„CAECILIA" GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. ZINGEN. Advertentiën. mi- mémiinii;. is voornemens eene Muzfek- en Tooneeluiivoering »De Keizerskroon.". WIJNAND WOLFF Co. Commissioniairs - in Effecten. bezit is gekomen van ons nieuwe ge weer. Nu, daar is voorloopig weinig kans op, en worden alle mogelijke maatregelen genomen om dit te voor komen Dezelfde correspondent schrijft aan het slot van zijn brief: »Als steeds het politiek het laatst. Er zijn er en vooral te Batavia, die veel onheil zien in een verbond tus- schen Toekoe Oemar en Panglima Polim. Doch gij kunt gerust zijn. Vol gens de verzekering van een vrij aan zienlijk Atjehsch hoofd, dat ik over deze aangelegenheid sprak, moet Polim in het geheel niet aan zulk een ver bond gelooven, en is hij zelfs meer geneigd om met de Companie vrede te sluiten, doch hij wordt in dat voor nemen steeds tegengewerkt door zijn zeer fanatieke moeder, die sterk anti- Hollandsch gezind is. Als deze dame die er eens aan denkt een plaatsje te vragen in Mahomeds paradijs, dan zouden de zaken wel eens meer in het voordeel van de Companie kunnen raken. Ook al onder dien moederlij ken invloed was het, dat hij nabij Reung-Reung, buiten Selimoen gele gen, zich met een aantal zijner volge lingen, volgens den een pl.rn. 80, de anderen zeide wel 200, versterkt had. Als laatste nieuws (het schrijven is van 31 Dec. gedachteekend), kan ik u nog melden, dat mij zoo juist het bericht bereikte, dat vijf voorname volgelingen van Toekoe Oemar, elk met een geweer voorzien, zich bij den commandant van Loknja kapt. De Veer, hebben gemeld, en dat majoor Cristan zal optreden als commandant der marechaussees, en in het commando over het 3e bat. zou vervangen wor den door luit-kol. Van de Brandeler. Majoor Cristan is van hieruit telegra fisch voor bedoeld commando voorge dragen, doch het antwoord is nog niet bekend. Volgens een reuter-telegram is de mail-stoomboot Veendamkapitein G. Stenger, uit Rotterdam in open zee op een wiak of stukken van een wrak gestooten gezonken. De stoomboot St. Louis redde allen aan boord. Een telegram van Lloyds meldt Het stoomschip Veendam is, na op een wrak geslooten te hebben, in open zee gezonken. Allen aan boord ""Dermtrrfi»nft ^Wa)i»ï\\pr%egéV Balticvan de Holland-Amerika-lijn, groot 2767 netto register ton, werd iri 1871 te Belfast bij Harland en Wolff van ijzer gebouwd. Vooreenige jaren heeft het nieuwe machines ge kregen, waardoor het 't snelstvarende schip der maatschappij is geworden. Volgens een bij de directie ont vangen telegram had het ongeluk op 7 Februari plaats. Het stoomschip vertrok den 3en Februari van Rotterdam met 9 kajuits- en 121 tusschendekspassagiers. Op 4 Februari was het schip Kaap Lizard gepasseerd. Het is voor verreweg het grootste deel in Engeland verzekerd, voor een deel in eigen verzekering. Het stoomschip St. Louis van de American line vertrok 5 Februari van Southampton naar New-York. Volgens een later ontvangen tele gram is de Veendam in den avond van den 6den Februari 1.1 op het bewuste wrak in den Atlantischen Oceaan gestooten, 3 dagen nadat men Lizard gepasseerd was. In den vroegen morgen van den 7 Februari zijn de opvarenden over gegaan op de St. Louis, waaruit men scheen hem niet genegen, tenminste behandelde zij hem koeler en terug houdender dan ieder ander. Overigens, al was dit ook niet zoo geweest, dan zou hij toch nimmer haar zijne liefde kunnen hekend hebben. Rang en rijk dom beletten hem, om het meisje de gevoelens van zijn hart te openbaren. Zijne liefde mocht hem in vurig ver langen verteeren, maar hij mocht die niet tot wenschen