen wij ten antwoord. De toestand van het hospitaal was reeds gunstig, maar is er nog op verbeterd nu mannen als de doktoren Holwerda en Snetlage daar aan het hoofd staan. Het hospitaal kan de vergelijking met de beste dergelijke inrichtingen in koloniale landen doorstaan en is de evenknie zelfs van vele inrichtingen in Europa. Het is een pépinifere voor|artsen, ging onze bezoeker voort, en zelfs de nieuwste uitvindingen der wetenschap vinden daar toegepassing. Zoo onder anderen zag ik er met de X stralen photografeeren. Met toestemming van dr. Holwerda, den chef van den geneeskun digen dienst in Atjeh, heeft de kapitein- apotheker, te Kotaradja, reeds meermalen met de X stralen photographieën vervaar digd van kogels in ledematen. Onze be zoeker was er bjj tegenwoordig, toen een inlandsch soldaat die het verband nog om den arm droeg, tot object diende. En hoe is uw indruk over het tegen woordig stelsel, over de bevolking, over den gouverneur, vroegen wfj verder. Wel was het antwoord, ik zal trachten zoo juist en kort mogelijk uw vragen te be antwoorden. Wat het stelsel betreft, geloof ik, dat wfj nu op den goeden weg zjjn. Als de regeering nu koers blijft houden in de richting die zjj nu, na rijp overleg, heeft gekozen, dan zal het niet lang duren of wij hebben Atjeh onder de knie. Natuurlijk zullen er nog offers moeten gebracht worden aan geld en levens, maar het eindresultaat zal zijn, dat de bevolking het hoofd in de schoot legt Zjj begint dat reeds nu te doen, waar wfj gevestigd zijn. Is u dat dan opgevallen? vroegen wij Ja, was het antwoord van onzen be zoeker, dat is mij zelfs duidelijk opge vallen. De moreele indruk van de jongste gevechten, is op de bevolking merkbaar. Ik heb zonder eenige bedekking tusschen de bentings binnen de linie gewandeld en op die wandeling ben ik troepen Atjehers tegengekomen, wier houding niet verschilde van de bevolking eener gepacificeerde streek, of laat ik my ster ter uitdrukken, van de bevolking, die men in de binnenlanden van Java ont moet. Niet zóó onderdanig, soit, maar toch ook niet tartend. Noch in blik, noch in houding kon men iets aan die gaanden en komenden bemerken, dat leek op vjjandelyke gezindheid. Ik wan delde even kalm tusschen hen door, als ik dat op de groote wegen van Java deed. Op de buitenlinie is dat natuurlijk anders. Daar moet men steeds op zyn qui vive zyn. Maar ook daar zal men, indien men volhoudt, tot hetzelfde resul taat komen. En de kolonel? vroegen wij, verlan gend te weten, wat zyn oordeel zou zijn omtrent den tegen woordigen gouverneur van Atjeh Net de bedaarde, zelfbewuste persoon lijkheid voor zulk een belangrijken post, was het antwoord. Humaan en hoffelijk, maar toch vast van wil en doorzettend wat eenmaal bepaald is. Suaviter in modo fortiter in re. Men voelt, met hem in aanraking komend, onwillekeurig dat de leiding by kolonel Van Vliet in goede handen is. Dat is dan ook vry wel de algemeene opinie in Atjeh. Men zou niet weten door wien hy vervangen zou kunnen worden, except door kolonel Van Heutsz. Beiden zyn nu en in de toekomst de aangewezen personen om in Atjeh de zaken tot een goed einde te brengen. En welken indruk maakte op u de geest der troepen? vroegen wy tenslotte. Een uitstekenden, was het dadelijke antwoord. De geest van den troep, zoo Europeanen als inlanders, is opgewekt en flink. By de corveeën die zij moeten 'oen, is dat vooral prijzenswaardig. Men proelt er onze Hollandsche jongens uit. Zelfs als zij doodaf van marsch ofexpe ditie terugkomen, is de houding toch nog stram en kranig. Ik sprak daar van corveeën. Ik zal er u een paar staaltjes van noemen. Als men van Kotaradja per tram naar Indrapoeri rydt, ziet men van afstand tot afstand troepen soldaten onder het bevel van een officier langs den weg opgesteld. Deze troepen zyn bestemd om de spoor te bewaken van 's morgens zes tot's