Tapperij en Slijterij. w GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. Advertentiën. ZELDZAAM AANBOD. VlaardiEEsclie Jö4Mel. óntvan-g^n A. DRIJFHOUT VAN HOOFF EEN WMNl door lien een openlucht-godsdienst oefening gehouden, waarbij eenige liederen werden gezongen en een der mannen een toespraak hield. Daarna had een doop (onderdompeling) in zee plaats, waaraan '22 personen (man nen en vrouwen) zich onderwierpen. De man, die deze doop toediende, begaf zich tot over de knieën in het water en de doopelingen werden floor hem onder het uitspreken van eenige woorden één voor één achterover ondergedompeld. Onder dezen be vond zich een 82-jarige vrouw. De mannen hadden als doopcostuum een kleed van zwarte stof, dat het geheele lichaam bedekte, de vrouwen een wit of ook wel een zwart kleed, dat tot de voeten reikte. Allen waren bloots voets. Twee linnen tenten waren aan het strand opgeslagen voor het verkleeden der doopelingen. Ter wijl de doopplechtigheid aan de man nen door den doopmeester alleen werd verricht, werd deze bij de onderdom peling van de vrouwen floor nog een persoon bijgestaan. Het voorval gaf aanleiding tot twist tusschen aanhangersfdezer onderdom peling en toeschouwers aan het strand. Met het oog op de Kroning is een oud plan weer opgedoken. Men is vroeger eens van plan geweest, een groot standbeeld van Z. M Willem III, te maken, maar door gebrek aan middelen is dat toen niet doorgegaan. Thans denkt men blijkbaar dat de gelegenheid gunstig is om dit plan weer op te vatten. Een van de leden der vroeger daarvoor gevormde com missie, de heer Martin WollT, die onder andere voorzitter is van de Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer te Amsterdam, benevens president-commissaris van het Panopticum, heeft er zich voor gespannen. Het gevolg daarvan is reeds, dat de beeldhouwer Hesselink de opdracht heeft gekregen om een model te ontwerpen, dat thans in de natte klei staat en dat eerlang in het Panopticun zal worden tentoon gesteld. liet zal een ruiterstandbeeld zijn op een zeer hoog, terrasgewijs verdeeld voetstuk, liet geheel zou zelfs ongeveer dei tig meter hoog worden. Nationale tentoonstelling van vrouwenarbeid. De rubriek commissie voor «Mandek van ile Nation Tentoonstelling van Vrouwenarbeid, waaronder ook res sorteert postwezen, stenographic; boekhouding enz., wenscht een zoo duidelijk mogelijk overzicht te geven van het werk, dat door de Neder- landsche vrouw op dit terrein wordt verricht. Daartoe verzoekt zij beleefd aan allen, die kunnen helpen, haar inlichtingen te geven omtrent boek houdsters, vrouwelijke copiïsten, kan toorklerken, enz. enz. Van deze samen wijst de beroepstelling van 1889 op een cijfer van 69; zeer zeker is het iedereen duidelijk, dat dit cijfer thans geen realiteit meer heeft. Daarom zal de commissie dankbaar ontvangen alle opgaven van adressen, lijsten, jaarboekjes, examenuitkomsten, enz. Met een warm woord \an aanheve- ling hoopt zij op veler weiwillenden steun te mogen rekenen. Opgaven worden verzocht aan bet adres van mej. G. Römelingh, Groningen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De uitslag van de Dinsdag 3 Mei gehouden stemming voor leden van het Kiescollege van de Ned. Kerk alhier is deze G. van Lummel 309, H. C. van Dam 297, R. Cruijff 2S3 J. Ger. Kleber 277, H. Jonker 263, N. Wolfswinkel Ez. 237, R. J. Graaf Schimmelpenninck 204, C. Vlaanderen Az. 179, Dr. H. J. Reynders 174, I ter Schuur 169, Mr. P. J. F. van Voorst Vader 157 P. M. den Hertogh 154. Daar de