BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. dam ten deze permanent was ver klaard. De heer J. Ph. Marmelslein leidde de bespreking in over de «Inhuldi gingsfeesten" en het deelnemen van het Verbond aan een huldebetoon van het Verbond, te Amsterdam te houden. Hoe dat te doen, kon spre ker niet zeggen. Spreker deelde mede, dat de Bondsbestuurders die zich te Amsterdam voor deze zaak hebben ingespannen, van het kastje naar den muur zijn gestuurd, en dat daar de zaak dus nog eenigszins in de lucht hangt. Het meedoen aan de feesten in iedere afzonderlijke plaats beveelt spreker aan. Herkozen werden als bestuursleden de heeren A. Bierens de Haan, 4. Ilarmsen Jr., J. van 't Lindenhout, W. Leotard, herkozen en gekozen de heer G. C. Hoogewerfï. De heer J. Zeverboom besprak het roveeren van leden, en maande aan tot voorzichtigheid in deze. Men banne het kwaad, niet den persoon. Aan het debat hierover namen de heeren Marmelstein en Hoogenbirk deel, die door den inleider werden beantwoord. De collecte voor bet Dis-fonds ge houden, bracht f 65 op De heer J. J. Visser gaf eenige wenken voor het winnen van leden uit do hoogere standen. Men ver- lieze het verschil van stand niet uit het oog, en make het de bezoekers uit gegoede kringen zoo aangenaam mogelijk. De beschermheer der Utr. Chr. Jong. Ver. sprak een slotwoord, daarin zijn beste wenschen uitende voor alle Verbonds-vereenigingen. De Voorzitter der Regelings-Com- missie betuigde zijn dank aan het Eere-Commité, waarna de Voorzitter, na de gewone plichtjegingen. de ver gadering sloot. Gezongen werd tot slot Gezang 96 1 terwijl de heer A. Rooseboom met gebed eindigde. Een groot deel der aanwezigen maakte een boottocht naar Maarssen mede, terwijl een ander deel de ver gadering der Broederschap van het Blauwe Lint bijwoonde, waarin Prof. J. van Dijk over de geheel-onthouding sprak. In de avond-vergadering voer den het woord de heeren Ds, C. R. .van Lelyveld uit Goes en Ds. J. Lam- merts van Bueren uit Bunnik De bekende Utrechtsche organist de heer Johan Wagenaar gaf eenige muziek nummers op het Domorgel ten beste. De vergaderingen waren allen druk bezocht. De Staatscommissie voor de pensionneering enz. van werklieden heeft volgens de Verzekeringsbode in de laatste weken herhaaldelijk dag en avondvergadering gehouden. Men verwacht dat deze commissie weldra met haar rapport en voorstellen zal gereed zijn. Gladstone is dood Deze mare ging Donderdagmorgen door het Britsche koninkrjjk en later op den- dag wist heel de wereld het, dat de groo'.e man was heengegaan. Eergistermorgen om vijf uur is hij heengegaan, na een Iangzamen dood strijd, die reeds weken achtereen duurde. Hoewel de dood niet onverwachts kwam zal hij toch niet nalaten een smartelijken indruk te maken op allen, die de gioote zaak van het liberalisme aanhangen. Deze verliest in Glad stone de meest welsprekende, de meest schitterende zijner verdedigers. De geschiedenis zal zeker een uit gangspunt vinden in het werken van den machtigen staatsman, die sedert „driekwart eeuw zich voortdurend op de bres heeft gesteld en een werk dadig aandeel heeft genomen in alle groote Europeesche gebeurtenissen. Gladstone's werken heeft op de binnenlandsche ontwikkeling van Engeland een beslisten invloed gehad. Bezield rnet een vuur, dat zich met zijn leeftijd scheen te vergrooten, heeft hij toch niet altijd in alle om dat zij het niet kon wagen op te staan. Zij keek nu naar beneden in het woud, om te zien wat de beer uitvoerde. Eerst ging hij in de spelonk, en verslond al den mondvoorraad, wel ken hij dddr vond, vervolgens zwierf hij ten naastenhij een uur rond, en verdween «indelijk weer in de spe lonk. Helena was dankbaar, dat zij Stefanitza's raad opgevolgd, en daar