BINNENLAND. PROVINCIALE BERICHTEN GEMENGD NIEUWS. vatieven waren 9edert eenigen tyd ver deeld, doordien nu eens Silvela met zyn aanhangers, dan weer Roinero Robledo met een aantal vrienden zich van de partij afscheidden. Het is opmerkelijk, dat deze laatste bij de debatten over het adres van ant woord op de troonrede met de Carlisten en de republikeinen tegen de regeering gestemd heeft, daar men toch had mogen verwachten, dat de konservatieve afge vaardigden, onder den indruk van het ongeluk, dat het land heeft getroffen, zich zonder uitzondering om den troon zouden scharen. De troon is' in gevaar, want op het Spaansche leger is meer te vertrouwen in den strijd tegen een buitenlandschen vijand dan bij het bewaren van de orde. Ook de officieren denken vaak meer aan zichzelf dan aan den staat en de kroon. In Augustus 1883 zijn in Bajadoz, Bar celona, Seo de Urgel en andere garni zoenen soldaten-opstanden uitgebroken, waarbij republiek werd uitgeroepen In November 1889 toonden zich de gene raals, die in de Kamer zitting hadden, weerspannig, daar naar hun meening het leger in het staatsleven niet de hem toe komende rol speelde. Dezen heeren was het vooral te doen om een goeverneurs- baantje, daar die betrekkingen goed be taald worden en ook gelegenheid bieden om nog iets b(j te verdienen. In 1S90 dreigde generaal Daban, door andere generaals gesteund, met geweld, waar door hy het aftreden van Sagasta be werkte. Hierna is het leger gereorganiseerd, maar op 17 Maart 1895 kwamen de offieren van het Madridsche garnizoen weer in verzet; zij begingen de grofste geweldplegingen tegen de liberale bladen, wier bureaux vernield werden. Getrouwheid aan de wet is in Spanje niet zeer verbreid en onder den indruk van den ongelukkigen oorlog is veel kwaad te verwachten, te meer daar deze volgt op en samenvalt met de opstanden in de koloniën, die verbazende verliezen hebben veroorzaakt. Ook zal waar schijnlijk weer de oude antipathie tegen de „Oostenrgksche'', de niet tot het land behoorende Regentes, gaan opleven. Hoe groot de opgewondenheid in Spanje is, bewyst de omstandigheid, dat allerlei berichten verspreid worden we wyzen slechts op die uit Gibraltar, gister reeds vermeld die, hoe ernstig ook hun inhoud is, toch geloof vinden; later worden ze echter in het geheel niet bevestigd. Overigens is het een vaststaand feit, dat de verbittering van het volk over het ongeluk dat tot nog toe de Spaan sche marine heeft vervolgt, van dag tot dag toeneemt. Zoo zijn bijvoorbeeld over Bayonne, in Zuid Frankrijk, berich ten gekomen, dat de opgewondenheid steeds* grooter wordt. De regeering heeft den gouverneurs der provinciën en den gemeentebesturen gemachtigd, het be stuur in handen van de militaire over heid over te dragen, zoodra zy dit noo- dig oordeelen. Uit verschillende streken worden bloedige botsingen gemeld, daar tegelyk met de woede over den neder laag bij de Filippijnen de verbittering over de duurte van het brood is ontstaan. In de Baskische provinciën trekt de jeugd door de straten onder het zingen van overoude oorlogsliederen en onder het geroep van: „Leve don Carlos!' In Toledo en in Valencia zyn uit de menigte reeds de kreten opgegaan„Leve de Republiek!" en „Weg met de Oosten- ryksche!" En zooals in de provincie Valencia de lepublikeinen, zoo roeren zich in de provincie Guadalajara de Carlisten. In Madrid is men algemeen overtuigd, dat Spanje een zwaren inwendige