BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. hoogst ernstig is, en dat zelfs ka nonnen gebruikt moesten worden, om de orde te handhaven. Het post- en telegraafkantoor is gesloten, geen enkele brief wordt ver zonden, zoodat alle berichten uit na burige plaatsen moeten komen. Dat is echter zeker, dat een reeks straatgevechten zijn gehouden tusschen de politie en het volk, waarbij de politie het onderspit moest delven. Toen traden de militairen op met krasse maatregelen, maar ook dat hielp niet. De oproermakers trachtten te beletten, dat de treinen vertrokken, die de opgeroepen lichtingen moesten vervoeren en Zondag slaagden ze er in het station te bezetten. Omnibussen en trams werden omgeworpen, om als barricades dienst te doen, en van de daken der huizen werd op de troepen geschoten. Deze scholen terug en vele oproermakers vielen dood van de daken op straat. De toestand was in een wooid ver schrikkelijk en bij de 300 dooden en 1000 gekwetsten, zullen er nog wel vrij wat meer gekomen zijn de mili taire overheid toch heeft zich genood zaakt gezien om met kanonnen op de dicht saamgeplakte menigte te schieten. Maandag is opnieuw gemeld, dat de orde was hersteld. Do schade door dit oproer veroor zaakt, moet enorm zijn o a. zijn ook de spoorstaven opengebioken, zoodat ook het treinverkeer geheel is gestaakt. Naar aan het Vad. geseind werd, zijn IIH. MM. de Koninginnen j.l. Maandag in welstand te Innsbruck, in het hotel Tirol aangekomen. De jongelieden, die als vrijwil liger bij het reservekader dienst willen nemen en aan het eerlang te houden examen deelnemen kunnen zich nog lot '21 Juni as. daarvoor aanmelden. Het examer. wordt 21 Juli in de ver schillende garnizoenen afgenomen. De nieuwe locaalspoorweg Baarn- Soest-Utrecht zal waarschijnlijk nog vóór of op 1 Juli a.s. geopend worden. Voor Baarn is de opening dezer nieuwe lijn van groot belang, daar een goedkoopere en snellere verbin ding met Utrecht verkregen wordt. Uit de Betuwe schrijft men aan het N. v. d. D. De boomen, voor welke de bloei reeds is geëindigd abrikozen, perziken en Engelsche kroozen en die zooveel beloofd hadden, hebben zeer geleden door het meestal gure weder tijdens den bloeitijd, waardoor de ontwikkeling der vruchten teveel vertraagd werd. Ook voor de kerseboomen, welke nu prachtig bloeien zou meerdere warmte zeer gewenscht zijn. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Door welwillende bemiddeling van een der dames van bet plaatselijk comité dei vereeniging «Reisbelasting" ontvingen wij het negende jaarverslag dier vereeniging. Dit in het breede na te gaan, ligt niet op onzen weg. Wij slippen daarom enkel het navolgende aan. Aan giften werd door de afdeeling Amersfoort bijgedragen een som van f 62.63s. Totaal werd aan giften ontvangen f 7717.15= welk bedrag grootendeels (met een batig saldo van f 558,13= even lief is u daarvoor in de plaats tot broeder te hebben. Ik heb u zeer, zeer lief; gij hebt mij immers het leven gered. Mama, vergeet niet, dat hij mij het leven gered heeft." /'O, kom mede, kom mede," drong Lady Ostwestry. "Ja, ik weet, dat hij u het leven gered heeft. Ik ben niet ondankbaar," ging zij met een blik op Arthur voort, «maar het is een harde slag voor mij, eene zware beproeving," en den arm van haar zoon vattende, trok zij hem met zich mede uit de kamer. Nauwelijks hadden beiden de deur bereikt, toen een kreet van schrik van Arthurs lippen ze spoedig weder liet terugkomen. Sir George Ostwestry, was van zijn stoel gegleden en lag op den grond. De eene helft van zijn lichaam was krampachtig vertrokken. Een tweede, ditmaal ernstige beroerte had hem getroffen. Een paar woorden zullen voldoende zijn, om onze vertelling te eindigen. Arthur Cunningham Ostwestry keerde wordt het nieuwe jaar aangevangen) besteed