volstrekte meerderheid 164 was, zijn de 10 eerste gekozen en moet er herstemming zijn tusschen de 2 laatsten. De heeren J. Knoppers, Donalh, J. v. Apeldoorn, H. Kremer, en P. van Veen hadden 144, 141,135,130,129 stemmen. Ged. Staten dezer provincie brengen ter kennis van belangheb benden, dat de volgende leden van de Provinciale Staten in dit jaar moeten aftreden In het kiesdistrict Amersfoort: mr. A. M. C. H. Koek, jhr. mr. W. J. M. Bosch van Oud-Amelisweerd, mr. F. D. graafSchimmelpenninck, en jhr. mr. H. J. M. van Asch van Wijk. De verkiezingen daarvoor zullen plaats hebben op Dinsdag 7 Juni as. I De stemming voor deze verkiezingen zal, zoo noodig, plaats hebben op Dinsdag 14 Juni as., en de herstem ming, als die noodig is, op Vrijdag 24 Juni a.s. Tot stads-klokkenist, in plaats van H. L. van Esveld, die als zoo danig ontslag vroeg, is tijdelijk aan gewezen J. Schuld, te Nijkerk. Onze stadgenooten de dames A. Vlaanderen, E. .1. Klaverwijden, A. B. C. Sormani en K. W. F. Spruit alsmede mejuff. Nijsen van Stouten- burg hebben te Utrecht met gunstig gevolg afgelegd liet examen voor de acte als onderwijzeres; eerstgenoemde slaagde tevens voor de acte vrije en ordeoefeningen. Tot onderwijzer aan de school voor Chr. Nationaal onderwijs alhier hoofd de heer P. de Groot is benoemd ile heer N. K. Bieger, uit Utrecht. Tot post- en telegrambestellers aan het post- en telegraaf kantoor alhier zijn, in de vacature ontstaan door het overlijden van besteller D. Mulder en door het op zijn verzoek pensioneeren van A. Florijn, benoemd J Vlaanderen en J. J. Wevers, uit Hilversum. Het gebouw van den'oRoomsch Katholieken Volksbond" zal Zondag 15 dezer plechtig worde» ingewijd. De feestrede zal worden uitgespro ken door den ZeerEerw. pater Caje- tanus uit Helmond. De heer G. P.^A. Garjeanne directeur der Amersfoortsche tapijt- fabriek heeft als zoodanig ontslag genomen en zal naar wij vernemen onze gemeente metterwoon verlaten. De Ie luit. L. F. T. Vogel, van het 4e reg. inf. te Delft, is gedeta cheerd bij de veld-art. alhier. De eerste luitenants C. E. Nardten en H. de Haan Hugenboltz, van bel 5e Regiment infanterie in garnizoen te Utrecht, worden den I. Juli a.s. overgeplaatst respectieve lijk bij bet 2e en 4e bataljon \an genoemd Regiment alhier in garnizoen. De jongeling H. van Loghem beeft eene verbintenis aangegaan als adspirant-vaandrig voor het Reserve kader bij het 5e Regiment infanterie. De eerste luitenant K F. Dil wordt belast met de functie van Officier van Wapening bij het 2e bataljon 5e Regiment infanterie in fle plaats van den eerste luitenant J. C. Wagner die daarvan eervol is ontheven. De eerste luitenant J. P. van der Meulen van het 5e Regiment infanterie is belast geworden met de oefeningen van do miliciens die bij genoemd korps tot militaire wielrijders worden opgeleid. De Minister van Oorlog beeft bepaald dat het schriftelijk gedeelte van het toelatingsexamen voor den Hoofdcursus zal plaats hebben op 14, 15 en 16 Juli e.k; hieraan zal van het 5 regiment infanterie worden deelgenomen door de sergeanten L. A. C. Duuring, H. A. Fisscher, L. Edema, A. P. Erzey, W. Weijerman, W. A. L. Soetbroodt Piccardt, J. J. de Kroes, H. Eggink, en C W. Pape. Aan den Sergeant J. Ankersmit en aan den sergeant-majoor-titulair F. Th. J. M. Zwaga beiden van het 5 Regiment infanterie is de bronzen medaille voor twaalfjaren trouwen dienst toegekend. Bedoeld eereteeken zal aan den belanghebbenden, voor het front van den troep, op eene plechtige wijze worden