„MERODATES" Aanbesteding. GEMENGD NIEUWS. Advertentiën. DE LAATSTE OPMRING ZÓNDAG if APRIL a.s., pnWioi aai te besteden allereerste regelen, die bij liet voeren eener huishouding moeten worden ge volgd. Vijf wandel-leeraressen) hebben sedert eenigen tijd hare werkzaam heden begonnen. Zij verklaren niet genoeg den ijver te kunnen roemen, waarmee hare leerlingen aan het onderricht deelnemenen evenzoo roemen zij de belangstelling, die de ouders der leerlingen en alle anderen in de gemeenten voor deze lessen aan den dag leggen. Voor de jonge meisjes, die overdag in fabrieken werkzaam zijn, worden avond-curussen gehouden. Huisvrouw Paaschvurcn in Drente. Als gevolg van de vermindering van de Drentsche bosschen, welke aan de markgenooten toebehooren, neemt in Drente de gelegenheid ter bekoming van takkebossen, bestemd voor de Paaschvuren, telken jare af. Te Borger bestond vroeger een zoogenaamd »boerbosch«, de Groote Heze genaamd, waaruit jaarlijks veel bosch als brandhout voor een Paasch- vuur aldaar werd aangevoerd. Nadat dit bosch verwijderd is, worden met toestemming der eigenaren uit de bosschen van particulieren de noodige takkebossen gehaald. Op den laatsten Zaterdag vóór Paschen worden dooi de dorpsjeugd de »aolde wannen» op gehaald, die met bedoelde takkebossen worden opgestapeld tot een groot vuur, in het open veld te verbranden op den avond van den tweeden Paaschdag. Bij het ophalen der «oude wannend aan de huizen der ingeze tenen wordt dan het traditioneele IIc j' ok aoldo wannen Die wij 't aevend brannen, He j ok 'n bossien stroo of riet, Anders braondt ons Paoschvuur niet aangeheven, waarop oude manden, bezems, bossen stroo en wat verder voor verbranden geschikt is, aan de zingende dorpsjeugd wordt uitgereikt en naar de plaats vervoerd waar het Paaschvuur branden zal. Huwelijksbureaus. Een onzer lezers zendt ons het volgende schrijven, waarvan wij, ter wille der merkwaardigheid, gaarne een plaatsje in onze kolommen ver- leenen »Zou men, geachte redactie, in ons in vele opzichten nog zoo primitief landje eri m onze, eveneens in vele opzichten nog achterlijke hoofdstad langzamerhand nden meer en meer gebruikelijken weg", welbekend uit huwelijksadvertenties, gaan verlaten? Deze «meer en meer gebruikelijke weg" is een weg, die, waar zij niet door grappenmakers en maaksters wordt bewandeld, een sluippaadje voor trouwlustige juffers en verlegen jonge mannen vormt, van het genre, waarover het provinciale liedeke van Arjaen spreekt: «Mien vaoder zei laets tegen mien, Arjaen je most uit vrieën gaen, Me zeun je most uit vrieën" waarop Arjaen antwoordt «Nee', vaoder nee', ik bien zoo bang, Ik weet nog van geen vrieën van Ik durf geen mieske an te raeken". Arjaen ging evenwel op weg en.... kwam met de kous op den kop thuis. Of Arjaen toen «den meer en meer gebruikelijken weg" ging bewandelen, meldt de geschiedenis niet, maar mo gelijk is het of hij moest, als uw gemoet. De ontmoeting met zijn vader. De afkeer en het onbehaag lijke, dat hij zich bij de eerste ont moeting voorgesteld en als een factum gevoeld had, waren van lieverlede een weinig verzacht. Naar alles, wat Arthur over het karakter van zijn vader vernam en hij had zonder dat het opviel, tamelijk veel over hem kunnen uitvorsehen kwam hij tot het besluit, dat de indruk, die hem het zien van het afbeeldsel zijns vaders boven den schoorsteen van de bibliotheekkamer had veroorzaakt, een verkeerde geweest was. Hij vernam, dat Sir George niet alleen een bemin nenswaardig, maar ook een man van eer en strenge grondbeginselen was. Dit stelde hem dan ook in een hoogen graad gerust. 