geene schuilplaats gezocht had. {Wordt vervolgd.1 standigheden juist gezien er, zelfs heelt hij in de laatste jaren doorzijn bijna fanatiek vasthouden aan zijn ijveren ten gunste van Ierland, aan zijn partij meer kwaad gedaan dan goed. Ook zijn inmenging in de buitenlandsche politiek van het Ver- eenigde Koninklijk is niet altijd even gelukkig geweest. Dwalen is menschelijk. Maar wat men nooit zal vergeten van Gladstone, wat hem een bijzon dere en eenige plaats zelfs zal in ruimen onder de groote staatslieden dezer eeuw, dat is het groote gevoel van sociale gelijkheid en van huma niteit, dat al zijn daden heeft geïn spireerd, dat is de grondigheid, waar mee hij alle groote problemen heeft bestudeerd, zoowel die op politiek terrein als die op het gebied van de occonomie en den godsdienst, die dooi de omstandigheden aan hem werden voorgelegd. En dan ten slotte zal ook steeds in hem bewonderd worden de ernst zijner ovei tuiging, de bewon derenswaardige moed en de onver- flauwbare energie, die hij heeft ge toond tot het laatste oogenblik, in de verdediging van al wat hij waar geloofde. Het heengaan van zulk een man is niet alleen een verlies voor de natie, wier roemrijkste zoon hij was, maar ook een oorzaak van rouw voor het internationale liberalisme en voor heel de menschheid. Dat in Engeland het verlies zeer gevoeld wordt, blijkt wel uit de vol gende berichten die nu reeds tot ons zijn gekomen De koningin, de prins van Wales en de koninklijke familie zonden aan mevrouw de weduwe Gladstone har telijke en roerende brieven van rouw beklag. De openbare meening vraagt de ter aardebestelling in de Westminster Abbeyop de openbare gebouwen waait de vlag halfstok, ook van vele paticuliere gebouwen I11 het Lagerhuis heeft minister Balfour gezegd, dat hij geloofde, dat alle leden met hem wilden instemmen als hij voorstelde, ter eere der nage dachtenis van Gladstone, wiens lange en schitterende loopbaan nu was aft gesloten de zitting op te heiïen. Hij kondigde het voornemen aan, het voorstel te zullen doen, om den overledene op 's lands kosten in de Westminster Abbey te doen ter aarde bestellen en een monument in die kerk te doen oprichten, als blijk van erkenning van de groote en belang rijke diensten door den overledene aan den lande bewezen. Sir William Harcourt vereenigde zich hiermedede zitting werd daarna, ten teeken van rouw, opgeheven. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De heer J. H. Hovers, inspecteur van het bureau «Veritas" te Amster dam, zal, daartoe uitgenoodigd door het bestuur der kiesvereeniging «Een dracht" a.s. Dinsdagavond in bet lo caal «de Arend" spreken over «Alge- meene dienstplicht uit een algemeen burgerlijk en patriottisch oogpunt be schouwd. De toegang voor niet-leden bedraagt slechts 10 cents. Waar een zoo ac tueel onderwerp wordt behandeld (de wijze waarop spreker het onder werp behandelt maakt dit ook zelfs voor dames interessant) mag de spreker zeker wel op eene groote opkomst rekenen. Tot afgevaardigde der plaatse lijke afdeeling van de «Vereeniging van Chr. onderwijzers en onderwij zeressen" naar de te Amsterdam te houden Algemeene vergadering is gekozen de heer J. van der Waals, hoofd der Chr. school te Nijkerk. De heeren G. J. Buijs en F. Wesseling, respectievelijk directeur en leeraar aan de Hoogere Burger school alhier, zijn op hun verzoek ont heven van de benoeming tot lid en plaatsvervangend lid van de commissie voor de toelatings-examens tot de Kon. Militaire Academie te Breda, waarbij hun werd opgedragen te examineeren in cosmographie en aardrijkskunde en geschiedenis. