BINNENLAND. INGEZONDEN. sene den Staat veel meer kost dan de uitgaven bedragen voor een zorg vuldige opvoeding, al was het ook tot het twintigste jaar derhalve moet men de financiëele bezwaren van wat reeds den naam heeft gekregen van »dwang-opvoeding", ik hoop dat er een beter woord voor gevonden zal wor den niette hoog aanslaan. Verder is het niet meer dan billijk, dat men de ouders naar vermogen doet bij dragen. Een onverschillig echtpaar zou zijn kinderen maar in 't wild laten opgroeien totdat de Staat tusschen- beiden komt en zegtIk ontzet u van uw ouderlijken macht, voortaan stel ik mij voor de opvoeding van dat kind aansprakelijk. Wel, men zou de mede- deeling met welgevallen ontvangen; dat is weer zóóveel uitgewonnen Dat moet niet; de uitgaven blijven geheel of gedeeltelijk voor rekening van de ouders, tenzij deze onvermogend zijn. En dan kon, onder bij de wet te stellen waarborgen, een bepaald be drag voor elk kind, <1 at op die wijze aan bet gevaar van tot misdaad te vervallen, wordt onttrokken, ter be schikking gesteld worden van erken de vereenigingen, aan welke de zorg kan worden opgedragen. Dan behoe ven er ook geen Staatsinrichtingen te komen, of zoo al, toch niet op zoo ruime schaal als anders wellicht noodzakelijk zou blijken. Ouders, die in bet belang van hun kinderen verzoeken tijdelijk van hun taak ont heven te zijn, konden dan ook ge holpen worden. Ik heb mij veroorloofd, hier één punt van het vraagstuk te bespreken, dat in den regel aan de opmerkzaamheid ontgaat. Wellicht vindt de meening instemming' dat het in de eerste plaats noodig is, goed te weten wat men met de zedelijk-hnlpbeboevenden zal doen, alvorens ben, met toepassing van de te maken wettelijke bepalin gen, aan hun omgeving te onttr ekken. Persoonlijke Dienstplicht. Na de verdediging der hoofdbegin selen van het ontwerp volgt in de Memorie van Toelichting een bespre king en uiteenzetting der verschillende artikelen waaraan wij het volgende ontleenen De lotelingen, die aan zekere eischen van bekwaamheid voldoen, worden met betrekking tot hunne inlijving bij een bepaald garnizoen, op éen lijn gesteld met de vrijwilligers bij de militie. Ook wordt voorgesteld uit te brei den de bepaling waardoor jongelieden, die bij de loting voor het blijvend gedeelte een laag nummer hebben getrokken, na afloop van den eersten oefeningstijd huiswaarts kunnen keeren. De nummerverwisseling, thansalleen toegestaan aan de manschappen mits behoorende, wat de infanterie betreft, tot hetzelfde bataljon, en, wat de vestingartillerie betreft, tot dezelfde compagnie, wordt uitgebreid in het ontwerp bij alle korpsen tot het ge- heele korps. Het beginsel van den persoonlijken dienstplicht wordt door deze regeling niet aangetast, gelijk de Regeering betoogt. Een meer volledige voorziening is bij dit ontwerp voorgesteld betredende afbreking in de opleiding van gees telijken door den krijgsdienst. Vol gens deze wijziging wordt aan den geestelijke, den bedienaar van den godsdienst, den zendeling leeraar, den buiging voor den generaal makende, naar zijne kamer. 8 «Goeden morgen, mama; ik dacht, gij zoudt heden in het geheel niet beneden komen,» zeide Ellinor Saville tot hare moeder.» Ik zal onmiddel lijk voor de koffie en eieren zorgen. Er is een brief van Grantly gekomen, open dien eerst, wanneer de bediende de kamer verlaten heeft.» Het jonge, twee en twintigjarige meisje, dat die woorden sprak, was vrij groot. Zij zou schoon genoemd kunnen worden, maar de droefgeestige trek, die juist heden op haar gelaat zetelde, liet haar minder schoon voorkomen. Be schouwde men haar echter nauwkeu rig, dan kwamen hare regelmatige gelaatstrekken duidelijk te voorschijn, terwijl een vol en prachtig blond haar heur hoofd versierde en hare kwijnende, treurig uitziende oogen van een zacht karakter getuigden. De treurige uit drukking, die zich zoo opvallend liet waarnemen, vertoonde zich nu oogen- blikkelijk ook in die der moeder. Wordt vervolgd.) student in