GEMENGD NIEUWST Adverténtiën. In Friesland is tegenwoordig het aanbod van kipeieren zeer groot, dat een gevolg is van 't aanhoudend zachte weder en de groote uitbreiding die de hoenderteelt in den laatsten tijd verkregen heeft. Daar het aanbod de vraag overtreft is de prijs niet hoog, maar in de steden zijn ze duur der dan in de dorpen. In laatstge noemde plaatsen per snees (20) 45 en in de steden 60 cents. PLAATSELIJKE BERICHTEN. "Op de I3de internationale ten toonstelling van pluimgedierte der Néderlandscbe vereeniging «Avicul- tura" gehouden, zijn door de navol gende stadgenooten prijzen behaald: De heer G. Muijs met 39 inzendin gen Eereprijs fraaiste Wit wyandotte haan verg. zilv. med. of f 10: eere prijs fraaiste wit wyandotte hen verg. zilv. med. of f 10; eereprijs fraaiste zwart leghorn haan verg. zilv. med. of f 10: eereprijs fraaiste zwart leghorn haan verg. zilv. med. off 10; eereprijs fraaiste zwart leghorn hen verg. zilv. med. of f 10; eereprijs fraaiste Padua met haan verg. zilv. med. of f 10; verder in de klasse- prijzen, waar als 1ste prijs wordt uitgereikt zilv. med. of f 5, als 2e prijs bronzen med. of f 2 50 en voor 3e prijs z.e.v. en e.v. diploma's, acht le prijzen, vijf 2de, vijf 3e, 6 z e.v. en 7 e.v. De heer A. Herschel Bzn. rnet 40 inzendingen eereprijs fraaiste Orping ton haan verg. zilv. med. en in de klasse-prijzen drie 1ste, zes 2e, drie 3e, twee z.e.v., vier e.v De heer J. J. van der Linde met 31 inzendingen een 2e prijs, een 3e, twee z.e.v. en vier e.v. De heer G. Wessels met 4 inzen dingen een 3e prijs en een e.v. Bij de door de Ned. Centraal Spoor gehouden verpachting der restauratie en balletten aan het station Amersfoort, voor1 den tijd van drie jaren aanvangende 1 Mei a.s., werden ingeleverd 9 biljetten. Hoogste inschrijver was de heer R. Gramsma, te Zalt-Bommel, voor f 2526.60. De voorjaarsvergadering van het Classicaal bestuur van Amersfoort zal plaats hebben op Woensdag 30 Maar t a.s. des ochtends '10 uur in de consistorie der St. Joriskerk hier. Ds. G. Mansvelt, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente alhier, is beroepen naar 's-Gravenhage (Scheveningen.) Wij ontvingen een prijscourant van den heer E H. Krelage Zoon, Bloemhof, Haarlem, voor het voorjaar 1898. Onze bizondere aandacht trok de aanbieding van Kronings-bloenren. Zij die hunne tuinen gedurende de a.s. feesten willen versieren met oranje, rood, wit en blauw, kunnen bij bovengenoemde lirma uitstekend terecht. Zondagavond werden de inge zetenen opgeschrikt door het gerucht dat brand was ontstaan in hel Café »de Arend". Het bleek evenwel, dat niet in het Café, maar in den stal daarnaast brandgevaar was ontstaan. De Heer Lammerts van Bueren was op den zolder geweest om eenig carbol door den luchtkoker van zekeren gelegenheid te doen vloeien en had toen nog niets ontdekt wat oorzaak kon worden van brand te doen ontstaan. Misschien is het licht rlat hij bij zich droeg, toen ongemerkt in aanraking gekomen met het stroo begrijp u niet, Harry, gij zegt uwe moeder was eene Cunningham, en ik heb altijd gedacht, dat zij eene zuster van Sir George Ostwestry geweest is.» »Dat is zij ook geweest, want oom George is een Cunningham. Zijn eigenlijke naam is, Sir George Cun ningham Ostwestry, maar geen mensch noemt hem bij zijn vollen titel, men moet zijn mond te volnemen.» Werktuigelijk bewoog Arthur zich een paar schreden voorwaarts en even werktuigelijk bleef hij weder voor een portret staan. Hoewel hij rondzag, nam hij toch niets waar. De galerij eii alles, wat zij bevatte verdween voor zijne oogen en draaide bont door elkander. Weder eene diepe adem haling en met eene stem, die hem zelf onnatuurlijk kalm klonk, ging hij met vragen voort«Wanneer gij zegt, dat uw oom een Cunningham was, en nu Sir George Cunningham is, meent gij dan daarmede, dat hij, vóór de titel op hem kwam, kortweg mr. George