werd tot verpleging van 194 personen, die voor korteren oflange- ren tijd in bekende herstellingsoorden werden gehuisvest, om daar zoo al geen algeheele genezing te vinden, dan toch nieuwe krachten te zamelen. Gaarne bevelen wij deze zoo nuttige vereeniging de gegoeden onder onze lezers aan. Bij hen, die voor genoegen op reis gaan, komt het doorgaans niet op één gulden meer of minder aan. Welnu zonder die gulden af, schenk hem aan bovengenoemde vereeniging en gij zult een verhoogd genot sma ken bij het aanschouwen van wat natuur en kunst al schoons hebben gewrocht. Portret der Koningin. Er is een nieuw portret van de Koningin verschenen bij Ad. Zim- mermans in Den Haag, een portret dat ons beter lijkt dan eenig vorig. Vergissen wij ons niet, dan zal dit portret een niet geringe populariteit gaan genieten. liet geeft al bet grace- lijke, lieftallige en tegelijk vorstelijke der jonge Koningin. In de uitstal kast van Slothouwers Boek- Kunst handel kan men dit fraaie portret in verschillende grootten bewonderen. Orelio en Mann. Deze twee bekende kunstenaars, die met hun liederavonden in de hoofdstad groot succes hebben behaald zullen den I8e Mei a.s. onze stad be zoeken Een waar kunstgenot staat onze muziekliefhebbers te wacfrfen. Bij het examen voor commies der Posterijen is o.a. geslaagd de heer J. Tieks Coeningh, surnumerair ten postkantore hier. Zondagmiddag arriveerde alhier Signor Innocenti Arnaldo, die 's mid dags oml2uur uitZutphen waskomen wandelen en Maandagochtend, zijn voetreis naar Amsterdam vervolgde, van waar hij per boot naar Liverpool gaat om vandaar weer te voet Londen te bereiken, Donderdag vóór 12 uur. Slaagt hij daarin, dan heeft hij in 62 dagen 4550 Kilometer afgetippeld en daarmee een weddenschap van 3000 franc gewonnenzuur verdiend geld, als men in aanmerking neemt dat hij 20 Februari uit Rome is afge marcheerd. Hij volgde dezen weg Rome, Florence, Bologna, Verona, Ala, Koveredo, Trient, Brenner-Pas (waar bij is ingesneeuwd) Innsbruck, München, Nürnberg, Bamberg, Rudol- stadt, Naumburg, Halle, Witlemberg, Potsdam, Charlottenburg, Berlijn, Spandau, Stendal, Lehrte, Hannover, Osnabrück, Löhne, Rheine, Oldenzaal, Goor, Zutphen. Amersfoort, Am sterdam. Te Berlijn, waar hij op den 42sten marschdag aankwam, werd hij genees kundig onderzocht en in de beste conditie bevonden. Arnaldo is een twintig-jarige Italiaan, klein maar stevig gebouwd, die zonder iets anders op marsch is gegaan dan rnet de kleeren die hij aan heeft en een soort ransel pi. m. 20 Kilo zwaar. Sportliefhebbers en redactiën van bladen helpen hem aan geld en goeden raadde Bondshotels geven hein logies. Hij bezit uitstekende aanbevelingen en zijn reisboek, dat bij in elke plaats ainstonds na aan komst laat afteekenen, is zeer beziens waardig. De le luit. C. E. Hardien. van het 5e reg. inf. te Utrecht, wordt met 1 Juli a.s. overgeplaatst naar hier. slechts als gast naar Surbiton park terug. Een vierendeel jaars lang was hij de voortdurende metgezel en on vermoeide verpleger van zijn zwaar beproefde vader, die hem met bijzondere teederheid scheen te beschouwen, en van hem alleen de voedingsmiddelen en artsenijen aannam, die hij van alle anderen terugwees. Sedert den middag, toen hem eene tweede beroerte getroffen had, had Sir George zijne kamer en bed, waarin hij bewusteloos gebracht was, niet verlaten. Dertien weken na de be grafenis zijns broeder, stond Arthur op nieuw voor den grafkelder der Ostwestry's, en ditmaal als hoofd- treurende, om het lijk zijns vaders bij te zetten. De geestelijke, die bij die gelegenheid fungeerde, was de nieuwe rector, mr. John Oliver, van West walden. Een jaar na zijns vaders dood, trad Sir Arthur Cunningham Ostwestry met zijne schoon e nicht Verna Dalrym- ple in het huwlftk. Voor zijn