Loterij zonder nieten HEERENHUIZEN, te aüQoatüsckt, Gevraagd eea flinke BÜITENMEID, Verslaggever. t GEMENGD NIEUWS. N. BraE-Geldersche TWEE NIEUW GEBOUWDE SLOTHOUWER's BoetotM, Advertentiën. vijfjarip Cursus Terstond Aanbesteding. aanbesteden: C. A VAN BLARICUM MEUBELEN ei HUISRAAD, te ontheffen van verplichtingen welke op alle burgers rusten. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft over een groot ge deelte van ons land een hevige sneeuw storm gewoed, waardoor het verkeer op verschillende plaatsen belemmerd werd. Zoo waren o. a. tusschen Haar lem en Halfweg hedenmorgen onge veer 40 telegraafpalen omgewaaid, die zoodanig over de spoorrails ver spreid lagen, dat de ochtendtreinen belangrijke vertraging ondervonden. Ook de eerste trein van den Helder raakte bij Castricum in de telegraaf draden verward, waardoor het station Amsterdam een uur te laat bereikt werd. gouverneur Het ontslag van den van Atjeh. Omtrent het verzoek om ontslag van den generaal Van Vliet als gouver neur van Atjeh, dat door hem werd ingediend zóó kort na zijne benoeming tot opperoflicier, wordt aan de Tel, van bevoegde zijde het volgende mede gedeeld. Hoogstwaarschijnlijk moet dat ont slag geweten worden aan eene opinie quaestie over de Pedir-expeditie. Van Vliet is een zeer bedachtzaam man, die niet licht over een nacht ijs gaat. Voorzeker achtte hij de voorbereidende maatregelen nog onvoldoende en moeten hem nog te veel gegevens ontbreken aangaande het terrein. Pedir is ons geheel onbekend en wij weten alleen, dat het een broeinest is, een land bevolkt door de meest fanatieke Atjehers, het grondgebied der oorlogs partij en Atjehsche priesterscholen. Geen wonder dus, dat hij niet de verantwoordelijkheid durft te dragen van een veldtocht die zooveel voor bereiding vereischt, en vooral terrein kennis, de basis van de operatie plannen. Dat ook de heer Van Langen, resident van Atjeh, zijn ontslag gevraagd heeft, blijkt, dat hij de inzichten deelt van den generaal Van Vliet. Van Langen was reeds als controleur te Atjeh en kent land en volk beter dan menig z.g. Atjeh-specialiteit. Hij staat be kend als een uitstekend ambtenaar, wiens adviezen over Atjeh overweging verdienen. Tegenover de opinie van den gene raal en den resident staat wellicht de meening van den gouverneur- generaal, die vermoedelijk kolonel Van Heutz achter zich heeft. Van Heutz is een uitstekend veldheer, die ln zake Atjeh goede inzichten heeft, doch die door zijn succes in de laatste jaren, niet van zelfoverschatting v te pleiten is, waartoe misschien de alles overschreeuwende «ophemelarij" zijner aanhangers, meest jeugdige officieren, veel aanleiding geeft. Dat Pedir alleen door kracht van wapens kan ten onder gebracht wor den, zal niemand ontkennen, maar van al of niet welslagen hangt te veel af, om er maar op los te trek ken. Een «échec" zoude alles ongedaan maken, ja, trots behaalden roem, ons overwicht voor goed schokken. Het is zekor, dat wij den Pedirees, door te dralen, ook tijd geven zich geducht te versterken, maar zoolang ons de noodige terreinkennis ontbreekt, ware de Pedir-expeditie een waaghalzerij. En dat Van Vliet én Van Langen hun welverdienden naam niet ten offer willen brengen, spreekt van zelf. Zij toch dragen de verantwoordelijkheid waarvoor beiden niet zouden schrik ken, indien reeds genoegzame gegevens waren binnengekomen, gegevens bo vendien, welke uitsluitend op spion nen-berichten buiten, derhalve niet altoos vertrouwbaar zijn. Het Vaderland bevestigt de Zater dag 