19 Meermalen al had miss Dalrymple aan den leeraar barer broeders toe gestaan, haar klavierspel met zijD viool te begeleiden, zooals op dien sclioonen avond na Felix en George's gevaarlijk avontuur in de slotruïne. Zonder dat zij het wist, had Arthur onderdanige dienaar, de volgende advertentie hebben gelezen: DE ALLESWETER. Bureau de Blariage. (Uilhuwelijksbureau Speciale inrichting. Fatsoenlijke grondslag. Stipte geheimhouding. Wanneer ik u nu meedeel, dat mijn speurzin van oud-politieman mij er toe aanzette om eens naar «de Alles weter" toe te stappen (het adres heb ik met opzet uit de annonce wegge laten en ook den naam veranderd), dan hoop ik dat gij, gezien mijn grijze haren, mij niet van trouwplannen zult gaan verdenken. Om nu echter op het huwelijks bureau te komen De schel van een net woonhuis was overgegaan en een oogenblik la ter ging de deur open. «Meneer thuis?" Of ik maar binnen wou komen. Ik werd in een nette spreekkamer ge laten, als kantoor gestoffeerd en al spoedig kwam meneer. We wisselden een »aangenaam« en gingen beiden zitten. De directeur van «De Alles weter» zweeg, dus moest ilc wat zeggen. Ik begon dus «Ik heb daar aan den gevel een steenen plaat gezien, die niet over eenkomt, met wat u in een adver tentie, die ik hier bij mij heb, mede deelt. Ben ik soms aan een verkeerd adres?" Vragend, met iets angstigs tegelijk in mijn gelaat naar hem opziende, haalde ik de hierboven vermelde advertentie uit mijn zak, maar de directeur voorkwam mij en viel aldus in: «Ja, u hebt gelijk, die plaat en de advertentie komen niet overeen, maar u bent toch terecht. Dat doe ik voor het fatsoen. U zoudt dus willen trouwen Verlegen lachend, alsof ik zelf dat groote woord niet dorst uit te spie ken, knikte ik en zeide, mijn best doende verlegen te zijn »U moet dan weten, ik ben «etwas herunter gekommen" (nu ieder, die mijn costuurn ziet, gelooft dat graag), en zou nu graag door een goed huwe lijk er boven op willen komen. Ik wend mij daarom tot u, en zou gaarne de condities eens willen vernemen, waaronder ik een lief (hier lachte ik gelukkig) en rijk (Jiier keek ik, die er zelf nooit een gehad heb, naar des directeurs gouden horlogeketting) vrouwtje zou kunnen krijgen." Het antwoord luidde oogenbhkke- lijk: «Dan moet u ten eerste f25 storten als tegemoetkoming in mijn onkosten, verder teekent u een for mulier, als bewijs van inschrijving, en zegt mij dan uw naam, stand, positie, inkomen, vermogen enz. Bij het hooren van de verplichte storting kon ik een ongerust »hè" niet achterwege laten, maar om alles te weten ging ik met vragen voort. «En hoe werkt u dan verder?" Gij zult mij toe moeten stemmen, geachte redactie, dat ik er op dat oogenblik nog al schaapachtig moet hebben uitgezien, daar de directeur van «de Allesweter" er geen bezwaar in had, mij de intiemste geheimen zijner «affaire" toe te vertrouwen. «Zoo gauw u ingeschreven bent, geeft u mij uw fotografie. Morgen komt er dan bijv. een dame, die een man wenscht van geposeerden leeftijd (ik knikte goekeurend). Wanneer gij dan aan verdere eischen van stand en fortuin voldoet, laat ik u fotogratie het gewaagd, naar de naburige stad, oin eenige nieuwe muziekstukken voor beide instrumenten te zenden. Die waren nu aangekomen, en na den disch overhandigde hij Verna de muziekbladen, terwijl hij haar verzocht, eenige der compositien met hem te willen uitvoeren. Tot diep onder hare lokken blozende, keurde miss Dalrymple het goed, en de beide jonge lieden begaven zich in de woonkamer. Generaal Dalrymple, die dezen avond, als zoo menigmaal, aan zijne vroeger bekomen wonde leed, volgde hen, toen hij de knapen, na eene mislukte biljartpartij, naar bed ge zonden