Cunningham geheetenheeft?» (Wordt vervolgd dat zich op den zolder bevond en zoodoende brand ontstaan. Door er spoedig bij te zijn werd die in zijn voortgang onverwijld gestuit en der halve gingen slechts enkele bossen stroo in vlammen op, terwijl het dak eenigszins werd gehaverd en enkele dagliggers geschroeid. Toen men daar bezig was verbreidde zich de mare dat ook brand was ontstaan in de woning van den Photograaf, den Heer R. A. Werner, aan deUtrecht- schestraat. Deze brand bleek van grooten om vang te zijn en van ernstiger aard dan die in den stal bij «de Arend'' en het ging dan ook lang niet ge makkelijk om hem te blusschen. Met inspanning van alle krachten mocht het onze kranige brandweer dan ook slechts gelukken, den feilen brand tot dit perceel te beperken en de meters hoog uitslaande vlammen, die volop voedsel vonden in het hout, waaruit het atelier was samengesteld en den materiaal d tarin aanwezig, te bedwingen. De naaststaande per- ceelen bekwamen groote waterschade. De lieer Werner was tijdens het ont staan der brand uit stede en de dienst bode alleen thuis, die vermoedt dat de brand is ontstaan door de omver werping van een petroleumtoestel, dat kantelde doordien een kat er van af den grond op een tafel tegen aan sprong. Al de schade door de bran den ontstaan, wordt door assurantie gedekt. Schutterij en Politie, bene vens het brandpiket der Infanterie handhaafden op voorbeeldige wijze de orde. Maandagavond is in het café «Bellevue," van den heer W. Maters, eene vergadering gehouden door de besturen der Timmerlieden-vereeniging «Streven naar Verbetering", van de schilders-gezellen-vereeniging «Door eendracht sterk", van de afdeeling Amersfoort van «Patrimonium" en van de atdeeling Amersfoort van den «Roomsch Katholieken Volksbond," ter bespreking van de samenstelling van een adres aan den gemeenteraad om in de bestekken voor uit te voeren gemeentewerken bepalingen op te nemen ten aanzien van miriimum-loon en een maximalen arbeidsduur. Ten aanzien van het laatstgenoemde onder werp kon men bet niet volmaakt eens geraken en bij meerderheid van stemmen werd besloten aan den Raad te verzoeken als minirnum-loori te bepalen het thans hier geldende hoogste huurloon van zestien centen en aan den Raad te berichten, dat de wensche- lijkheid der invoering van een maxi malen arbeidsduur zeer sterk wordt gevoeld. Vanwege de timmerlieden- vereeniging, die zooals men weet, steeds voor een maximum-loon van achttien centen heeft geijverd met invoering van een maximalen-werktijd van elf uren per dag werd door een der bestuursleden en anderen tegen het voornemen om genoemd adres in den gezegden vorm bezwaar inge bracht, doch de meerderheid lag zich daarbij neder. Wij vernemen echter dat eenige leden van «Streven naar verbetering" het ernstig voornemen hebben, den gemeenteraad te verzoe ken den elf urigen arbeidsdag als maximum aan te nemen en in het daartoe strekkend adres de gronden daarvoor aan den Raad kenbaar te maken en niet zich te bepalen tot het bloot uitspreken van de wensche- lijkheid der invoering van een maxi malen arbeidsduur. De milicien-kok Wessels, had gisteren het ongeluk in de infanterie- keuken van het le bataljon zich drie vingers van de linkerhand nagenoeg af te snijden, toen hij aan het ver- deelen was van portiën spek. Bal dadigheid is oorzaak van het ongeval. In het Militair Hospitaal werd hem heelkundige hulp verleend. Hedenavond treed in «ie con certzaal van »de Arend" op de jon genheer Jaap Deumer Cramer uit Utrecht de kleinste kunst-wielrijder uit ons land. Alle sportliefhebbers kunnen wij een bezoek ten sterkste aanbevelen. Voor bijzonderheden zie men achterstaande advertentie. Op de Maandag gehouden half- vastenpaarderrmarkt was het zeer bedrijvig en handhaafde om zijn eerste Lentemarkt haar ouden roem. De handel was levendig, waartoe ook de aanwezigheid van eenige buitenlandsche