de godgeleerdheid, den zendeling-kweekeling en aan den Roomsch Katholieken ordebroeder op zijn aanvrage, telkens voor één jaar onhefling van den werkelijken dienst verleend. Ten aanzien van de kostwinners wordt voorgesteld alleen dan onthef fing van den dienstplicht te verlee- nen, indien het gezin door het gemis van den loteling armlastig zou worden. Wijziging wordt voorgesteld van de artikelen betreffende het zich niet zonder toestemming van de ministers van oorlog en marine langer dan vier weken buitenslands begeven door de verlofgangers te land en ter zee, welke wijziging gegrond is op de erkenning door de regeering, dat voor eene koloniale en handeldrijvende mogend heid bevordering der vestiging van personen van den dienstplichtigen leeftijd in de kolonies of in den vreemde wenschelijk is, terwijl het ook ter versterking van den band tusschen moederland en koloniën alleszins aan beveling verdient de persoonlijke deel neming van hier te lande gevestigde personen aan het bestuur en den handel van Ned.-lndië aan te moedigen. Voorgesteld wordt de wet in wer king te doen treden met 1 Septem ber 1898. Men meldt aan het Fad., dat aan Willem Maris, den zoon van Jacob is opgedragen, het portret der Koningin te schilderen. Bij J de Zeeuw te Dordrecht is uitgekomen een boekje, waarvan de inhoud volkomen do.jr den titel wordt aangegevenDe Algemeene Nederlandsche Geheel-Onthouders- Bond. Oprichting en doel. Uitgegeven van wege de Voorloopige Commissie en het Hoofdbestuur. Die oprichting schijnt bij heele en halve geestverwanten veel tegenkanting te hebben ontmoet, en hoewel de «com missie, uit vrees voor verdere versto ring van den vrede, en van oordeel dat alle persoonlijke overwegingen de zaak slechts zouden schaden, in vele opzichten zwijgen beter achtte", heeft zij toch aan de verzoeken van ver schillende zijden voldaan, om »tot wegneming van gerezen misverstanden en tot juister waardeering van baai- optreden een kort verslag te willen uitgeven van hare handelingen en een uitvoeriger uiteenzetting harer bedoe lingen, dan in hare circulaire was geschied." Voor wie in 't een en 't ander be lang stelt, is 't duidelijk dat hij die belangstelling door het boekje bevre digd kan zien, en het is dan ook daarom dat wij er melding van maken. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De Commissie van toezicht der «Amersfoortsclie Begrafenis-vereen i- ging" heeft den heer E. E. van Swe den aangesteld tot Directeur, en, te zijner vervanging benoemd tot onbe zoldigd Directeur-administrateur den heer H. E. van Sweden. De agent van politie 2e klasse H. de Vries alhier, is benoemd tot gemeente-veldwachter te Hoogeveen. Ter rectificatie van een be richtje in ons vorig nummer verzoekt men ons mede te deelen, dat door het bestuur der oudheidkundige ver- eeniging «Flehité," geen der inge komen ontwerpen voor een museum- gebouw den uitgeloofden prijs werd waardig gekeurd. Den heer Van Schaick werd ais inzendor van het meest ge schikte ontwerp twintig gulden toe gekend, terwijl de resteerende gelden onder de overige inzenders werden verdeeld. In eene drukbezochte vergade ring j.l. Maandagavond in de diaconie school gehouden werd na eene boeiende rede van Dr. J. Th. de Visser, Ned. Herv. predikant te Amsterdam en eere voorzitter van den «Christelijk Nati- onalen Werkmansbond," alhier eene plaatselijke afdeeling van dien bond opgericht. Met 65 leden en een groot aantal donateurs werd aangevangen, terwijl besloten werd zich voorloopig te bepalen tot het stichten van een ziekenfonds. Donderdagmiddag, omstreeks 4 uur, geraakte een zoontje van de R. aan de Korte Gracht alhier, al spelende te water. Gelukkig werd dit ongeval intijds opgemerkt door den heer B„ wien het, dank zij den hoogen water stand, gelukte den knaap op het drooge te brengen, zonder zich te water te begeven. De knaap kwam met den schrik en een nat pak vrij. Ds. A. K. E. Horst, Remon- strantsch predikant te Lochem, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Remon- strantsche