BINNEN ENND. GEMENGD NIEUWS. En waarin bestaat dan die arbeid Hoofdzakelijk wachtdoen en corveeën. Maar als het «blijvend gedeelte" der lichting er niet is, dan valt er ook zooveel minder te corveeën. De wacht posten kunnen aanmerkelijk vermin derd en door vrijwilligers betrokken worden, of, is van dezen het aantal onvoldoende, dan zou nog te vragen zijn of er van de met verlof gaande miliciens ook zijn die tegen verhoogde soldij eenige maanden onder de wape nen willen blijven. Anders, wat kwaad zou 'net veroorzaken, als gedurende die maanden de kazernes slechts voor een deel werden gebruikt, als sommige geheel gesloten werden? In de afgesloten ruimte behoefde dan volstrekt niet gecorveed te worden, en wachten waren daar onnoodig, evenmin als voor magazijnen, door flinke sloten zoo soliede verzekerd, dat de knapste dief er wel uit zal blijven. Ik kan niet onderstellen, dat de handhaving van het «blijvend ge deelte" alleen ten doel heeft, om aan officieren, onder-officieren en korpo raals gedurende de maanden, tusschen het vertrek van de eene en het op komen van de volgende lichting wat te doen te geven. Het kader is er ter wille van het leger en niet om gekeerd. Als de miliciens naar huis gaan, is er wel iets beters te vinden om aan de theoretische en practische oefening van het kader werkzaam te zijn, dan toezicht te doen houden op het schillen van de aardappelen en contróle te voeren over het schrobben van de binnenplaats en het dweilen van de trappen. Ik veroorloof mij deze conclusie Geen ongelijkheid meer in de bepa ling van den duur der eerste oefenin gen bij miliciens van hetzelfde wapen. Dat is een eisch der billijkheid, met welken de praktijk rekening moet houden en die in de wet behoort te worden bevredigd. W.F. Successierecht. Met 1 April treden de wijzigingen in werking, welke door de wetten van 24 Mei 1897 en 28 Jan. 1898 zijn gebracht in de wet op het recht van successie en overgang bij over lijden. Wij herinneren dat die wijzigingen van tweeërlei aard zijn. In de eerste plaats wordt het recht van overgang als onroerend goed hier te lande ge ërfd door niet-ingezetenen, verhoogd als tegenwicht voor de verlaging der registratierechten en voor de vermo gensbelasting. In de tweede en voornaamste plaats bevat de wet uitvoerige voorschriften om ontduiking van suc cessierecht tegen te gaan. De schul den die afgetrokken mogen worden, moeten gespecificeerd worden opge geven en door bewijzen gestaafd wor den. Van roerende zaken, die door een erflater in bewaring zijn gegeven oin ze buiten den boedel te houden, moet de bewaarder aangifte doen op straffe van zelf voor het recht en de boete aansprakelijk te zijn. Kwijtscheldingen bij testament wor den als legaten beschouwd, als niet wordt bewezen dat de schuld bestond schenkingen en kwijtscheldingen aan naaste bloedverwznten (tot den 4den graad) en hun echtgenooten, gelden als legaten, als de erflater binnen 180 dagen overlijdt (behoudens som men tot f 1500 in de rechte lijn en f 500 aan anderen). En zoo bevat de wet nog meer bepalingen om te voorkomen dat de successierechten dooi kunstgrepen worden ontdoken. te denken, dat zij daarmede den angst der knapen nog verhoogden. Als reeds gemeld, was Arthur van natuur uit terughoudend, in het tegen woordige oogenblik echter overwon hij iedere schroomvalligheid, en zijn wilskracht en die der zenuwen werd door niets verlamd. Ja, hij dacht niet eenmaal aan zich zeiven, maar al zijn denken en handelen wijdde hij aan de ontzettende situatie en de middelen op redding. Met eene gebiedende be weging en een paar uitgesproken woorden, gebood hij stilte, dan wendde hij zich weder tot de knapen, die op nieuw om hulp riepen, vermaande hen dringend moed en zelfbeheersching uit te oefenen. Toen het hem gelukt was, ze andermaal een weinig gerust te stellen, vroeg hij nogmaals, waarom mijn jongens, kant gij niet voorwaarts. {Wordt