GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. der eerste Nederlandsche toonkunste naren, als: een groep van den Hr. Heinze met wijlen diens echtgenoote eene muzikale bespreking houdende, een groep van het Nederlandsche vo caalkwartet en derg. Behalve den gewonen almanak, vindt men er nog een kalender, waarvan iedere datum den geboortedag van een of meer toonkunstenaarsaangeeft,verdereenige beknopte mededeelingen omtrent ver schillende beroemde musici, tal van muzikale anecdotes, nouvelles enz. enz., en last nog least eene gratis premie verloting ter waarde van f 500 als No. 1. Een prachtvol pianino met galerie 7 octaven en kruissnaren, zwart gepolijst met schoone gravee ring. Geheel ijzeren raam met ge- bronzeerde stembalk. Beste ivoren claviatuur. 2. Een harmonium in No tenhout, 5 Octaven, 2 Registers. 3. Een prachtige speeldoos met 10 Airs. 4. Een kamerorgel met 10 muziek- platen. 5. Zeer fijne groote Photo- grafie-Album met muziek. (2 Airs) 0. Een Sigaren-tempel met muziek. (2 Airs). Iedereen ontvangt het boekje met lot voor de gratis premieverloting tegen inzending van tien cent in postzegels franco per post. Wij kunnen muziekliefhebbers en verdere belanghebbenden ten zeerste aanraden een exemplaar aan te vragen. Toen en nu. Dezer dagen werd te Arnhem op een vergadering besproken de oprich ting van een nzwemhuis". De Arnh Ct schrijft naar aanleiding daarvan »Uit de opkomst van stadgenooten, toen de oprichting van een »zwem- huis" zou behandeld worden, is op nieuw gebleken, dat in onzen tijd het zwemmen en baden een zaak van groot en algemeen belang wordt ge acht. Hoe men daarover een halve eeuw geleden dacht herinnert ons een onzer medewerkers. Mijn moeder, zoo verhaalde hij ons, was een brave, godsdienstige vrouw. Zij ging getrouw des Zondagsmorgens naar de kerk. Om de vijf of zes weken ging zij niet. Dan stond zij aan de oudste meid haar vaste plaats" af, wachtte tot de tweede aan haar werk was en ging dan met een kuip warm water naar hare slaapkamer om zich eens te wasschen, op uitge breider schaal dan gewoonlijk. Vóór de oudste meid terug was en de an dere haar »in den weg liep", bracht zij haar kuipje weder zelve beneden en niemand wist wat er gebeurd was 1 Dit is historisch waarde menschen schaamden zich dat men ontdekken mocht, dat men zich aan zoo iets als een reiniging van het geheele lichaam schuldig maakte. Met die naïeve opvatting van be tamelijkheid komt overeen het ant woord van een bejaarde vrouw aan haar geneesheer, die den raad gaf, dat haar dochters zich eens baden zouden. »Wat denkt u dokter! mijn dochters zijn toch fatsoenlijke meisjes." PLAATSELIJKE BERICHTEN. De gemeenteraad zal a.s. Dins dag 25 Januari a.s. vergaderen ter behandeling der navolgende punten 1. ontwerp-verordeningen tot wijzi ging der Verordening op de tappe rijen enz., tot wijziging der Verorde ning houdende bepalingen omtrent de openbare orde, en tot wijziging «Wat het is, hoor maar moeder! Niet waar, Arthur, ik mag het mijne moeder ook voorlezen? Hoe geheim hebt gij alles gehouden,» en toen las de predikant met eene luide stem: Waarde Sir Met bijzondere voldoe ning neem ik uw zeer belangrijk artikel over de tragodien van Aeschyles en Sophocles over de X.-IJ. revieuw aan. Het zal de vol gende maand verschijnen. Als hono rarium sluit ik hierbij een bankbillet van 20 pd. st., terwijl het mij zeer aangenaam zal zijn verdere bijdragen van u te mogen ontvangen.» «Moeder, moeder, wat zegt gij er van? Dat is nu de jonge man, dien wij met een versleten valies en een vioolkist van de straat hebben opge nomen Ik zal u iets zeggen, moeder, wij zullen eens zeer trotsch zijn, wanneer wij kennis gemaakt hebben met zijn belangrijk werk. Maar ik kan waarlijk, maar niet uit mijne verrassing komen.» »Gij zijt immers niet beleedigd, John, dat ik het voor u geheim ge houden heb?» vroeg Arthur. "Na tuurlijk was het mijne bedoeling het u mede te deelen, maar dan dacht der Verordening houdende voorschrif ten op het rijden en die der straat- politie. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot aankoop van grond in verband met het plan tot het maken aan de Kleine Koppel van een stopplaats voor het spoorwegvervoer. 3. Voorstel van den heer mr. J. C. H. Prikken tot wijziging der Veror dening voor de Commissie van Toe zicht op het Lager onderwijs. 4. Request van de muziekvereni ging sCaecilia" om verhooging van subsidie, met advies van Burg. en Weth. 5. 2e Aanvullings-kohier der Inkom sten-belasting, dienst 1879. 6. Rapport der commissie op het request der leeraren aangaande de pensioneering. 7 Benoeming van een leeraar in plant en dierkunde aan het Gymna sium en de Hoogere Burgerschool. De tot majoor bij het 6e regi ment infanterie bevorderde kapitein D. Cheriex, van het 5e regiment in fanterie hier, is belast met het bevel over het bataljon van eerstgenoemd korps te Geertruidenberg. Majoor H. F. D. Braams, direc teur der Rij- en Hoefsmidschool, en paardenarts 2e klasse A. Frederikse van die school zijn benoemd tot plaats vervangende leden van de commissie tot aankoop van paardon in het bui tenland. Bij vonnis van den Krijgsraad in het 3e Militaire arrondissement te Arnhem van den 14 Januari 1898, is J. van der Sleen, milicien soldaat bij het 5e Regiment infanterie, schul dig verklaard aan mishandeling, tijdens hij zich met verlof bevond te Hooge- veen en veroordeeld tot eene gevan genisstraf voor den tijd van drie maanden en in de proceskosten. De sergeant D. van de Roemer, van het 5e Regiment Infanterie is op zijn verzoek, met eene nieuwe ver bintenis voor zes jaren overgeplaatst bij de Koloniale Reserve. 12 jongelingen die in Maart a.s. aan hunne militieplichten moeten vol doen hebben zich bij den Kolonel- Commandant van het 5e Regiment Infanterie, schriftelijk aangemeld om aan het examen deel te nemen ten einde geplaatst te kunnen worden bij het korps en in het garnizoen hun ner keuze. Bedoeld examen zal plaats hebben den 29 Januari e.k. des morgens om 9'/i uur in de infanterie kazerne No. 2 alhier, voor eene commissie bestaande uit den kapitein D. M. van Leeuwen en de luitenants Van der Meulen en Van de Wetering bijge naamd de Kooij. Onder leiding van den Heer Kolonel-Commandant van het 5e Re giment Infanterie, is op 20 en 21 Januari eene tactische oefening op de kaart gehouden waar aan door alle Hoofdofficieren van dat korps, als mede door den Majoor Tromp van Holst van de dienstdoende Schutterij, benevens door de Kapiteins Brants Boogaerd van het le Regiment Veld- Artillerie, den Ritmeester van Kuijk van het Eskadron Ordonnansen en de Ritmeester van Doorninck van het le Regiment Huzaren, is deelgenomen. Voor de betrekking van leeraar in plant- en dierkunde aan de inrich ting voor hooger en middelbaar onder wijs, wordt naar het U. D. schrijft, ik weder, laat ik wachten, tot ik u den uitslag van mijn streven kan mededeelen.» »In het geheel niet beleedigd,» antwoordde John, »maar gij moet nu op dien weg voortgaan en nog meer schrijven. Tijd daartoe hebt gij vol doende, en niet alleen artikelen, gij moet ook een boek schrijven, en ge heel en al een schrijver worden. Heb ik het niet gezegd, moeder, dat er iets bijzonders in dien jongen steekt! riep de predikant, opgewonden over de goede uitkomst, alsof hij zelf er de held van was. Hij sprong bij deze woorden op en drukte in de vreugde van zijn hart, zijne moeder een kus op het voorhoofd. De goede vrouw vroeg, hem ver wonderd aanziende: John, mijn zoon, ik geloof, dat ik weder niet goed verstaan heb. Hebt gij iets geschre ven? Ik dacht het was Arthur.» "Zeker is het Arthur. O! wat verheugt mij dat. Ik zal het overal uitbazuimen, welk een groot literarisch talent gij bezit, Arthur. En dat zult gij ook