uitgereikt. De Sergeant-titulair W. M. C. J. Hatkemeyer van het 5e Regiment Infanterie is bevorderd tot Sergeant ellectief, en de milicien soldaat A. Krol tot milicien korporaal. De Korporaal A. A. Soeters van het 5e Regiment Infanterie is gedegradeerd en terug gebracht tot soldaat, wegens wangedrag en dron kenschap, waardoor hij getoond heeft niet waardig te zijn een graad te bekleeden. Wat een oorlog in de tropen kost. Een Amerikaansch militair week blad deelt daaromtrent de volgende cijfers mee: Om den stam der Simi- nolen-Indianen in Florida «tot rust" te brengen (de stam was 4000 kop pen sterk) had men 7500 man noodig. Van deze vielen er 58 in den strijd met den vijand, terwijl 1493 door de. gele koorts en andere tropische ziekten uit het veld werden geslagen. De veldtocht kostte in ronde cijfers 10 miljoen dollars, terwijl er tot nu toe reeds 53 miljoen dollars aan pen sioenen zijn uitgekeerd. Daaruit kan men gemakkelijk op maken hoeveel een landing op Cuba en een oorlog daar gedurende den zomer aan geld en aan menschen- levens zal kosten. Een avontuur van Jaap Eden. De Spaansch-Amerikaansche oorlog is oorzaak geweest van een avontuur aan Jaap Eden en zijn vriendjes over komen. Toen zij eenige dagen ge leden nabij Key West langs de kust van Florida een zeiltochtje maakten in een 5 tons jacht, werden zij plotse ling dooi' een Spaansche torpedoboot nagezet die ben als spionnen be schouwde en naar Havana opbracht, ondanks hunne verzekeringen dat zij vreemde wielrijders waren. De schuld lag volgens Jaap Eden aan Gougoltz, die als stuurman zoo'n prachtige gegalloneerde zeilpet ophad, dat de Spanjaard hem als een zee- ollicier van Imogen rang beschouwde. Een bericht uit Havana meldt later: De Franschen D. Lamberjack en Cessoe. de Zwitser Gougoltz en de Hollander Eden, op de kust van Florida gevangen genomen door den torpedo-boot Gracia de Dios no. 19, commandant Penaftel, zijn door gene raal Blanco vrijgelaten en mogen met liet Fransche schip le Bon Pasteur naar Charleston vertrekken. Het onweer in 1897. Volgens mededeelingen aan het Kon. Meteorologisch Instituut te Utrecht, in 1897 gedaan door hen die zich met het waarnemen der onweders op ver schillende plaatsen van ons land be last hadden, weiden in 1897 34 rrten- schen door den bliksem getroffen, waaronder 21 met doodelijken alloop, 39 runderen, 7 schapen, 14 paaiden, 1 geit, 11 varkens, l honü, en 61 kippen werden door den bliksem of door den daardoor veroorzaakten brand gedood, 10 hooibergen en 145 ge bouwen van onderscheiden aard wer den getroffen, hieronder waren 21 kerktorens, 12 molens en 5 schoor- steenen. Het aantal getrollen booinen be droeg 58en Liniaal werden telephoon-, telegraaf en andere electrische toe stellen en geleidingen door den blik sem beschadigd. Bij 17 der vermelde trefgevallen was het gebouw van een afleider voorziener onstond dan geen brand of de schade was betrek kelijk gering, behalve in 2 gevallen, waarbij niet was uit te maken of de afleiders voldeden aan alle eischen, die men tegenwoordig meent te moeten stellen. Drie zwervelingen, Maandagavond half tien meldden drie knapen van 12 tot 14 jaar zich in het politie-bureau in de Keizer straat te Scheveningen aan. Zij waren uitgeput van honger en vermoeienis. Te Rotterdam woonachtig, hadden zij 's morgens om zes uur hun woon plaats verlaten en waren met een boer medegereden, die hen onderweg in den steek had gelaten. Nadat zij den nacht in het politie bureau te Scheveningen hadden door gebracht, zijn zij