11. uitgesproken onderstelling door het bericht, dat kolonel van Heutz tot Gouverneur van Atjeh en generaal van Vliet tot chef van den staf te Batavia benoemd wordt. Door de commissie voor de kroningsfeesten te Barneveld zullen, ter herinnering aan de troonsbestijging van H. M. de Koningin, vijf jonge lindeboomen geplant worden. Het kweeken van bloembolle op het eiland Texel neemt van jaar tot jaar toe. De eerste verzendingen van afgesneden bloemen hebben reeds plaats gehad. Er is nog veel land, geschikt voor het doel. 0 0 Men begint in de provincie Utrecht werk van de bloembollen te maken. Thans zullen in de gemeente Eist op een stuk voormalig tabaksland proeven met de teelt genomen wor den. Ook bij Mijdrecht heeft men met succes een stuk grond daarvoor in gebruik genomen en er zal dit jaar nog eenige uitbreiding aan ge geven worden. PLAATSELIJKE BERICHTEN.- Van de bekende schrijfster Me vrouw Thérèse Hoven zal bij de firma Valkhof! Van den Dries, uitgevers alhier, een Indische roman, getiteld: «Met Verlof' verschijnen, die niet vooraf in eenig tijdschrift het licht heeft gezien. De Minister van Oorlog heeft aan den Majoor A. M Tromp van Holst Commandant van de dienst doende schutterij alhier vergunning verleend om aan de in September a s. te houden groote najaarsoefeningen bij het 5e Regiment infanterie alhier deel te nemen. Genoemde Hoofdofficier zal worden toegevoegd aan den Commandant van het le bataljon van voormeld korps. De sedert tot Luitenant-Kolonel benoemden Majoor K. F. A. van de Wall, commandant van het 5e bataljon 5e Regiment infanterie, die bij het Regiment Grenadiers en Jagers is overgeplaatst, heeft hedenmorgen het commando over zijn onderhoorig bataljon neergelegd en is naar 's Gra venhage vertrokken om zijne nieuwe functie te aanvaarden. De tweede luitenant C. J. Bruijn van het 5e Regiment infanterie wordt van 2 Januari 1899 tot den le December d.a.v. bij de Militaire Ver kenningen te 's Gravenbage gedeta cheerd, teneinde voor den Verken- ningsdienst te worden opgeleid. Zijne Excellentie de Minister van Oorlog, vergezeld van den Kolonel der Genie F. M. van Panthaleon baron van Eek, Hoofd van de Ve Afdeeling van het Departement van Oorlog, en van den Kapitein der Genie A. J. Doorman, adjudant van den Minister, is Dinsdagavond alhier aangekomen en heeft Woensdag over de infanterie- kazernes eene inspectie gehouden. In den loop van den dag heeft Zijne Excellentie ook nog de kazerne voor de bereden wapens, de stallen en liet Militair Hospitaal in oogenschouw genomen en is 's avonds met het zelfde doel naar Assen vertrokken. De Dinsdag opnieuw vastgestelde Kiezerslijst voor 1898 bevat de namen van 1438 kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, 1429 voor de Provinciale Staten en 1337 voor den Gemeenteraad, onderschei denlijk dus 208, 208 en 117 minder dan in 1897. In 1896 was het aantal kiezers 815. De oudste kiezer werd geboren 25 Juli 1805, de jongste 12 Mei 1873. Is voor een deel dit geringer aan tal toe te schrijven aan de veranderde wet op het Personeel, waardoor een vrij groot aantal belastingkiezers werd afgevoerd, voor een ander deel heb ben zeer velen, niettegenstaande de herhaalde waarschuwingen, hun be lasting niet op tijd betaald, terwijl vele loonkiezers opzettelijk verzuim den hun aanspraak op het kiesrecht te doen gelden. De heer H. E Hoekstra, adjunct ingenieur bij de H. IJ. S. M., wordt met ingang van 1 Mei van hier over geplaatst naar Nijmegen. De bouw van een Nieuw Museum voor de Oudheidkundige