huwelijk betrok Lady Ostwestry met haar zoon het slot Carrishaw Hall, dat Arthur haar levenslang tot woonplaats aan gewezen had. Zij had zich reeds lang De Nederlandsche Schermhond, die sinds 8 jaren werkzaam is aan do verbreiding der Schermkunst, om in Nederland het vrije schermen te bevorderen, tracht dan hier,dan elders, door openbare Wapenfeesten te geven, de sympathie voor zijn streven op te wekken en tot deelneming aan te sporen. Op voorstel van de Schermver- eeniging «E. Af. M. A." heeft de Algemeene ledenvergadering van den Schermhond besloten het jaarlijksch wapenfeest in 1893 te Amersfoort te houden. In overleg met de gevormde feest commissie zal dit Wapenfeest ge houden worden op Zaterdag 25 en Zondag 26 Juni a.s. in het lokaal »De Arend". Het programma is als volgt: Zaterdag 25 Juni, 's morgens 11 uurPersoneele wedstrijdenDegen en Sabel; 's middags 2 uur: idem Geweer en Lange Stok's avonds 8'/i uur: Colonne-wedstrijd Geweer. Carré-wedstrijd Lange Stok. Zondag 26 Juni, 's middagsl'/s uur: Korps-wedstrijden op Degen, Sabel en Geweer; 's avonds 7'/i uur; Eere-avond. Om goed te kunnen slagen, zijn de kosten aan zulk eene betooging verbonden, eenigermate een hinder paal, doch in aanmerking nemende liet feit, dat ook in andere plaatsen van ons Vaderland door de autoriteiten en de élite der Burgeiij aan het streven van den bond ruime steun werd verleend, koestert het bestuur de hoop, ook hier krachtige mede werking en bijval te zullen ontvangen. Het plaatselijk Ecre-Comité bestaat uit de navolgende heeren Mr. F. D. Graaf Schimmelpenninck, W. L. de Petit, A. M. Tromp van Holst, Eere-Voorzitters. G J. Btiijs, A. J. de Kolf, J. C. Rolandus Hage- doorn, E. L. H. van Lunscliot Ilubrecht, Dr. H. J. Moll. In de feest-coinmissie namen zitting de heeren F. Wesseling, Voorzitter, J. Woudstra, J. Busquet, 11. Dumoulin, F. Rauh, J. A Schoterman, J. R. Schuuring, J. Tb. N. D. E. van Schouwenburg, Commissaris van den Ned. Scherm hond, Secretaris. Zaterdagavond hield de Militaire reeiteervereeniging «Oefent U" eene openbare samenkomst in liet Tehuis voor Militairen, die door een 150-tal militairen werd bijgewoond. Aan deze samenkomst was een wed strijd verbonden in voordragen en schoonlezen. Het bestuur had vier prijzen beschikbaar gesteld die dooi de volgende leden werden veroverd soldaat Schutprijs voor ernstige voordracht: «gedichten van Jan v. Beers." Soldaat Wildvank: aanmoedi gingsprijs: «Humoristische verhalen" van majoor Frits. Korporaal Koeden- liove prijs voor luimige voordracht: «gedichten van den Schoolmeester," terwijl die voor schoonlezen werd behaald door den korporaal V. d. Schaall«Tamboer en generaal" van Gerard Keller. De Christelijke zang- vereeniging «Looft den Heer" alhier bracht ter afwisseling eenige liederen ten gehoore. Te ongeveer 10 uur keerden allen voldaan huiswaarts, Zaterdag a.s. zal de Militaire schietvereeniging «Willem Teil" haar schietconcours houden. Een heer en dame uit Amers foort, die Zondag per tandem een toertje naar Utrecht hadden onder nomen, kwamen ongelukkig van de reis. Bij het opstijgen stootte de tarnden tegen een der steenen palen, tengevolge waarvan het voorwiel en de vork afbraken, en dus de machine met hare last omviel. De dame, die zich ernstig bezeerde, werd per rijtuig met haar stiefzoon verzoend, hem zelis innig lief gekregen. George koos de militaire loopbaan en werd na verloop van tijd, even als zijn oom Dalrymple, generaal. Kapitein Sa- ville schoot zich dood, een maand nadat Arthur als Sir George's oudste zoon en erfgenaam erkend was ge worden. Hij wist voor de schande, die hem bedreigde, wegens zijn lichtzinnig en strafbaar gedrag geen anderen uitweg, dan het pistool. De goede John Oliver, die zich innig verheugde over het schitterend lot, dat Arthur