nieuwe Nieuws- en Advertentieblad ¥©©r I® Provincie Utrecht. to m\ lel volt Belangrijk bericht. ARTHUR HARRISON. Zaterdag 26 Maart 1898. Zeveii-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG Ei\ ZATEIÏDA8. P. Louwerse, 35 CENT, „ONS HUIS 1UN¥enl'INDT" FEUILLETON. i\o. 24. Amersfoortsche Courant - ABONNEMENTSPRIJS: Per p maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Wij hebben ditmaal een zeer bijzon dere premie voor de lezers onzer courant ter perse n.l. De geschiedenis van het huls Oranje Nassau in Nederland met een groot aantal gravures. Dit belangrijke boekwerk, dat door belijders van alle gezindten mag en moet gelezen worden, stellen wij voor onze lezers, uitsluitend tegen inleve ring van den in dit nummer voorko menden bon verkrijgbaar d franco per post 40 cent. Men baaste zich de bons in te zen den, ten einde niet te laat te komen. De voorraad is beperkt. De Uitgeveb. »0ns Huis!" Zouden er nog Aniersfoorters zijn, die het niet kennen? Het is best mogelijk. Het ligt daar zoo stil verborgen in die Koestraat. Die er met wezen moet, bezoekt die buurt niet. Een momen tane begeerte dat buis eens binnen te gaan, omdat men er toevallig voor staat is dus zoo goed als uit gesloten. Een extra tocht er heen vereischt den sterken prikkel van groote nieuwsgierigheid of niet minder groote belangstelling. Of de Amers foortsche Toynbee-Vereeniging in staat is zulk een belangstelling aan enkel nieuwsgierigheid heeft zij niet veel te verwekken? Die het jaar verslag, uitgebracht op de algemeene vergadering van 14 Maat 1.1., gehoord heeft, kan er niet aan twijfelen. Jammer genoeg voor de vereeniging was het aantal dier hoorders niet zeer groot. Bovendien bestond liet alleen uit werkende leden die van zelf reeds met bare geschiedenis meer of min vertrouwd zijn. Wij helpen intusschen de vereeniging wensclien, dat het verslag als liet in druk zal verschenen zijn meer lezers zal vinden dan het hoorders had. De vereeniging verdient dat rnen zich meer met haar gaat bemoeien. Zij heeft in een jaar tijds .reeds veel bereikt. Eenvoud en gezelligheid kenmerken haar ulluis". Dagelijks vereenigen er zich tot prettigen kout of ontspannend spel een zestig a zeventig personen. Wie zal het zeggen hoe velen er van gewoon waren met in nzalig" niets doen langs de straat te slenteren of andere huizen dan hun eigen te bezoeken I Thans ver- keeren ze gaarne in »Ous Huis". Ze wete.n dat ze voor 1.0 cents in de drie maanden eenige aangename uren van den dag daar kunnen slijten. Zij vinden er naast eenige onder houdende spelen een reeks van cou ranten en tijdschriften en een bibliotheek die reeds over de 250 nummers telt. Ondervinden ze moeie- lijklieden, met de grootste bereid willigheid worden ze er overheen geholpen. Door woord en daad leerende, dat er wel verschil in stand bestaat, m lar dat er van gr en onder drukken of overheerschen sprake kan zijn, omdat allen voor en met elkaar liet goede willen. Wensclien ze tegen de minst mogelijke prijs een kop koffie ofeeuigen anderen onschuldigen drank te gebruiken, ze kunnen het doen zij weten echter omdat het in alle zalen staat aangeplakt, dat ver tering volstrekt niet noodzakelijk is. Zoo heerscht er altijd een opgeruimde prettige geest. Wie zich de moeite wil getroosten er een kijkje te gaan nemen, luj zal, naar men ons verze kerd heeft, zeer welkom zijn en voor berouw over zijn tocht behoeft hij niet te vreezen. Naast de bezoekers die in de eerste plaats in »Ons Huis" het gezellige zoeken, dat ze in eigen kring missen, zijn er een tachtig anderen dio er vooral hun geest komen ontwikkelen, die er zich komen voorbereiden om zij het maar een enkele sport hooger te stijgen op de maatschappelijke ladder. Het is »Ons Huis" niet. te doen heette het m het jaarverslag om met de bestaande inrichtingen van onderwijs of met liet privaat onderlicht te concuneeren. Integen deel, de vereeniging wenscht niets liever dan dat haar door dat bestaande zooveel mogelijk uit de handen woidt genomen. Zij wil het ontbrekende slechts aanvullen en hen voorthelpen wien het aan geld of gelegenheid ontbreekt om elders voort te komen. Zoo wordt dan o.a. les gegeven in lezen en schrijven, Nedeiïandsch on Fransch, in teekenen. knippen, ver stellen, strijken enz. Om de eigen waarde der deelnemers te verlioogen wordt van 15 cent voor iedere les gevraagd. De vereeniging is er steeds op uit in nieuwe behoeften te voorzien, aan nieuwe aanvragen te voldoen. Wat zij hoeft tot stand