NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. BUITENLAND. BINNENLAND. ARTHUR HARRISOül. i\o. 29. Woensdag 13 April 1898. Zeven-en-twintigste jaargang. VERSCIIIJM WOEiVSDAti EX ZATEftDAfi. FEUIL LE TON. Amersfoortsche Courant A B O N N E 111 E N T S P R IJ S Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SI. OTIIO U W K KAmersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De presidentieele Boodschap, welke op Paaschmaandag aan liet Congres der Vereen. Staten van Noord-Amerika is ingediend, verzet zich krachtig tegen de erkenning der Cubaansclie opstan delingen als oorlogvoerende mogend heid, als komende thans ontijdig maar goedgekeurd wordt, dat zulk gebruik worde gemaakt van de Amerikaansche legermacht, als de president noodig zal achten om de vijandelijkheden te doen staken en een vaste regeering te vestigen. De regeering verlangt een ciediet, ten einde hulp te kunnen verleenen aan de nog noodlijdende Cubanen. In de Boodschap wordt verder gezegd, dat Spanje de eerste was om aan de Vereenigde Staten de wenschelijkheid te kennen te geven voor eon wapen stilstand en reeds- hij voorbaat zijn toestemming gaf Aan de Vereenigde Staten werd gevraagd hun goede diensten aan te willen wenden, ten einde ook de goedkeuring te verkrijgen van de opstandelingen De Vereenigde Staten hebben dit verzoek geweigerd. De ramp, welke de Maine getrof fen heeft, houdt zeer de aandacht van den President bezig. De lieer Mc Kinley zegt, dat liet vernielen van de Maine bewijst, hoe Spanje onmachtig is om aan de Vereenigde Staten en aan andere Staten die vei ligheid hunner schepen te waarborgen, welke deze mogen verwachten. De president geeft inderdaad toe, dat Spanje onmachtig is om aan de Vereenigde Staten en aan andere landen deze veiligheid te waarborgen, waarop zij recht hebben, maar hij geeft tevens toe. dat Spanje, voor zoover liet zulks heeft kunnen doen zonder een speciaal optreden van de Cortes elke gemeenschap met liet I verlies van de Maine heeft gedésavou- eerd en zijn leedwezen heeft te ken nen gegeven over deze noodlottige gebeurtenis, welke gebeurd is in de haven van Havana, op Spaansch ge bied. De president verklaart verder, dat er een einde aan den oorlog op Cuba moet worden gemaakt. De president voegde aan zijn Bood schap nog de volgende verklaring toe Na liet opmaken der voorafgaande Boodschap heb ik gisteren officieel bericht ontvangen van liet besluit der Koningin-Regentes, waarin bevelen worden gegeven aan generaal Blanco ten einde het sluiten van den vrede en van een wapenstilstand te verge makkelijken. Dit feit zal, zegt de president, daarvan ben ik overtuigd, uw nauwkeurige aandacht moeten trekken. Als de afgekondigde maat regel bereikt wordt, zullen onze wen- sclien vervuld zijnwanneer zij mis lukt zal zulks een nieuwe rechtvaar diging zijn voor een tusschenkomst. De Boodschap is zonder debat verzonden naai de commissies van Buitenlandsehe Zaken van den Senaat en de Kamer. Behalve liet verschijnen van de Boodschap van den president is liet meest gewichtige moment van de laatste dagen liet vertrek van generaal Lee van Cuba. Deze generaal is de ver tegenwoordiger der Amerikaansche belangen op Cuba het vertrek van den vertegenwoordiger staat ongeveer gelijk met het afbreken der diplo matieke betrekkingen. Dit eenmaal zoo zijnde, is liet niet te verwonderen dat men de toekomst donker inziet, dat de onzekerheid, welke bestaat, benauwend werkt, niettegenstaande de bewering van het ministerie van buitenlandsehe zaken, dat het terugroepen der con suls geen vijandelijke beteekenis heeft, docli eenvoudig een voorzorgsmaat regel is, ten einde hen te beschermen tegen onaangenaamheden welke zouden kunnen ontstaan uit de ge spannen verhouding tussclien Spanje en de Vereenigde Staten. Vrijdag kreeg de generaal bevel om Havana te verlaten en liet Ameri kaansche consulaat te stellen onder bescherming van den Brilschen con sulaat-generaal Zaterdag scheepte hij zieli in op liet stoomschip Fern. Te gelijkertijd hadden ook de andere consuls hevel ontvangen liet eiland te verlaten, aan welk hevel eveneens Zaterdag voldaan werd. Toen de Fern voor liet vertrek gereed Was, stroomden duizenden naar de haven, luid schreeuwende en fluitende en den vertrekkenden consul- generaal toeroepende: «Ga dan heen, Yankee!" Dat geschreeuw duurde tot liet schip om Morro Castle was ge stoomd. Voor zijn vertrek had de Ameri kaansche vertegenwooidiger een be zoek afgelegd aan het aleis, om afscheid te nemen van generaal Blanco; deze excuseerde