entiebla d \o. 21. Woensdag 16 Maart 1898. Zeven-en-twintigste jaargang. ft VERSCHUW WOENSDAG EN ZATERDAG. F E U IELE T O N. ESS ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonder 1 ijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Omtrent de uitvoering van liet weezenkoor ontvingen wij van een occasional nog het navolgende verslag, dat wij in het-belang der zaak geen j plaatsje willen weigeren. Een genotvollen avond hebben wij doorgebracht in de concertzaal »de' Arend" toen daar Donderdag eenige liederen werden uitgevoerd door het zang- en muziekgezelschap van Neer-j bosch. Toen een dertigtal weezen i jongens en meisjes hadden plaats—1 genomen sprak ds. tor Haar Romeny een gebed en daarna een openings-] rede uil, waarin hij zeidegaarne te heb ben gevolg gegeven aan de uitnoo- diging die hij daartoe ontving om de samenkomst eenige godsdienstige wijding te geven. Hij vond gelegen heid te wijzen op het groote nut, vooi- al van christelijken aard, dat door de weesinrichting te Neerbosch wordt ge sticht. de weesinrichting die trots alle aantijgingen en verdachtmaking haar vaandel zuiver heeft gehouden en nog zuiver bezit. Daarna werden een tien tal liederen gezongen, enkele bege leid door de muziek, mecrendeelszon der begeleiding ten gehoore gebracht. He lol die het muziek- en zangkoor van elders naarhier voorafging, bleek ons niet te zijn overdreven. Integen deel, zonder gevaar van zelf te overdrijven zouden wij dien lof, zoo mogelijk nog willen verhoogen. Maar dat is niet noodig. He overtalrijke bezoekers de zaal was stampvol hebben dat reeds gedaan door na ieder muziek- of zangnummer luide te applaudiseeren. En dat applaudis- sement werd uitgelokt door de ver dienstelijke wijze waarop elk nummer van het programma uitgevoerd werd. Inzonderheid trof ons het zingen van «Avond Gedachten," «O, denk aan liet land, daar omhoog en Zalig alleen, Heer, is 't hart dat u mint." Vooral in laatst genoemd zangstukje trof ons het lieflijk geluid van de sopraan, die trouwens in de uitvoering van alle' andere nummers krachtig medewerk te om dit op uitnemende wijze te vertolken. Wij hebben de overtuiging, dat allen die tegenwoordig waren oen hoogst genoeglijken avond door de weezen is bezorgd, een avond die het ge heugen niet lient zal prijs geven en die dikwijls met groot genoegen zal worden herdacht, omdat het genot dat daar werd verschaft niet van tijde- 1 ij ken aard isrnaar van blijvenden. (n den loop van den avond werd door den heer Jac. van 't Lindenhout een overzicht gegeven van het ontstaan de ontwikkeling en den legenwnordi- gen toestand van de weesinrichting te Neerbosch. Daaruit bleek hoe sprekers vader was aangevangen met do verpleging van een paar ouder- loozo kinderen, iioe deze weldra door weezenvrienden in staat werd gesteld zijn werkkring, dien hij zich uit liefde tot do ongelukkige kinderen had gekozen, uit te breiden, zoodat binnen korten' tijd een honderdtal ouderloozen en veriatenen aan zijn hoede waren toevertrouwd, die in een daartoe aangekocht gebouw werden verpleegd en opgevoed, voor al in Christelijken zin; opgeleid in alle maatschappelijke deugden, ais daar zijn: voor de jongens Tiet leeren en grondig leeren van een ambacht of het verkrijgen van bekwaamheid voor liet een of ander burgerlijk of militair ambtvoor de meisjes het leeren van alle nuttige vrouwelijke handwerken 'en huiselijke bezigheden, waardoor zij iu staat worden gesteld evenals do jongens, als zij Neerbosch verlaten in eigen onderhoud te voorzien. Uit het kleine verleden