avonds zeven uur. In liet heuvelachtige terrein patrouilleeren onze soldaten van des avonds tien uur tot den volgenden namid dag zes d zeven uit', onder leiding hunner officieren. Hun mondvoorraad bestaat uit een gevulde veldflesch en een boterham Als men datziet, krygt men bewondering voor den Ausdauer onzer brave soldaten en een afschuw van de beknibbeling waaraan zjj, zelfs onder het tegenwoordig régime, soms blootstaan Kijk, zy hebben den oorlogs-byslag van den Europeeschen soldaat van 7 cent op 6 cent per dag verminderd, en dien^vanden inlandschen soldaat van fi op 5 cent. Kruideniers zuinigheid I En nog meer een schande voor het gouvernement, dat bet bloed zyner soldaten zóó op prijsstelt De ver mindering lykt weinig maar is dat toch voor den soldaat niet Want alle beetjes helpen en over zoo'n massa hoofden brengt die vermindering een niet onaan zienlijke verlaging van het levensgenot der mannen mede. Onze bezoeker maakte aanstalten om heen te gaan, toen wy op den inval kwamen hem te vragen hoe hy het land vond O, zeide hy, schrijft u maar gerust, dat Atjeh, het binnenland namelijk, een mooi land is. Als men daar dieper in gaat, wordt men getroffen door het natuurschoon en door de weelderigheid en de vrucht baarheid van den bodem, En voegde hij er aan toe, de tram zal dat binnenland meer en meer in liet bereik brengen. De aanleg van dien tram, bestaande en getraceerde, is op zichzelf een groot en gewichtig werk, waar niet genoeg de aandacht op wordt gevestigd. Het is vooral de kapitein van de genie, de heer De Vos, die door zijn fermheid en be daardheid bij die gevaarlijke taak niet weinig bijdraagt tot dit middel van be vrediging, dat in de toekomst zal blijken een der duurzaamste middelen te zijn voor de bevestiging van ons gezag in Atjeh en voor den toekomstigen bloei van den Atjehschen handel. En nu, zei onze bezoeker, terwijl hij afscheid nam, kunt u nog melden dat er goud in over vloed is in Atjeh. De wetenschap daar van, zei hjj half lachend half ernstig, zal misschien nog het krachtigste argument worden voor ons blijven in Atjeh. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Eergister is een kanonnier der veld-artillerie in arrest gesteld, als verdacht van diefstal van een man teljas ten nadeele van den stukrijder Cramer. Gemeld kleedingsstuk werd verkocht bij de uitdraagster mej. Klein, onder aanbieding van een met den naam van den opperwachtmeester Willems onderteekend biljet, waarin toestemming tot verkoop er van werd gegeven, welk document bij onderzoek valsch bleek te zijn. De zoon der uitdraagster herkende in den gear resteerde den verkooper, doch deze verklaarde den koopman nooit te hebben gezien. In weerwil van die verklaring is de kannonnier, die ook te Utrecht reeds, verdacht van een zelfde feit, 20 dagen in voorarrest doorbracht, zonder dat bewijs kon worden geleverd, in verzekerde be waring gehouden. De heer I. van Hoogstraten alhier heeft met gunstig gevolg het examen afgelegd voor de school-acte Boekhouden, Middelbaar onderwijs. Zondagmorgen had op het sport- terein aan den Leusdervveg een voet balwedstrijd plaats, nu tusschen de «Amsterdamsche Voetbal Vereeniging" en de Amersfoortsche club »Quick". Vóór de pauze wist »Quick" twee punten te maken, welken voorsprong zij daarna verdubbelde en zij dus won met 4 tegen 0 goals. De onderofficiers-schermvereeni- ging »E. M. M. A." heeft bij het internationaal wapenfeest, gedurende de beide Kerstdagen in de gehoorzaal te Leiden gehouden, haar Koninklijken naam hoog gehouden en haar ouden roem weer schitterend gehandhaafd. Bij den korps-wedstrijd geweer, aan welken 13 vereenigingen deel namen, verwierf E. M. M A. den len prijs, een groote zilveren medaille. In den personeelen wedstrijd degen, aan welken deelnamen 101 meesters, van welke 9 amateurs, verwierf ser geant P. de Jong, lid der vereeniging, den