gistermorgen ter verdere opzending naar hun woon plaats naar het hoofdbureau Alexan- derveld gedirigeerd. Gevonden Voorwerpen Inlichtingen aan het bureau van politie alhier te bekomen omtrent, Twee gouden ringen. Zwarte heeren parapluie; Neteldoeksch gordijn Witte vrouwennachtjapon Fietspomp Lorgnet Schuldvorderingen. De Gemeente-ontvanger van Amers foort, In ervaring gekomen dat het te laat indienen van rekeningen wel eens schade aan belanghebbenden heeft berokkend, Noodigt de ingezetenen, aan wie in den loop des vorigen jaars de leve ring van voorwerpen of liet verrichten van eenig werk ten laste van de ge meente of van hare inrichtingen werd opgedragen en die tot dusver geene betaling deswege erlangden, bij dezen met nadruk uit om zich ten zijnen kantore aan te melden en aldaar op gave van de nietbetaling te doen vóór of uiterlijk op den 31 Mei aanstaande, en brengt hun tevens in herinnering, waartoe ook de op 26 Februari 1,1. door heeren Burgemeester en Wet houders gedane aankondiging strekte, dat na het einde der maand Juni inkomende schuldvorderingen over 1897 verjaard en alzoo niet meer voor eene verevening vatbaar zijn. Amersfoort, den 4. Mei 1898. De Gemeente-ontvanger voornoemd, J. C. LEINWEBER. Schermen. Nu dit gedeelte van de sport de laatste jaren in de meeste steden van ons land, zoowel bij burgers als mi litairen, zoo'n groote vlucht heeft ge nomen is het zeker niet ondienstig een woord hieraan te wijden, om alzoo te trachten de jongelingschap van Amersloort op le wekken de edele schermkunst te gaan beoefenen, opdat er niet langer gezegd kan worden dat Amersfoortsche jonge lieden met dit gedeelte van de spoi t verre ten achter staan bij zoovele andere gemeenten. Het zal zeker den meesten lezers wel bekend zijn, dat het schermen reeds in de middeneeuwen in hooge gunst stond bij de edelen en ridders van alle landen en de toenmaals be staande schermscholen druk bezocht weiden om zich te oefenen in het hanteeren der wapenen. Door hen werd het schermen be halve voor lichaamsbeweging hoofd zakelijk beoefend ter voorbereiding van een mogelijk te verwachten duel en hoewel autoriteiten en geestelijken met woord en daad getracht hebben het duelleeren te verhinderen, zien we toch nog tot op huidigen dage duëls vermeld. Het is niet mijn voornemen U op te wekken de schermkunst te gaan beoefenen om te kunnen duelleeren, doch ik wenschte U in 't kort le wijzen op de voordeelen die het schermen aanbied voor ons organisme. Het voorooi deel dal schermen al leen voor militairen noodzakelijk is, is helaas nog niet uitgeioeid. De schermkunst beeft de ontwik keling der physieke krachten op liet oog en in haar voordeel. Zij biedt den mensch een nuttige en aangename afleiding aan en is het beste middel om de kracht van het geheele organisme te hernieu wen. Het is vooits geheel natuurlijk, lichamelijke en geestelijke ontwikke ling gelijken tred te doen houden, want alleen een gezond lichaam kan een gezonde ziel huisvesten. Het zit tend leven en de geestesinspanning ondermijnen langzaam maar zeker de gezondheid,voor wier behoud lichaams beweging gymnastiek en dus ook schermen als voornaam onderdeel der gymnastiek onontbeerlijk is. Velen die zich niet kunnen oefenen in wielrijden, zwemmen gymnastiek, roeien enz. wegens voor hen daaraan verbonden gevaren of bezwaren van finantieelen aard, zullen in het scher men niet al leen een aangenameafleiding maar tevens vermeerdering, ontwik keling hunner krachten vinden. Ten slotte wensch ik U nog te doen opmerken