HEEMHUIS een net MEISJE, T. Watervis, BINNENLAND. BUITENLAND. Advertentiën. C. A. VAN BLARICUM van spjjs aan Moeftip. A. M. JACOBS. Lamaisun 4 Bouwer 4 Co. A. H. DRIJFHOUT MHOOFF verkoopen LEERAAR BOEKHOUDEN 11.0. Kpmpstr. C 39. DAMES. BLEEKERIJ KLEINE KOPPEL. .'- AmcrsforHa. - NOTEERING: verkoopen Ongeveer drukken, vooral waar het geldt eene werk zaamheid op dagen waarin ambtelijke plichten reeds eene zware taak op hunne schouders leggen. Meermalen werden de bezoekers aangenaam bezig gehouden door belangstellenden van hier of elders. In het bizonder vermelden wij de vriendelijk heid ten deze van den heer Langeveld, leeraar aan de H. Burgerschool alhier, die een paar malen voordrachten hield over natuurkunde, toegelicht door proeven, maar vooral op eene avond de vaak uitbundige belangstelling van eene stampvolle zaal wist te wekken door zijne Egyptische magische vertooningen en goochel toeren. Op gevaar af van onbescheiden te zijn, wagen wij het ons Tehuis voor verdere bezoeken aan te bevelen, onder herinnering, dat uit den aard der zaak de bezoekers van ons Tehuis ieder jaar grootendeels afwisselen. Gedurende de kermisweek hadden weder eenige trouwe bezoekers er voor zorg gedragen het bezoek van het Tehuis bizonder aantrekke lijk te maken door het opvoeren van tooneel- stukjes, het houden van voordrachten enz. Ook voldeed Prof. Yaleton, bereidwillig als altijd, aan ons verzoek om op een avond in bedoelde week op te treden met zijne tooverlantaarn, terwijl andere avonden gedeeltelijk werden in genomen door voordrachten van de heeren De Gruyter uit Deventer, Van Asselt, oud-zendeling, en Van As. beiden uit Utrecht. Zoo werd ook dit jaar menigeen in de ge legenheid gesteld de kermisavonden genoegelijk door te brengen in het Tehuis, inplaats van op de kermis rond te zwalken. Op de lotingsdagen voor de Nationale Militie werd het Tehuis voor de lotelingen opengesteld en hun vrij koffie en krentebrood aangeboden. Als bijdrage in de kosten hierdoor veroor zaakt, ontvingen wij van den Yolksbond een bedrag van tien gulden. Het Tehuis werd in het verloopen jaar een nieuw orgel rijker. Het aanzienlijk bedrag hiertoe benoodigd, werd bijeen gecollecteerd voornamelijk door bijdragen van belangstellen den hier ter stede, maar ook daarbuiten. De milde gevers mogen zich van onze en der be zoekers dankbaarheid overtuigd houden. Overigens vermelden wij nog met erkentelijk heid de volgende buitengewone giften. Zoo werd ons door eenige oud-bezoekers uit Wolvega toegezonden twee gulden, een zeer gewaardeerd bewijs dat zij het Tehuis niet ver gaten, waar zij zich blijkbaar ook tehuis hebben gevoeld. Aan bizondere geldelijke giften werd overigens gecollecteerd een bedrag van f 277,50. Van de erfgenamen van wijlen Generaal Van der Beek, ontvingen wij verscheiden boeken, van Ds. Kropveld te Waddinxveen 24 scheur kalenders, terwijl een bezoeker de portretten van II. H. M. M. de Koningin en Koningin- Weduwe-Regentes schonk. Aan de belangstel lende gevers zij onzen oprechten dank gebracht. De huisvader Kreraer blijft zijne dikwijls moeilijke taak met eene toewijding vervullen, waaraan wij den zoo verdienden lof niet mogen onthouden. Aan het einde gekomen van de vermelding der heugelijke omstandigheden mogen wij niet nalaten nog ééne laatste aan te stippen. Ook dit jaar namelijk werden verscheiden van onze getrouwe bezoekers na ingewonnen information in burgerbetrekkingen genomen; in het bizonder is dit verblijdend waar meermalen zoodanige plaatsing niet het gevolg was van een initiatief onzerzijds, maar geschiedde op aanvragen daar buiten, wel een bewijs dat men meer en meer vertrouwen stelt in den invloed uitgaande van ons Tehuis en dit vertrouwen niet werd be schaamd waar het vroeger