zich evenwel, de een zegt wegens drukke bezigheden, de ander, wegens ongesteldheid. De ge neraal kwam nog dienzelfden dag te Key West aan, vanwaar hij zich direct naar Washington begaf. Het Amerikaansche escader te Key West en te Potugas is donker ge verfd de schepen liggen voortdurend onder stoom om op het eerste bevel gereed te zijn. Uit vrees, dat in geval van oorlog de Spanjaarden Key West mochten bombardeeren, hebben reeds een paar duizend bewoners deze stad verlaten. Weer een proces Zola dusDe krijgsraad heeft, zeer tegen de ver wachting der meeste Parijzenaars in, besloten Zola opnieuw te gaan ver volgen en dus opnieuw de weerzin wekkende tooneelen in liet leven te roepen, die zijn afgespeeld tijdens het eerste proces in en om het Palais de Justice. De Temps zegt niet zonder ernstige heklemming deze beslissing te hebben vernomen, het blad had gedacht, dat de krijgsraad zou willen meewerken om de kalmte in Parijs weer te doen terugkeeren, maar helaas, dat heeft hij niet gedaan Volgens de Siècle hebben de leden van den krijgsraad in hun proces verbaal getracht, de overwegingen van liet vonnis te weerleggen, zooals die door liet Hof van Cassatie gesteld zijn. Zij achten hun tusschenkomst gewettigd door de bewering dat zij, door de vervolging te hervatten die in eerste instantie was ingesteld dooi den minister van oorlog, in overeen stemming handelen met de voorschrif ten der krijgstucht en zich solidair verklaren met hun chef. De Figaro meent, dat ditmaal de debatten niet zullen kunnen afwijken, zooals bij het vorige proces, zoodat het blad voorziet dat de behandeling ditmaal niet langer zal duren dan een paar dagen. De Matin daarentegen, wijzend op liet scherpe tegenover-elkaar-staan van de partijen in zake Zola Dreyfus, meent, dat liet staat te vreezen, dat de treurige tooneelen van liet eerste proces-Zola in nog sterker mate zich zullen herhalen en dat Parijs een periode van opgewondenheid en ver bittering wacht, zeker niet minder gevaarlijk voor de openbare orde en voor een juiste beslissing van het proces, dan die welke in Februari geheerscht heeft. En nu wat betreft liet schrappen van de lijst van liet legioen van eer. De raad der orde heeft het recht vóór den afloop van het proces, Zola een disciplinaire straf op te leggen, omdat zijn vergrijp geen onteerend misdrijf is en er dus geen aanleiding bestaat voor den president van de rechtbank, die de zaak behandelt, om krachtens de wet van 1852 aan liet vonnis toe te voegen deze formule »Gij hebt aan de eer tekortgedaan; ik verklaar uit naam van het Legioen dat gij hebt opgehouden lid te zijn." Men verwacht echter dat de raad, voorzichtigheidshalve, eerst na afloop van liet proces een beslissing zal nemen. De groot-kanselier is nog niet in het bezit \an de aanklacht van gene raal Biilot. De Figaro meent even wol te weten dat de leden van den Raad reeds officieus door generaal Danoust zijn ingelicht omtrent de zaak. Na liet indienen der klacht wordt een voorloopig onderzoek ingesteld en de groot-kanselier beslist dan op eigen verantwoording of er aanleiding bestaat om al of niet gevolg te geven aan de klacht. Meent hij van wel, dan benoemt hij een commissie van drie leden die rapport over de zaak uitbrengen en dan wordt ten slotte de quaestie in den voltalligen raad behandeld. Ook daar kan slechts advies worden gegeven. Wandel-Kookscholen. Hier en daar in liet buitenland bestaan, zoo als men weet, wandel- kookscholen, die ten doel hebben om ook onder de landelijke bevolking aan vrouwen en meisjesonderrichttegeven. Uit het jongste jaarverslag der Zwabische vrouwenvereeniging blijkt, dat sedert eenigen tijd ook in Wur- temberg deze ambulante scholen zijn ingevoerd. De leiding gaat uit van de genoemde verecniging, die ook zorgt voor de opleiding der onderwijzeressen en den goeden gang van bet onderwijs. De gemeenten verschaffen de lokalen, waar het onderwijs gegeven wordt, en huren van de vereeniging het kookfornuis en het benoodigde keuken gerei. Elke cursus duurt vijf weken en heeft ten doel de leerlingen te onder richten in liet bereiden van eeneen- voudigen, goeden maaltijd en in de 1 I D. H. ENGELBERTS. 