vereeniging «Fléhité" is thans verzekerd, doordien enkele leden de daarvoor ontworpen geldleening zelfs overteekenden. Het gebouw komt op de zelfde plaats, de hoofdingang aan de Sin gelzijde. Weldra zal worden begonnen met de uitvoering der werken, die zijn opgedragen aan den architect Kroes. De onderwijzers der drie hoog ste klassen van de openbare Lagere school aan de Beekstraat (hoofd de heer J. van der Horst) zullen met hun gezamenlijke leerlingen binnen kort een kinder-cantate opvoeren, tegen entree ten voordeele van een liefdadig of nuttig doel.. Tot 2e luitenant bij de d.d. Schutterij hier is benoemd de heer A. T. II. F. van Rijswijk de Jong. Ter rectificatie van een bericht in een vorig nummer overgenomen uit de Amersf. Cl., aangaande 't bui tengoed Beekestein, wordt ons offici eel vermeld dat geen plan definitief is vastgesteld doch in den loop van dit jaar uit de bestaande plannen een keuze zal worden gedaan. De maandelijksche Zendingsbid stond zal a.s. Dinsdag 29 Maai 11898 gehouden worden in het lokaal de Zaaier des avonds te 8 uren Scherpenzeel, 22 Maart. De op heden alhier gehouden collecte voor Amboina heeft opgebracht de som van f 11.35. Tusschen Boxtel en Tilburg is Woensdagmorgen een dame uit den trein gesprongen om haar hoed, welke was afgewaaid, te redden; gelukkig werd dit door het treinpersoneel opgemerkt. De trein hield stil, en de dame werd in den trein gebracht Of zij ernstige kneuzingen bekomen heeft was nog niet bekend. De trein had door dit ongeval 15 minuten vertraging. Toén de trein van Goch giste ren het station Mill binnenliep, stond daar voorden overweg een landbouwer met zijn paard en wagen. Door den schrik sprong het paard ter zijde, waardoor een vrouw die stond te wachten, zoodanig beklemd raakte dat zij onmiddolijk den geest gaf. De zaak-Dreyfus. Door de dames Emond de Pressensé, Trarieux, L. Havet, A. Réville, P. Meyer, Psichari, geboren Renan en Ménard-Dorian is in de Paiijsche bladen een beroep gedaan op de Fransche vrouwen, om samen aan de regeering te verzoeken, mevrouw Lucie Drevfus haar verzoek in te willigen om haar man gezelschap te gaan houden. DER MET HOOFDPRIJS onder een dak aan de Stationstraat te TIEL. Loten a f 2.50 verkrijgbaar in Een stad uit zink is de nieuw ontstane plaats Beyra in Portugeesch Zuid-Afrika. Alle huizen, alle openbare gebouwen en hotels, de kazernes en winkels zijn ill. van gegalvaniseerd zink gebouwd. De bouwspeculatie was zoo groot, de behoefte om voor de zich te Beyra vestigende personen snel en goed koop woningen te doen verrijzen zoo dringend dat men in zes maanden een geheele stad bouwde Duizenden tonnen zinkplaat uit Frankrijk, Enge land en Amerika leverden daartoe het materiaal. De onaangename indruk dien deze stad maakt wordt nog verhoogd door de gedachte dat in deze huizen bij tropische hitte men- schen moeten wonen. Alles is in deze stad van zink. Wordt er iemand ziek dan brengt rnen hem op een draagbaar van zink naar het gasthuis, dat natuurlijk eveneens uit zink is opgebouwd. En sterft er iemand dan wordt hij in een zinken doodkist naar zijn laatste rustplaats gebracht. Een reuzeubloein. Tijdens een ontdekkingsreis op het eiland Mindanao (Filippijnsche eilan den) moet een Duitsch botanicus een vreemde bloem ontdekt hebben, die de inboorlingen bolo noemen. Die bloem heeft met haar vijf bloemblade ren een omtrek van 3.50 M. De kleinste knop is zoo groot als een kinderhoofd de stengel heeft een dikte van 4a 5 cM. Eigenaardig is 't dat de bolo slechts