gebracht is liet werk van een jaar. Terecht dus mocht er in het verslag op worden gewezen, dat voor de naa ste toekomst sclioone verwachtingen mogen worden gekoesterd. Ontkend werd niet dat er nog veel te ver beteren en aan te vullen viel, maar men moest bedenken, dat men tegen over vooroordeelon en ver waarloo- zingen van tientallen van jaren stond. Daar kan in een jaar niet alles ge schieden. Het was reeds verrassend dat veel antipathie tegen de vereeni ging in hooger en lager kring was overwonnen. Wij hebben slechts weinig uit liet uitvoerige, warm maar zonder over drijving gestelde verslag aangestipt. Het was ons slechts te doen om de lezing er van aan te bevelen en om nog eens de aandacht op de jonge vereeniging te vestigen. Meer en meer begint ook in ons land het Toynbee-werk van zich te laten tiooren. Zoo zal bijv. van 1921 .Tuü in Den Haag een congres worden gehouden over Maatschappelijk werk. Een van de congresdagen is voor besprekingen over Toynbee-werk be stemd. Het is een verblijdend teelten dat ons Amersfoort, waar voor de volksontwikkeling zoo veel te doen valt, zoo spoedig de handen uit de mouw heeft gestoken. Misschien zal het zelf over dien haast eenigszins verbaasd staan, maar het feit is er, en wat meer zegt, de haastige spoed was goed. Tocli zijn nog niet alle bezwaren overwonnen. Zal de jonge vereeniging aan de verwachtingen blijven beantwoorden, dan moet zij op den steun van velen kunnen reke nen. De werkende' leden, een vijftig in getal, wijden vele hunner gezellige avonduren, geven hun krachten ten beste aan het loilijke doel van alge meene ontwikkeling en onderlinge waardeering. Zij blijven ook met hun linantieelen steun niet achter. Toch hebben zij vooral wat liet laatste betreft bijstand noodig. Zij erkenden liet dankbaar dat zoowel particulieren als andere vereenigingen reeds veel geholpen hadden. Wij merkten echter op dat er van de stad geen melding werd gemaakt. Zou liet niet mogelijk zijn dat ook zij hen hielp, zou het zelfs niet op haar weg liggen. Het geldt een algemeen belang evengoed als, zoo niet meer, dan het steunen van een museum of een muziekver- eeniging orn niet meer te noemen. Nog wordt er een voor de vereeni ging zeer hooge huur gevraagd voor de door haar gebruikte localen. Zoo lang het niet gebleken was dat de vereeniging aan baar doel beant woordde moest zij er vrede mee I hebben. Nu echter mag zij terecht verwachten dat rnen haar zal te ge- i moet komen en dat die hooge huur I geheel of althans gedeeltelijk zal ver vallen. Waar zoovee! en wij keuren liet niet af •Joor het onderwijs van meer gegoeden wordt uitgegeven, mag en moet ook iets gedaan worden voor de minst ontwikkelden en arm- sten die in geen der bestaande schoo ien een plaats kunnen vinden omdat zij te oud zijn en op den dag geen tijd hebben. Geve de stad dus het voorbeeld met haren steun der ver eeniging en mogen vele der inwoners volgen. Mochten er zijn die voordat liet voorbeeld gegeven is reeds willen helpen, wij gelooven niet dat zij zou den geweigerd worden. Wij wensclien »Ons Huis" op haar eersten verjaardag een lang, gezond en bloeiend leven. Moge het haar gegeven zijn door haar lessen, haar clubjes, haar populaire voordrachten, haar ontspanningsavonden hoe langer tioe meer Tot opheffing en veredeling i'ier in Amersfoort vooral onontwik kelde lagere klassen, bij te dragen I II. M. de Koningin maakte Don derdag te 's Gravenhage per rijtuig een uitstapje naar liet Huis ten Bosch, waar, naar liet Dagblad meldt, H. M. in het park langs den weg van uit liet rijtuig een aquarel maakte van liet fraaie uitzicht in de richting van Voorburg. Gedurende ruim anderhalf uur hield de Koningin zich daarmee bezig, waarna de terugtocht werd aanvaard. Door het hoofdbestuur der ver eeniging De Dageraad is aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres verzonden in zake het inge diende ontwerp-wetswijziging tot in voering van den persoonlijken dienst plicht. Adressanten zijn van oordeel dat de Keek door de voorgestelde rege ling bevoorrecht wordt en dat liet niet aangaat de professionals der Kerk D. H. ENGELBERTS. 