41) Zij waren op de jacht van korhoen ders, die zich in de nabijheid van Surbiton in menigte ophielden, uitge- noodigd geworden, en tegen den avond, waarop Arthur met zijne leer lingen van Westwalden Court terug keerde, verwachtte men bovendien nog een aantal gasten uit de nabuur schap op diner. In plaats dus, zooals hij vol hoop verwacht had, de familie alleen te vinden, om met Verna te kun nen praten en musiceeren zag hij zich veroordeeld de geliefde van uit de verte als het middelpunt eener huldi gende heerengroep te kunnen bewon deren. Hevige jaloezie kwelde hem, toen hij de opmerkzaamheid zag, waar mede het kapitein Saville niet moede werd, zijne cousine te omgeven, en vooral, toen hij meende waar te nemen, dat deze opmerkzaamheden niet onwelkom waren. Voor hem scheen Verna dezen avond geen blik, geene gedachte over te hebben. Had zij de dankbaarheid, die zij hem meen- j de schuldig te zijn, al zoo spoedig vergeten Had zij de deelnemende vriendelijkheid, die zij op dien onver- getelijken avond tegen hem had uit gesproken, al geheel en al ter zijde gelegd. Een enkele maal was zij, ge durende den geheelen avond, den huisleeraar, die armzalig in een hoek zittende in een album bladerde, ge naderd, en toen had hij haar onge woon schuw wezen voor onverschillig heid aangenomen. Ook had zij hem, toen Elliuor Saville haar terzijde riep, onmiddellijk verlaten, nadat zij nauwe lijks een paar woorden met hem ge sproken had. 18 Ongeveer vijf weken na de terug komst van zijn veel beteekenend be zoek te Westwalden court, zat Arthur op een avond voor een helder bran dend haardvuur op het klokgelui te wachten, dat hem het middagmaal zou aankondigen. De laatste der gasten had voor eenige dagen al Sur- bitonpark verlaten, en de familie was nu alleen. Naar de uitdrukking op het gezicht van den jongen man te oordeelen, was met de gasten voor het grootste gedeelte ook zijn kommer verdwenen, want in dit oogenblik scheen hij ongetwijfeld gelukkig. Een lach speelde om zijn anders zoo ernstig gesloten mond en zijne oogen sehit-1 terden vroolijk. De gedachten die hem bezig hielden, waren zichtbaar van eene aangename natuur. Welke vriendelijke toovenaar had de somber plooi, die zich bij zijne terugkomst van Westwalden court op zijn voor hoofd gelegd had, zoo volkomen weder weggejaagd? Wat was de oorzaak van deze tevredenheid en van zijne onmiskenbare opgeruimdheid Ver schillende oorzaken hadden daartoe medegewerkt. De eerste en voor naamste was, dat hij er zich nu van verzekerd gevoelde, dat Verna Dal- rymple haar neef, kapitein Grantly Saville, niet beminde, en de andere was de overtuiging, dat zij Arthur Cunningham Ostwestry wel beminde, en beminde, zooals hij nog voor haar was, de arme huisleeraar Arthur Harrison, dus eene liefde, die geheel en al hem zelf, dus zijn persoon gold, en geen rang en rijkdom ten grond slag had. Er waren vier dagen voorbij gegaan, dat kapitein Saville niet op Surbitonpark gezien was geworden, en hoewel hij er hoegenaamd geen bewijs voor bezat, zoo gevoelde hij zich toch overtuigd, dat zijn mede minnaar om de hand van miss Dal- ryrnple aanzoek had gedaan, en door haar was geweigerd geworden. Voor de naaste toekomst was Arthur Harrison, zooals wij hem voorloopig nog willen noemen, niet van plan zijne eigenlijke levensbetrekking te outhul- len, en de bekoorlijke erfgename zijne hand aan te bieden, evenwel hoopte hij spoedig in een toestand te zijn, dit te kunnen doen. Tot groote verrassing van allen en tot Arthurs buitengewone bevredi ging, had Sir George Ostwestry zijne familie aangekondigd, dat hij op het kerstfeest voor een korten tijd naar huis zou komen, indien Johns ziekte niet wezenlijk erergerde. De toestand van den armen jongen had zich in den warmen zonneschijn van Algiers een weinig verbeterd, en de genees- heeren meenden, dat onder deze gunstige klimaatverhoudingen zijn leven zich nog tot het voorjaar zou kunnen uitstrekken. Daar ieder de innige liefde van Sir George voor zijn oudsten zoon kende, zoo verwonderde men er zich buitengewoon over, dat hij hem hoewel de jonge man door eene zeer bekwame ziekenverpleegster, en eene teederminnende tante, miss Ostwestry, eene oude, ongehuwde zuster van Sir George, verzorgd en opgepast werd verliet, om Enge land te bezoeken. Slechts eene per soon geloofde de beweegreden van Sir George te kennen. Lady Ostwestry had haar echtgenoot geschreven, hoe buitengewoon de huisleeraar, die bij den generaal Dalrymple is, op hem, George Ostwestry, geleek, en in het antwoord op dien brief had Sir Ge- orge haar, zonder over deze mede- deeling eene syllabe te antwoorden, 1 zijn Kerstfeestbezoek in Engeland aangekondigd, waardoor }»11 -11 Ost westry een zeer on.ia 11a moeden werd opgev.i-, dit liet ver van de waarheid was. Arthur zag dusbiuueueemge weken, [eene hoogst bewogen gebeurtenis te

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1