kooplieden liet hare bijdroeg. Er waren aangevoerd ongeveer 350 paar den, CO hitten en 10 veulens. Men besteedde voor paarden van f70—f500 voor hitten f 60f 150 en voor veulens 190—f180. Nog genieten wij van den heer lijken avond Amersfoort geschonken door de dames Heymann, nog trilt iedere zenuw van ver rukking en wel lust bij de herinnering aan die klank volle stem, aan die eenig mooie, die goddelijke klaviervoordracht of weer wacht het beschaafd publiek iets goeds, iets schoons: eene innige samenvoeging van muziek en dicht kunst, de uitvoering van Das Paradies und die Peri. Dit fraaie werk is oor spronkelijk een Engelsch gedicht van Thomas Moore en maakt een deel uit van een groot dichtwerk Lalla Rookh, een samenvoeging van da lieflijkste Oostersche sagen. Deze poëtische uiting van een week gemoed en fijnen smaak is in een muzikaal kleed gehuld door Robert Schumann, waardoor het meestal in het Duitsch ten geboore wordt ge bracht. Echter zou men het even goed in het Hollandsch kunnen uit voeren, daar J. P. Heye er een metrische vertaling van geleverd heeft, die zich in woordvoeging en klemtoon geheel naar den muzikalen vorm voegt en aldus weder blijken geeft van den rijkdom onzer fraaie moe dertaal. De tekst, waarbij de componist nog eenige liefelijke koren van houri's, peri's en nijlgeesten heeft ingelascht bevat het verhaal van een Peri, die weder tot Allah's troon tracht te naderen. De Peri's zijn liefelijke gees ten der lucht, die hoewel niet zoo verdorven als de Gevallen Engelen uit de bijbelsche overlevering, even eens wegens een misstap voor goed uit het Parijsche verbannen zijn. Een dezer Peri's, treurende om haar ver banning, hoort uit engelenmond de belofte «Die uit der Peri boos geslacht, Zij alle zonde en schuld vergeven, Die hier het kostbaarst olïer br acht Haar offer is het hartebloed van een jongeling die den heldendood sterft voor de vrijheid van zijn land; doch, hoe rijk deze gave ook zijn moge, rle engel wijst haar af en eischt iets meer kostbaars. Ook het tweede ge schenk, de laatste zucht eener maagd die sterft om het lijden van haren bruidegom te verlichten, vindt geen genade in Allah's oogen, doch einde lijk ontsluit zich Eden's poort voor haar derde offer voor den traan ont weid aan het ;00g eens berouwvollen zondaars. Is het reeds moeilijk met dit dorre uittreksel een denkbeeld te geven van het gevoelvolle gedicht, totaal onmo gelijk is het hier in het kort de muzikale schepping van Schumann te behandelen, leder die het werk ge hoord heeft zal ten volle beamen «In het gedicht is louter muziek, in de compositie zuivere poëzie.« De Zangvereeniging van «Toon kunst die onder leiding van den heer M W. Petri zich meermalen met succes aan groote werken gewaagd heeft zal de hier besproken compo sitie Dinsdag a.s. ter gehoore brengen. Het koor zal bij deze uitvoering be halve den zoo ge waardeerden steun van de voortreffelijke accompagnatrice Mej. M. E. van Driel ook de wel willende medewerking genieten van de dames D. van Heemskerck (sopraan) en Marie Vermaes (alt) en van de heeren A. v. d. Stap (bariton) en Frans Andreoli (tenor). De laatstgenoemde was, de eerste drie zijn leerlingen van den alom be kenden heer SpoelKoninklijke Muziek school te 's Gravenhage. En zelfs waar solopartijen voor tweede stem men voorkomen zijn deze in handen van dames of heeren gesteld die in de muzikale kringen van Utrecht en Amersfoort reeds lang niet meer onbekend zijn. Ongetwijfeld zal ieder die gevoel heeft voor het schoone. voor de poëzie der tonen en de muziek der poëzie, opgaan naar den tempel der kunst en genieten van datgene wat den mensch in waarheid als genot ge boden is. Een hercules in het eten. In de Deutsche Athleten-Zeitung leest men het volgende «Te München woont een dienst man (pakjesdrager), Johann Keszler genaamd, geboren te Detter in Un- terfranken, 48 jaar oud, van middel matige