vervolgd.) Onderwijzer worded. In 1897 is het aantal onderwijzers en onderwijzeressen hier te lande met p. m. 1000 toegenomen. Bijna alle plaatsen zijn vervuld: de meest afgelegen dorpjes zullen het toevluchtsoord zijn voor de velen, die dit jaar examen zullen doen. Het getal zal dit jaar veel grooter zijn dan verleden jaar. Alleen in Friesland waren in 1896 ruim 730 in opleiding. Voeg daarbij nog de genen, die niet aan eene normaal school zijn en die uit Friesland aan de kweekschool hun opleiding ont vangen, dan wordt het alleen voor deze provincie 800. In Zuid-Holland alleen hadden zich in 1897 vierhon derd en vijftig voor het onderwijzers examen aangemeld. De Regeering verbood daarom al, om meer dan 20 kweekélingen in eene klasse der normaalschool te plaat sen en nog steeds zien de menscben in onderwijzer worden hun heil. Over 3 a 4 jaar, misschien dit jaar reeds, zijn er onderwijzers en onder wijzeressen te veel. Leeuw. Cl De ramp op Aniboina. Volgens een van den resident van Amboina ontvangen telegram bepaal de de verwoesting, door de aardbe ving veroorzaakt, zich tot Amboina en omgevingte Ceram. Saparoea en Banda werden slechts lichte schokken waargenomen, die nergens schade aanrichtten. Ter hoofdplaats hielden lichte schok ken tot en met den 19en dezer aan. Bij alle takken van dienst werd het werk hervat met uitzondering van het onderwijs op de kweekschool en op de tweede Europeesche schoolbeide scholen kunnen 1 Februari heropend worden, de eerste in een daartoe ge huurd gebouw. Het residentiebureau is naar een gedeelte van het residentiehuis over gebracht; voor andere bureaux zijn gebouwen gehuurd of van tijdelijke materialen samengesteld. Een deel van het park Batoegadja is voor temporair kampement afge staan. De gouvernements stoomer Zee- meeuw, die door den resident van Ternate ter assistentie werd gezon den, is reeds derwaarts teruggekeerd. Hr. Ms. Koningin Emma der Neder landen zou den 20sten dezer vertrek ken, terwijl Hr. Ms. de Ruyter nog eenige dagen aangehouden zou wor den. Levensmiddelen zijn voldoende aan wezig de mindere man heeft weinig geleden, doch de meeste Arabieren en Chineezen zijn tot den bedelstaf gebracht. De kapitalen van de kerkgenoot schappen, der Ambonsche spaarbank en van vele particulieren zijn, door de verwoesting der panden, waarin zij belegd waren, geheel verloren. Het aantal dooden is nader gebleken 80 te bedragen, terwijl 399 personen gewond werden, waarvan velen on beduidend. De voorzitter der Tweede Ka mer is voornemens Dinsdag a. s. bij de hervatting der zittingen het voor stel te doen, om reeds den volgenden dag het wetsontwerp op de persoon lijken dienstplicht in de afdeelingen in behandeling te brengen en daar na nog over een aantal andere ont werpen, onder welke dat op de re geling der rijwielbelasting, het onder zoek in de afdeelingen te doen plaats hebben. De uitslag der gehouden stem ming voor twee leden van het hoofd bestuur der maatschappij «Tot Nut van 't Algemeen" is, dat gekozen zijn de heeren mr. F. A. Eggers, te Am sterdam, met 423, en dr. P. van Geer, te Leiden, met 426 van de 451 en 454 uitgebrachte stemmen. De beide heeren hebben hunne benoeming aan genomen. Door het geïllustreerd vakblad voor de Schoenmakerij en den Schoen- handel s>Sint Crispijn", uitgave W. A. EismaCz. te Leeuwarden, is volgen de prijsvraag uitgeschreven Welke kennis moet een schoen maker voor besteld werk, die zich als baas wil vestigen, bezitten Hoe veel geld heeft hij minstens noodig om zich de noodige machines, hulp werktuigen, gereedschappen, leder enz. aan te schaffen? Voor de drie beste oplossingen van deze prijsvraag worden prijzen uitge loofd, van twintig, tieri en vijf gulden. Ieder, die verder een voldoende op lossing inzendt, ontvangt een fraai boekwerk. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, d.d. 21 Februari 1898, No. 2 Az. (Provinciaalblad No. 21) en art. 228 der gemeentewet, Brengen ter kennis van de inge zetenen, dat ingevolge de wet van 8 November 1815 (Staatsblad No. 51), alle vorderingen ten laste van het Rijk over het jaar 1997, vóór den 1. Juli e.k. moeten worden ingediend bij de autoriteiten dooi' wie de bevelen tot het doen van leverantiën zijn ge geven en dat de belanghebbenden, die hiertoe van de tusschenkomst des gemeentebestuurs wenschen gebruik te maken, hunne declaratiën vóór den 30. Juni aanstaande ter Secre tarie behooren inteleveren, terwijl voorts in herinnering wordt gebracht, dat de vorderingen over 1897, ten laste van deze Gemeente, vóór laatst gemeld tijpstip ter Secretarie moeten zijn ingediend. Amersfoort, den 26 Febr. 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De niaandelijksche Zendingsbid stond zal Dinsdag den 1ste Maart e.k. des avonds te 8 uren gehouden wor den in het lokaal de Zaaier. Vrijdagmorgen om 8 uur werd voor het front van den troep door den luitenant kolonel Van Essen, aan den sergeant H. van der Weide van het 5e Regiment infanterie, die tijdens zijne detacheering bij het leger in Nederlandsch-Indië aan de krijgsver richtingen in Atjeh heeft deelgenomen, op eene plechtige wijze het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven met den gesp «Atjeh 18731896" uit gereikt. Aan den korpswedstrijd, uitge schreven door den ofïïciers-scherm- bond, welke op 25, 26 en 27 Februari te 's-Gravenhuge wordt gehouden, zal worden deelgenomen door een deta chement van het 5e Regiment in fanterie, bestaande uit de sergeanten J. C. Pommer, J. P. K. Courbois en W. C. van Rossum. Aan den per- soneelen wedstrijd wordt bovendien nog deelgenomen door den sergeant P. de Jong, mede van voornoemd Regiment. Den sergeant C. II. den Jager en den fourier M. J. de Wilde, van het 5e Regiment infanterie, is toegestaan onderling van graad te verwisselen Het detachement van het 2e bataljon 8e Regiment infanterie, onder bevel van den kapitein G. A. Pitlo, dat gedurende een twaalftal dagen alhier schietoefeningen heeft gehou den, is gisterenmorgen om 8.18 u. weder naar het garnizoen Deventer teruggekeerd. Woensdagavond vergaderde de afd. Amersfoort van den Christelijk Nationalen Werkmansbond ter ver kiezing van een bestuur voor het ziekenfonds, en werden als zoodanig gekozenII. van Binsbergen, pres., F. van Dijk, le penn D. van Loveren, 2e penn. en A. J. Voorn, secretaris, terwijl als ziekenbezoekers werden gekozen: A. Jansen, J. Bleekendaal, C. van Eijkelenburg en G. Brom. Het bestuur der atd. is als volgt samengesteld: L. v. d. Biezenbos, le voorz., P. F. Welvaardt. 2e voorz., H. Voortman, le penn., G. van 't Hof, 2e penn., G. van Wijland, le secr., C. van Zwol, 2e secr., en J. de Valk, bibliothecaris; terwijl tot bode is ge kozen E. ter Beek. Het ledental be draagt thans ruim 120 leden. Het bouwen van eene villa aan den Arnhemschen weg alhier, voor rekening van den heer J. H. Krudop, onder leiding van den architect H. Kroes is gegund aan den minsten in schrijver, den heer J. van Wagens- veld, te Barneveld, voor de reeds ver melde som van f21.400. Onze stadgenoote mej. E. C. Teuwesse heeft met gunstig gevolg te Utrecht afgelegd het examen voor de acte Nuttige handwerken. Bij Kon. besluit van 16 Februari j.l., no. 22 zijn goedgekeurd de Sta tuten der vooruitstrevende Kiesver- eeniging «Eendracht" alhier. De vereeniging «Floralia" zal ook in dit jaar, vermoedelijk in Sep tember, weder een tentoonstelling houden van planten en bloemen door haar leden gekweekt. De stekjes zullen worden uitgege ven in De Arend op 1 en 2 Maart. Mr. H. Smeenge, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor Meppel, zal op uitnoodiging van de Kiesvereeniging «Eendracht, op Donderdag 3 Maart, des avonds 8 uur in De Arend spreken over Vak onderwijs. In den voormiddag van Donder dag is een felle brand ontstaan in de boerenhofstede, genaamd «Oud- Leusden", in de nabijheid onzer ge meente, bewoond door L. v. Nieuwen- huizen, die daarin nevens het land bouw bedrijf, een logement en koffie huis en eene broodbakkerij uitoefende. De bij alle ingezetenen bekende herberg en logement, eene inrichting die vooral des zomers vele bezoekers en gasten trok, die zich in de fraaie omgeving ervan op verschillende wij zen amuseerden, is totaal uitgebrand; vier naakte muren alleen zijn over gebleven. De brand, ontstaan op den zolder, is vermoedelijk veroor zaakt door aan een bouwvalligen schoorsteen uitsnapten vonken. Een groot gedeelte van den inboedel be nevens van den inventaris van loge ment en koffiehuis, is mede in vlam men opgegaan. Eenige meubilaire goederen en een deel van de inven taris van het koffiehuis werd aan het vuur onttrokken door eenige hulp vaardige buren en door de kracht dadige medewerking van een detache ment van het 5e Regiment infanterie, dat op de Leusderheide schietoefe ningen hield en onmiddellijk na het bemerken van den brand tot het verleenen van hulp toesnelde. Echter moest men lijdelijk aanzien dat alles wat door het vurig element was aan getast of in zijn bereik was werd vernield of vernietigd, daar zoowel water als brandbluschmiddelen ten eenen male ontbraken De in den stal aanwezige paarden, runderen enz., werden nog in tijds gered. 11e inboedel enz. van van Nieuwen- huizen is, hoewel zeer laag, tegen brandschade verzekert, doch de ge bouwen, in eigendom toebehoorende aan den heer Mr. S J. A. van Walchren le Haarlem, naar wij ver nemen, niet. Soesterberg. Woensdagavond ver gaderde op uitnoodiging van het voorloopig Comité, een aantal ingeze tenen van Soesterberg, ter bespreking van feestelijkheden met de a. s. Kro ningsfeesten. Men stemden volkomen in met het door het voorloopig Comité opgemaakt pogram en koos een vast bestuur, bestaande uit de H.H. 11. C. van Hulsteijn Iste Voorzitter, II. G. Stas 2de Voorzitter, H. te Kolsté Secretaris, W. van Dijk 1ste Pen ningmeester, L. A. van Maaien 2de Penningmeester, B H. te Kolsté Orde Commissaris en E. van Doorn, C. Tammer, C. van Es, A. van Dort, S. Middelman, L. de Ruiter Commissa rissen. Moge bij aanbieding der inteeken- lijsten de feestcommissie ruimschoots tevreden zijn, en datgeene worden wat met eendrachtelijke samenwer king tot stand kan komen. Waardeering. Men schrijft ons uit Zeeuwscli Vlaanderen Door verschillende ingezetenen dei gemeenten IJzendijke, Biervliet, Hoofd plaat en Waterlandkerkje worden gelden bijeengebracht om de mare chaussees Adam en de Wael van de brigade IJzendijke een stollelijk blijk van erkentelijkheid te geven ter wille van hun kloekmoedig gedrag in den nacht van 5 op 6 Februari jl. in den Koninginnepolder. Zooals onze lezers zich zullen her inneren vielen deze twee moedige politiemannen drie gewapende man nen aan, die deze streek door hunne nachtelijke tochten onveilig maakten. Een er van sloeg op de vlucht, doch de 2 anderen werden gegrepen. Nu ontstond een gevecht op leven en dood, waarbij een der baanstroo- pers, zekere van de Velde werd dood geschoten en de andere L. Millioen, die heel wat op zijn boekje heeft staan, gevangen genomen werd, waar door dus Zeeuwsch-Vlaanderen en de nabijgelegen Belgische dorpen van twee gevaarlijke sujetten werden verlost. Een hond in het stembureau. Uit Den Haag schrijft men: Het meest voldaan over zijn gang naar de stembus op jl. Dinsdag zal wel geweest zijn een groote slagers hond, die zijn meester, een vleesch- houwerskneeht kiezer, in een der stem- bureaux volgende, een der kalfscarbon- nades oppeuzelde, die als warm twaall uurtje voor de leden aan al de stem- bureaux waren bezorgd. Een typisch tooneel uit de zaal des Pas-Perdus in het ge rechtsgebouw, onder het proces-Zoia. Under een groep manifestanten, die: «Vive L armée'" roepen, is een secretaris van Poin<;ar0i een Fransch- man en geen Jood, die niet