len prijs, een verguld zilveren kruis. De zelfde verwierf den le prijs, een verguld zilveren medaille, in den personeelen wedstrijd geweer, voor welken 84 deelnemers waren. In den personeelen wedstrijd sabel, voor welken 112 deelnemers waren wist sergeant C. van Rossum den 3en prijs, een bronzen medaille te behalen. De commissaris van politie te Amersfoort brengt den ingezetenen in herinnering de volgende artikelen, voorkomende in de verordeningen dei- gemeente Amersfoort, betrekking heb bende op sneeuw, ijs en gladheid der straten. Verordening. Straatpolitie. Art. 5. Het is verboden op of aan den openbaren weg te werpen met sneeuwballen. Art. 7. Het is verboden op den openbaren weg glijdbanen te maken of te gebruiken. Art. 19. Binnen de kom der ge meente moeten de hoofdbewoner van een gebouw, de gebruiker van een erf, de eigenaar of bestuurder van eenig onbewoond, gebouwd eigendom of van eenig ongebruikt, onbebouwd erf, bij gladheid der straten, de stoe pen en straten ter breedte van één Meter uit den stoep, vóór terzijde en achter hun pand gelegen, met zand of asch bestrooien of doen bestrooien. Wanneer eenig gebouwd eigendom geen hoofdbewoner heeft, doch door meer dan een gezin bewoond wordt, zijn de bewoners beneden aan de straat, ieder voor het door hem be woonde gedeelte, aan de bovenstaande verplichtingen onder worpen. Art. 22. De personen in art. 19 vermeld, moeten op gelijke wijze als in het vorige artikel is bepaald (waar overburen zijn ter halver breedte en waar geen ovei buren zijn of op plei nen en grachten tot vijf Meters uit den stoep), binnen 8 uren, na aan zegging of omroeping van wege Burgemeester en Wethouders de sneeuw doen wegruimen en zoowel na gedane aanzegging of omroeping. als wanneer wordt weggeruimd zonder aanzegging, de sneeuw naar zoodanige plaats vervoeren als door de politie zal worden aangewezen. Art. 23. Het is verboden, als het vriest, de straat te schrobben of de glazen te wasschen, water op de straat uit te storten of te doen uit- loopen. Gebruik van de haven, grachten en beken. Art. 17. liet is verboden op het ijs van de haven, grachten of beken binnen het grondgebied der gemeente zich te bevinden. Art. 18. De Burgemeester is be voegd, indien zijns inziens hel ijs een voldoende draagkracht heeft bereikt, bij publicatie eene immer herroepbare dispensatie van voormeld artikel (of een gedeelte daarvan) voor een daarbij te bepalen tijd te verleenen. Amersfoort, December 1897. De commissaris van politie, GROEBE. Een romantische historie wordt verhaald uit Rome, de hoofd stad van het romantische Italië. Een prinses Carini te Palermo, die van haar man gescheiden leefde, is vier jaar lang met haar blinde dochter in haar eigen paleis gevangen gehouden door haar huisbewaarder. Eerst kort geleden gelukte het der prinses om haar advocaat een brief in handen te spelen. De politie deed toen onderzoek en vond de arme vrouw in een ongerneubileerde kamer op een stroozak liggen, half verhongerd. De huisbewaarder is in hechtenis genomen. .Meer vrouwen dau mannen. In Europeesch Rusland komen meer vrouwen dan mannen voorvan de 129 miljoen inwoners is de verhou ding van mannen en vrouwen als 100 tot 102, dat is ruim 2'/j miljoen meer vrouwen dan mannen bij gevolg, 21/' miljoen vrouwen, die er niet aan be hoeven te denken, om te trouwen! In Aziatisch Rusland is het daaren tegen heel anders. In weerwil van de jarenlange verwoestende oorlogen, die in den Kaukasus en in Turkestan hebben gewoed en duizenden mannen hebben weggerukt, komen daar altijd maar 89 en in het land der Turkmenen zelfs maar 83 vrouwen op de 100 mannen. Dat is dus een streek, waar de man blij mag wezen, als hij een vrouw krijgt. Een iluivcnredster. Een aardig tooneeltje werd Maan dagochtend bij de Waterpartij aan het Bezuidenhout te 's-Gravenhage afgespeeld. Een wilde- of houtduif, uit het bosehage