geschonken werd. Uit het door den Penningmeester uit te bren gen verslag zal blijken dat de rekening eigenlijk niet sluit daar op de balans een bedrag van f98,595 voorkomt voor onbetaald gebleven rekeningen. Is dit bedrag niet reeds gering, wij mogen daar bij niet verhelen dat dit nog veel aanzienlijker had kunnen zijn ware niet eene zuinigheid be tracht, welke wij niet in alle deele kunnen be schouwen als te zijn in het belang van de ons toe\ertrouwde inrichting. Met name baart ons het gemis aan geld om het gebouw deugdelijk te onderhouden groote zorg, omdat het achterwege blijven van denoodi- ge herstellingen zich onvermijdelijk later moeten wreken. Mogten wij dus in het afgeloopen jaar veel ondervinden dat tot bemoediging strekt, de financieele toestand blijft van dien aard, dat ont moediging het gevolg zou moeten zijn, als ver trouwen op Gods zegen ons niet steunde bij een werk waarvan de goede invloed zich inderdaad doet gevoelen. In het bestuur kwam in het verloopen jaar geene wijziging. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren inr. F. D. Graaf Schimmelpenninck en Ds. H. J. ter Haar Romeny. Herbesteding van het maken van twee werfmuren aan de Kleine Koppelpoortsbrug, op Maandag 7 Maart, door B. en W. C. Krachten Jz., Ltrecht, f 6590. E. Scheepbouwer, 6420 A. Hartemink, Nijkerk, 6330. G. Wassink en J. van Keulen, Amersfoort, 6213. J. van Keulen en G. Wassink, Amersfoort, 6063. Over de gunning wordt later beslist. Gisteren is door den architect H. Kroes, voor rekening van den heer L). Schimmel alhier aanbesteed. Het bouwen van een winkelhuis, een hee renhuis en een koetshuis met boven woning, op een terrein gelegen aan den Westsingel bij de Varkensmarkt. Hiervoor werd ingeschreven door: I. J. C. van Eybergen, te Amersfoort, f19230. 2. G. Wassink, 17725. 3. W. van Achterbergh, 17559. 4. J. de Vries, Wolvega, 17080. 5. J. van den Brink, Amersfoort, 16900. 6. J. H. Kuntz, t 16791. 7. J. H. Boks, 16540. 8. H. Noorman, Zwolle, 15449. De gunning is nog in beraad ge houden. Gisteren is door den Kapitein, eerstaanwezend Ingenieur alhier aan besteed, het leveren van gereedschap der jeugd een paar uren rustgeschon- ken. Wordt vervolgd.) pen en behoeften tot het schoonhou den van militaire gebouwen onder beheer der Genie te Amersfoort, als 1. bezems, borstelwerk, enz. (begroo ting f 1490), waarvoor werd inge schreven door de firma A. J. Klasser alhier, voor 15°/. boven de prijzen van het tariefC. van der Zijl te Amsterdam 4°/oJ. Godschalk en zn. te Assen, 4V/»J. B. Kiiijser te Amsterdam 6% en S. S. Polak te Steenwijk 8'/j°/o beneden de prijzen van het tarief2e geweven goederen, zeemleder, sponsen, schuurlinnen, enz. (begrooting f1060); waarvoor werd ingeschreven door S. S. Polak voor 3°/oC. van der Zijl voor I00/ofirma A. J. Klasser voor 10°/« en J. B. Kiiijser voor 16°/u beneden het tarief; 3. metaalwerk (begrooting f 380) waarvoor werd ingeschreven door J. Ooiman te Vianen, voor 5*/o bene den tariefsprijs; 4. soda en zeep (be grooting f 580)waarvoor werd inge schreven door Jan Dekker te Wor- merveer, voor 11 °/o beneden de prij zen van het tarief. Dinsdag 8 Maart hield de ver- eeniging ^Broederschap» haar gewone jaarlijksche schietwedstrijd bij het einde der winteroefeningen, voor die leden welke gedurende den winter trouw de oefeningen en theoriën had den bijgewoond. Ter gelijker tijd bood de vereeniging haren donateurs eene wedstrijd aan De uitslag was dat in de wedstrijd voor H.H. Donateurs: de le prijs werd behaald door den heer W. F. A. Groenhuizen, 2e prijs kapt. C. M. Lungen, 3e prijs 2e luit. J. H. Leinweber. In den wedstrijd voor de leden: le prijs sergt.-maj. G. Muijs, 2e prijs serg. J D. Lammerts van Bueren, 3e prijs serg.