doen, moeder, niet waar?» »Ik bazui nooit iets uit;" ant woordde misstr. Oliver lachende. de eenig bevoegde sollicitant dr. J. M. Croockewit, ter benoeming voor gedragen. Naar wij uit goede bron ver nemen zal de tooneelvereeniging van den R. K. Volksbond op Zondag 30 Januari eene uitvoering geven in de zaal van »de Keizerskroon." De in- troductiegelden worden aangewend tot decoratie van het tooneel en tot meubileering van de zaal in het nieuwe bondsgebouw. Naar een der plaatselijke bladen mededeelt is het vrij algemeen bekend dat zij die handelen in versierings en verlichtingsartikelen voor de a.s. Hul digingsfeesten hun verschillende vet potjes en andere illnmineerartikelen ad oculos op het terras van Amicitia zouden demonstreeren. Daar ons van een zoodanig plan niets ter oore was gekomen, wendden wij ons ter infor matie tot een paar der grootste han delaren in genoemde artikelen, doch troffen daar al even groote onwetend heid betreffende een dergelijk voorne men aan. Ons werd bovendien verklaard dat zij tot eene dergelijke reclame niet zouden willen medewerken, daar de kwaliteit van het door hen geleverd te goed bekend stond, om een dergelijke vertooning te behoeven. 356e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Tweede week. Trekking van 1921 Jan. (2850 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijs van f 1000 op No. 5326 (in Prijs van f 1000 op No. 5402 (in 'I,o en '/i„). Prijs van f 1000 op No. 16650. Prijzen van f400 op No. 5957 en 12018. Prij9 van f 100 op No. 14869. Prijzen van f 70. 206 211 230 243 5396 5830 5845 5862 5988 8251 8272 8283 8290 12012 12016 12048 12064148351487916629 16649 16672 16775 16813 16835 en 19325. Te zamen 32 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 204 208 223 229 238 246 248 5337 5350 5364 536S 5374 5385 5393 5397 5413 5418 5825 5859 5872 5971 5987 8260 8263 8282 8284 8300 12014 12019 12024 12025 12041 12042 12054 12063 12072 14838 14839 14848 14863 14866 14870 14873 14877 14878 16611 16615 16626 16638 16639 16640 16642 16646 1667316679 1668416691 3 6696 16729 16732 16734 16738 16782 16790 16797 16826 16827 16833 19308 19316 19337 19355 19358 19367 19371 en 19379. Behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3.000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingebleven de navolgende prijzen: 1 van f50.000, 1 van f5.000, 1 van f 1500, 35 van f 1000, 27 van f 400, 40 van f 200, 96 van f 100 en 2056 van f 70. Hoenderteelt als middel van bestaan. Aan de vraag: »Kan de hoender teelt in ons land een middel van be staan opleveren?" dient vooraf te gaan de vraag of er in ons land nog eieren en gemest pluimgedierte te plaatsen zijn, of men de te produ- »En nu, John, kan ik u mijn schuld en de dokters rekening betalen. Dat verheugt mij,» zeide Arthur. »0, natuurlijk moet gij het zoo inrichten, dat gij zelf geen penning overhoudt. Over dit punt spreken wij wel eens later. Moeder, geef mij een kop koffie, de vreugde heeft mij dorstig gemaakt. En om het niet te vergeten, kunt gij niet de oude Susan Hartley een paar warme dekens laten bezorgen? Zij lijdt weder aan de jicht.» »Het arme mensch! Wat doet mij dat leed voor haar. Ja, ik zal onmid dellijk na het ontbijt een paar warme dekens zenden. Jozef kan ze mede- nemen, wanneer hij het zoontje van John Peterson zijn hoen en zijn wijn brengt. Ik vind portwijn wel wat te sterk voor het kind, maar als de dok ter het bevolen heeft, valt er niets tegen te zeggen.» Eenige dagen later trad John bij Arthur, die zich met letterkundigen arbeid bezig hield, in de kamer. Hij had een nieuwsblad in de hand en zeide »Zie eens, Arthur, dat is eene prachtige advertentie, die heden in de »Times» staat en toen las hij: ceeren waar kan verkoopen. Want het zou een zotternij zijn te gaan werken in eene richting, waarin de markt overvoerd is. Wat de behoefte aan eieren aan