heeft zicli oen groot heden ontwikkeld. Door groote bijdragen van vele weezenvrienden is Neei boscli thans eene stichting waar duizenden kinderen worden verpleegd en opgevoed, onder welke er zijn, die, afgestooten ook door een burger lijk of kerkelijk armbestuur daar liefderijk werden opgenomen. Tref fende, zielstreffende staaltjes uit bet maatschappelijk leven werden door spreker verhaald, staaltjes waaruit bleek van de ellende waarin ook reeds kinderen, onschuldige, kleine kinde ren, op dit ondermaansche reeds kun nen verkeeren, verbalen die niet zul len hebben nagelaten grooten indruk op de saamgokomenen te maken. De Heer Teeling mag dan ook zeker zijn inderdaad den tolk te zijn geweest van alle aanwezigen toen hij het zang-en muziekgezelschap dank betuigde voor de schoone uitvoering van de onder scheidene nummers van het pro- graina en hij kan er even zeker van zijn dat zijne warme aanbeveling van de inrichting te Neerbosch aan alle weezenvrienden gewis iu goede aarde is gevallen. Dat tal van weezenvrien den te Amersfoort leven is nu reeds gebleken en zal, naar wij hopen en vertrouwen nader nog aan de stichting te Neerbosch blijken. De samenkomst werd met dankgebed door ds. ter Haar Uomcrty gesloten. Door den Minister van Oorlog is aan de firma IL Gerritsen, alhier opgedragen de levering van fourage en ligsiroo benoodigd voor de troepen, die dit jaar in de legerplaats bij Oldebroek zullen kaïnpeeren. Op I April zal te Amersfoort een stiereukeuring worden gehouden voor Amersfoort, Bunschoten, Eem- nes, Baam, Hoogland, Soest. Leusden, Stoutenburg en Woudenberg. Zondagmiddag speelde de Amers- foortsche Voetbal-club «Quick" op bet sportterrein aan den Leusdei weg een zoogenaamde friendly game tegen «Wilhelmma," de voetbalvereenigtng van onderofficieren van liet 5e regi ment. Van beide zijden werd Hink ge speeld en al moest Wilhelmma" ook verliezen, toch bleek, dal zij zich flink oefent en groote vorderingen maakte. De strijd eindigde 103. In liet laatst der vorige week is ons een onzer meest geachte mede burgers, de beer J. van den Akker, door den dood ontvallen Na een langdurig lijden bezweek hij in den ouderdom van 53 jaren, met een nuttig, welbesteed lev-n achter zich. Vele jaren was hij kantoorknecht en in den laatsten tijd adsislent ten postkantore alhier, in welke betrek kingen ieder, maar vooral de hande laren, hem met belangstelling werk zaam zagen. Door zijne groote voor komendheid en onbegrensde hulp vaardigheid, had hij zich vele vrienden verworven, terwijl hij bij zijne supe rieuren hoog stond aangeschreven en bij het personeel dat met hem aan bet postkantoor samen diende hoog werd geacht. De directie der posterijen gaf door Van den AkIter's benoeming tot adsistent een bewijs, hoe hoog zij zijne werkzaamheid waardeerde en evenals zij vernamen zijne vele vrienden in den tijd niet groot leed wezen dat de llinke, brave ambtenaar genwidzaakt was- door ziekte een eervol ontslag te vragen. In het laatst van 1806 werd hij gepensioneerd. Lijst van Brieven geadresseerd aan onbekenden verzonden van liet Postkantoor te Amersfoort over de 2e helft der maand Februari 1 .98. 1 J. van Son, Amersfoort. 2 Mej. M. Schoke, Amsterdam. '3 W. Pellorum, Apeldoorn. 4 Mej. S. Bakker, Bussum. 5 J. I). Meilink, Eijsden. Uit bet Buitenland. 1 H Smink, llüblheirn. 2 F. Mulié, Neuvjlle. 