-maj. J. W. van Ach terbergh Jr., 4e prijs serg.-maj. G. J. Boode, 5e prijs adjudant H. van Gelder, 6e prijs serg. A. P. Houtzager, 7e prijs oud-lid W. B. Smit. 8e pi ijs serg. Th. Welling, 9e prijs korp. W. Bais, 10e prijs korp. Oosterveen, lie prijs korp. M. Smit, 12e prijs serg. S. H. Massa, 13e prijs korp. H. T. Eysvogel, 14e prijs korp. P. van Veen, 15e prijs serg. v. Hamers- veld. 16e prijs korp. M. D. Reems, 17e prijs serg.-maj. J. A. Gijsbertse. Aan deze oefeningen was ook ver bonden eene Rozenwedstrijd, waar voor door den majoor commandant A. M. Tromp van Holst een prijs be schikbaar was gesteld. Deze prijs werd na hardnekkigen strijd behaald door de serg.-maj. J. W. van Achterbergh Jr. Na den wedstrijd werden de prijzen door den kapt. C. M. M. Lungen met eenige toepasselijke woorden uitge reikt. De majoor commandant A. M. Tromp van Holst had tijdens den wedstrijd doen weten dat hij tot zijn leedwezen onmogelijk tegenwoordig kon zijn. De voorzitter der vereeniging dankte namens de vereeniging de kapt. Lun gen voor de eer hen aangedaan en daarna bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen. H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Regentes vereerden heden den uitgever Allert de Lange te Amsterdam beiden met een bestelling van de door hem uit te geven Photo Chromo Lithographie naar het portret van H. M. de Koningin door Therese Schwartze. De oorspronkelijke schil derij werd door H. M. de Koningin- Regentes aangekocht. Hare Majesteiten betuigden hunne hooge ingenomenheid met de uit voering van dit goed gelijkend beeld in kronings-ornaat, ten voeten uit, dat de firma van Leer Co. op hoogst artistieke wijze in kleuren reproduceerde. Voorloopig is het portret te bezich tigen bij den uitgever Allert de Lange te Amsterdam. De minister van Justitie heeft aangewezen om dienst te doen bij de aanstaande plechtige inhuldiging van de Koningin 1°. Als koningen van wapenen: mr. G. C. D. R. baron van Hardenbroek, burgemeester van Bunnik en jhr. D. Rutgers van Rozenburg, secretaris van den Hoogen Raad van adel te 's-Gravenhage, en 2°. Als wapenherautenF. A. C. graaf van Lijnden van Sandenburg, candidaat in de rechten te Utrecht en A. J. Looxma van Weideren baron 1 tengers te Leeuwarden. Naar de N. R. Ct. verneemt, is de Regeering voornemens eenige hoogst belangrijke wijzingen voor te stellen in het straffen en in de straf rechtpleging van jeugdige overtreders der strafwet, ten einde zooveel moge lijk te voorkomen, dat zij opgroeien tot misdadigers. Door een verbeterde regeling van do vaderlijke macht, met even- tueele ontzetting uit de ouderlijke al leen en op zich zelve, kan de jeug dige verdwaalde niet van den kwaden weg teruggebracht worden. Op jeug digen leeftijd is er voor zijne verbete ring meer te hopen dan wanneer hij, na in zijne jeugd op den slechten weg zijne schreden gezet te hebben, in de eerste jaren van zijn oordeel des onder scheids reeds als recidivist terechtstaat Een kleine deugniet behoeft niet nood zakelijk een slecht burger te worden en in geen geval mag ondoelmatige strafvervolging daartoe medewerken Voeren jeugdige baldadigheid en straatschenderij op lateren leeftijd tot de gevangenis, een oordeelkundige be straffing van die beiden kan dat anders onvermijdelijk gevolg trachten af te wenden. De groote moeilijkheden, die deze rechtsmaterie opleveit, hebben de regeering niet kunnen weerhouden haar ter hand te nemen, ten einde van overheidswege, althans zooveel mogelijk, de toeneming van strafwaar dige losbandigheid der jeugd te brei delen en tegen te gaari, opdat de strafwaardigheid van het nageslacht beperkter moge worden clan die der thans levenden. Maandagnacht is in het gemeen tehuis te Baarn ingebroken en uit de kas van