had. De generaal had zijne belofte, om Arthur meer als een vriend, ja, als een zoon, dan als een betaal den gouverneur te behandelen, vol komen volgehouden, en het strekte hem tot eene zichtbare voldoening, den jongen man zich zoo vrij en be haaglijk in zijn huis te zien bewegen. De gedachte echter, dat Arthur ooit in ernst er naar streven kon, zijn zoon te worden, of dat zich tusschen hem en zijne dochter een gevoel van liefde zöu kunnen ontwikkelen, was hem zien, de dames toch hebben altijd de voorkeur. Stellen wij nu 't geval, dat gij aan de verlangens der dame voldoet, dan meld ik u, dat er iemand is, die «iets voor u voelt" en dan laat ik u haar beeltenis zien. Voldoet ook zij u, dan begint de zaak gecom pliceerder te worden en treed ik verder op." «Maar voor 't geval dat ik haar nu eens niet wil hebben?" vroeg ik. «In zulk een geval is natuurlijk alles uit. Maar zoo als ik zei, wan neer gij beiden eikaars voorkomen en stand voldoende acht, dan begint eerst mijn taak. Ik noodig dan heer en dame beiden tot een samenkomst te mijnen huize uit. Ik zit dan als een «ambtenaar van den Burgerlijken Stand" in rok en witten das tusschen u beiden in en tracht een gesprek gaande te maken. En dat is een moeielijk werk, het moeilijkste van onze geheele zaak. Verder loopt de zaak dan meestal gemakkelijk af. Een huwelijk volgt en ik krijg 5 pet. van het van beide kanten aangebracht fortuin «Nog moet ik er u," ging hij voort, opmerkzaam op maken, dat mijn huis streng «reëel" is, en dat het er niet toegaat als in dergelijke inrichtingen in het buitenland. Ik was meer dan voldaan over de inlichtingen, die de directeur mij had gegeven. Aan een beoordeeling der inrichting waag ik mij niet. Alleen wil ik u nog mededeelen, hoe ik mijn afscheid nam. «Vijfentwintig gulden is in mijn berooiden toestand nog al heel veel", zeide ik, maar ik zal mijn best doen, want ik geloof dat uw inrichting uit stekend zal werken." «Daarover heb ik geen klagen; er zijn nu ongeveer 30 heeren bij mij ingeschreven en 5 dames, dus dat gaat nog al voor een begin." Dat vond ik ook en met den wensch, dat des directeurs zaken mochten slagen, nam ik van hem afscheid." Amsterd. Cl. Men meldt uit Zetten aan de N. R. Cl De burgemeester van Valburg is sedert Zaterdag uit de gemeente ver trokken. Naar men verneemt, zijn in de gemeente-administratie onregel matigheden ontstaan. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Bij de verkiezingen voor Hoofd ingelanden van het Heemraadschap «De rivier de Eem, beken en aankleve van dien" is herkozen in het 2e district de heer A Lagemaat, te Leusden en gekozen in het 3e district de heer C. T. van Beek, te Amers foort, in plaats van den heer M van Beek, die om gezondheidsredenen ont slag nam. Tot lid van de commissie, welke in Juli en Augustus, c. q. September, het examen voor toelating tot de Kon. Militaire Academie te Breda zal afnemen, is o. a. benoemd de heer G. J, Buys, Directeur der inrichtin gen voor Middelbaar onderwijs hier; tot plaatsvervangend lid de heer F. Wesseling, leeraar aan laatstgenoemde inrichting. Op 1 Mei a.s. treedt bij de Ne- derlandsche Centraal Spoorweg-Maat schappij een nieuw tarief voor het reizigers-vervoer met de locaal treinen tusschen Utrecht en Amersfoort in werking. tot hiertoe niet ingevallen. Toen hij evenwel in de woonkamer trad, en de eigenaardige uitdrukking op het gezicht van den jongen man gewaar werd, toen zich deze in eene pauze naar Verna toe boog, kwam op een maal deze mogelijkheid voor den dag. Verschrikt of ten minste opgewonden door den verrassenden indruk, dien hij bekomen had, liep de generaal Dalrymple nadat de jongelieden