stryd een volkomen nationale krisis tege moet gaat. Dat blykt ook wel uit de zittingen van den Kamer In plaats dat deze de regeering steunt in haar moeilijken taak, zyn er veeleer afgevaardigden, die haar sterk tegenwerken. In de zitting van gister bijvoorbeeld keurde Romero Robledo de autonomie van Cuba ten sterkste af; hy vond die in stryd met de bewering dat ondeelbaarheid van het Spaansche gebied en achtte haar den zelf moord van het nationale leven. Hy prote steerde er tegen, dat troepen worden afge zonden om een wankelende regeering te verdedigen, waar gestreden moet worden tegen de Yankees op Portorico en de Filippynen. De houding van den minister Moret y Prendergast, die het besluit teekende, waarby het stemrecht der vry- willigers wordt opgeheven zoolang zy onder de wapenen zyn, onderwierp hy aan een scherpe kritiek. Voorts veroor deelde hy het dat 100.000 man troepen op Cuba aan hun lot worden overge laten, en gat hy zyn afkeuring te kennen over de gebeurtenissen op de Filippynen. Aan den minister van marine verzocht verworven hebt. Generaal Dalrvmple zeide mij, dat gij een hoogst beschaafd man, een letterkundige zijt. O, hoe dankbaar ben ik het lot voor dit alles. Gij zijt een gentleman, een echte gentleman. Nu echter sta op en breng uw stoel in mijne nabijheid, vertel mij, ik verlang vurig, alles uit uw leven te vernemen." (Wordt vervolgd). hij, bevel te geven dat admiraal Montejo van Manilla zal terugkomen. De minister antwoordde, dat Montejo reeds heeft gemeld, uit eigen beweging naar Spanje terug te keeren. Remero Robledo vroeg verder, of het eskader thans op weg is naar de Antil len, of dat het bevel heeft ontvangen weder naar de Kanarische eilanden te gaan? Hy wilde weten, of de regeering een plan voor den oorlog had opgesteld V Waarom, vroeg hy voorts, werd gene raal Weyler vervangen? en hy eindigde zyn redevoering met de regeering te beschuldigen van gebrek aan doorzicht en het aankondigen van zyn voornemen, der Kamer te verzoeken een voorstel tot invoering van een rentebelasting aan te nemen. Uit Florence wordt gemeld, dat H. H. M. M. de Koninginnen in streng incognito bezoeken brengen aan de museums en o. a. een tochtje hebben gemaakt naar het Karthuizer klooster Zij zullen over Milaan naar Cchönfeld in Zwitserland gaan. Door de Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen is bepaald dat de retourbiljetten in vei keer met Cleve, evenals de retourbiljetten in binnenverkeer, voortaan één maand geldig zijn. De Nationale Velddag van het Leger des Heils zal dit jaar wederom gehouden worden op 22 Juni a.s. op het landgoed Velserbeek te Velsen, bij Haarlem. Voor deze gelegenheid zal generaal Booth overkomen en de leiding op zich nemen. Met de Ilollandsche Spoorweg Maat schappij zijn reeds schikkingen ge maakt, voor eenigp, extratreinen en voor verlaagd tarief voor deelnemers van de Stations aan de lijnen dier Maatschappij. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Bij de openbare inschrijving voor de geldleening groot f 45 000 ten laste der Gemeente en rentende 3'/i °/o werd ingeschreven door: firma Van der Zoo de Jong Van Ophogen, te Amersfoort, voor f500 tot den koers van 100 pet., firma F. J. en A. E. Groeneveld te Winschoten, f45 000 legen 999/m pet.: A.Oppen- heim, te 's-Gravenhage. f 45 000 voor 08s/ie pet.en Julius Üppenheim, te Groningen, f 10.000 tegen 99pct. f 10 000 tegen 985/» pet., f 10 000, tegen 98Vi