den gemeente-ontvanger eene som van ruim 11000 gulden ont vreemd. De dieven moeten zich eerst toegang tot de slaapkamer van den ontvanger hebben verschaft ten einde zich van de sleutels van den brand kast meester te maken. De justitie doet onderzoek. De gemeenteraad van Baarn die. eenigen tijd geleden concessie verleend had aan de Industrieele Maatschappij te Amsterdam tot het aanleggen van onderaardsche gelei dingen voor de electrische verlichting, heeft thans aan genoemde maat schappij den gemeentegrond verkocht waarop de gebouwen verrijzen zullen. Men verwacht, dat nog dezen zomer de electrische geleidingen gereed zul len zijn. De zachte winter laat ook zijn invloed gelden in de veenderij. Te Terwispel (Fr.) n.l. zijn nu reeds enkelen met de werkzaamheden aan gevangen. Een vervenen heeft reeds eene hoeveelheid steekturf staan dro gen bij gunstig weder zal dus weldra een proefje nieuwe turf gereed kun nen zijn voor het gebruik. Bij de den 24 Februari ten overstaan van den Notaris D. H. Sena tor gehouden trekking der premie- bewijzen, door de Uitgevers van de Bazar ten geschenke aangeboden aan de abonnees op dat Mode-Weekblad No. 1 12 van den loopenden Jaar gang, zijn de prijzen gevallen op de nummers 1768 en 3083 Elk der winners (Mej. Wed. Eymers te Velp en de firma J. Lebégue Cie te Brussel) ontving een Singer-Naaima- chine, Vibrating-Shuttie, No. 3. (Ge wone inkoopsprijs f 57 50.) Voor de inteekenaressen op No 13—24 van dezen Jaargang zijn we der 2 Singer-Naaimachinen bestemd. De inteekenaressen zullen het pre mie-bewijs ontvangen bij De Bazar No. 20, terwijl de trekking zal plaats hebben in Mei aanstaande. De aardbeving op Amboina. De Centrale Commissie, welke zich gevormd heeft om hen, die door de aardbeving op het eiland Amboina getroffen zijn. te steunen, heeft een circulaire verspreid waarin op den omvang van de rarnp wordt gewezen, en men zal daarop een beroep worden gedaan op de offervaardigheid van ingezetenen van ons land. Ongeveer 80 menschen werden bij de ramp gedood, en ruim 200 zwaar der of lichter verwond, terwijl duizen den alles verloren, of groote schade leden door het instorten van vele huizen en het daarbij verloren gaan van den inboedel of andere bezittingen. De Regeering in Nederland en in de Koloniën deed met het plaatselijk Bestuur alles wat noodig was, om in den dadelijken nood te voorzien, doch uit meer uitvoerige berichten, eerst dezer dagen ontvangen, is gebleken, dat ook veel nood te lenigen valt, waarvoor 's lands gelden niet beschik baar gesteld kunnen worden, en de tot nu toe ingekomen giften op verre na niet toereikend zijn. Hoewel zich op vele plaatsen in Indië commissiër. gevormd hebben, zal dus hulp ook van ons land uit noodzakelijk wezen. Amboina behoort tot de oudste be zittingen van Nederland in den Oost- Indischen Archipeldoor godsdienst en maatschappelijke instellingen is het nauw met ons land verbonden De Amboineesche soldaten hebben ons in de oorlogen in Indië groote diensten bewezenzij behooren tot de beste van den Archipel. Het is daarom te verwachten, dat velen hier te lande van hunne sym- phatie voor de bevolking van Amboina nu zij door zulk een zware ramp is getroffen, door ruime giften zal doen blijken. De Centrale Commissie zal te zijner tijd verslag geven van de ontvangen gelden en van de wijze waarop die zijn besteed. Secretaris is de heer H. van Heucke lum, oud-assistent-resident, Madura- straat 4, te 's-Gravenhage; penning meester de heer M. Hijmans van Wadenoyen, Koninginnegracht 60, te 's-Gravenhage. Stof in Maart zegt het oude spreekwoord is goud waard. Maar een sneeuwige Maart, dat is kwaad Want dan ploegt de wijze landbouwer niet de sneeuw onder die den grond lang koud houdt. Het duel tusschen