BINNENEINL). PROVINCIALE BERICHTEN GEMENGD NIEUWS. hem beschuldigd hadden den kolonel, als leidei' van het onderzoek tegen Dreyfus, te willen omkoopen met 200.000 francs, een aanklacht wegens laster ingediend." Dit bericht is belangrijker dan het bij den eersten oogopslag lijkt, .docht nu het onderzoek tegen Esterhazy tot geen resultaat leiden, dan kan het gebeuren, dat de Dreyfus-zaak, met al haar geheimen, voor de bur gerlijke rechtbank komt. In Berlijn loopt nog altijd het gerucht, dat vorst Von Hohenlohe zijn ontslag wil nemen als rijkskan selier. Het wordt echter evenzeer tegengesproken, ook officieus van de zijde der regeering. De gereede aan leiding tot dit gerucht is natuurlijk de dood van de vorstin Von Hohen lohe. Het is moeilijk in te zien, wat men beoogt met deze geruchten, die vooral van clericale zijde schijnen te worden verspreid. Vorst Von Hohenlohe is bijna tachtig jaar, en zal zeker niet meer zoo heel lang op zijn post blijven, maar voor liet oogenblik is hij nog tlink en zeer werkzaam. Ook in den politieken toestand is geen duidelijke reden te vinden voor zijn ontslageerder zou men kunnen zeggen, dat de Chineesche quaestie het wenschelijk maakt, dat hij op zijn post blijft. Het blijkt, dat de Tutken met de Grieken nog altijd opzeergespan nen voet staan. Toon een Grieksch eskader de golf van Arta verliet, wer den de oorlogsschepen beschoten van de forten van Preveza en door het garnizoen dezer vesting, dat op de kade was opgesteld. Gelukkig werd geen enkel schip geraakt. In Macedonië schijnen de Turken weer erg huis te houden. Talrijke Grieken die daar wonen, vluchten nat'v Sofia en naar Thessahë. De Turksche overheid beweeit, dat deze vluchtelingen bang zijn voor een ge- i echte straf, wijl ze in den oorlog op de handen der Grieken waren. Hoe dit zij, er zijn in Macedonië on lusten in het klein, welke zeer goed voor uitbreiding vatbaar zijn. Een zeer weinig geloofbaar bericht brengt de Daily MailRusland zou nu een canditatuur van prins George van Griekenlandvoor het gouverneur schap van Kreta steunen. Wel geloof baar is dat de gezanten der vijf andere groote mogendheden zich hiertegen verklaren. Dinsdag heeft dr. P. J. Blok, hoogleeraar te Leiden, zijn laatste les in de yaderlandsche geschiedenis ge geven aan 11. M. de Koningin. Dr. Blok ontving het ridderkruis van den oN'ederl. Leeuw," voorts van II. M. de Koningin, haar portret in lijsten van H M. de Koningin-Regentes een souvenir. Naar men verzekert is over liet algemeen het oordeel omtrent de nieuwe uniform der infanterie bij de compagniën (één per divisie) waarbij en droomde, dat hij zich in het kome diegebouw bevond. Hij zag] weder het beeldsehoone meisje in de loge zitten, hare donkere oogen zagen hem liefderijk aan, terwijl, wanneer hij de zijne op haar richtte, eene hoogere kleur op hare wangen verscheen en het was hem, alsof hare lippen den naam Arthur" uitspraken. Eensklaps ontwaakte hij, het was nog volkomen nacht. Slechts kort was zijn wakende toestand, want spoedig sloten zich zijne oogen weder en droomende be vond hij zich aan het sterfbed zijner pleegmoeder, die hem van zijne ouders verhaalde en hem zeide, dat hij het sprekend evenbeeld van zijn onbeken den vader was. Den volgenden mor gen dacht hij over zijne droomen na, en op eenmaal kwam de gedachte bij hem op: Zou die voorname dame en dat beeldsehoone meisje misschien familie van mij zijn. Verlangende zag hij den avond, te gemoet, want hij hoopte, beide dames weder in de loge zittende te zullen aantreffen. Hij had zich een nieuw stel kleederen gekocht, dat zooeven was bezorgd. Het zorg had hij zich aangekleed, en niemand zou in hem den armoedig gekleeden muzikant ontdekt hebben. Zijne ge- heele verschijning vertoonde den gent leman. Zijn edel voorkomen en