3 C. v. Tichler, Weenon. Door den gemeenteraad is gis terenmiddag, onder voorzitterschap van den Burgemeester, Mr. F. D Graaf Schirnmelpenninck. eene ver gadering gehouden, die lang aanhield, onderbroken als zij werd door eene geheime bijeenkomst, belegd toen aan de orde kwam de benoeming van eenen Directeur der gemeentelijke gasfabriek. Ten aanzien van liet request van de leeraren van het gym nasium en de II. B. school werd be sloten aan B. en W. op te dragen eene pensioensrogeling te ontwerpen voor de gemeente-ambtenaren, ter wijl, naar aanleiding ecner vraag van den lieer Croockewit, door den voor zitter werd medegedeeld, dat de geld middelen der gemeente beletten om ook de weduwen van genoemde amb tenaren in zoodanige regeling te be grijpen. De commissie, die in deze zaak advies heeft uitgebracht, werd, na eene opmerking van den heer van Zijst, die zulks verlangde, décharge verleend, met dankbetuiging voor hare bemoeiingen. Naar aanleiding van het verzoek van eenige bewoners van perceelen langs den Utrcchtschen weg, werd besloten, de gasverlichting langs iJifin weg uit te breiden tot aan den ouden Utrecbtschen weg, onmiddellijk aan den voet van den Amersfoort- sclien Berg. tot welk punt de kom der gemeente aldaar loopt. De Heer van Esvelt ontving op gijue -desbe treffende vraag ten antwoord, dat verderop wonende belanghebbenden bij bet verkrijgen van gas zich dat zul len moeten verschaffen door parti culiere bemoeiingen, terwijl later zal moeten worden beoordeeld of en in hoeverre verdere uitbreiding der gas verlichting in die richting door uit breiding der kom noodzakelijk is. De heer van Eek vond gelegenheid te wijzen op liet gemis van verlich ting op den Bisschopsweg, waarom in der lijd is verzocht, doch welk verzoek is afgewezen, waarop de voorzitter er aan herinnerde, dalaan cle voldoening aan dat verzoek iu der tijd in den weg stond en tban> nog staat de omstandigheid, dat de Bis schopsweg is een weg die niet aan de gemeente in eigendom toebehoort en de eizenaren tot nogtoe niet van limine genegenheid otn dien weg, onder de door den raad te bcpa'm voorwaarden aan de gemeente m eigendom over te dragen, hebben doen blijken. Op het verzoek van den lieer A J. Krieger alhier, om voorloopige concessie voor den aanleg van eene a K sl D. H. ENGELBEKTS. 32) Gedurende den gebeelen terugrit van de slotruïne, bad Saville's gezicht met die zeldzame uitdrukking Arthur voor oogen gezweefd en te vergeefs had hij gezocht het raadsel op te lossen, waarom de kapitein bij zijne ondoor dachte beschuldiging, er zoo verstoord had uitgezien. En daar hij in het ge heel geen antwoord op die vraag ge vonden had, zoo beschouwde hij ten slotte het geheel als eene voorspiege- ling zijner verbeelding. Nu echter ge voelde hij zich volkomen overtuigd, dat hij zich niet vergist, maar zeer goed gezien had. Het was werkelijk eene moorddadige wensch geweest, die van uit Saville's hart in zijn blik te lezen was. En die was de man, welke Verna Dairymple's hand begeerde Zooals hij wist, had Grantly ook den afgeloopen namiddag weder op Snrbi- tonpark doorgebracht en zooals hij zich maar al te goed herinnerde, bezat de jonge man eene zeer innemende wijze, om zich voor te doen. Hij was niet schoon, maar zijn uiterlijk loog eerlijkheid en openhartigheid en was, verbonden met mannelijkheid, ontwij felbaar boeiend. Indien de gelaats kunde niet bedriegen kon, dan had men voor kapitein Saville's goed hart kunnen instaan, doch ook daarin wil de natuur nu en dan op dwaalwegen leiden, en menige vrucht die aan den buitenkant zich verleidelijk laat aan zien, is van binnen bedorven. 