kerk alhier. De dienst in de Evang. Luthersche kerk zal dien ochtend worden geleid door ds. G Mansvelt, Ned. Hervormd predikant, alhier. Voor de betrekking van lee:aar in Natuur- en Scheikunde aan de inrichtingen voor Hooger- en Middel baar onderwijs alhier hebben zich aan gemeld 7 sollicitanten, en voor de betrekking van leeraar in Natuur-en Werktuigkunde aan de inrichtingen voor Middelbaar onderwijs 8 sollici tanten. De jaarwedde bedraagt f2000, be nevens een toelage van f500 per jaar. Met ingang van 1 Februari is benoemd tot Directeui van de «Maat schappij tot opvoeding van Weezen in het huisgezin" de heer J. Woud stra, tot dusver onder-directeur. De tegenwoordige titularis, de heer M. W. Scheltema Ez., verzocht wegens gevorderden leeftijd niet voor een herbenoeming in aanmerking te komen. De heeren G. van Nieuwenhui- zen, D. Verbeek, G. Bloemink en II. Heilijgers zijn benoemd respectievelijk tot brandmeester, onderbrandmeester en commandeurs der brandweer. De Commissie van toezicht op de «Amersfoortsche Begrafénis-ver- eeniging" heeft aangesteld tot Direc teur den heer E. E. van Sweden en in diens plaats benoemd tot onbe zoldigd onder-directeur-administra teur den lieer II. E. van Sweden. Woensdagavond ontstond er in de schuur van de wed. Kraan aan den Bisschopperweg ecu fel uitslaande brand. Door het flinke en krachtige optreden der huren was men het vuur echter spoedig meester zoodat de brandweer, die inmiddels gekomen was geen water behoefde te geven. Door groote oplettendheid van der, nachtwaker Jan van de Brink weid hedennacht ten ongeveer 11'/» uur een kind van een wissen dood gered; genoemde v. d. Brink vond n 1. een nog zeer jong meisje in het keldergat van Mej de wed. II. van Ommen welk zich in dat barre weer daar te slapen liadt gelegd. Een woord van lof mag dezen wakkeren politieman dan ook niet onthouden worden. Bij het nu gehouden examen ter bevordering voor den graad van sergeant en fourier, zijn 16 korpo raals van het 5e Regiment infanterie geslaagd. Na een voldoend afgelegd examen zijn bij het 5e Regiment infanterie door den kolonel Regiments comman dant bevorderd tot korporaal, de sol daten, G. Bijdendijk, H. C. A. van Amerongen, J. P van der Valk, F. F. Vervat, W. G. K. Lammens en G. J. Verheul. De korporaals A. M. Diyardin en J. Montanus, van het 5e Regiment infanterie zijn op verzoek overgeplaatst, respectievelijk bij het 4e Regiment infanterie te Delft en bij het Regiment Grenadiers en Jagers te 's-Gravenhage. Aan den sergeant-majoor P. M. Timmer, van het 5e Regiment infan terie, leeraar in de gymnastiek en het schermen bij de Normaal Schiet school te 's-Hage, is de bronzen me daille voor 12 jaren trouwen dienst toegekend. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat wanneer bij het schoon maken van de geweren m. '95, bij het reinigen van het inwendige van den loop een prop mocht blijven zitten, de gebruiker van het geweer geen middelen mag aanwenden deze te ver wijderen doch dat dit voortaan dooi den Mr. Geweermaker moet geschie den, en wel kosteloos voor den man. Naar wij vernemen bestaat bij de zoo gunstig bekend staande rede rijkers kamer «Bernard ter Haar" te Baarn het voornemen binnenkort hier ter stede eene uitvoering te geven. Opgevoerd zal worden «Het Zangers feest" een der beste stukken van den bekenden Duitschen blijspeldichter G. van Moser. Hoevelaken. Door een onbekende oorzaak is alhier brand ontstaan in een hooimijt staande op het erf van den landbouwer H. Mossing. Het door den feilen wind aangewakkerde vuur deelde zich nagenoeg onmiddellijk mede aan de schuur en de boeren hofstede, Bij gebrek aan brandblusch- middelen ging alles wat genoemd is en ook eenig vee in de vlammen op. Een oud man, inwonend kostganger, die zich om nog iets te redden in het brandende gebouw begaf, is jam merlijk omgekomen. Huis en inboedel was verzekerd. 356e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 24 Febr. (2100 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 70. 