de vriendelijke uitdrukking zijner spre kende blauwe oogen, boeiden ieder die hem zag. (Wordt vervolgd zij in beprooving werd gegeven, be paald ongunstig geweest. In een schrijven over deze nieuwe uniform wijst men er op, dat de verandering niet alleen jaarlijks op ongeveer f98.000 méér komt te staan, maar tevens wordt gewezen op bet onpractische, door den mantel te be stemmen om uitsluitend als overjas en niet als gewoon kleedingstuk te dragen, terwijl voorts beweerd wordt dat er aan de nieuwe uniform ook uit een practisch oogpunt groote be zwaren verbonden zijno. a. dat de roode kragen te duidelijk zichtbaar zijn en dat door de uniform de be pakking van den man is verzwaard. 't Is het hoofdbestuur van de Maatschappij »tot Nut van 't Alge meen", dat aan hare departementen de volgende vragen voorlegt: 1°. Wordt door uw departement iets gedaan, om het misbruik van sterken drank in den kring, waarin uw departement werkzaam is, tegen te gaan Zoo ja, wat? 2°. Zijn bij u wel eens plannen tot dat doel overwogen, doch niet tot uitvoering gekomen? Zoo ja, waarop zijn dan die plannen afgestuit? 3". Bestaan in den kring, waarin uw departement werkt, ook volksge woonten of handelsgebruiken, waar door het misbruik van stei ken drank wordt in de hand gewerkt? Zoo ja, welke? Het hoofdbestuur wil gaarne vóór 1 Januari a.s. antwoord van de ver schillende departementen ontvangen. In 313 kringen van nutsleden in ons land zal dus in de e.k. weken de strijd tegen den alcohol op het convo- catiebiijfct der ledenvergadering prij ken Door den heer M Sanders, te Renkuni, is bij het bestuur van de «Mark van Renkum" een adres inge zonden, inhoudende het verzoek om aan hem voor eenige jaren eene hectare heidegrond af te staan om eene proef tot heide-ontginning te nemen. In eene eerlang te houden vergadering zullen de geërfden moeten beslissen, of de heide, die zoo uit stekend voor ontginning is geschikt, kan worden afgestaan. Gisterochtend ten zeven ure is op den Oosterspoorweg een goederen trein gederailleerd nabij dePekinglaan even voor het station Baarn. De eerste personentrein ondervond daar door een uur vertraging. Persoonlijke ongevallen zijn niet te betreuren. De clou van de afdeeling Neder land op de a.s. Parijsche wereldten toonstelling zal, volgens den Haag- schen correspondent van de Zw. Ct. ook ditmaal door Indië geleverd wor den. Behalve een aanschouwelijke voorstelling van rijst-, tabak-, koffie- en theecultuur, zal tegen de helling van het Trocadero een wonderbouw verrijzen. Een allée, aan weerszijden het uitzicht gevend op allerlei typische gebouwen, voert naar een hindoesche poort met basreliëfs van den Boeroe- boedoer-tempel. Die poort binnen gegaan, staat men voor het schoonste monument uit den HindoetijdTandji Sari, in gips en op de ware grootte. Den 27sten December werd te Utrecht eene buitengewone vergade ring gehouden der Nederlandsche Heidemaatschappij, noodig geworden doordat tegen eene aanvulling der statuten, waartoe op eene vorige ver gadering besloten was, door den Mi nister van Justitie bezwaar was ge maakt. Men besloot aan dezen wenk gevolg te geven, waardoor dan tegen die goedkeuring geen bezwaar gemaakt zal worden. Tevens maakte de voorzitter van deze gelegenheid gebruik om een beknopt verslag te geven van do werkzaamheden der Maatschappij ge durende den zomer van 1897. Gemiddeld zijn in de laatste maan den aan 't werk geweest bij de werk zaamheden onder toezicht der Maat schappij uitgevoerd, circa 500 werk lieden, waarvan pl. m. 200 bij den aanleg van vloeiweiden. Hierbij zijn niet gerekend de aibeiders bij par ticulieren werkzaam, voor ontginnin gen op advies der Maatschappij aangevangen. PLAATSELIJKE BERICHTEN?" De maaridelijksche Zendingsbid stond zal Dinsdag 4 Januari 1898 gehouden