de luitenant kolonels Picquart en Henry heeft Zaterdagmorgen in de manége der militaire school plaats gehad. Beide partijen vielen elkaar zeer verwoed aan en streden loyaal. Bij de eerste reprise lieten de getui gen het gevecht staken, daar zij meenden dat Picquart getoucheerd was. Dit bleek echter niet het geval, waarop opnieuw weid voortgegaan en Henry aan den arm werd getroffen. De geneesheeren constateerden een tamelijk diepe wonde en bemerkten toen ook nog een klein, onbeteeke- nend wondje aan den pols, waarvan de getroffene zelf, door de hitte des gevechts niets had gemerkt. De wonde, die nog al pijnlijk was heeft als zenuwverschijnsel nog na zich gesleept de verstijving van twee vingers der rechterhand. Op aanraden van de geneesheeren erkenden de getuigen de inferioriteit van kolonel Henry en werd deze naar huis vervoerd. Beide tegenstanders groeten elkaar, alvorens te vertrekken, echter zonder, zooals dat gebruikelijk is, elkaar de hand te drukken. Kolonel Henry ontving in zijn wo ning talrijke bezoeken, toen hij thuis kwam, zat generaal de BoisdelTie daa reeds op hem te wachten. Kolonel Picquart blijft echter wei geren met Esterhazy te duelleeren. Èsterhazy's getuigen hebben Picquart geschreven, dat ze hem sommeeren getuigen aan te wijzen. Voor het hof van cassatie zal voor Emile Zola optreden maitre Mornard. Dat Labori de door hem begonnen zaak niet zal voor tzetten, heeft deze eenvoudige reden, dat hij, evenals de meeste Parijsche advocaten, wel is ingeschreven bij het hof van appèl, maar niet bij het hof van cassatie, Voor dit laatste hof, het hoogste ge rechtshof, treedt slechts een speciale klasse van advocaten op. *V* Voor de vele bewijzen van deelneming bij bet overlijden van onzen broeder en behuwd- broeder J. F. CROOCKEWIT te Lochem betuigen wij onzen hartelijken dank. W. A. CROOCKEWIT. S. CROOCKEWIT— Vak dek Hoop. Mk. H. CKOUCKEWIT. Amersfoort 7 Maart 1898. Terstond gevraagd 14 i 15 jaar P.G. voor halve dagen, te bevragen aan het bureau van dit blad. y" DE NOTARIS te Ajiersfoort, is voornemens op Zaterdag 26 Maart 1898, des avonds ten 6 ure, in het koffie huis «Het Vai.kje" aldaar in het openbaar te BINNEN AMERSFOORT. Het goed onderhouden dubbel met Binnenplaatsje, Erf en Tuin met Serre, groot 2 aren, 97 cen tiaren, aan de Langestraat, Wijk B no. 12. Bevattende het HUIS, mar meren vestibule en gang, drie benedenkamers, waarvan 2 en suite, 4 bovenkamers, keuken, zeer ruimen bekluisden kelder, zolder, dienstbodenkamers en alle verdere gemakken. Aanvaarding bij de betaling der kooppenningen vóór of op 27 Juni 1898. Te bezichtigen des Dinsdags en Donderdags en op den.Ver- koopdag van 10 tpt TS en 2 tot 4 ure. Breeder bij Biljetten en nadere inlichtingen ten kantore van genoemden Notaris. Laatste uitdecling op Dinsdag 15 Maart a.s. HET BESTUUR. Al wie een nette en proiupte bediening wenscht, neemt een proef op de BLEEKBRIJ van Abonnementsprijs zeer billijk. Tevensivordeii Wollen Dekens als nieuw gewasschen f 0,40. A. M. JACOBS. Die zich minzaam aanbeveelt. Boter pr. Kgr- f 1.40 Slagroom (zeer dik) p. L. - 0.80 Room (uitmuntend) p. L. - 0.60 De venters hebben altijd boter in de karren. AMERSFOORT AMSTERDAM MUURHUIZEN B 206, koopen en verkoopen Effecten, Coupons, Wissels, Cheques, vreemde Banknoten en Munt speciën. Openen rekening-courant met rentevergoeding, verleenen llandefscreilieten, sluiten Pro- Iongatiën. Incasseering van Wissels. Deposito-rente van 21 pCt. DE NOTARIS te Amersfoort, zal op Vrijdag 18 Maart 1898, 's voorm. 11 uur, bij bet koffiehuis «DEN AREND" a/d Arrihemschenweg aldaar, publiek uu\ (DRENTSCHE YARKEïfS). 's Morgens vóór doB verkoop te zien. Betaaldag 1 October 1898.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2