grootte en niet flink van postuur, die in het eten zulke zwa re toeren verricht, dat iedere niet- Münchenaar bij het vernemen van 's mans records ongeloovig het hoofd schudt. Wij zullen uit den grooten voorraad «records" van dezen veel vraat er slechts een paar opsommen en merken daarbij op, dat deze hun ontstaan danken aan weddenschappen, die ten laatste zulke vormen aanna men, dat de Miinchener politie zich genoodzaakt zag, den pakjesdrager de deelname aan dergelijke eetwedstrij- den te verbieden. De maag van den man is nu reeds, dus bij zijn leven, aan het panopti cum te München verkocht, waar zij eenmaal een groote attractie der be zoekers zal zijn. Men zal dit dadelijk erkennen, als men onderstaand lijs tje van 's mans groote daden raad pleegt. In 1 uur 55 minuten at hij in een restaurant 80 worsten (Weisz- würste), welk record hij in het res taurant van Hans Beek zonder wed denschap op 100 denkt te brengen. In 57 minuten verslond hij 52 leverworsljesin 2V> uur 3 gebraden ganzen (19 pond); in 2 uur 52 hard gekookte eieren zonder zout of pepei; in 2 uur 25 pond harde kaasin 2 uur 3 pond Hooiin 31 dagen een os van 500 kilo (de termijn was bij weddenschap op 42 dagen gesteld); in 2 uur 20 minuten 3 pond ijzer van een kachelpijp, fijngevijld en met bier ingenomen. Dit zijn nog lang niet alle proeven van ICeszler's maagathletiek, doch zij zijn voldoende om verbazing over 's mans kunnen te verwekken. Men beschouwe liet hier meegedeelde niet als een grap. want hoewel het ons verwonderen zou, als het niet in twijfel getrokken werd, is alles ge heel overeenkomstig de waarheid. Wie lust heeft, meer van den man te weten, vervoege zich aan zijn adres, Altheimereck ns. 6, 2e verdieping, te München." Valsehe bankbiljetten van f 25. Te Roermond is weder een valsch bankbiljet van f25,- in beslag ge nomen, dat aldaar uitgegeven was. Naar het schijnt zijn er nog veel dezer biljetten in omloop, vooral in Limburg. Een graankoopman te Weert, die eenige bankbiljetten per aangeteeken- den brief deed geworden aan een koopman le Rotterdam, kreeg van daaruit bericht dat een biljet van f 25,valsch was. Deze koopman had het bewuste biljet, eenige dagen voor de verzending, van een land bouwer uit Heitrak, gem. Deurne, in betaling ontvangen. De grootste soldaten van Duitschland bevinden zich tegenwoordig weer in de lijfcompagnie van het le Garde regiment te Potsdam. Voor eenigen tijd werd in de couranten meegedeeld dat bij het regiment der Gardes du corps een man stond, die zeker wel de grootste Duitsche soldaat was omdat hij 2 M. 5 cM. haalde. Dit had tenge volge «lat uit andere garnizoens gempld werd, dat daar nog grootere reuzen waren. Bij een nader onderzoek bleek dat er in Glogau een artillerist in garnizoen lag van 2 M en 8 cM. Deze is nu op bevel des keizers overgeplaatst naar het le Garde-regiment te Pots dam als rechter-vleugelman. Daardoor heeft dit regiment weer de eer de grootste soldaten van het leger onder zijn manschappen te tellen, waarop het door de traditie liet recht heeft gekregen. Middel om dc paarden tegen steekvliegen te beschermen. De Turken bedienen zich algemeen van Jodenpik of Jodenlijm (aardhars). Men lost het in olie op en bestrijkt hiermede toom en gebit. De reuk hiervan schijnt de vliegen zoo onaan genaam te zijn, dat men de paarden van die erge plaag geheel kan be vrijden. Het zou wenschelijk zijn als «Ie landlieden er eens de proef van namen om hunne trekdieren te mid den van eenen verhittenden arbeid meer rust te verschaffen en zich zei ven wellicht voor ongelukken te vrij waren. Nieuw keuteekeii voor den ouder dom van het paard. In Cosmos Febr. 1857 wordt: Een liefhebber van paarden, in Amerika, meent een nieuw kenteeken te hebben gevonden voor den ouderdom van het paard. Wanneer het paard, zegt hij, negen jaren bereikt heeft, ontstaat er een rimpel in den bovenrand van het beneden-ooglid, en