worden 's avonds te 8 uren in het lokaal de Zaaier. De Zondagschoolcommissie der Jongelingsvereeniging »Ps. 119 9« deelt mede, dat de onlangs gehouden collecte voor het Kerstfeest heeft opgebracht de som van f 248.69s. Nog werden ontvangen 6 hemden, 2 paar kousen, een doos speelgoed en 4000 moppen. De commissie brengt haar dank aan allen, die door hunne gaven als anderszins hebben medegewerkt om de kinderen der Zondagschool een blijde Kerstavond te verschaffen. Tot lid van den Geneeskundigen raad van Gelderland en Utrecht is bij Kon. besluit herbenoemd dr. P. Groeneboom, alhier. Tot generaal-majoor comman dant der 2e divisie infanterie is be vorderd de kolonel G. L Langguth, van het 4e regiment infanterie. 356e STAATSLOTERIJ. Yierde klasse. Trekking van 2730 Dec. (1600 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 65. 218 234 5333 5334 5343 5345 5371 5372 5380 5395 5411 5820 5844 5856 5858 5860 5864 5865 5871 5944 5946 5950 5955 5956 5966 5968 5970 5978 5986 8273 12013 12015 12029 12045 12058 12067 14844 14847 14850 14865 14867 14874 16617 16668 16675 16699 16704 16705 16710 16726 16751 16753 16780 16810 16816 19310 19312 19331 19334 19348 19351 19352 19369 en 19377. Te zamen 64 prijzen. Volgende trekkingen geschieden: 5e klasse 10—13,18—21, 24—27, 31 Jan. en 14 Febr. De vijfde klasse bevat behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3.000 voor het laatst uitgetrokken lot, de navolgende prijzen1 van f 100.000,1 van f 50.000, 1 van f 25.000, 1 van f 15.000, 1 van f 10.000, 1 van f5.000, 1 van f2.000, 3 van 1500, 55 van f 1000, 65 van f400, 70 van f200, 170 van f 100 en 3730 van f 70. Loten zijn ten voormelden kantore (Breedestraat, wijk E. 350) nog ver krijgbaar èt f3.50 per Hoogland. Door de damesvereeni- ging «Armenzorg" zijn verleden Don derdag aan het gemeentehuis alhier ongeveer honderd behoeftige gezinnen bedeeld. Er werden dekens, lakens, hemden en kousen uitgedeeld. Dat dergelijke zaken bij den aan vang dubbel welkom zijn, is wel te begrijpen. Zij, die de pakjes kwamen af halen, werden op een heerlijken kop chocolade onthaald. Hulde aan de dames voor haar menschlievend streven en tevens aan allen, die door hunne giften hebben bijgedragen, om deze uitdeeling te kunnen houden. De ijsbaan »de Maat" is ver leden Vrijdag geopend. Met de feest dagen was het er zeer druk. Jammer dat de dooi reeds weder is ingevallen. Wij staan echter nog maar aan het begin van den winter en hopen dan ook voor de liefhebbers van het schaatsenrijden en voor den onderne mer, den heer J. Schoonderbeek, dat er in dezen winter nog meermalen van zijne schoone ijsbaan zal geprofi teerd worden. Valsche munters. Te Maastricht zijn twee Belgen aangehouden, die verdacht werden valsche guldens in omloop gebracht te hebben. Een van hen heeft zijn misdrijf bekend en verklaard dat die guldens door hem te Brussel vervaar digd zijn. Door den commissaris van politie te Maastricht zijn te Brussel verschillende werktuigen, die gediend hadden om valsche munten te ver vaardigen, in beslag genomen. Daar valt niet luce te spotten. In Duitschland valt er rnet belee- digingen van souvereinen niet te spot ten. Voor eenige dagen zeide in Berlijn een korporaal der Garde bin nensmonds eenige woorden, die een beleediging voor den Keizer waren, juist toen deze voorbijreed in een ''jtuig. Hoe zacht ook gesproken, werden de woorden echter gehoord door twee agenten. De militair kwam voor den krijgsraad en werd gestraft met zes jaren vestingstraf. Een dubbeltje sigaren en nog wat toe. Men schrijft uit Utrecht aan de N. R. Ct. De middelen tot reclame nemen hier met den dag toe. Sinds eenige weken is hier op een der beste stan den van de stad een sigarenmagazijn geopend, waar men voor ieder besteed dubbeltje een lot kan trekken