5386 5855 5868 5969 12028 12040 14871 16612 16695 16698 16765 16819 19307 19326 en 19373. Te zamen 15 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 212 213 5335 5347 5355 5365 5379 5383 5392 5401 5410 5412 5414 5430 5812 5831 5857 5941 5967 5977 5980 8279 8287 8299 12001 12009 12022 12051 12080 14840 14846 16613 16627 16633 16635 16648 16660 16681 16688 16697 16706 16766 16777 16793 16798 16800 16805 16823 16824 16825 19311 19319 19332 19346 en 19347. Mijnheer de Redacteur! Tengevolge van een misverstand heeft de Oude Amersfoortsche Courant bericht dat de Volksuitvoering van „Toonkunst" zal plaats hebben op Dinsdag; dit moet echter zijn op Maandag 7 Februari a.s. ten 7 ure. Bovendien maakt het Bestuur der Afdeeling van deze gelegenheid die U on9 openstelt gebruik om er de aandacht op te vestigen dat behalve de Volkszangscholen ook de Zang- vereeniging medewerkt, die o.a. ook ten gehoore zal brengen de Cantate „Ode aan God". Een programma, tevens recht gevende tot bijwoning, kost slechts 10 cents, terwijl de meer gegoeden, die het loffelijke plan der Afdeeling tevens het beginsel der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst willen steunen, plaat sen kunnen bespreken k 25 cents extra. Het Bestuur twijfelt niet of allen die hart hebben voor Volksbeschaving en Volksontwikkeling zullen ieder in staat stellen om te komen en zelf ook verschijnen. Namens het Afd. Bestuur, JOS. M. C. HAAK. Uw doel bereikt zal de wandelaar wellicht uitroepen, die te Amsterdam de stille zijde der Westermarkt langs gaaten voor No.'16 een oogenblik blijft staan. Uw ide aal ter verkrijging van een eigen ge bouw is verwezenlijkt! De arme doof stommen, zoo dikwijls behandeld als paria's der maatschappij, zullen nu voortaan een plaats hebben, waar zij veilig en wel in familiekring zul len vertoevenwaar zij vriendschap genieten en gezelligheid kunnen kwee ken, waar een vriendelijk licht ont stoken en een warmen haard gestookt woidt; waar de werkeloozen be zigheid vinden; en zij, die geen on derkomen hebben, een toevluchtsoord verkrijgen. Zij zullen zich nu niet meer zoo hulpeloos gevoelen, als in die stille afzondering, te midden van hoo iende en sprekende menschen, die hen bovendien nog dikwijls bespotten. Hier kunnen zij hunne belangen en zorgen met elkaar behandelen hunne godsdienstige en andere bijeenkomsten houden, hier vinden zij een «ons tehuis" waar het leven hun niet meer hopeloos en somber zal toeschijnen Doch wij vragen den wandelaar en ook u lezer of lezeres? Zullen zij dit «tehuis" mogen behouden zal het in zijn onderhoud kunnen voorzien; zullen de arme ongeluk- kigen, maar al te blij dat zij een vereenigingspunt hebben gevonden, weder van elkaar worden verwijderd; zullen zij weder die wijde, voor hen zoo eenzame wereld in, met don keren toekomst voor oogenzullen zij weder hongerig over de straat gaan, 's nachts in politiebureaux ver blijf houden, om ergens uitgeput, door niemand begrepen, verborgen in een hoekje, een betreurenswaardig bestaan te leiden? Zal de werkverschaffing, voor deze misdeehlen van zoo'n onberekenbaar nut en waarop zoo menig doofstomme arbeid vond, en nog vindt, door de steeds klimmende geldelijke offers die zij vordert, moeten worden opgeheven Dat vragen wij u af, lezer of lezeres De toestand der kas is treurig, zij heeft reeds een belangrijk tekort en daarom doen wij met gepaste vrij moedigheid een beroep op Uw mede gevoel, en roepen Uw medelijden in voor hen, die U slechts met gebaren kunnen danken; die Uwe ver troostende woorden nooit zullen ver nemen die nooit hunnen kinderen een ouderlijk woord kunnen doen hooren, noch de klanken, den kinder mond ontvloden, kunnen opvangen! Zal aan dit diingend verzoek, ge daan in het belang van menschen, zóó misdeeld als doofstommen, vol daan worden Daartoe verleene ons God Zijne Genade! Namens het Dames-Comité: Mevr. M. J. Blase Hellingman. Mej. M. M. Nije. De Redactie zal zich gaarne be lasten met het overmaken van giften en gaven voor deze zoo hoogst nuttige stichting. BURGERLIJKE STAND. Amersfoort. Geboren: 26 J;iu. Harend, z. vau Barend van de Geost en Jolianna Carolina Everscn. 