aangetroffen wordt bij de toppen der hoogste bergen van de Filippijnen, en voornamelijk op den berg Apo, op een hoogte van 1000 a 1200 meter. Zij vertoont zich in den vorm van een groot bloembed van een opper vlakte van 140 vierk. voet. Dc Duitsche botanicus verzekert dat hij een dier bloemen heeft afgeplukt, en dat die een gewicht had van 10 k.g. Volgens hem is dat de grootste bloem van de schepping. Zij behoort ver moedt hij, tot de rafflesia, een reus achtige plantensoort, onlangs op Sumatra ontdekt. Bij den bouw van een hotel te Edinburgh is een steiger ingestort Van onder de puinhoopen werden personen gehaald, die reeds overleden waren en 6 ernstig gewonden. Drie daai van zullen het niet lang maken Er waren 20 personen aari het wei éen wordt nog vermist. Alle anderen zijn gewond. De reis oiu de wereld zal nu weldra in 32 dagen volbrncl kunnen worden. Dank zij den leeds meer dan halfvoltooiden Trans-Sibei i schen spoorweg en dien welke het gebied van Aljaska doorsnijdt, zal men in 1901 in de gelegenheid zijn in 32 dagen de wereld rond te reizen, waai bij de weg, met uitzondering van de overtocht van New-York naar Europa en van het oversteken van de Behring straat tusschen Azië en Noord Amerika per trein kan geschieden Als wij b.v. Bremen tot uitgangspunt kiezen dan is de route aldusVan BremenPetersburgKottomango over de Behringstraat naar New-York en van daar naar het uitgangspunt terug. Voor de verschillende afstan den zijn de volgende tijdsruimten noodig: Van Bremen naar Petersburg 1 dag, van Peteraburg naar Kotto mango 8 dagen, van de Behringstraat naar New-Y'oi k 14'/i dag, van New York naar Bremen 6 dagendat maakt samen 32 dagen. Nog niet zoo heel lang geleden liet Jules Verne Phileas Fogg in 80 dagen de reis om de wereld maken terwijl het nu weldra in 32 dagen kan geschieden, dat is in een tweemaal korter tijdsverloop. Hoe lang zal het nog duren, dat een reisje om de we reld tot de gewone vacantiereizen gaat behooren BURGERLIJKE STAND. Amersfoort. Geboren: 17 23 Maart. Elbarta Gerarda, d. van A. van Egdom en J. W. Wiegen raad. Gerrit, z. van W. Gerriise en E G. Rottenburg. Antonia Jacoba, d. van l>, van Buuren on M. VY Bilders. Dirkj d. van H. van Beek en E. Elfrink. - Gerardus, z. van K. de Goede en A. Hemink Lida, d. vau J. T. N. Warnsinck en H. M Cartier van Dissel. Theodora Catrina, d van J. Hazelaar en G Bokkers Joannes, z. van J. Roiomers en A. vi. Querforth Antoieclta Carolina, d. van C. D van Kiiijk en J. M. Scholten. Christina, d. van II. Rekers en C. van lleminerden. Maria Johanna en Johanna Maria, tune. d. van H L. H. Janssen en M. van den Heuvel. Gerardus, z. van G. Bikkers on M. van Dijk. Elisabeth Geertruida, d van P Veeuendaal en H J de Wijs. Hendrika. d van J. van Weerhorst en VY. Geijtenbeek Mara Hendrina Johanna, d. van J. M. Reuten en AJ. van Bruggen. Ondertrouwd: A de Mandt en J. A Ruijech Lehtnan de I.elin-feld. P. Giessen en .1. VVolbers. L. van Dommelen en G. Hendriks. Overleden: Aldert Hen 5'! j. echtg. van J. M. E Scholts. Teunis Hageubeuk 11 m. VVillempje Blank 61 j. ongeh. Maasje van de Geest 4 m. Hoogland. Geboren 24 Maart. Geertruida Emoren- tiana, d. van W. Hartman en G. E. de Roth Overleden: 19 Maart. C. van Veen, 73 j. wedr. van P. Prins. Leusden. Geboren 20 Maart. Agocs, d. van Kichar. dus vuu Eijdcu en Johanna van den Hengel. Stoutenburg. Geboren: 22 Maart. Nicolaas, v.. van Gerardus van Drut< n en J.ikoba van Laar. Woudenberg. Geboren: 21 Maart. Albertus, van Willem van de Lngemaal en Ëvertje Rene?. Overleden: Een levenl. rangegeven kd. mann. gesl. van Evört Moesbergen en Jaeoba van Voskuilen. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 25 Maart 1898. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f O.— Appelen f0 a f0Peren 10.a f0 .Nieuwe aardapp. 10.afOZanilaardapp. f 2.50 f 2 80 Hoendereieren 13 00 a (3 50 per 100st. Eenden 10.a 10.Boter 11.10 a 11.25 per kdo. Mar garine 10a 10.Zoeteni. kaas 0.10.— Kippen 10,60 a 11.— Kuikens ll.00 alt.20 Piep- kuikens 1 0.a 10.Ganzen 10.10.Eenden 0.60 a 1 0.90 p. st. Jonge 10.a 10Hazen 1000 a 10Wilde konijnen 10.— a 10. Tamme 10.80 a 11 40 Duiven 10.50 a 10.70 paar. Magere rarkens 112.120 Zeugen 150.1 60. Biggen 10.a 111Schrammen 1 00.a 100 Vette koeien 1000.a 1000.Guste koeien 100.— i 1000— Kalf koeien 1000 a 1000.— Kallvaarzen f 00.a 1 00.Os 1 000.a 1000.Pinkstieren 1000,a 1000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet Roggeheet. Boekweit00 heet. Appelen; 00 heet. Peren; 0 heet. Kloiaardappe- len: 50 heet. Zandaardappelen 30000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeneieren; 1000 kilo Bo ter- kilo Macanne; kilo Kaas: stuks Vee: 15 magere varkens, 200 biggen en 12 zeugen. 'te Ayicrsfoort. Beleefde mededeeling aan be langhebbenden dat formulieren tot het aangeven Van candidaten voor het TOEfcATINGS-EXA- MEN aan bovengenoemde scbodl, voor den cursus 1898/99, bij den ondergeteekende op aanvrage verkrijgbaar zijn, en, door de Ouders of Verzorgers vau - can didaten ingevuld, vóór dén 6eu April a.s. bebooren te worden teruggezonden, wijl op dien dag de aangifte zal wojxïen gesloten. De directeur der school, G. J. BUYS. P.G. tegen 1 MEI. Brieven. onder-" lett. K. B. aan het Bureau der Courant. Ten spoedigste gevraagd een ONTWIKKEbD PERSOON, goed stylist,- ljbk.waam tot het leveren vazf uitgebreide verslagen van vergaderingen énz. Aan biedingen per franco brief of in persoon bij den Uitgever dezer. 1000 bielq 2.60 M. 13 X 26 en 2 stel wisselhout, nieuw of gebruikt. Aanbiedingen aan W, BLANKE-VOORT, aannemer Amersfoort. De architect IIERM. KROES zal namens bet Bestuur der oudheid/kundige vereeni ging nFnEmTE» te Amersfoort, op Donderdag 14 April 1898, 's morgens ten li uur in het koffiehuis van den heer W. B. SCHWÊMMEE aldaar liet verbouwen en ver- grooten van het bestaande Miiscumgcboiiw, het bouwen van een Conciërgewoning en het maken vpn eene brug ovec de. Westsingclgrncht. Aanwijzing wórdt gehouden op Woensdag 12 April 1898,'s mor. gens ten 11 uur aan het Museuni- gebouw. Bestek met 2 teekeningep-'zijn van 2 April 1898 af tl jl 1.50 per stel verkrijgbaar bij den voornoemden Architect én liggen van dien datum af tor inzage in het koffiehuis voonfoemd. DE NOTABIS te Amersfoort, i,- voornemens op Woensdag 30 Maart 1898, des morgens ten 10 ure aan het Huis, wijk B 234, aan den Zuid- Singel te Amersfoort, publiek om contant geld te verkoopen Een netten en zuidelijken bestaande in diverse als Linnenkast, Penantkastje, Secretaire, Chiffonnière, Canapés, Ronde Tafels, Wasck- en Penant tafels, Fauteuils en Stoelen, Spiegels en Schilderijen, Petro leumlampen, Ornamenten, Glas- en Aardewerk, Veeren Bed met toebehooren, Gordijnen, Vloer kleed, Zeilen en Karpetten, Bloemtafels en diverse Planten, Tuintafel- en Tuinstoelen, Keu kenfornuis, Kachels, Stoelwa- gentje, Naaimachine, Blik en IJzer enz. Daags te voren te zien. Breeder bij bilj etten en nadere inlichtingen bij den Makelaar C. ROODESTEEN te Amersfoort.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2