pet. en f 15 000 legen 98'/» pet. De inschrijving werd gegund aan de firma's Van der Zoo de Jong Van Ophoven, en G. J. en A. E. Groeneveld. Tot onderwijzer aan deRoomsch- Katholieke Jongensschool bier, hoofd de heer M, van Lingen, is benoemd de heer W. Ph. van Munster. De Raad der gemeente Ede heeft aan den heer A. J. Krieger, ingenieur alhier, voorloopige con cessie verleend voor den tijd van vijf jaar voor den aanleg en de ex ploitatie van een stoomtramweg van liet station Ede naar Veenendaal dooi de Buurtsteeg. Komt deze verbinding tot stand, dan krijgt deze gemeente een zeer gewenschte verbinding met Geldersch Veenendaal en zou wellicht het sta tion van de Staatsspoor Veenendaal De Klomp komen te vervallen. Ook krijgt men dan een vaste brug over de Grift, die ook voor passage van voetgangers en rijtuigen kan dienstbaar gemaakt worden. Burg. en We tb. dezer gemeente brengen ter kennis van le. alle mannelijke ingezetenen, geboren in het jaar 1873, 2e. alle mannelijke ingezetenen, geboren in de jaren 1864 tot en met 1873, die ofschoon in andere Gemeen ten reeds ingeschreven, sedert de inschrijving van het vorige jaar in deze Gemeente zijn komen wonen 3e alle vreemdelingen, die sedert de laatste inschrijving in de termen zijn gevallen, om als ingezeten te worden beschouwd dat zij zich ter inschrijving voor de schutterij belmoren aan te melden tusschen den 15den en den 31sten Mei e.k. ter Gemeente-secretarie. Burg. en Wetli. dezer gemeente doen te weten, dat de voorjaars- schouw over de wegen, slooten en waterleidingen, aan bun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden worden op Donderdag den 26 Mei aanstaande en volgende dagen. Belanghebbenden worden her innerd, dat do uitreiking van planten en bloemen, vanwege de vereeniging »Floralia«. Woensdag 11 Mei des namiddags van 25 uur zal plaats hebben in de tuin van het Café »De Arend« aan den Arnhemscheweg. De spoorwegarbeider J. Sparen burg had gisterenavond het ongeluk bij het binnenkomen van den snel trein van 6.56 door de machine te worden gegrepen en onder de trein te geraken. Deerlijk verminkt werd hij naar het gasthuis vervoerd, waar hij door Dr. Croockewit werd ver bonden. Hedennacht is de ongelukkige evenwel aan de gevolgen overleden. De le luit. H. de Haan Hugen- holtz, van het 5e reg inf., wordt met 1 Juli overgeplaatst van Utrecht naar Amersfoort. De directeur van het Remonte- depöt, Jhr. van Reijgersberg Versluis, gaat begin Mei den dienst met pen sioen verlaten en wordt opgevolgd door Kapitein Knel van het Regiment Veldartillerie te Utrecht. De influenza heerscht in zoo'n erge mate onder He paarden van het Re- monte-depó', dat verscheidene dieren er reeds aan zijn bezweken. De Minister van Oorlog heeft benoemd tut vaandrig de reserve sergeant I. J. Dermout van het 5e Regiment infanterie. De soldaten J. C. van tlelsdin- gen en G. Florijn alsmede den hoorn blazer J. van 't Hoenderdaal, van het 5e Regiment infanterie, zijn door den Kolonel Regiments-commandant be vorderd tot korporaal. Bij het 5e Regiment is aan den fourier G. 11. Varenhorst de zilveren medaille voor 24 jaren en aan den Sergeant-majoor titulair C. Bogert de bronzen medaille voor 12 jaren trouwen dienst toegekend respectieve lijk op 8 en 9 Mei a.s. De eereteeke- ncn zullen op eene plechtige wijze voor het front van deze troep aan de belanghebbenden worden uitgereikt De Minister van Oorlog heeft bepaald dat de Eerste