ten deel was geval len, riep altijd uit, wanneer hij zijn vriend zag"Dat is nu de arme jongen, dien ik bewusteloos op den weg naar Kearyford heb opgenomen I" Einde. naar het C. S. gebracht, terwijl de heer ter geleide van de fiets achter bleef. Ulr. Crt. Men schrijft ons uit Bussum De tent van 't hotel «Nieuw Bus sum," waar menig oud en jong Bus- summer vele uren van genot heeft gesmaakt, en waar de Bussumsche Vereenigingen haar eerste triomfen vierden, is verkocht voor f 675 aan een ingezetene van Amersfoort. Door den aannemer Schippers zal de tent worden afgebroken en te Amersfoort weer worden opgezet, bestemd voor openbare vermakelijkheden. 357e STAATSLOTERIJ. Yijfde klasse. Eerste week. Trekking van 9 en 10 Mei. (1400 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 400 op No. 17803. Prijzen van f 70. 1004 1033 14824 16299 17814 17819 19454 en 19460. Te zamen 9 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 1023 1034 2212 4237 7229 7245 7249 7571 5585 7600 7609 7616 7621 7658 7664 14808 14817 14823 14853 14870 14875 16300 16318 16328 17821 19401 19424 19432 19436 19450 20375 20405 20419 en 20442. Loten zijn ten voormelden kantore (Breedestraat, wijk E. 350) nog ver krijgbaar h f 3,50 per '/so. Hoe de Spanjaarden zelf over hun vloot denken. Lang reeds vóór den oorlog met Amerika, toen het nog niet daad werkelijk gebleken was, in welk een gebrekkigen staat zich de Spaansche vloot bevindt, werd in Spanje zelf daarover zeer ongunstig geoordeeld. Ter illustratie van dat feit diene het volgende, dat ontleend is aan een Spaansch humoristisch blad van ver leden jaar. «Een Spaansch kapitein ter zee komt met zijn schip in eeu vreemde haven en brengt een bezoek aan den schout-bij-nacht, de hoogste inatine- autoriteit der stad. Bij zijn tegenbe zoek ziet de schont-bij-iiacht do klei ne kanonnen op het Spaansche oor logschip, die juist geladen worden om de saluutschoten te beantwoorden Op het oogenblik dat de kanonnon zullen worden afgevuurd laat de Ka pitein de kanonnen echter overboord werpen. «Wat beteekent dat?" vraagt de verbaasde schout-bij-nacht. "Waarom werpt gij het koninklijk geschut over boord Omdat het schip in elkaar zou vallen als ik de kanonnen afschoot! Nu ben ik er zeker van een lintje te zullen krijgenwas het antwoord. Dat begrijp ik niet Wel, omdat ik den moed gehad heb, alles prijs te geven om het schip te redden Aiuerikaansch. Een nieuw electrisch straftoestel, een «tuchtigingstoestel," is in Amerika uitgevonden en reeds op een school te Denver ingevoerd. Het is een leuningstoel zonder zit ting, van welks zitrand vier vrij harde lederen kussentjes, zoo groot als een hand ongeveer, afhangen. De jeug dige boosdoener, die gestraft moet worden, laat men in dien stoel plaats nemen en zijne armen worden op de leuningen vastgebonden. Dan drukt de onderwijzer of een ander, die het tuch tigingsrecht" heeft, op een knopje, en de vier lederen banden komen in beweging, zoolang tot de kastijding voldoende geacht en de electnsche stroom afgebroken wordt. De machinale kastijding heelt het voordeel, dat de kinderen niet, zooals anders wel bij afstraffingen gebeurt, te hard geslagen en ernstig bezeerd kunnen worden. Vrijlating van gevederde zangers. Zondagmorgen zijn aan het station te Putten door twee agenten van politie uit Harderwijk van A. H. in beslag*genomen 7 nachtegalen, eenige zanglijsters en leeuwerikken welke hij aan zijn, in den juist aangekomen trein zittende, vader wilde meegeven ilie naar de markt te Amsterdam ging. De vogels zijn in vrijheid ge steld en tegen den vervoerder is proces verbaal opgemaakt. In 't Friesche dorp Grouw heb ben ingezetenen bij bekkeslag aan de melktappers doen bekend maken, dat zij voortaan niet meer zes, maar vijf ets. voor den liter melk wilden be