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat het eind examen van het Gymnasium te Amers foort zal worden gehouden op '24, 25 en 27 Juni en dat het zal worden afgenomen ten overstaan van de vol gende gecommitteerden: prof. dr. J. S. Speijer, prof. dr. P. J. Blok en prol dr. F. de Boer, hoogleeraren aan de Rijks-universiteiten te Groningen, Leiden en Groningen. In een door ruim 80 leden be zochte vergadering der afd. Amersfoort van den Christelijk Nationalen Werk mansbond, trad Donderdag j I. de heer F. Wesseling op met liet onderwerp «Het Duivelsvuur van Schiermonnik oog." Met bijna ademlooze stilie werd het boeiend voorgedragen verhaal aangehoord; en zeker stemden allen in met de woorden van dank dooi den Eere-Voorzitter aan den geacliten spreker gebracht, voor zijne bereid willige medewerking, 0111 aan den leden een zoo genotvollen avond te verschaffen. Tevens sprak de Eere- Voorzitter eenige treilende woorden tot het bestuurslid Van Zwol, die dezer dagen den dag mocht herdenken waarop hij voor 25 jaren in het huwelijk trad. [11 de vóórvergadering, welke tioodig was ter behandeling van eenige huis houdelijke zaken, werden als zieken bezoekers gekozen de leden A. Witte- veen en J Bosboom. Tevens is in die vergadering be sloten tot het oprichten van een mannenkoor en traden bereids eenige leden toe Aan het einde der vergadering werd aan den heer Dettmeijer dank ge bracht, voor zijne belangelooze mede werking om door zijn orgelspel, de zang te begeleiden. Mej. G. van Zwol, die voor dezen avond haar orgel ten gebruike aan de vereeniging afstond, heeft voor zeker niet weinig bijgedragen tot het welslagen van dezen feestavond. Een woord van dank namens vele leden vinde dan ook hier zijne plaats. Voor een klein doch dankbaar auditorium brachten j.l. Woensdag avond de heeren Orelio en Gottfr. Mann eene reeks Nederlandschs lie deren zoo van vroegeien als van den tegen woord igen tijd ten gehoore Het is voorwaar geen gemakkelijke taak voor een kunstenaar om geheel alleen zonder afwisseling het publiek een paar ufir te boeien. Toch is zulks den heer Orelio met zijn sym pathiek geluid, op hoogst artistieke wijze door den heer Gottfr. Mann be geleid, volkomen gelukt. Het applaus beide kunstenaars na iedere voordracht gebracht, bewees genoegzaam, dat de hoorders liet hun gebodene wisten te waardeuren en wij zijn overtuigd den tolk van ielen te zijn, wanneer wij hier den wensch uitspreken, beiden in een lolgend seizoen nogmaals alhier te mogen hooren. De reserve-sergeant J. Schut van het 5e regiment infanterie heeft met gunstig gevolg het examen afge legd voor 'den graad van vaandrig, en is tot eene benoeming als zoodanig aan den Minister van Oorlog voor gedragen. De muzikant-titulair J. van Houte van het 5e regiment infanterie is bevorderd tot stafmuzikant. Aan den korporaal W. H. Hoevers van het 5e regiment infanterie is de bronzen medaille voor 12jaren trouwen dienst toegekend. Het eereteeken is op eene plechtige wijze, voor het front van den troep aan hem uitgereikt. Tot het bijwonen van den schietcursus die van 1 Juni as. tot den 15 Augustus d.a.v. bij de Nor maalschietschool te 's Gravenhage wordt gehouden, zijn aangewezen de sergeanten W. A. Loos en H. A. Naarding, terwijl tot het bijwonen van den gymnastiek-, scherm- en zwemcuisus, die mede bij gemelde inrichting van 1 Juni a.s. tot 15 September d.a.v. wordt gehouden, zijn bestemd de sergeanten C. H. Valkenburg en F. Feenstra, allen van het 5e regiment infanterie. Op den 17 Juli 11. zijn 4 korpo raals-titulair van het instructie batail- lon, overgeplaatst als korporaal bij het 5e regiment infanterie. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat de Rijks-rijwielen bestemd voor de opleiding en oefening van de milicien-wielrijders bij de regimenten infanterie van een herkenningsteeken moeten worden voorzien. Het zal aangebracht worden op de voorbuis van het frame der rijwielen en bestaan uit geschilderde kleuren rood. wit en blauw. In de witte kleurzal met zwarte verfin Romeinsche cijfers het regiments-nummer en daaronder met Arabische cijfers het nummer van het rijwiel worden geschilderd. I 357e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Tweede week. Trekking van 18 en 20 Mei. (1900 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijs van f 200 op No. 11855. Prijs van f 100 op No. 4246. Prijzen van f 70. 7236 7247 7255 7588 7593 7625 7649 14843 17838 17866 19356 19409 20369 20370 20385 en 20441- Te zamen 18 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 1026 1030 1038 1039 1041 2223 2236 4244 4245 4249 4274 7211 7228 7580 7596 7617 7622 7624 7626 7627 7639 7648 7667 7675 14809 14818 14828 14832 14838 14857 14863 14877 16291 16304 16308 16313 16325 17813 17815 17853 17861 17879 19355 19359 19371 19392 19410 19455 19458 20367 20372 20387 en 20434. Volgende trekkingen geschieden: 2J26, 31 Mei en 13 Juni. Behalve de premie van f 30.000 rooi den laatst uitkomenden prijs van f 1.000 of hooger en de premie van f 3.000 voor het laatst uitgetrokken lot, zij u ingebleven de navolgende prijzen: 1 van 100.000, 1 van f 5.000, 1 van f '2.000, 2 van f 1500, 32 van f 1000, 36 van f 400, 35 van f 200, 90 van f100 en 1998 van f 70. Loten of gedeelten zijn ten voor melden kantore (Breedestraat, wijk E. 350) nog verkrijgbaar A f 3,90 per 0. Gearresteerd. De politie te Rotterdam heeft twee Duitsche jongelieden, 16 en '20 jaar oud, gearresteerd, waarvan de jong ste ten nadeele van zijn patroon te Keulen 6000 mark verduisterd had. Te voet waren zij naar Aken gegaan en van daar naar Amsterdam, waar zij in handen vielen van een llesschen- trekker, die hen oplichtte. Bij de arrestatie vond men in den hoed van den jongste 5 biljetten van 1000 mark vastgenaaid. Zij zullen aan de Duitsche justitie uitgeleverd worden. Vijfhonderdduizcud francs gestolen. (Jit een postwagen, die op weg was van het station ParijsLyon Middellandsche Zee naar het station Place de la Bastille, is een pakket, inhoudende 500.000 francs aan waar depapieren, ontvreemd. Men kan zich niet begrijpen hoe een 7.00 zwaar pak ontvreemd is kun nen worden. De koetsier staat bekend als een eerlijk, trouw ambtenaar. Dc zaak-Dreyfus. Eenige Parijsche bladen, die Drey- fus-gezind zijn, melden met een zeker leedvermaak, dat een hoofdofficier, van zeer nabij betrokken in het pro- ces-Dreyfus en in de gebeurtenissen die Zola's J'accuse hebben uitgelokt, is opgenomen in een krankzinnigen gesticht. Niemand, geen enkel blad heeft nog den naam van dien officier ge noemd, maar velen geven een op somming van de namen der officieren, die niet bedoeld kunnen zijn, zoodat men er wel uit kan opmaken wie dan eigenlijk wel zou bedoeld zijn. De Aurore is het duidelijkst van allen, dat blad zegtdeze is het niet, gene ook niet. Wie kan het dan toch wel zijn Men zal het spoedig weten. Wij hebben daar goede speranza (hoop) op. Het aantal rijwielen in de geheele wereld wordt op tien miljoen geschat. Op één rij geplaatst zouden zij een jaar noodig hebben om een gegeven punt te passeeren, verondersteld dat er 30 in de minuut nacht en dag voorbij gingen. BURGERLIJKE STAND. Amersfoort. Van 12 tot en met 18 Mei. Geboren: Hermanus Gerrit, z. van J. Blackstone en D. Uding. Franciscus Wilhelmus, z. van A. Coops en D. W. A. Drieman. Hendrik Bernardus, z. van W. de Voogd en H. B. Kok. - Elisabeth, d. van J. van Slooten en J. van Bokhorst. Reijertje, d. van R. G. van der Veer en M. F. van den Berg. - Frederika Maria, d: van F. M. Diesbergen en H. Pruim. Alida Catharina, d. van G. van Eist en C. C. Houtgraaf. Ondertrouwd: A. van Maanen en J. J. de Kicvid. D. Willemse en W. de Vos. GetrouwdR. van