luitenant J. C Wagner van het 5e Regi ent Infan terie, die bij Koninklijk Besluit is overgeplaatst naar het Regiment Grenadiers en Jagers, zal worden in gedeeld bij een bataljon Jagers van laatsgenoemd Regiment. Blijkens eene aanschrijving van het Departement van Oorlog, kan voor de versiering van de Militaire gebou wen te Amersfoort, ter gelegenheid van de Inhuldigingsfeesten van 11.M. de Koningin, beschikt worden over een som van f390. Van dat toege stane bedrrag wordt, voor gemeld doel. aan de Infanterie kazernes en aan de kazerne bewoond door de bereden korpsen ieder f 150 tegoed gedaan. Bij het gehouden examen tot bevordering voor de graad van Vrij willig Sergeant en fourier zijn geslaagd één reserve Sergeant en 10 korporaals, als mede 5 miliciens korporaals bij het examen voor bevordering tot milicien Sergeant allen van het 5e Regiment Infanterie. Baakn. Tot penningmeester van het waterschap de Drie zielen en de Geeren is benoemd de heer P. H. Burggraaf Mej. C. Everts, die meer dan 10 jaren aan het postkantoor werk zaam was is als zoodanig overgeplaatst naar Amsterdam. De stationschef de heer A. de Haak is dezer dagen naar zijn nieuwe standplaats Vlaardingen vertrokken, terwijl de heer P. van Rossum zijn plaats heeft ingenomen. Mej. C. Kreijt en mej. L. W. Wilmans hebben dezer dagen met goed gevolg het examen voor lager onderwijs te Utrecht afgelegd. In den vijver achter het paleis te Soestdijk heeft de jachtopziener der koningin twee prachtige vischotters geschoten. De ongalante douanebeambte. Een grappig voorval had eenigen tijd geleden bij aankomst van een passagiersboot te New-York in de douanenloods plaats. Toen men de bagage van een zeer net gekleede jonge dame inspecteerde, viel het oog van een der beambten op een klein doosje, dat met een blauw lint omwonden was. De tolbeambte narn het verdachte doosje op. Een donkere blos overdekte de wangen van de jonge dame en zij smeekte den douane den inhoud niet te onder zoeken. Zij gal daarbij de verzekering dat het doosje niets belastbaars be vatte, doch bood aan om elk verlangd, bedrag voor invoerrecht te betalen als hij van het onderzoeken van den inhoud wilde afzien. De beambte, die juist nu in zijn vermoeden versterkt werd dat er smokkelarij in het spel was, hetzich niet door de smeekbeden van de schoone vreemdelinge verbidden. En toen er eenige andeie douanen bij kwamen, liet hei jonge meisje haar geheele bagage in den steek om zoo spoedig mogelijk zich uit de voeten te maken. Allen keken vol spanning naar het geheimzinnige doosje in de handen van den beambte, die reeds het blauwe lint had losgemaakt. »Er zitten zeker diamanten in," meende een der om standers. Voorzichtig opende hij het en verwijderde de eene laag watten na de andere. »Zie je, zóo worden die dingen verpakt", merkte een der tolbeambten op«misschien zit er wel voor een waarde van 100,000 dollars in." «Wij zullen het direct weten", sprak de man, die met het uitpak ken belast was en terwijl hij de laatste laag watten verwijderde, vertoonde zich aan zijn verbaasde blikken een valsch gebit Een homerisch gelach van de om standers weerklonk bij deze ontdek king en op het gelaat van den stren gen douanebeambte was het duidelijk te lezen, dat het hem speet, tegen over het lieve jonge meisje zoo onga lant te zijn geweest haar verzoek niet in te willigen. Eerst drie dagen na dit voorval liet de jonge dame haar bagage en het noodlottige