gaat, deze is in ons land zóó groot, dat er geregeld per jaar millioenen eieren worden ingevoerd. In 1882 bedroeg de invoer in ons land 65 millioen 670 duizend eieren. Dat is in de eerste plaats een bewijs, dat wij niet genoeg produceeren voor onze eigen behoefte. Nu zou men echter kunnen meenen, dat wij mis schien daarom behoefte hebben aan vreemde eieren, omdat wij de onze uitvoeren. Maar ook dit is niet waar. In 1895, eerste kwartaal, werden b.v. in Duitschland ingevoerd 172.723 doppelzentner eieren uit verschillende landen. Nederland nam aan dien in- voor slechts voor 2.126 doppelzentner. (Een doppelzentner 100 kilo). Wij zouden dus kunnen beginnen in de eerste plaats zóóveel te produ ceeren, dat er geen eieren meer be hoefden te worden ingevoerd. Daarna konden wij voor het buitenland gaan produceeren. Nemen wij b.v Engeland, welk land in 1882 het respectabel getal van 811 millioen eieren invoerde. Hoe gemakkelijk zouden wij ons niet kun nen meester maken van dien invoer. Wij zeggen het gunstigst wat de expeditie betreft, want België en Frankrijk voeren niet veel eieren uit, maar het zijn Italië en Oostenrijk- Hongarije, welke het leeuwendeel van dien invoer hebben. De eieren uit ons land zouden derhalve veel spoe diger en daardoor in veel verscherneer staat Engeland kunnen bereiken, ge zwegen nog van het voordeel van mindere expeditiekosten. Behalve de eieren, komt de vraag betreffende gemest of ongemest pluim vee voor de keuken ter sprake. Daar van ontbreekt mij een statistiek, maar het is wel aan te nemen, dat in onze hótels, ziekenhuizen enz. enz., afne mers zijn te vinden voor jonge hanen en kippen en uitgelegde kippen op eigen bodem gekweekt. Als men na gaat dat eenvoudige haantjes op den leeftijd van 6 a 8 weken aan de markten nog wel 30 a -10 cent op brengen, dan is het gemakkelijk te begrijpen, dat voor jonge hanen en hennen van rassen, die uitmunten door hun smakelijk, fijn vleesch, be hoorlijk gevoed en gemest, gereedelijk afnemers zullen zijn te vinden tegen goede prijzen. Het is toch hekend, dat onze bóeren- kippen en Italianen, uit een oogpunt van vleesch productie, niets waard zijn en wie ooit het vleesch heeft geproefd van de Fransche rassen en sommige Engelsche en Amerikaansche, zal nimmer meer een jonge haan- boerenkip of Italiaan verlangen. Naar mijne meening is er derhalve èn langs den weg van eierproductie èn langs dien van produceeren van tafelgevogelte nog zeer veel te doen. Oprichters van hoenderparken be hoeven dan ook niet bevreesd te zijn voor overproductie. Zoolang nog mil lioenen eieren en duizenden poulards per jaar worden ingevoerd is er nog plaats genoeg voor een aantal hoen derparken. Veldp Ecu wandelaar op de zee. Kapitein William Oldrieve van Bos ton heeft het echt Amerikaansche plan opgevat om in gezelschap van kapitein Andrews die zich reeds door «Gouverneur gevraagd. Een gent leman van klassieke vormen en met de vereisebte bekwaamheden toege rust, wordt gezocht en onmiddellijk geengageerd. Honorarium goed, adres den generaal Dalrymple, Surbelonpark, Bragton Somerset.» »Ik zal heden nog op die adverten tie schrijven,» zeide Arthur. »Daar doet gij goed aan. Beroep u daar en op mij en den advocaat Walpore, antwoordde John. Het liet zich niet droomen, dat hij den generaal Dalrymple, op wiens advertentie hij schreef, al vroeger gezien had. Het antwoord, dat hij bekwam was zeer bevredigend. De generaal was over Arthur's schrijven en de infor- matien, die hij over hem ingewonnen had, zeer tevreden. Zoowel de advo caat, als mr. Oliver hadden de gun stigste informatien gegeven. De laatste nog bovendien zijne weten schappelijke kennis hoog geprezen en niet verzwegen, dat hij al met een gunstig gevolg letterkundige artike len geschreven had, en dat hij over tuigd was, dat zijn protégé in de toekomst als schrijver eene belangrijke zijn tocht over