Bennekom en M. Post. A. W. Bos en J. van Ernst. IJ. Barten en A. de Boer. OverledenMarie Elisabeth Muller, 66 j., wed. van J. van der Meulen. Andries Gouw. 56 j., ongehuwd. Teunis Smit, •18 j., ongehuwd. Geertruida Wijnen, 2 j. Gerardus Ignatius Leo Alphonso Lavigeri Beatris Joseph Maria Driessen, 3 j. Jeep Andries Heida, 21 j., onge huwd. Hendrik Bernardus de Voogd, 4 d. Adriaantje van 't Hoog, 67 j., echtg. van J. Berkloo. Hoogland. Geboren 11 Mei Boudewijn zoon van Jan Velthuizen en Wilhelmina van der Kemp. 13 Mei Hendrika Everarda dochter van D. Huurdeman en A. Blom, 14 Mei Wilhelmina Maria, dochter van L. van den Berg en J. Pommer. Overleden16 Mei Eene levenlooze dochter van C. van Hamersveld en G. Epskamp, 16 Johan van Gulik oud 10 maanden. Leusden. Geboren: 14 Mei. Adriana Helena, d. van Henri Ferdinand Emmelot en Alyda van Surksum. Overleden6 Mei. Gerrit Lagemaat, oud 68 j., echtg. van Hasina de Kruiff. 15 Mei. Matthijs Westerbeek, oud 8 j. Stoutenburg. Geboren: 5 Mei. Wilhelminus, z. van Roelof Groenestijn en Hendrica Swart. Woudenberg. Geboren17 Mei. Hendrik, z. van Lub- bertus Willigenburg en Gjjsbertje van Voorthuizen. Ondertrouwd13 Mei. Roelof van Drie, 23 j. en Rijkje Jansen, 25 j. Overleden15 Mei. Thadée Auguste Hubert de Gerlicz, 15 maanden. Builen verantwoording der RedactieI Naar aanleiding van eene «vrij alge meen verspreide circulaire", Amers foort 5 Mei 1898 vermeenen wij ondergeteekenden, Bestuursleden van Liefdadigheid, er op te moeten wijzen, dat een paar jaren geleden, toen.de Oranjebond van Orde, buiten de stad woningen wilde bouwen, op een toen reeds door die vereeniging aangekocht terrein, in den trant van die op het Hofveld te Apeldoorn, het Bestuur van Liefdadigheid, ernstig gepro testeerd heeft tegen het bouwen van arbeiderswoningen buiten de stad, door eene of andere veieeniging. liet was van gevoelen dat het woningvraagstuk voor de gemeente Amersfoort gelegen is, in het amo- veeren van oude en ongezonde wonin gen in de stad en het daarvoor in plaats stellen van betere woningen, voldoende aan de eischen van den tegenwoordigen tijd. Het bouwen van nieuwe woningen, zonder een gelijk getal krotten onbruik baar te maken, zal er toe bijdragen het pauperisme te vei meerderen, daar toch van die verlaten woningen de huurwaarde, zal verminderen en deze weder gehuurd zullen worden door personen van andere plaatsen afkom stig, die voor weinig (misschien ge bedeld) geld, zich te Amersfoort zullen inburgeren. Volgens ons gevoelen zou eene vereeniging een goed werk kunnen verrichten door de bijna onbewoon bare huisjes, die in de stad helaas te veel aanwezig zijn, op te koopen en daarvoor flinke woningen in de plaats te stellen. Mocht dan blijken dat door deze verbeterde woningen behoefte aan meerdere woningen zou ontstaan, dan kan de voorziening hierin, gerust aan het particulier initiatief worden overgelaten. A. M. TROMP VAN HOLST. A. M. KOLLEWIJN Nz. O. G. 11. HELDRING. Geachte RedactieI Met vreugde, maar tevens met schrik las ik in het laatste nummer van uw blad hel bericht, dat pogin gen werden aangewend om hier ter stede, een naamlooze vennootschap op te richten ten doel hebbende de verbetering van woningen voor den arbeidersstand. Met vreugde, want zoo iets, dan is eene dergelijke verbetering alhier dringend noodzakelijk. Zij die als armenzorger of in eenige andere functie met de mindergegoeden in aanraking kwamen, hen in hunne schamele woningen opzochten, zullen zulks gereedelijk toestemmen. Met schrik echter tevens, omdat naar inijn bescheiden meening, de wijze waarop de zaak wordt aangepakt niet de tuare is. Men stelt zich voor een stuk grond te koopen en daarop woningen te

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2