talen. De melktappers waren, naar men zegt, genoodzaakt toe te geven. Broedsclie kippen. Elkeen, die kippen houdt heeft te tobben met broedsclie kippen en dat men dit niet prettig vindt is te be grijpen Een broedsclie kip eet, maar legt geen eieren en daarom is het toch te doen. Velen nemen het de kip kwalijk, dat zij hroedsch wordt en gaan er dan toe over te trachten, haar het kwaad? af te loeren. Een onderdompeling, het eenige malen heen en weer slingeren door brand netels, het eenige dagen zonder eten opsluiten onder een ton, ziedaar de meest gewone straffen, die toegepast worden. En toch, niets is onbillijker dan dat. Laat ons eens zien, wat die broedschheid toch eigenlijk is. Wio wel eens een kip geslacht heeft, zal bij opening wel eens opgemerkt hebben eene heele rits kleine bolletjes, iets groot pi- dan een speldeknop. Dit zijn de toekomstige eieren. Soms dagelijksch of om de twee dagen laat bij eene goed gezonde kip zoo'n bal letje los, begint te groeien en wordt weldra een ei. Dat ei kan echter niet groeien of de kip moet gezond, krach tig bloed hebben. Maar nn is het voor een elk duidelijk, dat wanneer de kip geruimen tijd achter elkaar eieren gelegd heeft, haar bloed zwak ker wordt en dus het dier zelf ook. Het eierenleggen houdt op en de kip toont grooten neiging tot zitten. De broedscheid is dus geen onwil of on deugd van de kip, het is zwakte en niets anders En evenals bij een zwak mensch het eenig middel tot herstel is, sterk, krachtig voedsel, wijst ons dit van zelf er op, dat de broedschheid weggenomen kan wor den. door ook aan de kip krachtig voedsel te geven. Men sluite haar daarom eenige dagen op in eene kooi of kevie, en geve haar volop voedsel, melk, maïs, gerst, enz. Hierdoor komt de kip weer spoedig op haar verhaal, het bloed wordt krachtiger en weldra begint het eierenleggen opnieuw. Door dit te doen bevoordeelt men zich zeiven. De gewone wijze van doen, n.l. het onderdompelen en onder een ton zetten, heeft tengevolge, dat de kip bij herhaling hroedsch is en geen eieren legt. Dit zal eerst beginnen, nadat de kip langzamerhand weer tot kracht is gekomen. Maar dit duurt doorgaans geruimen tijd. De kip geeft geen voordeel en daarom is het ons toch juist te doen. Agricola. Mijnheer de Redacteur I Door Burgemeester en Wethouders werd onlangs in den gemeenteraad voorgesteld om naar aanleiding van het Request van de bewoners van de Westsingel in zake de stank der aldaar liggende schuiten met de vaatjes een schutting te plaatsen, waarop door een der leden werd voorgesteld de beslissing daarop uit te stellen, zoodat wellicht een ander voorstel zal inge diend worden. Het zal natuurlijk de bedoeling der Requestanten niet geweest zijn daar een schutting geplaatst te krijgen daar een dergelijke struisvogel politiek al zeer weinig de geur zou doen ver minderen. Het is toch zeker niet begonnen om het gezicht, daar dan eteeu de afschuwelijke vuilnisplaats naast de mooie toren wel in het Request begrepen zou zijn. geworden Het aanzicht der vaatjes zal wel niet het grootste kwaad zijn doch de lading en lossing. Onbegrijpelijk is het dat zulks op die plaats geschiedt. Eerstens om het bederven der singel in het algemeen, en ten tweede omdat ile gesteldheid dier plaats door zijn scherpe helling tot stortingen aanlei ding geeft; meermalen gebeurd het daardoor dat de bedieners der karren bij het afrijden de kracht missen ze be hoorlijk tegen te houden waardoor de kar kantelt en de geurige inhoud der vaatjes als een waterval in de gracht terecht komt; dat minder aan gename was heden morgen te zien en teruiken. Met opname in uw veelgelezen blad zult U, M. d. R. velen verplichten en teeken ik met Hoogachting UWEd dw. dienaar, X. Amersfoort, 9 Mei 1898.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2