den Oceaan in een zeer klein bootje, naam heeft gemaakt, den volgenden zomer te voet over zee een tocht naar Engeland te maken. De »zeeschoenen" maarmee Oldrieve over het water zal wandelen zijn van cederhout gemaakt, vijf voet lang en hebben aan eiken kant zes gemakke lijk beweegbare over elkaar schuiven de plaatjes op de wijze als dat bij vischvinnen het geval is, welke bij de voorwaartsche beweging over el kaar schuiven en bij het afzetten van den voet zich uitspreiden en het water met kracht terugdringen, tengevolge waarvan een vrij groote snelheid van van beweging mogelijk wordt. Deze merkwaardige schoenen zijn op zich zelf zeer licht, doch kunnen op het water weerstand bieden aan een gewicht van 70 tot 75 K.G. Een compleet gummicostuum beschut de zeeloopers voor de gevolgen, die een al te dikwijls herhaalde innige aanraking met het natte element na zich zou kunnen slepen. Kapitein Oldrieve heeft de deug delijkheid van zijn zeeschoenen het vorige jaar reeds herhaaldelijk door het nemen van proeven bewezen. Eens is hij de Niagara-rivier overge stoken, drie mijlen boven den beroem den waterval, een anderen keer wan delde hij ten aanschouwe van een groote verbaasde menigte op het water van de haven te Boston. Oldrieve loopt even gemakkelijk op het water, als op het dek van een stoomboot, zegt een Amerikaansch blad. Dat Amerikaansche optimisme toch 1 Eeu zeldzaam geval. Als eene bijzonderheid mag ver meld worden, dat een gemeentebe stuur geld te veel heeft. De gemeente Kantens (Gron.) stelt f3700 als late hypotheek op landerijen beschikbaar. Nationale tentoonstelling van Vrouwen-arbeid. Woensdag 12 Jan. 1.1. woonde ik in den Haag eene vergadering bij, uitgeschreven door het bestuur der vereenigingnat. tentoonstelling van vrouwen-arbeid. Hoofdzaak was de mededeeling van den beslissenden stap. die gedaan wasde aanbeste ding van de gebouwen op het terrein door een der Haagsche vrienden der vereeniging zoo welwillend aangebo den. De presidente schetste de moeielijke oogenblikken, die het be stuur en de financiëele commissie hadden doorleefd, vooral daar som migen bevreesd waren voor de ver antwoordelijkheid, die zij op zich moesten nemen. Daartegenover stond het vaste vertrouwen der andere dames in het wélslagen der zaak en in de krachtige hulp van alle leden, plaatselijke comités en belangstellen den, wier aantal zich gelukkig steeds blijft uitbreiden. Ook tegenover de talrijke medewerksters uit den arbei denden stand, waarvan zoovelen hopen op lotsverbetering als indirekt gevolg van de tentoonstelling en van meer waardeering voor hun streven om zich zei ven een bestaan te verschaf fen, mocht men niet den moed laten zakken. Gelukkig slaagden de op timisten er in hun overtuiging te doen zegevieren, zoodat besloten werd voort te gaan op den ingeslagen weg, een rotsachtig pad vol moeielijkheden, maar dat, zooals de presidente op merkte, thans allen gebracht had op een breede hoogvlakte, van waar men regelrecht naar het einddoel: de ten toonstelling zou marcheeren, mits men nog een breede kloof kon over bruggen. Daaraan is men thans druk bezig, n.l. aan 't innen van contributies en dat de goede verwachtingen niet teleurgesteld zullen worden, bewijst al dadelijk het begin. Eene gift van f 500—, één van f 600— geven moed, te meer waar een onbekende toezeg ging deed borg te blijven voor de ontbrekende f 20.000der aanne mingssom. De gebouwen zijn er dus om zoo te zeggen er is echter nog veel noodig om de huishouding te drijven. Zoo ontbreekt het geld voor de machine, die de bij de industrie vereisebte machines in beweging moet brengen, eveneens voor gas- en wa- plaats zou vervullen, beschreef zijn liefderijk en voortreffelijk karakter, en dat zijne persoonlijke beminnens waardigheid en fijne manieren niets te wenschen overlieten. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2