35) «Ja,» antwoordde Harry knikkend en lachend. «Het schijnt komiek, niet waar, voor een man zijn naam te veranderenmaar ik zal u ver tellen, hoe het gekomen is. Oom George's vader, mijn grootvader had eene zuster van Sir Jacob Ostwéstry gehuwd. Sir Jacob had twee eigen zoons en niemand had kunnen denken, dat oom George ooit zijn erfgenaam zou worden. De beide jonge Ostwés try s stierven op denzelfden dag. Zij kruisten met een j acht in de Middel- landsche zee en het schip ging met man en muis verloren. Sir Jacob overleefde zijne zoons geen veertien dagen. Op deze wijze werd oom George de erfgenaam en tevens ook genood zaakt den naam aan te nemen. Ik weet niet hoe het kwam, maar ik geloof, dat eene wettelijke bepaling hem titel en bezit slechts onder die voorwaarde toestond, dat hij ook den naam aannam. Zoo lang het slot staat, moet het zooals het schijnt, een Ostwéstry geven. Nu ik zou er in het geheel niets tegen hebben, erf genaam te zijn, dan zouden mij waar schijnlijk deze langneuzige gezichten veel beter bevallen. Gelukkig heeft zich deze familietrek, die ontzaglijke lange neuzen meen ik, in den loop des tijds toch een weinig verzacht," praatte Harry voort, zonder de stil zwijgendheid van zijn mentor op te merken. Arthur volgde den knaap schijnbaar naar hem luisterende, voorwaarts gaande, wanneer hij voorwaarts ging, staan blijvende, wanneer hij staan bleef. Hij liep als droomende rond. Het was hem alsof hij plotseling in eene nieuwe wereld verplaatst was geworden. Hij was niet in staat het recht te vatten, of het zich te ver klaren. Y erwondering, onmeetlijke verwondering beheerschte, overwel digde hem geheel en al. De praat achtige Harry ging voort: «Laat ons nu mama, oom George en tante Saville opzoeken, mr. Harrison. Het is al jaren geleden, dat ik in dit ge deelte der galerij geweest ben, maar wij zullen het wel spoedig vinden." «Wacht nog een oogenblik, Harry, fluisterde Arthur, die nu bijna angstig werd, het beeld van zijn vader te beschouwen, wat hij nog niet kort geleden zoo gewenscht had. Na eene korte pauze vroeg hij opnieuw. «Waar heeft uw oom geleeft, Harry, voor hij deze bezitting bekomen heeft? Ik meen, toen hij nog een j onge man was, toen zijn vader nog leefde, in Yorkshire?" j «Neen, waarom vraagt gij dat, mr. Harrison? Grootvader Cunningham leefde in Essex op een landgoed, Carrisham Hall.. Ook dat hoort oom j George toe, want hij was de eenige zoon. Grootvader heeft hem weinig geld nagelaten. Mama en tante Saville hebben ieder 40,000 pd. st. bekomen. Mama's gedeelte komt geheel en al aan Yerna. Carrisham Hall, Carrisham Gresham Carrisham Gresham. Ja, dat klinkt ongemeen gelijkluidend, en het is heel licht mogelijk, het na zulk een langen tijd met elkander te verwisselen. Wat meent gij mr. Harri son? vroeg Harry lachend. «Hoe zeld zaam zoo voor zich heen te murmelen." Arthur begon zich van zijne opge wondenheid te herstellen. Hier en daar scheen zich voor hem een punt op te helderen, doch zocht hij nog altijd naar nieuwe steunpunten. «Eu John moest dan Cecil zijn? O, Harry, zeg mij of uw oom ooit in Australië geweest is Zwaar leunde gedurende deze vraag zijne hand op den schouder van den knaap. Nu was de beurt om verwonderd te zijn aan Harry, en staarde zijn mentor met wijd geopende oogen verwonderd aan, toen hij riepJa, kent gij dan mijn oom, Sir Hebt gij hem ooit gezien?" Deze vraag bracht Arthur tot be zinning en wees hem op de noodzake lijkheid, Hij mocht het geheim, dat hem zelf nog niet geheel duidelijk was, niet verraden, dat gevoelde hij. In oogenblikken van geweldige ge moedsbeweging treedt meestal een soort van instinkt te voorschijn. De hand van Harry's schouder afne mende, scheen hij zich op nieuw in de beschouwing van een portret te verdiepen, terwijl hij op een onver schilligen toon antwoordde „Uw oom gezien Neen, mijn jongen, ik heb hem in mijn leven niet gezien." „Yan waar wist gij dan, dat hij in Australië geweest is, en dat John ook den naam Cecil droeg Hebt gij misschien nicht Ellinor, hem Cecil hooren noemen Zij kan den naam John niet uitstaan en noemt hem daarom menigmaal zoo. Ik geloof, hij werd ook als kleine jougen Cec.l genoemd, doch was hij John Cecil gedoopt en wel op grootvaders be geerte, die John heette, noeind hem later John." „Dat begrijp ik, maar w: George heden namiddag over J moeder gezegd? Zei-I- zij gestorven was, toen h kleine jongen wa- „Ja, zij stierf toen hij nog kind was en wel in Australië. Ik had de geheele geschiedenis vergeten, tot gij mij die weder in herinnering hebt gebracht. Oom Ge -r- -v wegens zijne gezondheid als jo -r man daarheen gezonden. Men vr -esd destijds, dat hij aau de teering lijdende was. Hij trouwde met eene dame, die hij daar had leeren kennen, en die stierf kort na John's geboorte. II ordl vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1