van nu af ziet men elk jaar zich een nieuwe rimpel bij den vorigen voegen. Is het paard b v. twaalf jaar, dan zal zijn ooglid 3 rimpels hebben en zoo vervolgens. Hij beweert, dat dit kenteeken nooit mist. (Wie weet het tegendeel?) De vorige week stond te Middel burg terecht de beruchte Leo Miloen, die Zaterdag 5 Februari door twee marechaussees, Van der Waal en Adam, werd overmeesterd, bij welke gelegenheid zekere Van der Velde, een van de twee mannen die Miloen vergezelde, dooi' een der marechaus sees werd gedood. Uit het getuigen verhoor bleek, dat de lezing, die dadelijk na het gebeurde werd ver- spieid, rle zaak niet geheel juist weergaf. Vooreerst hebben de beide marechaussees de mannen niet onver hoeds bespr ongen, maar ze eerst ge waarschuwd. Verder heeft Adarn eerst van zijn revolver gebruik gemaakt toen Van der Velde zijn geweer op hem richtte. Beide marechaussees hebben dan ook terecht een hulde betuiging vari den minister van justitie ontvangen, terwijl bij de zitting van gisteren mede hulde aan hun kloek moedig optreden is gebracht. Tegen Miloen is vijf jaar gev.straf geëischt. Door het dalen der prijzen van het vette rundvee hebben slagers in Friesland den prijs van het rundvleesch met 10 cent per kilo verlaagd. De bediende van een drukker te Amsterdam was Donderdag naar het postkantoor gezonden met een groot aantal postwissels, tot een ge- zamelijk bedrag van f2100, dat hij moest innen. De man deed wat hem opgedragen was, doch keerde niet terug Zijn patroon heeft de zaak in handen van de politie gegeven. Deze heeft hem echter nog niet kunnen opsporen. Een vreeselijke zeeramp wordt gemeld van Uxfordness aan de Erigel- sche zeekust. Twee uur van daar kwam een Engelsch zeilschip in bot sing met een onbekende stoomboot, die oogenblikkelijk zonk. De opvarende gingen allen mee in de diepte, niemand werd gered. Het zeilschip kreeg zelf groote averij. De gezonken stoomboot had een gelen schoorsteen met zwarte strepen, men denkt, dat het een Hollandsch vaartuig is. Volgens den gezagvoerder van het zeilschip ligt de schuld aan de gezonken stoomboot. In Chicago heeft Woensdag weer een vreeselijke brand plaats gehad, ontstaan in een magazijn van drogerijen. Het groote gebouw is g~- heel verbrand. Men heeft onder Ie overblijfselen reeds vier lijken te voorschijn gehaaldmen vreest. Jat nog zestien andere personen Mjn omgekomen. Bovendien hebben vijf tien menschen min of meer ernftige brandwonden ontvangen. Eenige dagen geleden werden te Koewacht in een sloot een half dozijn doode hazen gevonden. Ben onderzoek bracht aan 't licht dit de dieren zich te goed hadden gedaan op een klaverveld, bestrooid mJt de bekende klaver-guano. KERKNIEUWS. 1ted. hebv. keek. Beroepen. Te Nes S. H. A. Begemau Pz. e Hol- werd, tc Ternaard F. H. Hoekstr> cand. tu Fraueker, te Genemuidcu J. Kok te Opbeusöen. Bedankt. Voor Dedemsviiart door J. R. Sbtemaker de Bruvue te Beilen, voor Dost- en West-Souburg door W. Timmerman Pagny te Oudega, voor Staveiiisse loor '1'. Stigter te Grootelindt, voor Tz>ni door Magedaiis te Oostezee, voor butjegast door T. H. Hoekstra, cand. te Fraieker, voor Huins door W. J. Scherphuis teElanken- natn. qebepob1eeebde 2cebkb7 Beroepen. Te Geuemuiden Ph. W. H Eskes te Spijk, te Bleiswijk A. Boekenoogen, card. Amster dam, te Schurendijke en Jfilkorsee H. Brouwer te Fondgain. te Montfoort en Liuschoteu A. Boekenoogen, c»*ud. te Am sterdam. Aangenomen. Naar Moleuaursgraaf en Brandwijk door J. H. Koers te Kockengen. Bedankt. Voor Zalk eu Veecaten door N. G. Kers- sie9, cand. te Sauwerd, voor Apeldoorn door W. H. Gispen Hz. t(e Breukelen, voor Garyp door T. H. Hoekstra, cand. te Franeker. J De Heer en Mevrouw A. W. HUBERSMiJXLrEFF be tuigen hun dank zoor de belang stelling bij de gt rboorte hunner dochter"-«Bj)ervöKi Jpn. Utbecht, Maart" 1898.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2