van den Koekamp neerstrijkend, was op het ten deele bevroren water terecht gekomen en in een hijt beklemd geraakt. Het arme beest lag te martelen en kon er maar niet uit komenhoe gaarne vele der omstanders ook redden wil den, niemand waagt natuurlijk aan een houtduif een nat pak, of erger. Daar komt een heer met een jacht hond aanwandelen. »Flora is zeer zacht in den bek," zegt hij. »Apport!" Flora waagt zich op glad ijs, gaat een eindje te water, werkt zich door de broze massa heen, bijt toe en legt het kirrende beest ongedeerd in de hand van zijn meester. Deze zet het zacht op den grondhet blijft verbluft kijken, draait zich angstig een paar malen om, schiet plotseling omhoog en stijgt daarna met breed gewiek op in het geboomte over het water, tot groot genoegen van alle omstanders. Flora uitgezonderd, die na een salto morlale, om nog eens te apporteeren, vrij onzacht op haar zitvlak te recht kwam en met een sneu gezicht zat te peinzen over de onnoozelheid van het menschdom, dat zoo een vette houtduif laat ont snappen, die Flora nog wel een nat pak gekost had. Residentiebode. Alweer een goudland. Nu heeft men weer in Nieuw-Cale- donië, de misdadigers-kolonie van Frankrijk, goud gevonden. De gede porteerden worden nu, evenals in Siberië, ten deele met werk in de mijnen bezig gehouden. Het moet vrij wat opleveren, maar niet om rijk te worden. Overigens hebben de mis dadigers meer te doen voor den Slaat. Sommigen worden aan hei werk ge steld met het vellen de Caoutchouc- hoornen, anderen houden zich bezig met het kweeken van vaniidle en peper, nog weer anderen visschen oesters en schildpadden. Over 't ge heel schijnen de menschen in het land der gedeporteerden nog al ge lukkig, gelukkiger dan zij zouden zijn achter de muren van een tuchthuis. Voor zoover het oog reikt zit de Zuiderzee vol ijs en biedt ze een geschikte gelegenheid tot schaaaten- rijden. Jammer echter dat de inval lende dooi de schaatsenrijders, maar vooral de spieringkloppers komt te leurstellen. Wegens de Nieuwjaarsdag ver schijnt de eerstvolgende Courant op Vrijdag 31 December. Men gelieve dus alle inzendingen een dag vroeger dan anders te doen. BURGERLIJKE STANDEN. Stoutenburg. Geboren: 17 Dec. Jan, z. van Willem Koller en Slijut.je Kleingeld. 19 Dec. Margaretha, d. van Joannes Renkers en llendiika van der Heiden. Overleden: 22 Dec. Jan Koller, 5 d. Woudenberg. Geboren: 16 Dec. Jan, z. vau Jakob Vermeulen en Geertrui Meerbeek.18 Dec. Gijsbertha, d. van Gerrit van de Meent on Gijsbertba van Donselaar. Ondertrouwd: 17 Dec. Dirk van Kolf schoten, 23 j. eu Cornelia Elizabeth van Luntercn, 36 j. 18 Dec. Arnoud Jan de Beaufort, 2 5 j. en Helena Mathildc Frederika Rij then, 31 j. Overleden: 26 Dec. Hendrikje Meerbeek, 40 j. ongehuwd. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 24 Dec. 1897. Tarwe f 0.— Rogge f0— Boekweit f 0.— appelen f3 a f5Peren f3.a f 5.Nieuwe aardapp. f0.afO-- Zandaardapp. f 1.80 k f2 lloendereiercn f4 50 a f6.50 per 100 st. Eenden f 0.a f 0.Boter f 1.00 a f 1.20 per kilo. Mar garine f0a f0.Zoetem. kaas 0.f 0. Kippen f0.60 a f0 90. Kuikens fl.— af 1.20 Piep kuikens f 0.30 a f 0.C0 Ganzen f0.f0.Eenden f0.60 a f 0 90 p. st. Jonge f0.a f0.Hazen f 1.50 a f2Wilde konijnen f 0.40 a f 0.50 Tamme f0.80 a fl.Duiven f0.40 a f0.5U paar. Vette rarkens f 0.f 0.Zeugen f 40.f 50. Biggen f 0.a f9.50 Schrammen f 12.a f20 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f00.— a fOOO.— Kalfkoeien f000 a f000.— Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe. heet. Rogge; heet. Boekweit; 20 heet. Appelen; 10 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len; 50 heet. Zandaardappelen 7000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeneieren; 1400 kilo Bo ter: kilo Maganne; kilo Kaas: stuks Vee zeugen 250 biggen en 40 schrammen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2