hunne muzikale oefening om zijnent wille hadden willen eindigen in de kamer op en neder. Zoo menig maal hij aan het klavier voorbij kwam, beschouwde hij het jonge paar op nieuw, en ieder keer werd zijn voor hoofd meer en meer bewolkt. Dit was Arthur niet ontgaan, en nu achtte hij het zijn plicht den generaal en Verna zijne ontdekking mede te deelen; daarom zeide hij, toen het begonnen muziekstuk geëindigd was, zich tot den generaal wendende en tegelijk Verna aanziende: «Ik wensch u generaal, alsmede ook uwe dochter, eene mededeeling te doen, eene ontdekking te openbaren, die voor mij zeer gewichtige gevolgen zal hebben. Ik zal daarbij uitvoerig De in het buitenland sedert lang bestaande gewoonte om bij ver schillende tijdschriften een extra Kerstmis- en Nieuwjaarsnummer te geven vindt ook ten onzent meer en meer ingang. «Hippos" het bekende orgaan gewijd aan paardenfokkerij en paardensport, heeft het Paaschfeest en het daarmede gepaard gaande weder ontwaken van de hippische- sport, te baat genomen om een der gelijk nummer in het licht te geven, dat in niets voor het buitenland be hoeft onder te doen. Keurig met smaak en in stijl uitgevoerd bevat het een reeks wetenswaardige artike len over het nieuwste op het gebied der paardensport versierd dool' tal van fraaie afbeeldingen van in de vee wereld bekende paarden. 357e STAATSLOTERIJ. Derde klasse. Trekking van 12 April. (750 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 45. 1012 1013 1027 1044 2233 4238 42G4 7260 7589 7655 7670 14845 16302 16335 17809 17823 17862 17865 19395 19447 20366 20397 20415 en 20424. Te zamen 24 prijzen. Loten of gedeelten zijn ten voor melden kantore (Breedestraat, wijk E. 350) nog verkrijgbaar, doorgefoerneerde A f 3.50 en klassikale A f 2.05 per 'lm. Een dure fout werd onlangs in Amerika gemaakt. Aan zekeren bloemist te Quebeck, werd de volgende dépêche gezonden «Senden Sie zur morgigen Hocli- zeit zwei Handbouquets." Door een toeval werd er aan het station van ontvangst «Hund-bouquets" van ge maakt, en de telegrafist, die eenigs- zins op de hoogte der Duitsche taal was, meende dat zonder eenigen twij fel de letters »ert" waren weggeval len en verbeterde dus de dépêche door er van te maken «Senden sie zur morgigen Hochzeit zwei hunderl Bouquets." Werkelijk kwamen den volgenden dag de 200 bouquetten opdagen, waar van de betaling echter geweigerd werd. De rechtbank deed uitspraak ten nadeele der Telegraaf-Maatschappij, die op eigen gezag een verandering in een verminkt woord had aange bracht Een nieuw desiiifcctiemiddcl, Dat een zeer groote rol in de toe komst schijnt te zullen spelen, bestaat in heete, droge lucht, welke men verkrijgt door water op gloeiend ijzer te laten druppelen. Het moet zoo intensief werken dat de taaiste ba cillen er niet tegen bestand zijn. Maar ook voor verschillende andere doel einden aangewend, kan het uitste kende diensten bewijzen b.v. den reuk van petroleum neutraliseert dit des- infectiemiddel geheel, zoodat het ook voor den handel van groote waarde kan worden. Schepen, welke groote ladingen petroleurn van Amerika naar Europa voeren, kouden tot dat doel alleen gebruikt worden. Thans echter, dank zij hel nieuwe desinfectiemiddel zul len deze booten ook goederen van Europa naar Amerika kunnen expe- diëeren, hetgeen een belangrijk voor deel oplevert daar zij vroeger op den terugtocht slechts met baliast waren beladen. moeten zijn. Hebt gij tijd mij aan te hooren?" Dit bevestigd wordende, begon Arthur eerst nauwkeurig zijne levens geschiedenis te beschrijven, verzocht de documenten van zijne kamer te mogen halen. Dit geschied zijnde en na aan den generaal ter