verheffen. Verna Dalrymple had van hare moeder 40.000 pd. st. geërfd, die haar eigen dom waren, en haar op haar huwelijks dag ter beschikking gesteld zouden worden. Buitendien had zij nog een belangrijk vermogen te wachten. Ge heel afgezien daarvan, zouden hare schoonheid, verstand en beschaving, haar zelve, wanneer zij zonder mid delen was geweest, hoogst begeerens- waardig gemaakt hebben. Zij had alles te geven en Arthur had door haar alleen te winnen, haar in het geheel geen offer te brengen. Deze voorstelling was hem vreeselijk on verdraaglijk. {Wordt vervolgd.) dus kan afleiden, dat zij ruimschoots den tijd gehad hebben een goed heen komen te zoeken. Uit de ontvangen telegrammen wordt afgeleid, dat de Veendam, die stuurlast had, over het wrak is heen- geschoven, dat daardoor het achter schip is lek gestooten, en daarna op de waterdichte schotten is blijven drijven. Ook de schroefas moet ge broken zijn. Bij de firma W. J. Thieme Cie. te Zutphen zullen eerstdaags verschijnen de 4 eerste deeltjes eener populair-wetenschappelijkebibliotheek onder den titel «de Natuur en hare Wonderen." De 2 eerste Nos zijn de bekende bewerkingen uit het Engelseh E Clodd, «de Geschiedenis van den oorspron- kelijken Mensch" en Grant Allen, »De Plant en haar leven." Het 3e deel handelt over de «bacteriën" en is bewerkt door den heer J. L. B. v. d. Marck, terwijl Dr. Snijders De Schei kunde in het dagelijksch leven" be schreef, dat als 4e zal worden opge nomen. De Tweede Kamer zal hare werkzaamheden hervatten op Dinsdag 1 Maart, 's nam. 2 uur. Personcele belasting. In zake de ontheffingen volgens art. 05 1 der Wet op de personeele Belasting is het volgende beslist: Wanneer iemand verhuist naar een gemeente, waar het getal opcenten grooter is dan in de gemeente, welke hij verlaat, kan de belasting, naar de nieuwe woning berekend, in de hoofd som lager, doch in hoofdsom en op centen hooger zijn dan zijn aanslag. In zoodanig geval zou ontheffing mogelijk zijn. De wet toch betreft en kel de Rijksbelasting. Maar de strek king van art. 65 1 is, waar vermin dering van belasting moet worden gezocht, deze reeds dadelijk te doen werken, en daarmede zou de ontheffing moeilijk zijn overeen te brengen, als de belasting, zij het ook door de op centen, het volgend jaar niet lager, doch hooger zal zijn. Zijn echter tot het verleenen van ontheffing termen gevonden, dan heeft verschil in opcenten verder geen be- teekenis. De opcenten volgen, uit hun aard, in alles de hoofdsom, en daar om kan in de ontheffing geen groo- worden begrepen dan geëvenredigd is aan het bedrag der hoofdsom. De in hoofdsom berekende onthef fing wordt dus ongeacht het ge tal opcenten in de nieuwe woonplaats verhoogd met zooveel ten hon derd, als het aantal opcenten van den aanslag bedraagt. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Bij Koninkl. besluit is bepaald dat op den 30sten October dezes jaars de 4e batterij van het Ie regiment Veld-Artillerie van Utrecht naar hier wordt overgeplaatst. De tweede luitenant-kwartier meester J. J. N. Krugers van het 5e Regiment infanterie, wordt bij be schikking van den generaal-maj. hoofd intendant, op den 19en Februari e.k overgeplaatst naar het 2e Regiment infanterie, met besteraming voor het garnizoen te 's Hertogenbosch. De eerste luitenant J. Woudstra van het 5e Regiment infanterie, is met ingang van 15 Februari 1.1. op zijn verzoek, krachtens punt 5 van art. 38 der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad No. 128) op nonactiviteit gesteld voor een jaar, zonder bezwaar van den schatkist. De Amersfoortsche muziekver- eeniging «Csecilia" zal aanstaanden Donderdagavond om half acht een uitvoering geven in De Keizerskroon waarbij ook haar tooneel-club zal meewerken. Donateurs hebben vrijen toegang; voor anderen is die bepaald op 25 cent. Naar we vernemen, zullen de Royal Hand Bell-ringers, wier wonder- schoone muziek bij hun vorig optre den hier terecht zoozeer werd gewaar deerd, 23 Maart andermaal een con cert komen geven in Amicilia. Men verzoekt ons het navolgende te plaatsen De uitvoering, welke Vrijdag j.l. in de concertzaal van Amicitia door eenige onderofficieren van het garni zoen werd gegeven, ten voordeele \an de Vereeniging van gep. onder- oflicieren en minderen gepensionneerd vóór de wet van 1877 en hunne weduwen en weezen, is uitstekend geslaagd, dank zij de wijze, waarop de executanten zich van hunne geheel belangelooze taak kweten. Vooral het comediestuk «Titulair" werd meesterlijk gespeeld. De netto opbrengst bedroeg dan ook f262. waarvan f115.werd ontvangen uit de cantines der verschillende wapens. Hiervoor hadden de onderofficieren en minderen vrijen toegang op de beide repetitiën. Een woord van dank aan allen, die, hetzij door hunne inteekening op de aangeboden lijsten, hetzij door hunne welwillende medewerking, hebben ge tracht de opbrengst zoo groot moge lijk te doen zijn, vinde hier eene plaats. De Heer Muijs belastte zich, evenals vorige jaren, weder met gri meeren en kappen, zonder daarvoor iets in rekening te brengen, HH. uitgevers der plaatselijke bladen plaat sten gratis het programma, het druk werk werd door den Heer G. J. Slot houwer bijna belangeloos geleverd, terwijl de Adjt. onderoff.-vaandeldra- ger Kiepe, de kapelmeester van het 5e Regt. Inf. van Aaken en de staf muzikant H. Hendriks tijd noch moeite hebben ontzien, om deze soirée zoo buitengewoon te doen slagen. De Commissie ontwaarde tot haar leed wezen, dat weder voor enkele dienst boden op de eerste rijen plaatsen waren besproken. Een beleefd ver zoek aan HH. inteekenaren, om bij eene volgende dergelijke uitvoering het dienstpersoneel niet op de eerste rijen te doen plaats nemen, doch zelf de uitvoering eens te komen bijwonen. Scherpenzeel. Zaterdag avond, overleed in de Achterstraat (Gent. Woudenberg) in den ouderdom van 68 jaren Gerrit Renes, de eenige over gebleven oudstrijder, die uit deze ge meente, aan de Krijgsverrichtingen van 1830 heeft deelgenomen. Een geheim door brand ontsluierd. Gisterennacht schijnt door een nood lottig toeval een geheim opgelost, dat de gemoederen te Eelde een jaar lang in spanning hield. Ten vongen jare vestigde zich aldaar de fabrikant Eppens uit Zwolle, en begon met eene ge heimzinnige fabricage, waarin hij niemand een kijkje gunde r\ 11CC11 «uil vlo guui oil, li*— oou nu en dan uit het steeds gesloten fa briekje opstegen, konden we genieten en die waren niet van de aange naamste. Vooral in de warme zomer dagen van het vorige jaar was 't soms verschrikkelijk en de buren wijd en zijd klaagden steen en been. Natuur lijk deden ook allerlei verhalen de rondede een wilde weten, dat hij kunstboter, een ander, dat hij melk- marmer, een derde zelfs, dat hij dy namiet fabriceerde. Maar nu is in den nacht een der magazijnen, waar hij zijn fabrikaat bewaarde, in brand geraakt. De buren en zelfs de glazen- wasscher, alias brandspuit, kwamen er aan te pas. om te helpen blus- schen en nu bleek, dat het groote geheim zich oploste inZwitser- sche kaas Gelukkig is liet bij dat éene ge bouw gebleven, maar eene belangrijke hoeveelheid kaas is totaal bedorven en men zegt dat de ondernemer niets verzekerd heeft. Een ernstige worsteling. Men schrijft uit IJzendijke