meeroept. Waarom riep je niet mee? wordt hem gevraagd. O, ik heb er geen zin in, ant woordt hij. Dan ben je een Prussien, een vuile Jood I U vergist u, meneeren, ik ben geen Jood en ik ben Elzasser. Nou, ga dan terug naar je Elzas Dat zou ik zeker doen, meneeren, als Elzas niet verloren was door de generaals, die gij toejuicht I Gelukkig kwam er dadelijk hulp, anders ware de secretaris van Poincaré stellig vermoord. Trein-vertraging. Bij het uitrijden der remise derail leerde Donderdagmorgen de machine, die den eersten trein van Utrecht naar Zwolle moest brengen, waardoor deze trein 25 minuten vertraging ondervond. Aangezien de weg tot de remise door dit ongeval geheel versperd was, kon geen enkele machine der C. S. in gebruik worden genomen en moes- tpn alle treinen van machines der Staatsspoor woiden voorzien. Een en ander deed nog al aanzien lijke vertraging in den treinenloop ontstaan. BURGERLIJKE STAND. Amersfoort. Geboren: 16 Febr. Jansje, d van Johan- nos van Leijenhorst en Meebteld Blieken- daal. 17 Febr. Adriaan Willem, 2. van Albertus van Santbrink en Maria Louisa Jacoba van Wermeskerken. Arnoldus, z. van Arnoldus Batavier en Fenaetje Blooi. 19 Febr. Antoon, z. van Willem te Beek en Johanna Gouw. Johanna, d. van Jaeobus Hartmau en Johanna Foutijn. Albartus, z vau Elbartns Hendrik Jan Meinen en Cornelia vau Niekerk. 20 Febr. Arie Everardus, z. van Cornells Jan Verhoef en Heudrikje Evers. 21 Febr. Sophia Hen- dnka, d. van Gijsbertus vau Oostveen en Johanna Catharina Pijpers. Arie, z. van Enkele Bouwmeester en Cornelia Pothoven. Sophia Francina, d. van Rutgerus van 't Wel en Barbara vau der Veer. Hendrik, z. van Geurt Hendriks en Petronella Jaeoba Koning. Alberta, d. van Marinus van den Brink eu Willemina Maria Lamers. 23 Febr. Nicolaas Cornells, z. van llendrikns Korndewal en Alijda van der Veer. Ondertrouwd I 7 Febr. I.eendert Nikolaas van der Hagen in Engeltje Vastenburg. Jacob Samuel Coster en Roosje Mozes van Beek. Willem Angenitus Polletnan en Engelina van Bijncn. Overleden16 Febr. Tennisje Hienekamp 8 m. 21 Febr. George Frederik Gustaaf Adolphe van Kempen 53 j. echtg. van Jo hanna Elisabeth Focke. 22 Febr. Maria van Pluren 28 j. echtg. van Nicolaas van Groenestein. Hoogland. Geboren: 23 Febr. Heudrika, d. van H. Voskuilen en J. van Hees. Overleden: 24 Febr. Engeltje Koenen, oud 3d j., wed. W. van Oostrum. Leusden. Gebo eu 20 Febr. Marretje. d. van Jan van deu Heuvel en Sieventje Brouwer. Stoutenburg. Ondertrouwd: 25 Febr. Gerrit Hoogland en Errisjc Blom. Woudenberg. Geboren: 18 Febr. Johauna, d. van Jan vau den Berg en Jannetje van den V\iel. 20 Febr. Geertruida, d. van Albertua Wa- gensveld en Jacoba ScboonhoveD. Gijsbert en Rijkje, z. en d. van Jan Willem van de Burgt en Adriana Gerarda Bouman. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 25 Febr. 1898. Tarwe f 0.Rogge f 0 Boekweit 0. Appelen f3.af5Peren f0.a f0.--Nieuwe aardapp. f0.afO.Zandaardapp. f 2.00 a f 2 40 Hoendereieren f3.50 a f4.per 100 st. Eenden f 0.a f 0.Boter f 1 30 a f 1.45 per kilo. Mar garine f0.a f0.Zoetem. kaas 0.f 0. Kippen fO.GO a f 1— Kuikens fl.00 afl.20 Piep kuikens f 0.a f 0.Ganzen f 0.f 0.Eenden 10.60 a f 0.90 p. st. Jonge f0.a f0.Hazen f 0.00 a f 0.Wilde konijnen f 0. a f 0. Tamme f0.70 a ft 40 Duiven f0.50 a f0.60 paar. Magere varkens f 12.f 24.Zeugen f 40.f 55. Biggen f g.a f H .55 Schrammen 1 00.a f 00 Vette koeien f 000.a f 000.Quste koeien 100.— a f000.— Kalfkoeien f000 i f000.— Kalfvaarzen f 00.i f 00.Os f 000.a f000.— Pinks tieren f000,— a f000.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 30 heet. Appelen; 00 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len; 300 heet. Zandaardappelen 14000 stuks Hoen- dereteren; stuks Eendeneieren; 1300 kilo Bo ter; kilo Magarine; kilo Kaas; stuks Vee: 40 magere varkens, 300 biggen en 8 sewgen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2