in een verloting van in den winkel staande huishoudelijke artikelen Quitanties tegen de ramen geplakt van de ge lukkige winners zijn bestemd om nog meer koopers te lokken, die ternau wernood door een voor den ingang geposteerden politieagent in bedwang kunnen gehouden worden. Nu het jachtseizoen geopend is, worden eiken Zaterdag-avond hazen, konijnen, eend vogels verloot. Doch, aangezien de klanten het vermoeden schijnen geopperd te heb ben dat elke week hetzelfde doode wild werd verloot, ziet men sedert eenige dagen, als om dit vermoeden te logen straffen, in de winkelkasten groote kooien van zinkdraad, waarin kwakende ganzen, kakelende kippen en zwijgende konijnen hunne geuren met die van de geïmporteerde Havana's of andere soorten vermengen. Als het zoo voort gaat, krijgen we nog een varken of een koe op een dubbeltje sigaren toe. Wat een speelhol opbrengt. De maatschappij, die in Monaco de speelbank houdt, heeft met den vorst van dit land een nieuw verdrag ge sloten, volgens welke de speel-concessie nogmaals met 30 jaren is verlengd. Daarvoor erlangt de vorst terstond een som van 10 miljoen francs in contanten, bovendien in het jaar 1913 een som van Iö'/j miljoen. De maat schappij zal verder voor haar rekening verscheidene nieuwe inrichtingen moe ten bouwen, bijv. in het jaar 1900 een nieuwen schouwburg voor 2 mil joen fres., waarvan zij hel onderhoud geheel uit haar zak heeft te betalen zoo moet zij bijv. aan de directie van dezen schouwburg elk jaar 25000 fres. ter hand stellen, opdat kunstenaars van den allereersten rang naar Monaco kunnen worden geroepen. In 't ge heel zal de maatschappij voor een verlenging van de concessie voor 30 jaar meer dan 32'/i miljoen francs moeten betalen. Niettemin staan de actiën dezer maatschappij, die een nominale waarde van 500 francs heb ben, aan de Parijsche beurs genoteerd voor 3200 fres. Om echter de groote geldsommen, die zij nu ineens noodig heeft, te verkrijgen, zal de maatschappij een leening sluiten van 17 miljoen fres. tegen 4 pet. Men kan nieuws gierig zijn, of het der maatschappij inderdaad zal gelukken om zulk een leening, wier waarborgen alleen be rusten op de speelwoede, volteekend te krijgen. Het lengen der dagen. De dagen worden thans ellengs langer, maar dat geschiedt niet op gelijke wijze in den ochtend en in den avond. Al van 15 December gaat de zon weder allengs wat later onder, maar zij blijft steeds later opgaan en het verlies is in den ochtend grooter dan de winst in den avond. Dat duurt tot 25 December. Eerst op dien datum gaat de zon niet later op; zij blijft dan op denzelfden tijd tot 5 Januari, maar van 27 December af wint elke dag een minuut, omdat de ondergang iets later komt. Eerst op 6 Januari begint het lengen aan beide zijden, eerst langzaam en dan al sneller. .Met Kerstnacht in een stal geboren. Men schrijft uit Ubachsberg, d.d. 25 Dec. aan de Lim. Koer. Gister avond kwam een arme mandenmaker in ons dorp en zocht, door nood ge drongen, een onderkomen in een van de afgebrande hoeve Mingersborgerhof overgebleven ledig staanden stal. Hij haalde bij de buren stroo om zich een nachtkwartier gereed te'maken. Het gezin gevoelde zich naar omstan digheden wel beschut in dien stal. En in den Kerstnacht bracht de vrouw- van den mandenmaker een kleinen burger ter wereld. De bewoners van den omtrek waren zeer getroflen door dit geval en brachten gaven en ge schenken om het arme gezin van alles te voorzien, wat het in de eerste dagen noodig heeft. 'n Vechtpartij tusschcn twee lieeren. Naar de Dord. Ct. verneemt is Dinsdagavond in het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Dor drecht een hevig tooneel afgespeeld. 