14 De regen had den grond week ge maakt, waardoor de wegen moeilijk te berijden waren. Daar nu de weg naar Westwalden Court bergopwaarts ging, spaarde Padmore de paarden van zijn heer en dreef ze slechts weinig aan. Zoo kwam het, dat het kleine gezelschap eerst na verloop van ruim drie uren te Westwalden Court aan kwam. Westwalden Court kon men door jvijf oprijlanen, die door het park naar het slot liepen, bereiken. Die, welke generaal Dalrymple's rijtuig insloeg, liep een half uur lang door een bosch, waarin men volgens George's verzeke ring eene menigte hazen en fazanten aantrof. Aan het einde van het bosch kon meu het slot in zijn geheelen omvang overzien, en daar de knapen hem daarop opmerkzaam maakten, liet Arthur het rijtuigraampje zakken, teneinde den vrijen aanblik te genieten, want West walden Court interesseerde hem. Het eerst had hij door John Oliver daarvan gehoord, dan door den koet sier, en gedurende zijn verblijf te Surbitonpark, zelfs menigmalen op enthusiastische wijze door de knapen. Het was dus begrijpelijk, dat hij nu nieuwsgierig was, zelf té zien, hoe het veel geroemde landbezit er uitzag. West walden Court was inderdaad een paleis te noemen. Van voren strekte het zich twee honderd voet lang uit, een schoone klokkentoren verhief zich uit het midden van het dak en vier kleinere torens prijkten op de vier hoeken. Het rijtuig reed door eene kolossale poort op een ge- I plaveid plein. Met zijne gewone kunstige zwenking, liet Padmore het rijtuig voor de zuilen galerij stilhouden, en in het volgende oogenblik bevonden zich Arthur en zij ne drie j onge vrienden in de entree zaal. Deze ongekende vierhoekige ruimte eischte eene in evenredigheid daaraan passende inrichting. Stoelen met hooge ruggen, banken, tafels, kasten in rijk snijwerk uit donker eikenhout, waren in menigte aanwezig. Krijgsuitrustingen en wapentropheëen versierden de muren, terwijl twee levensgroote figuren, in oude krijgs- uitrusting aan den ingang sche nen wacht te houden. De haard was zeer groot, waarin een kolossaal vuur brandde. Dit vuurschijnsel en de in tensive kleuren van het persisch tapijt, dat de groote middelruimte van den mozaik ingelegden vloer bedekte en een paar robijn rood lluweelen gor dijnen voor de deuren, benamen het sombere karakter, dat haar anders het donkere snij werk, in verband met den gedempten metaalglans der wa pens, gegeven had. Door de vochtige lucht gedurende den langen rit half bevroren, haastten zich de knapen, om zich aan het haardvuur te warmen. Spoedig werd een der donkerroode gordijnen teruggeslagen, waardoor men een blik in eene lange rij ver trekken bekwam, en eene dame trad de zaal binnen. Arthur die juist in de beschouwing van een der gehar naste gestalten verdiept was, ontging nog hare opmerkzaamheid en vond daardoor volop tijd, haar nog vóór zij hem hare opmerkzaamheid schonk, nauwkeurig te beschouwen. Het was eene dame van ongeveer vijf en dertig jaren en van eene werkelijk Junonische gestalte. Hare statige vormen wezen nergens hoeken aan, zij bewoog zich slechts langzaam, maar ieder barer bewegingen was vol grazie en maje steit. De zware rijke stof van haar kleed, liet hare geronde buste en hare trotsche schoonheid ten volle uitkomen. Zij had prachtig blond haar en hare, hoewel ook gezonde, doch buitengewoon bleeke gelaatskleur verhoogde nog hare edele verschijning. Deze droeg het kenmerk eener kalme, trotsche, koude natuur, evenwel kon men duidelijk zien, dat deze vrouw in het geheel niet hartstochtelijk was. Dit kon men waarnemen, toen zij hare beide kleine neven een koelen eer-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1