aan de Middelb. Ct. Nadat reeds maanden lang door de justitie pogingen werden aange wend om den, in onze streek befaam- den en gevreesden dief Leo Millioen vroeger wonende te Biervliet, thans te Eecloo, wiens aanhouding in het Algemeen Politieblad verzocht was, in handen te krijgen, is dat eindelijk gelukt. De marechaussées onzer brigade, Adam en Van der Waal, lagen van af zeven uur in hinderlaag in den Koninginnenpolder onder Biervliet, toen zij, verkleumd van koude, drie mannen uit de richting van België zagen aankomen, onder wie zij Mil lioen, die een geweer droeg, meenden te herkennen. De marechaussee Van der Waal had zich ontdaan van zijn overjas en schoenen, teneinde den strijd gemakkelijker te kunnen voe ren en zoo uoodig, den vluchteling ;nel achterna te kunnen zetten de doorsnede van den dijk hield het drietal stil om te beraadslagen, hoe zij hun voorgenomen rooftocht zouden ten uitvoer brengen. Geen onraad bemerkende, togen zij voort totdat zij, gekomen ter hoogte van de hinderlaag, onverwacht door onze wakkere mannen werden besprongen. Van der Waal, een forsch gebouwde kerel, greep den gespierden Millioen vast. Adam, van minder herculische gestalte, maar vlug en sterk, pakte Van de Velde bij den kraag. De derde koos zonder aarzelen het ha zenpad. Een geweldige strijd ontstond. Ge durende tien minuten kropen de vech tenden over een lengte van dertien meters als palingen over den grond. Millioen verloor daarbij zijn geweer en trachtte uit een zijner broekzakken zijn revolver, die met vier kogels ge laden was, of zijn mes te voorschijn te halen, in welke pogingen hij ge stadig verhinderd werd, terwijl hij tevergeefs trachtte Van der Waal onder de knie te krijgen. Adam worstelde intusschen niet minder hevig met Van de Velde, die, gelukkiger dan zijn collega Millioen, zich wist los te rukken en naar het geweer van dezen greep. Millioen, de verlossing nabij wanende, riep «schiet hem dood." Het beslissende oogenblik was aangebroken want de krachten begonnen Van der Waal te begeven en Millioen was op het punt zich meester van zijn revolver te maken. Adam trok zijn revolver; het eerste schot miste, maar met het tweede trof hij Van de Velde boven het linker oog; de kogel vloog door het achter hoofd en Van de Velde zeeg neer. Zonder verder naar deze om te zien, kwam Adam zijn kameraad te hulp en na een bloedige worsteling werd eindelijk Millioen gekneveld. Toen con stateerden zij dat Van de Velde een lijk was. Met behulp van een in de nabij heid wonenden boer werd Millioen onder geleide van Adam, per rijtuig naar IJzendijke vervoerd, terwijl de bewaking van het lijk aan Van der Waal werd overgelaten. In den mor gen werd dit eveneens naar IJzendij ke overgebracht. Aanvankelijk was de verslagene aan de maréchaussees onbekend ook Mil lioen verklaarde hem niet te kennen, evenmin als den vluchteling, maar Zondagnamiddag maakte hij den naam van den doode bekend zonder even wel den anderen makker te willen noemen. Behalve geweer, revolver en mes hadden de roovers, twee oude beken den der jusniie, die wegen en Hoeven onveilig maakten, een bos groote en een bos kleine sleutels bij zich. Onnoodig te meldendatonderdeland- bouwers een gevoel van verlichting is ontstaan en dat men algemeen niets dan lof over heeft voor de kloeke daad der beide manschappen, die de gevreesde boosdoeners met eigen doodsverachting onschadelijk hebben gemaakt Ongetwijfeld zal ook de over heid dat weten op prijs te stellen. Een bewijs van erkentelijkheid wacht hen van de zijde der boeren. Een afgeluisterd praatje op de vergadering voor het Kroningsfeest over Wij