doosje afhalen. Iets over Eilison. Nu in veiband met den Spaansch- Amerikaanschen oorlog ook Edison's naam genoemd en volgens berichten uit New-York tot hem het verzoek is gericht om zijn electrotechnische kennis in dienst van het vadeiland le stellen ten einde Spanje zooveel mogelijk afbreuk te doen van de electriciteit schijnen do Amerikanen veel te verwachten in dezen oorlog, want een vrijwilligerscorps, uit meer dan 1000 electroteclmici bestaande is te New-York gevormd nu Edison's naam genoemd is, vinden wij het niet te onpas om het een en ander over den grooten Amerikaan mede le deelen. Van zijn jeugd af is Edison liard- hoorig geweest en dat is er met het klimmen der jaren niet op vei beterd. De oorzaak daarvan deelt een mede werkster van The Ladies Home Journal mede. Zooals vrijwel algemeen bekend is, verdiende Edison als kleine jongen den kost rnet het verkoopen van couranten in de straten en aan de spoorwegstations. En sedert dien tijd dateert zijn doofheid reeds, d. i. sedert het jaar 1856, toen hij nog slechts een knaap van negen jaar was. Hij bevond zich op het perron van een der stations te New-York, toen er een trein aankwam waarvan de goederenwagens snel werden uitge laden. Daarbij liep hij een der kruiers in den weg en deze daarover wrevelig geworden, tilde den kleinen nieuws gierigen jongen bij de ooren omhoog en joeg hem weg. Het gevolg daar van was dat het trommelvlies van zijn beide ooren scheurde en daar hij de middelen niet bezat om zich onder behandeling te stellen van een oorarts, had er geen volkomen genezing plaats. Het eerste onderwijs in het tele- grafeeren ontving de jonge Edison als belooning voor een moedige daad. liet zoontje van den Stationschef van Mount Clemens (Michigan) een station der Grand Trunk Railway, was op het punt om door een trein over reden te worden, toen nog op het laatste oogenblik de toekomstige uit vinder tusschen de rails sprong en het kind van een wissen dood ïedde. De dankbare vader vroeg den moedi gen knaap waarmee hij hem genoegen kon doen, en zonder aarzelen ant woordde de jonge Edison dat hij gaarne het telegrafeereri wilde leeren. Dit verzoek werd hem bereidwillig toegestaan, en met zoovfcel ijver legde de leergieiige knaap zich daarop toe, dat hij de kunst in zeer korten tijd onder de knie had. Zes maanden daarna werd hij als jongste van alle Amerikaansche telegraaf-ambtenaren op het telegraafkantoor van het spoor wegstation Port Huron aangesteld. Eilison heeft steeds hardnekkig ge weigerd om zijn eigen stem op de rollen van de fonograaf te laten fixee- ren. Tevergeefs nebben zijn vrienden getracht hem in hun fonografen een paar zinnen te laten spreken. Hij was er niet toe te bewegen om zijn stcin le laten vereeuwigen. Nog niet lang geleden ontving Edi son bezoek van den eigenaar eener groote fabiiek, die een engros-handel drijft in wetenschappelijke instrumen ten en speciaal is ingericht voor het vervaardigen van fonografen. Deze deed den grooten uitvinder het aanbod om voor een belooning van 10,000 dollars gedurende eenig minuten en kele zinnen te spreken in een zijner fonografische apparaten Edison wei gerde echter met de opmerking dat de gedachte hem onverdragelijk was af en toe zelf te moeten hooren s't kost maar tien cents, dames en heeren, om Edison zelf te hooren sprekenDe zaak zou mij, voegde hij er bij, meer ergenis geven, dan de 10.000 dollars mij genoegen kun nen verschaffen. In den