't Geval moet zich volgenderwijs hebben toegedragen De le geneesheer van het gesticht, dr. M. B. Romeny, had zich bij het college van regenten beklaagd over den president regent, omdat deze aan dehoofdverpleegster, in tegenwoordig heid van het geheele verplegend per soneel, woorden zou hebben toege voegd, die zijns inziens beleedigend waren, tengevolge waarvan de ge neesheer, als hoofd van den huishoude- lijken dienst, den huismeester een tegenbevel gaf, waaraan deze wei gerde te gehoorzamen. De geneesheer scheen zijn klacht in dier voege te hebben gedaan, dat het jammer was, dat genoemde pre sident-regent was benoemd. Hierover was de bedoelde regent blijkbaar ontstemd, althans Dinsdag avond liet hij den geneesheer even roepen. Toen de geneesheer aankwam, liep de regent in de corridor heen en weer en toen de geneesheer hem met een wijzend gebaar uitnoodigde om zijn kamer in het gesticht binnen te gaan, trad hij met zijn stok in de hand binnen. Onmiddellijk daarop moet de regent gezegd hebben »Je hebt de brutaliteit gehad mij bij regenten op de alleronbeschoftste wijze te beleedigen," waarop de ge neesheer, naar de bel gaande, moet hebben geantwoord: «We zullen dit gesprek niet onder vier oogen, maar onder zes oogen voortzetten." «Neen," zou toen de regent gezegd hebben, den heer Romeny belettende te schel len, «niet onder zes, maar onder vier oogen zullen we de zaak afhandelen. Hierop volgde tusschen de beide heeren een hevige schermutseling, waarbij de geneesheer twee vrij ern stige wonden aan 't oog opliep. De regent beweert, dat hij, toen hij den heer Romeny belette te schel len, door dezen van zich afgestooten werd, waarop hij de slagen heeft toegebracht. De geneesheer daarentegen beweert, dat hij de aangevallene is Wel moet hij, toen hij werd aangevallen, de stok van den regent doorgebroken en met het eind van een gedeelte teruggeslagen hebben. Hoe dit zij, het was een ernstig gevecht dat Dinsdagavond in de ge neesheerskamer is geleverd, zoo zelfs dat de geneesheer «moord" riep. Nog in den gang werd het voort gezet, waarna een paar bedienden, die toeschoten, ten slotte een einde aan de schermutseling maakten. De zaak is door den geneesheer in handen der justitie gesteld. BURGERLIJKE STAND. Amersfoort. Geboren: 22 Dee Johannes, 7.. van Cor nelia Dusamos en Maria van der Flier. 23 Dec Maria Johanna, d. van Gerrit ter Maten en Margaretbn van den Ham. Matthijs, z. van Gerardus Johannes van de Wetering en Geertruida Mastenbroek. 25 Dec. Jacoha Maria, d. van Jan Schaap en Theodora Maria van der Put. 26 Dec. Geertruida Johanna Wilhelmina, d. van Jo hannes Wilhelmus Felix en Jannetje Renes. Cornelis Stephanos, z van Cornelis Koe- lemeij en Gerdina Maria Barbara Huurdemau. 27 Dec. Heudrika, d. van Hendrikus van Grol en Agatha Waterkoort. Pi,-ter. z. van Pieter van der Scbagt on Jannetje Meer- diug. Jesaias Dirk Cornelis Christiaan, z. van Jesaias Dirk Lammerts van Bueren en Christina Maters 28 Dec. Sophia, d van Petrus Oostveen eu Elisabeth van der Schaft. Lucretia Johanna Allegonda Augusta, d. van August Leonard van Teunenbroek en Allegonda Petronella Kunkeler Johanna, d. van Johannes Benjamin van den Berg eu Johanna Vrij. Ondertrouwd: 28 Dec. Renger Wels eu Johanna Maria Bouvvlaud. Overleden 22 Doc. Gerardus van Ouwer- kerk 11m. Christina Bnis 3 j. -23 Dec. Antonius Pampus 10 j 24 Dec. Maria Wilhelmina Best 5 j 25 Dec. Hcndrika Kool 21 m. 26 Dec. Geertrui Hoksber- gen 60 j. echtg. van Willem van Pluren. Cornelia Boou 3 m. 27 Dec. Johaona Maria Scbulte 69 j. ongeh. 28 Dec. Alijda van Meeteren 3 j. Leusden. Geboren: 26 Dec. Sophia, d.vanAntonie Veldhuizen en Johanna van Veeneudaal. 25 Dec. Everarda, d. van Tijmen van Zeldert en Everarda de Groot. Overleden: 30 Dec. Antonia van de Pol, 65 j. wed. van Gerrit Gerard van Altena. 29 Dec. Frans van Essen, 5 m.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2