dat de schermkust de kunst iste raken zonder geraakt te worden en omvat de beoefening in het hanteeren van degen, sabel, lange en korte stok en geweer. Zij geeft den getrouwen beoefenaar gevoel, juistheid van blik, oordeel, behendigheid, moed en zelfvertrouwen. Na bovenstaande regelen breek ik thans een lans voor de oprichting van een Schermvereeniging voor burger- jongelieden, bestaande uit een hoofd- afdeeling voor den leeftijd van 18 jaar en daarboven en eene onderafdeeling voor jongelingen van 1417 jaar. Toont dus dat ge met dit voorstel sympathiseert en zend een brief naar Slothouwei's Boekhandel bureau dezer courant die welwillend alle aanvragen tot deelname zal in ontvangst nemen onder motto «schermen", opdat eene vergadering belegd kan worden tot de oprichting van een Amersfoortsche Schermvereeniging en de tijd niet verre af zal zijn dat men zegt: »'t zijn geduchte schermers op de hoogte van hun tijd. Blijkens akte, den 30 April 1898 ten overstaan van den notaris J. G. POLLONES te Amsterdam verleden, is tusschen de ondergeteekenden WILLEM HENDRIK WARNSINCK, CAREL FRANCISCÜS HEK- KENBERG, beiden commis sionair in effecten, wonende te Amsterdam'; JOHAN THEODO- RUS MARENUS WARNSINCK, kassier eif commissionair in Effec ten, en'JAN WILLEM MID DELBURG, zonder beroep, bei den wonende te Amersfoort, als hoofdelijk aansprakelijke vennoo- ten pene VENNOOTSCHAP aangegaan ter voortzetting der zak.en van de firma LAMAISON BOUWER Co., tot nu toe door de drie eerstondergeteeken- deh als eenige hoofdelijke aan sprakelijke vennooten gedreven. pHet onderwerp der vennoot schap isde uitoefening van den commissiehandel in fondsen en van het kassiersbedrijf, het voe ren van administratiën en het verrichten van al zoodanige han delingen als met het vorenstaande in verband staan. De zaken der vennootschap, waarvan de zetel te Amsterdam gevestigd blijft, met bijkantoren te Amersfoort en te Nijmegen, zullen gedreven worden onder de bestaande firma, waarvan ieder der beheerende vennooten de teekening zal hebben, echter alleen voorzoover het betreft handelingen, die binnen den werkkring der vennootschap vallen. De vennootschap is aangegaan voor een tijdvak van vijf jaren en acht maanden, aanvangende den 1 .Mei 1898 en alzoo eir digende ultimo December 19C met verlenging telkens voorden tijdvak van vijf jaar bij j van schriftelijke opzegging min stens zes maanden vóopmet eindi gen van den oorspronkelijken of verlengden termijn gedaan. W. H. WARNSINCK. C. E. HEKKENBERG.' J. Th. M. WARNSINCK. J. W. MIDDELBURG. Ter overname aangeboden, op een der drukste standen van Utrecht. Oude zaak. Bewijzen van omzet voorhanden. Zeer ge schikt voor jongelui. Koopsom f 1000. Br. ff. lett. Z. Boekh. D. J. v. d. Hengel Utrecht. 303 hoekfHOF tn ZEVENHUIZEN 304. Nieuwe Schotsche II a r i u g. Versche gerookte Elft en Paling. Supra fijni?Genua Olie, Japans ctó Zoya. fcpiiittfcr at,?, cm»- DE NOTARIS te Amersfoort, zal op Zater dag 7 Mei 1898 's avonds 7 uur in het Koffiehuis «HET VAT,K■TB" aldaar, J PUBLIEK VERK00PEN: Binnep de Stad Amersfoort. 4 - Perceel 1. met plaatsj e .dan da Langegracht wijk F-.no^lO, groot 1 Are 5 c.A. Bevattende 10 Kamers, keu ken, 2 kelders, gang en ruimen zolder met beschoten kap. Bewoond door Mejfr. J. C. ELBERSEN en te aanvaarden over 3 maanden. Perceel 2 en er^ in de Valkestraat Wijk B] groot 35 centiaren. Verhuurd voorfl.per week. Betaaldag der kooppenningen 6 Augs. 1898. Breeder bij biljetten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2