beginne, toen hij zijn fono grafische instrumenten moest beproe ven, was hij natuurlijk wel genood zaakt dikwijls in de «ontvangers" te spreken, doch na afloop van de proef liet hij steeds de in <le wasrol gera deerde woorden zorgvuldig afschaven. Slechts aan twee van zijn intiemste vrienden is het gelukt een paar woor den van Edison in hun apparaten op te vangen en te fixeeren, doch niet dan nadat zij de belofte hadden afge legd daarvan nooit gebruik te zullen maken om zijn stem te exploiteeren. BURGERLIJKE STAND. Amersfoort. van 2S April tot en met 4 Mei. GeborenAlbertus, z. van A. Buddingh en W. G. Jekel. Adrianus Jacobus, z. van M. van Groenestein en J. Bekker. Gerarda Johanna, d. van E. C. van Wijaarda en G. van Drie. Gerrit Arie, z. van E. Zoon en H. van 't Hoog. Hendrika Antonia, d. van H. van den Heuvel en A. Muijs. Augustin, z. van P. A. Olvers en E. van Berkum. jaco bus, z. van C. van Asch en J. A. J. L. Bon nier. Maria Hendrika, d. van D. de Groot en H* W. Ratzer. Antonetta, d. van G. van Grootheest en T. van Loenen. Cornelia Elisabeth, d. van C. Kamer en C. W. van Nimwegen. Johannes Cor nells, z. van P. Westbroek en J. van Boven. Ondertrouwd: A. van Kommer en J. Hagenbeuk. A. W. Bos en J. van Einst. Getrouwd: J. Kaats en E. Zijsvelt. H. Maater en P. Smit. W. Waterkoort en J. Meijers. G. de Vries en J. Buis. OverledenMaria Kuijt, 9 m. Martinus Berendse, 11 m. Henri Kraaykamp, 5 m. Hendrik Kok, 69 j. ongehuwd. Cornelia Hesselina Kraaijkamp, 4 j. Hoogland. Geboren4 Mei Antje d. van E. Smink en C. Hooi. 5 Mei Geertruida d. van A. Huurdeman en J. van den Heuvel. Overleden 5 Mei. E. van de Broek oud 27 j. ongehuwd. Leusden. Geboren: 2 Mei. Reijer, z. van Jan Berendse en Gijsje Donkersteeg. 3 Mei. Cornelia d. van Hermanus van Voorthuizen en Niesje Hopman. 4 Mei Jannigje, d. van Jan Post en Hendrica van Dijk. Stoutenburg. Geboren: 5 Mei. Wilhelmus, z. van Roelof Groenestijn en Hendrica Swart. Woudenberg. Geboren: 2 Mei. Marinus z. van Maria ter Maaten. Ondertrouwd: 30 April. Hendrikus Wagensveld, wed. van Sophia Hei, 33 j. en Sophia Heij, 21 j. - 4 Mei. Cornelis Meerbeek, 32 j. en Oekje Goudkuil 29 j 5 Mei. Antonie van Egdom, 25 j. en Jannetje van Maanen, 20 j. 5 Mei. Jan de Bree, 22 j. en Aartje Kleinveld. 19 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 6 Mei 18P8. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. Appelen f 0.a f 0Peren f 0.a f 0.Nieuwe aardapp. f 0.a f 0 Zandaardapp. f 2.50 a f 3 00 lloendereieren f2.25 a f2.80 per 100 st. Eenden f 0.a f0Boter f0.95 a f 1.15 per kilo. Mar garine f0a fö.Zoctem. kaas 0.f0.— Kippen f0 60 a fl.00 Kuikens f0.00 af 0 00 Piep kuikens f 0.40 a f 0.60 Ganzen f 0.f0.Eenden f0 60 a f 0.90 p. st. Jonge f0.a f0.Hazen f0 00 a f 0.Wilde konijnen f 0.a f 0. Tamme f0.40 a f 1.00 Duiven f0.40 a f0 50 paar. Magere varkens f 12.f20.Zeugen f40.f 50. Biggen f6 af 10.Schrammen f 00.a f 00 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f00.— a fOOO.— Kalf koeien f000 a f000.— Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pmkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Roggeheet. Boekweit00 heet. Appelen; 00 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len; bOO heet. Zandaardappelen 80000 stuks lloen dereieren; stuks Eendeneieren; 1400 kilo Bo ter; kilo Magarine; kilo Kaas; stuks Vee: 10 magere varkens, 300 biggen en 10 zeugen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2