inzage te hebben overhandigd, welke deze met de groot ste aandacht en verwondering inzag, deelde Arthur beiden mede, hoe hij in de bibliotheekkamer te Westwalden Court voor het portret van Sir George Ostwestry staande, de ontdekking deed, dat Sir George Ostwestry zijn vader was. Een geruimen tijd spraken alle drie geen enkel woord, terwijl de generaal en Verna voortdurend het miniatuur portretje, dat onmiskenbaar Sir George Ostwestry voorstelde, bleven beschouwen. Eindelijk zeide de generaal: (Wordt vervolgd.) Klondyke. Een goudgraver te Dawson-ci deelt in een te Dacoma (Washingto verschijnende courant, onder dagte kening van 11 Januari het volgem mede Kerstmis en Nieuwjaar zijn voorb Over 't algemeen is het hier zoo e niet, als het ons werd voorgespiegel Tot dusverre is de winter gelijk a: den winter in Michigan. Wie ei goed huis, warme kleederen, hout i levensmiddelen heeft, houdt het be uit. Ik wat mij betreft ben flink i gespannen, alleen laat mijn bed wenschen over. De wollen deker waarvan ik mij voorzien had, zi hier niets waardmen heeft een go den pels noodig om warm te slape Bij gebrek daaraan moet ik zoove te meer stoken, wat bij den prijs v: 45 dollars per vaam voor brandhoi een ongemakkelijk gat in mijn beu maakt. Voor wasschen betalen wij 50 een het stuk en voor scheren ook slech 50 cents. Betrekkelijk zeer goedkoo Levensmiddelen heb ik in overvloe maar geen delicatessen, en daar ve langt een beschaafd mensch nu e dan wel eens naar. Voor gecondei seerde melk betaal ik 1 dollar vo< het blik en voor een pond boter 2 dollar. Dagwerk wordt hier tegei woordig met 1 dollar en 1,5 doll: per uur betaald. Het werk besta: uit het naar boven winden van gron uit de mijnen naar de oppervlakt een nog al zwaar werk. Men is hier voorbereid op ee grooten toevoer van mcnschen in hi voorjaar. Nu, zij mogen komen Velen zullen ongetwijfeld teleurgi steld zijn uitgezonderd de handelare en de colporteurs. Nu, het aan den man brengen va aandeelen is hier ook geen kleinigheu wanneer men in den winter de sneeu' en in den zomer de met mos bedekt moerassen en hun zwermen van ta looze muskieten in aanmerking neem Bijna dagelijks hoort men van nieuw vondsten in de een of andere stree en dan trekt alles dikwijls 50 tot 6 mijlen ver daarheen om «claims" o te nemen. Eenige dagen gelede heette het, dat in Eldorado Creek ee goudklomp gevonden was van ee gewicht van 10 pond wat everiwi niet bewaarheid werd. Ik ben blij dat ik niet als zoovelo anderen o den weg hierheen ben blijven zitter. Hier is toch wel wat te verdienen ei zoodra het seizoen is aangebroken zal het hier ongetwijfeld heel leven dig toogaan. De dagen zijn tegenwoordig zee kort en schemerig, de nachten moo en helder. van bet beroemd treurspel te gevén door de werkende leden van dé „Kath. Kring" alhier, met medewerking van een min nen-én knapenkoor, op in de benedenzaal van „De Kei zerskroon." Een beperkt aantal Intro- ductiekaarten zijn van af heden'te bekomen bij den boek handelaar P". S. DE GROOT en bij den heer WERV in de «Kei zerskroon," vva'ar men ook plaat sen kan bespreken A 10 ets. Toegankelijk voor alle ge zindten. Kinderen beneden 14. - jaar worden niet 'toegelaten. Aanvang 7 uur. HET BESTUUR. De architect IL T. EYSVO- GEL is voornemens namens zijn principaal op Woensdag 20 April des voormiddags ten 10 uur in 't pafé „DEN ABEND," liet bouwen van een Winkelhuis op ecu terrein a/d. Lcusder grintweg, te genover de Inlauterie-ka- zernc. Aanwijzing op Zaterdag 16 April des v. m. 10 uur. Bestek en teekening liggen van af Woensdag a.s. in voornoemd koffiehuis ter inzage.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2