kunnen niet zingen Wat blief? Me dunkt, dat heb ben we dan toch daar zoo even anders getoond Ja, zeker!! Twee heele couplet ten van 't «Wien Neerlandsch bloed," zonder «vreemde smetten" voor «Va derland en Vorst" Ja. jij spot er weer mee. Maar of we nou «vorst" of «vorstin" zin gen, de bedoeling blijft toch immers dezelfde; en 't «Wilhelmus" en dan nog wel op de nieuwe wijs Je bedoelt eigenlijk, «de oude toonzetting, zeker heel mooien «Wij leven vrij"! en «Siene la me lös" en en nog veel meer mooie liederen. alles tor eere van onze a s. Koningin Wilhelmina. Ja, dat kan jij weer niet aan- hooren, die laatsten waren zeker weer te ordinair voor jou ooren, jij wilt altijd, ja hoe moet ik zeggen, zoo iets klassieks hebben, is 't niet? Mis, man, je begrijpt me vol strekt niet. Ik bedoel alleen maar, dat ons repertoire van liederen om bij feestelijke, of gezellige samen komsten met elkaar aan te heffen, zoo uiterst klein is. Daar heb je nu de drie straks ge noemde volksliederen. Hoe weinigen zijn er, die er meer van kennen, dan 'teerste couplet? Duifje beweren, dat men "t «Vlaggelied", «De Zilver vloot", 't «Liedje van Koppestok," «Al is ons Prinsje nog zoo klein," »Io vivat" en zooveel andere Neder- landsche liederen werkelijk kent? De wijs gebrekkigde woorden gebrekkig. En, omdat men die niet kent, daarom zingt men draaiorgeldreunen, en dan ook nog gebrekkig. Nou jij Ja, daar is wel wat van aan; maar wat wil jij dan? Moeten we dan onzen mond houën Waar vindt je de muziek, waar de woorden? Laat deze of geene eens zoo'n ver zameling samenstellen en beproeven die onder 't volk te brengen. Een dergelijke verzameling be staat reeds. Je behoeft niet eens ver te zoeken. Ga naar een van de boek- verkoopers en vraag het Neder- landsch Volksliederenboek," samenge steld door Daniël de Lange en Dr. G. Kalfi, uitgegeven door de Maat schappij tot N. v. 't Alg. en voor dertig cents hebt ge 'tin uw be zit. De uitgave is in noten en cijfer schrift, zoodat een schoolkind er al gauw den weg in zal vinden. De rijke inhoud, 84 liederen 126 pagina's zakformaat, keurig uitge voerd is vermeld in de volgende rubrieken a. Hedendaagsche Vaderl. liederen. b. Geschiedzangen. c. Kerstliederen. d. Verhalende liederen. e. Minneliederen. f. Studentenliederen. g. Soldaten- en Matrozenliedjes. li. Van gemengden inhoud. i. Kinderliedjes. j. Dansliedjes. In weinige dagen waren 5000 ex. verkocht, terwijl het nu al aardig naar de 10000 loopt. Ik beloof je, ik zal dadelijk zoo'n boekske bestellen. Er is ook nog een heele mooie groote uitgaaf met pianobegeleiding, die kost f 1.maar daar staan ook 134 nummers in. Maar die Volksuitgave van een Schelling moet eigenlijk iedereen zich aanschaffen. Op de.n.l2en Fe- I bruari oveffeed te Gbo- I ntngeij (rfLze geliefde moe- I der en hehuwdmoeder, I mejflrouw de weduwe RÓLANDUS HAGEDG0RN— .De BRAUW, |,'in den ouderdom van 78 I jaren. J. D. ROLANDUB HyGEDOORN. M. ROLANUUS HASEDOORN- Schutte. r'RÓLANDUS' HAGEDOORN. J. H. ROLANDUg HAGEDOORN- Van der Craeu. Amersfoort, 14 Febr."98. DE AMERSFOORTSCHE te geven dp DONDERDAG 17 .FEBRUARI '98, in de concertzaal Aanvang, half acht. f Entrég.T 6,25. H.H. Donateurs Vrife toegang. Zie programma's. Kortegraeht A 368, AMERSFOORT. Telephooniiuunuer 10. Koopen en verkoopen Eilecten, Coupons, buitenlandsch Bank papier, en Muntspeciën tot den meest voordeeligen koers. Sluiten Prolongatiëu erh Be- leeniugcn, Disconteeren'en ver schaffen wissels op alle bank- plaatsen, zoowel Biduien- als Bui tenland, enz. ejvf. Het Kantoor is geopend alle werkdagen van 93 uur.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2