27 Jan. Dirkje, d van Adrianus van der Schaft en Sophia Maria de Wit. Renger, z. van Cornelis Johannes van Ginkel en Margnreiha van Buren. Vrerierika Maria, d van Albert Witteveen en Aalberta van der ijden. 28 Jan. Maria, d van Albortus van Empclen en Catharina van Wandelen. Jacobus, z. van Wilhelmus van den Bedem en Gijsberta Staal. 80 Jan. Maria Catharina W ilhelinina, d. van Leopoidus Egbertus Beers en Johanna van der Hoogen. 31 Jan. Jaeoba, d. van Hendrik vau Putten en Johanna Hennina van den Brink. Jansje, d. van Jan Veldhuizen en Johanna van de Kuilen. Wilhelmina Iletidrika, d. van l'hilip Kortcs en Wilhelmina Hendrika van Nijkt-rk. 1 Febr. Wilhelmus Autonius Gerardus, z van Petrus Jansen en Theodora Johanna Moor. Johanna Elisabetba, d. van Nicolaas Scheerder en Johanna Elisabeths van Empclen 2 Febr. Gerritje, d. van Philippus llovestad en Hendrika Majoor. Ondertrouwd 27 Jan. l.ainbertus Jacobus van Keulen en Adriana van den Elshout. Johannes de Jager eu onsje Arlar. Getrouwd: 2 Febr. Anionic Schrasser en Maria van Munster. Dirk Kutiscu Evertje vau den Hoek. Overleden: 27 Jan. Mietje Jaarsveld, 20 u. Gijsbertus vau Ascli, 20 m 28 Jan. Dirkje Koops, 7+ j., wed. van Bijk vau Honnekom. Eleousra Juliana Henrietta Damen, SO j ongeh. Klasina Kwinkelen- berg, 76 j wed. van Luinvorens van Eikeleu- burg. AntoniusMaibens Hendriks, 56 j., eclitg. van Antouia Maria Roosen.29 Jan. Carolina Kerliug, 4 d. 31 Jan Mariba vau Hoeijen, 10 j. Elis Adrianus Floor, lm Johanna Geertruida Cornelia Helena van Dijk, 19 m. l Febr Jantje Hendrika Helena van Gelder, 16 d. Hoogland. Geboren: Jannetje, d. van B. Scboonderbeek en G. Epskamp. Ondertrouwd: E. Knals on G. Kok. Overleden: W. Fraa, 25 d. H. de Groot, 28 j., ongeh. Leusden. Geboren: 3 Febr. Gijsbertus. z. van Herman Jan van Swieten en Hendrika van de Burgt. Stoutenburg. Geboren: 28 Jan. Anthonia Johanua, d. van Gerbraod Hartman en Maria van den Drifakkor Ovcvloden: 28 Jan Maria van den Drif- akker, oud 39 j celitge van Gerbrand Hartman. Woudenberg. Geboren 29 Jan. Evertje, d. van Anton ten Broek eu Angenita Groenewoud. 31 Jau. Antje, d. van Karei Overvest en Teunisjo van Laar. 1 Febr Muriuus, z. van Wil lem van Harten eu Hendrika Boshuis. 2 Febr. Frans, z. van Cornelis de Koning en Gerritje Koudijs Ondertrouwd: 3 Febr. Ariëu Veenendaal, 21 j. en JeanDette van de Wetering, 22 j. Gehuwd: 29 Jan. Cornelis Gerrit Hart- hoorn, 23 j. en Gerriije van Donkelaar, 22 j. 3 Febr. Jacobus Wagensveld, 38 j en Jaeoba van den Broek, 34 j Albertus Veldhui zen, 30 j. en Dirkje van Veldhuizen, 27 j. Overleden: 29 Jan. Arris Gerhardus Jacob van Maanen, 74 j. ongeh. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 4 Febr. 1898. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. Appelen 13 a 15Peren 10.a 10.Nieuwe aardapp. 10.afO.Zandaardapp. f 1.80 a f2.10 Hoendereieren f3.50 a 14.50 per lOOst. Eenden 10.a 10.Boter fl.25 a 11.40 per kilo. Mar garine tO.a 10.Zoetem. kaas 0.f0. Kippen f0.60 a fi.— Kuikens f0.90 a f 1.20 Piep* kuikens f 0.a 10.Ganzen f0.f0.Eenden 10.60 a f 0.90 p. st. Jonge f0.a f0.Hazen fO.OO a f0.Wilde konijnen f 0.40 a f 0.50. Tamme f0.70 a f 1.60 Duiven f0.30 a f0.50 paar. Vette varkens f0.f0.Zeugen f00.f 00. Biggen fG.a f9.50 Schrammen 112.—a f21 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f00.— a fOOO.— Kalf koeien f000 a fOOO.— Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.k f 000.Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 40 heet. Appelen; 00 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len; 80 heet. Zandaardappelen 10000 stuks Hoen* dereieren; stuks Eendeneieren; 1200 kilo Bo ter; kilo M&garine; kilo Kaas; stuks Vee: 0 zeugen; 240 biggen en 80 schrammen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2